Hrvatska - demografija

Dešavanja u regionu.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Hrvatska - demografija

Post by Krokodil Behko » 18 Sep 2013, 09:07

Image

Na okruglom stolu "Demografska politika i tržište rada" održanom danas u Zagrebu rečeno je da Hrvatska za razliku od Evrope više od 20 godina pati od depopulacije, mortalitet je viši od nataliteta, a broj iseljenika veći je od broja useljenih, javio je dopisnik Anadolu Agency (AA).

U Hrvatskoj se od 1971. smanjuje se broj mladog stanovništva, a od popisa iz 1991. godine Hrvatska ulazi u četvrtu fazu demografskog starenja; smanjuje se broj mladog i radno aktivnog stanovništva između 15 i 64 godine uz povećavanje broja starijeg stanovništva.

Analize UN-a procjenjuju da Hrvatsku do 2050. čeka nastavak opadanja mladog stanovništva, starenje radno sposobnog stanovništva, produženje životnog vijeka i pad nataliteta.

Ministar rada i mirovinskoga sustava Mirando Mrsić rekao je da će se u Hrvatskoj živjeti sve duže zbog napretka medicine, ali će se isto tako produljiti i radni vijek te naglasio potrebu reformi kojima bi se to promijenilo.

Veličina radne populacije između 20 i 64 godine smanjit će se kroz idućih 40 godina, tako da će Hrvatskoj nedostajati oko 370.000 radno sposobnih građana. Mrsić je naveo skoru potrebu uvoza strane radne snage.

Mrsić je iznio podatak da se u Hrvatskoj odlazi u mirovinu s prosječnih 33 godine radnog staža, te činjenicu da je prosječna dob stanovništva niža od stanja u EU. U Hrvatskoj je radno aktivna svaka četvrta, a u Europi svaka treća osoba.

Prema pokazateljima, do 2030. godine svaki četvrti čovjek u Hrvatskoj će biti stariji od 65 godina.

(Vijesti.ba/AA)
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Zbog depopulacije Hrvatska će morati uvoziti radnu snagu

Post by Julia-Klara » 18 Sep 2013, 09:16

ne razumijem se previse, ali po ulasku Ceske u EU velike svjetske kompanije su pocele otvarati svoja predstavnista i "pogone" zbogradi jeftine radne snage. Ako se to desi i sa susjedima onda moraju napraviti mehanizam koji bi olaksao proces dobijanja viza zemljama kojima su one potrebne-jednako kao sto su to uradile/jos uvijek rade Ceska,Poljska,Slovacka,Bugarska...

I nema zime-radnici ce biti placeni nesto manje iznad prosjeka plate,i to je to. Naravno da bi onda trebalo biti mjesta i za iskusnije radnike, i ja bih prva iz Ceske preska u Cro, samo neka otvore firme... :D
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zbog depopulacije Hrvatska će morati uvoziti radnu snagu

Post by laganini » 18 Sep 2013, 09:27

dobro došla jk....
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Zbog depopulacije Hrvatska će morati uvoziti radnu snagu

Post by Krokodil Behko » 18 Sep 2013, 09:29

U tom slučaju, mnogo će dobrijeh bošnjani, postati žitelji EU.
Nek im je dragi bog na pomoći.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Zbog depopulacije Hrvatska će morati uvoziti radnu snagu

Post by Julia-Klara » 18 Sep 2013, 09:33

Nece Behko... Do prije par godina se moglo i ovamo doci bez ikakvih problema, ali se trebalo raditi za male pare, sto "dobri bosnjani" ne uzimaju kao opciju. Moja plata na pocetku je u sustini bila jednaka kao i ona koju imadoh u BiH, i tada, a i sada ponekad, ljudi me pitao kako mi se da biti za male pare ovdje-svako ima svoje prioritete,i ako razmisljas od danas do sutra, a ne na duge staze (mogucnost odlaska dalje od prve destinacije) onda ti nigdje nece biti dovoljno dobro. Najpamentije im je igrati loto i cekati velike pare :rol
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zbog depopulacije Hrvatska će morati uvoziti radnu snagu

Post by laganini » 18 Sep 2013, 09:49

u hrvatskoj doduše prije recesije je bila nestašica odnosno potreba za zidarima,tesarima i sličnim zani8manjima...sad ne jer je građevinska struka recesijom najviše pala ..i tada su firme muku mučile s kontigentima za uvoz radne snage,i vjerojatno će se izlaskom iz recesije priča ponovit...dakle sve su u pitanju "teška" zanimanja...a jedva čekam da dođemo u situaciju za uvoznom radnom snagom značilo bi to da je nezaposlenost pala na 5-9 posto...kamo sreće..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zbog depopulacije Hrvatska će morati uvoziti radnu snagu

Post by Bla » 18 Sep 2013, 14:56

Ah, teško da će ikada biti 5-9 posto. To su nekako preoptimistične cifre. Bar za neki relativno duži vremenski period.
(Ovo oko perioda je namjerno nedefinisano da se mogu braniti ako me napa'nu) :D
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zbog depopulacije Hrvatska će morati uvoziti radnu snagu

Post by laganini » 18 Sep 2013, 14:58

ma ko će te napast znam da je teško..to je nivo njemačke..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zbog depopulacije Hrvatska će morati uvoziti radnu snagu

Post by Bla » 18 Sep 2013, 15:06

Ma u ovim našim zemljama se stvar oko nezaposlenosti riješi maltene preko noći zbog malog broja stanovništva. Nek' se pojavi nekoliko većih igrača i stvar gotova. Barem teoretski.

Primjer, priče koje u zadnje vrijeme čujem o Goraždu, otvorili jednu fabriku, i nema više nezaposlenih. Čim raja dobije nešto redovno da troši, odmah to vuče i druge u lokalnoj zajednici i vrlo brzo počne mnogo toga da funkcioniše.

Helem, kada bi se svi organizovali na nivou lokalne zajednice i tu, u samom komšiluku zadovoljavali većinu potreba, mnogo stvari bi se riješilo. Kupi od onog tvog koji je tu, pa će i on imati da kupi to što ti radiš... Jedno drugo brzo pogura.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zbog depopulacije Hrvatska će morati uvoziti radnu snagu

Post by laganini » 18 Sep 2013, 15:10

gleda sam taj fenomen goražda..ma može hrvatska ali ne doj je ova vlast..sigurno..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Zbog depopulacije Hrvatska će morati uvoziti radnu snagu

Post by Julia-Klara » 18 Sep 2013, 15:11

Upravo tako Bla...Ja kad sam pricala da u Brckom prije rata nije bilo nezaposlenih osim onih koji nisu zeljeli raditi,niko mi nije vjerovao.
Mislim da veliku ulogu igra i svijest ljudi-uzimam za prijer Cehe. Toliko su lijeni bili da su sve velike strane kompanije "uvozile" i radnu snagu iz "trecih" zemalja, i to samo iz razloga sto smo znali strane jezike.
Sada je situacija drugacija, puno ih je vise zapolenih, bar ovdje kod mene u firmi, ali su jednako tako poceli pricati da im stranci uzimaju posao.
Znaci , sve isto , i sve u krug :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zbog depopulacije Hrvatska će morati uvoziti radnu snagu

Post by laganini » 18 Sep 2013, 15:13

onda će nama stranci bit bosanci..he,he,.
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Zbog depopulacije Hrvatska će morati uvoziti radnu snagu

Post by Julia-Klara » 18 Sep 2013, 15:14

pa... mi jesmo stranci jedni drugima, razlicite drzave ;)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zbog depopulacije Hrvatska će morati uvoziti radnu snagu

Post by Bla » 18 Sep 2013, 15:16

Gledao sam i ja neke dokumentarce snimane po americi gdje su se ljudi, kada ih je pogodila kriza, kolektivno preorjentisali da rade ono što im treba u lokalu, neki gradići su čak bili uveli i svoje valute, da zadrže vrijednost proizvoda.

Jedino je problem što se nama mentalitet malo promijenio u posljednje vrijeme, nema više onog "komšija mi je bitniji od brata", jer mi je on tu stalno, preko puta. Sad sve nekako svako za sebe.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zbog depopulacije Hrvatska će morati uvoziti radnu snagu

Post by laganini » 18 Sep 2013, 15:17

nije to loša stvar ili raDIT I STVARAT NA PRINCIPU TRAMPE..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zbog depopulacije Hrvatska će morati uvoziti radnu snagu

Post by Bla » 18 Sep 2013, 15:22

Ovdje veliki broj firmi već godinama radi na principu trampe, svi nešto rade, a "niđe" para. Mislim da ih je to jedino ovoliko dugo i održalo na životu, al' je onda problem zato što neke stvari moraš platiti a para nema. Radnici nezadovoljni. Automatski slabiji odnos prema poslu, pa se sve lošije radi i polako al' sigurno tone.
Da se samo malo u glavama svijest promijeni, mislim da bi moglo i drugačije.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Hrvatska - demografija

Post by Krokodil Behko » 07 Nov 2013, 01:31

Nije ni u Hrvatskoj ništa bolje. I tamo se, čini mi se, broj stanovnika smanjio u odnosu na predratni nivo.

Image
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Hrvatska se iseljava u BiH i Srbiju

Post by Krokodil Behko » 17 Jul 2014, 09:24

Image

Iz Hrvatske se tijekom prošle godine odselilo čak 15 tisuća osoba što je više nego ikada u novijoj povijesti. Najpoželjnije zemlje u potrazi za poslom su članice Europske unije, ali to ne znači da se u njih Hrvati najviše iseljavaju.
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku - svaka druga osoba odselila se u Srbiju ili Bosnu i Hercegovinu!

Ekonomistica Nora Strähle, koja je prije nekoliko godina otišla u Belgiju i doktorirala, ističe da što je osoba školovanija može pronaći i bolje plaćen posao.
'Moje iskustvo je da su radni uvjeti u inozemstvu izvrsni. Osoba uvijek može pronaći, da tako kažem, svoje mjesto pod suncem', zaključuje Nora Strähle

Prošle godine iz Hrvatske su se iselile 15.262 osobe. Od toga u zemlje EU 4.756, u Srbiju 4.004, a u Bosnu i Hercegovinu 4.087. Oni koji su iz BiH stigli u Hrvatsku teško mogu vjerovati da bi netko želio ići u BiH jer uvjeta za povratak - nema.
'Sigurno je da je ekonomska kriza, koja je vrlo nepovoljna u Hrvatskoj, potakla ljude, većinom mlade ljude na iseljavanje. Ovdje dolaze, sredit će neke papire ili ostanu godinu dana ili možda imaju neke pogodnosti, a onda se ipak vrate u BiH ili Srbiju', pojašnjava Snježana Mrđen, demografkinja.


DNEVNIK.hr
online

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Hrvatska se iseljava u BiH i Srbiju

Post by Luna. » 17 Jul 2014, 09:33

vratili se kucama :D.
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Hrvatska se iseljava u BiH i Srbiju

Post by Krokodil Behko » 17 Jul 2014, 09:42

Jesss.. Gdje nam je Laganini, da više ne postavlja pitanje "di su hrvati iz BiH" :D.
online

Post Reply

Return to “EX YU”

Who is online

Users browsing this forum: Beni and 22 guests