Franjo Tudjman

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Tuđman: Kad podijelimo Bosnu, ja i Sloba bit ćemo saveznici

Post by carobnjak N » 06 Jun 2012, 08:56

Akademik Dušan Bilandžić u intervjuu Nacionalu prvi put otvoreno govori o ulozi prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana u pokušaju podjele Bosne i Hercegovine. Lično je je učestvovao u tim pregovorima koje su vodila dva ekspertna tima, srpski i hrvatski, a koje su osnovali predsjednici Srbije i Hrvatske Slobodan Milošević i Franjo Tuđman.

Ti su timovi djelovali pod egidom timova "za normalizaciju srpsko-hrvatskih odnosa".

Bilandžić je od 1942. bio partizan i sudionik NOB-a. U poslijeratnoj Jugoslaviji kao pukovnik radio je i u Generalštabu JNA, u njegovoj Prvoj upravi. Bio je u sobi do sobe prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana, ali i generala Veljka Kadijevića, koji je bio zadnji jugoslavenski ministar obrane u vrijeme početka rata na prostoru bivše Jugoslavije.

Dvije su knjige obilježile Bilandžićevo naučno djelovanje: "Historija SFRJ" iz 1978. i "Hrvatska moderna povijest" iz 1999. U 70-im i 80-im godinama prošlog stoljeća bio je profesor na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu.

Premda je predsjednik Tuđman u izjavi pred TV kamerama Bilandžića u jednom trenutku nazvao "čudovištem" iziritiran nekim njegovim feljtonističkim napisama, kasnije je, ipak, nastavio surađivati s njim. Kako je bilo surađivati s prvim predsjednikom Franjom Tuđmanom?

- Naša je suradnja počela neposredno nakon prvih višestranačkih izbora 1990. Bio sam potpredsjednik u tadašnjem republičkom predsjedništvu. Kad je Franjo Tuđman izabran za predsjednika Predsjedništva, sastavio je drugačije taj kolektivni državni organ, koji je bio na čelu nekadašnjih, još uvijek socijalističkih republika u bivšoj Jugoslaviji. Postao sam član Predsjedništva kao predstavnik SKH-SDP-a, dakle, stranke koja je izgubila na izborima. Tuđman je, inače, mrzio kolektivna rukovodstva. Kad nas je okupio, rekao je: "Ovo nije nikakvo predsjedništvo. Ja sam predsjednik, a vi ste potpredsjednici republike". U Predsjedništvu sam ostao 7 mjeseci.

Već ste izjavljivali da ste čuli da je, navodno, pokojni predsjednik Franjo Tuđman bio opsjednut idejom podjele BiH između Srbije i Hrvatske. Je li vam on to i osobno govorio?

- Nakon sastanka sa Slobodanom Miloševićem u Karađorđevu 25. marta 1991., predsjednik Tuđman pozvao me je u ured i rekao da ću biti u timu koji će pregovarati sa Srbima. Srpski pregovarački tim vodio je akademik Kosta Mihajlović. U našem timu Tuđmanove teze najvjernije i tvrdo prenosio je profesor s Fakulteta političkih znanosti Zvonko Lerotić. Glavni cilj tih pregovora, koji su se, eufemistički, zvali "pregovori o normalizaciji srpsko-hrvatskih odnosa", bila je, zapravo, podjela Bosne i Hercegovine.

Što vam predsjednik Tuđman konkretno rekao?

- Rekao nam je da se on dogovorio s Miloševićem da ta dva tima rade na normalizaciji odnosa Srbije i Hrvatske. No trebalo je skriti pravi smisao tih pregovora. U tim pregovorima uopće nije bilo riječi o normalizaciji odnosa između Zagreba i Beograda. Na njima se isključivo razgovaralo o podjeli BiH između Hrvatske i Srbije. Rekao nam je tada da su se on i Milošević oko toga načelno dogovorili, a da mi vidimo kako povući konkretnu crtu razgraničenja.

Je li vam dao i neke konkretne upute?

- Dao nam je direktive, a vodili smo tri runde pregovora. Poslije svake runde referirali smo mu što se događalo na tim sastancima. U jednom sam mu trenutku rekao: "Franjo, molim te, nema ništa od tih razgovora." Pitao me je: "Zašto?" Odgovorio sam mu: prvo, zato što se ne možemo dogovoriti. Rekao sam mu da su Srbi maksimalisti. Tražili su Baranju i kninsku krajinu. Pa kako ćemo se onda s njima dogovoriti? Odgovorio mi je da ne kompliciram, jer su se Sloba i on dogovorili. Inzistirao je da nastavimo razgovore. Pokušao sam ga upozoriti i na sljedeći problem. Ako bi nam i uspjelo podijeliti BiH, onda ćemo imati i druge prepreke. Prva je bila međunarodna zajednica, koja je jasno deklarirala da nema promjena granica među republikama bivše Jugoslavije. Odgovorio mi je: pusti ti međunarodnu zajednicu, što Sloba i ja dogovorimo, oni će to prihvatiti, prije ili kasnije. Jer međunarodna zajednica neće imati drugo rješenje.

A što bi, u tom slučaju, bilo s Bošnjacima?

- To je bila druga prepreka na koju sam upozoravao. Rekao sam da će se Muslimani pobuniti, čak i kad bi se Hrvatska i Srbija uspjele dogovoriti. Tada me je počeo ismijavati. Bilo mu je nezamislivo da Muslimani mogu spriječiti eventualni dogovor Srbije i Hrvatske o podjeli BiH. Bio je uvjeren da oni protiv toga ne mogu ništa napraviti. Kasnije se pokazalo da sam ipak bio u pravu. Muslimani su stvorili vojsku od 200.000 ljudi i jednostavno se nisu dali. U to sam se vrijeme u jednom trenutku sreo i s Alijom Izetbegovićem i pitao ga zna li za planove o podjeli BiH. "Kako ne bih znao. Mi smo dobili informacije iz Karađorđeva", odgovorio mi je. Mislio sam da mu otkrivam Ameriku, a on je već sve znao.


Nije, dakle, bilo jednostavno predsjednika Tuđmana uvjeriti u svoje stavove?

- Svaki put kad sam ga pokušao odvratiti tvrdnjama da međunarodna zajednica to neće dopustiti, tvrdoglavo mi je uzvraćao: "Hoće, hoće." U jednom je trenutku rekao: "Mi ćemo pomoći Srbiji da se proširi, a ona će pomoći nama da se proširimo." A to je proširenje trebalo biti na račun BiH. Nakon toga će, bio je uvjeren, odnosi između Srbije i Hrvatske biti kao odnosi između Francuske i Njemačke, koje su u 70 godina vodile tri rata. Bit ćemo najbolji saveznici, ali kad podijelimo BiH. Ponovo sam ga nastojao razuvjeriti da međunarodna zajednica neće na to pristati. Nije to želio prihvatiti tvrdeći da nema opstanka Hrvatskoj bez podjele BiH.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
evergreen
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 490
Joined: 03 Oct 2011, 11:34
Status: Offline

Re: Tuđman: Kad podijelimo Bosnu, ja i Sloba bit ćemo savezn

Post by evergreen » 23 Jun 2012, 14:04

Ovo je i danas aktuelno, samo umjesto Tuđmana i Miloševića na sceni su drugovi Dodick i Zlagumdžija

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Tuđman: Kad podijelimo Bosnu, ja i Sloba bit ćemo savezn

Post by blento59 » 23 Jun 2012, 17:24

dajte ljudi da shvatimo jedno
kakav njofra kakav zloba
bosnu je dijelio zapad koristeci ta dva izdajnicka majmuna zajedno sa alijom zijandzijom
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Tuđman: Kad podijelimo Bosnu, ja i Sloba bit ćemo savezn

Post by Major » 23 Jun 2012, 17:31

blento59 wrote:dajte ljudi da shvatimo jedno
kakav njofra kakav zloba
bosnu je dijelio zapad koristeci ta dva izdajnicka majmuna zajedno sa alijom zijandzijom
Eksakt ,
uopste nismo svjesni kolika smo igracka zapadnim kreatorima, mahom na stetu mnogih bosanaca i hercegovaca.
Samo belaj je u tome da mi uvjek nanovo na slicne fore nasjedamo. :lup
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Tuđman: Kad podijelimo Bosnu, ja i Sloba bit ćemo savezn

Post by blento59 » 23 Jun 2012, 17:39

znas ti nas
jebo ti nas
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Tuđman: Kad podijelimo Bosnu, ja i Sloba bit ćemo savezn

Post by nezaboravna » 23 Jun 2012, 18:25

blento59 wrote:dajte ljudi da shvatimo jedno
kakav njofra kakav zloba
bosnu je dijelio zapad koristeci ta dva izdajnicka majmuna zajedno sa alijom zijandzijom
:plavi :plavi jeste taman se ono pocnemo smirivat a medije ti gurnu pod nos ovakve clanke.I naravno ne moze se bit ravnodusak.Ko je sahranio pola svojih najdrazih i te kako se potrese. :tjesi :D.
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
Mic-Sokoli
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1012
Joined: 29 Jan 2012, 21:23
Status: Offline

Re: Tuđman: Kad podijelimo Bosnu, ja i Sloba bit ćemo savezn

Post by Mic-Sokoli » 23 Jun 2012, 20:44

Jeste slobo franjo i alija i ovo Humanitaraca ,a posteni Srbi iz Republike srpske i ovi iz Herceg Bosne sve hoce da se centralizuju i da priznaju sarajevo kao glavni grad a bosnu kao domovinu al ne daju im ovi sto ih rasturise mislim zapad .

:haha
http://www.youtube.com/watch?v=W2QmK8XszUM

Se shqiptari i fort si guri,
Jo s'lufton pa u mbështet për muri
Po kur t'pshtetët dije djallë
O zor asht turrin me ja ndalë!

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Tuđman: Kad podijelimo Bosnu, ja i Sloba bit ćemo savezn

Post by Major » 23 Jun 2012, 20:52

Mic-Sokoli wrote:Jeste slobo franjo i alija i ovo Humanitaraca ,a posteni Srbi iz Republike srpske i ovi iz Herceg Bosne sve hoce da se centralizuju i da priznaju sarajevo kao glavni grad a bosnu kao domovinu al ne daju im ovi sto ih rasturise mislim zapad .

:haha
Pa zar je zapad mogao nekoga vise rasturiti nego sto je to nas rasturio ?
Dugo su posmatrali sta se dogadja (zapad), haman nista nisu sprijecili i onda na kraju onako kulturno nam uvalise RS.
Uvalili su nam takvu kost koja se nikako nemoze izglodjati...
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
evergreen
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 490
Joined: 03 Oct 2011, 11:34
Status: Offline

Re: Tuđman: Kad podijelimo Bosnu, ja i Sloba bit ćemo savezn

Post by evergreen » 23 Jun 2012, 21:00

Majore, blento - je li Zapad klao i silovao, vršio masovne zločine i genocid? Je li vama bosanskim patriotima i ARBiH = VRS = HVO, kao što su vam isti Sloba Franjo i Alija rahmetli

User avatar
evergreen
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 490
Joined: 03 Oct 2011, 11:34
Status: Offline

Re: Tuđman: Kad podijelimo Bosnu, ja i Sloba bit ćemo savezn

Post by evergreen » 23 Jun 2012, 21:02

Mic-Sokoli wrote:Jeste slobo franjo i alija i ovo Humanitaraca ,a posteni Srbi iz Republike srpske i ovi iz Herceg Bosne sve hoce da se centralizuju i da priznaju sarajevo kao glavni grad a bosnu kao domovinu al ne daju im ovi sto ih rasturise mislim zapad .

:haha
:ok

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Tuđman: Kad podijelimo Bosnu, ja i Sloba bit ćemo savezn

Post by Major » 23 Jun 2012, 21:18

Ne rekol' ja da su zapadnjaci haman sve belaje u BiH legalizovali,
sta li su to oni ucinili za dobrobit Bosnjaka, da Bosnjaka ?
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
Mic-Sokoli
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1012
Joined: 29 Jan 2012, 21:23
Status: Offline

Re: Tuđman: Kad podijelimo Bosnu, ja i Sloba bit ćemo savezn

Post by Mic-Sokoli » 24 Jun 2012, 00:32

Pa zar je zapad mogao nekoga vise rasturiti nego sto je to nas rasturio ?
Dugo su posmatrali sta se dogadja (zapad), haman nista nisu sprijecili i onda na kraju onako kulturno nam uvalise RS.
Uvalili su nam takvu kost koja se nikako nemoze izglodjati...
Prvo krivci i iniciatori (zapad)sad samo posmatraci nasilja,hm hm hm kako ti to zacas okrenes ljubi te deda zika :cvike
Majore, blento - je li Zapad klao i silovao, vršio masovne zločine i genocid? Je li vama bosanskim patriotima i ARBiH = VRS = HVO, kao što su vam isti Sloba Franjo i Alija rahmetli
Ovaj odgovor pitanih zeljno iscekujem. :sex


Ne rekol' ja da su zapadnjaci haman sve belaje u BiH legalizovali,
sta li su to oni ucinili za dobrobit Bosnjaka, da Bosnjaka ?
Jesi jesi reko :dole ,tako da kad nesto kazes stoj do toga,a jok ......mah boli me Kari

Sto bi oni nesta cinili kad vidi tebe i klape ti nit znate sta vam je vjera nit sta vam je nacija,priznajem donekle nevazno il totalno,da je citava Bosna bila takva(a nije bila bilo je Bosnja uh da ih Allah nagradi) ne bi vas bilo danas na karti trecina bi se iselili trecina bi postali srpski Muslimani i trecina hrvatsko cvijece,a ateista uzmi od svake nabrojane trecine pomalo,ne mora samo Musliman da voli Bosnu ,Bosanac treba da je voli a jok da pljuje po njoj pogotovo ako metka nije ispalio.
Nego su ustali Bosanci pa im pokazali nismo mi krmad da nas koljete za vase slave.
Slava Bosni u ratu dostigli su nemoguce,a stid i sram pojedine u miru.
Oprostite ako sam povrijedio ikog koji se u te ubraja.

Istinu ganjajte pa makar i na vasu stetu bila a jok svoju stetu zrtvovati da bi se ulizao nekom ko te klao.
http://www.youtube.com/watch?v=W2QmK8XszUM

Se shqiptari i fort si guri,
Jo s'lufton pa u mbështet për muri
Po kur t'pshtetët dije djallë
O zor asht turrin me ja ndalë!

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Tuđman: Kad podijelimo Bosnu, ja i Sloba bit ćemo savezn

Post by komsija » 24 Jun 2012, 01:31

Joj Franjo jesi gnjida
Sto Posavinu nasu izda
Nisi svoje, prodao si tudje
Cije li si bio orudje

Zaplakase mnoga djeca
Odose zivoti, srusise nam kuce
Svaka majka poce da jeca
Po Posavini Milosevic tuce

Lije krv na sve strane
U dusmana je srce tvrdo
Na pameti im samo klanje
Nastupaju kao krdo

Dogovorile se dvije strane
Na salvetama crtali mape
Da odbroje Bosni dane
Ipruzili svoje sape

Crvena postade rijeka Sava
Izgubila se sva u krvi
Bijesan talas vise ne spava
Pred sobom tijela mrvi

Poslije svega dodje nam mir
Iz Dejtona kazu to je pravda
Tamo ovjerise krvavi pir
Zato nam je tesko sada

komsija
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Tuđman: Kad podijelimo Bosnu, ja i Sloba bit ćemo savezn

Post by nezaboravna » 24 Jun 2012, 09:28

komsija wrote:Joj Franjo jesi gnjida
Sto Posavinu nasu izda
Nisi svoje, prodao si tudje
Cije li si bio orudje

Zaplakase mnoga djeca
Odose zivoti, srusise nam kuce
Svaka majka poce da jeca
Po Posavini Milosevic tuce

Lije krv na sve strane
U dusmana je srce tvrdo
Na pameti im samo klanje
Nastupaju kao krdo

Dogovorile se dvije strane
Na salvetama crtali mape
Da odbroje Bosni dane
Ipruzili svoje sape

Crvena postade rijeka Sava
Izgubila se sva u krvi
Bijesan talas vise ne spava
Pred sobom tijela mrvi

Poslije svega dodje nam mir
Iz Dejtona kazu to je pravda
Tamo ovjerise krvavi pir
Zato nam je tesko sada

komsija
Komsija svaka cast :aplauz :aplauz
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Tuđman: Kad podijelimo Bosnu, ja i Sloba bit ćemo savezn

Post by nezaboravna » 24 Jun 2012, 09:29

evergreen wrote:
Mic-Sokoli wrote:Jeste slobo franjo i alija i ovo Humanitaraca ,a posteni Srbi iz Republike srpske i ovi iz Herceg Bosne sve hoce da se centralizuju i da priznaju sarajevo kao glavni grad a bosnu kao domovinu al ne daju im ovi sto ih rasturise mislim zapad .

:haha
:ok
:pusa :pusa :pusa :D. :D. jest nesto him zapad ne da :kita
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
Mic-Sokoli
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1012
Joined: 29 Jan 2012, 21:23
Status: Offline

Re: Tuđman: Kad podijelimo Bosnu, ja i Sloba bit ćemo savezn

Post by Mic-Sokoli » 24 Jun 2012, 15:36

Ovo vas sve boli i fali vam argumenata pa pocinjete vrijedjati vasa klapa humanitaraca a pricate o moralu,jedan po jedan i bez vrijedjanja iznosenje fakti,ponjimajes
http://www.youtube.com/watch?v=W2QmK8XszUM

Se shqiptari i fort si guri,
Jo s'lufton pa u mbështet për muri
Po kur t'pshtetët dije djallë
O zor asht turrin me ja ndalë!

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Tuđman: Kad podijelimo Bosnu, ja i Sloba bit ćemo savezn

Post by Major » 24 Jun 2012, 15:46

Ne pada mi na pamet danas izaci pred efendiju i skupa da obavimo namaz a posle namaza zavrsiti
kod komsinice u krevetu, ne dolazi iz moralnih i etickih razloga u obzir, samo jedna rabota se obavlja, da ne govorim koja...
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
evergreen
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 490
Joined: 03 Oct 2011, 11:34
Status: Offline

Re: Tuđman: Kad podijelimo Bosnu, ja i Sloba bit ćemo savezn

Post by evergreen » 24 Jun 2012, 16:32

Majore bre ohani malo, shvatili smo da si nevjernik i ne samo to, nego da prezireš vjeru (tačnije: islam, jer samo efendije i namaz spominješ). Uostalom, tema je Tudjman i njegovi i Miloševićevi planovi podjele Bosne, koji još uvijek tinjaju u nečijim hudim glavama, naročito s one strane Drine.

User avatar
Mic-Sokoli
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1012
Joined: 29 Jan 2012, 21:23
Status: Offline

Re: Tuđman: Kad podijelimo Bosnu, ja i Sloba bit ćemo savezn

Post by Mic-Sokoli » 24 Jun 2012, 16:45

Major wrote:Ne pada mi na pamet danas izaci pred efendiju i skupa da obavimo namaz a posle namaza zavrsiti
kod komsinice u krevetu, ne dolazi iz moralnih i etickih razloga u obzir, samo jedna rabota se obavlja, da ne govorim koja...
Buraz to si ti neso pogresno shvatio Dzuma je duznost Muslimanima da se obavi i razlaz poslije dzume,a jok komsinice ovo ono.


:jok
http://www.youtube.com/watch?v=W2QmK8XszUM

Se shqiptari i fort si guri,
Jo s'lufton pa u mbështet për muri
Po kur t'pshtetët dije djallë
O zor asht turrin me ja ndalë!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Tuđman: Kad podijelimo Bosnu, ja i Sloba bit ćemo savezn

Post by Krokodil Behko » 27 Jun 2012, 10:32

Tu u ovom pdf, Ban Kulin, je otvorio temu sa demografskim podacima.
Eh, zašto ovo govorim? Zato što je u svim periodima od pada BiH pod AU pa
do raspada SFRJ, za Bošnjake, demografski gledano, najbolji bio period zadnjih
25 godina u SFRJ. Narod se uvećavao, duplo brže, nego ostala dva. Stekoh
utisak, da je to ujedno i glavno razlog, ovakve odluke Miloševića i Tudjmana.
Podijeliti BiH ali i ostaviti mali dio, da bi zemlja, bila što iscjepkanija i samim tim,
da se razori nacionalno tkivo bošnjačkog naroda. Ni jedan ni drugi nisu htjeli,
ostaviti BiH, kao cjelinu jer to bi značilo, nastavak pozitivnih demografskih smjerova.
online

Post Reply

Return to “Historijske ličnosti”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests