Gulaš - recepti

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Gulaš - recepti

Post by Maja » 28 Mar 2015, 23:53

Mislim na ovo

Image

Stavim 1-3 kašike, zavisi koji je proizvođač. Ako je koncentrat gust i više smeđ dovoljna je jedna kašika da oboji, a ovih tečnih ko kečap treba 3 pa i 4 kašike. I ne preuzme okus. Ni ja ne volim kad je kiselkasta hrana pa zato ne volim umake od paradajza al ovo dodam samo zbog boje. Mada može i obična mljevena paparika.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Gulaš - recepti

Post by Krokodil Behko » 29 Mar 2015, 00:03

Probat ću jednom. Nemam sad pogodnog mesa za to. Iza vikenda ću probati i to biber meso. Čini mi se jednostavnim. Ali ipak ću ja to odmjerenije biberiti. :D
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Gulaš - recepti

Post by Zagorka » 29 Mar 2015, 14:44

Jesam ja spominjala kako sam imala fantasticnu kuharicu koju sam nekom posudila i nikad je dobila nisam? :place
Vjerovatno jesam.
U njoj je bio recept za gulas,i cini mi se da ga od tad ne mogu tako dobrog napraviti.Mozda je subjektivno.

Ugl,ja stavim luka doslovce koliko i mesa.Gomila znači.Standradno,to se propirja,nalije se i ostavi krčkati satima.

Pravi gulas je od junetine iako vidim i verzija od teletine.Ali junetina se krčka satima,dotle dok se ne moze izmedju prstiju raspasti.
Dobar je u zemljanom loncu,ko ima.Niska vatra i višesatno krčkanje.Ništa brzo.

Ja volim dodati zapršku(a moze se podmutiti brasno s vodom iz gulasa),tako da ne bude ono prozirna voda i komadi mesa,već gusti sos.Začina svakakvih.
Paradajz sos ne stavljam,slabije ga volim.

Tkđ posvetim paznju kockanju mesa,da bude fino,da ne bude onih žilica ili kože slučajno.

Može uz tjesteninu ili pire,mada ja najradije ispečem somun i umačem :bali
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Gulaš - recepti

Post by Zagorka » 29 Mar 2015, 15:16

Eh da imas onaj fant za gulas,nije lose da uzmes ako nisi nikad pravio.........i kad vec pravis napravi vise malo,sam i jesi.......jedan dan onda samo skuhas tjesteninu,drugi pire........
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Gulaš - recepti

Post by Krokodil Behko » 29 Mar 2015, 16:20

Zagorka wrote:
Ugl,ja stavim luka doslovce koliko i mesa.Gomila znači.Standradno,to se propirja,nalije se i ostavi krčkati satima.
Ee, vidiš to je to. Sviđa mi se taj sistem ali otkud mi ti sati i sati za kuhanje? :hm
Plus, znaš li ti pošto je struja? :D

Ja volim dodati zapršku(a moze se podmutiti brasno s vodom iz gulasa),tako da ne bude ono prozirna voda i komadi mesa,već gusti sos.Začina svakakvih.
Paradajz sos ne stavljam,slabije ga volim.
Bravo.
Pa ja se ne bih sjetio zaprške ni za 300 godina :lupa


Tkđ posvetim paznju kockanju mesa,da bude fino,da ne bude onih žilica ili kože slučajno.
Tkđ i ja :D
Čim kupim junetinu, a kupujem šniclu, odmah nož u ruke i operišem je od žila, masnoće i sl.

Zagorka wrote:Eh da imas onaj fant za gulas,nije lose da uzmes ako nisi nikad pravio.........i kad vec pravis napravi vise malo,sam i jesi.......jedan dan onda samo skuhas tjesteninu,drugi pire........
Ma jok, taj ti je začin oko 1.5 KM. Pa bolje onda uzeti konzervu gulaša od 2 KM i sve gotovo. E jedino što ga ima malo u konzervi.
Misliš ono napravim ga dosta, pa ostavim u frižider, za sljedeći put?
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Gulaš - recepti

Post by Zagorka » 29 Mar 2015, 16:29

Oj........zaboli me kad s tobom racunam....... :zubi .pa ako ti bude tri dana isplati se.......i stavi pola kesice fanta.......to je eto isplativo....(citav zivot kalkulišem :grana ).........de na vatru skuhaj......svako pola sata ubacis drvo.......naramčić drva......okreši šljive........odsjeci koju staru......eto zaprska je jeftina......a ako hoces da i tu prodjes los,ne moras ni to....ne znam jesi radio onu zaprsku,kasiku dvije brasna u solju i kutlačom vode iz gulaša,to podmutiš da nema grudvica...........saliješ......ujutro pristavis,natrpaš šporet pun,zatvoriš šipku i hajde u hodanje,neka ga na kraju sporeta nek lagano vrijucka........
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Gulaš - recepti

Post by Zagorka » 29 Mar 2015, 16:33

btw da,mislim,podgrijes ga iz frizidera i ludilo....cak i vrecicu tjestenine skuhas odjednom,tako ustedis struju.........pola pojedes danas,pola u frizider,pa sutra...nju ne podgrijavas,samo gulas.........to vjerovatno znas.......
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Gulaš - recepti

Post by Krokodil Behko » 29 Mar 2015, 16:43

A baš namjeravam između avlije i bašče, eliminisati neku "posrnulu" ogradu, iz koje su vremenom, od jedne šljive, izrasla čitava stabla, pa bih i to sve oborio :ha

Što se tiče zaprške, držao bih se ove kao za grah. Samo bih bacio malo više ulja, potom kašika brašna i ne znam da li bih cijelu čajnu kašičicu paprike ili pola. Mislim da zavisi i od količine.

A nisam se sjetio toga za tjesteninu i sit se nabacam tog viška, kad je kuham :rumenko
online

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96435
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34387 times
Been thanked: 21132 times
Contact:
Status: Offline

Re: Gulaš - recepti

Post by Rum » 26 Apr 2021, 16:14

Greške zbog kojih nam gulaš ispada loše
Image

Jedno od omiljenih jela sa mesom je gulaš. Međutim, često se desi da ne ispadne baš kako smo zamišljali. Pronašli smo rješenje.

Loš komad mesa
U gulaš možete staviti komadiće bilo koje vrste mesa. Klasični gulaš najbolje je raditi od junetine te od žilavijih komada mesa, koji su ujedno i cjenovno povoljniji. Tačnije, riječ je o komadima od mišića koljenice, potkoljenice, prednje plećke i vrata.

Prekratko kuhate meso
Jeste li ikada čuli da je netko prekuhao meso u gulašu? To je praktički nemoguće učiniti. Nemojte brzati s kuhanjem. Naprotiv, nakon što odaberete odgovarajući komad mesa, podvrgnite ga dugotrajnoj termičkoj obradi na laganim temperaturama. Višesatno kuhanje omekšat će i najtvrđi komad mesa te ga pretvoriti u želatinoznu masu koja će se topiti u ustima.



Ne trljate meso paprikom
Mljevena slatka paprika nezaobilazan je začin u kuhanju gulaša. No, umjesto da je dodate u umak, njome natrljajte kockice mesa za gulaš pa ih prepržite na nešto ulja. Karamelizacija mesa u kombinaciji s mirisom paprike unaprijedit će okus cijelog gulaša.

Povrće stavljate u isto vrijeme kao i meso
Povrću je potrebno manje vremena za termičku obradu od mesa. Ako ih stavljate u isto vrijeme, nećete biti zadovoljni konačnim rezultatom. Mrkvu, celer i drugo korjenasto povrće najbolje bi bilo staviti u lonac s mesom otprilike 45 minuta do sat vremena prije kraja kuhanja. Stavljate li u gulaš grašak, njega možete dodati dvadeset minuta prije kraja kuhanja.

Koristite gotove začinske mješavine od sušenog povrća
Klasični gulaš trebao bi imati okus slatke paprike i kima. Uz so i papar u njega možete staviti i grančice timijana te lovorov list. Kuhate li s gotovim začinskim mješavinama od sušenog povrća, nećete postići tu suptilnost okusa. Naprotiv, mogli biste uništiti višesatni trud intenzivnim okusom koji će nadvladati sve ostale na vašem jeziku.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5859
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 168 times
Been thanked: 290 times
Status: Offline

Re: Gulaš - recepti

Post by bosnjakinja » 26 Apr 2021, 16:28

Zagorka wrote: 29 Mar 2015, 15:16 Eh da imas onaj fant za gulas,nije lose da uzmes ako nisi nikad pravio.........i kad vec pravis napravi vise malo,sam i jesi.......jedan dan onda samo skuhas tjesteninu,drugi pire........
taj fant koristim uvijek u gulas,ekstra

User avatar
Totem
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2035
Joined: 16 Feb 2021, 12:51
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Gulaš - recepti

Post by Totem » 26 Apr 2021, 16:37

Cuj behko
Za 4 porcije. 1kg junece plecke
2kg luka(koliko vise luka, ukusnije i gusce)
Vegetu
Biber
Magdonos
Lovorov list
Supena zlica brasna
Isto toliko tucane paprike
05dcl vina, a moze i bez njega, jedna supena zlica obicnog kecapa
Luk na sitno iseckas. Przis dok ne zastakli.
Stavljas meso iseckano ko za raznjic. Przis dok ne promeni boju.
Onda stavljas crvenu paprike, vegetu, biber i mesas brzo. Odma stavljas vodu da pokrije sve. Ubacis lovorov list.
Poklopis dio pola i na srednjoj vatri ostavis sat vremena. Mozes na 10 min da promesas. Nakon sat vremens stavis kecap, i promesas. Ostavis jos sat vremena. Nakon toga u 50dcl hladne vode promesas brasno da postane ko boza i bez grudvanja. Sipes. I ostavis jos pola sata. I gotovo je. Ako stavljas vino, to se stavlja pre nego sipes vodu, jedno 3 min u vinu da se proprzi. Ukusniji gulas nisi probao. Veruj. Sa pireom i zelenom salatom ide ufff
Jedna lasta....men'scini prolijece

User avatar
Totem
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2035
Joined: 16 Feb 2021, 12:51
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Gulaš - recepti

Post by Totem » 26 Apr 2021, 18:28

Neces zazaliti. Pravim ga godinama.
Jedna lasta....men'scini prolijece

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5859
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 168 times
Been thanked: 290 times
Status: Offline

Re: Gulaš - recepti

Post by bosnjakinja » 26 Apr 2021, 18:32

Totem wrote: 26 Apr 2021, 16:37 Cuj behko
Za 4 porcije. 1kg junece plecke
2kg luka(koliko vise luka, ukusnije i gusce)
Vegetu
Biber
Magdonos
Lovorov list
Supena zlica brasna
Isto toliko tucane paprike
05dcl vina, a moze i bez njega, jedna supena zlica obicnog kecapa
Luk na sitno iseckas. Przis dok ne zastakli.
Stavljas meso iseckano ko za raznjic. Przis dok ne promeni boju.
Onda stavljas crvenu paprike, vegetu, biber i mesas brzo. Odma stavljas vodu da pokrije sve. Ubacis lovorov list.
Poklopis dio pola i na srednjoj vatri ostavis sat vremena. Mozes na 10 min da promesas. Nakon sat vremens stavis kecap, i promesas. Ostavis jos sat vremena. Nakon toga u 50dcl hladne vode promesas brasno da postane ko boza i bez grudvanja. Sipes. I ostavis jos pola sata. I gotovo je. Ako stavljas vino, to se stavlja pre nego sipes vodu, jedno 3 min u vinu da se proprzi. Ukusniji gulas nisi probao. Veruj. Sa pireom i zelenom salatom ide ufff
sta je magdonos?

User avatar
Totem
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2035
Joined: 16 Feb 2021, 12:51
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Gulaš - recepti

Post by Totem » 26 Apr 2021, 18:33

Persun
Jedna lasta....men'scini prolijece

User avatar
Totem
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2035
Joined: 16 Feb 2021, 12:51
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Gulaš - recepti

Post by Totem » 26 Apr 2021, 18:34

Ide i sa testeninom...ali mi je sa pireom ono pravo
Jedna lasta....men'scini prolijece

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5859
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 168 times
Been thanked: 290 times
Status: Offline

Re: Gulaš - recepti

Post by bosnjakinja » 26 Apr 2021, 18:38

a zvuci dobar recept.lagan za slijedit

User avatar
Totem
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2035
Joined: 16 Feb 2021, 12:51
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Gulaš - recepti

Post by Totem » 26 Apr 2021, 18:42

I jeste. Ali mu treba otprilike tri sata vremena.
Jednom pozvao drugare na gulas. Prste polizali. Sa dve gajbe pive. Otad me stalno teraju da ga pravim. Ali jbg, mrzi me. Pojede se za 5 minuta.
Jedna lasta....men'scini prolijece

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14921
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Gulaš - recepti

Post by vila » 26 Apr 2021, 19:09

Ja sam nedavno pravila irski gulas
Predobar
Ali recept necu stavljati jer ide i slanina :D.

Inace ,obozavam gulas svih vrsta
Pravim ako imam vremena
Znaci priprema +kuhanje bar dva i pol sat

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22591
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12962 times
Been thanked: 12614 times
Status: Offline

Re: Gulaš - recepti

Post by Dori » 26 Apr 2021, 19:18

Evo moj....Otprilike...

Sastojci (za 4-6 osoba)

600 g junetine (ona ruža ili plecka)
3 malo veće glavice luka
1 kašika paprike u prahu
biber
Bijeli luk
1 kašičica (mala) šećera (bude meso mekše)
2 kašičice soli
1,5 l vode
Temeljac od kosti (ili govedja kocka)
3 kašike paradajz pirea
3 mrkve (oko 400 g)
900 g krompira
1 crvena paprika

Ostalo sve po želji. Pravila sam ga i sa domaćim njokama umjesto krompira. Isto bio odličan!

Zagrijem malo maslaca ili ja za sve koristim puter u serpi. Meso preprzim na visokoj temperaturi oko 3 minute. Zatim dodam papriku u prahu, šećer i sol. Promiješam i prelijem sve temeljcem od kosti ako imate (ako ne onda govedja kocka i voda). Onda dodam pastu od paradajza i vodu. Smanjim temperaturu na najnižu i ostavim oko 45 minuta. Dodam krompir, sitno nasjeckanu papriku i narendanu mrkvu....Ostavim da se kuha dok krompir ne bude gotov.

EDIT stotinu puta kako se čega sjetim :D.
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

Post Reply

Return to “Recepti”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests