Makedonija

Dešavanja u regionu.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Rat u Makedoniji: 3 policajca poginula, 12 ranjeno

Post by Bla » 10 May 2015, 00:54

Ti, srećom, nemaš trauma ;)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Rat u Makedoniji: 3 policajca poginula, 12 ranjeno

Post by Lavlje_srce » 10 May 2015, 01:04

Konsultant wrote: Ovo je bas zestoko bilo :(

[ytube][/ytube]
To albanski teroristi pale makedonske kuce. :123

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Rat u Makedoniji: 3 policajca poginula, 12 ranjeno

Post by Konsultant » 10 May 2015, 01:06

Citav dan paljba. Grupa je dobro navukla opreme. Mozda policija nije znala sta ih je tamo cekalo. Garant losa procjena.

@Lavlje ko ce znati, sto je planulo. Jesu ovi ili oni. Okrsaj je bio PRAVO zestok.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Rat u Makedoniji: 3 policajca poginula, 12 ranjeno

Post by Lavlje_srce » 10 May 2015, 01:09

Konsultant wrote:Okrsaj je bio PRAVO zestok.
Jeste. I kod nas je okrsaj bio pravo zestok.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Rat u Makedoniji: 3 policajca poginula, 12 ranjeno

Post by storm » 10 May 2015, 03:16

Kao i obično sirotinja ce dobiti po leđima...
A koja god je igra na programu, ona ce biti izvedena.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Rat u Makedoniji: 3 policajca poginula, 12 ranjeno

Post by Lavlje_srce » 10 May 2015, 07:29

storm wrote:Kao i obično sirotinja ce dobiti po leđima...
A koja god je igra na programu, ona ce biti izvedena.
Da, aha. :ccc Ali zato kad sam te neki dan na chatu upitala sta se to desava u Makedoniji, spremno si odgovorio da to 'albanski separatisti' prave frku. Ima ih 'previse' u Makedoniji i to. Eto, od jutros ih ima manje. :rol

[ytube][/ytube]

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Rat u Makedoniji: 3 policajca poginula, 12 ranjeno

Post by storm » 10 May 2015, 07:36

Naravno da su se i oni spremno nasli u tome...
Ali ne izjednacujem albanski puk sa sakom fanatika
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Rat u Makedoniji: 3 policajca poginula, 12 ranjeno

Post by Lavlje_srce » 10 May 2015, 07:38

storm wrote:Naravno da su se i oni spremno nasli u tome...
Ali ne izjednacujem albanski puk sa sakom fanatika
Aha, onda nista. Mogla sam i Telegraf procitati umjesto diskusije s tobom.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Rat u Makedoniji: 3 policajca poginula, 12 ranjeno

Post by storm » 10 May 2015, 07:41

:oo
Aha...
Sto je po tebi upad naoružanih grupa u državu?
I poslije izjave zapaliti cemo citavu regiju ako bude trebalo?
Tko ih ne zna skupo bi ih platio..
A ceka i crnogorice isto...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Rat u Makedoniji: 3 policajca poginula, 12 ranjeno

Post by storm » 10 May 2015, 08:08

Ne čitam telegraf i ne znam što se tamo piše. Ali znam kako funkcioniraju albanci... imam prilike i ovdje gledati, kako im se već djeca ponašaju, rođena ovdje.... pravi gangovi u školama, izolirane grupe koje s nikim ne funkcioniraju..... srećom pa ih još nema dovoljno.... fini su kad su sami, kad se omasove poprime neke druge karakteristike.....jako mi je poznato...
Malo se raspitati, kako se ponašaju prema bošnjacima na kosovu? kroz kakve torture ti ljudi svakodnevno prolaze?
Uvijek ću nekoga nazvati pravim imenom :ok

Image

Pucnjava napokon utihnula: Završen je obračun policije s teroristima u Makedoniji
Naoružana skupina u Kumanovu se sukobila s policijom
Prvi meci ispaljeni su oko 4 ujutro

Piše: Me.M., J.C., Hina

Foto: FAH

MAKEDONSKI mediji u večernjim satima javili su da je kriza u Kumanovu okončana, i to tako da se 27 terorista, navodno albanskih državljana, predalo policiji, a ostali su pobijeni. No, čini se da informacija nije bila sasvim točna.

Reporter televizije N1 je od policajca na licu mjesta tada dobio informaciju da sukob i dalje traje. U tijeku je akcija policije protiv desetak terorista koji su se zatvorili u dvije kuće. Čuli su se pucnji, a ambulantna kola prevozila ranjene. Dio terorista zabarikadirao se u kućama, a neki su navodno pokušali pobjeći kroz sporedne ulice kako bi zaobišli policijsku blokadu.

Oko 22 sata s terena je stigla informacija da se pucnjava u Kumanovu više ne čuje, te neslužbene informacije prema kojima je policijska akcija završena.


[ytube][/ytube]

Specijalne postrojbe makedonske policije pokrenule su u subotu ujutro u Kumanovu na sjeveru zemlje akciju protiv "naoružane skupine" koja je brojila između 50 i 70 članova. U pucnjavi koja je započela oko 4 ujutro ranjeno je najmanje 20 policajaca i civila. Potvrđeno je da su tri policajca ubijena, a špekulira se da je zadobivenim ranama podlegao i četvrti.

Kako prenosi Reuters, specijalne postrojbe u oklopnim vozilima blokirale su predgrađe Kumanova, grada koji se nalazi 40 km sjeverno od Skoplja, a lokalni mediji javljali su o žestokim sukobima i pucnjavi iz automatskog oružja. B92 javlja da je zapaljeno nekoliko kuća u Kumanovu, a najvjerojatnije se radi o kućama u kojima su se zabarikadirali naoružani napadači.

Tijekom čitave subote eksplozije i pucnjava iz automatskog oružja potresaju Kumanovo koje nadlijeću helikopteri a prema makedonskim medijima u operaciji su do sada zapaljene tri kuće i policija je po gradu rasporedila oklopna vozila. Dio stanovnika evakuiran je.

[ytube][/ytube]


Grupa naoružanih ljudi zabarikadirala se u dijelu grada poznatom kao "Divlje naselje". Makedonski portal Telegraf.mk javlja da se su tijekom dana mogli čuti pucnjevi iz vatrenog oružja, kao i eksplozije bombi.

Makedonska policija tvrdi da u Kumanovu djeluje teroristička skupina koja je došla iz inozemstva. Policajci tvrde da se radi o dobro naoružanoj i obučenoj grupi. Teroristi su policajce napali bombama i snajperima.

ONA preuzela odgovornost

Odgovornost za napade preuzela je "Oslobodilačka narodna armija", poznatija i kao makedonska UČK.

Kako prenosi FoNet, ova je grupa obavijestila javnost "sve albanske teritorije i međunarodnu zajednicu", da su sve njihove albanske grupe i vojne formacije počele djelovati kao jedno tijelo za implementaciju Republike Ilride.

Od makedonskih i vojnih policijskih snaga traže da prestanu koristiti silu protiv njihovih boraca inače će, kako kažu, "biti prisiljeni poduzeti "proporcionalne mjere koje su u strogoj suprotnosti s međunarodnim vojnim konvencijama".

"Osim nastavka borbe i reorganizacije ONA i GRI što je nametnuto jedina opcija za ostvarivanje Republike Iliride, ukoliko rukovodstvo BJRM kao falsificirana tvorevina, budu nastavili s represivnim ponašanjem svojim državnim aparatom, mi smo spremni razvaliti, ako bude potrebno, ne samo ovu BJRM nego i cijeli Balkan, gdje žive Albanci, jer nam međunarodni faktor ne ostavlja drugi izbor", navedeno je u priopćenju koje je potpisao potpisao komandant Hamdi Ndrecaj Panter.

Teroristi stigli iz "jedne susjedne zemlje"

Makedonsko ministarstvo unutarnjih poslova objavilo je u subotu kako je u Kumanovu došlo do obračuna pripadnika specijalne policije s naoružanom terorističkom grupom, koja je došla iz "jedne susjedne zemlje" i imala je za cilj napad na državne institucije, prenio je Tanjug.

Prema glasnogovorniku ministarstva Ivi Kotevskom, teroristi su bili stacionirani u okolici Kumanova, a u Makedoniju su ušli prije nekoliko dana. Prema njegovim riječima bili su dobro naoružani i pripremljeni, a policija je naišla na žestok otpor i bila je napadnuta bombama i snajperima, prenijeli su makedonski mediji. Mediji tvrde da je naoružana grupa brojala između 50 i 80 osoba.

Upitan za poginule i ranjene, Kotevski je rekao da je riječ “o osjetljivoj informaciji, te da se trenutno obavještavaju obitelji”. Ambasada SAD u Skoplju je, međutim, izrazila sućut obiteljima poginulih policajaca i građana.

Beogradskom Blicu iz Kumanova se javio jedan srpski sportaš koji se trenutno nalazi u tom gradu. Tvrdi da je uveden policijski sat, te je građanima zabranjeno da slobodno šetaju ulicama. Dodaje da je situacija u gradu napeta i da se čuju helikopteri koji nadlijeću grad.

Srbija šalje dodatne snage na granice

Srbija je u subotu na granične prijelaze s Makedonijom, gdje u sukobima s naoružanim skupinama u Kumanovu ima stradalih i ozlijeđnih policajaca i civila, poslala dodatne policijske snage i vojsku, a premijer Aleksandar Vučić zakazao je za nedjelju izvanrednu sjednicu Ureda za koordinaciju službi sigurnosti, objavili su beogradski elektronički mediji.

Zbog povećanog rizika od terorizma, na srpskoj granici se nalaze pojačane snage srpske vojske i policije, navodi beogradski Blic. Makedonska granična policija povukla se sa granice između Srbije i Makedonije, nakon sukoba u Kumanovu, tvrdi Blic.

Beogradski mediji s velikom pozornošću izvješćuju o događajima u Kumanovu. U tom makedonskom gradu od subote ujutro traje oružani sukob "policije i zasad nepoznate, velike i naoružane skupine".

[ytube][/ytube]

Prije 15 godina jedva spriječen građanski rat

Helikopteri nadlijeću to područje u kojemu su se 2001. vodile borbe između albanskih pobunjenika i vladinih snaga, prije nego što je diplomatskim naporima spriječen opći građanski rat u Makedoniji.

Lokalni mediji javili su da je najmanje 12 policajaca ranjeno. Dio je zbrinut u kumanovskoj bolnici, a teže ranjeni prebačeni su u bolnice u Skoplju.

Glasnogovornik makedonskog ministarstva unutarnjih poslova kazao je da je policija pokrenula operaciju "nakon prethodno pribavljenih informacija o naoružanoj skupini". Glasnogovornik nije rekao drugih pojedinosti o akciji.

Nova nestabilnost u zemlji

Najnoviji sukobi mogli bi dovesti do nove nestabilnosti u zemlji u kojoj posljednjih tjedana rastu napetosti između vlade i oporbe glede optužbi za ilegalno prisluškivanje i druge zloporabe položaja.

[ytube][/ytube]

Oporba traži objašnjenja

Vođa najutjecajnije oporbene stranke - Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM) Zoran Zaev pozvao je premijera Nikolu Gruevskog da javnosti objasni što se u toj zemlji događa.

"Pozivam Nikolu Gruevskog da odmah izađe pred građane Makedonije i da objasni tko, zašto i u kojem cilju destabilizira Makedoniju”, naveo je Zaev u stranačkom priopćenju. On traži i odgovor na pitanje da li i zašto kriminalne grupe sa susjednih teritorija ulaze u Makedoniju, te tko ih je i u kojem cilju organizirao.

Isto to, dodao je, treba uraditi i lider albanske Demokratske unije integracija Ali Ahmeti.

Predsjednik Makedonije prekinuo posjet Rusiji

Makedonski predsjednik Đorđe Ivanov prekinuo je posjet Rusiji i vraća se u zemlje gdje će se po njegovu dolasku održati sjednica Savjeta za sigurnost.

SAD i delegacija Europske komisije pozvale su makedonsku javnost na smirenost a oglasilo se i albansko ministarstvo vanjskih poslova koje je također pozvalo na smirivanje stanja.

Makedonski premijer još se nije oglasio.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120468
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Rat u Makedoniji: 3 policajca poginula, 12 ranjeno

Post by Krokodil Behko » 10 May 2015, 09:52

Sad će garant poskupiti ajvar.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Rat u Makedoniji: 3 policajca poginula, 12 ranjeno

Post by storm » 10 May 2015, 10:01

Krokodil Behko wrote:Sad će garant poskupiti ajvar.
Eto Maji tržišne prilike :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120468
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Rat u Makedoniji: 3 policajca poginula, 12 ranjeno

Post by Krokodil Behko » 10 May 2015, 10:21

storm wrote:
Krokodil Behko wrote:Sad će garant poskupiti ajvar.
Eto Maji tržišne prilike :oo

Nije sadila patlidžane ove godine.

OT

Počnimo se privikavati na to, da su Albanci preuzeli ulogu od Srba, to jeste, da drugima prave probleme, jer imaju jenkije iza sebe.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Rat u Makedoniji: 3 policajca poginula, 12 ranjeno

Post by storm » 10 May 2015, 10:28

Isti obrazac.....gdje smo mi, tu je naša država ....
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Johny
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3313
Joined: 03 Mar 2012, 22:25
Status: Offline

Re: Rat u Makedoniji: 3 policajca poginula, 12 ranjeno

Post by Johny » 10 May 2015, 10:32

Krokodil Behko wrote:
storm wrote:
Krokodil Behko wrote:Sad će garant poskupiti ajvar.
Eto Maji tržišne prilike :oo

Nije sadila patlidžane ove godine.

OT

Počnimo se privikavati na to, da su Albanci preuzeli ulogu od Srba, to jeste, da drugima prave probleme, jer imaju jenkije iza sebe.
i istu ideologiju,,samo drugi naziv ...umjesto velika srbija ovi imaju veliku albaniju,,,

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120468
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Rat u Makedoniji: 3 policajca poginula, 12 ranjeno

Post by Krokodil Behko » 10 May 2015, 10:37

Albanci nemaju nikakve velike saveznike u Evropi. Svi su im susjedi neprijatelji, a bogami i oni su susjedima neprijatelji. Zato su pokorni Jenkijima i ovi im gledaju kroz prste za sve. Nije mala šala imati na svojoj strani narod koji ima dvije države na Balkanu a u još (čak) četiri države je znatna nacionalna manjina (Srbija, Crna Gora, Makedonija, Grčka). Samim tim, utiče se na situaciju u svim tim zemljama.

Imaju i olakšavajuću okolnost. Nisu svi muslimani, pa im se ne može prikačiti islamski radikalizam. Uostalom, pragmatični su po tom pitanju i nema među njima toliko seljobera, kao u BiH, a koji misle da je vehabizam nauka koja će nas odvesti do udaljenih galaksija.

Zanimljivo.
Imaju dvije države i prisutni su svugdje po Balkanu, a ne dozvoljavaju sebi luksuz ko mi da imamo te retarde u vehabijama.
online

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Rat u Makedoniji: 3 policajca poginula, 12 ranjeno

Post by Lavlje_srce » 10 May 2015, 11:32

storm wrote::oo
Aha...
Sto je po tebi upad naoružanih grupa u državu?
I poslije izjave zapaliti cemo citavu regiju ako bude trebalo?
Tko ih ne zna skupo bi ih platio..
A ceka i crnogorice isto...
Imas li neke dokaze o upadu naoruzane grupe u drzavu? :rol Juce sam napisala na topicu ono sto sam vidjela svojim ocima i zakljucak koji sam iz vidjenog izvukla. Ne trebaju mi mediji da bih imala misljenje. Jutros sam postavila klip o tome sta Makedonci iz Kumanova misle o ovome.

Ali ja nisam indoktrinirana.
storm wrote:Ne čitam telegraf i ne znam što se tamo piše. Ali znam kako funkcioniraju albanci... imam prilike i ovdje gledati, kako im se već djeca ponašaju, rođena ovdje.... pravi gangovi u školama, izolirane grupe koje s nikim ne funkcioniraju..... srećom pa ih još nema dovoljno.... fini su kad su sami, kad se omasove poprime neke druge karakteristike.....jako mi je poznato...
Stigmatizacija i negativna generalzacija = diskriminacija. To je isto kao da neko napise za Hrvate da zna kako funkcioniraju (slutis nastavak). Ne bi ti se svidjelo zar ne?
Malo se raspitati, kako se ponašaju prema bošnjacima na kosovu? kroz kakve torture ti ljudi svakodnevno prolaze.
Sta bih iz ovih recenica trebala zakljuciti? Da su mi Albanci neprijatelji? Samo ja nemam neprijatelja medju narodima. Neprijatelji su mi individue koje su zadrte i primitivne, koje demoniziraju one druge. Ima ih u - bosanskom, srpskom, hrvatskom, albanskom, makedonskom itd. korpusu, da ne idem dalje. Primitivizma nije postedjen nijedan narod, ali isto tako nijedan narod sam po sebi nema licencu za primitivizam. I nisam Bosnjakinja btw.

Samo ovakvi su mi neprijatelji:

Nacionalizam je, pre svega, paranoja. Kolektivna i pojedinačna paranoja. Kao kolektivna paranoja, ona je posledica zavisti i straha, a iznad svega posledica gubljenja individualne svesti; te, prema tome, kolektivna paranoja i nije ništa drugo do zbir individualnih paranoja doveden do paroksizma.

Ako pojedinac, u okviru društvenog projekta, nije u stanju da se «izrazi», ili zato što mu taj društveni projekt ne ide na ruku, ne stimuliše ga kao individuu, ili ga sprečava kao individuu, što će reći ne daje mu da dođe do svog entiteta, on je primoran da svoj entitet traži izvan identiteta i izvan tzv. društvene strukture. Tako on postaje pripadnik jedne skupine koja postavlja sebi, bar na izgled, kao zadatak i cilj probleme od epohalne važnosti: opstanak i prestiž nacije, ili nacija, očuvanje tradicije i nacionalnih svetinja, folklornih, filozofskih, etičkih, književnih, itd. Sa teretom takve, tajne, polujavne ili javne misije, N.N. postaje čovek akcije, narodni tribun, privid individuuma. Kad smo ga već sveli na tu meru, na njegovu pravu meru, pošto smo ga izdvojili iz krda, u koje se on sam smestio – ili gde su ga drugi smestili, imamo pred sobom individuu bez individualnosti, nacionalistu, rođaka Žila (Jules).

To je onaj Sartrov Žil, koji je porodična nula, čija je jedina osobina da ume da prebledi na pomen jedne jedine teme: Engleza. To bledilo, to drhtanje, ta njegova «tajna», da ume da prebledi na pomen Engleza, to je jedino njegovo društveno biće i to ga čini značajnim, postojećim: nemojte pred njim pominjati engleski čaj, jer će vam svi za stolom početi namigivati, davaće vam znake rukama i nogama, jer Žil je osetljiv na Engleze, zaboga, pa to svi znaju, Žil mrzi Engleze (a voli svoje, Francuze), jednom rečju, Žil je ličnost, on postaje ličnost zahvaljujući engleskom čaju.

Ovaj i ovakav portret, primenjiv na sve nacionaliste, može se slobodno, a po ovoj shemi, razviti do kraja: nacionalista je, po pravilu, kao društveno biće, i kao pojedinac, podjednako ništavan. Izvan ovog opredeljenja, on je nula. On je zapostavio porodicu, posao (uglavnom činovnički), literaturu (ako je pisac), društvene funkcije, jer su one isuviše sitne u odnosu na njegov mesijanizam. Treba li reći da je on, po opredeljenju asketa, potencijalni borac koji čeka svoj čas. Nacionalizam je, da parafraziram Sartrov stav o antisemitizmu, «potpun i slobodan izbor, globalan stav koji čovek prihvata ne samo prema drugim nacijama nego i prema čoveku uopšte, prema istoriji i društvu, to je istovremeno strast i koncepcija sveta».

Nacionalista je, po definiciji, ignorant. Nacionalizam je, dakle, linija manjeg otpora, komocija. Nacionalisti je lako, on zna, ili misli da zna, svoje vrednosti, svoje, što će reći nacionalne, što će reći vrednosti nacije kojoj pripada, etičke i političke, a za ostale se ne interesuje, ne interesuju ga, pakao to su drugi (druge nacije, drugo pleme). Njih ne treba ni proveravati. Nacionalista u drugima vidi isključivo sebe – nacionaliste. Pozicija, rekosmo li, komotna. Strah i zavist. Opredeljenje, angažovanje koje ne iziskuje truda. Ne samo «pakao to su drugi», u okviru nacionalnog ključa, naravno, nego i: sve što nije moje (srpsko, hrvatsko, francusko...) to mi je strano. Nacionalizam je ideologija banalnosti. Nacionalizam je, dakle, totalitarna ideologija.

Nacionalizam je, uz to, ne samo po etimološkom značenju, još poslednja ideologija i demagogija koja se obraća narodu. Pisci to najbolje znaju. Stoga je pod sumnjom nacionalizma svaki pisac koji deklarativno izjavljuje da piše «iz naroda i za narod», koji svoj individualni glas tobože potčinjava višim, nacionalnim interesima. Nacionalizam je kič (a, da se podsetimo, Kič bi se mogao meriti stepenom banalnosti svojih asocijacija – A. Mol.), u srpsko – hrvatskoj varijanti, nacionalizam je borba za prevlast oko licitarskog srca.

Nacionalista, u principu, ne zna ni jedan jezik, niti tzv. varijante, ne poznaje druge kulture – ne tiču ga se. Ali stvar nije tako prosta. Ako i zna neki jezik, što će reći da kao intelektualac ima uvid u kulturno nasleđe neke druge nacije, velike ili male, to mu znanje služi samo tome da uspostavlja analogije, na štetu onih drugih, naravno. Kič i folklor, folklorni kič, ako vam se tako više sviđa, nisu ništa drugo do kamuflirani nacionalizam, plodno polje nacionalističke ideologije. Zamah folklorizma, kod nas i u svetu, nije antropološke prirode, nego nacionalističke. Insistiranje na famoznom coleur locale-u takođe je, ako je izvan umetničkog konteksta, što će reći da nije u službi umetničke istine, jedan od vidova nacionalizma, prikrivenog.

Nacionalizam je, dakle, prevashodno negativitet, nacionalizam je negativna kategorija duha, jer nacionalizam živi na poricanju i od poricanja. Mi nismo ono što su oni. Mi smo pozitivan pol, oni negativan. Naše vrednosti, nacionalne, nacionalističke, imaju funkciju tek u odnosu na nacionalizam onih drugih: mi jesmo nacionalisti, ali oni su to još i više, mi koljemo, kad se mora, ali oni još i više; mi smo pijanci, oni alkoholičari; naša istorija je ispravna samo u odnosu na njihovu, naš je jezik čist samo u odnosu na njihov. Nacionalizam živi od relativizma. Ne postoje opšte vrednosti, estetičke, etičke, itd. Postoje samo relativne. I u tom smislu, u prvom redu, nacionalizam jeste nazadnjaštvo. Treba biti bolji samo od svoga brata ili polubrata, ostalo me se i ne tiče. Skočiti malo više od njega, ostali me se ne tiču. To je ono što smo nazvali strah. Ostali čak imaju pravo da nas dostignu, da nas prestignu, to nas se ne tiče. Ciljevi nacionalizma uvek su dostižni ciljevi, dostižni jer su skromni, skromni jer su podli. Ne skače se, ne baca se kamena s ramena da bi se dostigao svoj sopstveni maksimum, nego da bi se nadigrali oni, jedini, slični a tako različni, zbog kojih je igra i započeta.

Nacionalista se, rekosmo, ne boji nikog, osim svog brata. Ali od njega se boji strahom egzistencijalnim, patološkim: pobeda izabranog neprijatelja jeste njegov apsolutni poraz, ukidanje njegovog bića. Pošto je strašljivac i nikogović, nacionalista ne ističe sebi više ciljeve. Pobeda nad izabranim neprijateljem, onim drugim, jeste apsolutna pobeda. Stoga je nacionalizam ideja beznađa, ideologija mogućne pobede, zagarantovana pobeda, poraz nikad konačan. Nacionalista se ne boji nikoga, «nikoga do Boga», a njegov bog jeste bog po njegovoj meri, bledi rođak Žil, negde za nekim drugim stolom, njegov brat rođeni, isto toliko nemoćan kao i on sam, «ponos porodice», porodični entitet, svesni i organizovani deo porodice i nacije – bledi, blesavi rođak.

Rekli smo, dakle, biti nacionalista znači biti individuum bez obaveze. «To je kukavica koja ne želi da prizna svoj kukavičluk; ubica koji potiskuje svoju naklonost ka ubistvu, nemoćan da je sasvim priguši a koji se, ipak, ne usuđuje da ubije, osim iz potaje ili anonimnosti gomile, ili u nekakvom pravednom ratu. Nezadovoljnik koji u mirnodopsko vreme ne usuđuje da se pobuni iz straha od konsekvenci svoje pobune» - slika i prilika citiranog Sartrovog antisemite. I odakle, pitamo se, taj kukavičluk, to opredeljenje, taj zamah nacionalizma u naše doba? Pritisnut ideologijama, na marginama društvenog kretanja, zbijen i izgubljen među konfrontiranim ideologijama, nedorastao individualnoj pobuni, jer mu je ona uskraćena, individuum se našao u procepu, u praznini, ne učestvuje u društvenom životu a društveno biće, individualista a individualnost mu uskraćena u ime ideologije, i šta mu preostaje drugo nego da svoje društveno biće traži drugde? Nacionalista je refulirani individualista, nacionalizam je refulirani (kolektivni) izraz tog i takvog individualizma, ideologija, i antiideologija...

D.Kis
Uvijek ću nekoga nazvati pravim imenom :ok
To je ok sve dok si spreman biti nazvan pravim imenom.
MAKEDONSKI mediji u večernjim satima javili su da je kriza u Kumanovu okončana, i to tako da se 27 terorista, navodno albanskih državljana, predalo policiji, a ostali su pobijeni. No, čini se da informacija nije bila sasvim točna.
Da se vratimo na temu; lijepo si to copy-paste-ao, samo sto je to puko ponavljanje onoga je sto svako ko je zainteresiran za ovu temu vec znao. Mi znamo citati, zamisli. Znamo citati i iz razlicitih izvora, nevjeroJatno, zar ne?

Samo postoji tu jedna mala zackoljica; ta misteriozna 'teroristicka' grupa je prvo nekako morala uci u zemlju. Kako? Nisu pobudili sumnje na granici? Informacije kazu da su 'iz jedne od susjednih zemalja' - koje? Srbije? Mislim cemu misterioznost a ljudi mrtvi?

Gdje su informacije? Ovi sto tvoj izvor pise da su preuzeli odgovornost, jutros se ne oglasavaju a toliko pripadnika im juce pobijeno? Zar danas nisu trebali krenuti u okrsaj svi-na-sve?

Nesto ovdje JAKO smrdi.

Jer juce ujutro nije bilo nikakvh napada nikakvih 'terorista'. Bilo je samo pozicioniranje oklopnih makedonskih trupa u Kumanovu u potpunoj tisini za sto postoje dokazni video materijali.

Pa nismo u Kongu buraz. Barem ne u mentalnom Kongu. I bosanski (to od jada Bosanaca) specijalci su isli provjeriti obavjestajne dojave o Maoci prije nekoliko godina. Samo ih nisu raznijeli kad su tamo stigli, nisu ih pobili i popalili im kuce nego obavili pretres i uhapsili one za koje su postojale indicije da su imali teroristicke nakane. Tako se to radi u svim civiliziranim okruzenjima. Niko nije kriv dok se to ne dokaze. Ili se radi o drzavnom terorizmu.
Last edited by Lavlje_srce on 10 May 2015, 12:20, edited 1 time in total.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Rat u Makedoniji: 3 policajca poginula, 12 ranjeno

Post by storm » 10 May 2015, 11:40

Bicu kratak jer sam na mobu... Ne smatram se nacionalistom, tvoja ja stvar, da misliš sto hoces... Samo primjećujem stvari oko sebe... Prilično mi je svejedno i za jedne i za druge, ne gajim ni simpatije ni mržnju prema obojima, osim nekoliko privatnih poznanstva s obje strane... Dakle cist.
Kako nisam podrzavao nasilno stvaranje Sao krajine, herceg Bosne, republike srpske, tako ne mogu ni ove... A sve upućuje na to.
Ne moras biti involviran, da neke stvari primjetis.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Rat u Makedoniji: 3 policajca poginula, 12 ranjeno

Post by STrendzer » 10 May 2015, 12:08

ufff kuha se pravo...,neka neka..

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Rat u Makedoniji: 3 policajca poginula, 12 ranjeno

Post by Lavlje_srce » 10 May 2015, 12:12

storm wrote:Kako nisam podrzavao nasilno stvaranje Sao krajine, herceg Bosne, republike srpske, tako ne mogu ni ove... A sve upućuje na to.
I dalje post obojen predrasudama. Daj da se umjesto toga pozabavimo - cinjenicama: Sta upucuje na to? Juce se javila predsjednica Kosova Atifete Jahjaga i izjavila slijedece:

Pristina: Predsjednica Kosova Atifete Jahjaga izrazila je duboku zabrinutost situacijom u Kumanovu,

Jahjaga apelira na sve strane da poštuju zakon i da se uzdiže od nasilja, navedeno je u saopćenju iz predsjedničkog kabineta. Dodaje se i da je predsjednica u stalnoj komunikaciji za relevantnim kosovskim institucijama.

I predsjednik Skupštine Kosova Kadri Veseli je povodom današnjih dešavanja u Kumanovu, u Makedoniji, izrazio zabrinutost i žalost zbog izgubljenih ljudskih života.

Istovremeno, Ministarstvo vanjskih poslova Kosova je oštro osudilo "kršenje reda i sigurnosti od bilo kog pojedinca ili grupe s ciljem destabiliziranja Makedonije".

"MVP, ujedno, poziva sve strane da se uzdrže od nasilja i pronađu rješenje kroz politički dijalog, u okviru državnih institucija i Ohridskog sporazuma, koji garantira integritet Makedonije i ispunjavanja prava zajednica", navedeno je u saopćenju MIP-a Kosova.

---
Evo izjave sefa albanske diplomacije:

Tirana: Šef albanske diplomatije Ditmir Bushati izrazio je, u ime albanske vlade, zabrinutost zbog situacije u Kumanovu.

"Naša poruka je jasna. Osuđujemo svaki čin nasilja koji je neprihvatljiv u demokrtskom društvu", naveo je Bushati, a prenosi agencija ATA.

Na konferenciji za medije u Ministarstvu inostranih poslova, Bushati je naglasio važnost ostavljanja jezika mržnje i održavanje vladavine prava.

On je naveo da ih je ambasada u Skoplju obavijestila da su snage bezbjednosti pokrenule široku operaciju na ulasku u Kumanovo, u dijelu koji je uglavnom naseljen Albancima.

Operacija je navodno dovela do smrti velikog broja ljudi, ali to nije službeno potvrđeno, kazao je ministar, dodajući da izražavaju tugu zbog gubitka ljudskih života i da ohrabruju makedonske vlasti na transparentnost, saradnju u potpunu istragu, kako bi se utvrdio uzrok incidenta.

"Smatramo neprihvatljivom činjenicu da se svaka osoba ili grupa naoružanih ljudi identifikuje na nacionalnoj osnovi, baš kao što je neprihvatljivo da se gubitak života civila i policajaca posmatra na osnovu etničkih predrasuda.

Ističući da eskalacija situacije nije u intersu demokratske stabilnostii prosperiteta Makedonije, Bushati je rekao da jezik mržnje i ektremne akcije treba ostaviti po strani i posvetiti se putu koji garantuje zaštitu osnovnih prava, demokratije, vladavine prava i evroatlantske perpsektove.

Ministar je dodao da je sklad međuetničkih odnosa, definisan Ohridskim sporazumom, uz blagoslov međunarodne zajednice, osnov za demokratsku stabilnost i vodič za evroatlatsku buudćnost Makedonije.

---

Skoplje: Demokratska unija Albanaca (DUI) izrazila je zabrinutost današnjim događajima u Kumanovu. Partija je pozvala građane da sačuvaju hladnokrvnost i da ne podliježu provokacijama.

Današnji događaji u Kumanovu, kao i prethodni u Gošincima, te eksplozija ispred sjedišta DUI-a, za ovu partiju su u potpunoj suprotnosti sa strateškim ciljevima albanskog naroda u Makedoniji, na Kosovu u Preševskoj dolini.

"Albanci u Makedoniji opredijeljeni su za program saradnje sa SAD-om, EU-om i NATO-om i žele da u toj zemlji žive jednakopravni građani, u dobrim međuetničkim i susjedskim odnosim, u miru i stabilnosti. Albanci žele da Makedonija bude član NATO-a i Evropske unije. Mediji i opozicija trebaju demonstrirati odgovornost u ovo delikatno vrijeme i uzdržati se od dodatnog pogoršanja situacije", navodi DUI.

Ova partija traži od građana Kumanova, posebno u naseljima gdje su se desili sukobi, da ostanu mirni i ne podliježu raznim dezinformacijama. DUI je pozvao MUP da odgovorno djeluje, u uvjetima osjetljive sigurnosne i političke situacije.

Dakle - sta upucuje na to? Osim predrasuda prema Albancima naravno.
Ne moras biti involviran, da neke stvari primjetis.
Istina.

Post Reply

Return to “EX YU”

Who is online

Users browsing this forum: Masamune and 45 guests