Gavrilo Princip

Moderator: Krokodil Behko

Gavrilo Princip je bio:

ubica
30
64%
patriota
8
17%
oboje
6
13%
ne znam
3
6%
 
Total votes: 47

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11756 times
Contact:
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by Maja » 28 Jun 2014, 22:25

Upravo je sad bio film o njemu na HRT.

User avatar
evergreen
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 490
Joined: 03 Oct 2011, 11:34
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by evergreen » 01 Jul 2014, 14:50

za vikend je discovery emitirao dokumentarac od 8 epizoda, specijal povodom 100-godišnjice od atentata i početka 1.svjetskog rata.
treba li reći da je dokumentarac bio sjajan?!

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by Dzagoda » 01 Jul 2014, 15:35

Gdje je princip?! Gavrilo je tu :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
evergreen
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 490
Joined: 03 Oct 2011, 11:34
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by evergreen » 04 Jul 2014, 11:13

jučer nabavio knjigu 'sarajevski atentat - stenogram glavne rasprave protiv gavrila principa i drugova', urednik prof. vojislav bogićević.
ili sam ovo trebao postaviti na temu 'književnost'? :)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by Krokodil Behko » 23 Dec 2014, 22:49

Inače, ovaj događaj možemo promatrati i kao sraz obrazovanja, protiv mraka neznanja i zaluđenosti.
Ako je i trebalo ubiti nekog od tih Habsburgovaca, Ferdinand bi tu trebao biti zadnji u redu.
AU nije dobro stajala ekonomski, zadnjih par decenija pred rat i bile su nužne reforme, a glavni reformator, upravo je trebao biti Franc Ferdinand.

Tip se zalagao, ni manje ni više, nego za davanje visoke autonomije svim slavenskim narodima unutar carevine. Dakle, svaki od tih naroda, bio bi u istom rangu s Mađarima, na primjer.
Npr, BiH bi imala svoju zemaljksku vladu, koja bi odlučivala o svim bitnim lokalnim pitanjima, vezanim za BiH.

Imajući u vidu, šta smo dobili i kako je bilo nakon 1. sv. rata, ne mogu a da ne kažem, bolje bi bilo da je Ferdinand postao car, pa sve to fino proveo u djelo.
online

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by drugrankovic » 24 Dec 2014, 01:39

ajde begaj... cjeli svjet snjima ratovao... isto ko i hitler... jes toliko dobrotvor da svi uleteshe jer im srbija mila?! kako da ne...


otvoreni si srbomorzac, sjutra ćesh i hitlera pravdat jer jbg izraelci jesu stoka u odnusou na palestinu pa je hitler bio u pravu?


s tobom vishe nema konverzacije od druga
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by Krokodil Behko » 24 Dec 2014, 10:21

drugrankovic wrote:ajde begaj... cjeli svjet snjima ratovao... isto ko i hitler... jes toliko dobrotvor da svi uleteshe jer im srbija mila?! kako da ne...


otvoreni si srbomorzac, sjutra ćesh i hitlera pravdat jer jbg izraelci jesu stoka u odnusou na palestinu pa je hitler bio u pravu?


s tobom vishe nema konverzacije od druga
E da mi je znati, u kojoj vukojebini ti živiš, pa nemaš ni knjige, ni TV ni ništa pod milim bogom.
Ostali su uletili jer su Njemačku htjeli sdpriječiti, da postane glavna sila u Evropi i to bi bio jedini razlog. Nema tu nikakve tiranije, nikakvih svijetlih ideala. Samo borba za prevlast.

Štro se tiče AU, da je ta reforma sprovedena, konstatujem dsa bi to bilo nešto kao sadašnja EU.
Vjerovao ili ne, ionako je kao takvu i tretiraju sada u Evropi. Ništa "tamnica naroda", eventualno "tamnica mozgova" koji vjeruju da su veliki, a mogu biti eventualno veliki, samo ako dodaju štikle na svoje opanke.
online

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by drugrankovic » 28 Dec 2014, 10:40

Krokodil Behko wrote:
drugrankovic wrote:ajde begaj... cjeli svjet snjima ratovao... isto ko i hitler... jes toliko dobrotvor da svi uleteshe jer im srbija mila?! kako da ne...


otvoreni si srbomorzac, sjutra ćesh i hitlera pravdat jer jbg izraelci jesu stoka u odnusou na palestinu pa je hitler bio u pravu?


s tobom vishe nema konverzacije od druga
E da mi je znati, u kojoj vukojebini ti živiš, pa nemaš ni knjige, ni TV ni ništa pod milim bogom.
Ostali su uletili jer su Njemačku htjeli sdpriječiti, da postane glavna sila u Evropi i to bi bio jedini razlog. Nema tu nikakve tiranije, nikakvih svijetlih ideala. Samo borba za prevlast.

Štro se tiče AU, da je ta reforma sprovedena, konstatujem dsa bi to bilo nešto kao sadašnja EU.
Vjerovao ili ne, ionako je kao takvu i tretiraju sada u Evropi. Ništa "tamnica naroda", eventualno "tamnica mozgova" koji vjeruju da su veliki, a mogu biti eventualno veliki, samo ako dodaju štikle na svoje opanke.

da imalo poznajesh istoriju ne bi tako govoio... najveci ljudski progres je zabelezen kajem 19 i pocetkom dvadesetog vjeka, kolonije su se po svjetu lakshe i brzhe mogle osvajat zbog transporta, parnih brodova i pizdi materni... interes, zloba ljudska oko vlasti i premoci, i zajeb jer su ocekivali kraci rat ali sada je moderno oruzje bilo pa nema vishe jurisehva vec mukotrpni front... zato ga i zovu veliki rat...


sve je oko kolonija bilo i progresa i budala zna... tu normalan covjek vuce zakljuchak da ljudi su pokazali mnogo mana u svom razvicu jer neshto dobro kao progres su koristili za ispoljavanje mana pohlepa, korist, vlast...


to shto si ti potomak onijeh koji su se borili na strani negativaca i koji su popusili od srba u direktnim sukobima na kraju, jer srbin im je dao po repu opasno prodrevši ne samo kroz bosnu već i kroz zagreb...

to je već druga stvar... i nejmac se na ovu godinu osecao ne lagodno dok svjet obeljezhava sto godina, a kako bi? on je bio negativac... i kad dodje na red drugi sv rat on ce opet neshto izmishljat samo ko ce mu mjesto srbina biti kriv... a ti ces i tad serendat jer su i tad tvoji bili handzaristi i fasisticki saradnici i opet od srbina popusili... mrzhnja je to, i kompleks... jbg oklen prijateljstva kad s turchinom vezhe secanje samo na zlo... razumjem te ja za ova dva svjetska rata... sta cesh, morash i svoju stranu pravdat...


ti i istorija? aj sjedi... i javi mi jesi li smislio razlog za drugi sv rat... srbi su krivi jel da?
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by drugrankovic » 28 Dec 2014, 10:44

i da za te stikle i opanke... koliko su oni "mali" vi ste to dobro osjetili od tog velikog rata pa do drugog svjestkog, pa i sada... po bosne je u tih malih, a ti "veliki" crkni i pukni dok djelish tu sprchiju od pola bosne na dva djela s drugim... upamti po bosne! muka a? pa zaboli me, i treba... sto ti je grdje mene je milije, jer drugo ne zasluzujesh


priche su jedno a situacija drugo... po bosne!
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by Krokodil Behko » 28 Dec 2014, 11:01

Sinoć na History chanelu, bila ti je emisija o sarajevskom atentatu. Učestvovali su i srpski historičari, koji i sami kažu, da je to bila velika glupost :kita

O meni i historiji, govori dovoljno ovaj podforum, pa se nemaš šta brinuti.
Obje jugoslavije, raspale su se zbog takvih nepismenih likova, kao što ste ti i taj Gavrilo, a iz istog razloga, postoje i oni Bošnjaci, koji su u svakom trenutku, spremni da stave tačku na postojanje genocidne tvorevine RS. Naravno, osim ako ti ne dođeš da ih braniš, a nećeš jer si pjanski brbljivac.
online

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by drugrankovic » 28 Dec 2014, 11:06

jugoslavija se raspala zbog gavrila? i slicnih nepismenjakovica njemu?


a ne paveliceva fasisticka bagra... prosvjetli nas!
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by drugrankovic » 28 Dec 2014, 11:08

Krokodil Behko wrote:Sinoć na History chanelu, bila ti je emisija o sarajevskom atentatu. Učestvovali su i srpski historičari, koji i sami kažu, da je to bila velika glupost :kita

O meni i historiji, govori dovoljno ovaj podforum, pa se nemaš šta brinuti.
Obje jugoslavije, raspale su se zbog takvih nepismenih likova, kao što ste ti i taj Gavrilo, a iz istog razloga, postoje i oni Bošnjaci, koji su u svakom trenutku, spremni da stave tačku na postojanje genocidne tvorevine RS. Naravno, osim ako ti ne dođeš da ih braniš, a nećeš jer si pjanski brbljivac.


rece ti neshto "pijanac" na takve poput tebe je genocid i izmishljen...

kompleksashu, samo ti mashtaj... dobicesh ko i vazda, onaj srednji prst...


pipnu li je nasilno, znash shta slijedi... po picki ajvane, a nece ti bit prvi put...


i srbija to nece gledat mirno to upamti... po bosne


muda nam zvižde zbot "onih" bošnjaka koji su spremni da stave tacku... ajde mudonjo krente... man se te jadikovke dok iz misje rupe lajesh... kreni junache... :ha
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by storm » 28 Dec 2014, 11:32

Šta slijedi???
Slijedi vam pusing kao na Kosovu :kafa
Mnogo laprdas s obzirom na rezultate nedavnih ratova... :sjedi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by mrki62 » 28 Dec 2014, 13:36

Ima dobro prezime - PRINCIP

Mora da je iz PRINCIPA izvršio atentat na austrougarskog prestolonasljednika Franju J. i njegovu trudnu ženu Sofiju.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by drugrankovic » 28 Dec 2014, 14:03

mrki62 wrote:Ima dobro prezime - PRINCIP

Mora da je iz PRINCIPA izvršio atentat na austrougarskog prestolonasljednika Franju J. i njegovu trudnu ženu Sofiju.

ovo trudna je da se uzme na suze a? ubio je gada osvajackog... a sunac mu ispade osvajac andjeo... dakle treba se saget okupatoru popushit mu i reci hvala...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by mrki62 » 28 Dec 2014, 14:07

drugrankovic wrote:
mrki62 wrote:Ima dobro prezime - PRINCIP

Mora da je iz PRINCIPA izvršio atentat na austrougarskog prestolonasljednika Franju J. i njegovu trudnu ženu Sofiju.

ovo trudna je da se uzme na suze a? ubio je gada osvajackog... a sunac mu ispade osvajac andjeo... dakle treba se saget okupatoru popushit mu i reci hvala...
Ma osvajači su svi, bili Srbi, Hrvati, Osmanlije ili Austrougari.
Samo nemoj reći da jesu svi al samo Srbi ne :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by drugrankovic » 28 Dec 2014, 15:51

storm wrote:Šta slijedi???
Slijedi vam pusing kao na Kosovu :kafa
Mnogo laprdas s obzirom na rezultate nedavnih ratova... :sjedi

ne budi bezobrazan srecko...


ako si s nekim dobar to je tovja stvar, ali to dokazivati bezobrazlukom nemoj... osmanlija je priprijetio (kako kazes laprdao) kako su spremni uništiti srpsku... rekao sam izvoli kreni...

trebo sam mu se saget i popushit je li?


uostalom ne iznenadjujesh rekoh ti to, ono shto imash je klica... lako se oktrije... sam izletish... dakle na pretnju, ti josh dolazish popishavat se, s kosovom, (a kad je krajina bila u pitanju druga je stvar) i nedavnim ratovima... isto poput njega ste dobili za zelenim stolom i silom zapada... i sam znash to, svudje su bili debakli a o oluji koju nazivash slavnom jer nemash shta drugo i sam znash kako je doshlo do nje... o kosovu i ratu sa nato, cuti, i tu znash epilog... ne bojno polje, jer nije se imalo muda da pokushaju uc u srbiju posle jednog debakla na kosharama tj granici ako si neupucen dje je to...
nije im to irak, libija...




i u vazduhu su imali mashala gubitaka pa je to tvoje zlobno dichenje nad srbima sramotno...


uostalom, nijesam ja krvi sto su vam pradjedovi bili austrougarski koljachi ili fasisticki... tad su dobili po repu od srbina... ostade ta muka do vjeka... i kompleks...


a o poslednjim ratovima dje je srbija svo vreme pod nezabelezhenim sankcijama, bolje cuti...


od tvoje sprchije ne bi ostao ni kamen da je tako bilo...


a srbin prezhive i to...


i onda cete laprdati kako treba bosna bit jedinstvena zajednicka... sa tim da neko prijeti kako ce u jednom trenutku... a mi treba da mu se sagnemo... to bi ti odgovaralo...


kurca malo... na zhalost daleko je to zajednishtvo... veoma daleko...



videcemo te vase junake, pa cu ponoviti samo krente... ali nemoj da chujem da ponovo prichate o zjednishtvu, zajednishtva nema s onim ko je spreman da krene da unishtava srpsko... stante pashe i u stashe! to nije vashe!


dosta je bilo 1914... pa 41ve...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by drugrankovic » 28 Dec 2014, 20:08

mani se blebetanja genocidnih temelja... ostavi to za kuci, ili za carsiju kada dodjesh doma... tamo ti i prodje... i nekom drugom govori da shuti... nemoj srbima... a oni su rs...

idi daj josh koju donaicju ne bi li odvadio shkolu od katolicizma, pa ce ti alah nagraditi...


etnicko ciscenje je tipicno odradjeno u hrvatskoj pa nikom nishta kako ni posle II sv rata tako ni posle 1995..


a to su tvoji saborci u federaciji... no rekoh ostavi te price za carshiju, vjeruju u ta sranja
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11756 times
Contact:
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by Maja » 28 Dec 2014, 20:12

Lakse malo Rankovicu. Ti zaista trazis da te trajno banujem.

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by drugrankovic » 28 Dec 2014, 20:51

nemoj ti mene o zaklinjanju, ti koji skocish na neki amblem koji djeca nose u nekom koledzu americkom... nasho si i u ameriku siktat na hriscanstvo... odma ti za oko zapalo... ti se prikrivas, a ovamo...


cuj ni ss nam ravan nije... sve si reko, ariverderci
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

Post Reply

Return to “Historijske ličnosti”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests