UDBA

Dešavanja u regionu.

Moderator: Krokodil Behko

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: UDBA

Post by Lebowski » 04 May 2014, 16:25

ISPOVEST UDBAŠA: Ubio bih Tita da sam imao priliku!

Image

Radomir Mika Ilić (93) slavi 1. maj kao dan kad je izbegao u Bugarsku kako bi sačuvao živu glavu od komunističkog režima.

U porodici Ilić iz sela Rgotine kod Bora, takozvanoj Maloj Moskvi, 1. maj se ne obeležava kao sećanje na dan kad su čikaški radnici stupili u štrajk tražeći bolje uslove života davne 1886. Oni slave trenutak kad je njihov najstariji član uspeo da sačuva živu glavu!

Bekstvo od smrti

Naime, i ove godine cela familija i najmlađi iz ovog kraja okupili su se oko Radomira Mike Ilića (93) kako bi ponovo čuli priču o njegovom prvomajskom begu u Bugarsku od tadašnjeg režima. Prvo što nam kaže je da je trebalo da se podigne ustanak protiv Tita, kom je jedino bilo važno da bude na čelu socijalističkog bloka.
- Bio je to ambiciozni bezobraznik. Ništa više. Da sam imao mogućnost da pucam u Broza, ubio bih ga još tad - završava ovaj poštovalac Lenjina, koji na počasnom mestu drži njegovu statuu.

- Kao načelniku Udbe za oblast 10 srezova timočkog okruga, do mene stigne vest da ću kao neko ko je nakon 1948. podržavao rezoluciju Informbiroa i bio za savezništvo s Rusijom morati da idem u Beograd da se opravdam. Znao sam da to ne znači samo da me proteruju iz Udbe. To mi je u sredu rekao moj naslednik, budući Krcunov načelnik za ovu oblast, a ja sam već u petak 1. maja 1949. bio na putu ka Sofiji - počinje životnu priču Mika, jedan od naš ih disidenata, koji je u izgnanstvu proveo čak 41 godinu.
On dodaje da je jedan od dvojice Jugoslovena kojima je oduzeto državljanstvo, za koje se izborio po povratku u zemlju devedesetih godina.

- Tek kasnije sam saznao da su i u Bugarskoj, gde sam završio Filozofski fakultet i radio u Ministarstvu pošta, poslali zatvorenika kazneno-popravnog zatvora iz Sremske Mitrovice da me ubije. Sedeo je na klupi s mojim prijateljem kome sam pomogao da ga zaposle u MUP, koji mu je rekao da sam ja čuveni partizan koji će ga ubiti čim me pogleda. Tako me je spasao, a da nisam ni znao - navodi on događaje koji su usledili nakon što je pobegao od Tita jer je dobro znao šta je režim radio s neistomišljenicima.

Likvidacija

Kako kaže, naivno je verovao da će bar poštedeti njegovu suprugu koja je čuvala ćerku od 18 meseci, ali se prevario. Odveli su je na Goli otok, a posle pet godina su je oslobodili i zamenili je s njegovom majkom.
- Bio sam njihov, zato sam bio opasan. Naša uloga nakon rata bila je da uspostavimo novu državu, da se oslobodimo ostataka kraljeve vlasti, onih koji su bili za Nedića, ljotićevaca, dražinovaca, bivših agenata Gestapoa, koje su vrbovali Nemci. Zadatak Udbe bio je likvidacija preostalih iz bivše vlasti, onih koji su streljali, gonili, palili, rušili, i da se stvore uslovi za izgradnju nove države.

Prvi konflikt s komunističkom vlašću nastao je kad su zahtevali otimanje od seljaka.
- Došao sam u situaciju da hapsim ljude koji su me hranili za vreme rata. Ja to nisam hteo da radim, zato su hteli da me ubiju - kaže ovaj dobrodržeći devedesettrogodišnjak i naglašava da je Tito ubio više komunista nego kraljevska vlast.

Ideologija
TRI PUTA U ZATVORU

Radomir Ilić Mika i njegov brat Jeremija, koji je bio predratni učitelj i komesar kraljevskog odreda, nosioci su Partizanske spomenice 1941. godine.
- Naš otac je 1943. godine poginuo po odlasku u partizane. Poznavao sam i Mošu Pijadea, Krcuna, Milovana Đilasa, a u zatvoru sam ležao više puta - kao skojevac godinu dana pre rata bio sam uhapšen u Zaječaru. Kraljevska vlast me je uhapsila zato što sam bio komunista i ležao sam šest meseci. I u Bugarskoj su me držali u zatočeništvu zato što nisam hteo da radim kao kontraobaveštajac.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: UDBA

Post by KOMESAR » 25 Jul 2014, 12:01

Kakvi su bili ljudi koji su preživjeli Goli otok?
Ispričaču vam jedan slučaj iz komšiluka.
Po izlasku sa robije on ni o kome i ni o čemu nije smio pričati.I ne samo to ,nego u svom prisustvu nije dao pričati.Sve mu je bilo u redu samo da ponovo ne dospije tamo odakle je došao.Izbjegavao je sve što se je moglo izbjeći.
Naspram njegovog stana u drugoj zgradi je bila prodavnica bijele tehnike,on je u sebe usadio fikciju da UDBA preko električne grijalice u izlogu prisluškuje šta govori iako osim šutnje nikad ništa nije ni govorio.S tom opsesijom do ludila je dovodio svoju suprugu i djecu.U takvoj situaciji supruga je jednog dana otišla do poslovođe prodavnice i zamolila ga da ukloni grijalicu iz izloga.Poslovođa je to odmah uradio,ali je morao imati nešto u izlogu.Na nesreću on je umjesto grijalice postavio peglu.Bivši logoraš je pao u još veći očaj uz obrazloženje da do sada su prisluškivali šta govorim-ne govori ništa,a sad su donijeli ekran da me snimaju.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: UDBA

Post by KOMESAR » 25 Jul 2014, 12:41

Poredak u onaj crni vakat je bio totalan i totalitaran-ko nije s nama on je protiv nas.
Čovjek je imao samo izbor:Ili biti svjedok ili optuženi,drugi izbor je bio biti doušnik ili uhođena osoba.Prije uhođenja UDB-i bi bio čovjek (mladić koji se neće pozdraviti sa djevojkom) neobičan,zatim čudan,zatim sumnjičav,zatim sumnjiv,i onda ga pozovu na razgovor i frapiraju detaljima i podacima o kao, neuzubilahi,da znaju sve o njemu.Ponude mu spas od beznađa i provalije u koju se zaputio-saradnju i zaštitu.Ukoliko to odbije neprestalno biva praćen,pokrivan i provociran.On je kasnije,ovisno od strukture vlastite ličnosti i temperature na kojoj se topi (neko je ko olovo,neko ko bakar,neko ko kalaj,neko,pak,ko željezo) obavezno ili svjedok ili optuženi na sudu.Tu velikog izbora nije bilo.
Last edited by KOMESAR on 25 Jul 2014, 13:51, edited 1 time in total.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: UDBA

Post by Dzagoda » 25 Jul 2014, 13:29

KOMESAR wrote:Poredak u onaj crni vakat je bio totalan i totalitaran-ko nije s nama on je protiv nas.
Aha, a sad je tu kao drugacije?! Oh please :lupa
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: UDBA

Post by laganini » 25 Jul 2014, 15:27

Jagoda wrote:
KOMESAR wrote:Poredak u onaj crni vakat je bio totalan i totalitaran-ko nije s nama on je protiv nas.
Aha, a sad je tu kao drugacije?! Oh please :lupa
...baš nije a što ti možeš mlatnit glupost i ostat živa..sve u obrani neobranjivog... :place
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: UDBA

Post by Dzagoda » 26 Jul 2014, 01:08

laganini wrote:
Jagoda wrote:
KOMESAR wrote:Poredak u onaj crni vakat je bio totalan i totalitaran-ko nije s nama on je protiv nas.
Aha, a sad je tu kao drugacije?! Oh please :lupa
...baš nije a što ti možeš mlatnit glupost i ostat živa..sve u obrani neobranjivog... :place
Covjek kad nema argumenata pocne personalno no?! :D Suti jadan, ne izvaljuj se iz cipela :hihi Specijalno u Lijepoj Nasoj nije deviza "ko nije s nama, protiv nas je" :lupa :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: UDBA

Post by KOMESAR » 26 Jul 2014, 20:17

Salahuddin wrote:Eh, sad, mozda je ovaj post vise bio za temu nesto na "Tito...".ne sjecam se vise. U svakom slucaju vidim da na UDBU najvise kukaju Bosnjaci. Uzecu da je to zbog toga sto smo vecina na forumu.
Da se odmah razumijemo: Hebem mater svakom ko je bio u UDBA-i i ko je stiti, podrzava i sl. (tek da me dezurni branioci likova i djela onih koji su prosle kroz UDBA-ine ruke, ne bi odmah optuzili za veleizdaju. Znaci i ja im hebem mater i sretan sam sto vise nije njihovo vrijeme - na stranu moja sumnja da se neki vid te posasti i dan-danas odrzava. Mozda sam samo paranoican. Nije ni bitno)

Znaci UDBA jeste brutalno kaznjavala sve "protivnike" rezima, pa i one sto su samo iste podrzavali. Znaci, jedno veliko zlo. Posto smo mi Bosnjaci, tadasnji muslimani (nakon 2.sv rata), bili relativno mali u odnosu na ostala dva veilka naroda koji su cinili ojosnicu te Jugoslavije, mene neke stvari cede. Cudi me to sto nam se svasta nesto nije izdesavalo a sto je po UDBA-inim "zakonima" bilo neoprostivo.
Naime, moze li mi neko izaci sa tacnim podacima, koliko je Bosnjaka osudjeno na smrt ili zatvorsku kaznu zbog ucesca (o podrsci da i ne govorim) u 13. SS Diviziji "Handzar i zbog onih mnogobrojnih koji su bili u ustasama?

Eto oanko jednostavno pitanje. Ovoga sam se slucajno dotakao neki dan sa svojim prijateljem, takodje bosnjakom, i ovo mi nesto pade na um. Pitam njega ovo, on se misli...i na kraju samo kaze "yebi me ako znam". Jer obojica pamtimo itekako istoriju iz komusitickog rezima, taj skolski predmet od koga mi se dizala kosa na glavi jer sam ga toliko mrzio. Zavsrsih ja i dvije godine srednje skole uceci tu (jos komunisticku) istoriju i ne nadjoh na puno mjesta da se spominju Bosnjaci kao oni koji su u prosjeku od preko 90% (ovo lupam ali mislim da je to tu negdje) bili u vojskama koje su se borile protiv komunista. Naveo sam samo dvije koje su bile najaktivnije i u ocima onog rezima i najgore.

Koliko vas se sjeca u kom udzbeniku se pretresalo puno o 13. SS? Ili ucescu Bosnjaka u ustasama. Kao jao mali, brzo sam naucio ko je bio Ante Pavelic i znao sam koje je nacionalnosti bio, zasta se zalagao itd. Znao sam za u...... Isto vazi i za Drazu Mihajlovica i njegove cetnike. Vrlo dobro znamo kako se rezim obracunavao sa njima poslije rata. Manje sa ........, jer mislim da im je Tito malo gledao kroz prste ( Srbima) zbog njihovog predominantnog ucesca u Partizanima. Ali ipak taj obracun sa ........ u Jugoslaviji nikad nije prestajao kako se Tito osjecao jacim i imao podrsku u srpskom narodu.

Sva moja poenta u tome je da je nas, bosnjacki, doprinos u Partizanima bio minimalan, a maksimalan u ucescu u onim snagama koje su se borile protiv partizana, mi smo jako dobro prosli, sto se tice tih odmazdi UDBA-e i cijelog komunistickog rezima. Imam primjer covjeka kojeg sam dobro poznavao (Gornja Orahovica, Lebowski i fruit znaju gdje je to) koji je bio u Handzar diviziji i zivio "happily" U jogoslaviji (cak ga primili u Jugoslovensku vojsku, gdje je dogurao do cina potporucnika). Ako treba, mogu na PM i reci o kome se radi, obzirom na to i da je covjek skoro umro. Drugi slucaj je moj rodjeni amidza, koji je bio u nekakvom "zelenom kadru", koji je to prilikom regrutacije u JNA i priznao (takodje, ne samo da nije kaznjen, nego se neki oficir i izderao na njega sto je to priznao. Koga interesuje cijela prica, nije mi problem ni da je ispricam).

Eto, to bi bilo to. Pitanje sa moje strane je, zasto nismo kaznjeni srazmjerno nasem ucescu u borbi protiv komunista. Ako neko moze da objasni, za mene tu misteriju. Jako bih mu se zahvalio.
Uh,što me nasikira!
Pa bolan ne bio četnici su '44 svi prešli u partizane,jel' o tim partizanima misliš?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: UDBA

Post by KOMESAR » 26 Jul 2014, 21:08

Salahuddin wrote:KOMESAR, nije rijec o chetnicima. Mislim da sam bio jasan kada sam postavio pitanje. Da se i mnogim chetnicima progledalo kroz prste, takodje je tacno (procitaj sta je Avdo Humo na sve to imao da kaze) ali ja sam pitao ono sto sam pitao. Nemoj mi sada skretati sa teme.

Ne znam sto ste cenzurisali rijec "c_etnik". Pa nije to pogrdno, vec zvanicno ime.
Da razjasnimo prvo šta podrazumjevaš pod partizani?
Misliš li na one iz Titinih filmova ili one što su se krili po šumama i gorama.Ovih prvih je bilo mnogo,ovih drugih vrlo malo.
Među ovim drugim ,procentualno, Muslimana je bilo dovoljno,da obore tvoju tezu.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26271
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14138 times
Been thanked: 3735 times
Status: Online

Re: UDBA

Post by Veca » 26 Jul 2014, 21:14

...Senahide,nasi su uglavnom bili u domobranima...nakon rata rehabilitirani,tako da ih ne'a tam' dje Hin trazis! :)
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: UDBA

Post by KOMESAR » 26 Jul 2014, 21:19

Salahuddin wrote:Aha. Imas li neki broj da raspolazes njime? Da, postojala je cak i muslimanska brigada u partizanima. Ali sveukupan broj u odnosu na stanovnistvo, mali. I opet, nije to ono sto ja pitam. Znas li koliko je muslimana bilo u toj 13. SS diviziji? Jesu li njihovi clanovi porodica imali problema sa zaposljavanjem i slicno? I sta je sa samim pripadnicima te divizije? Koliko ih je osudjeno, sto na smrt, sto na zatvorske kazne?

Manje ja hocu da znam o partiznaima i c_etnicima. Hebemu misa, zar je toliko tesko skontati sta ja ustvari pitam....
Ovo nije tema,kad budem raspoložen,kad prođe Ramazan, podastrijet ću ti podatke.

p.s.
Samo da znaš, do dolaska Rusa, partizani su bili slabašna vojska.Kasnije, u miru, su ojačali.Prvo OZNA ,pa UDBA je prebirala po tim podacima,ništa se ne sekiraj.
Last edited by KOMESAR on 26 Jul 2014, 21:24, edited 1 time in total.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: UDBA

Post by KOMESAR » 27 Jul 2014, 00:23

Salahuddin wrote:
KOMESAR wrote:
Nema frke. Ali podaci o ovome sto ja pitam. Znaci, sta je razlog da smo mi, muslimani, malo i fasovali od komunistickog rezima obzirom na ucesce nasih ljudi u jedinicama koje je komunizam smatrao najgorima. Molim, znaci, da se drzis toga. Ne interesuje me prelazak cetnika u partizane, to i sam znam.
Brutalnost .staša bosanski Muslimani nisu nikada prihvatili.Istina,da su pojedini u jedinicama Handžar divizije koje su bile u sklopu ss u Jugoslaviji,a koje su formirali nacisti, izveli nekoliko napada protiv Srba,ali većina muslimanskog naroda,i što je najvažnije,vođe muslimanskog naroda,i pored velikog neprijateljstva Srba prema njima nisu se nikad zanijeli u fanatizam.Naprotiv,ustaška brutalnost prema Srbima bila je uzrok komplikovanja odnosa između NDH i Muslimana.U ljeto i jesen 1941.godine vođe muslimanskog naroda u Sarajevu,Prijedoru (koja koincidencija),Mostaru,Banja Luci i Tuzli objavili su pisane proteste protiv mjera NDH.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: UDBA

Post by KOMESAR » 27 Jul 2014, 00:34

Salahuddin wrote:
KOMESAR wrote:
Salahuddin wrote:
KOMESAR wrote:
Nema frke. Ali podaci o ovome sto ja pitam. Znaci, sta je razlog da smo mi, muslimani, malo i fasovali od komunistickog rezima obzirom na ucesce nasih ljudi u jedinicama koje je komunizam smatrao najgorima. Molim, znaci, da se drzis toga. Ne interesuje me prelazak cetnika u partizane, to i sam znam.
Brutalnost .... bosanski Muslimani nisu nikada prihvatili.Istina,da su pojedini u jedinicama Handžar divizije koje su bile u sklopu ss u Jugoslaviji,a koje su formirali nacisti, izveli nekoliko napada protiv Srba,ali većina muslimanskog naroda,i što je najvažnije,vođe muslimanskog naroda,i pored velikog neprijateljstva Srba prema njima nisu se nikad zanijeli u fanatizam.Naprotiv,ustaška brutalnost prema Srbima bila je uzrok komplikovanja odnosa između NDH i Muslimana.U ljeto i jesen 1941.godine vođe muslimanskog naroda u Sarajevu,Prijedoru (koja koincidencija),Mostaru,Banja Luci i Tuzli objavili su pisane proteste protiv mjera NDH.
Da, poznata mi je ta "peticija" vidjenijih muslimana. Ali opet, nista ovo nema veze sa mojim pitanjem. Komunisti su nekako brzo "zaboravili" 13. SS i njene pripadnike. To se odrazilo i u udzbenicima istorije koji su se bavili "domacim izdajnicima". Ja ne znam sta (ko) je uzrok tome ali to je tako. Kazem ti, poznavao sam covjeka koji je bio u toj diviziji i apsolutno nije imao problema u zivotu pod komunjarama. Poslije rata u BiH, nekako je izganjao i penziju u Njemackoj. Bio dobar, strasno dobar covjek. Da mu Allah swt podari Dzennet. Ako si ti za, ja bih da mi prekinemo ovu diskusiju jer mi se cini da se sloziti necemo a necu ni da se "posvadjam" sa nekim oko ovoga. Opet, ako hoces dalje, bujrum.
Komunjare su se bojale ss-a i mnogo godina kasnije.
Naravno da ćemo iznijeti svoja stajališta,a moje je to da ss i Handžar divizija nije vršio zločine ni blizu četničkih hordi.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: UDBA

Post by Krokodil Behko » 27 Jul 2014, 01:20

KOMESAR wrote: Komunjare su se bojale ss-a i mnogo godina kasnije.
Naravno da ćemo iznijeti svoja stajališta,a moje je to da ss i Handžar divizija nije vršio zločine ni blizu četničkih hordi.
Natovareno im je oko 1800 ubijenih civila. Ima li spisak ili se samo tvrdi?
online

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: UDBA

Post by KOMESAR » 27 Jul 2014, 02:05

Krokodil Behko wrote:
KOMESAR wrote: Komunjare su se bojale ss-a i mnogo godina kasnije.
Naravno da ćemo iznijeti svoja stajališta,a moje je to da ss i Handžar divizija nije vršio zločine ni blizu četničkih hordi.
Natovareno im je oko 1800 ubijenih civila. Ima li spisak ili se samo tvrdi?
Taj spisak kao i mnogi drugi je lažan,ali kad si već kod toga reći ću za UDBU.Služba nije mogla amortizovati četničke zločine,pa je zato ćutala i za druge koji su,ruku na srce u odnosu na sistematsko uništavanje Muslimana bili zanemarljivi.Čak ni Jasenovac nije toliko pominjan.
No vratimo se četnicima:
1943.godine na mjesto plitičkog lidera je došao Stevan Moljević koji je formulisao program etničkog čišćenja usvojen od vojnog lidera Draže Mihajlovića.
"Gdje god ima Srpski grob tamo je Srpska zemlja"
Mihajlović je u pisanom obliku izdao naredbu:
1.Na čelu sa kraljem narodu osigurati slobodu
2.Stvoriti "veliku Jugoslaviju" Sa današnjom Srbijom (uključujući Makedoniju) ,uključiti Crnu goru,BiH,Srem,Banat i Bačku i etničkim čišćenjem stvoriti veliku Srbiju
3.U Jugoslaviju uključiti slavenske prostore koje drži Njemačka i Italija,te posebno Srpsku zemlju u Bugarskoj i sjevernu Albaniju.
4.Državne granice očistiti od nacionalnih manjina
5.Očistiti Sandžak od muslimana,BiH od muslimana i Hrvata,između Srbije i Crne Gore i između Srbije i Slovenije oformiti granice.

Rezultat ove naredbe je bio pokolj s kojim komunisti nisu znali šta će.

p.s.
Naravno da je stvorio Veliku Jugoslaviju samo preko partizana (Ima moj post o ulicama u Sarajevu na nekoj drugoj temi)
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: UDBA

Post by Krokodil Behko » 27 Jul 2014, 09:22

KOMESAR wrote:
Krokodil Behko wrote:
KOMESAR wrote: Komunjare su se bojale ss-a i mnogo godina kasnije.
Naravno da ćemo iznijeti svoja stajališta,a moje je to da ss i Handžar divizija nije vršio zločine ni blizu četničkih hordi.
Natovareno im je oko 1800 ubijenih civila. Ima li spisak ili se samo tvrdi?
Taj spisak kao i mnogi drugi je lažan,ali kad si već kod toga reći ću za UDBU.Služba nije mogla amortizovati četničke zločine,pa je zato ćutala i za druge koji su,ruku na srce u odnosu na sistematsko uništavanje Muslimana bili zanemarljivi.Čak ni Jasenovac nije toliko pominjan.
No vratimo se četnicima:
1943.godine na mjesto plitičkog lidera je došao Stevan Moljević koji je formulisao program etničkog čišćenja usvojen od vojnog lidera Draže Mihajlovića.
"Gdje god ima Srpski grob tamo je Srpska zemlja"
Mihajlović je u pisanom obliku izdao naredbu:
1.Na čelu sa kraljem narodu osigurati slobodu
2.Stvoriti "veliku Jugoslaviju" Sa današnjom Srbijom (uključujući Makedoniju) ,uključiti Crnu goru,BiH,Srem,Banat i Bačku i etničkim čišćenjem stvoriti veliku Srbiju
3.U Jugoslaviju uključiti slavenske prostore koje drži Njemačka i Italija,te posebno Srpsku zemlju u Bugarskoj i sjevernu Albaniju.
4.Državne granice očistiti od nacionalnih manjina
5.Očistiti Sandžak od muslimana,BiH od muslimana i Hrvata,između Srbije i Crne Gore i između Srbije i Slovenije oformiti granice.

Rezultat ove naredbe je bio pokolj s kojim komunisti nisu znali šta će.

p.s.
Naravno da je stvorio Veliku Jugoslaviju samo preko partizana (Ima moj post o ulicama u Sarajevu na nekoj drugoj temi)
Vjerujem da dobar dio Srba Jugoslaviju doživljava kao zajednicu koliko-toliko ravnopravnih naroda. Problem je u onom drugom dijelu Srba kod kojih se pojavljuje ta neobična percepcija Jugoslavija=Srbija+ostali. Razmišljao sam o tome i mislim da u ovom momentu, u ovom vremenu, Srbi bolje ne mogu. Ne možemo mi tu kriviti njihove historičare, jer oni su ipak dobrim dijelom, napisali realnu historiju. Krivac je SPC, koja se pisanjem iste, počela baviti već u 16. stoljeću a radi to i danas. Alfa je i omega unutar naroda i hajd ti sad objasni neke stvari. Prosto je fenomen, da su dostupne knjige realne historije, a i dalje se vjeruje mitovima.

UDBA tu (skupa sa ostalim instrumentima komunističke vlasti) provodi Jugoslaviju po percepciji onih prvih koji ipak to doživljavaju kao višenacionalnu zajednicu. Ok, možda sebe vide malo ispred drugih ali ipak znatno bolje. Primjerice, ipak su sve zemlje/republike bile sastavnice Jugoslavije i niti jedna od njih nije negirana ili uskraćena za neke teritorije, isključno BiH u vezi Herceg Novog.

Nakon onolikih i svestranih zločina u ratu, narodima se kao dobra činila bilo kakva vlast koja ipak poštuje te neke osnovne principe nacija/granice.

Išlo je tako par decenija u korist Srbije. Npr, iz 2.ww. Zagreb i Beograd, izlaze skoro pa iste veličine, da bi u roku od 20 godina, Beograd postao duplo veći.

Mi jednostavno moramo akceptirati da se desilo to, da su Ranković, a samim tim i UDBA morali biti demontirani u korist opstanka Jugoslavije jer niko nije bio zadovoljan ovom situacijom. Izrađen je taj ustav iz 1974. kao kompromis i kao što znamo, SFRJ se raspada, jer je ni kao takvu kompromisnu, nisu željeli ni Srbi ni Hrvati ili bar njihova rukovodstva.
online

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: UDBA

Post by KOMESAR » 27 Jul 2014, 09:48

Krokodil Behko wrote:
KOMESAR wrote:
Vjerujem da dobar dio Srba Jugoslaviju doživljava kao zajednicu koliko-toliko ravnopravnih naroda. Problem je u onom drugom dijelu Srba kod kojih se pojavljuje ta neobična percepcija Jugoslavija=Srbija+ostali. Razmišljao sam o tome i mislim da u ovom momentu, u ovom vremenu, Srbi bolje ne mogu. Ne možemo mi tu kriviti njihove historičare, jer oni su ipak dobrim dijelom, napisali realnu historiju. Krivac je SPC, koja se pisanjem iste, počela baviti već u 16. stoljeću a radi to i danas. Alfa je i omega unutar naroda i hajd ti sad objasni neke stvari. Prosto je fenomen, da su dostupne knjige realne historije, a i dalje se vjeruje mitovima.

UDBA tu (skupa sa ostalim instrumentima komunističke vlasti) provodi Jugoslaviju po percepciji onih prvih koji ipak to doživljavaju kao višenacionalnu zajednicu. Ok, možda sebe vide malo ispred drugih ali ipak znatno bolje. Primjerice, ipak su sve zemlje/republike bile sastavnice Jugoslavije i niti jedna od njih nije negirana ili uskraćena za neke teritorije, isključno BiH u vezi Herceg Novog.

Nakon onolikih i svestranih zločina u ratu, narodima se kao dobra činila bilo kakva vlast koja ipak poštuje te neke osnovne principe nacija/granice.

Išlo je tako par decenija u korist Srbije. Npr, iz 2.ww. Zagreb i Beograd, izlaze skoro pa iste veličine, da bi u roku od 20 godina, Beograd postao duplo veći.

Mi jednostavno moramo akceptirati da se desilo to, da su Ranković, a samim tim i UDBA morali biti demontirani u korist opstanka Jugoslavije jer niko nije bio zadovoljan ovom situacijom. Izrađen je taj ustav iz 1974. kao kompromis i kao što znamo, SFRJ se raspada, jer je ni kao takvu kompromisnu, nisu željeli ni Srbi ni Hrvati ili bar njihova rukovodstva.
U dolini rijeke Drine se je dogodio genocid koji su počinili četnici.Ti isti četnici su '44 prevedeni u partizane.Ti isti četnici (Moljevića ideologija) su gradili državu i policijske strukture.Napravljeno je tako dobro da su svi narodi i narodnosti bili potčinjeni Srbima.Samo u Zagrebu su držali preko 50% direktorskih i inih pozicija,da ne govorimo o Sarajevu,Titogradu,Skoplju...
Kad je procjenjeno da je došlo vrijeme samo su promjenili kape.Sve i jedan,bez izuzetka.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: UDBA

Post by Spanac_113 » 04 Sep 2014, 17:05

neki podatci o masovnim streljanjima (OZNA) u srbiji. ne znam koliko su tacni jer se radi o navodima iz istrazivanja a ne o dokumentima OZN-e ili sluzbenih lica.

Konačni podaci za četiri okruga

U dosadašnjem radu Komisija je za smederevski, timočki, jablanički i moravički okrug na osnovu arhiva vojske, BIA i terenskog istraživanja koje podrzumeva pronalaženje živih svedoka, pronašla precizne podatke o broju ubijenih, koji su prema rečima Cvetkovića „skoro konačni”.
Tako je u Timočkom okrugu, gde je rađena i probna ekshumacija u potoku Zmijanac kod Zaječara, utvrđeno da je streljano 714 ljudi, kod osam grobnica i da je 123 nestalo, što je ukupno 837 ljudi. Po gradovima, broj ubijenih je ovakav: Zaječar 363, Kanjaževac 215, Soko Banja 60 i Boljevac 76 .
„To su žrtve čiji je identitet utvrđen, pa broj od 837 ubijenih ljudi predstavlja najmanji mogući i tako je za sva četri okruga”, navodi istoričar Cvetković.
Za Jablanički okrug, gde je rađena probna ekshumacija u opštini Vlasotince, popisano je ukupno 734 streljanih kod pet jama i 133 nestalih, što su ukupno najmanje 867 žrtve.
Za smederevski okrug postoje podaci za šest grobnica i da je streljano 465 ljudi, a za još 310 osoba se pretpostavlja da su streljane, ali za njih nema potpune dokumentacije.
„Prema podacima tih 310 ljudi je odvedeno u BiH i tamo streljano, ali odatle još nismo dobili dokumentaciju”, kaže istoričar Cvetković. Prema nalazu Komisije za ovaj okrug, tako je u Smederevu ukupno bilo 269 žrtava (245 ubijenih i 24 nestala), a u Velikoj Plani 204 (116 ubijenih i 88 nestalih). U Moravičkom okrugu partizanske jedinice streljale su 1.431 osobu.
Komisija je utvrdila i koliko je ljudi streljano po gradovima i mestima za Moravički okrug. Tako na primer, u Čačku ukupno 847 žrtava (770 stradalih i 77 nestalih), Gornjem Milanovcu 459 (312 i 147), Lučanima 350 (244 i 106) i Ivanjici 128 (105 i 23). Najveće potencijalne lokacije masovnih grobnica su u Čačku kraj Morave i stadiona Borca, Gornjem Milanovcu kod Gradskog groblja, Guči na obali Belice i Ivanjici kod Varoškog groblja.

Najmasovnije grobnice u Vojvodini

Cvetković navodi da u Srbiji nema velikih grobnica kao u Sloveniji i najmasovnije, sa više stotina žrtava, kako se pretpostavlja, nalaze se u Vojvodini. Komisija je koristila i podatke Anketnog odbora Skupštine Vojvodine formiranog 2003, koji je tokom svog rada popisao oko 27.000 stradalih i nestalih od septembra 1944. do 1948, a procene su da je u tom periodu u Vojvodini ubijeno oko 45.000 ljudi. Neki članovi tog Odbora su se sada priključili Komisiji. Prema podacima do kojih je došla Komisija, kao i Anketni odbor, na području Vojvodine masovno su ubijani i pripadnici nemačke i mađarske nacionalne manjine. Nekada su žrtve bile čitave porodice, a streljanja su vršile i sovjetske jedinice.
O zločinima nad nemačkim civilima svedoči i Vladimir Dedijer u svojoj knjizi, gde navodi pismo Broza upućeno Peku Dapčeviću 16. oktobra 1944:
„Pošalji mi hitno preko Bele Crkve za Vršac jednu od najboljih jakih brigada, eventualno Krajišku. Potrebno mi je da očistim Vršac od švapskih stanovnika”, navodi se u pismu.
Istoričar Cvetković navodi da će se Komisija sledeće godine baviti lokacijama u Vojvodini, koje su do sada bile zapostavljene. Prema tom nepotpunom popisu Anketnog odbora, u Vojvodini je posle 12. septembra 1944. ubijeno oko 26.000 nemačkih civila, takozvanih Folksdojčera i oko 6.000 mađarskih civila. Većina popisanih su bili žene, deca i starci. Članovi tog odbora pretpostavljaju i da je ubijeno i oko 15.000 ratnih zarobljenika. Nekima od ratnih zarobljenika je suđeno, dok su ostali ubijeni bez presude. Sadašnja komisija će pokušati da utvrdi i tačan broj ubijenih ratnih zarobljenika Nemaca i Mađara. Problem je što u dokumentima, prema rečima Cvetkovića, članovi Komisije nisu našli popis ubijenih ratnih zarobljenika. Pronađen je, međutim, dokument Ozne u kojem se navodi da je u Vojvodini u logorima bilo 105.740 Nemaca, od čega muškaraca 30.745, žena 54.099 i dece 20.896.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: UDBA

Post by laganini » 04 Sep 2014, 17:10

KOMESAR wrote:
Krokodil Behko wrote:
KOMESAR wrote:
Vjerujem da dobar dio Srba Jugoslaviju doživljava kao zajednicu koliko-toliko ravnopravnih naroda. Problem je u onom drugom dijelu Srba kod kojih se pojavljuje ta neobična percepcija Jugoslavija=Srbija+ostali. Razmišljao sam o tome i mislim da u ovom momentu, u ovom vremenu, Srbi bolje ne mogu. Ne možemo mi tu kriviti njihove historičare, jer oni su ipak dobrim dijelom, napisali realnu historiju. Krivac je SPC, koja se pisanjem iste, počela baviti već u 16. stoljeću a radi to i danas. Alfa je i omega unutar naroda i hajd ti sad objasni neke stvari. Prosto je fenomen, da su dostupne knjige realne historije, a i dalje se vjeruje mitovima.

UDBA tu (skupa sa ostalim instrumentima komunističke vlasti) provodi Jugoslaviju po percepciji onih prvih koji ipak to doživljavaju kao višenacionalnu zajednicu. Ok, možda sebe vide malo ispred drugih ali ipak znatno bolje. Primjerice, ipak su sve zemlje/republike bile sastavnice Jugoslavije i niti jedna od njih nije negirana ili uskraćena za neke teritorije, isključno BiH u vezi Herceg Novo

Nakon onolikih i svestranih zločina u ratu, narodima se kao dobra činila bilo kakva vlast koja ipak poštuje te neke osnovne principe nacija/granice.

Išlo je tako par decenija u korist Srbije. Npr, iz 2.ww. Zagreb i Beograd, izlaze skoro pa iste veličine, da bi u roku od 20 godina, Beograd postao duplo veći.

Mi jednostavno moramo akceptirati da se desilo to, da su Ranković, a samim tim i UDBA morali biti demontirani u korist opstanka Jugoslavije jer niko nije bio zadovoljan ovom situacijom. Izrađen je taj ustav iz 1974. kao kompromis i kao što znamo, SFRJ se raspada, jer je ni kao takvu kompromisnu, nisu željeli ni Srbi ni Hrvati ili bar njihova rukovodstva.
U dolini rijeke Drine se je dogodio genocid koji su počinili četnici.Ti isti četnici su '44 prevedeni u partizane.Ti isti četnici (Moljevića ideologija) su gradili državu i policijske strukture.Napravljeno je tako dobro da su svi narodi i narodnosti bili potčinjeni Srbima.Samo u Zagrebu su držali preko 50% direktorskih i inih pozicija,da ne govorimo o Sarajevu,Titogradu,Skoplju...
Kad je procjenjeno da je došlo vrijeme samo su promjenili kape.Sve i jedan,bez izuzetka.
..već sam mislio da je to samo moje saznaje... :ok
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: UDBA

Post by Spanac_113 » 04 Sep 2014, 17:14

...
Last edited by Spanac_113 on 04 Sep 2014, 19:08, edited 1 time in total.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: UDBA

Post by Spanac_113 » 04 Sep 2014, 17:18

zanimljivih imena ovde :hm

Post Reply

Return to “EX YU”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests