D12: Dijaspora

Zaključane teme i one bez ikakvog smisla
Ruana
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Ruana » 08 Feb 2013, 10:44

Jonas wrote:
Samo da pitam
Ovi dijasporci sto kritikuju BIH, zasto stalno prigovaraju a dolje kucu grade i idu godisnje po nekoliko puta i kazu nece se nikad vratiti, pa zasta ce im kuca?
Ako hoce malo tople klime, sto ne grade kucu u Spaniji, Turskoj ili negdje drugo?
A ovi sto zive dolje a kukaju na politicare, pa sto glasaju za njih, a koga got upitas kaze "nisam ja".?
Samo da kazem ...

1. Moji roditelji izgradili su dvije kuce u Bihacu za vrijeme stare Jugoslavije, jos dok su radili u Austriji, prije rata. Imaju austrijsku penziju. Moja generacija i generacija poslije mene vise ne grade kuce u Bosni. Ni ja necu graditi, a jednu kucu koju sam naslijedio (u Bihacu) neodrzavam je. Hm, postala mi je teret.

2. Moji roditelji kazu da su napravili najvecu gresku u zivotu sto su se vratili u Bosnu. :(

3. Pokajali su se sto su izgradili dvije kuce, posto jedna stoji prazna, neiskoriscena.

4. Sad im je kasno za povratak, kazu. Zaista tuzna prica.
Ja koja tuga, a moji vidis od tuge ovdje umrli.
Naslijedila sam kucu i stan, sve odrzavam imam podstanare, NEDAM cetnicima ni milimetra, dosta su mi uzeli 12 clanova familije, sada im sve naplacujem od puta kojim idu u otete kuce do kupatila gdje vrse fizioloske potrebe.
Tvoji roditelji imaju mogucnost da dodju kod tebe ako im je bas tako lose.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81201
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10192 times
Been thanked: 7051 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Julia-Klara » 08 Feb 2013, 10:46

I treba da se ide...Kada "Drzava i vlast" shvate da su izgubili minimum 50 % visoko obrazovanih mladih ljudi, pa i onih u srednjim godinama,i ne samo njih, bice kasno. Koliko mladih godisnje ode i ne znamo,ali to valjda, nije ni bitno.
Otisla, pa se vratila, i opet otisla. Ne moze mi niko reci d anisam bila sposobna ili da nisam htjela raditi bilo kakav posao, jer jesam,ali je problem sto te kao radnika u svojoj firmi niko ne postuje, pocev od kolega pa do direktora. Koliko god dobro radio svoj posao, revnostno, dolazio na posao na vrijeme, ne pravio belaje-nisi dobar, i neces dobiti platu na vrijeme, nece ti uplacivati penziono i socijalno. Pa onda mjesecima sutis,kontas bice bolje, stres te poede, moras doktoru, moras dati mito,a plate nisi vidio mjesecima. Zdravstvo je prica za sebe.
Skolovati djecu? U "dvije skole ispod jednog krova"? U skolama gdje djecu uce nacionalizmu, u drzavi koja truhne od nacionalizma a bez ikakvog osnova?
Pogledajte statistike zavoda za zaposljavanje, pogledajte kolika je nezaposlenost,i nemojte mi pricati da "ko hoce da radi naci ce posao.
I nemojte mi govoriti ako hoces da radis u dobroj firmi plati za posao. Odakle da plate ljudi? Odakle da ja imam 2000-5000 km da bih dobila posao na budzetu ili telekomima? Da dignem kredit? Ne budite smijesni...
Ovi koji su uvijek imali love, "snalazljivi" su, jos ostri na jeziku, sasvim sigurno imaju debelu podrsku od roditelja. Jer, ne moze mi niko reci da se moze kupiti stan/kuca od plate,a imas 25 godina? Koliku tu platu imas?
Ko voli neka ostaje, ja nisam htjela praviti ustupke vise polupismenim poslodavcima koji setaju sa cackalicom u usitma, glumeci frajere, jebatajuci svim radnicima mater jer su eto svi nesposobni da mu zarade pare,a on cese damu.
Otisla, ne daleko,ali dovoljno da sa realne distanc emogu posmatrati sta se desava, dovoljno blizu da sam za par sati ako zatrebam.
I odavde mogu pomoci roditlejiva vise nego sto sam mogla dok sam zivjela s njima. Njima je drago da sam se iscupala iz ucmalosti i bezobrazluka bosanskog.
Ko god nije zadovoljan neka ide. Nigdje nije sjajno,ali je lakse.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119644
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5644 times
Been thanked: 12150 times
Contact:
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Maja » 08 Feb 2013, 10:49

.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120403
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Krokodil Behko » 08 Feb 2013, 11:04

Nadam se da će ti se san obistiniti te da to neće ostati samo san
kao i kod mnogih drugih.
online

Ruana
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Ruana » 08 Feb 2013, 11:04

.

Ruana
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Ruana » 08 Feb 2013, 11:14

Krokodil Behko wrote:
Ruana wrote: Pa dokle cete vise toj jadnoj drzavi nabijati na nos, sto ste se branili od agresora. Nisi branio drzavu nego sebe, ubio bi te da se nisi branio.
Očito si preskočila onaj dio o mom povratku iz Austrije.
Ako dvadeset godina poslje rata nema za televizora i nije se snasao, a ti rece da ti je kolega, znaci nije star moze raditi, onda ne treba ni da ima familiju, ako je ne moze izdrzavati. I sad bi on preko grane, jelde.
E vidis ovdje televizori kostaju monogo vise i ovdje ne bi mogao lezati po cijeli dan, i vi dolje da manje lezite vise radite i da manje okrivljujete drzavu a vise sebe, imali bi monogo vise.


Već je otišao. Negdje je u kanadi i baš mi javlja da ima plazmu od dva duluma.
Pa tako da možeš slobodno da brišeš taj dio posta.

Kod vikinga ne smijes drzavu kriviti jer ti odma kaze, "ako ti se ne svidja kupi kartu a i mi cemo ti pomoci i idi gdje je bolje"
To je dobra stvar. To bih i ja rekao.
Cijelo vrijeme se zalite, a covjek kad u kafanu dodje nema mjesta ni za lijeka, po cieli dan imate za kafu i pivu a nemate za osnovne zivotne potrebe.
Sve ama bas sve bi vam mnogo bolje islo kad bi jednom za sva vremena shvatili da nema socializma ni Tita i da morate sami sebi obezbjediti to sto vam treba.
Moraš razlikovati komunjare od ostatka naroda. Samo oni dosadjuju sa Titom i Jugoslavijom. A te kafe se ispijaju po dva sata na jednu šoljicu. samo je privid da se troši a plaća se ko kod slovenaca. Svako za sebe. Nema se gelta. Sama činjenica da su kafići puni, može ti samo reći kolika je nezaposlenost.
U dijaspori to shvatis za manjje od 5 minuta, jer te upregnu ko konja odma. I zato kad bi se mi vratili dolje, puno bi bolje bilo i za narod i za drzavu. Ovdje nema strajkova, nego ako ti se ne svidja, znas gdje su vrata.
Ni ovdje nema štrajkova. Bar kad je o privatnim firmama riječ.
Otkaz ko avion. To što gledaš na TV sve su državne firme pa ne znaju šta će više
od bijesa nego udarili u štrajkove.
Zalite se na mito i korupciju, pa sto podmicujete. Bial sam u prilici da moram nesto zavrsiti u bolnici u Trebinju, nije mi palo na pamet da doktoru kupim litar viskija, mada su me nagovarali, zasto to je njegov posao da mi pomogne, da tako svi radite morali bi i doktori drugacije.
A stele ima i ovamo, samo to oni kazu "moras znati nekoga, sto zna nekoga"
To ti je zbog toga što te doktor ne poznaje a imao je na svijesti da si iz dijaspore
pa je stoga pružio besplatnu uslugu. Nije znao da li ćeš ga prijaviti ili ne.
Sta kazes jaro ti se pohvalio plazmom, a je li ti rekao koliko ima vremena da je gleda, je li ti rekao u kakvu mu skolu idu djeca, koliko dnevno provodi vremena sa familhjom? Pitaj ga koliko treba raditi i cega se treba odreci da bi imao tu plazmu i da zaradi da ode na odmor.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120403
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Krokodil Behko » 08 Feb 2013, 11:20

Ruana wrote: Sta kazes jaro ti se pohvalio plazmom, a je li ti rekao koliko ima vremena da je gleda, je li ti rekao u kakvu mu skolu idu djeca, koliko dnevno provodi vremena sa familhjom? Pitaj ga koliko treba raditi i cega se treba odreci da bi imao tu plazmu i da zaradi da ode na odmor.
Zar misliš da je ovdje bolje?
Meni moja ex firma još uvijek duguje oko 3000 maraka na ime neplaćenog
prekovremenog rada. Plaćem je kao obični rad. A koliko se to radilo, prisjeti
se prosječne plate u BiH pa uporedi sa tom cifrom od 3000 maraka koje nikada
neće biti plaćene. Dok sam bio poslopvodja, gazde štedile na radnoj snazi pa
sam nerijetko morao da radim sve i svašta da bi rokovi bili ispoštovani.

Kad smo već kod Kanade, imam još jednog frenda tamo. Zaposlio se u Hewlett Packardu
online

Ruana
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Ruana » 08 Feb 2013, 11:27

.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Nela » 08 Feb 2013, 11:29

Cinjenica je da se nigdje ne zivi ko u BiH. Masa raje ne radi a svaki dan projdi gradom, u bilo koja doba, sve je puno, svaki kafic, oblaci se markirana roba, voze se dobra auta itd.
Sa druge strane u Njemackoj, Austriji i sl. je rad i samo rad. Ono sto imaju godisnjeg im je sve u zivotu. Imaju vece plate ali im je i standard veci, skuplje nekretnine, auta itd. tako da ti ga na isto dodje.
Da prosjecni Bosanac izadje samo subotom u grad, stalno radi, nikoga ne obilazi zivio bi puno bolje od bilo kojeg dijasporca.
ko god misli da mu je negdje bolje i treba da ide i proba, ne mozemo svi biti sretni sto smo u domovini nekome ona nista ne znaci.
Meni je svejedno neka ide ko gdje hoce.
Samo me nervira kad pojedinci dodju na ljeto i furaju se da su neki lovatori, iznajme auto u rentu pa bacaju bombe kako su ga tamo kupili novog. Hadzijaju se ovdje a obavezno dodju kod familije na teret, pa kad si bos idi u hotel ili kupi ovdje stan da imas gdje doci.
I posebno me nervira sto brzo voze, ugrozavaju tudje zivote zarad svojih kompleksa e takve bih iscijepala zajedno sa autom. a kad se ponovo odvuku vani nema uzornijih vozaca jer im je novcanik boljka.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Ruana
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Ruana » 08 Feb 2013, 11:35

Krokodil Behko wrote:
Ruana wrote: Sta kazes jaro ti se pohvalio plazmom, a je li ti rekao koliko ima vremena da je gleda, je li ti rekao u kakvu mu skolu idu djeca, koliko dnevno provodi vremena sa familhjom? Pitaj ga koliko treba raditi i cega se treba odreci da bi imao tu plazmu i da zaradi da ode na odmor.
Zar misliš da je ovdje bolje?
Meni moja ex firma još uvijek duguje oko 3000 maraka na ime neplaćenog
prekovremenog rada. Plaćem je kao obični rad. A koliko se to radilo, prisjeti
se prosječne plate u BiH pa uporedi sa tom cifrom od 3000 maraka koje nikada
neće biti plaćene. Dok sam bio poslopvodja, gazde štedile na radnoj snazi pa
sam nerijetko morao da radim sve i svašta da bi rokovi bili ispoštovani.

Kad smo već kod Kanade, imam još jednog frenda tamo. Zaposlio se u Hewlett Packardu
Ma znam i ja jednu sto radi u danskom parlamentu, olovka joj metar i po po podu pise, a svima javila da je Rasmusena uzivo vidjela.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Jonas » 08 Feb 2013, 11:41

Moj brat je završio Ekonomski fakultet (u Bosni), prvi posao dobio je u nekoj trgovini. Umjesto place primao je neke bonove, i nesto malo sice. Nije imao cijelu placu. Zadnja tri mjeseca nije nikako primao placu. Morao je napustiti posao kao diplomirani ekonomist. Nisu mu placali rad.

Kasnije se zaposlio u jednu banku (u kojoj jos radi). [Obicno ljudi placaju za takvo radno mjesto ili najprije rodbina dodje na red, ali ovaj put on je imao srece da je na posten nacin dobio posao]. :klanja

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120403
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Krokodil Behko » 08 Feb 2013, 11:42

Ruana wrote:
Krokodil Behko wrote:
Ruana wrote: Sta kazes jaro ti se pohvalio plazmom, a je li ti rekao koliko ima vremena da je gleda, je li ti rekao u kakvu mu skolu idu djeca, koliko dnevno provodi vremena sa familhjom? Pitaj ga koliko treba raditi i cega se treba odreci da bi imao tu plazmu i da zaradi da ode na odmor.
Zar misliš da je ovdje bolje?
Meni moja ex firma još uvijek duguje oko 3000 maraka na ime neplaćenog
prekovremenog rada. Plaćem je kao obični rad. A koliko se to radilo, prisjeti
se prosječne plate u BiH pa uporedi sa tom cifrom od 3000 maraka koje nikada
neće biti plaćene. Dok sam bio poslopvodja, gazde štedile na radnoj snazi pa
sam nerijetko morao da radim sve i svašta da bi rokovi bili ispoštovani.

Kad smo već kod Kanade, imam još jednog frenda tamo. Zaposlio se u Hewlett Packardu
Ma znam i ja jednu sto radi u danskom parlamentu, olovka joj metar i po po podu pise, a svima javila da je Rasmusena uzivo vidjela.
E pa ovaj nije takav. On sigurno ima dobro radno mjesto u kancelariji i barata samo
sa olovkom koja služi za pisanje.

Jesam li već pisao o svom mladjem burazeru? Ima belgijsko državljanstvo i uglavnom
ne radi ali mu je lijepo. Dobra socijala. On i žena pomalo rade a kuću otplaćuju
od socijale.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119644
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5644 times
Been thanked: 12150 times
Contact:
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Maja » 08 Feb 2013, 11:46

Uz ovo što gore napisah da je naš plus što živimo u vlastitim kućama, još jedna stvar je bitna. Kako ko zna ekonomisati s novcem. Sa prosječnom platom možeš fino živjeti, ne baš luksuzno ali možeš zimi skoknuti i na planinu i ljeti na more, pa možda i na neku dalju destinaciju jednom godišnje. Jadran uvijek pun Bosanaca.
A ko ne zna s parama, ko troši na gluposti, "jede" platu unaprijed, uvaljuje se u kredite kako bi kupio bijesno auto...e tome ne bi ni Njemačka pomogla.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119644
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5644 times
Been thanked: 12150 times
Contact:
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Maja » 08 Feb 2013, 11:48

Jonas wrote:Moj brat je završio Ekonomski fakultet (u Bosni), prvi posao dobio je u nekoj trgovini. Umjesto place primao je neke bonove, i nesto malo sice. Nije imao cijelu placu. Zadnja tri mjeseca nije nikako primao placu. Morao je napustiti posao kao diplomirani ekonomist. Nisu mu placali rad.

Kasnije se zaposlio u jednu banku (u kojoj jos radi). [Obicno ljudi placaju za takvo radno mjesto ili najprije rodbina dodje na red, ali ovaj put on je imao srece da je na posten nacin dobio posao]. :klanja
Pa o tome ja pričam. Niko ne dobije odmah posao, čeka se i po nekolike godine, ali na kraju se svi zaposle u svojoj struci.

Ruana
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Ruana » 08 Feb 2013, 11:59

Zivi na socijali a placa kucu, ovdje to ne moze iako kazu da je ovdje najboje uradjen socijalni sistem u Evropi.
Zbog toga je dijaspora dobra "al je dobar ovaj rezim plata ide a ja lezim" i tebi to dobro, sve takve treba na Zegulju na prinudni rad.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Jonas » 08 Feb 2013, 12:05

Uz ovo što gore napisah da je naš plus što živimo u vlastitim kućama, još jedna stvar je bitna. Kako ko zna ekonomisati s novcem. Sa prosječnom platom možeš fino živjeti, ne baš liksuzno ali možeš zimi skoknuti i na planinu i ljeti na more, pa možda i na neku dalju destinaciju jednom godišnje. Jadran uvijek pun Bosanaca.

A ko ne zna s parama, ko troši na gluposti, "jede" platu unaprijed, uvaljuje se u kredite kako bi kupio bijesno auto...e tome ne bi ni Njemačka pomogla.
I to je bitno, mnogi ne mogu promijeniti svoju financijsku situaciju, ali mogu promijeniti osobni stav prema novcu. S druge strane, djelatnica na kasi (u nekom ducanu) ima mjesecna primanja oko 450 KM. Koliko god covjek kalkulirao, mislim da nije moguce normalno živjeti i priuštiti si sitna zadovoljstva sa takvom placom. :cudi

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Jonas » 08 Feb 2013, 12:14

Pa o tome ja pričam. Niko ne dobije odmah posao, čeka se i po nekolike godine, ali na kraju se svi zaposle u svojoj struci.
Brat mi je rekao da se je stotinjak prijavilo na ovaj natječaj. Takodjer je rekao da mnogi ne mogu naci/dobiti posao u svojoj struci. Razlog: nema posla.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Jonas » 08 Feb 2013, 12:22

Prema tome, mnogi su otisli u dijasporu (ne samo zbog rata), nego i zbog toga sto nema (dovoljno) posla (u Bosni). Jedni su imali posao u Bosni, ali nisu bili dovoljno placeni za svoj rad (poticaj za odlazak). Jedni su jedinstveno imali sve u Bosni, ali su zeljeli otici u svijet.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Jonas » 08 Feb 2013, 12:42

Sa druge strane u Njemackoj, Austriji i sl. je rad i samo rad. Ono sto imaju godisnjeg im je sve u zivotu. Imaju vece plate ali im je i standard veci, skuplje nekretnine, auta itd. tako da ti ga na isto dodje.
Kako se ono lijepo kaze: ko radi, taj i ima.

U svakom slucaju, ne dodje na isto. Veci standard ne znaci da je sve skuplje... veci standard takodjer definise vise mogucnosti za zivot: npr. dobiti posao, lakse doci do stana, kredita, lakse kupiti auto (bolje ponude); ili zdravstvo, kultura, prosvjeta, gospodarstvo, politika, (odrzavanje i cuvanje) prirode itd. itd. zatim uredjene autoceste, sigurnost u drzavi itd.

Samo rad i rad :jonas - gle, kod mene banke rade sest sati dnevno. A posta radi osam sati dnevno.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Dijaspora

Post by Jonas » 08 Feb 2013, 13:16

Tvoji roditelji imaju mogucnost da dodju kod tebe ako im je bas tako lose.
Ja ne mogu nagovoriti, priznajem, ni svoju punicu da dodje zivijeti kod nas (ona je u Njemackoj), e sad, kako da nagovorim svoje roditelje da mi dodju. Moji su stari i oronuli, sada je prekasno za povratak.

Stavise, ne mogu ni zenu nagovoriti na analni seks? :jonas

Locked

Return to “Kontejner”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests