Resursi u regiji, statistike, poređenja

Dešavanja u regionu.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Resursi u regiji, statistike, poređenja

Post by Krokodil Behko » 14 May 2016, 18:20

Misli se na prirodne resurse zemalja na Balkanu, a to znači uključno ALB, BUG, RUM..

Da ne oftopičarimo tamo, evo ovdje da odgovorim Noletu, par činjenica.

Nole wrote: Prvo o pšenici ppjmaa nemaš i ne seri više otoj temi...ti živiš u kraaju gde je bukva najbolja sorta, a ja gde je pšenica sorte NS 40 za brašno najbolja. Ja ne serem o bukvi pa nemoj ni ti o pšenici....danas se u Vojvodini seje nekakva Apač sorta koja ima veće prinose ali za brašno nije, već za stočnu hranu...toliko o žitu...o Bosni...ma dogovorite se vi tamo...moje dete milion posto neće ići u neki budući vaš rat...ni ja 1991. nisam metak ispalio...razmišljao sam samo jedno: NA KOGA???

Pa da vidimo statistike:

Vojvodina posjeduje cca 1.7 miliona hektara obradivog zemljišta.


Kad bi ih sve zasijali sa pšenicom, prinosi bi bili oko 8.500.000 tona pšenice.
Trenutna cijena na evropskom tržištu je oko 160 eura po toni.

Maksimalna zarada Vojvodine, na pšenici, iznosila bi 1.300.000.000 eura godišnje.

Napomena: Zarada iznosi toliko, samo ako se sve izveze i proda po evropskim cijenama, ali to nije slučaj.

Rekordni izvoz pšenice iz ne samo Vojvodine, nego i iz ostatka Srbije, iznosi 1.300.000 tona u godini i to je bilo 2013.godine

http://www.blic.rs/vesti/drustvo/zita-s ... ta/kpnddv5

Pretvoreno u eure, to iznosi 352.000.000 eura.


E hajd sad da vidimo te bosanske "bukve"

Ne moram ići dalje od našeg portala

http://bosanski-forum.com/viewtopic.php?f=65&t=20634
Bašagić je podsjetila da je drvna industrija BiH u 2015. godini ostvarila izvoz od milijardu i 59 miliona KM, što je za 5,7 posto više nego prethodne godine.
U ovoj godini, bit će i porast, a to znači oko 600.000.000 eura iliti skoro pa duplo više nego cijela Srbija sa izvozom pšenice.
online

Post Reply

Return to “EX YU”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests