Balkanci

Dešavanja u regionu.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Balkanci

Post by Krokodil Behko » 05 Dec 2013, 11:48

Image

Prema rezultatima izvještaja Svjetskog indeksa darivanja za 2013. godinu koji je pripremila Organizacija za humanitarnu pomoć (CAF), građani većine zemalja regije Balkana nalaze se na samom začelju liste, čime su pokazali da i nisu baš voljni priteći u pomoć drugima davanjem novca, pružanjem pomoći strancima i odvajanjem vremena za volontiranje, javlja Anadolu Agency (AA).

Rezultati studije su prikupljeni na osnovu odgovora stanovnika zemalja svijeta u pogledu njihove spremnosti pomaganja drugima i osobama u teškoj financijskoj situaciji, pomaganja strancima, kao i odvajanjem vremena za volontiranje i humanitarne aktivnosti.

Od zemalja regije Balkana, najspremniji da priteknu u pomoć drugima su građani Kosova, koji se nalaze na 78. mjestu od ukupno 135 zemalja obuhvaćenih istraživanjem. Na Kosovu je 28 posto građana istaklo da je spremno da pomogne drugima odvajajući svoje vrijeme i novac kada je to potrebno.

Slijedi Bosna i Hercegovina, koja se nalazi na 109. mjestu, u kojoj 21 posto stanovnika smatra da bi pomogli osobama kojima je pomoć potrebna.

Makedonija je na 118. mjestu sa 19 posto, Srbija je 123. sa također 19 posto, Crna Gora 126. sa 18 posto, Albanija 132. sa 16 posto i Hrvatska koja je rangirana odmah iza Albanije.

Od zemalja šire regije Balkana, najspremniji na pomoć drugim ljudima su stanovnici Slovenije koja je na 44. mjestu sa 38 posto građana spremnih na pomoć drugima, a slijede ih građani Mađarske na 78, Slovačke na 101, Rumunije na 105, Bugarske na 118. i Grčke koja je pozicionirana na 135. mjestu CAF-ove liste.

Posmatrano na evropskom nivou, zemlje sa najviše stanovnika koji žele pomoći drugima su Irska, Velika Britanija, Holandija, Norveška, Malta, Švicarska, Austrija, Island, Italija i Njemačka.

S druge strane, evropske zemlje sa najmanjim brojem stanovnika koji žele pomoći drugim ljudima su Grčka, Hrvatska, Albanija, Crna Gora, Srbija, Litvanija, Makedonija, Bugarska, Gruzija i BiH. Većina pomenutih zemalja, koje najmanje pomažu drugima, nalazi se u Južnoj Evropi i Balkanu.

Globalno posmatrano, prema pomenutom istraživanju, najviše su spremni na darivanje u dobrotvorne svrhe stanovnici Sjedinjenih Američkih Država (SAD), gdje je 61 posto građana spremno da pritekne u pomoć drugima, a slijede stanovnici Kanade, Mijanmara, Novog Zelanda, Irske, Velike Britanije, Australije, Holandije, Katara i Šri Lanke.

“Ključni razlog iza porasta procenta Amerikanaca spremnih da pomažu drugima je sve veći procenat stanovnika te zemlje da pomognu strancima koji dođu u SAD”, navedeno je u istraživanju.

Od dvadeset najbolje rangiranih zemalja u pogledu spremnosti njihovih građana na pomoć drugima, njih osam su evropske, a šest su iz Azije.

S druge strane, najmanji procenat stanovnika koji su voljni da pomognu drugima nalazi se u Grčkoj gdje je samo 13 posto osoba spremno na pomoć drugima, a slijede Hrvatska sa 16 posto, kao i Kina, Albanija i Kongo.

Od ostalih zemalja u svijetu, 43 posto stanovnika Njemačke, koja je na 22. mjestu ove liste, spremno je da pomogne ljudima kojima je pomoć potrebna, kao i 28 posto Francuza koji su na 77. mjestu, Indija je je 93. mjestu sa 25 posto građana voljno na pomoć drugima, dok je Kina na 133. mjestu sa samo 16 posto ljudi koji su spremni da pomognu drugima.

Istraživanje CAF-a je pokazalo da je 2012. godine na globalnom nivou porastao broj osoba koje su spremne da doniraju novac, volontiraju ili pomognu strancima i pored činjenice da je prošle godine globalna ekonomija zabilježila pad sa četiri na 3,3 posto.

Rezultati istraživanja Organizacije za humanitarnu pomoć (CAF) prikupljeni su na osnovu podataka agencije za istraživanje javnog mijenja Gallup na primjeru od 155.000 ispitanika iz 135 zemalja svijeta, odnosno oko 4,9 milijardi osoba ili ukupno 94 posto svjetske populacije.



(AA)
online

dacina_curica
Status: Offline

Re: Balkanci su najmanje spremni pomoći drugima

Post by dacina_curica » 05 Dec 2013, 11:51

Merhametli narod smo mi, sta reci. :grana

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Balkanci su najmanje spremni pomoći drugima

Post by laganini » 05 Dec 2013, 11:53

..realno istraživanje...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Blackhawk
Status: Offline

Re: Balkanci su najmanje spremni pomoći drugima

Post by Blackhawk » 05 Dec 2013, 11:58

pa sta ocekivati od zemalja u kojima je preko 50 % nezaposlenih..

Kako da mi pariramo recimo Njemackoj ili Svicarskoj, gdje su skoro pa svi zaposleni..

Od cega da mi to pomazemo ??

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Balkanci su najmanje spremni pomoći drugima

Post by laganini » 05 Dec 2013, 12:01

..ma ništa ne očekujem ali potvrđuje se ono da je pogrešno a što volimo isticat..ko ima dušu ko mi..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Balkanci su najmanje spremni pomoći drugima

Post by Spanac_113 » 05 Dec 2013, 12:02

pa prije nekih 30 godina bi bili drugaciji rezultati.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Balkanci su najmanje spremni pomoći drugima

Post by laganini » 05 Dec 2013, 12:05

Spanac_113 wrote:pa prije nekih 30 godina bi bili drugaciji rezultati.
..nisam siguran nego smo mi skloni tim mitovima.. :123
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Balkanci su najmanje spremni pomoći drugima

Post by Krokodil Behko » 05 Dec 2013, 12:28

laganini wrote:
Spanac_113 wrote:pa prije nekih 30 godina bi bili drugaciji rezultati.
..nisam siguran nego smo mi skloni tim mitovima.. :123
Tjeskoba. Živimo poteško i svako traženje pomoći djeluje nam kao rizično iskakanje iz kolosijeka preživljavanja. Sve nam miriše na problem ili trošenje vremena koje ionako ne bi iskoristili ni kako želimo, pa čak ni kako bi morali.
online

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Balkanci su najmanje spremni pomoći drugima

Post by laganini » 05 Dec 2013, 12:31

..imamo pogrešan pristup..kad neki cigo savije kolino i glumi invalida bacimo koju kunu..takvog u švici neće ni pogledat ako ih opće ima tamo..ali zato uredno odu u crveni križ i dadnu prilog..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Balkanci su najmanje spremni pomoći drugima

Post by Spanac_113 » 05 Dec 2013, 12:39

ma ima tu dosta nepovjerenja kod svih nas. nikad ne znas kome dajes i gdje to ide vise. kumsija susjedu sere zato sto mu je posudio crijevo za vodu kad treba vatru gasit (Majina) a kamoli sta drugo.
jedna jako fina gospodja mi je bila knjigovodja u hrvatskoj dosta dugo i prije par mjeseci cujem da je prestala radit jer je koni svojoj potpisala kredit a kona fino bankrotirala i sad njoj od prihoda odbijaju tudji kredit.
ma sramota ziva.
lagani pusti molim te te komentare o mitovima, ja pricam o svojoj familiji i mahali i mislim da je isto bilo i na velikom djelu brdovitog balkana.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Balkanci su najmanje spremni pomoći drugima

Post by laganini » 05 Dec 2013, 12:40

..važno da nemaš više onaj pederki avatar...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Trepavica
Status: Offline

Re: Balkanci su najmanje spremni pomoći drugima

Post by Trepavica » 05 Dec 2013, 12:43

Blackhawk wrote:pa sta ocekivati od zemalja u kojima je preko 50 % nezaposlenih..

Kako da mi pariramo recimo Njemackoj ili Svicarskoj, gdje su skoro pa svi zaposleni..

Od cega da mi to pomazemo ??
Vala bas...!!!CCCC istrazivanja i jada...

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Balkanci su najmanje spremni pomoći drugima

Post by laganini » 05 Dec 2013, 12:46

..pomaganje nije stvar imovinskog cenzusa...rič je o voljnom elementu..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Balkanci su najmanje spremni pomoći drugima

Post by Lebowski » 05 Dec 2013, 12:47

Ja sam se prije pitao zašto su ljudi kod nas finiji prema strancima nego prema drugima oko sebe. Banalan primjer...dođe bilo koji stranac i drže ga kao kralja ovdje. Ili zašto npr. Džeku časte ćevapima i pićem na svakom koraku a nogama šutaju beskućnike koji nemaju šta jesti.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Balkanci su najmanje spremni pomoći drugima

Post by Spanac_113 » 05 Dec 2013, 12:48

laganini wrote:..važno da nemaš više onaj pederki avatar...
ko o cemu, lagani se klati...

Trepavica
Status: Offline

Re: Balkanci su najmanje spremni pomoći drugima

Post by Trepavica » 05 Dec 2013, 12:49

laganini wrote:..pomaganje nije stvar imovinskog cenzusa...rič je o voljnom elementu..

Bas smo mi voljan narod..., da imamo vise i pomagali bi takoder vise ...Nema nam se sta prigovoriti...Pomoc uskladujemo sa mogucnostima...

Ruana
Status: Offline

Re: Balkanci su najmanje spremni pomoći drugima

Post by Ruana » 05 Dec 2013, 12:50

Ovo nije tacno evo juce sam vidjela u novinama skroz druge rezultate. Pisalo je da su istocni balkanci skrti.

Ciklama
Status: Offline

Re: Balkanci su najmanje spremni pomoći drugima

Post by Ciklama » 05 Dec 2013, 13:06

Nek' oni ovo istraživanje okače mačku o rep. Ništa im nevjerujem. :123

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Balkanci su najmanje spremni pomoći drugima

Post by laganini » 05 Dec 2013, 13:09

Ruana wrote:Ovo nije tacno evo juce sam vidjela u novinama skroz druge rezultate. Pisalo je da su istocni balkanci skrti.
..ru nešto si pobrkala..pogledaj naslov teme... :mah
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: Balkanci su najmanje spremni pomoći drugima

Post by Dalia » 05 Dec 2013, 13:44

Ma ovdje vise niko ne vjeruje nikome kakvo pomaganje kad cujes svaki dan ovaj onoga uvalio u kredit i sl. price
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

Post Reply

Return to “EX YU”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests