Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by IM_ex » 15 Oct 2012, 00:35

Zagorka wrote::lupa Glasam za to da se ova im_ex,ukloni sa teme :fajt :fajt kao anđeo,a namjerno nam ovo radi,sta sam ti rekla za ovo ženo :oklagija

:D.
:hihi

A da kontaktiram admina da ti skonta kakvu nedostupnost (tamo), pa da zeljno iscekujes nove epizode preko tv-a? :p :oo

Firuze wrote:
A sada odjednom imamo simpatije prema zeni koja je unistila Osmansko Carstvo, odnosno propasti djece, loseg odgoja, hirova, lukave ambicioznosti, koju je na njih prenijela. Brat da na brata digne ruku, to je uzas.
:grana

Osmansko carstvo nije unistila Hurem, ne siri dezinformacije, pls!
E sad necu ni kako ja hocu

Firuze
Na probnom
Na probnom
Posts: 16
Joined: 13 Oct 2012, 12:07
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Firuze » 15 Oct 2012, 11:40

Misli se na to da je po historijskim zapisima jedino ta zena imala velikog utjecaja putem svoje ambicije, lukavosti i sebicnosti na Sultana. Ona ga je okretala protiv njegove vlastite familije, i sve ih je unistila, na to se misli. Ne mozes unistavati druge, a da tebi bude dobro. E zato ce i njena djeca sami sebe unistavati. I oni ce sami iz svega toga izaci unisteni. Nista dobro nisu naucili od nje. Sam primjer je Mehmed, koji je prije nekolike epizode rekao Mustafi da ce on biti sultan, a nije ni blizu toga, jer je sultan najstariji sin, a to je Mustafa. Od malih nogu se vidi u epizodama da ih uci pogresno.

Voljena
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1307
Joined: 23 Jul 2011, 09:37
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Voljena » 15 Oct 2012, 11:44

Evo malo istorije.

Poslednji haremi u Osmanskom carstvu zatvoreni su 1909, a od nekoliko desetina tisuća konkubina koje su tijekom vjekova u njima bile zatočene, najučuvenija - Turci bi možda rekli i “najozloglašenija” - ostala je Rokselana, zvana “Ruskinja”. Ova pametna i ambiciozna ljepotica, sitna i energična, s malim prćastim nosom i prodornim očima, prema poljskom predanju, bila je Aleksandra Lisovska, kći siromašnog pravoslavnog sveštenika iz Rohatina, mjesta negdje u Karpatima. Zarobili su je, navodno, tatarski pljačkaši, a onda prodali velikom veziru Ibrahim-paši, koji ju je dao Sulejmanu Veličanstvenom, vjerovatno najvećem vladaru u povijesti. Osmanske države. Ništa se zapravo ne zna o njenoj obiteljii, djetinjstvu i obrazovanju, pa se kao povjesna osoba spominje tek 1526, kad je iz svađe sa sultanovom glavnom konkubinom izašla okrvavljena.

Poraz u toj tučnjavi - namjerno režiran, bio je jedna od Rokselaninih najdomišljatijih strategija. Već je bila druga kaduna, tj. kraljevska konkubina, ali je Tatarka Gulbahar (naša Mahidevran), prva kaduna i majka prestolonaslednika, princa Mustafe, bila nepromostiva prepreka koja ju je sprječavala da postane Sulejmanova glavna konkubina. Za vreme jedne svađe, Rokselana je izazvala Gulbahar, koja je upala u zamku. Povukla je Rokselanu za kosu, noktima joj izgrebala i privremeno nagrdila prelepo lice. Ali Gulbaharin trijumf bio je Pirova pobeda. Iako je Rokselana izazvala napad, znala je da strogi haremski protokol zabranjuje protivnapad, jer je kazna - izbacivanja iz hrama. Zato je prosto primala udarce besne protivnice. Danima posle tuče, odbijala je Sulejmanove pozive pod izgovorom da je unakažena. Sulejman je bio tako užasnut i ljut da je izbacio Gulbahar, a Rokselana je ubrzo postala prva kaduna. Sulejman je imao 30 godina, a Rokselana mnogo manje kad je uspjela postati prva konkubina i navede sultana da njenu prethodnicu Gulbahar istjera iz harema. Vladar se posvetio isključivo Rokselani, što je bila nečuvena odluka za čovjeka koji je imao mogućnost birati tisuće žena... Išao je dotle da je ugovarao brakove za najlepše žene u hramu, kako bi ublažio Rokselaninu ljubomoru. Jedan strani posmatrač čudio se što “ovaj održava takvu odanost da svi njegovi podanici govore da ga je ona začarala i nazivaju je vješticom”.

Zbilja, njegova vjernost jednoj ženi bila je jedinstvena među osmanskim carevima. Rokselana nije obraćala pažnju na rastuću zlobu prema njoj. Milijuni Turaka mogu mogu ju mrziti, ali je obožava jedini koji joj nešto znači. No, ona nije mogla da promeni činjenicu da je Mustafa, sin osramoćene Gulbahar, ostao Sulejmanov naslednik. Rokselanu je užasavalo to što će, kad Mustafa postane sultan, kodeks od njega zahtjevati da pogubi trojicu svoje polubraće: Džihangira, Selima i Bajazida, njenih sinova.



Taj bratoubilački zakon proistekao je iz iskrivljenog tumačenja kuranskog stiha “što znači smrt jednog princa u poređenju s gubitkom jedne pokrajine”, a svrha mu je bila da sprječi iscrpljujuće borbe za vladarsku moć. Kako se Mustafa bližio punoljetstvu, Rokselana je postojala sve očajnija i nagovarala je Sulejmana da ga premješta na razne udaljene položaje. Tako je oslabila Mustafin utjecaj na oca. Gulbahar, živeći s Mustafom, za sinom je išla u ta sumorna zabita mjesta i bila uklonjena kao druga moguća pretnja.



Rokselanina sljedeća meta bio je nadmeni veliki vezir Ibrahim- paša, Sulejmanov povjerenik, upravnik i zet. Njih dvojica su bili nerazdvojni, čak su spavali u susjednim sobama. Ibrahim-paša je bio onoliko odan Sulejmanu koliko Sulejman Rokselani, a njega je štitila i Hafsa Hatun, Sultana Valida. Ali kad je 1535. Hafsa Hatun umrla, Ibrahim je izgubio najvažnijeg saveznika. Rokselana je neumoljivo iskoristila svoju prednost i Sulejmana okrenula protiv njegovog starog prijatelja. Njen je uspeh bio uspješan u noći 14. ožujka 1536. sultan je pozvao sarajske plaćene siledžije, mutavce koji nikad ne bi mogli da ga izdaju, i naredio im da zadave Ibrahim-pašu. Veliki se vezir borio za život braneći se od njemih ubojica. Sledećeg su dana sluge otkrile njegov leš. Odjeća mu je bila iskidana, a zidovi spavaće sobe umrljani krvlju.



Iako je Ibrahim-paša bio kršćanin, Sulejman ga je sahranio u derviškom manastiru, bez nadgrobnog spomenika, kao lutalicu, a ne drugog najmoćnijeg čoveka u Osmanskom carstvu. Rokselana je mnogo ranije već uklonila svoje suparnice, a sada iz sljepe ljubomore i Sulejmanovog najodanijeg i najsposobnijeg povjerenika. Staru palaću uništio je 1540. strahovit požar, usljed kojeg je na stotine konkubina, evnuha i robova ostalo bez doma. Rokselana je odmah ubjedila Sulejmana da je smjesti u veliki saraj, iako tamo žene nikad nisu živele. Tu je boravila u samom srcu carske moći i politike. Desetljeće kasnije, kad je nova palaća zamenila prethodnu, Rokselana je ostala tu gdje se zatekla. Tad je već bila stekla toliki utjecaj u vladi da joj povjesničari u zaslugu upisuju začetak vladavine žena Osmanskim carstvom, koja se završila tek 1687.



Ubrzo pošto se pridružila Sulejmanu u velikom saraju, moguće je da ga je Rokselana ubjedila da se oženi njome. Većina Turaka poriče da se Sulejman ikad mogao oženiti kršćankom (premda prisilno preobraćenom u Sslam), strankinjom i konkubinom. Ipak, vjeruje se da su se oženili. Ako je to istina, Rokselana je uspela da naložništvo zamjeni za brak. Kao carica ili prva konkubina, Rokselana je bila i Sulejmanova savjetnica, ali je svu pažnju usredsređivala na to da svoje sinove sačuva od princa Mustafe, koji će nakon očeve smrti morati da ih ubije. Zato je 1553. krivotvorila pismo kojim je Mustafu uplela u pobunu protiv oca. Sulejman, koji nije ništa znao o njenoj podloj zaveri, bio je na mukama šta da uradi, i kolebao se između milosrđa i odmazde. No, Rokselana je sultana nagovarala da Mustafu osudi na tradicionalno pogubljenje davljenjem.



On je najzad doneo odluku i pozvao Mustafu na razgovor. Princ, prethodno upozoren, hrabro je koračao prema ocu, ponosito izjavivši da ako mora umrjeti, rado će smrt primiti od ruke čovjeka koji mu je dao život. Kao i velikog vezira Ibrahim-pašu, zadavile su ga njeme sarajske ubice.

Rokselana je likovala. Njen sin Selim će naslediti oca. Vjerovala je i da izabrani princ nikad neće ukloniti svoju braću, no, nije predvidjela da će njen okrutni sin Bajazit kovati zavjeru da svrgne oca, pa će ga sultan pogubiti. Ipak, nije doživela da vidi sina na prestolu. Umrla je pet godina posle Mustafinog ubojstva, a oplakali su je Sulejman i rjetki podanici.

Zanimljiva je borba oko vlasti izmedju dva brata Selima i Bajazita gdje Mehmed Pasa Sokolovic staje na Selimovu stranu jer je Bajazit bio nadmen,ohol i surov.

PS.Zakon po kojem je najstariji princ ubijao svoju bracu je zaista surov.... :place

Firuze
Na probnom
Na probnom
Posts: 16
Joined: 13 Oct 2012, 12:07
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Firuze » 15 Oct 2012, 11:50

A vidis ja sam procitala u vise izvora da je Bajazit bio jako skolovan, ucen, i da mu je Selim oteo prijestol.

Drugo citala sam inda ga je unistio rodjeni brat, jer ga je predtavio pred ocem, kao pljackasa, itd, isto kao sto je Hurem uradila sa Mustafon, ona je iskoristilam zeta da namjesti da Mustafa otima prijestol ocu, i udave ga u satoru.

Firuze
Na probnom
Na probnom
Posts: 16
Joined: 13 Oct 2012, 12:07
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Firuze » 15 Oct 2012, 13:09

Image
Image

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Zagorka » 15 Oct 2012, 15:43

IM_ex wrote:
Zagorka wrote::lupa Glasam za to da se ova im_ex,ukloni sa teme :fajt :fajt kao anđeo,a namjerno nam ovo radi,sta sam ti rekla za ovo ženo :oklagija

:D.
:hihi

A da kontaktiram admina da ti skonta kakvu nedostupnost (tamo), pa da zeljno iscekujes nove epizode preko tv-a? :p :oo

a da ja spakujem kofer,i u njemu kakav tupi predmet i posjetim te malo? :oklagija :D.
Firuze wrote:
A sada odjednom imamo simpatije prema zeni koja je unistila Osmansko Carstvo, odnosno propasti djece, loseg odgoja, hirova, lukave ambicioznosti, koju je na njih prenijela. Brat da na brata digne ruku, to je uzas.
:grana

Osmansko carstvo nije unistila Hurem, ne siri dezinformacije, pls!
neka bona,pusti :oo
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Zagorka » 15 Oct 2012, 15:53

Voljena wrote:
PS.Zakon po kojem je najstariji princ ubijao svoju bracu je zaista surov.... :place


aj,ovo je imeni bilo :grana ,da Bog sačuva i zakloni,koji manijak izmisli takav zakon,nadam se da ga sad negdje okreću :misterno




p.s.ako se ne varam i Sulejman je pobio braću? :hm


evo neka Black procita,on veli da serija nema slicnosti,ima itekako :djed
a Carobnjak kao sve se ne gleda a prije nas sviju isfurao sliku Malkoč-bega :oo

..(samo jos da kazem danas u prolazu na kiosku vidim knjige neke o osmanskom carstvu,jedna je samo sulejman i hurem,jedna je harem isl,ali je fazon sto na ovoj sule i hurem stoji njihova slika iz serije :D. ,pa mogli su se bar potruditi stvarnu sliku staviti)
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by IM_ex » 15 Oct 2012, 16:05

Niko ne osporava surovost, no, obzirom da si za propast Carstva izrazito optuzila Hurem, besmisleno je kad se zna do kad je trajalo Osmansko Carstvo. Ni njenu djecu, kao nasljednike Sultana, cak je nemoguce optuziti za propast Carstva, a kao glavne krivce. Carstvo je potkradao ko god je imao priliku (pa vidjela si sta Mahidevran radi dok je spremala Mustafu za odlazak iz palace) jos i u vrijeme Sulejmanove vladavine, a nakon njega, pogotovo. Skoro svi, koji su dolazili na tron, nesto kasnije, gradili su nove, vece, raskosnije opremljene palace od prethodnika, u mramoru, zlatu, a gdje su troskovi za vojsku, gdje su troskovi harema i osoblja, itd. Uz toliku raskos i rasipnistvo od strane sultana (mnozina) + ta silna potkradanja, moralo je jednom nestati nafake za Carstvo.
Hocu da kazem da nije samo Hurem sklona surovostima, niti se za surovost u palaci zna tek od njenog dolaska na visociji polozaj. Podsjeticu te na surovost od strane Sulejmanovog oca kao Sultana, kad salje otrovan ogrtac svome sinu, bajramluka.
Ne opravdava niko od nas te smicalice i zvjerstva, ali, nista promijeniti necemo ako to, uz seriju, zapostavimo komentarisati. Svi su muckali, bar u tome smo saglasni.

I, ne bilo ti zapovidjeno, Firuze, koristi opciju spoiler dok te nisu poceli ruziti! :oo
E sad necu ni kako ja hocu

Firuze
Na probnom
Na probnom
Posts: 16
Joined: 13 Oct 2012, 12:07
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Firuze » 15 Oct 2012, 19:32

Ne vjerujem da sam nesto napisala sto je odalo o seriji. Ovo su historijski izvori, evo mnogi ih otkrivaju. U ostalom i ja se slazem da su svi skoro na neki nacin surovi, i da se bore za sebe, ovdje iskljucivo komentiramo o seriji, i likovima, i svak ima pravo iznijeti svoje misljenje.

Tu porodicu je ona unistila, to se ne moze osporiti, to je tako bilo. A za Carstvo se izvinjavam, pogresno sam se izrazila. Vrijeme ce pokazati, odnosno dalje epizode njenu surovost. I naravno mnogih drugih, ali......

Firuze
Na probnom
Na probnom
Posts: 16
Joined: 13 Oct 2012, 12:07
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Firuze » 16 Oct 2012, 11:30

Image

Ovom scenom su zapecatili Mahidevran. Kako je samo iskreno potrcala, i spasila dijete zene, koja samo gleda kako ce njenom sinu da napakosti, i da mu oduzme sve. Ne poricem da Hurem nije cuvala Mustafu za vrijeme pobune janjicara, a isto tako Mahidevran je cuvala njenu Mihrimah.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by carobnjak N » 16 Oct 2012, 15:21

evo je ubila se za Sulejmana :oo

[ytube][/ytube]
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by IM_ex » 17 Oct 2012, 20:07

Firuze wrote:Ne vjerujem da sam nesto napisala sto je odalo o seriji.

Firuze wrote: ... isto kao sto je Hurem uradila sa Mustafon, ona je iskoristilam zeta da namjesti da Mustafa otima prijestol ocu, i udave ga u satoru.


Srijeda je, 20:05 ... vec se pocelo s emitovanjem nove epizode, na turskoj tv ... aj, valja mi sad zaroviti u favorite, da iscackam link

@FiruzeTe epizode trece sezone sto si odgledala ... zasto bez prevoda?
E sad necu ni kako ja hocu

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Obrisan profil » 17 Oct 2012, 20:16

Moze li mi neko da kaze gde da gledam seriju (na internetu)=?

Hvala. probise mi drugarice glavu

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by IM_ex » 17 Oct 2012, 20:45

@MORENA
Imas PP
dobro dosla u Velicanstvenu druzinu
E sad necu ni kako ja hocu

Obrisan profil
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Obrisan profil » 17 Oct 2012, 22:48

onaj link bome ne radi :(

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by IM_ex » 17 Oct 2012, 23:01

Imas drugi


Info za Maju ... sultanova djeca su veceras odrasla :oo
E sad necu ni kako ja hocu

Firuze
Na probnom
Na probnom
Posts: 16
Joined: 13 Oct 2012, 12:07
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Firuze » 18 Oct 2012, 12:01

IM_ex wrote:
Firuze wrote:Ne vjerujem da sam nesto napisala sto je odalo o seriji.

Firuze wrote: ... isto kao sto je Hurem uradila sa Mustafon, ona je iskoristilam zeta da namjesti da Mustafa otima prijestol ocu, i udave ga u satoru.


Srijeda je, 20:05 ... vec se pocelo s emitovanjem nove epizode, na turskoj tv ... aj, valja mi sad zaroviti u favorite, da iscackam link

@FiruzeTe epizode trece sezone sto si odgledala ... zasto bez prevoda?
Citala sam prevod na drugom mjestu, i sazetak epizoda, samo nekih iz trece sezone.

Firuze
Na probnom
Na probnom
Posts: 16
Joined: 13 Oct 2012, 12:07
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Firuze » 18 Oct 2012, 12:14

Ljepotica za nekolike minute zasjenila sve svojom ljepotom.

Image
Image

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Maja » 18 Oct 2012, 23:51

Klikovi na forum. Na prvom mjestu je naravno najviše posjetitelja koji su na google ukucavali "bosanski forum". Na drugom "forum". Na trećem "Sulejman Veličanstveni i žene". Na četvrtom "frizure" i na petom "Sulejman Veličanstveni".

:oo

Ako može da neko napiše kao spoiler kako će završiti trovanje Ibrahima, pošto znam da neće od toga umrijeti.
IM_ex wrote:
Srijeda je, 20:05 ... vec se pocelo s emitovanjem nove epizode, na turskoj tv ... aj, valja mi sad zaroviti u favorite, da iscackam link
Nije valjda da ima i četvrta sezona?

IM_ex wrote:Imas drugi


Info za Maju ... sultanova djeca su veceras odrasla :oo
Koja je to sezona, epizoda?

Meni je dio sa princezom Isabel totalno suvišan. Dosadan i iritantan. Sulejman se malo napOlio jer je prva koja nije odmah pala na njegove čari (mada se vidi da jeste). Ne znam je li glumica prava Španjolka jer nekako presporo priča.

Nego, moram spomenuti kako se nježna i mila Mahidevran obradovala parama koje joj je dao sultan kao nagradu što dobro odgaja Mustafu. Oči joj ko fildžani. Pih!

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by IM_ex » 19 Oct 2012, 00:58

@Maja
I to ti taj, sinoc najavljeni, poduzi post? :grana
trovanje Ibrahima Obzirom da je opak otrov u pitanju, hecim mu nije mogao pomoci. Proculo se da nece dugo. Matrakci Sultanu stidljivo predlaze da ga prebace u neku pecinu, poznatu po ljekovitom svojstvu vode, unutar pecine. Kao, nista ne kosta, a vrijedilo bi pokusati. Sultan odmah izda naredjenje za spremanje za taj put, gdje ce i Nigar ici, da bi ga njegovala, pazila. Zamisli njene radosti. Hoce i Hatidze da ide, ali joj Sultan ne dozvoljava obzirom na njenu poodmaklu trudnocu (ako se dobro sjecam). I, odose. Ta voda se vremenom pokaza djelotvorna; Ibrahim dade znake zivota, progleda, progovori. Nigar presretna. Vidio ju Zumbul dok ljubi Ibrahima, dok je ovaj bio u besvjesnom stanju hihi, vidjeces mu face hahaha

Ne znam je li ovo cetvrta sezona (meni je treca, ono ...), pa me to tvoje pitanje podsjeti na vrijeme kad sam, odgledavsi sve epizode (prva i druga sezona) mislila da to sve bjese prva sezona.
Nebitno, ovo sto sinoc odgledah, najnoviju epizodu, na turskom kanalu, to je 69. epizoda.

Da. Isabel je dosadan lik, kao i sve sto se desavalo s njom u vezi. Negdje sam procitala da ta, koja glumi Isabel, ustvari i nije profesionalna glumica, te da joj je ta uloga ponudjena upravo zbog njenog neobicno gospodskog izgleda i akcenta. Ne znam kolko je to povjerljiv info, elem, zraknuh da ima ulogu u jos nekoj seriji - pih.
Kad smo vec kod dosadne Isabel, dopala mi se scena kad se ona nudi Sulejmanu, misleci da ce on poletit ko sivonja; heh, odbi ju Velicanstveni, na gospodski nacin :-) Osta joj da cmizdri onoj svojoj, tamo :oo

@Firuze
Pa imaju na netu prevedene te epizode
E sad necu ni kako ja hocu

Post Reply

Return to “Serije”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests