D7: Piraterija

Zaključane teme i one bez ikakvog smisla
Locked
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Offline

D7: Piraterija

Post by Maja » 20 Dec 2012, 20:01

Najprije smo kupovali piratske CD-ove i DVD-ove. Muzika, filmovi, igrice, crtani filmovi... Sada ih samo skidamo s neta na komp. Vjerujem da velika većina nas ima piratski OS i antivirus. Ko davati veliki novac kad možeš dobiti puno jeftinije?
Znači, za nas je piraterija dobra, međutim, time štetimo onima koji od toga žive. Zbog toga naši muzičari idu u Hrvatsku da snimaju albume jer su kod njih zaštićena autorska prava.
Stati u kraj pirateriji ili ne?

dacina_curica
Status: Offline

Re: D7: Piraterija

Post by dacina_curica » 20 Dec 2012, 20:11

Samo da kazem svom timu da navijam za njih ali posto sam s vremenom a i sa temom na Vi nema ne u ovoj debati. :)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: D7: Piraterija

Post by Krokodil Behko » 20 Dec 2012, 20:21

Aha. Pa naravno da sam protiv piraterije. Šokirala me dilema da bih morao biti za pirateriju.
Poneki program ne znači ništa. Moj OS je kopija ali samo to i ništa više. Muziku uglavnom
slušam online a CD ne kupujem. dakle moguće je živjeti i bez piraterije i to kaže neko ko
eto živi u BiH.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Offline

Re: D7: Piraterija

Post by Maja » 20 Dec 2012, 22:31

Predlažem gospodi da prvo malo snize cijene originala, pa nek se onda bore protiv piraterije. Evo sad ću dati 20-30 KM za CD i 200 KM za OS. Nisam luda.

Ruana
Status: Offline

Re: D7: Piraterija

Post by Ruana » 20 Dec 2012, 22:35

Krokodil Behko wrote:Aha. Pa naravno da sam protiv piraterije. Šokirala me dilema da bih morao biti za pirateriju.
Poneki program ne znači ništa. Moj OS je kopija ali samo to i ništa više. Muziku uglavnom
slušam online a CD ne kupujem. dakle moguće je živjeti i bez piraterije i to kaže neko ko
eto živi u BiH.
Pa zapalo i siromasnim jednom da kradu od bogatih. Sto da ne, oni i onako imaju para.
Svakako ni u kino ni na korcent ne mozes besplatno, jos da im i CD placam. Ne pada mi na pamet.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: D7: Piraterija

Post by Krokodil Behko » 20 Dec 2012, 22:46

Maja wrote:Predlažem gospodi da prvo malo snize cijene originala, pa nek se onda bore protiv piraterije. Evo sad ću dati 20-30 KM za CD i 200 KM za OS. Nisam luda.
Možda oni od tih 20-30 maraka ne uzmu ni 5. Mislim na autore pjesama.
Samo oštetiš ionako skromne im prihode. Ne nastupaju oni svi po kafanama
niti sviraju takvu muziku. I na kraju krajeva, ništa te ne košta da slušaš
online. Na taj način, bar nećeš pomagati pirate. To što činiš jeste oduzimanje
od autora i poklanjanje piratima. kao što vidiš ti si samo pomagač i to naivan
pomagač - bez ikakve zarade.

Ruana wrote:
Krokodil Behko wrote:Aha. Pa naravno da sam protiv piraterije. Šokirala me dilema da bih morao biti za pirateriju.
Poneki program ne znači ništa. Moj OS je kopija ali samo to i ništa više. Muziku uglavnom
slušam online a CD ne kupujem. dakle moguće je živjeti i bez piraterije i to kaže neko ko
eto živi u BiH.
Pa zapalo i siromasnim jednom da kradu od bogatih. Sto da ne, oni i onako imaju para.
Svakako ni u kino ni na korcent ne mozes besplatno, jos da im i CD placam. Ne pada mi na pamet.
Isto sve. Kako će kina opstati ako ne naplaćuju ulaznice? Nije isti ugodjaj kod
kuće i u kinu. javna projekcija je javna projekcija. Bude fino i zanimljivo. A i manje
su šanse da zaspiš u sred filma. :D Na CD-u se nalazi njihovo intelektualno
vlasništvo. Imaju pravo da ti naplate. To nije nezakonito. Nezakonito je to
što ti radiš.
online

Ruana
Status: Offline

Re: D7: Piraterija

Post by Ruana » 20 Dec 2012, 22:57

Ljudi nemaju ni za hljeba, a oni se prosipaju milionima, treba jos i da im placaju.
Uzmi pjevace, koliko samo oni rade na crno, po kafanama i diskotekama, a krivo im kad im neko pjesmu skine.
Ako je film dosadan, zaspacu ja jednako u kinu ko i kuci.
Jednom davno (prije rata) natjerali me da idem na koncert Dragane Mirkovic i ja zaspala.
A da su bila ova vremena nisam trebala ni ici, svakako bi to neko snimio i ubacio na youtube.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: D7: Piraterija

Post by paparaci » 21 Dec 2012, 02:55

Krokodil Behko wrote:Aha. Pa naravno da sam protiv piraterije. Šokirala me dilema da bih morao biti za pirateriju.
Poneki program ne znači ništa. Moj OS je kopija ali samo to i ništa više. Muziku uglavnom
slušam online a CD ne kupujem. dakle moguće je živjeti i bez piraterije i to kaže neko ko
eto živi u BiH.

pa kad si tako sokiran, zasto onda uopste koristis ilegalnu verziju OS-a? kad si vec tako posten, onda budi do kraja. mogao si ti sebi instalirati besplatni OS. imas raznih linux distribucija. :cudi

kao sto Maja rece, da su im cijene prihvatljive, rado bih ih podrzao - bez obzira da li se tu radilo o programima, filmu tj. kinu ili muzici. zasto gospoda mora (tolike) milione zgrtati?

Krokodil Behko wrote:
Maja wrote:Predlažem gospodi da prvo malo snize cijene originala, pa nek se onda bore protiv piraterije. Evo sad ću dati 20-30 KM za CD i 200 KM za OS. Nisam luda.
Možda oni od tih 20-30 maraka ne uzmu ni 5. Mislim na autore pjesama.
Samo oštetiš ionako skromne im prihode. Ne nastupaju oni svi po kafanama
niti sviraju takvu muziku.


jake mi stete. bar kad su u pitanju svjetske zvijezde. svi oni, manje vise, bez obzira na popularnost, pare zaradjuju koncertima. za sat, dva pjevanja zarade ogromne pare. znam da se na zabavu najvise trosi. ali to je zaista precijenjeno. zarada jednog vrhunskog doktora koji svakodnevno spasava na mozda desetine zivota je nista usporedo njihovom zaradom. nidje veze.
kao što vidiš ti si samo pomagač i to naivan pomagač - bez ikakve zarade.
pa ne znam da li je to toliko naivno. zarada se ogleda u onoj svoti novca koju je doticna osoba ustedjela koristeci se piraterijom. eto, kreni od sebe. nisi kupio OS i samim ti si ustedio nekih 200 kilometara.

Krokodil Behko wrote: Isto sve. Kako će kina opstati ako ne naplaćuju ulaznice? Nije isti ugodjaj kod
kuće i u kinu. javna projekcija je javna projekcija. Bude fino i zanimljivo. A i manje
su šanse da zaspiš u sred filma.
vidis. problem je bas u tome. nije rijedak slucaj da film bude bezze. potrosis i pare i vrijeme na nista. nemas pravo na povrat para ili bar na dio toga. nista. dok recimo kod kad kupis tv ili neku drugu stvar cesto imas mogucnost u prvih nekoliko dana da vratis ili zamijenis istu.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Ruana
Status: Offline

Re: D7: Piraterija

Post by Ruana » 21 Dec 2012, 07:01

U danasnje vrieme se ne isplati kupovati "macka u vreci"
Kada idem da kupim jaknu ili bilo sta drugo, prvo probam i vidim valjali mi, ako mi se svidja i odgovara kupicu ako ne onda necu.
Dok film ili neciji CD ne mogu probati. Oni potrose poare i pare na zastitu i za nekoliko dana im to bude probijeno, umjesto da te iste pare potrose na kvalitet svoga proizvoda.
I oni nas iskoristavaju sa medijima, jednom naprave nesto dobro, svi kupimo, poslje toga uloze pare u reklamu ispadne da su aman napravili remek djelo, mi kupimo ono nigdje veze proizvod.
Zato je istina negdje u sredini, ovo sto Maja kaze neka snize cijene, bice manje pirata, i neka poboljsaju kvalitet i vise ce se kupovati.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: D7: Piraterija

Post by Krokodil Behko » 21 Dec 2012, 09:45

paparaci wrote:
Krokodil Behko wrote:Aha. Pa naravno da sam protiv piraterije. Šokirala me dilema da bih morao biti za pirateriju.
Poneki program ne znači ništa. Moj OS je kopija ali samo to i ništa više. Muziku uglavnom
slušam online a CD ne kupujem. dakle moguće je živjeti i bez piraterije i to kaže neko ko
eto živi u BiH.

pa kad si tako sokiran, zasto onda uopste koristis ilegalnu verziju OS-a? kad si vec tako posten, onda budi do kraja. mogao si ti sebi instalirati besplatni OS. imas raznih linux distribucija. :cudi
Samo to mi je i ilegalno. Možda bih i kupio legalni OS da znam gdje se kupuje ako se to kod nas može uopšte i kupiti. U svakom slučaju. rado bih da mi sve bude sterilno i sigurno.

kao sto Maja rece, da su im cijene prihvatljive, rado bih ih podrzao - bez obzira da li se tu radilo o programima, filmu tj. kinu ili muzici. zasto gospoda mora (tolike) milione zgrtati?
Nemoj zaobilaziti ono što sam napisao. Sve to ti je dostupno i na internetu i to besplatno. Nema razloga da kupuješ pirate i na taj način podržavaš raznorazne Dot come i njima slične. Otkud znaš čie se oni bave? Možda trguju drogom ili robljem. Njihov je novac izvan kontrole. O tome, niko ništa ne zna. Bujrum nastavi i dalje.


jake mi stete. bar kad su u pitanju svjetske zvijezde. svi oni, manje vise, bez obzira na popularnost, pare zaradjuju koncertima. za sat, dva pjevanja zarade ogromne pare. znam da se na zabavu najvise trosi.


Dakle prvo si rekao da bi oni trebali dijeliti besplatne CD a sada i koncerti trebaju biti besplatni? Pa šta je ovo? Sjeverna Koreja? mislim da ni tamo ne može tako.
ali to je zaista precijenjeno. zarada jednog vrhunskog doktora koji svakodnevno spasava na mozda desetine zivota je nista usporedo njihovom zaradom. nidje veze.
http://bosanski-forum.com/viewtopic.php?f=65&t=8139

pa ne znam da li je to toliko naivno. zarada se ogleda u onoj svoti novca koju je doticna osoba ustedjela koristeci se piraterijom. eto, kreni od sebe. nisi kupio OS i samim ti si ustedio nekih 200 kilometara.
O kakvim je kilometrima riječ? :misli
vidis. problem je bas u tome. nije rijedak slucaj da film bude bezze. potrosis i pare i vrijeme na nista. nemas pravo na povrat para ili bar na dio toga. nista. dok recimo kod kad kupis tv ili neku drugu stvar cesto imas mogucnost u prvih nekoliko dana da vratis ili zamijenis istu.
Možda da na netu prvo provjeriš kakav je film. Postoje različiti ukusi. Nešto što se tebi ne bi dopalo, nekome će se toliko dopasti da će jednostavno biti ushićen.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: D7: Piraterija

Post by Krokodil Behko » 21 Dec 2012, 09:52

Ruana wrote:U danasnje vrieme se ne isplati kupovati "macka u vreci"
Kada idem da kupim jaknu ili bilo sta drugo, prvo probam i vidim valjali mi, ako mi se svidja i odgovara kupicu ako ne onda necu.
Dok film ili neciji CD ne mogu probati.
Isto kao i paparaciju. Čemu ti služi internet? Možeš na internetu provjeriti o čemu je riječ. Niko te ne tjera da kupuješ ili plaćaš neke usluge na nevidjeno.

Oni potrose poare i pare na zastitu i za nekoliko dana im to bude probijeno, umjesto da te iste pare potrose na kvalitet svoga proizvoda.
Učinilo mi se da tvrdiš da je OS windows nekvalitetan?
I oni nas iskoristavaju sa medijima, jednom naprave nesto dobro, svi kupimo, poslje toga uloze pare u reklamu ispadne da su aman napravili remek djelo, mi kupimo ono nigdje veze proizvod.
Tu si ti kriva a ne oni. Niko ti nije rekao da odmah nasjedneš na reklamne trikove prije provjere. :cudi
Zato je istina negdje u sredini, ovo sto Maja kaze neka snize cijene, bice manje pirata, i neka poboljsaju kvalitet i vise ce se kupovati.
Pirata će biti uvijek pa taman da je razlika izmedju originala i kopije pola marke.
Tu je kriv ljudski kapric. Sve dok se tako bude razmišljalo nema napretka.
I dalje će neki pirati terorizirati internet. Nemoj poslije da plačeš kako ti je neki virus uletio u comp i uništio sve. Mensečini da ćeš u tom slučaju, platiti puno više nego da si kupovala originalne stvari. A to nije moguće sa originalnim softwerom kao i CD/DVD.
online

Blackhawk
Status: Offline

Re: D7: Piraterija

Post by Blackhawk » 21 Dec 2012, 10:41

Odes u slasticarnu, ne mozes isto reci daj probam sve kolace pa cu odabrat koji cu, nego odaberes jedan i platis, bez obzira da li se svidja ili ne..
Odes u burekdzinicu, neces reci daj mi frtalj da probam, nego uzeti cijeli burek..
Isto tako i sa ovim.. Ne kupujes macka u vreci, iza svakog tog produkta stoji brand ime koje garantuje da je proizvod siguran i kvalitetan, sto naravno iza toga ne stoje ako kupujes pirateriju. .
Ovdje cu malo vise dotaci se kompjuterske piraterije, jer je to haman najvise zastupljeno.. Zasto kupit Original.. Zato sto taj original ti garantuje kvalitetu, i garantuje sigurnost proizvoda.. Dok kod piratstva tu garanciju nemas.. Jeste da dobijes to za male pare, ali mora se razmisliti sta jos dobijes uz to ?..
Nemas podrske za probleme, pa svaki put kad ti nesto nije uredu moras zvati majstora i svaki put dodatno placati na kraju te izadje isto..
Isto tako, svako ko pravi te piratske programe, vrlo lako u piratski OS ubaci virus ili crva, kojeg kasnije vrlo vrlo lako sa svog kompa moze upotrijebit da napadne neki drugi racunar, pa mozda cak i neku banku ili nesto, i na kraju policija dodje tebi kuci jer sa tvog compa je to uradjeno..
Skidas kopije antivirusnih programa, razne kljuceve, crack.ovo, a u svakom tom crack-u moze isto biti virus, koji uradi isto sto iznad naveo, ili mozda jednostavno da ti unisti comp..


A podrske nemas, i kad se sta desi, mozes samo zalit i kukati..

S druge strane, tu je i placanje, naravno da se za svaki trud mora naplatiti. Informaticari jedan OS grade par godina, dok sve ne uvezu povezu da radi besprijekorno, i normalno da ce takav proizvod biti malo skuplji, jer na njegovoj izgradnji radi masa ljudi, ne samo jedan covjek, i ne ide sav profit jednom covjeku..
Dok piratstvo, likovi ukradu vec gotov proizvod i samo ga sire dalje, i sve ide direktno njima, jer nemaju nikakvih troskova osim kupit cd ili dvd koji kosta 0.5 KM.
Maja napravi veliku tortu, torta kosta 50 KM, ona je potrosila mozda 40 KM za sastojke, plus njen rad, potroseno vrijeme struja voda i sve ostalo.. I ja dodjem ukradem joj tu tortu, i prodam za 10 KM...
Znaci Maja, od svoje prodaje, da je prodala, zaradila bi 10 KM, a ja nisam radio nista, osim sto ukrao tortu, i opet sam zaradio 10 KM, bez obzira sto sam dao je mnogo jeftinije nego Maja..
Ona ima da pokriva troskove i zato je skuplja, dok ja nemam nikakvih troskova i mogu je dati za dosta nizu cijenu...

Ista stvar je i u pirateriji.. jedni zaradjuju ciste pare, i zato daju jeftino, dok drugi imaju i troskove i sve ostalo, i zato moraju naplatit skuplje..

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Offline

Re: D7: Piraterija

Post by Maja » 21 Dec 2012, 10:53

Sve to ti je dostupno i na internetu i to besplatno. Nema razloga da kupuješ pirate i na taj način podržavaš raznorazne Dot come i njima slične.
Pa da ko ga je stavio na net već pirat tj da šta je to nego protuzakonita radnja. Nisu džaba ugasili megaupload i ne bore se bezveze protiv besplatnog skidanja. Sve je to piraterija.
I youtube dođe na isto. Jedan lik nabavi album, ubaci pjesme i onda to hiljade ljudi sluša. Nemaju potrebu da kupuju album.
Ali ne žalim ih nimalo. Imaju svoju zaradu od koncerata i čega sve ne.
Sjećam se kad bih prije išla u CD shop, a sve piratsko tu, pa za 50KM kupim ihihi... CD 3KM, DVD 5 KM.
Kupim sebi muzike, a djeci od sestara igrica, crtanih (tad sam ih čuvala).
Da sam kupovala originale bankrotirala bih :123

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: D7: Piraterija

Post by Krokodil Behko » 21 Dec 2012, 11:05

Maja wrote:
Sve to ti je dostupno i na internetu i to besplatno. Nema razloga da kupuješ pirate i na taj način podržavaš raznorazne Dot come i njima slične.
Pa da ko ga je stavio na net već pirat tj da šta je to nego protuzakonita radnja. Nisu džaba ugasili megaupload i ne bore se bezveze protiv besplatnog skidanja. Sve je to piraterija.
Naravno da je piraterija. ja nisam mislio na skidanje sa neta nego slušanje muzike online bez downloada. I to je u neku ruku podrška pirateriji ali puno manja. Neće dobiti novac u onim količinama kao što ga uspijevaju namaći ako skidaš sadržaj sa njihovih sajtova. To to znamo svi i nema potrebe da se zaobilazi odgovor na ovo pitanje. Nemaju oni neku zaradu od tih pregleda online kao od downloada. Ama ni blizu! Pa ako im se isplati, nek nastave. Bez downloada se može živjeti itekako. Ja nikada i ne skidam te filmove. Nema potrebe.
online

Blackhawk
Status: Offline

Re: D7: Piraterija

Post by Blackhawk » 21 Dec 2012, 13:46

Odes u prodavnicu igracaka, onih kvalitetnijih, i nemozes obicnu igracku naci ispod 10-20 KM.. komadic plastike, 3-4 lego kockice i kaze 15 KM ili 20 KM... Ako imalo veca igracka, neka lutka, auto, ili sta znam sta... ubij Boze sto to skupo..
Kupovati to sve, bankrotiras, ali imas djecu djeca traze, igrala bi se kao i svi drugi i moras kupiti.. Bez obzira sto je bezobrazno skupo, a ne vrijedi tih para.
I ne kazes, ja cu bankrotirat ako to kupim, pa da krenes krasti isto, nego nekako skupis, stedis i ipak djetetu kupis igracku...

Imas zelju za dobrim fotoaparatom, ne kazes, necu da se trosim, kad mogu ukrasti ga za dzaba, nego opet stedis stedis i kupis fotoaparat..
Isto tako se moze i sa programima i ostalim sto kupuje se piratsko.. Hoces dobar OS, skupis par mjeseci i kupis sebi.. Kupujes jednom, a ne svaki dan..
Hoces dobar antivirusni, skupis parica i kupis original, ne da krades..
Hoces film, eh pa luksuz kosta, i plati onda.. Nije da ti je potrebno za ces umrijet ako ne pogledas film.. Isto tako i muzika, neces umrijet ako ne nabavis novi album Dragane Mirkovic ili Jelene Karleuse..
Naravno, jos jedna prednost kaznjavanju piraterstva... Nemoras slusat na svakom cosku ove kvazi popularne pjevace i pjevacice, koje pjevaju gore nego kad se krava teli.. Da svako mora razmisliti i da je ogranicen kupnjom, nebi svasta uzimao, nego ono sto valja.. A ovi bi propali, jer nebi se slusali i nebi niko ni dolazio na koncerte, jer ne znaju o kome rijec...

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: D7: Piraterija

Post by paparaci » 21 Dec 2012, 20:18

Krokodil Behko wrote:pa kad si tako sokiran, zasto onda uopste koristis ilegalnu verziju OS-a? kad si vec tako posten, onda budi do kraja. mogao si ti sebi instalirati besplatni OS. imas raznih linux distribucija. :cudi
Samo to mi je i ilegalno. Možda bih i kupio legalni OS da znam gdje se kupuje ako se to kod nas može uopšte i kupiti. U svakom slučaju. rado bih da mi sve bude sterilno i sigurno.

pa to tvoje "samo" ti je ustedjelo oko 200 maraka (ili kilometara kako u sali volim reci).
da je tebi toliko stalo do toga iza cega navodno stojis, nasao bi sigurno gdje legalno mozes kupiti licencu OS-a.
to u danasnje vrijeme zaista nije tesko - zahvaljujuci cika Google-u.

Nemoj zaobilaziti ono što sam napisao. Sve to ti je dostupno i na internetu i to besplatno. Nema razloga da kupuješ pirate i na taj način podržavaš raznorazne Dot come i njima slične. Otkud znaš čie se oni bave? Možda trguju drogom ili robljem. Njihov je novac izvan kontrole. O tome, niko ništa ne zna. Bujrum nastavi i dalje.
pa da mi je to sve besplatno dostupno i to na legalan nacin, zasto bih se onda koristio piraterijom?! :cudi
ne podrzavam ja nikog. sve te stvari stoje besplatno za download. jedino ako nemas volju i zivce svaki put cekati dok zapocnes download, te zelis brze skidati stvari - onda mozes kupiti recimo premium account.
pa i kad kupis nesto normalno tj. legalno, ni tu ne znas u sta se sve te pare trose. tako da o tome i ne vrijedi raspravljati.

Dakle prvo si rekao da bi oni trebali dijeliti besplatne CD a sada i koncerti trebaju biti besplatni? Pa šta je ovo? Sjeverna Koreja? mislim da ni tamo ne može tako.
donesi mi, molim te, link ( :D. ), gdje sam to rekao! ne trazim dzaba nista. samo prihvatljivije cijene. kazem da oni svakako vise zarade odrzavanjem koncerata, nego prodajom singlica i albuma. covjece, Serif za sat i po, u vrhe glave dva (ako ga dobra neka ujede), uzme minimum 4000 eura. to ti je necija (i to za nase uslove dobra) godisnja plata! a o vecim ili svjetskim zvijezdama da i ne pricamo.
toga je vazda bilo i bice. koliko sam upucen, plate nasih doktora uopste nisu na nivou. pa sve i da jesu, opet je malo uporedo sa ovim o cemu diskutujemo.

evo u njemackoj npr. doktori zaradjuju po 5, 6 i 7 hiljada eura mjesecno, ali zato brale rade po 14, pa cak i 18 sati dnevno.
Možda da na netu prvo provjeriš kakav je film. Postoje različiti ukusi. Nešto što se tebi ne bi dopalo, nekome će se toliko dopasti da će jednostavno biti ushićen.
priznam. to jeste jedna mogucnost. ali cemu ga gledati jos jednom u kinu. mislim ono kad vec znas sta ce se desiti, itd. obicno samo posjecujem filmove onog zanra kojeg inace volim i sa postavom koja mi odgovara. ali ne rijetko se desi da pored sveg toga budes razocaran. u reklami ga upakuju jako dobro. izrezu najbolje tri, cetiri scene. ti bi rekao, film je boli glava. medjutim, nakon sto ga pogledas ili vec u toku gledanja, skontas koje je smece.
BlackHawk wrote:Odes u slasticarnu, ne mozes isto reci daj probam sve kolace pa cu odabrat koji cu, nego odaberes jedan i platis, bez obzira da li se svidja ili ne..
Odes u burekdzinicu, neces reci daj mi frtalj da probam, nego uzeti cijeli burek..
polako. ti poredis jabuke sa kruskama. to sto ti navodis su opipljive stvari tj. hrana. nije isto nikako.
Isto tako i sa ovim.. Ne kupujes macka u vreci, iza svakog tog produkta stoji brand ime koje garantuje da je proizvod siguran i kvalitetan, sto naravno iza toga ne stoje ako kupujes pirateriju. .
pa iza raznih prehrambenih artikala takodjer stoji brend koji garantuje za kvalitet proizvoda. mnoge firme ti nude mogucnost povrat novca ili zamjenu proizvoda, ukoliko sa istim iz nekih razloga nisi zadovoljan. samo posaljes ambalazu firmi, uz napomenu gdje i kad si taj proizvod kupio. u takvim slucajevima ti firma posalje besplatno paket sa raznim svojim proizvodima ili nekim drugim poklonom u znak izvinjenja i zahvalnosti.
Ovdje cu malo vise dotaci se kompjuterske piraterije, jer je to haman najvise zastupljeno.. Zasto kupit Original.. Zato sto taj original ti garantuje kvalitetu, i garantuje sigurnost proizvoda.. Dok kod piratstva tu garanciju nemas.. Jeste da dobijes to za male pare, ali mora se razmisliti sta jos dobijes uz to ?..
kakvu kvalitetu ti garantuje? kakvu sigurnost?
hajd reci mi kakva je razlika izmedju originalnog OS-a i onog provaljenog kojeg i sam vjerovatno koristis?! cesto crack i nije potreban. dovoljno je da posjedujes samo valjanu licencu. OS, u ovom slucaju windows je pun rupa. zato i redovno dobijas zakrpe u vidu windows update-a. a te zakrpe mozes takodjer sa provaljenom verzijom skidati. razlika u originalu i provaljenom je ta, kao sto vec ranije spomenuh, da prvi kosta, a drugi je besplatan (osim dvd-a ili usb-stick-a na koji OS treba isprziti/skinuti).


Nemas podrske za probleme, pa svaki put kad ti nesto nije uredu moras zvati majstora i svaki put dodatno placati na kraju te izadje isto..
podrsku ima i onaj sa originalom i onaj sa provaljenom verzijom. a ta podrska je na internet-portalu majkrosofta i na raznim forumima. ne znam da ce ti majstor iz majkrosofta doci ukoliko imas originalnu licencu.
Isto tako, svako ko pravi te piratske programe, vrlo lako u piratski OS ubaci virus ili crva, kojeg kasnije vrlo vrlo lako sa svog kompa moze upotrijebit da napadne neki drugi racunar, pa mozda cak i neku banku ili nesto, i na kraju policija dodje tebi kuci jer sa tvog compa je to uradjeno..
onaj ko se koristi piratskim proizvodima je svjestan ili bi trebao biti tog rizika. najzad, tog rizika nisi ni postedjen ukoliko posjedujes original. vecina takvih virusa se fasuje preko elektronske poste, mesendzera, fejs-a,....
Skidas kopije antivirusnih programa, razne kljuceve, crack.ovo, a u svakom tom crack-u moze isto biti virus, koji uradi isto sto iznad naveo, ili mozda jednostavno da ti unisti comp..
slazem se sa ovim. ali, mora se biti oprezan. meni licno se jos nista slicno nije desilo (sto ne znaci da nece).

A podrske nemas, i kad se sta desi, mozes samo zalit i kukati..
pa kad se nesto desi - bez obzira na licenciranje - svakako mozes samo zaliti i kukati, ukoliko se radi o gubitku vaznih stvari.
S druge strane, tu je i placanje, naravno da se za svaki trud mora naplatiti. Informaticari jedan OS grade par godina, dok sve ne uvezu povezu da radi besprijekorno, i normalno da ce takav proizvod biti malo skuplji, jer na njegovoj izgradnji radi masa ljudi, ne samo jedan covjek, i ne ide sav profit jednom covjeku..
djelimicno se slazem sa izrecenim. izgradnja prvog ili prvih OS-a je sigurno bila zahtjevna. ovo ostalo su samo nadopunjavanja i izmjene. svi bi oni i dalje mogli vise nego solidno da zive kad bi cijene prilagodili.

cesto ti veliki izrabljavaju nemocne. rade bas pod rigoroznim uslovima i sta ti sve ne. nije sve tako fino kao sto se misli/predstavlja.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: D7: Piraterija

Post by Krokodil Behko » 21 Dec 2012, 20:34

paparaci wrote:pa to tvoje "samo" ti je ustedjelo oko 200 maraka (ili kilometara kako u sali volim reci).
da je tebi toliko stalo do toga iza cega navodno stojis, nasao bi sigurno gdje legalno mozes kupiti licencu OS-a.
to u danasnje vrijeme zaista nije tesko - zahvaljujuci cika Google-u.

Jeste ali ja sam ovo ovako zaprimio/kupio. I dalje tvrdim da je glavni problem uopšte da se pronadje originalni OS. Ovo nije Njemačka.

pa da mi je to sve besplatno dostupno i to na legalan nacin, zasto bih se onda koristio piraterijom?! :cudi
Pa ti sad gore meni reče da je meni dostupno sve a eto ko fol tebi nije dostupno? Šta je za reći? Mensečini tehnička greškica :oo

pa i kad kupis nesto normalno tj. legalno, ni tu ne znas u sta se sve te pare trose. tako da o tome i ne vrijedi raspravljati.
E jeste navalili na tu mačku u džaku. Ti sasvim sigurno nećeš kupovati DVD nekog pjevača koji ti je nepoznat zar ne?

donesi mi, molim te, link ( :D. ), gdje sam to rekao! ne trazim dzaba nista. samo prihvatljivije cijene. kazem da oni svakako vise zarade odrzavanjem koncerata, nego prodajom singlica i albuma. covjece, Serif za sat i po, u vrhe glave dva (ako ga dobra neka ujede), uzme minimum 4000 eura. to ti je necija (i to za nase uslove dobra) godisnja plata! a o vecim ili svjetskim zvijezdama da i ne pricamo.


Cijene su prihvatljive za svakoga. Jedan CD košta ko porcija ćevapa plus kafa i piva.
Zar je to skupo?

priznam. to jeste jedna mogucnost. ali cemu ga gledati jos jednom u kinu. mislim ono kad vec znas sta ce se desiti, itd. obicno samo posjecujem filmove onog zanra kojeg inace volim i sa postavom koja mi odgovara. ali ne rijetko se desi da pored sveg toga budes razocaran. u reklami ga upakuju jako dobro. izrezu najbolje tri, cetiri scene. ti bi rekao, film je boli glava. medjutim, nakon sto ga pogledas ili vec u toku gledanja, skontas koje je smece.


To je tvoj problem. Oni su pošteno platili stručnjake za reklamu. Nisu ništa ukrali.
onaj ko se koristi piratskim proizvodima je svjestan ili bi trebao biti tog rizika. najzad, tog rizika nisi ni postedjen ukoliko posjedujes original. vecina takvih virusa se fasuje preko elektronske poste, mesendzera, fejs-a,....
Aha. Dakle tvrdiš da mi možeš objasniti kako to da meni nijedan virus do sada nije stigao ni preko MSN ni preko maila ni fejsa ni šta ja znam kojeg regularnog sajta/programa? Ali zato sam natrčavao na njih isključivo na sajtovima za kojekakva gledanja iliti download. Torent pogotovo. Možeš li mi nešto reći o tome?
online

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: D7: Piraterija

Post by paparaci » 21 Dec 2012, 21:09

Krokodil Behko wrote:Jeste ali ja sam ovo ovako zaprimio/kupio. I dalje tvrdim da je glavni problem uopšte da se pronadje originalni OS. Ovo nije Njemačka.
pa pored toga sto si tako to kupio, mogao si nabaviti legalnu kopiju, nakon sto si utvrdio da je postojeca nevaljala. distributera ima sigurno dovoljno, iako nismo Njemacka. svi oni koji se bave prodajom racunara, laptopa i sve pratece IT-opreme, sigurno ili vecinom prodaju takodjer licencirane kopije OS-a.

da ne naglabam puno. evo jedan primjer:

Code: Select all

http://mediamarket.ba/o-nama.html
usput, ovo izmedju ostalog stoji na stranici:

Ozbiljan tržišni nastup prepoznale su i vodeće svjetske firme u oblasti IT-a, pa je tako Media Market odnedavno postao i licencirani trgovac Microsoft-a za operativni sistem Windows XP Professional i Windows 7, te će na ovaj način aktivno učestvovati u veoma bitnom procesu licenciranja softvera na području BiH.
Pa ti sad gore meni reče da je meni dostupno sve a eto ko fol tebi nije dostupno? Šta je za reći? Mensečini tehnička greškica :oo
nije nikakva greska. a evo zbog cega.

tebi i meni su dostupni alternativni OS-i, koji su besplatni. ali ja ne zelim taj alternativni. u tome je razlika.

E jeste navalili na tu mačku u džaku. Ti sasvim sigurno nećeš kupovati DVD nekog pjevača koji ti je nepoznat zar ne?
zali se kod kolege iz svog tima. on je s tim zapoceo. :D. :p
ma ja ne kupujem nista. ja sam parazit ovog drustva. :hihi :rumenko

Cijene su prihvatljive za svakoga. Jedan CD košta ko porcija ćevapa plus kafa i piva.
Zar je to skupo?
zavisi ciji i kakav CD kupujes. singlica je jedno, album drugo. programi opet nesto trece.

To je tvoj problem. Oni su pošteno platili stručnjake za reklamu. Nisu ništa ukrali.
istina. problem jeste moj, jer sam pare bacio u hladnu vodu.
da, oni su posteno platili stucnjake kako bi "mene" zayebali. :aplauz :ok

Aha. Dakle tvrdiš da mi možeš objasniti kako to da meni nijedan virus do sada nije stigao ni preko MSN ni preko maila ni fejsa ni šta ja znam kojeg regularnog sajta/programa? Ali zato sam natrčavao na njih isključivo na sajtovima za kojekakva gledanja iliti download. Torent pogotovo. Možeš li mi nešto reći o tome?
zato sto nikad nisi otvarao sumnjive linkove, pretpostavljam. trebas znati da je dosta svijeta nepismeno tj. neupuceno po tom pitanju.
ko je odgovoran za viruse na pomenutim lokacijama, ne znam. mozda ovi sto se bore protiv piraterije. pa namjerno i svjesno ubacuju iste kako bi nas odvratili od ilegalnih radnji. :hm :cudi

da bi se koristio piratskim programima, obicno moras poznavati malo bolje materiju. tako da znas i kako se najbolje zastiti od potencijalnih opasnosti.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Locked

Return to “Kontejner”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests