D5: Sapunice i telenovele

Zaključane teme i one bez ikakvog smisla
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Online

D5: Sapunice i telenovele

Post by Maja » 06 Dec 2012, 20:09

Namjerno sam u naslovu razdvojila sapunice i telenovele jer, vjerovali ili ne, tek sam prije par mjeseci saznala da meksičke serije nisu sapunice, već telenovele. Sapunice su serije koje se snimaju i prikazuju u sezonama, npr turske serije, američke... A telenovele se snime u komadu i one se odnose na serije Južne Amerike.

Poznate telenovele:

Esmeralda
Marisol
Divlje srce
Ljubavne veze

itd

Sapunice koje su se kod nas prikazivale:

Beverly Hills 90210
Dinastija
Dallas
Bolji život
Larin izbor
Sulejman Veličanstveni
1001 noć

itd

Sapunice su se kod nas pojavile osamdesetih godina i to su uglavnom bile serije domaće i američke produkcije.
Nakon rata zavladale su južnoameričke telenovele koje su dobrih 15 godina bile na samom vrhu.
Ali onda stižu turske sapunice i telenovele padaju u drugi plan.
Turske serije su zaludile naš region, što i nije baš drago Hrvarima i Srbima, pa svako malo čitamo njihove komentare kako se "okupatorska sranja" ne bi trebala prikazivati kod nas. Međutim, prava pomutnja se desila s početkom emitovanja serije Sulejman Veličanstveni koja je izazvala histeriju kod pripadnica ljepšeg pola, a sve je više i muškaraca koji prate pohode i ljubavne jade najslavnijeg turskog sultana.
Mislim da se nijedna televizija ne može "pohvaliti" da ne emituje nijednu seriju. Na koji god kanal prebacimo začuje se turski ili španski jezik.
Šta je toliko zanimljivo u tim serijama i jeste li protiv njihovog prikazivanja? Mislite li da one zatupljuju ljude ili smatrate da ljudima ne treba ništa uskraćivati i da svako gleda ono što mu paše?


Šta mislite o ovome?


Makedonske vlasti odlučile su napraviti radikalan korak u promoviranju nacionalnih sadržaja na televiziji, pri čemu će najveću cijenu platiti turske sapunice. Ivo Ivanovski, makedonski ministar za informatičko društvo, najavio je da će turske serije biti zamijenjene onima u makedonskoj produkciji

‘Uskoro počinje javna rasprava o novom Zakonu za medije koji predviđa nove regulative kojima će, na žalost nježnijeg spola, biti smanjeno prikazivanje nekih emisija, kao što su ‘Ifet’, ‘Ezel’, ’1001 noć’, ‘Sulejman Veličanstveni’ i druge’, izjavio je Ivanovski za skopski dnevnik Večer.

Večer navodi da se turske serije u Makedoniji emitiraju u najgledanijim, a makedonska produkcija u neatraktivnim televizijskim terminima, najčešće iza ponoći, piše Srna.

Novi medijski zakon predviđa da 30 posto emitiranja u terminima od 8 do 20 sati čini makedonska produkcija koja bi 2014. godine trebala činiti 40 posto programa, a 2015. godine 50 posto.



______

Ako je nešto nejasno...negacijski tim (A-K) je protiv sapunica, a afirmacijski (L-Ž) za sapunice.

Andjelko
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 432
Joined: 13 Oct 2012, 09:09
Location: na PAciklu
Status: Offline

Re: D5: Sapunice i telenovele

Post by Andjelko » 06 Dec 2012, 20:11

sve to treba :pendrek

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: D5: Sapunice i telenovele

Post by Tempy » 06 Dec 2012, 20:16

Kao i u svemu ima loše i dobro pa tako imamo loše i dobre sapunice. Oni koji neselektivno gledaju sve sapunice su kao i oni koji se predoziraju utakmicama, filmovima...
Za početak Sulejman Veličanstveni je dobra sapunica, a Larin izbor je šund.
:) dobra tema Majo :tempy

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: D5: Sapunice i telenovele

Post by Krokodil Behko » 06 Dec 2012, 20:16

Na početku bih postavio pitanje: Ima li neke sadržajne razlike izmedju dvije
safunjare/telenovele? Kako bi vi ocijenili kvalitet glume u tim serijama?
I imaju li te serije neku upotrebljivu pouku za mene na primjer? :cudi
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: D5: Sapunice i telenovele

Post by Krokodil Behko » 06 Dec 2012, 20:17

Tempy wrote:Kao i u svemu ima loše i dobro pa tako imamo loše i dobre sapunice. Oni koji neselektivno gledaju sve sapunice su kao i oni koji se predoziraju utakmicama, filmovima...
Za početak Sulejman Veličanstveni je dobra sapunica, a Larin izbor je šund.
:) dobra tema Majo :tempy
Pa dobro ako je dobra tema de objasni jesi li za ili protiv?
Nema za tebe loših serija do sutra i ponoć :off
online

Andjelko
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 432
Joined: 13 Oct 2012, 09:09
Location: na PAciklu
Status: Offline

Re: D5: Sapunice i telenovele

Post by Andjelko » 06 Dec 2012, 20:18

a po cemu je suli dobra sapunica @Tempy?

dacina_curica
Status: Offline

Re: D5: Sapunice i telenovele

Post by dacina_curica » 06 Dec 2012, 20:18

Ok, cekajte me za koji sat dok se docepam kompa. :oo

Andjelko
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 432
Joined: 13 Oct 2012, 09:09
Location: na PAciklu
Status: Offline

Re: D5: Sapunice i telenovele

Post by Andjelko » 06 Dec 2012, 20:19

dacina_curica wrote:Ok, cekajte me za koji sat dok se docepam kompa. :oo
ne dolazi bez kolaza, jes cula? :pendrek

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: D5: Sapunice i telenovele

Post by Tempy » 06 Dec 2012, 20:20

Ima razlike naravno, jer Veličanstveno Stoljeće je istirijska realnost prikazana na umjetnički način radi dinamike i dramskog šmeka u njoj, a recimo telenovela Esmeralda je dosadna papzjanija nerealnih radnji.
Gluma u VS je holiwoodska dok je drugdje amaterska. :)

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: D5: Sapunice i telenovele

Post by Dust » 06 Dec 2012, 20:21

Da bi se ispostovalo pravo na samoodlucivanje, sapunice bi se trebale prikazivati samo na jednom ili dva kanala 24h, tako da oni koji to ne zele da gledaju, mogu sa lakocom izbjegavati to tzv. zatupljivanje. Medjutim, problem na nasim prostorima je taj da svaki kanal iz svake mjesne zajednice prikazuje sapunice u enormnim kolicinama, u svakom mogucem top terminu, da oni koji iole zele biti prisebni, nemaju nikakve sanse da tv uopste i gledaju, a kamoli da se zabave na nacin na koji oni zele (gledajuci dokumetarac, film, reportazu itd itd).
Dakle, kanal samo za sapunice, pa ko voli nek' izvoli.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: D5: Sapunice i telenovele

Post by Tempy » 06 Dec 2012, 20:26

Krokodil Behko wrote:
Pa dobro ako je dobra tema de objasni jesi li za ili protiv?
Nema za tebe loših serija do sutra i ponoć :off
Za naravno. Evo dokaz da i ti vodiš debatu a ne gledaš utakmice evropske lige (arena 4 stuttgart-Molde)
Ima loših naravno , onih gdje niko ne zna ko je koma otac a ko majka itd. Sulejman veličanstveni je povjesni spektakl koji otkriva ono što nismo znali, a znali smo ono što je servirala beogrdska propaganda, pa smo mislili da je bitka na Kosovu pojeda srpske vojkse. Mnoge detalje o bitci na Mohačkom polju sam saznao tek gledajući Veličanstveno stoljeće. :D.

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: D5: Sapunice i telenovele

Post by Tempy » 06 Dec 2012, 20:29

Dust wrote:Da bi se ispostovalo pravo na samoodlucivanje, sapunice bi se trebale prikazivati samo na jednom ili dva kanala 24h, tako da oni koji to ne zele da gledaju, mogu sa lakocom izbjegavati to tzv. zatupljivanje. Medjutim, problem na nasim prostorima je taj da svaki kanal iz svake mjesne zajednice prikazuje sapunice u enormnim kolicinama, u svakom mogucem top terminu, da oni koji iole zele biti prisebni, nemaju nikakve sanse da tv uopste i gledaju, a kamoli da se zabave na nacin na koji oni zele (gledajuci dokumetarac, film, reportazu itd itd).
Dakle, kanal samo za sapunice, pa ko voli nek' izvoli.
FOX
http://tvprofil.net/tvprogram/#!datum=2 ... &kanal=fox

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: D5: Sapunice i telenovele

Post by Dust » 06 Dec 2012, 20:31

Razlika izmedju sapunice i serije:


The difference is that a soap is romantic, long-running and heavy on the cliffhanger. Soaps often go on for years and years, but television drama series' end sooner or later. For example, Guiding Light, a soap, has been on television for over 55 years! Gossip Girl? Two years.

Here's some examples of soap operas: Dallas, Guiding Light, Days of our Lives, As The World Turns, Knots Landing, Desperate Housewives, The Young and the Restless.

Here's some examples of tv series: Lost, Studio Sixty on the Sunset Strip, Prison Break, House, Brothers & Sisters, Shark, Bionic Woman.

Gossip Girl is a drama, although it is somewhat "soapy" it is not a soap opera.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Online

Re: D5: Sapunice i telenovele

Post by Maja » 06 Dec 2012, 20:34

Krokodil Behko wrote:Na početku bih postavio pitanje: Ima li neke sadržajne razlike izmedju dvije
safunjare/telenovele? Kako bi vi ocijenili kvalitet glume u tim serijama?
I imaju li te serije neku upotrebljivu pouku za mene na primjer? :cudi
Gluma je ista kao i u drugim serijama. Većina glumi dobro, nekad se nađe neki izuzetak, ali to je uglavnom sporedna uloga. Nemoj potcjenjivati glumce sapunica i telenovela :ne
Što se tiče sadržaja, jeste...uglavnom se vrti oko dvoje ljudi i njihove ljubavne priče, ali ne slažem se s onom popularnom uzrečicom kako su sve na isti kalup. Ima različitih tematika. Iz telenovela i sapunica sam dosta naučila o njihovim kulturama, o kuhinji, pa čak i o načinu uzgoja kafe i agave (tekila), što je tematika mnogih serija. U brazilskim telenovelama je često tema robovlasništvo. Ima tu dosta korisnih stvari. A i jezik se prilično savlada.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Online

Re: D5: Sapunice i telenovele

Post by Maja » 06 Dec 2012, 20:37

Dust wrote:Da bi se ispostovalo pravo na samoodlucivanje, sapunice bi se trebale prikazivati samo na jednom ili dva kanala 24h, tako da oni koji to ne zele da gledaju, mogu sa lakocom izbjegavati to tzv. zatupljivanje. Medjutim, problem na nasim prostorima je taj da svaki kanal iz svake mjesne zajednice prikazuje sapunice u enormnim kolicinama, u svakom mogucem top terminu, da oni koji iole zele biti prisebni, nemaju nikakve sanse da tv uopste i gledaju, a kamoli da se zabave na nacin na koji oni zele (gledajuci dokumetarac, film, reportazu itd itd).
Dakle, kanal samo za sapunice, pa ko voli nek' izvoli.
Ne mora značiti da bi se izbacivanjem sapunica iz programa ubacilo nešto kvalitetno. Možda opet neki reality show i slične gluposti. U moru tih idiotarija, sapunice su sasvim dobre :ok

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: D5: Sapunice i telenovele

Post by Krokodil Behko » 06 Dec 2012, 20:38

Tempy wrote:
Krokodil Behko wrote:
Pa dobro ako je dobra tema de objasni jesi li za ili protiv?
Nema za tebe loših serija do sutra i ponoć :off
Za naravno. Evo dokaz da i ti vodiš debatu a ne gledaš utakmice evropske lige (arena 4 stuttgart-Molde)
Ima loših naravno , onih gdje niko ne zna ko je koma otac a ko majka itd. Sulejman veličanstveni je povjesni spektakl koji otkriva ono što nismo znali, a znali smo ono što je servirala beogrdska propaganda, pa smo mislili da je bitka na Kosovu pojeda srpske vojkse. Mnoge detalje o bitci na Mohačkom polju sam saznao tek gledajući Veličanstveno stoljeće. :D.
Ma nema to veze sa historijom .D

UVJERI SE :D

Šta misliš, koji je kvalitet glume u tim serijama?
Jesu li bar na nivou američke B produkcije?
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: D5: Sapunice i telenovele

Post by Krokodil Behko » 06 Dec 2012, 20:41

Maja wrote:
Krokodil Behko wrote:Na početku bih postavio pitanje: Ima li neke sadržajne razlike izmedju dvije
safunjare/telenovele? Kako bi vi ocijenili kvalitet glume u tim serijama?
I imaju li te serije neku upotrebljivu pouku za mene na primjer? :cudi
Gluma je ista kao i u drugim serijama. Većina glumi dobro, nekad se nađe neki izuzetak, ali to je uglavnom sporedna uloga. Nemoj potcjenjivati glumce sapunica i telenovela :ne
Što se tiče sadržaja, jeste...uglavnom se vrti oko dvoje ljudi i njihove ljubavne priče, ali ne slažem se s onom popularnom uzrečicom kako su sve na isti kalup. Ima različitih tematika. Iz telenovela i sapunica sam dosta naučila o njihovim kulturama, o kuhinji, pa čak i o načinu uzgoja kafe i agave (tekila), što je tematika mnogih serija. U brazilskim telenovelama je često tema robovlasništvo. Ima tu dosta korisnih stvari. A i jezik se prilično savlada.
I šta ti ostane od života i od tvog života nakon gledanja svih tih serijetina?
Kao i šta mene zanima kako se uzgaja kafa kad ja to nikada neću raditi :cudi

Ima li neka korisnija poduka? kako dobiti veliku penziju ili nešto tako?
Znaš li ti da u kladionicama ne postoji kladjenje na serije?
Ako je tako a jeste to znači da je to potpuno nezanimljivo i nekvalitetno štivo. Prteporučujem ti da nadješ neki drugi hobi. Taj ti je čist gubitak vremena oko kič programa.
online

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: D5: Sapunice i telenovele

Post by Dust » 06 Dec 2012, 20:51

Maja wrote:
Dust wrote:Da bi se ispostovalo pravo na samoodlucivanje, sapunice bi se trebale prikazivati samo na jednom ili dva kanala 24h, tako da oni koji to ne zele da gledaju, mogu sa lakocom izbjegavati to tzv. zatupljivanje. Medjutim, problem na nasim prostorima je taj da svaki kanal iz svake mjesne zajednice prikazuje sapunice u enormnim kolicinama, u svakom mogucem top terminu, da oni koji iole zele biti prisebni, nemaju nikakve sanse da tv uopste i gledaju, a kamoli da se zabave na nacin na koji oni zele (gledajuci dokumetarac, film, reportazu itd itd).
Dakle, kanal samo za sapunice, pa ko voli nek' izvoli.
Ne mora značiti da bi se izbacivanjem sapunica iz programa ubacilo nešto kvalitetno. Možda opet neki reality show i slične gluposti. U moru tih idiotarija, sapunice su sasvim dobre :ok
Isti sistem koji bi vazio za sapunice, uvesti i za reality show programe. Jednostavno odvojiti kanal samo za takve stvari 24/7, a ostale kanale obogatiti kvalitetnim programima.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Online

Re: D5: Sapunice i telenovele

Post by Maja » 06 Dec 2012, 21:12

Krokodil Behko wrote:
I šta ti ostane od života i od tvog života nakon gledanja svih tih serijetina?
Otkud ti znaš koliko sam ih gledala :)
Šta ostane tebi nakon gledanja utakmice?

Kao i šta mene zanima kako se uzgaja kafa kad ja to nikada neću raditi :cudi
Nećeš ni postati profesionalni noogometaš, pa gledaš utakmice. Znači gubljenje vremena. Na utakmicama se AMA BAŠ ništa ne može naučiti.
Ima li neka korisnija poduka? kako dobiti veliku penziju ili nešto tako?
Koje to emisije odaju tajnu kako steći veću penziju :cudi
Znaš li ti da u kladionicama ne postoji kladjenje na serije? Ako je tako a jeste to znači da je to potpuno nezanimljivo i nekvalitetno štivo.
Kakve to sad ima veze :hm
Kladi li se to neko na dokumentarce, dnevnike, knjige. Nisi mi jasan :lud

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Online

Re: D5: Sapunice i telenovele

Post by Maja » 06 Dec 2012, 21:17

Dust wrote:
Isti sistem koji bi vazio za sapunice, uvesti i za reality show programe. Jednostavno odvojiti kanal samo za takve stvari 24/7, a ostale kanale obogatiti kvalitetnim programima.
A čemu sve to? Ne postoje samo dva kanala, pa da na jednom bude "smeće" a na drugom "kvalitetan program". Imaš milion kanala i ako potrefiš na seriju, samo prebaciš. Čemu diskriminiranje ljubitelja sapunica? To bi im bila jasna poruka da su zaostali i glupi i da ih treba odvojiti od ostalih.
Sapunice su prije svega relaksacija i ako neko želi da se malo opusti sigurno neće gledati one CSI emisije i more ovih serija o ubistvima, specijalcima, forenzičarima, mentalistima. U zadnjih desetak godina takve serije niču ko gljive poslije kiše.

Locked

Return to “Kontejner”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests