Filmovi koje pamtite...

Moderator: Krokodil Behko

Voljena
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1307
Joined: 23 Jul 2011, 09:37
Status: Offline

Filmovi koje pamtite...

Post by Voljena » 23 Dec 2011, 00:56

Koje filmove pamtite, da su ostavili traga, da su napravili jak utisak na vas? Ne mislim na utiske tipa "Uh pazi efekte!" nego oni filmovi, koje, kad odgledate, ostatak dana mislite o njima, imaju pricu koja vas je dirnula ili koja ce vam se urezati u pamcenje...

Ja sam veceras gledala Mostovi okruga Medison/The Bridges of Madison County.
Ljubavna prica dvoje sredovjecnih ljudi koja je trajala samo cetiri dana, ali obelezila citav njihov buduci zivot.
Film je radjen po istinitom dogadjaju. Ovaj film mogu vise puta da gledam, tako ostavi neki utisak u meni.
Meril Strip, za moje iznenadjenje, jos vise Klint Istvud maestralno su, makar i istinitu, pretvorili pricu u ubedljivu zivotnu stvarnost…Film se gleda u dahu s nevericom da jedan „Prljavi Hari“ nosi i neguje tako tanane emocije…Od Meril se to i ocekuje.


A postoji i roman:

Radnja romana desava se 1965. godine. Robert Kinkejd, 52 godine, fotograf, bez prijatelja, sa bivsim brakom koji je trajao 5 godina i koji je okoncan zbog njegovog stalnog odsustvovanja.
Ona je Franceska Dzonson, Italijanka koja je obrazovana, radila je kao profesor, ali je posao napustila zbog zelje svog supruga Ricarda Dzonsona. Zivi na farmi i odgaja njihovo dvoje dece.
Robert Kinkejd dolazi po zadatku da u okrugu Medison fotografise mostove karakteristicne za tu oblast. U potrazi za sestim mostom koji treba da fotografise, srece Francesku. Kada ga je ugledala znala je da se u njemu nalazi sve ono sto joj je godinama nedostajalo.
Pricu su inace ispricala njena deca, sin i kcerka koji su sve to inace i otkrili tek nakon njene smrti, iz njenog dnevnika i skrivenih fotografija. U prvi mah iznenadjeni i sa nevericom da se radi o njihovoj majci osecanja su im pomesana. Istrazujuci i citajuci pismo namenjeno njima upoznaju i shvataju svoju majku.
Roman pocinje Franceskinim 67. rodjendanom. Vec osam godina je bila udovica. Ostala je na imanju u Medisonu i kao svake godine na taj dan budila je uspomene na Roberta, citala njegova pisma i svega se secala. Ozivljavala je svaki pokret, svaku izgovorenu rec, sedela za istim stolom za kojim je sedela sa njim.
„U svemiru nesigurnosti, ova vrsta izvesnosti dolazi samo jednom i nikada vise, bez obzira koliko zivota zivis.“- bila je to Robertova recenica koju je sebi ponavljala svakoga dana.
Ljubav koja je trajala tako kratko i bila tako snazna nikada ih nije napustila.
1982. godine Robert umire, a na njenu adresu iz advokatske kancelarije Franceski stize paket u kome se nalaze pisma njoj napisana, fotografije, njegova srebrna narukvica, lancic sa medaljonom na kojem je izgravirano njeno ime. Uz sve to, obavestili su je da je po njegovoj zelji njegovo telo kremirano a pepeo je prosut sa mosta Rozmen Bridz, mosta njihove ljubavi.
Sedam godina nakon toga umire i Franceska. Njena poslednja zelja je da bude kremirana a pepeo prosut sa istog tog mosta. Za mesto u kojem je zivela, to je novina i prosto neverovatno da nije sahranjena pored muza. Razloge za to znaju njena deca i to nakon pisma koje im je ostavila. Tada ih je upoznala sa Robertom, ali i sa svojim zivotom.
„Za cetiri dana on mi je pruzio ceo zivot, svemir i od mojih odvojenih delova stvorio celinu. Nikada nisam prestala da mislim na njega, ni za trenutak. Cak i kada nije bio u mojoj svesti, mogla sam da ga osetim negde, uvek je bio tu.“
Nakon cele price koju je cuo od njene dece, pisac pokusava da sazna nesto vise o Robertu. Uspeva da upozna crnca koji je svirao na saksofonu i koji je Roberta upoznao pred kraj zivota. Crnac mu isprica pricu o Robertovim poslednjim danima i o pesmi koju je napisao i pevao samo za njega, Franceska.
Image

User avatar
euphoria
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 593
Joined: 09 Dec 2011, 21:36
Status: Offline

Re: Filmovi koje pamtite...

Post by euphoria » 23 Dec 2011, 01:08

Film *Parfem* na mene je ostavio jak utisak, a istoimena knjiga jos bolja.
Evo ukratko:
Jean-Baptiste Grenouille ima savršeni njuh i to ga čini odličnim parfemistom, ali da bi napravio savršeni miris fali mu ključni sastojak - mlade djevojke!
Pariz, 18. stoljeće. Jean-Baptiste Grenouille (Ben Whishaw) rođen je s neobičnim darom savršenog njuha. Kao siroče proživljava teško djetinjstvo. Jedino što ga zanima u životu je traženje dobrih mirisa, a ono što ga najviše pogađa je to što ne može uhvatiti i zadržati miris mlade žene. Uspijeva se zaposliti kod parfemista Giuseppea Baldinija (Dustin Hoffman) kojemu pomaže da napravi najbolje mirise na svijetu. Uskoro Grenouille napušta majstora i odlazi u potragu za savršenim parfemom, a da bi ga načinio postati će serijski ubojica mladih djevojaka...
Image

Isto tako film *Black Swan* mi je savrsen. Njega bih zaista mogla stalno gledati.
Image
Ovaj svijet neće uništiti atomska bomba kao što kažu novine, nego će umrijeti od smijeha, od banalnosti, od ismijavanja svega i zato što će od svega praviti vic, i to loš vic. *Carlos Ruiz Zafon*


I svi misle da su jedinstveni, a zapravo nije nitko. Čovjek bi se mogao utopiti u beznačajnosti.

User avatar
Pin_up
Na probnom
Na probnom
Posts: 52
Joined: 23 Dec 2011, 04:02
Status: Offline

Re: Filmovi koje pamtite...

Post by Pin_up » 23 Dec 2011, 05:34

Obozavam filmove, i ovo su, naravno, samo od nekih koje pamtim:

Dancer in the Dark
The Green Mile
The Shawshank Redemption
Schindler's List
Nikada nije sve učinjeno i nikada nije sve izgubljeno.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Offline

Re: Filmovi koje pamtite...

Post by Maja » 24 Dec 2011, 01:17

Film o kojem sam danima razmišljala je ovaj

Image

U ime oca (eng. In the Name of the Father) je film Jima Sheridana iz 1993. temeljen na životnoj priči Guildfordske četvorke, četvero ljudi krivo optuženih za IRA-in bombaški napad na pub u Guildfordu u kojem su ubijena četiri britanska vojnika i civil.


A drugi film koji je na mene ostavio jak utisak (gledala sam ga kao tinejdžerka) prvi put i poslije opet i jednako me oduševio

Image

1947. godine Lora Meredith, privlačna glumica bez posla odlazi s kćerkom Susie na kupanje na plažu na Coney Islandu i mala Susie se izgubi među mnoštvom kupača.

Tražeći kćer, Lora upozna tamnoputu premačicu Annie Johnson i njezinu kći Sarah Jane, bjelkinju.
Sarah Jane se sve više prema Lori ponaša kao da joj je ona majka, očigledno se srameći što joj je mama crnkinja.

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Filmovi koje pamtite...

Post by Ideja » 24 Dec 2011, 22:53

Ima ih puno koje pamtim, od starih klasika pa do novijih filmova. Sad mi pada na pamet švedski film "Kao na nebu" koji me se prilično dojmio [media]igUV8YqosdY[/media]
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Filmovi koje pamtite...

Post by blento59 » 24 Dec 2011, 22:58

alyssa_ wrote:Koje filmove pamtite, da su ostavili traga, da su napravili jak utisak na vas? Ne mislim na utiske tipa "Uh pazi efekte!" nego oni filmovi, koje, kad odgledate, ostatak dana mislite o njima, imaju pricu koja vas je dirnula ili koja ce vam se urezati u pamcenje...

Ja sam veceras gledala Mostovi okruga Medison/The Bridges of Madison County.
Ljubavna prica dvoje sredovjecnih ljudi koja je trajala samo cetiri dana, ali obelezila citav njihov buduci zivot.
Film je radjen po istinitom dogadjaju. Ovaj film mogu vise puta da gledam, tako ostavi neki utisak u meni.
Meril Strip, za moje iznenadjenje, jos vise Klint Istvud maestralno su, makar i istinitu, pretvorili pricu u ubedljivu zivotnu stvarnost…Film se gleda u dahu s nevericom da jedan „Prljavi Hari“ nosi i neguje tako tanane emocije…Od Meril se to i ocekuje.


A postoji i roman:

Radnja romana desava se 1965. godine. Robert Kinkejd, 52 godine, fotograf, bez prijatelja, sa bivsim brakom koji je trajao 5 godina i koji je okoncan zbog njegovog stalnog odsustvovanja.
Ona je Franceska Dzonson, Italijanka koja je obrazovana, radila je kao profesor, ali je posao napustila zbog zelje svog supruga Ricarda Dzonsona. Zivi na farmi i odgaja njihovo dvoje dece.
Robert Kinkejd dolazi po zadatku da u okrugu Medison fotografise mostove karakteristicne za tu oblast. U potrazi za sestim mostom koji treba da fotografise, srece Francesku. Kada ga je ugledala znala je da se u njemu nalazi sve ono sto joj je godinama nedostajalo.
Pricu su inace ispricala njena deca, sin i kcerka koji su sve to inace i otkrili tek nakon njene smrti, iz njenog dnevnika i skrivenih fotografija. U prvi mah iznenadjeni i sa nevericom da se radi o njihovoj majci osecanja su im pomesana. Istrazujuci i citajuci pismo namenjeno njima upoznaju i shvataju svoju majku.
Roman pocinje Franceskinim 67. rodjendanom. Vec osam godina je bila udovica. Ostala je na imanju u Medisonu i kao svake godine na taj dan budila je uspomene na Roberta, citala njegova pisma i svega se secala. Ozivljavala je svaki pokret, svaku izgovorenu rec, sedela za istim stolom za kojim je sedela sa njim.
„U svemiru nesigurnosti, ova vrsta izvesnosti dolazi samo jednom i nikada vise, bez obzira koliko zivota zivis.“- bila je to Robertova recenica koju je sebi ponavljala svakoga dana.
Ljubav koja je trajala tako kratko i bila tako snazna nikada ih nije napustila.
1982. godine Robert umire, a na njenu adresu iz advokatske kancelarije Franceski stize paket u kome se nalaze pisma njoj napisana, fotografije, njegova srebrna narukvica, lancic sa medaljonom na kojem je izgravirano njeno ime. Uz sve to, obavestili su je da je po njegovoj zelji njegovo telo kremirano a pepeo je prosut sa mosta Rozmen Bridz, mosta njihove ljubavi.
Sedam godina nakon toga umire i Franceska. Njena poslednja zelja je da bude kremirana a pepeo prosut sa istog tog mosta. Za mesto u kojem je zivela, to je novina i prosto neverovatno da nije sahranjena pored muza. Razloge za to znaju njena deca i to nakon pisma koje im je ostavila. Tada ih je upoznala sa Robertom, ali i sa svojim zivotom.
„Za cetiri dana on mi je pruzio ceo zivot, svemir i od mojih odvojenih delova stvorio celinu. Nikada nisam prestala da mislim na njega, ni za trenutak. Cak i kada nije bio u mojoj svesti, mogla sam da ga osetim negde, uvek je bio tu.“
Nakon cele price koju je cuo od njene dece, pisac pokusava da sazna nesto vise o Robertu. Uspeva da upozna crnca koji je svirao na saksofonu i koji je Roberta upoznao pred kraj zivota. Crnac mu isprica pricu o Robertovim poslednjim danima i o pesmi koju je napisao i pevao samo za njega, Franceska.
Image
[codehttp://www.fileserve.com/file/39F934N
http://www.fileserve.com/file/GGMHEUk
http://www.fileserve.com/file/sbGafcn
http://www.fileserve.com/file/XFkWDQk][/code]
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Filmovi koje pamtite...

Post by Krokodil Behko » 26 Dec 2011, 15:47

Velicanstven film!
Pocinje kao kriminalni triler a zavrsava..kao.. znamo vec svi! :klanja
Salma briljira zar ne ??


[media]PkaveikyikE[/media]
online

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Filmovi koje pamtite...

Post by Rum » 26 Dec 2011, 16:09

Kroki film i selmica :cool :cool :respekt :aplauz
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Filmovi koje pamtite...

Post by Zagorka » 26 Dec 2011, 16:25

Sibirski berberin
Prvi grijeh
Prohujalo s vihorom
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Filmovi koje pamtite...

Post by Mister No » 26 Dec 2011, 17:56

Krokodil Behko wrote:Velicanstven film!
Pocinje kao kriminalni triler a zavrsava..kao.. znamo vec svi! :klanja
Salma briljira zar ne ??


[media]PkaveikyikE[/media]
:ok
High Hopes...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Filmovi koje pamtite...

Post by Krokodil Behko » 29 Dec 2011, 01:37

Filmčina za desetrostruko glerdanje. Sasvim sigurno.
Sigurno je jedan od 5 top vesterna,koje sam odgledao u zivotu :ok

[media]JaGTaERD28g[/media]
online

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Filmovi koje pamtite...

Post by Rum » 02 Jan 2012, 22:27

The Postman (1997) :klanja :klanja :cool

Image

[media]bPxBW1Ox13Q[/media] :klanja :klanja od mene 10 za film :cool
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Filmovi koje pamtite...

Post by Krokodil Behko » 02 Jan 2012, 22:28

Gledao sam taj film. Odlican je.
Kostnerov drugi najbolji iza Plesa sa vukovima :ok
online

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Filmovi koje pamtite...

Post by Rum » 02 Jan 2012, 22:34

Da oba su :klanja dobar glumac ..... :cool
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Offline

Re: Filmovi koje pamtite...

Post by Maja » 02 Jan 2012, 23:16

Ma nešto mi Costner ne šmeka.
Hebeš ti glumca koji nikad nije glumio negativca

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Filmovi koje pamtite...

Post by Krokodil Behko » 02 Jan 2012, 23:25

Svakako nema facu za negativca. Ali imao je jos dobrih filmova.
dakle "Tjelohranitelj" pa zatim onaj postapokalipticni,zaboravih mu ime.
kad on zivi na barci,jer je zemlja,skoro sva potopljena?
Ali sjecam se,da je filmcina i po.
online

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Filmovi koje pamtite...

Post by Rum » 02 Jan 2012, 23:26

[media]_Qm-UhA3b4g[/media] Majcek ovdje je negativac :zubi
Last edited by Rum on 02 Jan 2012, 23:42, edited 1 time in total.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Filmovi koje pamtite...

Post by Rum » 02 Jan 2012, 23:28

[media]OBirAGNQjfs[/media] I ovdje u oba filma je extra odglumio .....
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Filmovi koje pamtite...

Post by Heidi » 02 Jan 2012, 23:29

rumeeee, SPOILER!!!! :oo :oo


[media]8imspx8L6ys[/media] :tjesi
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Filmovi koje pamtite...

Post by gejsha » 07 Jan 2012, 13:12

Image

:tamo http://www.imdb.com/title/tt0120744/

Jedan od filmova koje pamtim je čovjek sa željeznom maskom.Gledala sam ga davno i svidio mi se , voljela bih ga ponovo pogledati.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

Post Reply

Return to “Filmovi”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests