Sosovi , prelivi , i marinade

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Sosovi , prelivi , i marinade

Post by Krokodil Behko » 05 Mar 2016, 22:24

Tako je to kad pokupiš neki glup recept s interneta.
Pošlo mi je većeras za rukom, da po prvi put uništim tjesteninu, jer sam našao za shodno da je pravim po nekom glupom receptu za neki glup sos, na bazi bešamel sosa.

Istina, u pola posla sam primjetio da nemam mlijeka pri ruci, ali to nije moglo biti presudno.
Zato sam večerao konzervu, a taman sam donio historijsku odluku da izbacim iz upotrebe i konzerve i salame i sudžuke.

A baš sam se zapitao, idu li tjestenina i brašno skupa :lupa
Baš sam pri ruci imao i vrhnja za kuhanje i špinata i maslinova ulja i svježeg sira, barilla sosa basilico, ajvara, razni začini i ja budala bacim brašno u tavu. :bua
online

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Sosovi , prelivi , i marinade

Post by Biba » 05 Mar 2016, 22:36

E Behko, treba znati poprziti brasno za bijeli sos...s koprom je odlican..prste polizati..
Inace ne volim mlijeko u sosu...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Sosovi , prelivi , i marinade

Post by navika » 05 Mar 2016, 22:39

Behko :valja
Razumijem te, ja skoro upropasti toliko namirnica u pokusaja da napravim tortu po receptu s interneta.

Dobra stvar je jedino sto i iz tog nesto ucis :)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Sosovi , prelivi , i marinade

Post by Krokodil Behko » 05 Mar 2016, 22:48

Ali ono stvarno bilo šta drugo da sam napravio. Npr samo maslinovo ulje i na njega vrhnje za kuhanje i ubaciti još bilo šta. Moglo je to malo svježeg sira, mislim da bi ispalo dobro.


Sljedeći put ću onaj jednostavni, s vrhnjem, špinatom i maslacem, što mi Badema preporučia.
online

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Sosovi , prelivi , i marinade

Post by navika » 05 Mar 2016, 22:49

Ne grizi se :) Nije strasno da nekad i pogrijesis... znat ces next time :pusa

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Sosovi , prelivi , i marinade

Post by Biba » 05 Mar 2016, 23:02

Ma moramo pitati Fazliju..on zna budizam a jerojatno i hinduizam..
Oni naucavaju sto manje namirnica istovremeno papati..a ne tak to sosevi s puno kojecega..
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Sosovi , prelivi , i marinade

Post by Čupava » 06 Mar 2016, 10:18

Ako vec volis krem sosove, u malo maslaca dodaj slatke pavlake, i malu kafeni kasicicu hrena (ribanog) naravno sol, biber ...super je za preliv za ribu i tjestenine.. :ok
.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Sosovi , prelivi , i marinade

Post by Krokodil Behko » 06 Mar 2016, 10:34

Pokušat ću, liči da je jednostavno.
Čitajući sinoć po internetu (i ovu temu između ostalog), dođoh do zaključka da moram imati bar 30 vrsta začina, kako bih uvijek bio spreman na sve što mi u trenutku naumpadne :D

Pored uobičajenih: vegeta, sol, biber, potrebno je izgleda imati i bosiljak, mljevenu papriku, origano, peršun, bijeli luk, to sve imam, a pored toga, potrebno je i celer, hren, muškatni oraščić, đumbir, kopar, neki šareni biber, itd, itd..

Meni se kopar ne sviđa, đumbir je, bar ako govorimo o ukusu, precijenjen, a muškatni oraščić kao da je samo za kolače :hm
online

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sosovi , prelivi , i marinade

Post by SPINERKA » 06 Mar 2016, 12:28

-Jako je tesko kod nas napraviti cream sos , kada nema odgovarajuceg -creama kupiti. Pavlaka meni nije zamjena , mozda bi bolje bilo --kajmak od kuvanog mlijeka.
Slovenci proizvode nesto , nije lose .

Cream sos se pravi tako sto moras imati kolicinu creama , pa ga na tavi reduciras kuvanjem, i tek tad dodati u pastu. Ispadne jako skupo.

Image

Heavy se koristi za to , moze i Half-half--ovdje ga koriste za dodatak kafi.
Image

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Sosovi , prelivi , i marinade

Post by Čupava » 06 Mar 2016, 12:41

SPINERKA wrote:-Jako je tesko kod nas napraviti cream sos , kada nema odgovarajuceg -creama kupiti. Pavlaka meni nije zamjena , mozda bi bolje bilo --kajmak od kuvanog mlijeka.
Slovenci proizvode nesto , nije lose .

Cream sos se pravi tako sto moras imati kolicinu creama , pa ga na tavi reduciras kuvanjem, i tek tad dodati u pastu. Ispadne jako skupo.

Image

Heavy se koristi za to , moze i Half-half--ovdje ga koriste za dodatak kafi.
No jedan kupljeni krem sos ne moze biti bolji od kuci napravljenog, pa makar to bilo i sa slatkom pavlakom.. Koliko god da skuplji bio..širok izvor pavlake ima tako da se moze pronaci idealan za pripreme sosa..

Sve sosove i prelive pravim - nikad ih ne kupujem ..
.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sosovi , prelivi , i marinade

Post by SPINERKA » 06 Mar 2016, 12:56

-cream -pavlaka -se prave od mlijeka -to nije isto.

-cream je -masno gusto mlijeko -i slatkasog ukusa-- i kuvanjem reduciranjem se dodje do -zeljenog sosa.

-ne moze se porediti -cream sos --sa pavlaka -sos


-ovaj image -nije gotovi sos
Image

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Sosovi , prelivi , i marinade

Post by Julia-Klara » 06 Mar 2016, 13:00

SPINERKA to se kod nas zove "vrhnje za kuhanje" - i to je cream o kojem pricas

Image

postoje light versije, slatke verzije, razlicite kompanije prozvode
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Sosovi , prelivi , i marinade

Post by Čupava » 06 Mar 2016, 13:04

SPINERKA wrote:-cream -pavlaka -se prave od mlijeka -to nije isto.

-cream je -masno gusto mlijeko -i slatkasog ukusa-- i kuvanjem reduciranjem se dodje do -zeljenog sosa.

-ne moze se porediti -cream sos --sa pavlaka -sos


-ovaj image -nije gotovi sos
Ma vidi nisam to znala... :valja

U svakom slucaju pavlake su bez kojekakvih dodataka.. A crem sosovi pogledaj sastav sve ce ti biti jasno..iz kojeg razloga je bolje koristit pavlaku nego crem sos..

:grana
.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sosovi , prelivi , i marinade

Post by SPINERKA » 06 Mar 2016, 13:10

Julia-Klara wrote:SPINERKA to se kod nas zove "vrhnje za kuhanje" - i to je cream o kojem pricas

Image

postoje light versije, slatke verzije, razlicite kompanije prozvode
-mislim da sam taj probala u Sarajevu--to je to ----




---ok , @Cupava

-govoimo o cream sosu ne pavlaka sosu-- to meni nije isto. Jeli zamjena--- tebi jeste-- meni nije.
Image

User avatar
DocSportello
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1388
Joined: 16 Feb 2016, 13:33
Location: Na balkonu, chuchim na drvima, hvatam konin wifi :D
Has thanked: 326 times
Been thanked: 183 times
Status: Offline

Re: Sosovi , prelivi , i marinade

Post by DocSportello » 06 Mar 2016, 14:19

Čupava wrote:
SPINERKA wrote:-cream -pavlaka -se prave od mlijeka -to nije isto.

-cream je -masno gusto mlijeko -i slatkasog ukusa-- i kuvanjem reduciranjem se dodje do -zeljenog sosa.

-ne moze se porediti -cream sos --sa pavlaka -sos


-ovaj image -nije gotovi sos
Ma vidi nisam to znala... :valja

U svakom slucaju pavlake su bez kojekakvih dodataka.. A crem sosovi pogledaj sastav sve ce ti biti jasno..iz kojeg razloga je bolje koristit pavlaku nego crem sos..

:grana
Istina cupava duso, brutalna istina ali ko je ijednom probao uskuhat mlijecni proizvod sa permeatumom u sastavu, zna o cemu pricas, a masa vrhnja i takvih proizvoda to ima u sebi.
Ja nedavno uzeh greskom neko sranje za bjelu kafu kao, pise latte nesta kao samo za kafu, i mljeka obicnog ne bi u kuci i ja da ugrijem navece mislio nadrobit mljeka u to, kako se grije sve vise i vise smrdi kuhinja, kontam sta je u pm, kad se nadvirih na to, pjena se uhvatila gore, kao ugrusalo se a ispod sve voda kao sirutka a smrdi kao trulez.
Tako da te proizvode sa permeatumom obilazim u sirokom luku od tad, strashno kakav hamelj ljudi konzumiraju a nemaju pojma sta je.
“The reason I talk to myself is because I’m the only one whose answers I accept.”
― George Carlin

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sosovi , prelivi , i marinade

Post by SPINERKA » 06 Mar 2016, 15:26

:rol
Na svakom proizvodu pise -kako se i upotrebljava. Bio organski ne organski, sa ''hemijom '' ili ne.

--Naravno , koliko je ko u mogucnosti, koristiti sto zdraviju hranu, ali da li smo dosljedni.

--Jesti kuci --ispravno -super , ali sta kad odemo u restoran??Sta milsite -sta se tamo servira. Najbolji kvalitet --mozda , organsko -mozda ---imam prijatelje , kad kuvaju sve naskuplje kupuju , ''svjeze '' citaju sta ima u prozvodu -no vole da jedu vani , i znam restorane u koje izlaze da se tu sluzi hrana sa najnizim kvalitetama. E haj ti njima sad to reci. :lud
Image

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Sosovi , prelivi , i marinade

Post by Mirelam » 06 Mar 2016, 16:57

Čupava wrote:Ako vec volis krem sosove, u malo maslaca dodaj slatke pavlake, i malu kafeni kasicicu hrena (ribanog) naravno sol, biber ...super je za preliv za ribu i tjestenine.. :ok
Ovo je bazno i dozvoljava milion varijanti, mada mjesto putera ja koristim naravno maslinovo.
Cesto dvije kriske limuna i narendanog dzumbira, dodatak Mirelama :ooo za kuhanje i kasika senfa. Koristim kao dresing za salate.
I hren je dobra varijanta.
A to sto Behko spominje, tih nekih zacina , mora biti po kuci, jer ti dozvoljavaju igranje i mjenjanje ukusa po potrebi, narocito ako si sta zajeb'o. :zubi Ne kostaju oni tako puno jer se koriste u malim kolicinama.

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Sosovi , prelivi , i marinade

Post by Čupava » 07 Mar 2016, 09:15

Mirelam wrote:
Čupava wrote:Ako vec volis krem sosove, u malo maslaca dodaj slatke pavlake, i malu kafeni kasicicu hrena (ribanog) naravno sol, biber ...super je za preliv za ribu i tjestenine.. :ok
Ovo je bazno i dozvoljava milion varijanti, mada mjesto putera ja koristim naravno maslinovo.
Cesto dvije kriske limuna i narendanog dzumbira, dodatak Mirelama :ooo za kuhanje i kasika senfa. Koristim kao dresing za salate.
I hren je dobra varijanta.
A to sto Behko spominje, tih nekih zacina , mora biti po kuci, jer ti dozvoljavaju igranje i mjenjanje ukusa po potrebi, narocito ako si sta zajeb'o. :zubi Ne kostaju oni tako puno jer se koriste u malim kolicinama.
Pa od svih nabrojanih većinu moze imati u vrtu ljeti ih pripremiti i staviti u zamrzivač .U svakom slucaju su bolji od kupovnih - osim onih kojih nema u našem kraju..
.

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Sosovi , prelivi , i marinade

Post by Nole » 07 Mar 2016, 09:33

Čupava wrote:
Mirelam wrote:
Čupava wrote:Ako vec volis krem sosove, u malo maslaca dodaj slatke pavlake, i malu kafeni kasicicu hrena (ribanog) naravno sol, biber ...super je za preliv za ribu i tjestenine.. :ok
Ovo je bazno i dozvoljava milion varijanti, mada mjesto putera ja koristim naravno maslinovo.
Cesto dvije kriske limuna i narendanog dzumbira, dodatak Mirelama :ooo za kuhanje i kasika senfa. Koristim kao dresing za salate.
I hren je dobra varijanta.
A to sto Behko spominje, tih nekih zacina , mora biti po kuci, jer ti dozvoljavaju igranje i mjenjanje ukusa po potrebi, narocito ako si sta zajeb'o. :zubi Ne kostaju oni tako puno jer se koriste u malim kolicinama.
Pa od svih nabrojanih većinu moze imati u vrtu ljeti ih pripremiti i staviti u zamrzivač .U svakom slucaju su bolji od kupovnih - osim onih kojih nema u našem kraju..
ma batali hranu sad, doručkovao sam....daj , bre, slike na outfit :pusi

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sosovi , prelivi , i marinade

Post by SPINERKA » 13 Mar 2016, 14:38

-ovu marinadu vrijedi probati --malo sladi kao sve koreansko ali je izvrsna-moze se dodati i kao preliv--kod mene kosta oko $4-nije spicy -ima b luk, zli ne preovladava

-sva mesa -pogotovo rebarca :oblizivanje :oblizivanje

Image
Image

Post Reply

Return to “Recepti”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests