Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119606
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5624 times
Been thanked: 12126 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Maja » 30 Aug 2012, 00:25

Hvala :oo

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Zagorka » 30 Aug 2012, 00:28

Molim,i batali tu ligu prvaka :oo
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by IM_ex » 30 Aug 2012, 00:35

Zagorka wrote:
Maja wrote:
Ne znam zbog cega je ona kaznjena nekoc, pa je morala biti u starom haremu. Sta je to ona zgrijesila? I, otkud to da joj je Ibrahim pasa zaklet na pomoc, njoj i princu Mustafi?
Meni isto njihova priča nije jasna. Zašto je Ibrahim toliko vezan za malog. Ja sam mislila da je M iz ugledne porodice i da su se ona i Sulejman zaljubili...kako bih rekla..normalnim putem.

E one bi odmah sve da znaju :djed ....gledajte,strpljenju se učite :oo
:respekt

mah ... plasi me da bi se moglo pokazati da je rezijska omaska, ono :grana sta mislis ostanemo uskraceni za to objasnjenje xD
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Zagorka » 30 Aug 2012, 00:38

Nećete,ima to nastavaka i nastavaka :D. ,sve se natenane otkrije i dozna..... ;)
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
markonoc
Na probnom
Na probnom
Posts: 49
Joined: 26 Aug 2012, 16:09
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by markonoc » 30 Aug 2012, 13:48

Mahidevran je Čereskinja, u Sulejmanov harem došla još dok je Sulejman bio princ u Manisi (sandžaku - provinciji)...

Prvo dijete Sulejmanu rodila je Gulfem, ona djevojka koja Ibrhimu prenosi vijesti o Hatidže. To je dijete umrlo, a ova više nije zanimala Sulejman. Kasnije se pojavila Mahidevran, zvali su je Proljetna Ruža, rodila je Sulejmanu princa Mustafu.

Ibrahim je kao rob uhvaćen na Pargi, sin je jednog ribara, imao je brata blizanca. Ibrahim je kasnije prodan jednoj udovici, bogatoj udovici, koja ga je voljela kao svoga, školovala i učila. Dok je Sulejman još bio princ u Manisi, vidio je, odnosno čuo zvuke violine, i sprijateljio se s Ibrahimom. Svakim danom su si bili sve bliži i bliži, potpuno nerazdvodjeni prijatelji, spavali u istim sobama, da nešto ne propuste.

Kada je Sulejman došao na mjesto Sultana, Ibrhima je promaknuo u komornika - hasodbašu - što bih ja preveo kao "upravitelj odaja"... Kasnije je Ibrahim sve više napredovao i napredovao... a, ostalo je povijest...

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Zagorka » 30 Aug 2012, 16:23

markonoc wrote:Mahidevran je Čereskinja, u Sulejmanov harem došla još dok je Sulejman bio princ u Manisi (sandžaku - provinciji)...

Prvo dijete Sulejmanu rodila je Gulfem, ona djevojka koja Ibrhimu prenosi vijesti o Hatidže. To je dijete umrlo, a ova više nije zanimala Sulejman. Kasnije se pojavila Mahidevran, zvali su je Proljetna Ruža, rodila je Sulejmanu princa Mustafu.

Ibrahim je kao rob uhvaćen na Pargi, sin je jednog ribara, imao je brata blizanca. Ibrahim je kasnije prodan jednoj udovici, bogatoj udovici, koja ga je voljela kao svoga, školovala i učila. Dok je Sulejman još bio princ u Manisi, vidio je, odnosno čuo zvuke violine, i sprijateljio se s Ibrahimom. Svakim danom su si bili sve bliži i bliži, potpuno nerazdvodjeni prijatelji, spavali u istim sobama, da nešto ne propuste.

Kada je Sulejman došao na mjesto Sultana, Ibrhima je promaknuo u komornika - hasodbašu - što bih ja preveo kao "upravitelj odaja"... Kasnije je Ibrahim sve više napredovao i napredovao... a, ostalo je povijest...

to te ja pitam :ok
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Zagorka » 30 Aug 2012, 16:25

Voljena wrote:Jedva cekam vecerasnju epizodu.. Gledam je na RTL-u jer na OBN-u su vec poceli da je sjeckaju, a na rtl-u koliko sam vidjela traje od 20do21.

Majka Sultanova je tako lijepa zena, ona je meni najljepsa glumica! Nisam vidjela skoro takvu lepotu... ali je izoperisana... mada 44 godiste? Ja stvarno ne mogu da povjerujem u TO. Svaka joj cast!

.
ljepša od snahe.....nevjerovatno,ali istinito :oo
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
markonoc
Na probnom
Na probnom
Posts: 49
Joined: 26 Aug 2012, 16:09
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by markonoc » 30 Aug 2012, 16:31

Kol'ko je nabotoksirana, kako i ne bi bila lijepa... No, neću griješit dušu - žena je zmaj.

Karijeru je započela snimajući erotske filmove, proglašena je za miss turske sa 17 godina i tada su joj se otvorila sva vrata.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Zagorka » 30 Aug 2012, 16:33

markonoc wrote:Kol'ko je nabotoksirana, kako i ne bi bila lijepa... No, neću griješit dušu - žena je zmaj.

Karijeru je započela snimajući erotske filmove, proglašena je za miss turske sa 17 godina i tada su joj se otvorila sva vrata.

viđu male :sok ...........ko bi reko :ooo
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
markonoc
Na probnom
Na probnom
Posts: 49
Joined: 26 Aug 2012, 16:09
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by markonoc » 30 Aug 2012, 16:36

A-aa... treba neko i tako...

No, kad sam na FB objavio tu vijest, da samo znaš kol'ko me je ljudi tražilo link, nikad ne bi rek'o.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Zagorka » 30 Aug 2012, 16:41

markonoc wrote:A-aa... treba neko i tako...

No, kad sam na FB objavio tu vijest, da samo znaš kol'ko me je ljudi tražilo link, nikad ne bi rek'o.
čuj ima i link? :ha
opasan si ti,nama ne treba,ne sumnjam da je bila žilava i da je znala znanje :stop
...šta ćeš,tako se i počinje,mnoge počinju,ali sam nesto kontala,Turska,nekad,da je to išlo malo drugačije :hm
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
markonoc
Na probnom
Na probnom
Posts: 49
Joined: 26 Aug 2012, 16:09
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by markonoc » 30 Aug 2012, 17:07

Ona kaže da je jako sramežljiva bila, ali je to učinila da prehrani obitelj... da zaradi nešto, da uspije...

I vid' dokle je došla!

Voljena
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1307
Joined: 23 Jul 2011, 09:37
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Voljena » 30 Aug 2012, 17:14

markonoc wrote:Kol'ko je nabotoksirana, kako i ne bi bila lijepa...
Pa dobro sada, sigurno jeste imala operacija, ali kada je malo bolje studiras, sumnjam da ih je imala tako puno, jer sva je lijepa za svoje godine i kad gledas liniju citavu, nemam rijeci.
Moja svekrva je prelijepa zena, to svi kazu koji je vide, i da predobro izgleda za svoje godine, a niti je jedne operacije imala, samo je uvijek drzala do sebe i dan danas drzi i pazu na ishranu itd... Iskreno ja sam prvi put u zivotu vidjela da izgleda zena tako dobro za svoje godine.

No, jedva cekam veceras, epizoda ce da bude zestoka. Uhh uhh :ćitire

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Zagorka » 31 Aug 2012, 00:14

ako ode u rat a ne ucini je sultanijom,jaoj joj se od svekrive :grana





(mrkonoc,nemoj da si sta rek'o :djed :oo )
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
markonoc
Na probnom
Na probnom
Posts: 49
Joined: 26 Aug 2012, 16:09
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by markonoc » 31 Aug 2012, 09:14

Tube Tube... šutim ja k'o zaliven...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119606
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5624 times
Been thanked: 12126 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Maja » 31 Aug 2012, 19:07

Ma dobro kad je neko ružan ni hiljadu botoksa mu neće pomoći.

Hurem je konačno počela cijeniti Mariju. Bilo je finih scena između nje i Sulejmana u prošloj epizodi, mada mi je Hurem malo izvukla živac kad je na balkonu pričala sa Ibrahimom, pa onda sa Sulejmanom...ko ti je zanimljiviji ja ili Ibrahim? Baš je posesivna :oo

Šta mislite je li Ibrahim zaista zaljubljen u Hatidže? Baš sam se pitala šta je reći pa je još neudata, kad ona udovica.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by carobnjak N » 31 Aug 2012, 19:28

Treba reći ,uz dužno poštovanje prema safuničarskoj populaciji (imam ih dvoje u kući ,a živi nas troje ,znači većina :oo ) da serija samo u nekim osnovnim crtama se drži istorijskih fakata ,a ostalo da je puka mašta scenarista ,tako da to može biti samo zabava ,a nikako da se odatle uči istorija.

halalite ,ispričavam se ...povlačim se unatraške :D
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119606
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5624 times
Been thanked: 12126 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Maja » 31 Aug 2012, 19:35

Mislim da onaj kojeg zanima historija i Sulejman kao historijska ličnost, neće gledati seriju da bi se edukovao, nego će uzeti neku knjigu.
Čim glumi Onur i ostali glumci koji inače glume u tim turskim serijama znamo da je serija na nivou Ezela, Asi, Šeherzade i ostalih. Tako ja kontam.. Jeste bolja od njih, ali je isti fah.
Ja lično gledam seriju, a ne Sulejmanovu biografiju, mada bih voljela da je serija vjerodostojnija, ali eto nije (valjda nije ni zamišljena da bude biografska, šta znam).
Mene prije svega privlače sve kostimirane serije i filmovi i to uvijek pratim bez obzira o kome se radi.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119606
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5624 times
Been thanked: 12126 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by Maja » 31 Aug 2012, 19:43

Meryem Uzerli, koja u seriji Sulejman Veličanstveni glumi Hurem, prošetala se polugola Dubaijem, a nije znala da se to kažnjava bičevanjem, pa je dobila deset udaraca.


Turska glumica, koja je tada imala 19 godina, kaže da je bila šokirana kaznom.

- Mislila sam da me neće jako udarati, ali bilo je užasno. Nisam verovala šta proživljavam, a muškarac koji je izvršavao ovu sumanutu kaznu smejao mi se u lice. To me je dovelo do ludila - rekla je danas dvadesetdevetogodišnja glumica na jednoj turskoj televiziji.

Meryem je na letovanju u Ujedinjenim Arapskim Emiratima bila s prijateljicom. Još tada, kad je bila glumica u usponu, pisalo se da je Meryem zapravo lezbijka. Nakon što je dobila ulogu u seriji Sulejman Veličanstveni, umalo je razorila brak Halita Ergenca jer ga je zavela na setu.


:D.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Sulejman Veličanstveni | Muhtesem Yuzyıl

Post by carobnjak N » 31 Aug 2012, 19:57

Znači dobila po turu :D ,kako neće znati to ,kad sjedeš u avion dobiješ brošuru u kojoj to piše.
Pa dobro ,kažem samo....da nebi neko skonto kako je čovjek proveo život u haremu ,a u stvari većinu života proveo na bojnom polju.
Sami haremi nisu bili uzrokovani čisto da se zadovolji požuda već je tada bio običaj da se plemićke porodice iz osvojenih zemalja vjenčavaju sa sultanom u znak mira i poštovanja.
Recimo Muhamedu a.s. je kršćanski kralj poslao kao poklon dvije sestre ,a odbijanje je značilo uvredu za kralja. Pošto je u islamu zabranjeno biti u braku sa sestrama ,jednu je oženio Muhamed a.s. ,a drugu jedan njegov prijatelj. Većina brakova je bilo čisto političke naravi
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Post Reply

Return to “Serije”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests