Vjeronauka u Hrvatskoj

Dešavanja u regionu.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120510
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6997 times
Been thanked: 7947 times
Status: Online

Vjeronauka u Hrvatskoj

Post by Krokodil Behko » 08 Jun 2015, 23:55

U Hrvatskoj vjeronauk u 2/3 javnih vrtića
Image
"Pustite djecu na miru", sukus je dobrog dijela komentara na društvenim mrežama i internetskim forumima nakon što su se u medijima pojavile informacije o uvođenju vjeronauka, odnosno vjerskog odgoja, u javne vrtiće.

Javnu raspravu o ovom pitanju svojim izjavama je potaknula Boja Milan Mustač, ravnateljica Dječjih vrtića Dubrovnik, kada je prije desetak dana potvrdila da u suradnji s Dubrovačkom biskupijom, a na zahtjev roditelja, provode anketu kako bi doznali koliki je interes za uvođenje vjerskog odgoja u dubrovačke javne vrtiće.

"Inicijativa da se otvore skupine u kojima će se provoditi vjerski odgoj po vjerskom katoličkom programu došla je od roditelja, preko biskupa koji je pozvao na sastanak odgajatelje i predstavnike Grada, te pitao što se po tom pitanju može napraviti", objašnjava Milan Mustač u razgovoru za Index, te dodaje:

"Nismo mi po tome jedinstveni, imate u svim gradovima puno vrtićkih grupa u kojima se provodi vjerski program".

Crkva se već infiltrirala u dvije trećine javnih vrtića

I doista, na internetskim stranicama Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta može se pronaći podatak da je 2010. godine (recentnije informacije nisu dostupne, op.a.) u RH djelovalo 435 javnih vrtića, a program vjerskog odgoja provodio se u njih 295. U programima katoličkog vjerskog odgoja u dječjim vrtićima, uz prethodnu suglasnost roditelja, tada je sudjelovalo 15 tisuća djece.

Štoviše, katolički vjerski odgoj u dječjim vrtićima u Hrvatskoj postoji već punih 25 godina; još 1990. godine u dva zagrebačka vrtića uveden je takav program za djecu starije vrtićke dobi. Osnova programa kakav se danas provodi u vrtićima u Hrvatskoj nastala je u listopadu 2001. godine, kada je Hrvatska biskupska konferencija (HBK) donijela dokument pod nazivom Program katoličkoga vjerskog odgoja djece predškolske dobi, a kojeg je tri mjeseca kasnije verificiralo tadašnje Ministarstvo prosvjete i športa.

Nije vjeronauk, nego...

"Ne radi se ni o kakvom vjeronauku, radi se o vjerskom odgoju. Razlika je ogromna - sve se radi kroz igru, čitaju se biblijske priče, imamo educirane odgajatelje u vjeri i program vjerskog katoličkog odgoja koji je potvrđen od resornog ministarstva", kaže nam ravnateljica dubrovačkih vrtića.

Takav program u jednom dubrovačkom vrtiću, objašnjava Milan Mustač, postoji već drugu godinu, a pokrenut je nakon što je 23 roditelja tražilo da se otvori jedna grupa u kojoj će postojati vjerski program.

"U ovom trenu na zahtjev roditelja provodimo anketu u dogovoru s biskupijom, i vidjet ćemo kakav će se interes pokazati da uvođenje novih grupa s katoličkim vjerskim programom", kaže Milan Mustač iako ona, koja je i sama vjernica, osobno smatra da vjerskom programu u vrtićima nije mjesto.

"Mislim da je dovoljno već i to da se u vrtićima obilježavaju kršćanski blagdani, jer ipak živimo u kršćanskom okruženju. Smatram da katolički odgoj treba vratiti u obitelj, da su ova djeca još premala da ih se to uči u vrtićima. Ali meni roditelji na to kažu da su prezauzeti i da im vrtić treba u tome pomoći. A mi smo, kao i svi drugi vrtići, dužni odgovoriti na potrebe roditelja", tvrdi Milan Mustač.

Objasnila nam je i proceduru koja je potrebna da bi se vjerski program uveo u javni vrtić: "Najprije morate imati educirane odgajatelje u vjeri, u našoj županiji ih ima oko 25. To su ljudi koji su se educirali u slobodno vrijeme i koji imaju potrebu to raditi. Odgajatelji zatim izrađuju program, kojeg mora odobriti Ministarstvo obrazovanja. Imate u Ministarstvu i savjetnice za vjerski odgoj, a nama su recimo program nekoliko puta vraćali na doradu".

Crkva bira tko je "prikladan"

Zakonski temelj za uvođenje vjerskog odgoja u vrtić je, naravno, stvoren nakon potpisivanja Vatikanskih ugovora, koje je Sabor ratificirao u siječnju 1997. godine. Već u veljači na snagu je stupio Zakon o predškolskom odgoju i obrazovanju, koji je u relativno sličnom obliku na snazi i danas, a u čijem 3. članku stoji da se "predškolski odgoj ostvaruje u skladu s razvojnim osobinama i potrebama djece te socijalnim, kulturnim, vjerskim i drugim potrebama obitelji".

Nadalje, u članku 15.a istog zakona propisuje se da se "u dječjem vrtiću ostvaruju programi ranog učenja stranih jezika i drugi programi umjetničkog, kulturnog, vjerskog i sportskog sadržaja". Predmetni zakon je, zajedno s Vatikanskim ugovorima, poslužio kao podloga za sklapanje Ugovora o katoličkom vjeronauku u javnim školama i vjerskom odgoju u javnim predškolskim ustanovama, kojeg su u siječnju 1999. potpisali Josip Bozanić u ime HBK i tadašnji ministar prosvjete i športa Božidar Pugelnik u ime Vlade RH.

U tom se Ugovoru propisuje da je za provođenje vjerskog odgoja u javnim vrtićima potrebna suglasnost roditelja, kao i da je nadležni biskup taj koji određuje "prikladnu osobu" za izvođenje vjerskog odgoja u vrtićima. Naravno, da bi odgajateljica ili odgajatelj uopće mogli biti "prikladni" za provođenje vjerskog odgoja, moraju se dodatno educirati i dobiti odgovarajuću potvrdu od HBK.

Djecu tjeraju na molitvu i bez znanja roditelja

Iako se važećim zakonima i ugovorima vrlo jasno propisuje da se vrtićku djecu ne smije izlagati vjerskom odgoju bez suglasnosti roditelja, u praksi stvari izgledaju malo drugačije. Pokazao je to slučaj koji je ranije ove godine zabilježen u Požegi, gdje se dvoje roditelja pobunilo nakon što su doznali da im djeca prije jela izgovaraju molitvu "Isuse mileni budi naš gost, blagoslovi ovo jelo da nam bude na radost".

Zbog toga je u siječnju u vrtić poslana inspekcija Agencije za odgoj i obrazovanje, koja je donijela rješenje u kojem je zaključila da se odgajatelji nisu pridržavali pravila struke i važećih propisa, s obzirom da nemaju pravo inicirati molitvu van odobrenog programa vjerskog odgoja. Ravnateljicu Dječjih vrtića Požega Sandu Lukić tada to nije pretjerano zabrinulo, te je samo najavila da će od jeseni biti pokrenuta skupina u kojoj će se provoditi vjerski odgoj, a koju će djeca pohađati uz pismeno odobrenje roditelja.

Za manjince diskriminacija, za Katoličku crkvu upravo suprotno

S obzirom da svaki odgajatelj koji u vrtićima provodi vjerski odgoj ima određenu kreativnu slobodu u osmišljavanju programa, nije moguće utvrditi što se djecu točno uči na "vrtićkom vjeronauku". No, iz spomenutog Programa katoličkoga vjerskog odgoja djece predškolske dobi kojeg je 2001. donijela HBK, sasvim je jasno da je svrha zadržati što veći broj djece u okrilju crkve, čije se stado kroz godine u pravilu smanjuje.

"U skladu s ciljevima cjelovitoga predškolskog odgoja njegovati i razvijati religioznu dimenziju djeteta, osposobljavajući ga, primjereno njegovoj dobi, za otkrivanje, prihvaćanje i življenje autentičnih vrednota Evanđelja u odnosu na sebe, drugoga te na poseban način Boga", navodi se u predmetnom Programu.

Zanimljivo je i kako u Programu stoji da je jedan od ciljeva vrtićkog vjerskog odgoja "pomoći djetetu da se na ispravan način priprema i za autentičan odnos s drugima, odnosno s onima koji imaju neke drugačije tradicije, navike i uopće životna usmjerenja". Na taj se način, piše u Programu, "dijete pravodobno priprema za život u različitosti koje se ne mogu zaobići, a koje su uostalom i obogaćenje za sve one koji ih ispravno shvate".

No, istovremeno su se predstavnici manjinskih vjerskih, samo mjesec dana nakon što je 2001. donesen citirani Program, protiv vjerskog odgoja u vrtićima pobunili upravo zato što su smatrali da je štetno djecu segregirati po vjeri od najmlađe dobi.

"Osobno nisam sklon tome da se predškolska djeca indoktriniraju religijom. Smiješno je da se djeca u zajedničkom vrtiću dijele: 'ovaj je katolik, ovaj je musliman'", objašnjavao je tada u razgovoru za Vjesnik muftija Ševko Omerbašić, dok je predsjednik Protestantskog evanđeoskog vijeća Branko Lovrec izrazio zabrinutost da bi takve podjele za djecu mogle biti stresne.

"Vjera je samostalno, dobrovoljno opredjeljenje pojedinca i ne može biti vezana za javne ustanove", bio je stav tajnika Židovske općine Zagreb Deana Friedricha, a tek je episkop Jovan Pavlović kazao da Srpska pravoslavna crkva u načelu nema ništa protiv vjerskog odgoja u vrtićima.

Mihoković Puhovski: To je agresivna indoktrinacija koja dovodi do podjela među djecom

Upravo ovo pitanje problematizira Vesna Mihoković Puhovski, predsjednica Udruge Protagora. Za nju je, naime, nedopustivo da vjeronauk uopće postoji u javim vrtićima i školama jer, kako kaže, "takva praksa nužno dovodi do podjela među djecom - podjela koje oni još ne mogu razumjeti".

"Moram istaknuti da nam se javlja i sve više roditelja katolika koji se također protive takvoj praksi. Također, ako se uvodi katolički vjerski odgoj, što je onda s vjerskim odgojem djece roditelja drugih vjeroispovijedi, a što s djecom ateista? Roditelji svih njih financiraju i vrtiće i rad vjerskih zajednica, a provođenjem ovakvih programa su zakinuti", kaže Mihoković Puhovski.

"Nametanje vjerskog odgoja u vrtiće smatram samo agresivnom vjerskom indoktrinacijom, a nikako ne odgojem za ekumenu za koju je pledirao poglavar Katoličke crkve u Sarajevu. Nužno će dolaziti do diskriminacije, podjele na 'mi' i 'oni' i razvoja svijesti da je jedna grupa djece, ako već ne privilegirana (klinci to još ne razumiju), ali svakako 'drugačija' od drugih. Sa takvom praksom imaju podosta problema i starija djeca, a s djecom vrtićke dobi to bi bilo posebno štetno", tvrdi Mihoković Puhovski, te dodaje da bi bilo puno poštenije da roditelji koji žele vjeronauk u odgojnim ustanovama djecu upisuju u vjerske vrtiće.

Poseban je problem, ističe Mihoković Puhovski, sadržaj vjerskog odgoja u vrtiću i vjeronauka u školama. Udruga Protagora zabilježila je više prigovora šokiranih roditelja i djece upravo jer se na vjeronauku u srednjim i osnovnim školama pod činjenice prodaju tvrdnje da su ateisti izgradili koncentracijski logor Auschwitz, ili da se djecu izlaže propagandnoj kampanji protiv abortusa i pričama o sprezi bolnica i farmaceutskih tvrtki.

"Sama sam svjedočila nastavnoj jedinici vjeronauka u srednjoj školi pod naslovom 'Vladari', a prva natuknica na ploči bila je 'Bijelci, muškarci, Hrvati'. Uz ove ozbiljne primjere, najviše me nasmijala 'nastavna jedinica' kad je vjeroučiteljica zatražila da učenici stave noge na stolove i glume porođajne muke Marijine. S druge pak strane u programu dakako nema priča kao na primjer one - sad vrlo aktualne u Španjolskoj - o sudjelovanju Katoličke crkve u programu oduzimanja beba roditelja komunista i socijalista za vrijeme fašizma", kaže Mihoković Puhovski.

(index.hr)
online

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: U Hrvatskoj vjeronauk u 2/3 javnih vrtića

Post by drugrankovic » 09 Jun 2015, 07:39

u vrtice vec?

i ono od prvog razreda je prebrzo no...

preterivanje...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: U Hrvatskoj vjeronauk u 2/3 javnih vrtića

Post by storm » 09 Jun 2015, 08:20

Budale... Ukratko :kafa
Religijsko obrazovanje znaci da izucavas sve vece religije i predstavljas ih djeci, sto sam siguran da nije slučaj u hrvatskoj.
Ovo je bas prisila i razdvajanje djece u startu... Ja bi i iz skola izbacio.. Idi poslijepodne i čaos
Moj mali ide jednom tjedno, nekako uklopi izmedju treninga i to je to.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14923
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: U Hrvatskoj vjeronauk u 2/3 javnih vrtića

Post by vila » 09 Jun 2015, 08:41

Malo sam sokirana
Sto ne volim preseravanje,,,,cuj treba pomoc roditeljima u vjerskom odgoju,,,
i to za vrticku dob,,,
Iako nemam nista protiv jer je na zahtjev roditelja i dobrovoljno,,ipak mislim da je preseravanje
@Storm
sto se tice vjeronauka u skolama,,,mogu ti reci da to nije povrsan predmet
moji su gimnazijalci i vjeronauk uce kao i povjest
hocu reci,,dosta je opsirno,obraduju se i druge religije,,
ja sam maturirala 96 u zg i tada je vjeronauk bio izborni predmet,,
I to je ok

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: U Hrvatskoj vjeronauk u 2/3 javnih vrtića

Post by drugrankovic » 09 Jun 2015, 09:21

storm wrote:Budale... Ukratko :kafa
Religijsko obrazovanje znaci da izucavas sve vece religije i predstavljas ih djeci, sto sam siguran da nije slučaj u hrvatskoj.
Ovo je bas prisila i razdvajanje djece u startu... Ja bi i iz skola izbacio.. Idi poslijepodne i čaos
Moj mali ide jednom tjedno, nekako uklopi izmedju treninga i to je to.

ok je da uce ako se roditelji sloze s tim, ali preteruje se sto od prvog osnovne, a sad evo i u vrtice...

dal u shkole? :hm

srbin je daleko od toga da je u kompletu vrnut da djecu shalje u crkvu i tako to... pa mu vjeronauka u shkoli to odradjuje i kao "vraca" srbina na "pravi" put... zato razumjem da vecina roditelja to potpise, i bez neke muke posebne kuci, djete se od malena u shkoli na tim casovima jel usmjerava...

aj ok, svako ima pravo izbora, samo sto u srbiji takodje sumnjam da na casovima vjeronauke, uche o nekoj toboz toleranciji medju relgijama, ili izucavanjem i drugih...

ucenici imaju dve mogucnosti :

vjeronauka (pravoslavni katihizis, katolicka)

gradjansko vaspitanje

podjele se djeca sto jes jes, i cim pitaju jedno drugo na shta idesh na vjeronauku il gradjansko?

odma im jasno :cudi

za gradjansko se odlucuju katolici (madjar, rvat) jer su prestali i na vjeronauku katolicku slat, ono kad svestenik udje u skolu pa njih jednog dva tri uzme i vodi u ucionicu... niej im bas milo...

dakle cim cujesh da ide na gradjansko vaspitanje jasno ti je da se tu radi o uglavnom :

pishti, ivanu, joshki, katici, ili nekom enesu, suadu

a nikako o milosu, nenadu, nikoli...


meni je to tuzno :cudi

jesmo mi matori konjine zar ne?

premali su da se time opterecuju ali svakako je jasno da imaju pojam razlicitosti oko nacionalnosti i da to nije bas svejedno...


opet, nijesam za izbacivanje vjeronauke jer necu drugom da kopam oci, a on odma doceka da mi prebacuje:

"vi komunisticki zlikovci i odrodi unistili ste srpski rod i znamo mi zasto VAMA smeta vjeronauka !"

ok eto vam demokratija jebala vas ona :cudi
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14923
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: U Hrvatskoj vjeronauk u 2/3 javnih vrtića

Post by vila » 09 Jun 2015, 09:25

Demokracija nego sta!
vidis ja sam isla i na vjeronauk i na etiku
oba izborna predmeta,,,

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7154 times
Status: Online

Re: U Hrvatskoj vjeronauk u 2/3 javnih vrtića

Post by Julia-Klara » 09 Jun 2015, 09:29

samo priroda i drustvo dolazi u obzir :kafa
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14923
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: U Hrvatskoj vjeronauk u 2/3 javnih vrtića

Post by vila » 09 Jun 2015, 09:34

Julia-Klara wrote:samo priroda i drustvo dolazi u obzir :kafa
U tom uzrastu sigurno!
iako ne treba sve gledati kriticno
recimo knjiga iz vjeronauka za prvi osnovne je puna lipih poruka
Nista opterecujuce niti lose
odnos prema okolini,prema prijateljima,obitelji,hrani
Pomalo kroz igru uce o blagdanima,,,obicajima vezanim za blagdane

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7154 times
Status: Online

Re: U Hrvatskoj vjeronauk u 2/3 javnih vrtića

Post by Julia-Klara » 09 Jun 2015, 09:46

Nista protiv vjeronauka ako je u tom smislu obuhvacena sama nauka a ne propagiranje bilo koje od njih.
Ucenje o duhovnosti i lijepim stvarima uvijek!
Razdvajanje po bilo kojem osnovu ne podrzavam niti cu, a mislim da je upravo to cilj.
Imati profesora koji ce predavati predmet da, ali kao goste imati vjerske predstavnike, niposto da oni budu stalni predavaci. Ili ako jesu onda mijenjanje na sedmicnoj bazi-malo jedan, malo drugi, treci peti,deseti...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: U Hrvatskoj vjeronauk u 2/3 javnih vrtića

Post by drugrankovic » 09 Jun 2015, 10:09

Julia-Klara wrote:Nista protiv vjeronauka ako je u tom smislu obuhvacena sama nauka a ne propagiranje bilo koje od njih.
Ucenje o duhovnosti i lijepim stvarima uvijek!
Razdvajanje po bilo kojem osnovu ne podrzavam niti cu, a mislim da je upravo to cilj.
Imati profesora koji ce predavati predmet da, ali kao goste imati vjerske predstavnike, niposto da oni budu stalni predavaci. Ili ako jesu onda mijenjanje na sedmicnoj bazi-malo jedan, malo drugi, treci peti,deseti...
da, to bi bilo to :djed

no to nema, niti je u planu...


ne kazhem da u prvom osnovne to u predavanju ima necheg ruzhnog , pa samo to josh fali? tu su uglavnom ok neke upakovane poruikce o bogu, majci bozijoj... slikice... pricice ko bajke...

jos su mali... ni posle tu nema losih poruk, al odvajanje je ucinjeno i posle se samo nastavlja... a kad stare polako, u treci cetvrti... pa peti... vec je utemeljeno i te kako ono : "gabi je madjarica..."

no dobro nishta novo u svjetu zar ne?

kod nas je to kao novost, jer nema komunizma...

podeljenost, no, i bez vjeronauke oni chim malo stasaju, oko devet godina vec uvjeliko se igraju "srba i shiptara" umjesto partizana i shvaba... :cudi

i pokupe od svojih starijih drugara u okolini pravila, sta si ko si... "srbija brate !" i to jel...

isto tako i kad zagrepcanin mali ode na utakmicu i chuje redovan navijachki folklor makar igrali i protiv dominikanske republike "za dom spremni" "srbe na vrbe"... on zna kom jatu ide...

nije u pitanju samo vjeronauka u skolama... ali ih i te kako kao malecke odvaja u posebne ucionice za vreme tog casa...


skali, tvoj predlog je najbolje rjesenje, mozda za bosnu, jer je skroz izmjeshana (mada i tu tesko), a hrvatska, srbija? tu shanse nema, tu je djavo svoje podjelio ... :cudi
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120510
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6997 times
Been thanked: 7947 times
Status: Online

Re: U Hrvatskoj vjeronauk u 2/3 javnih vrtića

Post by Krokodil Behko » 09 Jun 2015, 10:10

Vjeronauku ukinuti, a knjige za istu, reciklirati u nešto društveno korisnije.

Jo sjetih se kad su ovo pošli u SA vrtićima, to jeste u Teheranu, kako nas zovu oni koji žele prikazati to malo sirotog grada kao rigidnu muslimansku sredinu. Odletjela je s pozicije direktorice ona katu paglu, sve skupa sa svojim hidžabom.

Ne prođe otad ni pola bajrama, a izbi afera sa svinjskim mesom u SA vrtićima, a zapravo su na mjesto direktorice, postavili neku sa kršćanskim imenom i prezimenom i dodatim muslimanskim prezimenom. Ne usuđujem se ni pomisliti da se ide dotle da joj se napakuje. Ove godine, imali smo aferu trovanja djece u SA vrtićima, od strane firme koja dostavlja hranu i u BH telekom, između ostalog, a on je kao što znamo, bastion SDA.

Jučer smo imali vijest u kojoj piše da se siroti islamski imami, finansiraju isključivo iz članarine vjernika, a bome zaboraviše pomenuti, da oni šalju svije vjeroučitelje u škole o državnom trošku.

Lažu ko cuke, da ne zarađuju pare u školama. Zato i manipulišu roditeljima, pai djecom. Što je veći obim nastave, veći je i ugovor.

Za ove fine i smjerne vjernike, nije ovo tema u religiji nego o parama. Kužiš?
Ne kužiš? Dobro, ubuduće troškove vjeronauke, nek snose isključivo oni roditelji koji su se decidno izjasnili da su ZA vjeronauku, skupa s vjerskim zajednicama. Amin!
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7154 times
Status: Online

Re: U Hrvatskoj vjeronauk u 2/3 javnih vrtića

Post by Julia-Klara » 09 Jun 2015, 10:23

Zato ja kazem da treba odovojiti religiju od drzave i drzavnih institucija.
Ponavaljam-nista protiv religije kao takve, neka vjeruju, neka s emole, klanjaju,ali postoji mjesto za to - vjerska ustanova, ne skola.
U skoli se moze generalno uciti o religijama, trendovima, nastajanju, razvijanju,ali ne vjeronauk kao takav.
Za takve stvari vjerovauk u crkvi, mejtef,i sta sve ide uz to.
Skola NE!
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: U Hrvatskoj vjeronauk u 2/3 javnih vrtića

Post by drugrankovic » 09 Jun 2015, 10:59

ma jebe mi se


ja znam kud i kako...

nit sam krshten nit cu se krstit

moj zivot moja stvar
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: U Hrvatskoj vjeronauk u 2/3 javnih vrtića

Post by Mala_Mu » 09 Jun 2015, 11:06

ukinuti vjeronauku,vratite nam marksizam :komita :komita :komita :komita :komita :komita :komita

[media]eZlaZFpmQdk[/media]

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: U Hrvatskoj vjeronauk u 2/3 javnih vrtića

Post by Podrinjac » 09 Jun 2015, 12:48

vjeronauka se uči u džamijama i crkvi.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: U Hrvatskoj vjeronauk u 2/3 javnih vrtića

Post by Biba » 09 Jun 2015, 12:57

Kod nas se u predskolskoj dobi rade integrirani dani u vrijeme blagdana...predskolako dijete nije sposobno za interpretaciju biblijskih prica...koje ni mnogi odrasli ne kontaju...kod mene je vjeronaut izborni predmet ali djeca su sve nepristojnija i jako puno psuju...et... :perezube ...e da, najcesce svi iamju 5 iz vjeronauka...inace roditelji "tabaju"...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: U Hrvatskoj vjeronauk u 2/3 javnih vrtića

Post by Podrinjac » 09 Jun 2015, 14:07

Religiji nema mjesta u školskim ustanovama. Kao primjer navest ću kada sam bio osnovac. Na vjeronauci su nam većinom ispirali mozak kako je Islam najčistija vjera, kako je Islam najmirnija, kako je Islam jedina prava vjera itd. Jednostavno kada djeca počnu uvlačiti te stvari u svoj nepotpuno razvijeni mozak, u budućnosti ćemo imati mržnju i međureligijske konflikte. I nemojte se čuditi zašto mržnja hara među nama. Vjerovatno je ovakav slučaj i u hrišćanskim vjerama, ali ja navodim primjer islama jer sam imao najčešći doticaj s njim.

Ko hoće da vjeruje i da se bavi svojom vjerom ima džamije i crkve, ionako su većinom prazne.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: U Hrvatskoj vjeronauk u 2/3 javnih vrtića

Post by Biba » 09 Jun 2015, 14:17

Podrinjac wrote:Religiji nema mjesta u školskim ustanovama. Kao primjer navest ću kada sam bio osnovac. Na vjeronauci su nam većinom ispirali mozak kako je Islam najčistija vjera, kako je Islam najmirnija, kako je Islam jedina prava vjera itd. Jednostavno kada djeca počnu uvlačiti te stvari u svoj nepotpuno razvijeni mozak, u budućnosti ćemo imati mržnju i međureligijske konflikte. I nemojte se čuditi zašto mržnja hara među nama. Vjerovatno je ovakav slučaj i u hrišćanskim vjerama, ali ja navodim primjer islama jer sam imao najčešći doticaj s njim.

Ko hoće da vjeruje i da se bavi svojom vjerom ima džamije i crkve, ionako su većinom prazne.
Slažem se da je vjeronauk trebao ostati u crkvi...ali i svećenika i časnih sestara je sve manje...Mislim da religije nikad ne zagovaraju netrpeljivost ako je predavač pametan i normalan...Većina vjernika je površna...i puno toga i ne kontaju baš...Opasnost ne dolazi od postojećih vjera već od novih...koje tvrde da dosadašnje nimalo ne valjaju...monoteističke sve vjere imaju izvrsna tumačenja i smjernice...samo teško je sve slijediti....griješimo...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
radeta62
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2212
Joined: 27 Jun 2011, 15:06
Status: Offline

Re: U Hrvatskoj vjeronauk u 2/3 javnih vrtića

Post by radeta62 » 09 Jun 2015, 14:35

Zao mi dece.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: U Hrvatskoj vjeronauk u 2/3 javnih vrtića

Post by Zagorka » 09 Jun 2015, 15:06

Krokodil Behko wrote:




"Ne radi se ni o kakvom vjeronauku, radi se o vjerskom odgoju. Razlika je ogromna - sve se radi kroz igru, čitaju se
Nadalje, u članku 15.a istog zakona propisuje se da se "u dječjem vrtiću ostvaruju programi ranog učenja stranih jezika i drugi programi umjetničkog, kulturnog, vjerskog i sportskog sadržaja".
Ako je doista ovako,ja kao muslimanka ne bih uopce ovoliko protestirala da mi dijete uci bas to.
Ljudi su se poceli bojati religije mnogo vise nego side,ququ,zarazice mi neko dijete.
Cime?
Nije tacno da naucis mrziti na vjeronauku,to ko kaze-laze.
Hadisi govore o prihvatanju.
Svaka religija uci miru,ljubavi,razumijevanju.
Ostavimo fanatike na stranu,oni ne predaju u skolama vec normalni vjeroucitelji.

Hrvati su jedno pokupili od amerikanaca-mnogo drame oko svega.
Tesko je na balkanu bilo sta predavati.
Svi mahnito skocili protiv seksualnog odgoja u skolama,sad skacu protiv vjeronauka.
Pa cemu bi roditelji da se djeca uce u odgojno-obrazovnim ustanovama? :cudi
Iskljucivo 2+2 i ABC?
Pa nije to jedina svrha obrazovanja.
Treba napraviti covjeka.
Oko sebe mahom vidim da su roditelji katastrofa,i da ih 95% ne uci djecu ama nicemu.
Kad krene bio kakav program u skolama(ukljucujucii engleski od prvog razreda),svi redom pljuju,nane i dede najglasniji,puj sram ih bili izbise mozak hudom djetetu.
Pa nemojte ga onda upisivat ni u sta,neka ih kod baki/nani i neka sutra prica kako Katica duguje Merimi pare,i ostale price iz mahale sve skupa sa naglaskom i gramatikom koja para usi.
(svi kazu nisu moji roditelji takvi,ali stari ljudi su stari ljudi,imaju svoje teme i ne mogu drzati usta zatvorena 9 sati dnevno 365 dana u godini.Ja sam imala prilike cuti ovakvu djecu)
Niko djecu ne uci nicemu a protiv svega se protestuje.I kad nastavnik digne ton,odmah se dijete ispisuje,naravno kad smo svi kraljevske loze pa nas zrno graska zulja pod 7 madraca.
Eto nek se roditelji organiziraju(niko im ne brani),pa sastave odgojno-obrazovni program,ako misle da je to lako.
Nek skupe potpise pa se obrate nadleznima,nek urade nesto.
Ne samo pljuvati sa kauca.


Ako je u pitanju tjeranje djece da klece na kukuruzu i grahu,i slicne stvari,onda sam naravno protiv,cak za otkaze,ali cisto sumnjam da bi iko rizikovao da izgubi dozvolu trajno i mislim da je sva prica(po obicaju)prenapuhana....... :kafa


(da dodam da je moja tetka cijeli zivot zivjela u njemackoj,i da joj je mala isla na vjeronauk,cak i u posjet crkvi s razredom,ali je isto tako isla i u mejtef i naucila klanjati i sve ostalo......znaci niko nece postati casna sestra od nekog predavanja u skoli,to nastavnicima nije ni cilj.normalan insan nauci postovati i svoje i tudje,a nenormalan dijeli stvari na crne i bijele,ali to je iskljucivo kucni odgoj)
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Post Reply

Return to “EX YU”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 99 guests