Dzemal Bijedic

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Dzemal Bijedic

Post by komsija » 26 Mar 2011, 13:53

Zasto je ubijen, kome je smetao
Hajmo dajte cinjenice, razloge, pretpostavke i ostalo
A sta za njega kaze njegov bratic:

Dzemal Bijedic je u tom momentu najvise smetao JNA.
Zasto JNA? Danas se vidi da je imala skriveni program velikosrpske dominacije i da bi Dzemal bio realna prepreka njegovom ostvarenju. Ne samo sto je posjedovao medjunarodnu reputaciju i popularnost unutar zemlje nego je bio covjek i drzavnik sa visokim moralnim vrijednostima, politicar prihvatljiv oprecnim snagama u zemlji, hrabar i moguci nasljednik na drzavnoj funkciji koju je napustao Tito.

No, uistinu ne stoje gluposti da je Dzemal pilotirao avionom ili da je Jovanka Broz zapakovala poklon za Dzemalovu unuku koji je zapravo bio eksplozivna naprava. Te glasine je lansirala beogradska carsija. Nalazi drzavnih i partijskih komisija bili su uglavnom sadrzani u faktima da je avion preletio radio-vor na Crepoljskom, brzinom od 950 kilometara na sat, sto je bilo brze za 300 km od predvidjene procedure, te da je u proceduri "slijetanja" napravio neocekivano veliku "osmicu" koja ga je stropostala na vrhove Inaca. Na mjestu nesrece nije bilo eksplozije niti pozara, jer je razdaljina izmedju zrtava i dijelova aviona bila u krugu od cetrdeset metara. Definitivni nalazi, iako nagovijesteni, nikada nisu saopsteni.

Behrudin Bijedic (Dzemalov bratic)
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Dzemal Bijedic

Post by mrki62 » 26 Mar 2011, 14:10

Kome je smetao, to je vječita nepoznanka.
Možda je smetao velikim muslimanima, koji nisu mogli podnijeti da Džemal nije bio tipični vjernik , već zagriženi komunist , koji je prihvatio bježanje od islama a prihvaćanje druge dominantne vjere iliti nacije.
On je bio veliki borac za državu u kojoj je živio i kao takav je smetao mnogima a tu se je našla i bivša titina žena Jovanka, koja je ubrzo nakon toga i odbačena od tite i otjerana u ilegalu al samo treba uzeti vremena i malo razmisliti o tom slučaju, meni osobno ne trebaju pisanja sa ovog ili onog portala .


Kako su mu se ono djeca zovu ?
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Dzemal Bijedic

Post by Krokodil Behko » 17 Jan 2014, 11:30

Bahrudin Bijedić: Stanišić je zataškavao Džemalovo ubistvo

SARAJEVO - Džemal Bijedić je sto posto ubijen, kaže uoči sutrašnje 37. godišnjice avionske nesreće i smrti bivšeg predsjednika Saveznog izvršnog vijeća (SIV) Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ), odnosno premijera bivše Jugoslavije Bahrudin Bijedić, bivši dugogodišnji diplomata i konzul Jugoslavije u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) i bivši ministar unutrašnjih poslova Socijalističke Republike BiH.

Bijedić i njegova supruga Razija, te još šest putnika i članova posade, stradali su u avionskoj nesreći 18. januara 1977. godine, kada je zvanično zbog navodno loših vremenskih uvjeta avion udario u brdo Inač, na planini Lisin, iznad Kreševa, prepolovio se i eksplodirao. Avion je bio na putu za Sarajevo iz Beograda, jer je taj dan Bijedić prisustvovao ispraćaju Josipa Broza Tita u Libiju.

Prema riječima Džemala Bijedića, u Beogradu i danas živi vazduhoplovni pukovnik Lazo Vukosavljević, nekadašnji komandant helikopterskog voda u Jasenicama kod Mostara.

''On je došao na lice mjesta, dakle, na mjesto Džemalove smrti i zatekao tamo Jovicu Stanišića, kasnijeg šefa Državne bezbjednosti Srbije Slobodana Miloševića. Gledajući u instrumente, Vukosavljević je rekao da visinomjeri i brzinomjeri nisu korektni! Tad mu je Stanišić, inače tada u činu kapetana, rekao: ''Zaveži''! To je nevjerovatno'', priča Bijedić za AA.

Pojedini savremenici i svjedoci tvrde da su izvorni nalazi u istrazi potpuno uništeni. Sumnje Bahrudina Bijedića, ali i drugih, potvrđuju donekle nalazi stručnjaka. Ekspert iz oblasti sigurnosti civilnog zrakoplovstva Edhem Taći, koji je uradio simulaciju leta Bijedićevog aviona, kaže za Anadolu Agency da je došao u posjed dva izvještaja o padu aviona Džemala Bijedića koji su u vrijeme pripreme zapečaćeni na 50 godina.

''Sam izvještaj, sam po sebi, je kontradiktoran u dijelu analize i zaključaka. Kad je u pitanju zaključak do kojeg sam došao analizom, ustanovilo se ustvari niz nepravilnosti u smislu rada avijacijskih instrumenata, odnosno njihovih pronađenih ostataka. Na pokazivačima visine koji su bili ugrađeni na zrakoplovu u trenutku udara u zemlju kazaljke su ostale zaglavljene na vrijednostima koje odstupaju od dozvoljenih za koordinate mjesta udara, kao i uvjete na mjestu udara. Pored odstupanja visinomjera, ustanovljeno je odstupanje u brzinomjeru od 131 čvora! Prvi brzinomjer je bio zakucan na 154 čvora, a drugi na 125 čvorova...'', govori Taći iznoseći i brojne stručne argumente.

Prema njemu, eventualnu novu istragu u pogledu odstupanja visinomjera i brzinomjera treba voditi u pravcu provođenja ''dodatnih vještačenja sistema koji očito nije bio ispravan u vrijeme nesreće''.

''Okolnosti na osnovu kojih možemo doći do određenih zaključaka da se eventualno radilo o nekim nepravilnostima koje ukazuju na moguću sabotažu, jesu nedostaci izvještaja u tehničko-tehnološkom smislu. Nedostaje, recimo, knjižica o održavanju. Nije uopće elaborirana u izvještaju koji se određivao od strane tada veoma iskusnih istražitelja. Izvještaj su potpisali vrlo značajna vremena tog vremena u ovoj oblasti, pa je navedeno neuobičajeno'', dodaje Taći i napominje:

''Dakle, nedostaju dijelovi izvještaja koji elaboriraju oblast predtehničkog i predpoletnog pregleda aviona, poput problema da li je avion bio prskan specijalnim sredstvom protiv zaleđivanja, instalacija... Ne postoji objašnjenje ni zašto je predsjednik vlade letio s piste koja je bila zaleđena iz Batajnice, a nije letio sa Surčinskog dijela. Ne znamo da li je taj avion uopće bio garažiran ili je bio vani. Ako je bio vani, morao je biti prskan određenim specijalnim sredstvom protiv zaleđivanje''.

Šta je zaključio neovisni laborant

Zanimljivo je, podvlači sugovornik novinara AA, da je Savezni sekretarijat unutrašnjih poslova u to vrijeme imao laboranta koji vrlo hrabro došao do zaključka da su ustvari visinomjeri pokazivali netačne podatke i da nisu bili ispravni.

''On je to elaborirao s jednom izjavom, ali kasnije u zaključku osoba koja je potpisivala zaključak da se izvještaj zapečati na 50 godina zaključuje tek jednom rečenicom da su visinomjeri i brzinomjeri ustvari bili ispravni! To otvara u najmanju ruku dovoljno prostora da sumnjamo u ispravnost izvještaja i u samo elaboriranje cijelog leta'', ocijenio je Taći.

Treba doći do nove istrage

Nadalje, Taći kaže da postoje vrlo velike sumnje u zvaničnu verziju smrti Bijedića te da bi ''u ozbiljnim državama došlo do pokretanja nove istrage'' koja bi jasno utvrdila šta se desilo s tim letom i zašto su visinomjer i brzinomjeri, koji služe pilotu za orijentaciju, u to vrijeme bili neispravni. Čudno mu je zašto se nakon ovakvih saznanja na eventualnom otvaranju nove istrage više ne angažira i porodica Bijedić.

''Obzirom na sadržinu izvještaja, ne može se sa tačnošću tvrditi da li je izvršena sabotaža u smislu podmetanja nekih improviziranih eksplozivnih naprava ili da se desila sabotaža na motorima. Ovdje se stiče dojam da neke stvari koje su se dešavale tokom leta nisu jasno elaborirane u izvještaju, a razlike u pokazivanju visinomjera i brzrinomjera pokazuje određenu vrstu sabotaže koja je mogla biti napravljena. Izvještaj u početnom dijelu ne odgovara izvještaju koji se nalazi u zaključku istog izvještaju. Postoje velike sumnje'', rekao je Taći, pitajući se zašto je let bio tako loše organiziran kada se radi o VIP ličnosti, dakle, premijeru države, te otkriva da je na kontrolnom tornju Aerodroma Sarajevo u to vrijeme radilo lice koje nije imalo dozvolu, što sve zajedno nameće broja pitanja.

Bahrudin Bijedić iz ovih i brojnih drugih činjenica vezanih za smrt njegovog amidžića (brata od strica, stričevića) i njegove supruge izvlači konstataciju kako ''nema nikakve dileme da se desilo ubistvo Džemla Bijedića'', ubistvo predsjednika jugoslovenske vlade i ''Titovog nasljednika u pripremi''. Posljednji put se sa Džemalom sastao tri mjeseca prije njegove smrti u vikendici u Trnovu pokraj Sarajeva. Govorio mu je na uho: ''Bahrice, puno znam, ubit će me''.

''Govorio je da je Tito izoliran, da je blokiran od stane njegove supruge Jovanke, da se do njega ne može doći. Govorio mu je o vrhovima Jugoslovenske narodne armije (JNA)...'', rekao je on.

Bahrdudin Bijedić je uvjeren da je njegov rođak predosjećao smrt.

''Smatram da su to izvršili general Nikola Ljubičić, Petar Gračanin, načelnik Generalštaba JNA i bivši predsjednik Predsjedništva SFRJ Petar Gračanin i Blagoje Adžić, general rodom iz Gacka. To su egzekutori Džemala Bijedića! Nemam ja nikakvih dilema'', naveo je dalje on.

Džemal je trebao biti nasljednik Tita

Na pitanje zašto je tako siguran u svoje tvrdnje, te koji su bili motivi zbog kojih bi premijer Jugoslavije bio ubijen tako brutalno, Bahrudin Bijedić podsjeća:

''Džemal je bio velika integraciona snaga Jugoslavije. Bio je jako popularan u masama. Bojali su se da ne bi bio u konkurenciji za Titovog nasljednika. Osim toga, već tada su stvarali atmosferu za tzv. veliku Srbiju i za ono što će da uslijedi poslije. Jer, pazite upravo je general Ljubičić kasnije instalirao Miloševića! Džemal je bio suho zlato. Bio je Bošnjak, musliman, Jugosloven... Sve je u njemu bilo. Ljudina, radnik, dobar student, izuzetno drag i pošten čovjek, hrabar, jer se nije bojao''.

Osvrćući se na činjenicu da je ''Tito bio blokiran od svoje supruge Jovanke, kao i ocjene Jovanke Broz koja je gotovo ismijavala Bijedića i u svojoj posljednjoj ispovijesti uoči smrti, a aludirajući na značenje njegovog prezimena u smislu ''kakvo je Jugoslavija rukovodstvo imala'', Bahrudin Bijedić je iznio smjele ocjene.

''To je tako podla i bezobrazna izjava, da je sram bude... Ona je u više navrata rekla da je bila neka vlada gdje je premijer bio Bijedić, potpredsjednik i ministar finansja Sirotković, a ministar vanjskih poslova Tepavac.... A Jakov Sirotković je, recimo, bio predsjednik Jugoslovenske akademije nauka (JAN) i redovni profesor univerziteta. Ona je skrenula pažnju na druga pitanja. Očito, nije bila spremna da kaže istinu. Iz tog se zaključuje da je ona znala istinu o Džemalu. Ona je bila podla osoba koja je bila u toku svega. Ja sam ranije govorio suprotno, ali sada sam načisto da je i ona bila involvirana! Tito nije, a ona da! Ona je bila nacionalista, a mi smo Bošnjaci kao i obično naivni. Nama je dovoljno da se neko nasmije i mi mu vjerujemo'', rekao je Bahrudin Bijedić, podsjećajući javnost da je Džemal Bijedić bio u komisijama koje su ispitivale ''Jovankin slučaj''.

Kamberović: Mnogi vjeruju da pad aviona nije bio slučajan

Direktor Instituta za istoriju u Sarajevu dr. Husnija Kamberović, autor knjige "Džemal Bijedić - Politička biografija", koju je izdao Muzej Hercegovine iz Mostara, kaže da je Džemina smrt 18. januara 1977. ''velika tajna za mnoge''.

''Iako nisu pronađeni dokazi da je u pitanju neka urota, mnogi vjeruju da pad aviona nije bio slučajan. Kao i svaki drugi uspješan političar, Bijedić je imao velikih i vatrenih protivnika, a njegova bliskost, čak prijateljstvo, sa tada već umornim i ostarjelim Josipom Brozom Titom, u atmosferi zaoštrenih diskusija oko njegova nasljeđa, dodatno je uvećavala broj protivnika. Iako nema valjanih dokaza da su Bijedićevi protivnici bili spremni ići toliko daleko da izazovu njegovu pogibiju, a zvanični nalazi su pokazali da je prilikom pada aviona u pitanju bio „ljudski faktor“, priče o tome zašto je avion pao još će dugo privlačiti one koji vjeruju u teorije zavjere, jednako kao kada raspravljaju o ubojstvu američkog predsjednika Kenedija ili britanske princeze Dijane'', izjavio je Kamberović za AA.

Podržavao afirmaciju nacionalnog identiteta Muslimana

Kamberović za AA kaže da je Džemal Bijedić nesumnjivo bio jedan od vodećih bosanskohercegovačkih političara u vrijeme socijalizma, a njegova karizma još uvijek je prisutna u javnom diskursu u Bosni i Hercegovini.

''On je pripadao bh. političkoj eliti koja je tokom 1960-ih godina izborila ravnopravan politički i ekonomski status BiH u jugoslavenskoj federaciji i time presudno utjecao na afirmaciju bh. republičkog identiteta, ali je istodobno podržavao afirmaciju nacionalnog identiteta Muslimana, skidanje hipoteke ustaštva sa hrvatskog stanovništva u Hercegovini, snažno se borio za obnovu Bosanske krajine nakon strašnog zemljotresa 1969. godine. Uvijek je ostao vatreni Mostarac, ali jednako cijenjen u gotovo svim jugoslavenskim sredinama i svjetskim metropolama. Susreo se i razgovarao sa svim velikim liderima toga vremena, i svi su iskazivali veliko poštovanje i respekt prema njemu i zemlji koju je predstavljao'', ocijenio je Kamberović.

Susreo se, podsjeća, sa liderima velikih zemalja (američkim, sovjetskim i kineskim predsjednicima), ali i sa liderima brojnih afričkih i azijskih zemalja (Pokret nesvrstanih).

''S jednakim poštovanjem Bijedića su primali francuski predsjednik, kao i lideri Irana i Iraka, a djeca po zabačenim selima oko Sarajeva su sa velikim oduševljenjem trčala za njim i pozdravljala ga kada bi dolazio na Crepoljsko da udahne svježeg zraka. Veliki Titov prijatelj, jednostavan i praktičan političar, zaljubljenik u lijepu muziku i sevdah, pažljiv sin i uzoran roditelj. Postigao je gotovo sve što je želio u politici, ali jedino nije postao gradonačelnik Sarajeva, što je bila njegova velika želja'', zaključio je Kamberović.


(Vijesti.ba/Anadolija)
online

Ruana
Status: Offline

Re: Dzemal Bijedic

Post by Ruana » 17 Jan 2014, 11:42

Mozes misliti Julia kako bi se ova tamo ona smijala nasim prezimenima dok bi ti sa njom kafu pila.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dzemal Bijedic

Post by laganini » 17 Jan 2014, 15:59

veliki čovik...Musliman s velikim M ..kao takav imao otvorena vrata prema svim muslimanskim zemljama i nije zaboravio svoju hercegovina..a ona za njega nije bila samo tamo di su muslimani bili nego jednako i di su hrvati...i ima naklon od svih hrvata kako u hercegovini tako i u ciloj hrvatskoj..šteta što novija povijest nije imala svog Bijedića...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Ruana
Status: Offline

Re: Dzemal Bijedic

Post by Ruana » 17 Jan 2014, 17:16

Takvi smo mi. Veliki ljudi sa vekikim i H i M

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Drug Dzemal Bijedić

Post by drugrankovic » 22 May 2014, 12:18

Otvoreni Jugosloven i komunista, pravi drug. Zbog iskrenosti i svog delovanja veliku popularsnost je stekao, a greška je bila upravo to. Njegova najveća greška je što su ga ovde mnogi a i u inostranstvu videli kao naslednika bravara iz kumrovca. Potpuno isto kao i za druga jankovica, otvorenog komunistu i srbina kojom su posle pripisivali srpsku nastrojenost što je smešno s obzirom da je upravo on tvorac OZNA i onaj koji osmislio goli otok a tamo je najvise robovalo srba! Međutim kada su na jednom prijemu stranci pred titom nazvali rankovića naslednikom... kreće njegovo smenjivanje. Tako i drug Džemal kasnije. Nije tito dozvoljavao drugu Džemalu da bosanci dobiju naciju i tako izjednače sa drugim narodnostima, da se ne zovu više muslimanima po veroispovesti već da imaju naziv. Posle njegovog smaknuća titovi drugovi iz zagreba su širili propagandu o tome baš kako se drug Džemal više zalagao za muslimanski interes, šireći islamski separatizam... Nije ćopavom kumrovčanu i jovanki odgovarala velika popularnost džemala i supruge razije koji su bili više omiljeni. Tito je kobnog dana odleteo u inostranstvo a dzemal ga ispratio, po povratku izmontirana je nesreca helikoptera, a razni izveštaji su se menjali... Na kraju su laprdali kako je dzemal bahato u jednom momentu uzeo helikopter i zbog neumeća upravljanjem izazvao nesreću. Pošto su nakon progovorili i ambasadori širom sveta među kojima i njegov rođak, obelodanjeni su i memorai druga Džemala, gde je rekao da naslućuje smrt i da će ga se sigurno rešiti jer mnogo zna, i da je baš zbog toga protivnik. Rešili su se komuniste i jugoslovena.

Niko od jugoslovena nije odgovarao hrvatskom proustaštvu. Džemal koji se zalagao za jedinstvo naroda, bio iskreno omiljen u narodu na kraju je ubijen i isprovikan kao muslimanski separatista. Samo hrvati govore istinu? Oni koji su svaku jugoslaviju rušili i sklanjali sa puta svakog jugoslovenski orijentisanog političara...

Ajde što su rankovića tako napravili, antisrpska propaganda je već viđena odavno, a šta ćemo sa drugom džemalom?

večna ti slava druže Džemale!
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Drug Dzemal Bijedić

Post by Krokodil Behko » 22 May 2014, 12:21

Zar nije u pitanju bio avion, a ne helikopter?
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Drug Dzemal Bijedić

Post by mrki62 » 22 May 2014, 12:24

Helikopter je u pitanju sa pogibijom Ljubijankića, koji je djelovao po sistemu Džemala Bijedića
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Drug Dzemal Bijedić

Post by drugrankovic » 22 May 2014, 12:24

Krokodil Behko wrote:Zar nije u pitanju bio avion, a ne helikopter?
pardon, avion, evo mi helikopteri ovih dana u glavi oko ove nesreće što zadesi narod... jel to jedino što si našao kao zamerku?
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Drug Dzemal Bijedić

Post by Krokodil Behko » 22 May 2014, 12:38

drugrankovic wrote:
Krokodil Behko wrote:Zar nije u pitanju bio avion, a ne helikopter?
pardon, avion, evo mi helikopteri ovih dana u glavi oko ove nesreće što zadesi narod... jel to jedino što si našao kao zamerku?
Ne baš. Mišljenje izvjesne Jovanke Budisavljević, baca sumnju na Ljubičića kao naredbodavca atentata na Bijedića. Ok, možda nije ljubičić. Nisam bio lično prisutan pa ne znam. :oo Uglavnom, Džemalov bratić (čini mi se) Bahrudin Bijedić, onaj što ste mu podmetnuli, da je navodno prodavao drogu dok je bio konzul SFRJ u Čikagu, tvrdi da je naredbodavac upravo Jovanka. Kladim se da mu je to potureno zbog toga, da bi neki Srbin bio konzul pa održavao veze sa srpskom kvinsliškom emigracijom u ime Miloševića.

E evo, šta Budisavljevićka kaže o nasljedniku Tita. Ove je informacije od nje iskopao BH novinar Senad Pećanin, a ona nije ni znala da je on novinar.
“Iz Sarajeva ste... E, dobra naša Bosna... Prije dva dana sam gledala snimke iz Srebrenice, godišnjica. To je naša bruka i sramota. Ali, da znate, nije kriv samo Milošević! General Ljubičić je stvorio Miloševića i omogućio da napravi zlo koje je napravio! Da nije bilo Ljubičića, ne bi bilo ni Miloševića!”, glasno je govorila Jovanka.

Ja još ne mogu da dođem sebi. Ne znam kako da se ponašam, ima li smisla da je sad zaspem pitanjima. Odlučujem se za neku “srednju varijantu”, između novinarske i “obične” radoznalosti, valjda neće biti sumnjivo: “Gospođo Jovanka, jeste li Vi i Tito mogli pretpostaviti da će se Jugoslavija tako krvavo raspasti?”

“Ništa mi mogli učiniti nismo. Najviše su odgovorni Ljubičić i Dolanc! Znate li Vi da smo vidjeli u jednom izvještaju upućenom Titu, početkom sedamdesetih godina, da je Dolanc na jednom skupu u Sloveniji rekao da svi regruti treba da služe vojni rok u svojim republikama? Tito se strašno razbjesnio, otkazao je planiranu posjetu Sloveniji i zatražio da slovenačko rukovodstvo dođe tim povodom kod njega na razgovor. Međutim, kroz nekoliko dana, Titu se javila Vida Tomšič i rekla da oni neće dolaziti, da će to sami raspraviti u Sloveniji, da su formirali radnu grupu kojoj predsjedava Miha Marinko... Oni su već tada otvoreno ignorisali Tita!”

Nisam mogao da vjerujem da se Jovanka s takvom lakoćom sjeća imena takvih epizodista kao što su Vida Tomšič i Miha Marinko! Bio sam fasciniran, srećan što sam u prilici da ovo slušam i očajan što pojma nemam kad ću i kako ovo moći objaviti. Vidi se da Jovanka sa velikim užitkom, bez ikakvog naprezanja, govori o ključnim istorijskim ličnostima i događajima u bivoj zajedničkoj državi, potpuno svjesna učinka koji izazivaju njene riječi i utiska koji ostavlja na sugovornika.

Ne znam kako da se ponašam. Imam milion pitanja, ne znam koje bih postavio, a i da znam, ne znam kako da to učinim a da ne izgleda baš novinarski... “Gospođo Jovanka, a Titova ideja o kolektivnom Predsjedništvu Jugoslavije...”

“Nije to bila Titova ideja”, žustro me prekida. “To su izmislili, to nije bila Titova ideja, to su oni proturili kad su ga kidnapovali, kad više nije mogao da im se odupre! Tito je znao da to ne može funkcionisati, gdje je kolektivna odgovornost tu nema odgovornosti! Oni su to proturili kad je već bio na liječenju. Tito je želio da ga naslijedi Kardelj, ali je on umro. Nakon njega je imao povjerenja u Bakarića, ali mu nisu dozvolili...”
online

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Drug Dzemal Bijedić

Post by drugrankovic » 22 May 2014, 13:01

eto džemala bjedića ubiše srbi! pa da mi smo i hitlera rodili... drug dzemal je u memoarima jasno optužio od koga mu se sprema opasnost, i što previše zna i kome najviše zbg toga smeta. a i inostranstvo je priznalo da je to bio čovek da zameni tita jer je pravi jugosloven i to mu je bila jedina greška... nazovi greška... njemu dobijanje prava na naciju susrbi sprečili jel? a ne ledeni kumrovčanin... i krleža je po audio zapisu bio žestoki protivnik bjedića i dobijanja bosanske nacije... taj čuveni "jugoslovenski" književnik... druže džemale bio si pr bagri ustaškoj avi komunista i jugosloven za primer, a to bagri ustaškoj na čelu s titom nije odgovaralo, jer posle bravara nije trebao doć neko ko će održat ono što on ruši...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Drug Dzemal Bijedić

Post by mrki62 » 22 May 2014, 13:12

drugrankovic wrote:eto džemala bjedića ubiše srbi! pa da mi smo i hitlera rodili... drug dzemal je u memoarima jasno optužio od koga mu se sprema opasnost, i što previše zna i kome najviše zbg toga smeta. a i inostranstvo je priznalo da je to bio čovek da zameni tita jer je pravi jugosloven i to mu je bila jedina greška... nazovi greška... njemu dobijanje prava na naciju susrbi sprečili jel? a ne ledeni kumrovčanin... i krleža je po audio zapisu bio žestoki protivnik bjedića i dobijanja bosanske nacije... taj čuveni "jugoslovenski" književnik... druže džemale bio si pr bagri ustaškoj avi komunista i jugosloven za primer, a to bagri ustaškoj na čelu s titom nije odgovaralo, jer posle bravara nije trebao doć neko ko će održat ono što on ruši...
U prvoj rečenici si trebao napisati BAGRA ČetnČka, kad već pominješ bagru ustaŠku
Jer kad želiš nekog vrijeđati, prvo počni od svog
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Drug Dzemal Bijedić

Post by drugrankovic » 22 May 2014, 13:14

mrki62 wrote:
drugrankovic wrote:eto džemala bjedića ubiše srbi! pa da mi smo i hitlera rodili... drug dzemal je u memoarima jasno optužio od koga mu se sprema opasnost, i što previše zna i kome najviše zbg toga smeta. a i inostranstvo je priznalo da je to bio čovek da zameni tita jer je pravi jugosloven i to mu je bila jedina greška... nazovi greška... njemu dobijanje prava na naciju susrbi sprečili jel? a ne ledeni kumrovčanin... i krleža je po audio zapisu bio žestoki protivnik bjedića i dobijanja bosanske nacije... taj čuveni "jugoslovenski" književnik... druže džemale bio si pr bagri ustaškoj avi komunista i jugosloven za primer, a to bagri ustaškoj na čelu s titom nije odgovaralo, jer posle bravara nije trebao doć neko ko će održat ono što on ruši...
U prvoj rečenici si trebao napisati BAGRA ČetnČka, kad već pominješ bagru ustaŠku
Jer kad želiš nekog vrijeđati, prvo počni od svog

nije im u ovom slučaju mesto, u pitanju je drug džemal bjedić a zna se ko je tu učestvovao...


ne brini, doće bradonje na red, oni su mi "omiljeni"
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Drug Dzemal Bijedić

Post by Dzagoda » 22 May 2014, 13:19

Drugovi, ne dajte se zavarati, Ranko ovo da lino kaze kako mu vjera nije bitna :D. :D. :D. :D. :D. :D.
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Drug Dzemal Bijedić

Post by drugrankovic » 22 May 2014, 15:22

Jagoda wrote:Drugovi, ne dajte se zavarati, Ranko ovo da lino kaze kako mu vjera nije bitna :D. :D. :D. :D. :D. :D.


jagoda, onom koji me odgojio krvi su se napijale te bradonje u II sv ratu... uostalom jebe se meni šta misli tupson i zlonamernik kakav si ti, nego daj još jednom- gde je ono POČETAK, GAZIMESATN JE LI?


:hop
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Drug Dzemal Bijedić

Post by Dzagoda » 23 May 2014, 00:45

drugrankovic wrote:... uostalom jebe se meni šta misli tupson i zlonamernik kakav si ti,
NaraFno, kad je tupson taj koji prcka :hihi :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi

Hod ljubim da manje boli :zubi
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Drug Dzemal Bijedić

Post by krhotina » 23 May 2014, 23:01

drugrankovic wrote:Otvoreni Jugosloven i komunista, pravi drug. Zbog iskrenosti i svog delovanja veliku popularsnost je stekao, a greška je bila upravo to. Njegova najveća greška je što su ga ovde mnogi a i u inostranstvu videli kao naslednika bravara iz kumrovca. Potpuno isto kao i za druga jankovica, otvorenog komunistu i srbina kojom su posle pripisivali srpsku nastrojenost što je smešno s obzirom da je upravo on tvorac OZNA i onaj koji osmislio goli otok a tamo je najvise robovalo srba! Međutim kada su na jednom prijemu stranci pred titom nazvali rankovića naslednikom... kreće njegovo smenjivanje. Tako i drug Džemal kasnije. Nije tito dozvoljavao drugu Džemalu da bosanci dobiju naciju i tako izjednače sa drugim narodnostima, da se ne zovu više muslimanima po veroispovesti već da imaju naziv. Posle njegovog smaknuća titovi drugovi iz zagreba su širili propagandu o tome baš kako se drug Džemal više zalagao za muslimanski interes, šireći islamski separatizam... Nije ćopavom kumrovčanu i jovanki odgovarala velika popularnost džemala i supruge razije koji su bili više omiljeni. Tito je kobnog dana odleteo u inostranstvo a dzemal ga ispratio, po povratku izmontirana je nesreca helikoptera, a razni izveštaji su se menjali... Na kraju su laprdali kako je dzemal bahato u jednom momentu uzeo helikopter i zbog neumeća upravljanjem izazvao nesreću. Pošto su nakon progovorili i ambasadori širom sveta među kojima i njegov rođak, obelodanjeni su i memorai druga Džemala, gde je rekao da naslućuje smrt i da će ga se sigurno rešiti jer mnogo zna, i da je baš zbog toga protivnik. Rešili su se komuniste i jugoslovena.

Niko od jugoslovena nije odgovarao hrvatskom proustaštvu. Džemal koji se zalagao za jedinstvo naroda, bio iskreno omiljen u narodu na kraju je ubijen i isprovikan kao muslimanski separatista. Samo hrvati govore istinu? Oni koji su svaku jugoslaviju rušili i sklanjali sa puta svakog jugoslovenski orijentisanog političara...

Ajde što su rankovića tako napravili, antisrpska propaganda je već viđena odavno, a šta ćemo sa drugom džemalom?

večna ti slava druže Džemale!

Otkud ti ova informacija da su Džemal i Razija bili više omiljeni od Tita i Jovanke?

Ali zanimljivo je povući paralelu sa Džemalovim jugoslovenstvom i aktuelnim bosanstvom u BiH. On je sa svojim konceptom imao mnogo veći manevar i manje je bio izložen riziku nego što bi danas neko na visokoj funkciji mogao da afirmiše i zaštiti bosanstvo u Bosni i Hercegovini. :hm

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Drug Dzemal Bijedić

Post by komsija » 24 May 2014, 01:48

Dzemala su ubili Srbi...bagra c.etnicka Ne mislim na one Srbe koji su ljudi, nego na one...ma ja ba....svi znaju koji su to :bua
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Drug Dzemal Bijedić

Post by drugrankovic » 24 May 2014, 17:56

komsija wrote:Dzemala su ubili Srbi...bagra c.etnicka Ne mislim na one Srbe koji su ljudi, nego na one...ma ja ba....svi znaju koji su to :bua


i kenedija ubise srbi...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

Post Reply

Return to “Historijske ličnosti”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests