ČORBE

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: ČORBE

Post by Socrates » 14 Jan 2019, 14:43

Ovdje imamo nesporazum oko corbi, supa i juhica :D.

Btw, ove corbasi iz kesice su smrt.
. . . . . . . . .

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: ČORBE

Post by Zagorka » 14 Jan 2019, 14:51

Socrates wrote: 14 Jan 2019, 14:43 Ovdje imamo nesporazum oko corbi, supa i juhica :D.

Btw, ove corbasi iz kesice su smrt.
Ma nije nesporazum. Prosto je juha na njemackom supa a na turskom çorbe.

Eh, sta je ono sto naš narod prevari.

Kad odes u Frankfurt i naručiš u nekom restoranu supu, dobijes po' litre bistre vodurine i u njoj poneki trag....nečega....mene bi to bilo sram iznijeti pred goste.

A kad u turskoj narucis pilecu juhu, vidis da je pajdo u lonac otkoštio tri kokoši, sasjeko začina i svega, pa kad dođeš do pola pitaš se hoćeš li moći glavno jelo.

E posto su bili kod nas i jedni i drugi, onda kad pravi svabo, veli sta je to....ah, to neka supa....

A kad smo vidjeli kako turci prave....veli nije to supa....pa nego sta je....pa slicno supi samo mnogo bogatije :D.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: ČORBE

Post by Mirelam » 14 Jan 2019, 19:47

Jebo me svak, dok se ovdje ne pomarisemo, nece biti zaprske za corbu. :ooo
Ako vam ubacim sada varijacije na temu od minestre, minestronea, velutate, creme,passate, zuppe...samo ce krv rijesiti nedoumice. :oklagija
Kuhajte, jebo suplje i teorije.
Ko svaki zadrti bosanac, da mi neko kaze da su grah i grahova corba, corbe i ista stvar, rek'o bi mu bjez budalo. :ooo
Ja i jos jedna stvar.Cuj juha. Ma daj. :123

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: ČORBE

Post by KREMENAC » 14 Jan 2019, 19:58

Zagorka wrote: 14 Jan 2019, 14:51
Socrates wrote: 14 Jan 2019, 14:43 Ovdje imamo nesporazum oko corbi, supa i juhica :D.

Btw, ove corbasi iz kesice su smrt.
Ma nije nesporazum. Prosto je juha na njemackom supa a na turskom çorbe.

Eh, sta je ono sto naš narod prevari.

Kad odes u Frankfurt i naručiš u nekom restoranu supu, dobijes po' litre bistre vodurine i u njoj poneki trag....nečega....mene bi to bilo sram iznijeti pred goste.

A kad u turskoj narucis pilecu juhu, vidis da je pajdo u lonac otkoštio tri kokoši, sasjeko začina i svega, pa kad dođeš do pola pitaš se hoćeš li moći glavno jelo.

E posto su bili kod nas i jedni i drugi, onda kad pravi svabo, veli sta je to....ah, to neka supa....

A kad smo vidjeli kako turci prave....veli nije to supa....pa nego sta je....pa slicno supi samo mnogo bogatije :D.
napisi nam kako se pise supa na njemackom

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: ČORBE

Post by KREMENAC » 14 Jan 2019, 21:58

ČORBA OD MOZGA

1 teleci ili pola govedeg ( 1/4 kg) mozga, 3 kasike butera, vezica zelenog persuna, 1/2 glavice luka,1 1/2 kasika brasna, malo bibera, 1 l vode, so.
Na buteru se poprzi brasno, a zatim luk i sitno isjeckani persun.
Kada zaprska porumeni, doda se opran, ocisen i isjecen mozak, malo pirja, a zatim zalije toplom vodom ili juham od kostiju, posoli, pobiberi i ostavi da kuha.

Mozak se lakse ocisti i skine kozica s njega ako se prethodno prelije vrucom vodom.
8420286726_a146e1f1b3_z.jpg
slika uzeta sa:
http://kadjakuvam.blogspot.com/2013/01/ ... mozak.html
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: ČORBE

Post by Zagorka » 15 Jan 2019, 11:05

KREMENAC wrote: 14 Jan 2019, 19:58
Zagorka wrote: 14 Jan 2019, 14:51

Ma nije nesporazum. Prosto je juha na njemackom supa a na turskom çorbe.

Eh, sta je ono sto naš narod prevari.

Kad odes u Frankfurt i naručiš u nekom restoranu supu, dobijes po' litre bistre vodurine i u njoj poneki trag....nečega....mene bi to bilo sram iznijeti pred goste.

A kad u turskoj narucis pilecu juhu, vidis da je pajdo u lonac otkoštio tri kokoši, sasjeko začina i svega, pa kad dođeš do pola pitaš se hoćeš li moći glavno jelo.

E posto su bili kod nas i jedni i drugi, onda kad pravi svabo, veli sta je to....ah, to neka supa....

A kad smo vidjeli kako turci prave....veli nije to supa....pa nego sta je....pa slicno supi samo mnogo bogatije :D.
napisi nam kako se pise supa na njemackom
Haj ne yebi me :oklagija


Evo odoh s teme ako vam nije pravo sto sam tu :auf
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: ČORBE

Post by KREMENAC » 16 Jan 2019, 05:44

Zagorka wrote: 15 Jan 2019, 11:05
KREMENAC wrote: 14 Jan 2019, 19:58
napisi nam kako se pise supa na njemackom
Haj ne yebi me :oklagija

Evo odoh s teme ako vam nije pravo sto sam tu :auf


ne trebas ici sa teme, ali znas kome se tri puta ponavlja..

ocito je da postoji nerazumjevanje termina i tehnologija kuhanja, ne samo kod tebe ...

juha se na 'rvatskom kaze temeljac, termin koji najbolje objasnjava sta je juha.
temeljac sluzi za pravljenje supa, sosova i mnogih drugi jela..

nasa tradicionalna kuhinja koristi termin mesna voda..
na engleskom juha se kaze broth, na njemackom: Brühe; na talijanskom: brodo; na francuskom: Bouillon; na spanskom: Caldo.

supa se na engleskom kaze Soup, na njemackom: Suppe; na francuskom: Soupe; na spanskom: Sopa; na turskom: Çorba ; na bosanskom: Čorba.
sve najpoznatije svjetske kuhanje prave jasnu razliku izmedju juhe i supe kako etimoloski tako i gastronomski.
kada govorim o juhama i corbama/supama mislim na domace i tradicionalne recepte a ne na industrijsku proizvodnju, nazive brendova ili na ugostiteljsku ponudu.

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: ČORBE

Post by KREMENAC » 18 Jan 2019, 01:52

PIRINČANA ČORBA

Ova čorba se spominje u Gazi Husrevebgovom imaretu 1531. Godine, a spravljana je od pirinča sa komadima mesa.

30 dkg goveđih kostiju ili juhe za 4 obroka, 12 dkg janjećeg mesa mečine (ili kvalitetnog ovčijeg, telećeg ili junećeg), 6 dkg masnoće, 1 dkg brašna, 4 dkg riže, 2 dkg soli, 4 dcl sirćeta, 6 dkg mrkve, 1.g bibera, aleve paprike.
Juhu iskuhati i procijediti. Masnoću staviti u lonac da uzavrije, mrkvu sjeckati i baciti na masnoću da se malo prodinsta.
Iskosati meso i baciti na mrkvu, promiješati i dinstati dok meso ne porumeni
Naliti juhu i kuhati dok meso ne bude donekle kuhano, zatim dodati rižu te dok se meso dokuhai riža je kuhana.
Prilikom serviranja začiniti.

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: ČORBE

Post by KREMENAC » 20 Jan 2019, 02:44

GRAHNA ČORBA
983841_10152587249657513_5607497795512178154_n.jpg
stolacka plaha

Za 4 obroka: 8 dkg graha, 20 dkg suhog mesa, 4 dkg crvenog luka, 2-3 česna bijelog luka, 1 dkg brašna, biber, soli po potrebi, 2 dkg masnoće, aleva paprika, 1 dkg maslaca.

Kao i obično, grah treba namočiti navečer. Ujutro se voda ocijedi, dolije svježa voda i kuha grah. Kada je grah gotovo kuhan, doda se iskosano suho meso, crveni luk na kriške i bijeli luk. Kada je grah kuhan, napravi se tamnija zaprška, nalije u zapršku malo hladne vode i saspe u čorbu, po potrebi doda i vruća voda i sve se prokuha.
Na kraju sezačini uzavrelim maslacem (maslom, mašću), pobiberi i po potrebi soli.
GRAHORICE - 010w.jpg
grahna corba sa govedjim repom
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37679
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Online

Re: ČORBE

Post by Pasaga » 20 Jan 2019, 07:01

.. jel ovo gore,bravetina...ili jarcevina .... :D. :ok
ovo je na tepi u Stocu ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: ČORBE

Post by Username » 20 Jan 2019, 07:16

Chloe wrote: 28 Dec 2018, 08:38 Od svih "čorbi" najvolim grah.
Jutros sam ga napravila, onaj šareni sam izabrala ... malo sam probala ... extra je ispao. :ok
Dobar je za grijanje u zimskim danima

Moze i kao nuklearni otpad

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: ČORBE

Post by KREMENAC » 20 Jan 2019, 07:28

Pasaga wrote: 20 Jan 2019, 07:01 .. jel ovo gore,bravetina...ili jarcevina .... :D. :ok
ovo je na tepi u Stocu ....
vidis li koliko je to
ovo moze samo bravce vlasickog soja ili magare

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37679
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Online

Re: ČORBE

Post by Pasaga » 20 Jan 2019, 07:34

KREMENAC wrote: 20 Jan 2019, 07:28
Pasaga wrote: 20 Jan 2019, 07:01 .. jel ovo gore,bravetina...ili jarcevina .... :D. :ok
ovo je na tepi u Stocu ....
vidis li koliko je to
ovo moze samo bravce vlasickog soja ili magare
.. muhajem sam uzimao brave od osanjica...sa tog kraja...
jedu tilovinu ,razlika je to
ovi su podebeli,pomasni.... pramenka je drugo .... :ok
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: ČORBE

Post by KREMENAC » 20 Jan 2019, 08:03

Pasaga wrote: 20 Jan 2019, 07:34
KREMENAC wrote: 20 Jan 2019, 07:28

vidis li koliko je to
ovo moze samo bravce vlasickog soja ili magare
.. muhajem sam uzimao brave od osanjica...sa tog kraja...
jedu tilovinu ,razlika je to
ovi su podebeli,pomasni.... pramenka je drugo .... :ok
evo ti pa uporedi ... moguce je da je jarac - ali ''starac foco od 100 ljeta''
lijevo je bravetina hercegovackog soja
plaha-4.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: ČORBE

Post by KREMENAC » 27 Jan 2019, 02:52

PIRINČANA ČORBA

Image

Ova čorba se spominje u Gazi Husrevebgovom imaretu 1531.g, a spravljana je od pirinča sa komadima mesa.
30 dkg goveđih kostiju ili juhe za 4 obroka, 12 dkg janjećeg mesa mečine (ili kvalitetnog ovčijeg, telećeg ili junećeg), 6 dkg masnoće, 1 dkg brašna, 4 dkg riže, 2 dkg soli, sirćeta, 3 dkg ukuhanog paradajza, 6 dkg mrkve, 1.g bibera, aleve paprike.
Juhu iskuhati i procijediti. Masnoću staviti u lonac da uzavrije, mrkvu sjeckati i baciti na masnoću da se malo prodinsta.
Iskosati meso i baciti na mrkvu, promiješati i dinstati dok meso ne porumeni.
Naliti juhu i kuhati dok meso ne bude donekle kuhano, zatim dodati rižu te dok se meso dokuha i riža je kuhana.
Prilikom serviranja začiniti.

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: ČORBE

Post by KREMENAC » 28 Jan 2019, 01:56

KISELA JANJEĆA ČORBA

Image

Za 10 obroka: 1 kg janjetine, 1 kg korjenastog povrća (mrkva, celer, peršun, pasternjka, koraba), 1 glavica luka, 10 dkg kelja, 4 česne bijelog luka, 10 zrna bibera, 1 lovorov list, 1 vezica (rukovet) zelenog peršuna, 10 dkg riže, 1 del kiselog vrhnja (kisela pavlaka), sok od 1/2 limuna, 3 žumanjca, soli po potrebi i 2 1/2 litra juhe od kostiju ili vode.

Meso se izreže na male kocke i stavi kuhati u juhu od kostiju ili vodu. Kad juha počinje vreti, pokupi se pjena,doda očišćeno korjenasto povrće izrezano na krupne komade po dužini, luk cijeli i cijela česna češnjaka , nožem zdrobljeni papar (biber), lovorov list, te posoli i dokuha.

Kelj se izreže na rezance i skuha u slanoj vodi, pa ocijedi. Kada je meso i povrće mekano ocijedi se juha, a povrće i luk izrežu se na male kockice, a čenjak i lovarov list odstrani.
Riža se kuha, opere i ocijedi.
Žumanjca, kiselo vrhnje, limunov sok se dobro izmiješaju:valja šibom i polagano dodaju u vruću juhu. Zatim doda juhi meso, riža, kelj, korjenasto povrće, sve izmiješa i stavi na toplo.

Pred serviranje se doda fino kosani peršun. Ova juha ne smije se više kuhati, jer bi se jaja zgrušala. Ovakva se juha može prirediti i od živadi ili sitneži od živadi.

"Kisela juha od janjetine" Karlo Walter, "Savremeno ugostiteljstvo", br. 3/1957.

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: ČORBE

Post by KREMENAC » 02 Feb 2019, 07:21

KONBOS-ČORBA

Image

Recept za ovu čorbu pod imenom konbos navodi L. G. Bjelokosić : "Konbos - je čorba od sitno isjeckanog kiselog kupusa.

Priprema se ponajviše zimi, sa suhim mesom.

" Za 4 obroka: 20 dkg kostiju od suhog mesa, 20 dkg suhog mesa (mečine), 60 dkg kiselog kupusa, biber, 2 dkg maslaca, lovorova lista, nekoliko zrna bibera.

Isjeckani kiseli kupus se kuha uz dodatak nekoliko zrna bibera i lovorova lista.
U isto vrijeme iskuha se juha (mesna čorba) od kostiju suhog mesa.
Iskosa se suho meso (izreže na tanke ploškice). U kipuću juhu (koje treba da bude dovoljno) saspe se suho meso i kuha.
Kiseli kupus se doda u kipuću juhu, te još neko vrijeme kuha. Prilikom serviranja čorbu začiniti uzavrelim maslacem.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37679
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Online

Re: ČORBE

Post by Pasaga » 02 Feb 2019, 09:28

slabo ja ode vidim kupusa .... :bali
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Post Reply

Return to “Recepti”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests