Jugonostalgičari

Dešavanja u regionu.

Moderator: Krokodil Behko

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Lebowski » 26 May 2016, 21:30

Ljudi ne shvataju koliko je taj marskizam bitan, te ideje i da se to izučava. Pa čovječe nisu Marx i Engles stvorili to u Sjevernoj Koreji već u Evropi, u Engleskoj.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Mohr » 26 May 2016, 21:32

(Na Zapadu) ništa novo, druže @Soc. Marxom se tamo ozbiljno bave još od 1842-3, i njegovih prvih redaka u Rheinische Zeitung-u ;)

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Mohr » 26 May 2016, 21:42

Socrates wrote: Marks mora kriticki da ga razori jer ima vise informacija. :ok
Nije samo to u pitanju, glavna stvar koju mu zamjera jeste (kao što sam to već ranije negdje napomenuo) Smithova "autocenzura", intelektualna odnosno naučna/istraživačka korupcija (kao što je bio slučaj i s Hegelom): Kad bi doš'o do srži problema on bi ustuknuo ili bi se pak pravio Englez :zv iako mu se (logičan) zaključak sam namet'o ;)

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Socrates » 26 May 2016, 21:48

Mohr wrote:(Na Zapadu) ništa novo, druže @Soc. Marxom se tamo ozbiljno bave još od 1842-3, i njegovih prvih redaka u Rheinische Zeitung-u ;)
Evo, druze Mohr, jedna privatna anegdota.

Kada je jedna profesorka ljevicarka primjetila da ja postavljam pitanja o marksizmu koja su neobicna za tipicnog zapadnog studenta, povede ona razgovor samnom. I kad je saznala odakle sam porijeklom, pocne ona o Jugoslaviji. Ja joj kazem da nisam dugo zivio tamo I uputim je na izvor moje "indoktrinacije", moje roditelje. Povede ona jos tri profesora da razgovaraju sa mojim roditeljima o Titovom projektu socijalisticke Jugoslavije I sta je on mogao da znaci za ljevicarsku ideju sirom svijeta. I danas su svi prijatelji. :D.

Vodio sam I jednog desnicarskog profesora kod mojih. E to je tek bio vatromet. :pusi

Ali, eto, nama su bolji ovi danasnji nasi politicari I spineri, obicni razbojnici.

Banda.
. . . . . . . . .

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Mohr » 26 May 2016, 21:53

Šta je desničar drvio: "Pravo, Religija, Porodica..." :djed bla-bla, truć-truć :lala

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Nole » 26 May 2016, 21:54

Jugoslavija je bila država, za razliku od ovih 6-7 sranja. Tito je osnivač Pokreta Nesvrstanih u vreme hladnog rata....Sloba, Alija, Franjo..su kurtončine za njega...volim Jugoslaviju i volim Tita....

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Mohr » 26 May 2016, 21:58

OK Nole, shvatili smo, primljeno k znanju :ok Hvala lepo :pusa

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Socrates » 26 May 2016, 22:10

Mohr wrote:Šta je desničar drvio: "Pravo, Religija, Porodica..." :djed bla-bla, truć-truć :lala
....trzisna ekonomija, nije se marksisticka ideja dokazala u stvarnosti, bla, bla,bla,.... svaki covjek je odgovoran samo za sebe I svoju finansijsku situaciju... moralni i finansijski bankrot Varsavskog Bloka je kao neki dokaz.... truc, bla, drzavni aparat mali ali dovoljno velik da zastiti kapital, :lupa , porezi su nepotrebni za funkcioniranje drustva.... :hm

"There's no such thing as society."

Margaret Thatcher

Poslije smo ga na'ranili balkanskim rostiljom I napili kruskovacom, pa je bio umjereni desnicar. :D. Morao sam ga voziti kuci.
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by storm » 26 May 2016, 22:30

Socrates wrote:
Mohr wrote:Šta je desničar drvio: "Pravo, Religija, Porodica..." :djed bla-bla, truć-truć :lala
....trzisna ekonomija, nije se marksisticka ideja dokazala u stvarnosti, bla, bla,bla,.... svaki covjek je odgovoran samo za sebe I svoju finansijsku situaciju... moralni i finansijski bankrot Varsavskog Bloka je kao neki dokaz.... truc, bla, drzavni aparat mali ali dovoljno velik da zastiti kapital, :lupa , porezi su nepotrebni za funkcioniranje drustva.... :hm

"There's no such thing as society."

Margaret Thatcher

Poslije smo ga na'ranili balkanskim rostiljom I napili kruskovacom, pa je bio umjereni desnicar. :D. Morao sam ga voziti kuci.
Imaš li odgovor zašto nikad nije za(pre)živjela marksistička ideologija?
Eto da ima jedan primjer...ogledni primjer države.....pusti jugoslaviju, ona i nije toliko pukla zbog ustroja, koliko zbog više nacija zguranih u državu i nacionalizma....nebitno ustvari zašto, vjerojatno splet više čimbenika.
Sorry meni je još uvijek taj komunizam i kolektivizam poput šerijatskog uređenja....nisi ti tu da misliš, sve je napisano, samo se pridržavaj.
Zašto mora biti po jednima totalni kapitalizam, a po drugima samo socijalizam?
Šta fali npr jednim skandinavcima.... tržišna ekonomija sa primjesama kapitalizma ali i strašno jaka socijalna država (ne brkati sa socijalizmom)....rezultat je da su po mnogim istraživanjima npr Danci najsretniji ljudi...
Ni u čemu se ne razlikujete od notornih kapitalista sa tim zapinjanjem samo u jednu stranu...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Mohr » 26 May 2016, 22:39

'nači prikladno je "umjeren" :pije :D.



Doduše, UK nema ustav(a), pa onda mor'bit da nema ni društva :cudi


Pokojna Iron Lady je bila tuplja no što je izgledala :o

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Mohr » 26 May 2016, 22:44

storm wrote: strašno jaka socijalna država (ne brkati sa socijalizmom)....
Jamačno ćeš nam objasniti razliku i naći nam izvorište pojma socijalna država, objasniti nam principe njenog funkcioniranja kao i zašto uopće postoji (i to tako "strašno jaka" :djed ) :roll

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by storm » 26 May 2016, 22:47

Mohr wrote:
storm wrote: strašno jaka socijalna država (ne brkati sa socijalizmom)....
Jamačno ćeš nam objasniti razliku i naći nam izvorište pojma socijalna država, objasniti nam principe njenog funkcioniranja kao i zašto uopće postoji (i to tako "strašno jaka" :djed ) :roll
Ne trolaj... nego odgovori na pitanja ako imaš odgovor....
ali to je tvoj stil....
sasvim sam uredno pitao, bez provokacija, međutim ti želiš opet povući sve na dno.
Tko je spominjao ustav i UK.....jesi ti tu?
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Lebowski » 26 May 2016, 22:50

Sve što je lijepo kratko traje(DN)
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Socrates » 26 May 2016, 22:58

Storm, a sta je Titova Jugoslavija bila nego socijalna država?

Nismo mogli imati švedski standard, ali bi ga vjerovatno dostigli da smo bili pametniji.

Ali, eto, važnije je bilo da se porokamo, pa da onda žalimo sto vise nikad nećemo imati šanse da budemo Švedska. :lupa
. . . . . . . . .

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Lebowski » 26 May 2016, 23:02

Ne treba nikakva država i sistem. Po prirodi stvari sve će doći na svoj i sve će se razviti, kao što smo mogli vidjeti u prepisci u kojoj je učestvovao bla.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by storm » 26 May 2016, 23:09

Socrates wrote:Storm, a sta je Titova Jugoslavija bila nego socijalna država?

Nismo mogli imati švedski standard, ali bi ga vjerovatno dostigli da smo bili pametniji.

Ali, eto, važnije je bilo da se porokamo, pa da onda žalimo sto vise nikad nećemo imati šanse da budemo Švedska. :lupa
Socijalna država- svakako
odlično (za ono vrijeme) školstvo - svakako
zdravstvo - svakako
gospodarstvo i ekonomija - ne bi švedsku stigli ni otprilike ni za 5000 godina

ja opet mislim, da je do rokanja došlo zbog nepomirljivih razlika...ideologija je umrla titovom smrću...počeli su svi i svak za sebe navlačiti...šteta da nije bilo pameti u miru se rastati...ali da ne idem sad na memorandume SANU i te ideje.
Bolji mi je u životu dobar susjed nego loš brat.
Greška je bila zatomljivanje nacionalnih osjećaja (eskalacija je bila nizbježna kad-tad...)...što ima izvor u 2ww...a taj uzrok iz 2ww opet ima izvor iz razdoblja prije....i tako nazad, i tako nazad...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Bla » 26 May 2016, 23:35

ako niste počeli na vrijeme ove godine, nećete stići ni blizu... :ooo
kre.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by storm » 26 May 2016, 23:42

Bla wrote:ako niste počeli na vrijeme ove godine, nećete stići ni blizu... :ooo
kre.jpg
Poznata mi je "raskoš", namijenjena za krečenje :hihi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
dobre.vibracije
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 986
Joined: 13 Sep 2015, 13:11
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by dobre.vibracije » 26 May 2016, 23:44

Bla wrote:I da dodam, i ja sam za ovo slobodno tržište i sve ostalo što i vi. Ali na neki čudan način ga konzumiramo. :D.
Predmet moje rasprave je bio da se trenutno nemamo čime pohvaliti da dokažemo samima sebi da smo nešto dobro uradili u proteklih 20 godina.
Osim što znamo dobro da pljujemo i omalovažavamo tuđe zasluge. ;)
Samoodrživost se ne mjeri u tome što si napravio neku grešku ili što si podigao kredit, nego u tome da što si manji, imaš sve manje prostora da griješiš. Točak istorije se polako okreće, i ne pokaže sve dobrote za kratko vrijeme. A sada smo svi ponaosob (novonastale državice) od nekog bolesnika (ex Yu) postali totalni i nepovratni ovisnici. Na to sam mislio u pominjanju samoodrživosti.
dijelovi koje si istakao iz tekstova sto sam linkao samo kompariraju kraljevinu jugoslaviju i sfrj. nijedna, 'ajmo rec', vaznija cinjenica u spomenutim tekstovima nije demantirana. recimo, dosta su zanimljivi odlomci o mitu o zaposlenosti i pojasnjenju velikog postotka iste, kad se vec zaposlenost spominje u tome sto si izdvojio.

sto se tice ovog posta kojeg sam citirao, mislim da je iskazivanje svojih stajalista i preferencija uvijek bilo visak u raspravama. drzim do toga da je neisticanje svojih ideala, vec iskljucivo faktografsko pisanje cinjenica najbolji nacin prevencije svadje. od krucijalne je vaznosti za kvalitetnu raspravu, osim drzati se cinjenica, sposobnost postaviti se u sto je moguce vise pozicija da bi se stvari sagledale iz mnostva gledista i perspektiva. znaci, na isti bih se nacin raspravljao s tobom da si deklarirani fasist, rasist, komunist ili liberal. da si zadrt, iracionalan i bezobrazan, rasprave sa mnom ne bi niti bilo.
ako se javi koji pa kaze da su fasisti i rasist vec ionako zadrti i bezobrazni, vjerujte da i oni imaju dobrih argumenata prezentiranih na kulturan nacin. fasizam i rasizam ionako nisu potekli od zadrtih seljacina vec od intelektualaca i znanstvenika.
Danas sam tu, a sutra daleko..

User avatar
dobre.vibracije
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 986
Joined: 13 Sep 2015, 13:11
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by dobre.vibracije » 26 May 2016, 23:54

socrates, ako biti "bog" vanjskih odnosa znaci ne dopustiti da se drugi mijesaju i odredjivaju unutarnju politiku i policy neke drzave, onda se slazem da je tito bio majstor vanjskih odnosa. ali vanjska politika se ne sastoji samo od toga.
Danas sam tu, a sutra daleko..

Post Reply

Return to “EX YU”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 37 guests