Glasovanje dijaspore na izborima

Dešavanja u regionu.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Glasovanje dijaspore na izborima

Post by storm » 12 Jan 2015, 21:40

Majo baniraj je....znam šta misli :ideja
:valja
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: Glasovanje dijaspore na izborima

Post by Krokodil Behko » 12 Jan 2015, 21:50

vila wrote:A zar ne mislis da o politickom kursu Hrvatske ne ovisi i opstojnost Hrvata u BiH?
primjer
Bez podrske vlade RH ne bi postojalo sveuciliste u Mostaru!
niti bi postojao klinicki bolnicki centar u mostaru,,mozda bi ali ne ovakav kakav je sad!

Nikako da skontam, kakve veze ima politički kurs HR sa Hrvatima u BiH.
Bile su tamo na vlasti i lijeve i desne stranke, pa opet mi se čini da je sve isto :cudi

Što se tiče sveučilišta i bolnice, jel misliš Mostar kao zapadni Mostar?
Možda te podjele utiču na slabiju efikasnost lokalne vlasti, a to ipak ne bi trebao biti problem RH. Posljedica su dva različita univerziteta, dva klinička centra, i sve ostalo u duplo.
Federacija je ustanovljena na način da je osnovno organiziranje i zdravstva i školstva na nivou kantona, a ne na nivou Federacije, zar ne?

Malo samokritike ne bi bilo uzaludno.

Uostalom, zar ne kažete da lijepo živite? Kako onda nemate pare za izgradnju infrastrukture?
Sve mi se čini, da para ima ali tokove kontrolišu tajkuni kojima ste dozvolili da imaju sve i za sve, osim da pomognu u izgradnji, a kad ih se nagazi, onda se oni sjete da su Hrvati i to ne obični nego ugroženi Hrvati :ideja

Dešavaju se u životu i takve situacije, da više braće živi na svom placu, slogu imaju i kuće prave.
Ima i takvih gdje braća nisu složna, pa niko ništa ne pravi, jer nit se mogu dogovoriti, niti bar jedan od njih ima volje za gradnju. Radije bi živjeli negdje drugo.

U RS se to lijepo vidi. Infrastruktura - NULA!
Nema nijedan dobar put. Par desetina dovršenog autoputa, daleko ispod standarda kakav je u FBiH i to je sve od njih. Urbanizacija gradova - nula. Kulturne institucije skoro da i ne postoje. Glavna muzička institucija u Banja Luci je tamburaški orkestar. Sport sve nula, osim Dodikove Igokee. Sve državne firme prodate pod sumnjivim okolnostima.

Sami sebe provincijaliziraju u svojoj rođenoj zemlji i to sve zbog toga što misle kako im od svega navedenog, ništa nije ni potrebno, jer centar je Beograd i tamo to sve treba da bude.

Izvini, ali i vi Hercegovci (bar pomalo) ličite na njih.
Glasaj ti gdje hoćeš, ali napretka ti nema ako ne gradiš svoju zemlju svojim rukama.
Vjeruj da je to jedini siguran i mnogo sigurniji zalog za budućnost, nego ako neki sjede i očekuju donaciju iz HR, istovremeno proklinjući zlu sudbinu i zle političare iz Sarajevistana.

FYI, Lijanovići, "violeta" and other tajkuni iz Hercegovine, imaju itekako dobre odnose sa tim zlim Sarajevistanom, preko kojeg su izgradili sve moguće i nemoguće poslovne kontakte s muslimanskim zemljama i ostvaruju zaradu. Eto, sad mi nije jasno, ako su političari bili posrednici između njih, kako to da ne mogu biti posrednici između običnih ljudi, pa čak ni između sebe samih?
Reklo bi se da tu nema zarade za njih, pa im nije zanimljivo.

Neee, nisam ja otišao u off. Samo želim da ti objasnim, da neki krugovi možda žele da ti tako predstave stvar, da ako ne glasaš na predsjedničkim izborima u HR, automatski si učinila veliko zlo svom etnosu, svom kantonu-općini i sigurno će se posljedice tvoje neodgovornosti, osjećati stotinama godina. :hihi

Bit ćemo normalna i koliko-toliko uspješna država, tek kad ti ne bude bitno ni ko je na vlasti u BiH, a kamo tek u HR. Kužiš? U međuvremenu, i ti i ja plaćamo porez u FBiH i treba da se borimo, da vidimo gdje i kako odlaze ti novci, da li se koriste racionalno, kako bi bilo da se nešto promijeni, pa da npr, ti imaš neki malo veći postotak, a ja ću opet dobiti nešto drugo i sve tako.

Primjera radi, izlaznost na izborima u USA je u vrh glave 30%.

I za kraj, u historijskom smislu, ako je neko nekome dijaspora, onda su to nama Hrvati u HR.
Kad malo bolje razmislim, bolje da vi glasate na njihovim izborima, nego obrnuto :jupi
online

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Glasovanje dijaspore na izborima

Post by KOMESAR » 12 Jan 2015, 22:24

Sve one koji glasaju na izborima za predsjednika Hrvatske ili Hrvatski parlament tako treba i tretirati.Kao strance u BiH.
Naravno, ukoliko krše naše zakone,a krše, treba ih protjerati u njihovu domovinu.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14915
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 441 times
Been thanked: 794 times
Status: Offline

Re: Glasovanje dijaspore na izborima

Post by vila » 12 Jan 2015, 22:32

Koji zakon krše?
da cujem

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14915
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 441 times
Been thanked: 794 times
Status: Offline

Re: Glasovanje dijaspore na izborima

Post by vila » 12 Jan 2015, 22:37

@Krokodil
Sutra cu odgovoriti
jos sam u soku od protjerivanja

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Glasovanje dijaspore na izborima

Post by KOMESAR » 12 Jan 2015, 22:43

vila wrote:Koji zakon krše?
da cujem
Recimo zakon o imovini.Stranci u nas ne mogu posjedovati nepokretnu,a čini mi se ni pokretnu imovinu.
Znači, prvo bi im oduzeo imovinu,pa ih onda protjerao,za Hrvatsku.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14915
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 441 times
Been thanked: 794 times
Status: Offline

Re: Glasovanje dijaspore na izborima

Post by vila » 12 Jan 2015, 22:44

A tko su stranci?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: Glasovanje dijaspore na izborima

Post by Krokodil Behko » 12 Jan 2015, 22:45

vila wrote:@Krokodil
znaci u normalnim europskim drzavama ne postoje stranke i ljude nije briga tko sjedi u vladi pa i ne glasaju?


mozda!u sjevernoj koreji

Nije da nije bitno, nego nemas toliko drame i niko ne postane paranoik, samo zato što nije pobijedila njegova stranka. Mi imamo problema s kolektivnim paranojama na svim stranama.

Ne smeta meni to glasanje. Glasaj svaki dan ako hoćeš i ako ti daju. Samo iznosim svoje mišljenje, razloge itd. Jbg, dijaspora u prevodu znači iseljeništvo, a vi niste došli iz HR, nego ste rođeni/postali tu. Npr vrijedilo bi istražiti, da li Nijemci iz Belgije glasaju u Njemačkoj. Objašnjavam princip. Samo to i ništa više.

Ne mogu ja sad biti kriv ako komentarišem glup izraz za ovu situaciju, a koji je eto utvrđen tim nekim zakonom u HR.
online

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14915
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 441 times
Been thanked: 794 times
Status: Offline

Re: Glasovanje dijaspore na izborima

Post by vila » 12 Jan 2015, 22:49

Pa o paranioji se i radi!
zato i reagiram
moze to nekom biti glupo ali ljudi zakonski imaju to pravo
i tim pravom ne nanose nikakvu stetu BiH
to je pitanje Hrvatske i njenih drzavljana

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Glasovanje dijaspore na izborima

Post by KOMESAR » 12 Jan 2015, 22:53

vila wrote:A tko su stranci?
Hrvati koji biraju svog predsjednika su stranci u svakoj državi,osim Hrvatske.
Ipak ću morati crtati neke stvari?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14915
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 441 times
Been thanked: 794 times
Status: Offline

Re: Glasovanje dijaspore na izborima

Post by vila » 12 Jan 2015, 22:54

KOMESAR wrote:
vila wrote:A tko su stranci?
Hrvati koji biraju svog predsjednika su stranci u svakoj državi,osim Hrvatske.
Ipak ću morati crtati neke stvari?
Dok ne crtas na salveti,,,,dobro je
:stop

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: Glasovanje dijaspore na izborima

Post by Krokodil Behko » 12 Jan 2015, 22:54

vila wrote:Pa o paranioji se i radi!
zato i reagiram
moze to nekom biti glupo ali ljudi zakonski imaju to pravo
i tim pravom ne nanose nikakvu stetu BiH
to je pitanje Hrvatske i njenih drzavljana
Jeste, jeste ali paranoja nije uvijek samo na "protivničkoj" strani :D.
Mslm, izvini eto, glasaj i dalje ali to je bzvz. To niko ne radi u Evropi.
A kao što već rekoh, ofiran je i taj izraz - dijaspora. Vi niste dijaspora njima.
online

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Glasovanje dijaspore na izborima

Post by KOMESAR » 12 Jan 2015, 23:01

vila wrote:
KOMESAR wrote:
vila wrote:A tko su stranci?
Hrvati koji biraju svog predsjednika su stranci u svakoj državi,osim Hrvatske.
Ipak ću morati crtati neke stvari?
Dok ne crtas na salveti,,,,dobro je
:stop
Vidi ovako:
Stranci u svim zemljama,pa i u Bosni glasaju u ambasadama ili konzulatima za svog predsjednika.To rade Amerikanci,Nijemci,Holanđani,Srbijanci...pa i Hrvati.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Glasovanje dijaspore na izborima

Post by storm » 12 Jan 2015, 23:04

KOMESAR wrote:
vila wrote:Koji zakon krše?
da cujem
Recimo zakon o imovini.Stranci u nas ne mogu posjedovati nepokretnu,a čini mi se ni pokretnu imovinu.
Znači, prvo bi im oduzeo imovinu,pa ih onda protjerao,za Hrvatsku.
Predugo si se družio sa rankovićem .... prvo plačeš za susjedima, sad bi oduzeo, istjerao, protjerao .... zbog glasovanja ?
to ipak nije neki krucijalni problem ima bih mnogo dubljih po tom pitanju ...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Glasovanje dijaspore na izborima

Post by KOMESAR » 12 Jan 2015, 23:07

storm wrote:
KOMESAR wrote:
vila wrote:Koji zakon krše?
da cujem
Recimo zakon o imovini.Stranci u nas ne mogu posjedovati nepokretnu,a čini mi se ni pokretnu imovinu.
Znači, prvo bi im oduzeo imovinu,pa ih onda protjerao,za Hrvatsku.
Predugo si se družio sa rankovićem .... prvo plačeš za susjedima, sad bi oduzeo, istjerao, protjerao .... zbog glasovanja ?
to ipak nije neki krucijalni problem ima bih mnogo dubljih po tom pitanju ...
Samo provociram! Da ih naučim pameti.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Glasovanje dijaspore na izborima

Post by storm » 12 Jan 2015, 23:17

KOMESAR wrote:

Samo provociram! Da ih naučim pameti.
Ovako... dobro, ja o tome imam svoje mišljenje, ali sa druge strane, treba se postaviti i u položaj npr hercegovaca.... nije to da je ovako posljednjih 100 godina, pa se pitaš , šta još traže... do 90te u zajedničkoj državi dakako nije puno toga bilo važno, sad se stvorila neka nova situacija poslije ludila 90ih, imaš tu maticu državu, imaš etničku skupinu u susjednoj državi... koja je iz svega izašla sa jako kompliciranim sustavom, koji u mnogočemu ne funkcionira ... evidentno odbačeni od sarajeva, neke netrpeljivost .... probaj se malo postaviti u taj položaj ...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Glasovanje dijaspore na izborima

Post by KOMESAR » 12 Jan 2015, 23:31

storm wrote:
KOMESAR wrote:

Samo provociram! Da ih naučim pameti.
Ovako... dobro, ja o tome imam svoje mišljenje, ali sa druge strane, treba se postaviti i u položaj npr hercegovaca.... nije to da je ovako posljednjih 100 godina, pa se pitaš , šta još traže... do 90te u zajedničkoj državi dakako nije puno toga bilo važno, sad se stvorila neka nova situacija poslije ludila 90ih, imaš tu maticu državu, imaš etničku skupinu u susjednoj državi... koja je iz svega izašla sa jako kompliciranim sustavom, koji u mnogočemu ne funkcionira ... evidentno odbačeni od sarajeva, neke netrpeljivost .... probaj se malo postaviti u taj položaj ...
Da su ljudi normalni pravili bi normalne države.Znam ja dobro da je ovdje sve otišlo u neku stvar.Zato mi je skroz svejedno šta ko radi.Neka glasaju,neka dižu križeve,što se mene tiče i kilometar visoko.Ubili su i Blaža,pa šta?Ljube se sa Dodikom? Kradu?...
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Glasovanje dijaspore na izborima

Post by storm » 12 Jan 2015, 23:36

KOMESAR wrote:
storm wrote:
KOMESAR wrote:

Samo provociram! Da ih naučim pameti.
Ovako... dobro, ja o tome imam svoje mišljenje, ali sa druge strane, treba se postaviti i u položaj npr hercegovaca.... nije to da je ovako posljednjih 100 godina, pa se pitaš , šta još traže... do 90te u zajedničkoj državi dakako nije puno toga bilo važno, sad se stvorila neka nova situacija poslije ludila 90ih, imaš tu maticu državu, imaš etničku skupinu u susjednoj državi... koja je iz svega izašla sa jako kompliciranim sustavom, koji u mnogočemu ne funkcionira ... evidentno odbačeni od sarajeva, neke netrpeljivost .... probaj se malo postaviti u taj položaj ...
Da su ljudi normalni pravili bi normalne države.Znam ja dobro da je ovdje sve otišlo u neku stvar.Zato mi je skroz svejedno šta ko radi.Neka glasaju,neka dižu križeve,što se mene tiče i kilometar visoko.Ubili su i Blaža,pa šta?Ljube se sa Dodikom? Kradu?...
Možemo ovako nastaviti spisak "dobrih djela " s obje strane ;) ali nismo ništa napravili, jel tako ....
Bosna i Hercegovina treba promjenu, jel to dayton2, neka konferencija, nemam pojma, ali ovo nije ništa i nitko se ne osjeća dobro... bar ne kako bi se trebalo u normalnoj državi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Glasovanje dijaspore na izborima

Post by KOMESAR » 12 Jan 2015, 23:40

storm wrote:
KOMESAR wrote:
storm wrote:
KOMESAR wrote:

Samo provociram! Da ih naučim pameti.
Ovako... dobro, ja o tome imam svoje mišljenje, ali sa druge strane, treba se postaviti i u položaj npr hercegovaca.... nije to da je ovako posljednjih 100 godina, pa se pitaš , šta još traže... do 90te u zajedničkoj državi dakako nije puno toga bilo važno, sad se stvorila neka nova situacija poslije ludila 90ih, imaš tu maticu državu, imaš etničku skupinu u susjednoj državi... koja je iz svega izašla sa jako kompliciranim sustavom, koji u mnogočemu ne funkcionira ... evidentno odbačeni od sarajeva, neke netrpeljivost .... probaj se malo postaviti u taj položaj ...
Da su ljudi normalni pravili bi normalne države.Znam ja dobro da je ovdje sve otišlo u neku stvar.Zato mi je skroz svejedno šta ko radi.Neka glasaju,neka dižu križeve,što se mene tiče i kilometar visoko.Ubili su i Blaža,pa šta?Ljube se sa Dodikom? Kradu?...
Možemo ovako nastaviti spisak "dobrih djela " s obje strane ;) ali nismo ništa napravili, jel tako ....
Bosna i Hercegovina treba promjenu, jel to dayton2, neka konferencija, nemam pojma, ali ovo nije ništa i nitko se ne osjeća dobro... bar ne kako bi se trebalo u normalnoj državi
Ovdje su svi na gubitku.Niko ne čini dobra djela,nego uglavnom nedjela.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Glasovanje dijaspore na izborima

Post by Rockefeller » 12 Jan 2015, 23:45

Osim toga što košta ja ne vidim druge probleme. Neka Hrvatska uplati šta Bosni da pokrije troškove i zaradi pa neka glasaju do jutra. Mada mi se s vidika Hrvata Hrvatske ne čini pošteno ali eto... Njihov problem.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

Post Reply

Return to “EX YU”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests