Gavrilo Princip

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply

Gavrilo Princip je bio:

ubica
30
64%
patriota
8
17%
oboje
6
13%
ne znam
3
6%
 
Total votes: 47

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Gavrilo Princip

Post by Maja » 02 Jan 2012, 00:49

Ono što ja znam je da je Princip pripadao Mladoj Bosni koja je bila protiv A-U i koja se borila za ujedinjenje BiH i Srbije.
Znači izvršio je atentat na austrougarskog prestolonasljednika Franju J. i njegovu trudnu ženu Sofiju, nakon čega je počeo I. svjetski rat. Atentat nije bio razlog zašto je rat počeo, ali žargonski rečeno, to je bila kap koja je prelila čašu.

Zanima me smatrate li Principa junakom i patriotom ili običnim ubicom.
Obično ga Srbi smatraju patriotom jer se borio za veliku srbiju, dok ga ubicom smatraju Bošnjaci i Hrvat kojima Austro-Ugarska nije bila mrska.

Glasajte.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by Mister No » 02 Jan 2012, 00:51

Chetnik, sa dna kace...
High Hopes...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120149
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7764 times
Status: Online

Re: Gavrilo Princip

Post by Krokodil Behko » 02 Jan 2012, 00:59

Usput je ubio i Ferdinandovu zenu u drugom stanju.
A sam akt, Bosni i Hercegovini, nije donio nista dobro.
Situacija u tim Jugoslavijama,bila je za BiH, podnosljiva, tek u
zadnje dvije decenije SFRJ.
online

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by Ideja » 02 Jan 2012, 18:07

Pa nije mi nikad ni bio junak, svejedno što je nastavnik istorije forsirao suprotno a mi ko papagaji morali to isto prepričavati za ocjenu. Prije bih rekla da je bio bolesnik i oružje u tuđim rukama.
Čim se spomene Princip padne mi na pamet situacija kad je jedna austrijanka spomenula kako je taj kriminalac tj terorista Princip ubio Franca, a je prekinem i kao uvrijeđeno konstatujem da je on molim lijepo heroj a ne terorista. Jao kako sam je zbunila, tek kasnije sam joj rekla da sam se šalila. Njima je inače sve što ima veze sa krajem moći Habsburga bolna tačka :D.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by blento59 » 02 Jan 2012, 18:20

sta mislite da li bi bilo prvog svjetskog rata i bez tog atentata
ili je to bio samo izgovor a ne uzrok
Last edited by blento59 on 31 Mar 2012, 22:51, edited 1 time in total.
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120149
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7764 times
Status: Online

Re: Gavrilo Princip

Post by Krokodil Behko » 02 Jan 2012, 19:08

Prvi svjetski rat,poceo je zbog borbe oko kolonija a drugi,jer se Njemacka,vratila iz mrtvih.
Bila je pod tolikim ratnim reparacijama,da druge,nisu ni imali,nego da ponovo krenu u rat.
Stvar je cisto industrijske prirode. Vec tada,Njemacja je bila ekonomska sila No 1 u Evropi.
Englezi i Francuzi,htjeli su je poraziti. Izmedju svjetskih ratova,navalili su joj se,da im se placa
odsteta. Cak sta vise,prilikom susreta Churchila i Roosvelta 1941.godine, Churchil je rekao:
"Na danasnji dan prije 23 godine,Njemacka je izgubila ovaj rat". Dakle,mislio je na Njemacku
kapitulaciju u I svjetskom ratu. Mocnici su znali i 10 godina prije,da ce II svjetski rat biti.

Kao sto Ideja rece, Gavrilo je bio oruzje u tudjim rukama.
Ako nekada doznamo,da je britanska tajna sluzba,nagovorila srpsku tajnu sluzbu za organiziranje tog atentata,nemojte se zacuditi. Primjer: Dragutin Dimitrijevic - Apis,
sef srpske tajne sluzbe,biva strijeljan 1918 godine,pred sam kraj rata. navodno zbog
odbijanja naredjenja ali prava je istina,da su ga ubili da ne propjeva o tome, kako je
sarajevski atentat organiziran. sasvim slucajno i Gavrilo Princip, umire mlad i pod malo
nejasnim okolnostima, neposredno nakon zavrsetka rata.
online

Anastasios
Na probnom
Na probnom
Posts: 21
Joined: 30 Mar 2012, 02:10
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by Anastasios » 31 Mar 2012, 22:29

Malo ko zna, da je ovaj atentat organizovala Nemacka Sluzba preko svog agenta - pomenutog Apisa.
Naime, poznato je da je Apis u toku Balkanskih ratova (1912-1913) boravio u Nemackoj (a i bio je ubedjeni germanofil) gde je i primio tu naredbu.

Ubistvo Kralja Aleksandra Obrenovica (1903) koje je isto organizovao Apis, je posledica cinjenice da je Aleksandar napustio germanofilsku politiku svoga oca i okrenuo se Rusiji (Car Nikolaj mu je bio kum na vencanju).

Princip i ostali likovi iz Mlade Bosne su agenti Apisovi, tako da nisu mnogo bitni u ovoj prici (samo izvrsioci).

1914-te godine jedino je Nemackoj trebao rat, i preko Apisa su ga i izazvali.

Apis je streljan 1918, jer je planirao vojni puc nakon koga bi Srbija potpisala mir sa Nemackom, i tako dokazao svoju pravu odanost.

Zasto Srbi slave ovog Principa i Apisa koji su im doneli Milione mrtvih i dan-danas nije jasno nikom normalnom.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120149
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7764 times
Status: Online

Re: Gavrilo Princip

Post by Krokodil Behko » 31 Mar 2012, 22:35

Ubistvo Kralja Aleksandra Obrenovica (1903) koje je isto organizovao Apis, je posledica cinjenice da je Aleksandar napustio germanofilsku politiku svoga oca i okrenuo se Rusiji (Car Nikolaj mu je bio kum na vencanju).
To su novosti za mene :D
Nadam se da su i istinite. Neke logike ima a to da je Srbija, promijenila kurs,
nakon tog atentata, jasno je svima.
online

Anastasios
Na probnom
Na probnom
Posts: 21
Joined: 30 Mar 2012, 02:10
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by Anastasios » 01 Apr 2012, 04:29

Naime, Kralj Milan (Aleksandrov otac) je bio veliki prijatelj Austrije (najbolji prijatelj onog nesrecnog Rudolfa) i Austrija je u to vreme pomagala Srbiji (Srpsko-Bugarski rat, Berlinski Kongres).

Posto je on abdicirao i oteran iz zemlje (kasnije se nakratko opet vratio) Aleksandar nastavlja njegovu politiku do 1900-te, a onda pod uticajem svoje majke Ruskinje i zene Drage okrece se Rusima.

Posto je on ubijen, Petar Karadjordjevic daje odresene ruke zaverenicima da vode politiku. Ali Pasic (Ruski Covek) smenom Princa Djordja (koji je bio blizak zaverenicima) i nametanjem Aleksandra Karadjordjevica za prestolonaslednika vraca Rusku politiku.

Sukob izmedju ove dve struje zavrsice se streljanjem Apisa u Solunu.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by Sheval » 01 Apr 2012, 09:19

Je li to sve sa google-a,ili ti iz glave?

User avatar
evergreen
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 490
Joined: 03 Oct 2011, 11:34
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by evergreen » 17 Jun 2012, 16:59

Velikosrpski nacionalista. Da je musliman bio bi i islamski terorist, ovako je "samo" atentator na austrougarskog prijestolonasljednika Ferdinanda i njegove (trudne) supruge Sofije.

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by nezaboravna » 17 Jun 2012, 18:30

evergreen wrote:Velikosrpski nacionalista. Da je musliman bio bi i islamski terorist, ovako je "samo" atentator na austrougarskog prijestolonasljednika Ferdinanda i njegove (trudne) supruge Sofije.
:zubi :zubi da,i kako je to komunjara znala lijepo da umota u istoriju u velikane ,a sad se vidjelo kako ti isti ubijaju svoj narod a ne samo Ferdu :puca :puca
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by blento59 » 17 Jun 2012, 18:31

meni je zao sto je i sofija ubijena,ali ne shvatam zasto se toliki akcent stavlj na tu cinjenicu
puno je nevinog svijeta stradalo kroz istoriju
uotalom njegov cilj nije bila sofija
to sto je ubio sranju halal mu bilo, samo sto nije shvatio da to ne rjesava problem
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Mic-Sokoli
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1012
Joined: 29 Jan 2012, 21:23
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by Mic-Sokoli » 17 Jun 2012, 18:48

Sheval wrote:Je li to sve sa google-a,ili ti iz glave?
Ako ti koristis google ne predbacuj to drugima i kako vidim nisu u stanju da skontas sta je svrha Googla.
To ako nije polje tvog interesovanja i elementarnog znanja google ce ti bit od nikakve koristi.
Moja nastavnica je govorila,Isti su onaj koji zna(napamet) i onaj kojii zna doci do informacija.
Ja google koristim,kad mi je mrsko probijati glavu a ne mogu se sjetit neke rijeci,koristim Google da izvucem neku sitnicu da bih napisao i detaljnije opisao ono sto znam. ;)
Vala je jadno na necije znanje tako reagovat,ja o fudbalu blage nemam,i onom ko zna priznam,al jok vecina sto ne zna hoce da omalovazava onog sto zna.
Koji ce mi Q da izvlacim infos sa polja koja me uopste ne intzeresuju,da ponovim "Isti su onaj koji zna(napamet) i onaj kojii zna doci do informacija."
Obično ga Srbi smatraju patriotom jer se borio za veliku srbiju, dok ga ubicom smatraju Bošnjaci i Hrvati kojima Austro-Ugarska nije bila mrska.
Potpisujem
http://www.youtube.com/watch?v=W2QmK8XszUM

Se shqiptari i fort si guri,
Jo s'lufton pa u mbështet për muri
Po kur t'pshtetët dije djallë
O zor asht turrin me ja ndalë!

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by Obrisan profil » 17 Jun 2012, 20:10

koliko se secam kad smo ucili u skoli, izvlacili su sibicu ko ce da izvrsi atentat,,,mogao je to i biti bosnjak u principu (ho ho)

User avatar
evergreen
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 490
Joined: 03 Oct 2011, 11:34
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by evergreen » 17 Jun 2012, 20:38

U principu, da nije bilo Principa, tog sušičavog seljačeta iz Bos.Grahova kojeg je vrbovala srbijanska tajna organizacija, svima nama bi danas bilo bolje. Ne bi stradalo onoliko ljudi, ako ništa.

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by Obrisan profil » 17 Jun 2012, 20:42

evergreen wrote:U principu, da nije bilo Principa, tog sušičavog seljačeta iz Bos.Grahova kojeg je vrbovala srbijanska tajna organizacija, svima nama bi danas bilo bolje. Ne bi stradalo onoliko ljudi, ako ništa.
e svasta, pre su dizali spomenike, nazivali mostove po njemu, a sad je on krivac za sve sto nam se desilo na balkanu. Aha.

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by Obrisan profil » 17 Jun 2012, 20:43

da napomenem da ga smatram obicnim teroristom, s tim sto je UBIO Franca i suprugu
Ja cenim narod koji se buni ...da bi dobili vise prava, ali ne na racum tudjih zivota

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by nezaboravna » 17 Jun 2012, 21:50

blento59 wrote:meni je zao sto je i sofija ubijena,ali ne shvatam zasto se toliki akcent stavlj na tu cinjenicu
puno je nevinog svijeta stradalo kroz istoriju
uotalom njegov cilj nije bila sofija
to sto je ubio sranju halal mu bilo, samo sto nije shvatio da to ne rjesava problem
:plavi jest da ne bi rata poslije ovog atentata,nije u pitanju ni sofija bila nego rat koji je opet bio isprovociran :plavi :plavi a ginulo se i tada :travolta
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by blento59 » 17 Jun 2012, 22:45

evergreen wrote:U principu, da nije bilo Principa, tog sušičavog seljačeta iz Bos.Grahova kojeg je vrbovala srbijanska tajna organizacija, svima nama bi danas bilo bolje. Ne bi stradalo onoliko ljudi, ako ništa.
covjece da li je tebi jasno da taj atentat nije bio uzrok nego samo povod za rat koji je bio neizbjezan
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

Post Reply

Return to “Historijske ličnosti”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests