Supe

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Supe

Post by silence » 09 Feb 2012, 22:55

Maja wrote: A nedavno sam otkrila i begovu čorbu koju pravim kao predjelo, isto kao i supu, i nju često napravim.
Majo, probaj da napraviš begovu čorbu po ovom receptu, odlična je:

BEGOVA ČORBA

Sastojci

• 1 litar vode
• zelen (šargarepa i korijen paštrnaka) isječena na kockice
• 100 grama bamije (obavezna u ovoj čorbi)
• 300 grama telećeg mesa isječenog na kockice
• 300 grama pilećeg mesa isječenog na kockice
• 2-3 listića lovora
• maslac
• 1 kašika brašna
• malo vode i mlijeka
• so, biber
• 50 ml pavlake
• 1 jaje
• muskatni oraščić
• sitno sjeckan peršun
• limunov sok

Način pripreme

U litar vode dodati zelen (šargarepu i korijen paštrnaka) isječenu na kockice, 100 grama bamije, po 300 grama telećeg i pilećeg mesa isječenog na kockice i 2-3 listića lovora. Kuvati 2-3 sata. Dodavati vodu po potrebi.

Kada je povrće i meso gotovo, napraviti u drugom sudu svijetlu podlogu za sos od maslaca, kašike brašna s malo vode i mlijeka uz dodatak soli i bibera.

Prebaciti to u lonac s povrćem i mesom i lagano miješati dok se ne zgusne pa, uz stalno miješanje, dodati umućenu pavlaku i 1 jaje. Kada je sve gotovo, dodati muskatni oraščić.
Prije serviranja, čorbu obilno posuti sitno sjeckanim peršunom i nakapati limunov sok. Limun obavezno servirati posebno ako neko želi naknadno da ga doda u čorbu.

Inače kada pravim slana jela ne koristim nikada vagu i sve količine uvjek stavljam po želji, tako i za ovu čorbu.

Volim supe i čorbe i često ih pravim.
Obično to bude, juneća, teleća ili pileća supa.
Čorbe pravim sa dosta raznog povrča, trpi sve... Važno je samo uključiti maštu i pratiti ukus.. :D

Ne kupujem industrijeske supe, ne volim ih, a nisu ni zdrave, kao ni kockice za supu.

Aha, isto tako volim da pojedem najjednostavniju čorbu, a to je krompir čorba... :D
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Supe

Post by Maja » 09 Feb 2012, 23:01

E ta bi se već mogla pripremati kao glavno jelo.
Kod mene, ako ima u nečem crvenog mesa, glavno je jelo.
Piletina je ili za supe ili umake i priloge :oo

User avatar
Hana84
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 583
Joined: 02 Oct 2011, 00:12
Status: Offline

Re: Supe

Post by Hana84 » 09 Feb 2012, 23:38

Cesto pravim supe od svjezeg , raskuhanog mesa. Obicno je to teletina i piletina, s tim da piletinu zbog onog poznatog "jevrejskog pencilina" kuham zimi kad smo okruzeni virusima i bakterija. Ubacim povrca , jako puno persuna, on je dobar za " svasta-nesto", kao i mrkvu koja ne gubi nista od svog vitamina A, ma koliko se ona kuhala.
Napravim i corbu od bundeve, to je kazu " cudo zdravlja" pogotovo za bubrezne bolesnike.
Koristim i vrijeme kopriva, te ih naberem po nekim napustenim poljana, sredim ih za kuhanje , dobra je za krv.
Kad nema koprive, zamijenim to obicnim svjezim spinatom sa pijace.
Inace volim pripremati corbasu hranu, ono sto se kod nas kaze " daj da srknem kasikom", zbog djece, ne bih voljela da mi se naviknu ma hamburger i hot dog s kioska ili Mc Donaldsa,,,sta znam, skepticna sam koliko su ti hambugeri bili zaledjeni, pa mi je ljepse napraviti hamburger pjeskavicu ood onog mesa koje " moje oko " smatra dobrim !

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Supe

Post by silence » 09 Feb 2012, 23:52

Sada čitajući Hanin post, sjetih se svoje čorbe od peteljki špinata. Napravim je ako su peteljke dugačke i mlade.
Na puteru propržim bražno da postane blijedozlatno žuto, dodam vodu, pustim da se kuha. Stavim malo vegete i ubacim mrkvu isječenu na kolutove, sitno sjeskan celer korjen, peršun i mogu se staviti ostali začini prema vlastitom ukusu. Kada je mrkva gotovo kuhana dodam sitno isječene peteljke špinata. Tu se obično zadrži i malo listova, pa djeluje efektnije. Na kraju umutim i ulijem jedno jaje da malo zgusne čorbu. Ukusna je i jako lijepo izgleda u tanjiru.

Zaboravila sam reći da nekada u ovu čorbu dodam malo zobenih pahuljica.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Supe

Post by Luna. » 09 Feb 2012, 23:56

silence wrote:Sada čitajući Hanin post, sjetih se svoje čorbe od peteljki špinata. Napravim je ako su peteljke dugačke i mlade.
Na puteru propržim bražno da postane blijedozlatno žuto, dodam vodu, pustim da se kuha. Stavim malo vegete i ubacim mrkvu isječenu na kolutove, sitno sjeskan celer korjen, peršun i mogu se staviti ostali začini prema vlastitom ukusu. Kada je mrkva gotovo kuhana dodam sitno isječene peteljke špinata. Tu se obično zadrži i malo listova, pa djeluje efektnije. Na kraju umutim i ulijem jedno jaje da malo zgusne čorbu. Ukusna je i jako lijepo izgleda u tanjiru.

Zaboravila sam reći da nekada u ovu čorbu dodam malo zobenih pahuljica.
ovu jos nisam probala, pravim prvom priliko. inace cesto kuham i corbe i supe. moji najvise vole tahranu sa paradajzom. sad preko zie cesto napravim corbu od kiselog kupusa... ma corbe su zakon
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Supe

Post by silence » 09 Feb 2012, 23:58

Probaj Luna, ukusna je.

A mene zanima ta tvoja čorba od kiselog kupusa. Napiši nam kako je praviš. :D
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Supe

Post by Luna. » 10 Feb 2012, 00:02

izdinstam na luku 1-2 krompira isjeckanog na kockice, dodam kupus isjecen na rezance (prije toga ga malo isperem, da ne bude prekiselo. stavim crvene paprike, isjecem jednu kobasicu na kolutove i zalije sve vodom... prava zimska corba i ubila se za mahmurluka
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

Melgirl
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 382
Joined: 26 Feb 2012, 22:41
Status: Offline

Re: Supe

Post by Melgirl » 05 Mar 2012, 12:47

Kod nekih se kaže supa, kod nas kažu juha. Ali svejedno, ako je dobra onda je dobra i ja je jednostavno, obožavam. Volim juhu od domaće junetine, može i kokošja ali najbolja mi je riblja. I to još bolje od smrznute ribe koju možete kupit u bilo kojem dućanu. To vam je ona Ledo zaleđena riba bez glave. Najbolje je uzet one škarpine, obično budu po 2-3 u pakovanju. Nisu ni skupe, pakovanje od nekih po kila je ovde oko 25 kuna. Kako ih spremit?

Najprije ih treba odmrznit u slanoj vodi. Bolje je nego u običnoj, a za to je dovoljno u teču od dvi litre stavit 2-3 žlice krupne soli, nalit vodu, stavit ribu unutra i neka stoji sat-dva. Kad se odmrzne, treba joj nekim nožem skinit ljuske i odstranit ako je ostalo nešto utrobe. U lonac od 3-4 litre hladne vode, stavite najprije na gornji način pripremljenu ribu. zatim na kockice narežite jedan krumpir oko 10-15dkg i stavite ubutra, zajedno sa otprilike pola vezice selena i isto toliko peršina. Očistiti i rasčetvoriti 5-6 kapula, oko 30-ak dkg, dvi osrednje paprike, dvi-tri pome, može i smrznute. Stavite i nekih 5-6 komada mrkvi, može i manjih. Na sve to ide otprilike jedna žlica soli, ona već, i papar po želji. Ulijte 2 dcl maslinovog ulja, poklopite i stavite na jaku vatru dok ne zakuha. Kad zakuha, smanjite na sasvim lagano, i neka tako kuha još 10-ak minuta. Potom ribu izvadite i zalijte sa malo juhe i polijte po njoj žlicu-dvije maslinovog ulja. Preostalo povrće neka kuha na osrednjoj vatri još oko 20-ak minuta ok se dobro ne raskuha. Ispasirajte sve to i procijedite u drugu posudu.
Sa skuhane ribe skinite kožicu, odstranite leđnu peraju i onu podrepnu. Odvojite čisto meso, dakle bez kostiju i kože, i kidajte ga prstima na manje komadiće, najbolje veličine lješnjaka naprimjer. tako usitnjenu ribu stavite natrag u juhu, dosajte rižu po volji, zavisi koliko gusto volite i sve to ponovo stavite kuhat dok riža ne bude gotova. Ovako spremljena riblja juha se jede u najelitnijim svjetskim hotelima, bolju i ukusniju nećete nikad ni naći ni jesti. Uz juhu, možete ispeći bilo koju ribu, ispržiti na ulju, možete ispeći ili ispržiti i lignje iz leda jer su ipak znatno jeftinije od svježih. U svakom slučaju, za nekih 100 kuna, možete spremit bogovski ručak za 4-članu obitelj. To uključuje oko pola kila škarpine iz leda, kilo liganja, nešto krumpira i sve ovo ostalo šta sam nabrojala. Ja to radim s užitkom i kad se toga uhvatim, svaki detalj mora bit onako kako ja to hoću. Nagrada mi je na kraju ručka kad vidim da od juhe nije ostalo ništa. Znači da je bila odlična i da su tata, mama i sestra uživali u njoj. zato tata uvik vodi mene sa sobom kad planiramo na meniju imat ribu. Ja je odaberem, on plati i idemo doma. Ostalo je moja briga.
Dobar tek svima!

http://www.enogastrobrutal.com/wp-conte ... 38_dwe.jpg

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Supe

Post by Maja » 01 Aug 2012, 03:42

Krem juha od tikvica i krompira

Image

Za 4 tanjira:

1 tikvica
1 srednji krompir
1 mala glavica luka
2-3 kašike biljnog masla ili nekog maslaca
1 manja mrkva- ne mora
1 do 1,5 l vode
so, biber
1 do 1,5 dl vrhnja za kuhanje ili par kašika pavlake

Isjeckati svo povrće na kockice, s tim da mrkva koja je najtvrđa treba biti najsitnija. Tikvice treba biti barem koliko i krompira, mada je ljepše kad je više tikvice jer previše krompira na kraju dođe kao razvodnjeni pire krompir. Popržiti kratko luk i mrkvu na maslacu, pa dodati tikvice i krompir. Pržiti uz često miješanje 10 minuta. Može i manje, ali je juha ljepša ako se više prži. Uliti vruću vodu, najbolje 1 litar, pa ako juha bude na kraju gusta dodati još vode. Dodati i so i biber i pustiti da se kuha dok povrće skroz omekša. Skloniti sa špareta i dobro izmiksati štapnim mikserom. Zatim dodati vrhnje i još malo izmiksati. Ako je potrebno dodati vode.
Jednom nisam imala vrhnja, pa sam dodala pavlaku i izmiksala i bila je isto super. Meni je ljepše kad se doda malo više vrhnja tj pavlake nego onaj 1 dl kako piše u receptu.

Ps juha se može na kraju ukrasiti tako što se doda vrhnja. Kod mene na slici nije baš idealno, al et..

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Supe

Post by Dust » 01 Aug 2012, 03:50

Hvala puno!
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Supe

Post by KREMENAC » 19 Nov 2018, 02:53

supe, juhe su predjela a corbe su jela

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Supe

Post by KREMENAC » 19 Nov 2018, 03:05

hladne supe ili supe sa jogurtom
HLADHE SUPE - 003a.jpg
HLADHE SUPE - 004b.jpg
ovo zuto je limun krastavac
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Supe

Post by Chloe » 19 Nov 2018, 12:56

Nisam nikad jela juhe sa jogurtom.

Kremenac, imaš li neki jednostavan recept a da nije količinski puno da probam napraviti?
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Supe

Post by Krokodil Behko » 19 Nov 2018, 14:22

Chloe wrote: 19 Nov 2018, 12:56 Nisam nikad jela juhe sa jogurtom.

Kremenac, imaš li neki jednostavan recept a da nije količinski puno da probam napraviti?

Evo, imam ja recept, za takvu supu.

Skuhaš supu od bilo čega, otvoriš jogurt i istreseš u šerpu.
Pokušaj, odlično je :ok
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Supe

Post by Chloe » 19 Nov 2018, 14:59

Krokodil Behko wrote: 19 Nov 2018, 14:22
Chloe wrote: 19 Nov 2018, 12:56 Nisam nikad jela juhe sa jogurtom.

Kremenac, imaš li neki jednostavan recept a da nije količinski puno da probam napraviti?

Evo, imam ja recept, za takvu supu.

Skuhaš supu od bilo čega, otvoriš jogurt i istreseš u šerpu.
Pokušaj, odlično je :ok

Hvala Behko brete mili, ali nešto mi se u želucu okrenu čitajući.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Supe

Post by Krokodil Behko » 19 Nov 2018, 15:22

Chloe wrote: 19 Nov 2018, 14:59
Krokodil Behko wrote: 19 Nov 2018, 14:22
Chloe wrote: 19 Nov 2018, 12:56 Nisam nikad jela juhe sa jogurtom.

Kremenac, imaš li neki jednostavan recept a da nije količinski puno da probam napraviti?

Evo, imam ja recept, za takvu supu.

Skuhaš supu od bilo čega, otvoriš jogurt i istreseš u šerpu.
Pokušaj, odlično je :ok

Hvala Behko brete mili, ali nešto mi se u želucu okrenu čitajući.

U krem supice, dođe dobro ko votka u tonik.
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Supe

Post by Chloe » 19 Nov 2018, 15:24

Krokodil Behko wrote: 19 Nov 2018, 15:22 U krem supice, dođe dobro ko votka u tonik.
hmmmm, al' ja nemam pojma kako idu votka i tonik

Odustajem
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Supe

Post by KREMENAC » 19 Nov 2018, 23:25

Chloe wrote: 19 Nov 2018, 12:56 Nisam nikad jela juhe sa jogurtom.

Kremenac, imaš li neki jednostavan recept a da nije količinski puno da probam napraviti?
recep je odokativan i prema vlastitom ukusu: je mijesam jogurt i kefir, krastavce, mrkvu, mladi luk, saransak, bademe, paprike.
44a8de72-fae3-4703-978c-3624a9be7738z.jpg
hs.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by KREMENAC on 20 Nov 2018, 04:32, edited 1 time in total.

User avatar
lisko
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1968
Joined: 24 Mar 2010, 22:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Supe

Post by lisko » 19 Nov 2018, 23:28

Za mahmurluk nema nista bez one od podravke sa Horozom ...
Image

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Supe

Post by KREMENAC » 20 Nov 2018, 02:52

lisko wrote: 19 Nov 2018, 23:28 Za mahmurluk nema nista bez one od podravke sa Horozom ...
te podrvkine supe i Vegeta su zabranjene na u USA - TO KOLIKO SU DOBRE


za mahmuranja:
ŠKEMBE-ČORBA
Naziv potiče od škembića (tripica, fileka), koji se u nju stavljaju.

Za 4 obroka:
30 dkg goveđih kostiju (ili juhe oko 12 del), 4 dkg riže, 30 dkg trbuha (fileki, škembe, tripice), 5 dkg masnoće (masla, masti), 2 dkg brašna, so, aleva paprika, biber, sirće, 2 dkg mladog masla (maslaca), te eventualno jedno jaje.
Spravi se juha (ako nemamo gotove u kuhinji).

Škembe se "upoli" (napola skuha) i izrecka na kockice, te dalje kuha u juhi.
Zatim se doda riža i sve kuha. Kada je riža donekle kuhana, zamijesi se rijetko malo brašna sa vodom, polahko sipa u kipuću juhu i miješa se dok se i brašno ne skuha (juha treba da vrije 10-15 minuta da bi brašno bilo skuhano).
Škembe-čoba se zacvrkne uzavrelim maslom u koje je dodana crvena paprika.

Prema A. Halimiću, prava škembe-čorba je obavezno legirana ("prinošena", "podmetana") sa jajima. Dakle, kada je čorba gotova, skine se s vatre, izlupa jaje i prinese (podmetne) čorba , sipajući jaje i miješajući.
U ovom slučaju čorba se ne smije legirati dokje na vatri. Prilikom serviranja začinimo čorbu uzavrelim maslom, pobiberimo, dodamo alevu papriku, te malo sirćeta (octa). Umjesto brašna može se dodati jedno cijelo jaje, koje treba dobro umutiti i miješajući dodavati u čorbu.

Škembe-čorba ima svoju funkciju i kao kisela čorba , tj. servira se na kraju duže sjedjeljke, odnosno iza dugog akšamlučenja. U tom slučaju u čorbu se dodaje više sirćeta ili limunova soka

Post Reply

Return to “Recepti”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests