D16: Predbračni ugovor

Zaključane teme i one bez ikakvog smisla
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

D16: Predbračni ugovor

Post by Maja » 31 Oct 2013, 20:12

Čist račun, duga ljubav je poznata uzrečica. Seneka je također rekao Ženimo se po nagonu, a razvodimo po razumu.
Kad stupamo u brak ne razmišljamo o sutra, vode nas osjećaji i svako ko ulazi u brak misli ili se barem nada da je to zauvijek. Međutim, ne biva uvijek tako, a malo koja rastava i podjela imovine prođu sporazumno.
Predbračni ugovor uglavnom sklapaju supružnici koji u brak unose velik imetak. Tako da svakodnevno čitamo o slavnim parovima koji su prije vjenčanja sklopili ugovor.
Najveći naivac je vjerovatno Mel Gibson koji je nakon rastave ostao lakši za 425 miliona dolara zahvaljujući ne sklapanju predbračnog ugovora.
Je li taj ugovor razumna stvar ili nešto što ubija ljubav odmah u startu?

Da ponovim, forumaši čiji nickovi počinju slovima od A do K su PROTIV predbračnog ugovora, a oni od L do Ž ZA.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by Krokodil Behko » 31 Oct 2013, 20:28

Pa protiv, normalno da smo svi protiv predbračnog ugovora. Koga je briga za Mel Gibsona? Ako je ostao bez 425 miliona dolara, vjerovatno ih ima još toliko pa neće ostati gladan. Gdje je tu sirotinja koja se skoro pa svakodnevno ubija zbog pola popišanog stana nakon razvoda? Ne čini li vam se, da bi i sirotinja u tom slučaju, morala praviti takve ugovore? A sad svi zamislite na šta bi to ličilo. Mujo se ugovorom obavezuje, da će u slučaju razvoda, prepustiti Fati kuhinju, špajz i pola dječije sobe a pride pola bašče. Granica će biti kod treće lijehe luka. On će zadržati dnevni boravak, drugu polovinu dječije sobe, pola bašče kao i golfa dvojku, s tim da će Fata imati pravo da se jednom mjesečno koristi kolima. Tekući rn za struju platiće zajedno a TV taksu platiće Mujo.
online

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by POSAVLJAK » 31 Oct 2013, 20:31

Današnje vrijeme je NAŽALAST takvo, da rijetko ko stupa u brak iz ljubavi. Dobijem mali moždani udar kad vidim kakve rugobe vodaju najbolje ribe iz mog kraja, definitivno se nisu zaljubile u njega, jer ne mogu se zaljubit u takvo nešto. Nikada ja to ne mogu shvatit, jer da mi daš cijelu Švicarsku,Australiju, Njemačku da legnem u krevet sa babarogom, nebih pristao, akamoli za neke jebene papire. Zbog takvih je pametno imati predbračni ugovor, neka meni ostaje moje, a tebi džaba tvoj kokošinjac iz kog si došla.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by Krokodil Behko » 31 Oct 2013, 20:39

POSAVLJAK wrote:Današnje vrijeme je NAŽALAST takvo, da rijetko ko stupa u brak iz ljubavi.
Kako ti znaš da je to rijetkost? Da to nije sadržano u tvojoj sljedećoj rečenici? ....
Dobijem mali moždani udar kad vidim kakve rugobe vodaju najbolje ribe iz mog kraja, definitivno se nisu zaljubile u njega, jer ne mogu se zaljubit u takvo nešto.


Ne govorimo mi o tome, kako bogati kupe bolje komade, nego o predbračnom ugovoru. Konstatujem da ti bogati momci, imaju svako pravo da potpišu predbračni ugovor kako bi se riješili na vrijeme ali gdje je tu u svemu ljubav? Hvala ti što doprinosiš našoj grupi :D Zbilja, predbračni ugovor ubija svaku ljubav unaprijed. Nešto što je, kako to i uvodničarka sama reče, postalo hit među bogatima, sada se želi implementirati i u sirotinji te na taj način, da i sirotinja, baš kao i bogataši, bude operisana od bilo kakvog smisla za ljubav. Oni su oholi i grijeh je što uopšte hodaju po zemlji slobodni. Ne znaju šta će od sile, pa su uzeli za zadatak, da unište svaku ljubav na ovoj planeti.

Nikada ja to ne mogu shvatit, jer da mi daš cijelu Švicarsku,Australiju, Njemačku da legnem u krevet sa babarogom, nebih pristao, akamoli za neke jebene papire. Zbog takvih je pametno imati predbračni ugovor, neka meni ostaje moje, a tebi džaba tvoj kokošinjac iz kog si došla.
Pametno..??
Govorimo o ljubavi a ne o pameti :lupa
online

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by Heidi » 31 Oct 2013, 20:46

Ovi ugovori su za bogatase, a ne za nas obicne smrtnike. Sta bi to on meni materijalno mogao uzeti kad nemam nista. :oo
Sad, da udjem u vezu sa nekim ko ima love, ne znam. Bilo bi mi tesko da to od mene zatrazi, jer bi to umanjilo ono nesto sto nas veze, i bilo bi jasno da je sva emocija dolazila sa moje strane.
Jedini ugovor koji bih ja ponudila bio bi jedan usmeni i moja rijec bi vazila tako da vjeruje u nju. Isto ocekujem od njega. Sve ostalo je truba.

Posavljak, ja licno poznajem parove gdje je jedno ne bas posebne vanjstinje, ali iz njih zraci zajednicka ljubav. To je tako ocito ko zeli da vidi. Nije to uvijek povezano sa parama. Ljudi se jednostavno zavole.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

dacina_curica
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by dacina_curica » 31 Oct 2013, 20:50

Maja wrote:Je li taj ugovor razumna stvar ili nešto što ubija ljubav odmah u startu?
Hmmmmm, tesko je globalno odgovoriti jer svi mi imamo donekle drugacija shvatanja po pitanju toga sta je potrebno za brak i pod kojim uslovima bi ga sklopili.

Po meni je predbracni ugovor direktna odlika manjka povjerenja medju bracnim partnerima sto od samog pocetka osudjuje bracnu zajednicu na propast.
Heidi wrote: Jedini ugovor koji bih ja ponudila bio bi jedan usmeni i moja rijec bi vazila tako da vjeruje u nju. Isto ocekujem od njega. Sve ostalo je truba.
OVO! :)

User avatar
POSAVLJAK
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2738
Joined: 24 Dec 2011, 13:53
Location: Wligorski okrug zapadno europskog centra na planini Arhipelagovog vrha
Contact:
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by POSAVLJAK » 31 Oct 2013, 20:52

Vidi ovoga, iznosim mišljenje o cijelokupnoj situaciji koja ima veze sa mozgom bogatijeg supružnika, tj.onog koji šeta najljepšu kokoš iz mog kvarta a ona želi svu njegovu imovinu u slučaju razvoda. Zato je pametan izbor PREDBRAČNI UGOVOR.

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by Rockefeller » 31 Oct 2013, 20:55

Niko se ne vjencava da bi se rastao. Naivno je da ne kazem sta grublje se i vjencati a ne dogovoriti takve stvari. Naravno da se treba potpisati bez obzira koliko smo bogati.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by Maja » 31 Oct 2013, 20:56

Ne mora se uvijek raditi o nepovjerenju ali zar ne bi bilo svima lakše u slučaju razvoda da se odmah zna šta je čije, nego da se mjesecima povlače po sudu, svađaju, mrze, da postanu neprijatelji, a nekad su se voljeli.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by Heidi » 31 Oct 2013, 20:56

Valjda se prvo zabavlja (jes mi ovo slatko :ooo), provodi zajednicko vrijeme, dijele slicni interesi. LJudi se upoznaju, razgovaraju, shvataju kako ono drugo dise, kakav je karakter. Eh, ako se za to neko vrijeme ne moze skontati s kim si u vezi onda nema potrebe ni za kakvim brakom.

Ako je njemu/njoj to bitno da mI sukne neki papir da potpisem, jer se boji da cu mu potresti carstvo - onda me nije upoznao i vozdra!
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

dacina_curica
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by dacina_curica » 31 Oct 2013, 21:02

Naravno da se radi o nepovjerenju. :)

Ako oboje ulazimo u bracnu zajednicu sa istom dozom povjerenja i ljubavi zasto se onda moramo brniuti hoce li nas onaj drugi za*ebati? Heidi vec rece - upoznamo se, upoznamo karaktere i odlucimo da li smo jedno za drugo po svim mjerilima...Ako nismo - razlaz. Jos prije potpisivanja papira (bilo kakvog). :)

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by Rockefeller » 31 Oct 2013, 21:04

Ljudi se mijenjaju.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by Heidi » 31 Oct 2013, 21:06

Ma dobro, ja jednostavno nisam vezana za tu materiju uopsteno, pa mi je sve to smijesno. Nikad me nije strah da izgubim kucu, stalu i kravu :oo Sve sam to u ratu prosla i operisala se. Strah me je da izgubim ljude i zbog toga sva moja snaga ide na to da njegujem odnose sa njima. Ebes papir! Nek nosi sve. Bice mi lakse kad znam da je hajvan.
I poslije svega toga zivot ide dalje.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

dacina_curica
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by dacina_curica » 31 Oct 2013, 21:07

Ljudi se rijetko mijenjaju do neprepoznatljivog stupnja. Sve se mijenja, naravno, ali kljucne stvari ostaju iste, stvari tipa narav, karakter...One "sitnice" koje su bitne za nesto kao sto je brak. :)

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by Lebowski » 31 Oct 2013, 21:08

Ako ne postavimo stvari tako da bude LJUBAV vs PREDBRAČNI ugovor ovo može biti dobra stvar kao neka vrsta osiguranja, za neke parove dodatna potvrda ljubavi.

Obzirom da smo svjedoci sve većeg broja kako ženskih tako i muških sponzoruša ovo može biti dobra stvar koja bi sprečavala slučajeve finansijskog iskorištavanja u braku. Svako od nas zna barem jedan slučaj gdje je jedan od supružnika iskoristio drugog naivnog i pored duševnog bola nanio i finansijsku štetu, nekad čak i ugrozio egzistenciju osobe koju je iskoristio Tako ljudi koji su bili finansijski osigurani prije braka, nakon razvoda često ostanu bez riješenog stambenog pitanja, moraju živjeti kao podstanari.

1. Sam predbračni ugovor u sebi ne sadrži ništa što sprečava ljubav.
2. Pogrešno se postavlja pitanje, da li onaj koji ima više razloga za predbračni ugovor manje voli drugu osobu, a to pitanje se obično ne postavlja drugoj strani.
3. Ljudi u brak bi trebali ulaziti zbog ljubavi i to je uglavnom slučaj.
4. Za opstanak svakog braka potrebna je ljubav, do određene mjere.
5. Postojanje predbračnog ugovora ne govori da taj brak neće biti zasnovan na ljubavi, ljudi će normalno dijeliti zajedničku imovinu, kao i onu koja se ugovorom smatra da pripada samo jednoj osobi. uz postojanje ljubavi neće biti nikakve razlike između braka sa predbračnim ugovorom i onog bez.
6. U slučaju razvoda obje strane prođu najpoštenije, realno govoreći, to ne može niko pobiti jer se ugovorom sve precizno definiše.
7. Ravnopravnost spolova ovim ugovorom je zagarantovana.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

dacina_curica
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by dacina_curica » 31 Oct 2013, 21:09

Heidi wrote:Ma dobro, ja jednostavno nisam vezana za tu materiju uopsteno, pa mi je sve to smijesno. Nikad me nije strah da izgubim kucu, stalu i kravu :oo Sve sam to u ratu prosla i operisala se. Strah me je da izgubim ljude i zbog toga sva moja snaga ide na to da njegujem odnose sa njima. Ebes papir! Nek nosi sve. Bice mi lakse kad znam da je hajvan.
I poslije svega toga zivot ide dalje.

Bice da smo mi endemi :grana

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by Heidi » 31 Oct 2013, 21:10

Ja nisam produkt ovog drustva i meni niko nece nabijati pravne tacke u kucu!!!!
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by Maja » 31 Oct 2013, 21:10

Kao što Rocke reče ljudi se mijenjaju. Razvodiš se kad ljubav nestane tako da ne možemo reći "ako me voli treba imati povjerenja u mene". Ljubav prođe i čim je došlo do razvoda znači da stvari ne funkcionišu kako treba i normalno je da se javlja strah da će supružnik nastojati da iz tog braka izvuče što više.

dacina_curica
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by dacina_curica » 31 Oct 2013, 21:14

Heidi wrote:Ja nisam produkt ovog drustva i meni niko nece nabijati pravne tacke u kucu!!!!
Znam ja nas!!! :valja

On topic - evo ja cu odmah sebe uzeti za primjer :oo Kod mene trenutno vazi ona - uzmi sta hoces ali mi se vise skini s klinca...Nije svakome u interesu izvuci sto vise, lesinari se namirisu na kilometar ionako. A onaj ko odluci da se uda/zeni takvim nekim i ne zasluzuje bolje nego da mu odre golu kozu s njega. :ooo Pa u sta si gled'o, june te ubolo? :grana (malo pretjerujem, jelte :ooo)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: D16: Predbračni ugovor

Post by Maja » 31 Oct 2013, 21:18

Lebowski slažem se s tobom.

Posebno s ovim
2. Pogrešno se postavlja pitanje, da li onaj koji ima više razloga za predbračni ugovor manje voli drugu osobu, a to pitanje se obično ne postavlja drugoj strani.
Jeste, obično ko traži sastavljanje ugovora biva optužen da ne voli dovoljno ali šta je s onima koji odbiju da ga potpišu ili potpišu nevoljko? Treba li i njihove osjećaje preispitati jer ako voliš briga te hoćeš li šta potpisati ili ne.
6. U slučaju razvoda obje strane prođu najpoštenije, realno govoreći, to ne može niko pobiti jer se ugovorom sve precizno definiše.
Naravno. Uzimajući u obzir da se ugovor sklapa prije braka kad je eto recimo ljubav na vrhuncu, ovaj s manje sredstava sigurno neće biti zakinut jer neće u ugovoru pisati da će iz braka izaći sa 50KM u džepu.
Svrha ugovora nije ta da partneru nakon razvoda ne daš ni marke, već da se lijepo sve dogovori. I zamisli dođe do razvoda tvojom krivnjom, npr prevariš supružnika i nakon razvoda dobiješ kako ti ide po ugovoru, a da nema ugovora možda bi supružnik nastojao da ti oduzme sve.

Locked

Return to “Kontejner”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests