Crna hronika

Televizija, štampa, internet portali.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ubijen serijski ubica Edin Gačić!

Post by storm » 12 Feb 2019, 18:55

Melek wrote: 12 Feb 2019, 18:53 Nije ni u Svedskoj bolja situacija po tom pitanju, i ovdje ima bezbroj primjera ponavljanja zlocina nakon "rehabilitacije".
Pa još malo i Breivik izlazi...
Kad im je max kazna 19 godina...
U norveškoj mislim naravno..
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84432
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16597 times
Status: Offline

Re: Ubijen serijski ubica Edin Gačić!

Post by Fuddo » 12 Feb 2019, 18:55

storm wrote: 12 Feb 2019, 18:55
Melek wrote: 12 Feb 2019, 18:53 Nije ni u Svedskoj bolja situacija po tom pitanju, i ovdje ima bezbroj primjera ponavljanja zlocina nakon "rehabilitacije".
Pa još malo i Breivik izlazi...
Kad im je max kazna 19 godina...
Lijepi Texas.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Ubijen serijski ubica Edin Gačić!

Post by Melek » 12 Feb 2019, 18:56

Fuddo wrote: 12 Feb 2019, 18:55 Lijepi Texas.
Ma nije ni to rjesenje ako si ofarban a jos uz to i nevin..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84432
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16597 times
Status: Offline

Re: Ubijen serijski ubica Edin Gačić!

Post by Fuddo » 12 Feb 2019, 18:58

Melek wrote: 12 Feb 2019, 18:56
Fuddo wrote: 12 Feb 2019, 18:55 Lijepi Texas.
Ma nije ni to rjesenje ako si ofarban a jos uz to i nevin..
Pa dobro, niko nije savrsen.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37900
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2949 times
Been thanked: 2293 times
Status: Online

Re: Ubijen serijski ubica Edin Gačić!

Post by Pasaga » 12 Feb 2019, 19:07

storm wrote: 12 Feb 2019, 18:55
Melek wrote: 12 Feb 2019, 18:53 Nije ni u Svedskoj bolja situacija po tom pitanju, i ovdje ima bezbroj primjera ponavljanja zlocina nakon "rehabilitacije".
Pa još malo i Breivik izlazi...
Kad im je max kazna 19 godina...
U norveškoj mislim naravno..
... to ce tek da bude ...gala....docek .... :D.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Ubijen serijski ubica Edin Gačić!

Post by Podrinjac » 12 Feb 2019, 20:50

Melek wrote: 12 Feb 2019, 18:40 Naravno, da dodam, drago mi je sto je ovaj majmun likvidiran.
A kako si tako siguran da su ga likvidirali? :kafa

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Ubijen serijski ubica Edin Gačić!

Post by Nice try » 13 Feb 2019, 08:29

"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Ubijen serijski ubica Edin Gačić!

Post by Melek » 13 Feb 2019, 08:46

Podrinjac wrote: 12 Feb 2019, 20:50
Melek wrote: 12 Feb 2019, 18:40 Naravno, da dodam, drago mi je sto je ovaj majmun likvidiran.
A kako si tako siguran da su ga likvidirali? :kafa
Ih.. Ako cemo ici tom logikom, jesmo li onda uopste sigurni da je on sam ikoga ubio? :ccc
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
biha
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 777
Joined: 23 Nov 2014, 12:28
Has thanked: 39 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Ubijen serijski ubica Edin Gačić!

Post by biha » 13 Feb 2019, 09:28


User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ubijen serijski ubica Edin Gačić!

Post by Konsultant » 13 Feb 2019, 09:43

storm wrote: 12 Feb 2019, 18:55
Melek wrote: 12 Feb 2019, 18:53 Nije ni u Svedskoj bolja situacija po tom pitanju, i ovdje ima bezbroj primjera ponavljanja zlocina nakon "rehabilitacije".
Pa još malo i Breivik izlazi...
Kad im je max kazna 19 godina...
U norveškoj mislim naravno..
Vjerovatno bi za 4-5 godina mogao aktivitrati advokate i pokrenuti postupak oslobadjanja.
However, that does not mean Breivik will walk free by 2033. Because he has been found criminally guilty, the sentence can be extended (by five years at a time) if a parole board believes he still poses a threat to society.

The court explains:

A sentence of permanent detention can be imposed if there is considerable danger of repetition. Permanent detention is not subject to any timeframe. However, the court always fixes a timeframe that may not exceed 21 years. When the timeframe expires the offender may be re-assessed. If the court concludes that there is still a danger of repetition the timeframe may be extended by up to five years at a time. There is no upper limit to the number of times that the court may extend the timeframe.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Ubijen serijski ubica Edin Gačić!

Post by Melek » 13 Feb 2019, 09:59

Ja na breivikovo eventualno oslobadjanje gledam kao pozitivnu stvar. Cisto iz razloga jer je ogromna vjerovatnoca da ce neko da ga prikolje nedugo nakon izlaska. Prolongirana smrtna kazna bi bila itekako bolja od ovoga sto sad ima :kafa
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ubijen serijski ubica Edin Gačić!

Post by storm » 13 Feb 2019, 10:00

biha wrote: 13 Feb 2019, 09:28
Ma ja ba, nije bio on loš, et' nije mu se dalo nešto...
Povraca mi se od tih traženja olakotnih okolnosti visestrukih ubica :zid
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ubijen serijski ubica Edin Gačić!

Post by storm » 13 Feb 2019, 10:03

Melek wrote: 13 Feb 2019, 09:59 Ja na breivikovo eventualno oslobadjanje gledam kao pozitivnu stvar. Cisto iz razloga jer je ogromna vjerovatnoca da ce neko da ga prikolje nedugo nakon izlaska. Prolongirana smrtna kazna bi bila itekako bolja od ovoga sto sad ima :kafa
Ma vraga će ikako do njega uopće se moći doći...
Momak je strašno inteligentan, kao i svaki monstrum tog kova...
Lako je sa luđacima... Sa ovom hladnom bagrom je opako.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Ubijen serijski ubica Edin Gačić!

Post by Vjetar » 13 Feb 2019, 10:14

:hihi
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Re: Ubijen serijski ubica Edin Gačić!

Post by Krokodil Behko » 13 Feb 2019, 10:15

Breivik izlazi u pravo vrijeme. Vrijeme njegovih snova, sve sami goli fašista.
Budući premijer Norveške :ok
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ubijen serijski ubica Edin Gačić!

Post by storm » 13 Feb 2019, 10:27

Krokodil Behko wrote: 13 Feb 2019, 10:15 Breivik izlazi u pravo vrijeme. Vrijeme njegovih snova, sve sami goli fašista.
Budući premijer Norveške :ok
Ne bojim se toliko za skandinavce..
Više me brine rastući fašizam ovih tu plemena :hihi
Oni gore su preimucni da se bave glupostima, bar ne u znacajnijoj mjeri.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Re: Ubijen serijski ubica Edin Gačić!

Post by Krokodil Behko » 13 Feb 2019, 11:55

Sadmir Tarić traži obećanu nagradu: Ja sam doveo policiju do Edina Gačića


Image

Nakon informacije da je jučer ubijen Edin Gačić redakciji portala Klix.ba javili su se Sadmir Tarić i Armin Karović koji tvrde da su policiji u nedjelju dali ključnu informaciju koja je dovela do lociranja višestrukog ubice zbog kojeg su proteklih osam dana strahovali svi stanovnici naše zemlje.
Sadmir u razgovoru za Klix.ba ističe da se sve dešavalo u nedjelju nakon što je policiji prijavio da je tokom obavljanja poslovnih zadataka na održavanju autoputa A1 Sarajevo - Tarčin ugledao najtraženijeg bjegunca u BiH na brdu pored puta.

"Zvao sam sve policije oko 16 sati u nedjelju, kao savjestan građanin, a PU Kiseljak ima moju i koleginu prijavu. Vidio sam ga jer radim na ophodnji autoputa i proteklih sedam dana sam bio u smjeni i posebno obraćao pažnju na brda. Policija je stigla nakon sat i po i sve blokirala, ali on je pobjegao u brda. Mogao me ubiti, bio sam 100 metara ispod njega", priča nam Tarić.

Govori kako je postavio signalizaciju kao da radi s ciljem da bude tu dok ne dođe policija.

"Meni je glava u torbi bila. A da nisam pozvao policiju, ubio bi nekoga, ubio mi mene, ubio bi nekoga da uzme auto, jer se spuštao na autocestu. Ja da nisam pozvao policiju neko bi taj dan stradao. Kolege iz Kontrolnog centra su gledali i upozoravali me da trebam otići zbog opasnosti", kazao je Sadmir.

On ističe da postoji i snimak videonadzora JP Autoceste kada je stigla policija i okružila cijelo područje kod mosta koji se nalazi na području gdje je pronađen Gačić.

"Gledali smo dvogledom i pratili situaciju, ali on je pobjegao jer policija nije odmah mogla reagovati zbog brdovitog predjela."

Sadmir Tarić je jutros odlučio javiti se nadležnima koji su obećali nagradu u iznosu od 50 hiljada KM za informaciju koja će dovesti do lociranja i hvatanja ubice.

Nakon što je stigao u zgradu Vlade Kantona Sarajevo i tražio kratki susret s premijerom Edinom Fortom dobio je odgovor da je premijer na sastanku i da ga ne može primiti, ali da za sve što ga interesuje treba pitati komesara MUP-a KS Mevludina Halilovića.

Sadmir je, prema uputi, krenuo prema zgradi Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo s namjerom da razgovara s komesarom Halilovićem, ali ni u MUP-u nije naišao na dobre vijesti.

"Otišao sam u MUP i nisu mi dali da dođem do komesara. Rekli su mi da nagrada uopće nije raspisana i otjerali su me. Iako sam tražio susret s komesarom, on nije došao, već su poslali neke druge ljude", kazao je Tarić.

Da li će Sadmir i Armin uspjeti dokazati da su s policijom podijelili ključne informacije koje su rezultirale lociranjem i likvidiranjem serijskog ubice ostaje da se vidi. S druge strane očekuje se i očitovanje Vlade KS u vezi s obećanom nagradom, odnosno da li će nekome pripasti.
online

User avatar
Vrag
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26599
Joined: 05 Oct 2018, 08:54
Has thanked: 56 times
Been thanked: 246 times
Status: Offline

Re: Ubijen serijski ubica Edin Gačić!

Post by Vrag » 13 Feb 2019, 12:15

storm wrote: 13 Feb 2019, 10:03
Melek wrote: 13 Feb 2019, 09:59 Ja na breivikovo eventualno oslobadjanje gledam kao pozitivnu stvar. Cisto iz razloga jer je ogromna vjerovatnoca da ce neko da ga prikolje nedugo nakon izlaska. Prolongirana smrtna kazna bi bila itekako bolja od ovoga sto sad ima :kafa
Ma vraga će ikako do njega uopće se moći doći...
Momak je strašno inteligentan, kao i svaki monstrum tog kova...
Lako je sa luđacima... Sa ovom hladnom bagrom je opako.
stvarno :123

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Ubijen serijski ubica Edin Gačić!

Post by carobnjak N » 13 Feb 2019, 12:37

fora što je i meni odmah naumpao onaj lik "uzimam kesu, uzimam papir kuranami" :D.

niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Ubijen serijski ubica Edin Gačić!

Post by Mala_Mu » 13 Feb 2019, 13:26

Slučaj "Gačić" kao teška opomena: FBiH još nema adekvatan smještaj za forenzičke pacijente

Image

Jučerašnjim ubistvom Edina Gačića riješen je slučaj potrage za serijskim ubicom i psihijatrijskim bolesnikom koji je potresao javnost naše zemlje proteklih osam dana. Međutim, stručnjaci iz oblasti psihijatrije ističu kako riješen slučaj Gačića ne znači i riješen problem forenzičkih pacijenata u BiH.

Gačić je, prema detaljnoj psihološkoj analizi i dijagnozi, imao šizoidni i paranoidni poremećaj ličnosti. On je bio u zatvoru zbog ubistva, na dopuštenom izlasku iz zatvora ponovo počinio ubistvo, potom bio na psihijatrijskom liječenju te ponovo u zatvoru. Pušten je uz obaveznu mjeru psihijatrijskog liječenja, ali to se nije desilo. Mnogi se pitaju ko je u ovom procesu zakazao.

Prebacivanje odgovornosti


Psihijatrica Tanja Tankosić, koja je dugo radila u pravosuđu, govori nam kako osobe poput Edina Gačića moraju biti pod stalnim psihijatrijskim nadzorom. Kako kaže, očigledno je kako je došlo do nekog propusta.

"Naši zakoni su relativno dobri, ali kod njihove provedbe najčešće nešto zapinje zbog silnih nivoa vlasti, od kantona do entiteta. U takvim trenucima se uvijek izgubi neka nadležnost, a svi krenu prebacivati dužnost s jednih na druge. Na kraju se desi da takve osobe ostanu totalno nepokrivene i zanemarene jer svako pere ruke od svojih nadležnosti. Nažalost, nije Gačić jedini takav slučaj", kaže Tankosić.

Prilikom boravka u zatvoru Gačić je bio pod određenom terepijom, što je slučaj i sa ostalim njemu sličnim psihijatrijskim bolesnicima. Njegovo stanje prilikom izlaska iz zatvora pogoršalo se jer je prestao uzimati lijekove.

"Svi takvi bolesnici u zatvorima su pod medikamentima i više se prati taj dio nego što se zapravo radi na nekoj njihovoj rehabilitaciji druge vrste, kroz psihoterapiju i slično. Kada su pod redovnim medicinskim tretmanom psihofarmaka i kad se to stanje malo stabilizuje, onda oni jedno vrijeme ostaju u toj fazi. Međutim, čim se prestanu uzimati lijekovi, dolazi do pogoršanja stanja. Gačić je tipični primjer šta se dešava kada neko duže vrijeme ne uzima lijekove te na koji način eskaliraju i pogoršaju se simptomi njegovog psihijatrijskog stanja i bolesti", kazala nam je Tankosić.

Ona dodaje kako psihijatrijski bolesnici poput Gačića najčešće odbijaju samo liječenje i sebe ne vide kao nekoga kome je potrebna pomoć.

"Tu postoji jedna velika rupa i vrlo teško je postupati s njima. Ono što mene brine jeste da osobe s takvom vrstom poremećaja dođu u fokus pažnje tek kada nešto urade. Takve vrste bolesti se razvijaju kroz godine i nisu nastale u jednom danu. Kompletan sistem zdravstva vjerovatno je obmanuo na samom početku kad se ta bolest počela razvijati i kod samog Gačića, kada se moglo još nešto spriječiti. Potrebno je prepoznati osnovnu bolest na vrijeme, ali kod Gačića su ti problemi u ogromnoj mjeri eskalirali", pojasnila nam je Tankosić.

U otpusnom pismu iz zatvora, Edinu Gačiću izrečena je mjera sigurnosti obaveznog psihijatrijskog liječenja u psijihatrijskoj ustanovi. On je i prije izdržavanja zatvorske kazne za ubistvo bio na liječenju u psihijatrijskoj ustanovi te je nakon toga prebačen u zatvor.

Image

U periodu izdržavanja kazne zatvora od 1999. do 2017. godine, Gačić je boravio i u odjelu forenzike Kantonalno-popravnog zavoda Zenica iz kojeg je pobjegao u augustu 2002. godine. Bio je u bjekstvu mjesec dana te je nakon toga ponovo smješten u zatvor.

On je potom iz zeničkog zatvora prebačen u Bihać gdje mu je odlukom Predsjednika FBiH kazna smanjena za jednu godinu te je Gačić dobio otpust krajem sedmog mjeseca 2017. godine. Gačić je jednom prilikom s odjeljenja forenzike pušten na korištenje vikenda, što je iskoristio da ubije majku.

Međutim, po izlasku iz zatvora nije nastavio sa obaveznim psihijatrijskim liječenjem.

Direktor Psihijatrijske bolnice Jagomir u Sarajevu, Muhamed Ahmić, pojašnjava nam kako je u nadležnosti suda bilo da izda rješenje i uputi Gačića na izdržavanje mjere obaveznog psihijatrijskog liječenja po izlasku iz zatvora.

"Nama je svima drago što je riješen slučaj Edina Gačića, ali problem nije riješen dok se ne donesu odgovarajuća sistemska rješenja da ovakvih slučajeva ne bismo imali u budućnost", ističe Ahmić.

Iako je Edin Gačić imao dijagnosticirane poremećaje ličnosti, Ahmić pojašnjava kako on nije držan u zatvoru kao neko ko je svoja krivična djela počinio u stanju neuračunjljivosti.

"On je za ta djela bio uračunjljiv i zbog toga je bio u zatvoru koliko je bio. Kada je riječ o forenzičkoj psihijatriji, psihijatri smatraju da je krivično djelo psihički poremećenog počinitelja simptom njegove bolesti ili njegove poremećenosti i nedovoljnog duševnog razvoja. Zbog toga se se oni ustvari ne osuđuju za to krivično djelo, a intervencija društva se sastoji u njegovom liječenju, a ne kažnjavanju", govori nam Ahmić te dodaje kako su u bolnici u Jagomiru smješteni forenzički pacijenti među kojima ima i onih koji su počinili ubistva.

Podsjećamo, vještak psihijatar koji je analizirao Gačića , konstatovao je kako je riječ o vjerskom fanatiku koji je izuzetno borben i uporan u zastupanju određenih ideja i koji smatra najvećim grijehom neizvršenje svojih ideja bez obzira koliko devijantne bile.

Smještaj forenzičkih pacijenata



Evropski komitet o sprečavanju mučenja i neljudskog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja u 2016. godini uputio je Vijeću ministara BiH izvještaj u kojem je skrenuta pažnja na problem smještaja forenzičkih pacijenata u našoj zemlji.

Tada je Psihijatrijska bolnica Jagomir ponudila idejno rješenje otvaranja objekta Odjeljenja forenzičke psihijatrije pri ovoj ustanovi.

Ahmić nam govori kako su tokom 2017. ušli u program kapitalnih investicija Kantona Sarajevo, ali je danas sve u zastoju zbog naših zakonskih rješenja, odnosno zakona o javnim nabavkama.

U bolnici u Jagomiru forenzičke pacijente, to jest osobe koje su počinile neko krivično djelo u stanju psihičke bolesti, čuvaju pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova KS.

Psihijatrijski stručnjaci govore nam kako je problem forenzičkih pacijenata veoma složen, ali kako osobe koje su počinile najteža krivična djela u stanju bolesti, zaslužuju adekvatan tretman i liječenje.

Prva ustanova koja je osigurala adekvatan psihijatrijski tretman za osobe iz BiH kojima su u krivičnom postupku izrečene mjere sigurnosti je Zavod za forenzičku pihijatriju Sokolac. Ova ustanova je u sistemu zdravstvenih ustanova Republike Srpske, ali služi svim pacijentima iz BiH.

Međutim, Federacija BiH nema ovakvu ustanovu, čime nije obezbijedila adekvatan smještaj za forenzičke pacijente.

Direktor bihaćkog zatvora Edhem Veladžić ranije se oglasio rekavši kako nije postojao zakonski mehanizam kako bi se Gačić mogao više držati u zatvoru ili na psihijatrijskom liječenju. Jasno je, potvrdio je i Veladžić, kako je morao postojati valjani dokument za daljnju brigu o Gačiću.

Dok iz nadležnih institucija prebacuju odgovornost s jednih na druge, ubica Gačić izašao je iz zatvora, kupio kuću u blizini Konjica i započeo biznis kao sasvim normalan čovjek. Ali nekorištenje terapije vratilo ga je u činjenje krivičnih djela te, u konačnici, i do smrti.

klix.ba

Post Reply

Return to “Mediji”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests