D10: Starački dom

Zaključane teme i one bez ikakvog smisla
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: 10: Starački dom

Post by Krokodil Behko » 18 Jan 2013, 10:46

Ruana wrote:Joj njega jesi uporan, nisam rekla da je starcima lakse nego drzavi zbog troskova. Ovdje je dom NAJEFTINIJA opcija kao i nuzno zlo.
Ali ipak njima je bolje tamo. Kako ne pomisliš koliko puta požele malo pažnje kod djece i unuka a ne dobiju je. nije li to još gore nego biti malo ali malo distanciran ali uvijek u društvu i stalno pod nadzorom stručnog osoblja. Nekada je bilo da je najstariji/a glava porodice sve do smrti. Sada to više nije tako. Na žalost promijenili smo se svi i svima nam je preče trčkaranje za zaradom i izvršavanje milion obaveza i sve to gledano iz našeg vlatitog ugla a ne iz ugla naših starijih. Oni to samo nijemo promatraju i čekaju svojih pet minuta pažnje. Tužno zar ne?
online

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: 10: Starački dom

Post by Jonas » 18 Jan 2013, 10:49

Ruana,

to sto citam o starackom domu i njezi kod kuce za mene je kao u nekoj lijepoj bajki, nevjerojatno. Da li je to u Banja Luci? Ovdje gdje ja zivim, skore je sve suprotno. Penzioneri nemaju besplatnu njegu kod kuce, alaram prikopcan na telefon sami placaju itd.

Koliko osiguranje placa ovisi o kategoriji bolesti. Socijalnu pomoc moguce je dobiti samo ukoliko penzioner nema love ili materijalne pozadine kao npr. vlastiti stan, kuci i sl. Ako penzioner ima vlastiti stan ili kucu, prije nego sto dobije socijalnu pomoc (za boravak u starackom domu), drzava ce najprije prodati stan/kucu i uzeti lovu za boravak u starackom domu ili kucnu njegu. Takodjer djeca, po zakonu, moraju placati boravak u starackom domu. Koliko moraju placati ovisi o vise kriterija. Kolika je tvoja placa, ozenjen ili ne, koliko je djece u braku itd.

Praktican primjer:
Staracki dom kosta 2.500 eura.
Penzija je 800 eura.
Osiguranje (za utvrdjenu bolest) placa 1000 eura.

Svaki mjesec nedostaje 700 eura. Socijalna pomoc ne placa 700 eura sve dok ne ustvrdi npr. koliko djece ima penzioner u starackom domu (ili neku imovinu). Recimo da ima dvoje djece (sina i kcerku) oboje rade. Svako dijete nece placat 350 eura mjesecno, nego ce drzavne sluzbe najprije preispitati tvoju financijsku situaciju (i tebi ostaviti dovoljno love da mozes zivjeti). Na kraju od sina mogu uzeti 150 eura, a od kcerke 100 eura. To je 250 eura od djece (svaki mjesec). Dakle, fali jos 450 eura. To ce podmiriti socijalna.

Ukoliko su sin/kcerka u boljoj financijskoj situaciji, morat ce vise placat.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: 10: Starački dom

Post by Maja » 18 Jan 2013, 10:51

Ruana wrote:Cijelo vrijeme pisete o nekim snahama, zetovima, nece snaha nece zet. Sta ima moj muz sa mojom majkom, ili ja sa njegovom, nema nikakvu obavezu, ali imam ja/on. Nasi roditelji su nam pruzili onoliko koliko su mogli, zar ne bi trebalo da se onda i mi malo brinemo o njima.
Jedna nena iz Banja Luke je dosla ovdje u toku rata, muz joj je umro negdje na putu do vamao, mislim u Hrvatskoj. Kaze da je bila u Gasincima skoro godinu, i uvjek isto doda, "da bogdo nikad nisam dosla ovamo" ili "da sam sretna sad bih lezala kod svog Adema".
Nena ima 82 godine i sada zivi ovdje u starackom domu. Imala je nekad kucu u BL, kaze da je iz neke begovske familije, ali nikad nije imala djece, a njen muz se zenio prije i ima dvoje djece, koje je ova nena odgajala jer im je majka umrla.
Oni su sada daleko, ali nece da imaju nikakvu vezu sa njom, Kucu su oni nasljedili. Kad se htjela dole vratiti rekli su joj da ne moze u kucu.
Danas zivi u domu, ne zna nijedne jedine rijeci, prica samo kad je neko posjeti, ja joj odem ponekad mozda u 15 dana.
Uvjek je nadjem placuci, nedavno smo otisli i ona prica kako su joj serdzadu na kojoj klanja bacili a tespih prekinuli namjerno. Kaze ulaze joj obuvene pa joj nikad nije cisto to mjesto gdje klanja.
Ona je jako mrsava i kaze da je navikla da jede cesto ali pomalo, a tamo su tri obroka, mimo toga nema nista nema niko vremena da njoj ekstra donosi, kao i kafa iz aparata a ona cijeli zivot navikla da pije domacu kafu. Boji se kaze da joj nedanu nesto sto je kuhano na masti ili svinjetinu.
Pitala sam je za tu djecu kaze da ih je odgajala kao svoju i da ih nikad drugacije nije ni smatrala nego svojom djecom. Danas jedno zivi u Federaciji a drugo u Njemackoj, ali joj eto ne daju da u toj kuci na miru umre.
Ovdje ne postoje dobri i losi staracki domovi, svi su isti a privatnih domova nema. Ne znam kako je dole kod nas.
Zamislite sada svoje roditelje da zive takvim zivotom, Ja ne bih mogla zaspati.
Jadnica :(

Ruana
Status: Offline

Re: 10: Starački dom

Post by Ruana » 18 Jan 2013, 11:56

Jonas wrote:Ruana,

to sto citam o starackom domu i njezi kod kuce za mene je kao u nekoj lijepoj bajki, nevjerojatno. Da li je to u Banja Luci? Ovdje gdje ja zivim, skore je sve suprotno. Penzioneri nemaju besplatnu njegu kod kuce, alaram prikopcan na telefon sami placaju itd.

Koliko osiguranje placa ovisi o kategoriji bolesti. Socijalnu pomoc moguce je dobiti samo ukoliko penzioner nema love ili materijalne pozadine kao npr. vlastiti stan, kuci i sl. Ako penzioner ima vlastiti stan ili kucu, prije nego sto dobije socijalnu pomoc (za boravak u starackom domu), drzava ce najprije prodati stan/kucu i uzeti lovu za boravak u starackom domu ili kucnu njegu. Takodjer djeca, po zakonu, moraju placati boravak u starackom domu. Koliko moraju placati ovisi o vise kriterija. Kolika je tvoja placa, ozenjen ili ne, koliko je djece u braku itd.

Praktican primjer:
Staracki dom kosta 2.500 eura.
Penzija je 800 eura.
Osiguranje (za utvrdjenu bolest) placa 1000 eura.

Svaki mjesec nedostaje 700 eura. Socijalna pomoc ne placa 700 eura sve dok ne ustvrdi npr. koliko djece ima penzioner u starackom domu (ili neku imovinu). Recimo da ima dvoje djece (sina i kcerku) oboje rade. Svako dijete nece placat 350 eura mjesecno, nego ce drzavne sluzbe najprije preispitati tvoju financijsku situaciju (i tebi ostaviti dovoljno love da mozes zivjeti). Na kraju od sina mogu uzeti 150 eura, a od kcerke 100 eura. To je 250 eura od djece (svaki mjesec). Dakle, fali jos 450 eura. To ce podmiriti socijalna.

Ukoliko su sin/kcerka u boljoj financijskoj situaciji, morat ce vise placat.
Ja pisem o Danskoj i nije nikakva bajka cak mislim da je u cijejoj Skandinaviji tako. Kucna njega je bezplatna.
Alarm je imao moj rahmetli svekar i funkcionise bas onako kako sam rekla.

Ruana
Status: Offline

Re: 10: Starački dom

Post by Ruana » 18 Jan 2013, 12:30

Krokodil Behko wrote:
Ruana wrote:Joj njega jesi uporan, nisam rekla da je starcima lakse nego drzavi zbog troskova. Ovdje je dom NAJEFTINIJA opcija kao i nuzno zlo.
Ali ipak njima je bolje tamo. Kako ne pomisliš koliko puta požele malo pažnje kod djece i unuka a ne dobiju je. nije li to još gore nego biti malo ali malo distanciran ali uvijek u društvu i stalno pod nadzorom stručnog osoblja. Nekada je bilo da je najstariji/a glava porodice sve do smrti. Sada to više nije tako. Na žalost promijenili smo se svi i svima nam je preče trčkaranje za zaradom i izvršavanje milion obaveza i sve to gledano iz našeg vlatitog ugla a ne iz ugla naših starijih. Oni to samo nijemo promatraju i čekaju svojih pet minuta pažnje. Tužno zar ne?
Rekla sam da pisem o zemlji u kojoj ja zivim i uslovima za starce ovdje. Zamisli ovu situaciju.
Nalazis se u jednoj finoj dvospratnici, sredjen zivot, imas zenu i dvoje djece. Vrijeme vecere sto serviran, na stolu ^ przeni losos u sosu^ dok jedes sjetis se kalo je to tvoja majka spremala i onda se sjetis ^ sta li ona sada jede^ A ono starica koja te odhranila sjedi negdje u nekoj ustanovi sa nekim nepoznatim ljudima, jede neku hranu kojoj ni ime ne zna sumljivog porjekla nikog oko sebe ne razumije ne zna cak ni imena onih oko sebe. Slucajno je nedelja, dan za kupanje staraca u domu, a majku je kupao neki uposlenik iz Srilanke. A tebi bas muka od klora jer si taj dan bio sa djecom na bazenu. Ohladi ti se losos. Dobar tek.

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: 10: Starački dom

Post by Major » 18 Jan 2013, 12:40

Sorry @Ruana, na svu srecu da je ovo shega diskusija,
diskutitas po pitanju SD kao da si S'Marsa pala.
U SD zapadnjackim cak i BiH ishrana je bogatija i kvalitetnija nego sto je za 50% insana ovog dunjaluka.

@Jonas je 100% u pravu. :ok

Nadam se da ces svoj stav u realnoj diskusiji revidirati.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

Ruana
Status: Offline

Re: 10: Starački dom

Post by Ruana » 18 Jan 2013, 12:49

Major wrote:Sorry @Ruana, na svu srecu da je ovo shega diskusija,
diskutitas po pitanju SD kao da si S'Marsa pala.
U SD zapadnjackim cak i BiH ishrana je bogatija i kvalitetnija nego sto je za 50% insana ovog dunjaluka.

@Jonas je 100% u pravu. :ok
Ko voli nek izvoli nikad ne bih dozvoli da moja majka jede peceni krompir koji se pekao sa necim sto je njoj zabranjeno jesti, jer me ona naucila da isto ne jedem. Grizla bi me savjest do kraja zivota.
Osim toga ako ne mozes prihvatiti pravila igre ne kvari nama.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: 10: Starački dom

Post by Jonas » 18 Jan 2013, 12:57

Ruana,

bajka u pozitivnom smislu, to sam ja mislio. Moja svekrva je u starackom domu, u Njemackoj. Od mene i svoje djece udaljena je 1000 km. U staracki dom dosla je jer vise nije mogla sama brinut se za sebe. Prije nego sto je dosla u staracki dom, bila je nekoliko mjeseci u bolnici. Vise je nisu mogli zadrzati u bolnici, pa je privremeno smjestena u staracki dom. „Privremeno“ je samo rijec koju ona rado koristi, ali najvjerojatnije ce „morati“ stalno ostati u domu.

Ona nikad, nikad nije htjela ici u staracki dom. Cak i sada ne moze se potpuno pomirit s tim da je u domu, vec radije kaze da je tu samo privremeno. U stanu nije mogla ostati jer sama niju bila u stanju otici u toalet da se umije, opere i sl. Njezin muz je prije godinu dana umro od raka. Ostala je sama. Ima dvije kcere koje su (geografski) jako puno udaljene, 750 km i 1000 km. I jedna i druga rade. Ne zeli doci svojoj djeci, nego ostati u svom gradu u kojem je gotovo cijeli svoj zivot provela.

Sto se tice kucne njege, neko vrijeme je imala kucnu pomoc/njegu nekoliko sati tjedno. To nije bilo besplatno. I najmanju sitnicu platila je.

Jedva smo je nagovorili da joj netko dodje koliko toliko pomoci u stanu. Ona nije mogla zamisliti da joj bilo ko dodje u stan i bilo sto napravi. Htjela je kao uvijek biti neovisna, sam svoj sef i sl. Kad ljudi ostare, cesto se ponasaju kao djeca.

Njezina bolest ne moze se izlijeciti, pa ce najvjerojatnije morati ostati u domu. Ugovor je produzen na sest mjeseci, tada se mora odluciti za stalni boravak. Cim se odluci, tada ce dobiti svoju sobu za koju cu 300 eura vise placat. Sad je u sobi sa jos jednom osobom (sto utjece na cijenu).

Ona ima unajmljen stan u kojem nije bila vise od 10 mjeseci. I taj stan, uz staracki dom, mora placati. Njazina penzija je premala za staracki dom. Kad potrosi svoju ustedjevinu, morat ce uloziti zahtjev za socijalnu pomoc. A stan otpisati.

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: 10: Starački dom

Post by Major » 18 Jan 2013, 13:11

Ko voli nek izvoli nikad ne bih dozvoli da moja majka jede peceni krompir koji se pekao sa necim sto je njoj zabranjeno jesti, jer me ona naucila da isto ne jedem. Grizla bi me savjest do kraja zivota.
Osim toga ako ne mozes prihvatiti pravila igre ne kvari nama.
Ok. Ruana, ispricavam se na neumjesnim upadima, ali kada temu privedete kraju, rado cu ti kojesta reci na tvoju nadam se u sali sledecu tvrdnju:
ne bih dozvoli da moja majka jede peceni krompir koji se pekao sa necim sto je njoj zabranjeno jesti
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

Ruana
Status: Offline

Re: 10: Starački dom

Post by Ruana » 18 Jan 2013, 13:28

Jonas
Vidis tamo su drugcija pravila, i vjerujem da je obzirom na cijenu i uslovi bolji. U ovoj zemlji gdje ja zivim, ponekad imam osjecaj da su uslovi idealni da bi se familija sto vise degradirala.

Ruana
Status: Offline

Re: 10: Starački dom

Post by Ruana » 18 Jan 2013, 13:42

Majore poznajem jednu zenu koja radi u domu i zena kaze pece se zajedno krompir i svinjsko meso i npr.
teletina a servira se posebno. Svojim ocima sam vidjela da zajedno kuhaju hrenovke svinjske i pilece.

dacina_curica
Status: Offline

Re: 10: Starački dom

Post by dacina_curica » 18 Jan 2013, 14:04

Nazalost sam jako slaba sa vremenom pa nemam kad pisati mada bih na ovoj mogla pisati iz licnog iskustva, tj. iz perspektive moje majke A.r.

 

Ja sam (i u debati a i mimo nje) definitivno za opciju starackog doma i kad dodje vakat tome odlucicu se za isti a evo zasto:

Moja majka (mamina mama) je cijeli zivot bila uz nas.  Inace od majkinih cetvoro djece moja mama je jedina koja je ostala zivjeti u istom gradu, ostali su smugnuli sto dalje. Prije rata majka je zivjela u starom dijelu grada i, iako je Zv mali grad, trebalo je svaki dan odvojiti par sati da se majka (koja je vec sa nekih 60 godina bila gotovo nepokretna) obidje, da joj se skuha prvo dorucak, kafa, rucak ujutro pa onda posle podne opet otici napraviti veceru, pomoci da se okupa itd.  Moja mama, udovica sa dvoje djece, je sve to sama radila i samo ona zna kako je na sve stizala (zato sad jadna muku muci sa nogama itd.)  Jeste, roditelj je u pitanju, volis ga najvise na svijetu ali svaki covjek ima granice svoje moci. Ovo sto je moja mama radila ja samo mogu pozeljeti da budem u stanju da uradim za nju ali uz ovaj zivotni tempo ne znam kako bih/cu. 

Eh sad, kad se zaratilo mi smo majku naravno poveli sa sobom i kad smo isli za inostranstvo jednostavno nije bilo pitanje hoce li ici s nama ili ne – naravno da je isla.  Eh sad, mi smo dosli na nista, zivjeli u nekoj crkvi ali majki smo preko socijalnog nasli mjesto u starackom domu i uvijek nam je govorila da joj je to bila najrahatnija godina njenog zivota.  Imala je njegu 24/7, mi smo je opet svaki dan obilazili, vodili u setnju, bili s njom po vazdan jer smo ionako zivjeli blizu.  U sklopu starackog su je vodili na fizikalne terapije, doktor joj je bio pristupacan stalno, imala je nekog medicinskog tehnicara Bugarina kojeg je definitivno htjela utrpati rodici (bez uspjeha na rodicinu srecu :oo), sve u svemu bila je jako zadovoljna i zdravija dok je bila u domu.   Kad smo mi dobili stan mama je odlucila da uzme stan i za majku u istoj zgradi (bas zbog ovog razmisljanja “sto ce mi mati biti u domu pored mene zive”) i vjerujte mi da je ovo bila velika greska koju smo napravili.  Mi djeca smo bili vecinu dana u skoli/faksu, mama na poslu, majka je po cijeli dan bila sama, samo balkon, tv i cetiri zida.  Njen dan se svodio na onih pola sata ujutro dok joj mama napravi kafu i spremi dorucak, onda dobrih osam sati “tisine” dok ja ne dodjem iz skole da joj spremim rucak, izvedem je malo na balkon, popijemo kafu, onda opet nekoliko sati tisine dok ja moram uciti I dok mama ne dodje s posla da malo s njom posjedi I podmiri je pred spavanje.  Vazda je cekala na nas da je vodimo u kupatilo (nije se usudjivala sama da ne bi pala), ma ni casu vode ne bi sama uzela.  Par puta kad je pokusala nesto sama nasli smo je na podu, samo ona zna koliko dugo je lezala tako.  O lokvama krvi i drugim tjelesnim tekucinama kojih sam se naribala za njenog zivota i da ne pricam, halal bilo sve.  Taj njen zivot vise nije bio zivot nego puko prezivljavanje dok smrt ne dodje.   Uvijek je govorila da smo je trebali ostaviti u domu, tamo je maker nije nikad bilo strah otici u wc jer je uvijek neko bio tu uz nju.  Nakon jedne od posjeta bolnici, nakon pada, nasli smo joj zenu koja je dolazila da je obilazi, pazi, tj. placali smo joj da bude tu s majkom dok mi nismo ali ona se nije bas mnogo pridrzavala toga nego je upadala da pregleda je li sve ok i onda picila svojim poslom a tebe nano ko sisa. :puca

Kad smo se odlucili za dalju selidbu majka (kojoj je tad bilo 88 godina) je kategoricno odbila da ide s nama jer nije htjela da umre ovdje nego u Bosni i trazila je da je smjestimo u dom.  Preselili smo je u dom u Nedzaricima, bila je prezadovoljna i te zadnje dvije godine zivota je provela u rahatluku, uz dobre ljude, tete koje su je bas voljele (majka je bila lafica velika :srce) i umrla je zadovoljna i rahat. 

 

Dom, naravno onaj sa kvalitetnom uslugom, je, za ljude koji nemaju djecu koja im mogu posvetiti 24-satnu njegu i pomoc, najbolja opcija jer im dozvoljava da se osjecaju kao da su zivi, vrijedni zivota, koliko toliko samostalni, da nisu teret nikome.  Tu su medju ljudima svojih godina, cesto slicnih zanimacija, interesa, slicnih prica za razmjenjivanje utisaka iz onih nekih drugih vremena.  Imaju njegu, imaju pomoc i cesto neophodnu medicinsku uslugu i sto je najvaznije nemaju strah da zive.  Naravno, mi, njihova djeca i unucadi, moramo byiti rigorozni pri izboru starackog doma, treba poslagati prioritete, mogucnosti i traziti najbolje.  

 

Ruana
Status: Offline

Re: 10: Starački dom

Post by Ruana » 18 Jan 2013, 14:21

Ali ovdje nema najboljih i najgorih svi su isti. Ne znam pravila tamo ali bi ovdje tvoja majka u tome stanu imala kucnu njegu i obilazili bi je svako dva sata.

dacina_curica
Status: Offline

Re: 10: Starački dom

Post by dacina_curica » 18 Jan 2013, 14:30

Konkretno sam govorila za staracke domove u Bosni. Tamo (a i u SAD) ima razlike itekako. Otprilike vazi ona "koliko para, toliko muzike." U Njemackoj nije imala pravo na kucnu njegu u vrijeme kada smo mi tamo zivjeli, da li zbog izbjeglickog statusa, da li iz drugih razloga, ne sjecam se vise.

U SAD su domovi pogodak/promasaj ako ga trazis sam i bez konsultovanja sa ljudima koji znaju znanje. Moras uloziti mnogo vremena da nadjes ono sto odgovara potrebama. Jedno je ipak istina - ne postoje dva ista doma niti postoji univerzalni "pravilnik" (mislim postoje zakonske mjere i odredbe ali da li i koliko se primjenjuju je vec diskutabilno.

Ja znam za sebe, ja bih/cu kad dodje vakat traziti dom, sa covom u tandemu. :) Neka moje dijete ima svoj rahatluk kakav uziva moj brat npr. :)

dacina_curica
Status: Offline

Re: 10: Starački dom

Post by dacina_curica » 18 Jan 2013, 14:32

P.S. obilazak svakih dva sata nije dovoljna mjera za nekoga ko je u fizickom stanju u kakvom je bila moja majka. U dva sata nakon sto se samo jednom izvrne sa kauca na pod moze dvaJsosam puta umrijeti. :cudi

Ruana
Status: Offline

Re: 10: Starački dom

Post by Ruana » 18 Jan 2013, 14:44

Ovdje ne postoje privatni domovi. Svi su drzavni i svi isti. U svakom od njih je najmanje po 200- 300 staraca. I sigurna sam da prodje vise od dva sata dok ih sve po sobama pogledaju. Pa desavalo se da ih zaborave u toaletu.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: 10: Starački dom

Post by Maja » 18 Jan 2013, 14:54

Ruana wrote:dok jedes sjetis se kalo je to tvoja majka spremala i onda se sjetis ^ sta li ona sada jede^
:aplauzz

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: 10: Starački dom

Post by Rum » 18 Jan 2013, 15:01

Nisam za te staracke domove :lupa :lupa strapaju starce da se rijese i glade svoje guzice , a sve na nagovor druge polovine :djed
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

dacina_curica
Status: Offline

Re: 10: Starački dom

Post by dacina_curica » 18 Jan 2013, 15:02

Svi domovi identicni? Kakve su kazne za propuste poput tog "zaboravljanja" ljudi u kupatilu itd.?

Mozda je tako kod vas, ja se ipak obazirem na ono sto zanm iz iskustva. Trebalo je dosta vremen da nadjemo odgovarajuci dom ali je rezultat bio krajnje zadovoljavajuci pogotovo za majku koja je to htjela i trazila. Zato i kazem da to nije odluka koja se donosi ofrlje.

P.S. tek sad vidim ovo sto je Maja citirala. Zasto bi se to pitali kad mozemo skoknuti do mame u dom i odnijeti joj taj isti rucak da pojede. Ko nas sprecava? Samo zato sto nam roditelj mozda zivi u starackom domu ne znaci da smo liseni svih odgovornosti (bar ne onih "ljudskih") i da roditelje ostavljamo na milost i nemilost nekog treceg. Nista nas ne sprecava da ih posjecujemo dnevno, ugadjamo im itd. Staracki dom nam je ovdje samo dodatni par (ili tri) ruku koji su nam neophodni da bi nasim najblizima mogli pruziti adekvatnu paznju koju oni itekako zasluzuju.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: 10: Starački dom

Post by Maja » 18 Jan 2013, 15:20

.

Locked

Return to “Kontejner”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests