Jugonostalgičari

Dešavanja u regionu.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Jugonostalgičari

Post by Krokodil Behko » 29 Oct 2012, 09:19

Koja je dijagnoza za takve ljude?

Meni se čini da oni misle da su neki opšti i sveopšti pravednici i djelioci pravde
a po njihovom, pravda je samo postojalanekada i više ne. Sve je nepravda i sve
treba mrziti i rušiti. Osobenjaštvo zar ne?

Nikako da im objasnim da mi spomen na SFRJ ne može pomoći oko nekih (obično financijskih) problema. Niti znam kakve veze ima pričanje o tome sa mojim interesovanjima. Nije me zanimalo ni dok je postojalo. Bar ne mnogo pa eto ne
vidim razlog zašto bi me sada zanimalo.

U najmanju ruku, dosadjuju ljudima sa uvijek
istom pričom a što je zanimljivo oni to čine i ljudima koji su bili u pelenama kad se
dotična država raspala a neki se nisu ni rodili pa prema tome, (uljepšana) priča
o SFRJ ne može ih ni zanimati.

Bježanje od stvarnosti u fikcije. Kako bi se to stručno nazvalo?
Ne uzimanje učešća u društvenom životu a sa ciljem da se nešto promijeni nabolje
djeluje mi pomalo djetinjasto.
online

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Katja » 29 Oct 2012, 09:53

To je valjda po onoj ‘Lipše je bilo u Jugi, tad san još moga jebat’, što će reći da je čovjek sklon pamtiti samo lijepe stvari a zaboravljati ružne pa nam se prošlost čini kao livada puna cvijeća. Još ako je netko tada bio dijete (a iz djetinjstva također volimo pamtiti samo sretne trenutke) onda mu ta Jugoslavija izgleda kao obećana zemlja.

Možda ćemo za dvadeset-trideset godina na sadašnjost gledati sa nostalgijom. :oo

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80763
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6780 times
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Julia-Klara » 29 Oct 2012, 10:10

Ne kontam... Kakve ti to ljude sreces, Behko?
Jugoslavija je bila jako dobar projekat ali kao sto znamo "utopija" moze opstati samo jedno izvjesno vrijeme. Ne mozes mi reci da skolski, zdravstveni, penzioni sistem nije bio bolji od ovoga sto imamo sad! Ne mozes! Ne mozes mi reci da je veliki broj ljudi radio, bio zaposlen, bio sposoban skolovati djecu, mogao graditi kuce, ici svake godine na ljetovanje (kredit ili ne, nije bitno), lakse zivio, bez pritiska?
neki ljudi jednostavno pljuju po svemu sto je bilo nekad, razlog je "nacionalno pitanje". Pa eto, rijeseno je sad, i sta onda? Sta ste dobili time? Bili ste muslimani/srbi/hrvati i prije, ali se tome nije pridavalo toliko znacaja kao sad. Gledam ljude ovdje (svugdje osim u BiH), totalno neoptereceni religijom, vjerom, vjerskim pitanjem, zive svoje zivote, ali ne, kod nas to ne moze tako lako!
Jugoslavija mi je bila draza. U Jugoslaviji sam mogla mirno spavati, naci posao, raditi, imati porodicu, graditi kucu, zivjeti do penzije. Sada ne mogu. Ovo je nakarada od drzave, sto imamo sad! NAKARADA! Ko si, sta si? Nigdje nisi dospio, ugled u svijetu je nula, svi te gledaju s podsmjehom! Pa ebo te, Rumunija je dalje od nas otisla, heeej Rumunija! O Poljskoj i Ceskoj da ne pricam. A pogledajte polozaj u svijetu Jugoslavije prije 30 godina! Bili smo neko i nesto, imali ljude koji su imali viziju (Nesvrstani)!
Jesam li Jugonostalgicar? JESAM. I uvijek cu biti, dokle god u ovoj drzavi sada ne dobijem iste uslove kakve sam imala onda.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Katja » 29 Oct 2012, 10:27

Ja razumijem Julia što ti želiš reći, i u mnogome si u pravu, ali postoje stvari u Jugoslaviji na koje zatvaramo oči a nemaju nikakve veze sa nacionalnim pitanjem.
Nama je bilo lijepo a nismo bili niti svjesni svijeta oko sebe. Mislili smo da imamo jaku industriju a nismo bili niti svjesni koliko smo malo-pomalo zaostajali za drugima. Druge su zemlje ulagale u novitete, u strojeve, u edukaciju, u tehnologije, a mi smo živjeli u oblacima. Nije bilo discipline u radu, u velikim državnim firmama nije se gledalo tko je produktivan a tko zabušava, svi su dobivali plaću, nije se gledalo tko pomalo krade (a mnogi su krali - od olovaka, preko vreće cementa, do većih stvari), nije se nikoga gledalo - kad si jednom zasjeo u neku firmu, nisi se trebao niti truditi.
I zato je privreda krenula nizbrdo ali mi to nismo niti znali jer je država uzela kredite, velike kredite iz vana.
A vraćanje tih kredita bi kad-tad došlo na red. Što bi onda bilo?

Ovo ne znači da je sad bolje nego prije, ovime samo želim reći da mi se čini da bi ponekad, gledajući u prošlost, trebali s nosa skinuti ružičaste naočale. :D

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Major » 29 Oct 2012, 10:40

Katja wrote:Ja razumijem Julia što ti želiš reći, i u mnogome si u pravu, ali postoje stvari u Jugoslaviji na koje zatvaramo oči a nemaju nikakve veze sa nacionalnim pitanjem.
Nama je bilo lijepo a nismo bili niti svjesni svijeta oko sebe. Mislili smo da imamo jaku industriju a nismo bili niti svjesni koliko smo malo-pomalo zaostajali za drugima. Druge su zemlje ulagale u novitete, u strojeve, u edukaciju, u tehnologije, a mi smo živjeli u oblacima. Nije bilo discipline u radu, u velikim državnim firmama nije se gledalo tko je produktivan a tko zabušava, svi su dobivali plaću, nije se gledalo tko pomalo krade (a mnogi su krali - od olovaka, preko vreće cementa, do većih stvari), nije se nikoga gledalo - kad si jednom zasjeo u neku firmu, nisi se trebao niti truditi.
I zato je privreda krenula nizbrdo ali mi to nismo niti znali jer je država uzela kredite, velike kredite iz vana.
A vraćanje tih kredita bi kad-tad došlo na red. Što bi onda bilo?

Ovo ne znači da je sad bolje nego prije, ovime samo želim reći da mi se čini da bi ponekad, gledajući u prošlost, trebali s nosa skinuti ružičaste naočale. :D
Da ti dam za pravo kada je u pitanju radna disciplina, a po pitanju privrednih giganata/preduzeca nikako ti nemogu dati za pravo.
Ko je takoreci Arapski svijet izgradio, Energoinvest i Hidrogradnja, da ostale privredne gigante Hrvatske, Slovenije kao i srbije ne nabrajam.
Možda ćemo za dvadeset-trideset godina na sadašnjost gledati sa nostalgijom. :oo
Hajde molim te izdvoji, nasluti, bar nesto iz sadasnjosti gdje bi se moguce mogli za dvadeset godina sa odusevljenjem prisjecati.
Pored ovolike medju mladima nezaposlenosti (ca.35%), perspektiva je haman ravna nuli, katastrofalna situacija u zdravstvu,
najsiromasniji penzioneri u Evropi, a naravno i BiH nasiromsnija u Evropi.
Da nije moja rodna gruda, da nisam tamo rodjen, imam moje najmilije i da nemam tamo kucu sagradjenu,
hiljadama kilometara bi je zaobilazio,ali nemoze, nesto u meni je jace iako smo haman najnakaradniji u Evropi.

Ovi prokleti Evropljani uvjek kada me pitaju odakle dolazim, odgovor je naravno Bosna,ali obavezno uslijedi potpitanje,
a sa koje strane, kojega tora....tada mi mrak na oci padne i za mene svaka moguca diskusija prestaje.

Ako nista, na granicama su me gledali kao Jugoslovena sa respektom i postovanjem, danas, haman sa prezirom, ni grama postovanja
ne vidim u tim granicarima, da samo pomenem Slovence i Austrijance, kao da smo mi Bosanci i Hercegovci (Hercegovci mahom posjeduju
Hrvatsku putovnicu) sa marsa pali.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Krokodil Behko » 29 Oct 2012, 11:52

Katja wrote:To je valjda po onoj ‘Lipše je bilo u Jugi, tad san još moga jebat’, što će reći da je čovjek sklon pamtiti samo lijepe stvari a zaboravljati ružne pa nam se prošlost čini kao livada puna cvijeća. Još ako je netko tada bio dijete (a iz djetinjstva također volimo pamtiti samo sretne trenutke) onda mu ta Jugoslavija izgleda kao obećana zemlja.

Možda ćemo za dvadeset-trideset godina na sadašnjost gledati sa nostalgijom. :oo
:oo

Tu je i onaj njihov čuveni argument "Radija san ća sam tija".
Odnosno zahvaljujući takvom "radu", sve je propalo pa kad se nije
moglo dalje, došlo je do raspada. Sada oni kukaju što moraju da rade
kao i ostali ljudi a ne beru brige oko toga što mi moramo "raditi ća moramo"
kako bi se njihovi dugovi vratili :oo
online

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Major » 29 Oct 2012, 12:06

Kakava suluda naivnost vjerovati da je drzava propala ili se raspala zbog manjka disipline ili pak nerada.
Znaci to je bio dovoljan razlog da se uzme noz u ruku i krenuti u klanje komsija, oduzimati ljudima njihovo imanje
i na kraju ih likvidirati.
Ne, nikada, na povrsinu su isplivali nacionalisti i fasisti, koji jos uvjek rovare nasim prostorima.

Pa sta da kazemo u demokratskom i nadasve disciplinovanom uredjenju Evropskih drzava,
Grcka, Spanija, Portugal, Irska, Slovenija, Italija....sve te drzave cekaju na pomoc Evropskog fonda, inace je fajrunt,
puki fukarluk.
Dali oni sada da uzmu oruzje u ruke i da krenu ratovati.
Stotinama, odnosno presla je brojka holjadu milijardi koja se slila u njihove drzavne budzete da bi ih bar donekle podigli iz blata u koje su zaglibili do grla, koliko ce biti moguce to cemo u skoroj buducnosti tek da budemo svjedoci.

Zalosno je da mi cak ni uslove ne posjedujemo za vece kredite koji bi nam olaksali svakidsnjicu, naravno, svi krediti se moraju vracati,
odakle da ga mi povratimo.

Sve u svemu, moje djetinjstvo i kao omladinca u Jugoslaviji bio je ispunjen i ostaje sa lijepim uspomenama,
ali isto tako nikada nebih htio nekome osporiti da se danas kudikamo ljepse i komotnije osjeca.
Svako vrijeme ima najvjerovatnije svoju draz.
Last edited by Major on 29 Oct 2012, 12:09, edited 1 time in total.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20664 times
Contact:
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Rum » 29 Oct 2012, 12:09

Ponavljam kakva juga nikad se bolje nije zivilo , zivite ko carevi :ok
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Heidi » 29 Oct 2012, 16:08

pa zive u proslosti.... :oo a imali smo priliku vidjeti sta takvi ljudi mogu da urade....koji zive u proslosti :oo

sve je to isto sranje....samo drugo pakovanje :crveni
eto i moja dijagnoza....drmrdiplmadhzio8pfffljp :D.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80763
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6780 times
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Julia-Klara » 29 Oct 2012, 16:09

Heidi wrote:pa zive u proslosti.... :oo a imali smo priliku vidjeti sta takvi ljudi mogu da urade....koji zive u proslosti :oo

sve je to isto sranje....samo drugo pakovanje :crveni
eto i moja dijagnoza....drmrdiplmadhzio8pfffljp :D.
:hm :hm
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Heidi » 30 Oct 2012, 23:24

tako je drugarice tigris :oo kome ne pase nek nesto mijenja ili nek se seli.....(ili ostane tamo GDJE VEC JESTE :oo I SUTI :oo )
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20664 times
Contact:
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Rum » 31 Oct 2012, 12:17

Jugoguzicari :ha
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Calla » 31 Oct 2012, 13:24

covjek je romanticna zvjerka voli da se sjeca onoga sto je nekada bilo da kopa po uspomenama trazi tragove davno izgubljene u vihoru vremena,,i ja volim rado da kopam po tavanima podrumima i supama ..
i kada trag proslosti covjeka prepliva covjek osjeti neku toplinu tamo oko srca ili malo nize u stomaku.
Isto tako covjek voli da uporeduje da se zali ,buni, ljuti ubjedujuci druge da ovo sad vise nije kao nekadvaljda smo zbog toga tako sentimentalni na proslost i njenu sarm stare Yugoslavije ,
i kako Silence rece da nam je drzava danas bolja ne bi se ni osvrcali toliko ka proslosti nego bi sadasnjost prihvatili ovakvom kakava je ..
zbog pohlepe pojedinaca u novoj Bosni i Hercegovini raste sve veca nezainteresiranost za opce potrebe stanovnistva ,,bez obzira na sve jadikovke i nepomjeranja sa mrtve tacke ,,ovi -oni"
usporedicu nesto sto je u Yugoslaviji bilo drugacije,,u Jugoslaviji su bile redovne plate i moj otac je sa jednom platom mogao sagraditi i kucu i skolovati od jedne plate cetvero djece
,,sto u Bosni i ne samo u Bosni to danas nije vise slucaj,,(rat je ucinio svoje
sto znaci sazrijavanje drzave ide u obrnutom smjeru od ocekivanog ...
jugonostalgicari su odrasli u visejezicnosti koje je u to doba bilo kao normalno stanje ,
jezicne i drzavne granice nisu se nikada podudarale dok danas je jako bitno raspoznati i izvagati
tko pise hrvatstvom,,tko srbstvom a tko muslimanskim jezikom ???

ja sam uvjek mislila da je osnovno svojstvo jezika sporazumjevanje ali eto ocigledno to danas nije vise moderno nego nas prati strah i velika prpa ako izgubimo svoj jezik izgubili smo i svoj idenditet i daj da se sto vise takmicimo i pokazemo sto je vise moguce koliko se mi razlikujemo jedni od drugih iako nam je ilirski gen Y-haplogrupe prastanovnika balkana vec odavno dokazan i prikazan da smo mi jedan narod,,pa eto sad je buducnost na Bosancima i Hercegovcima da u nesrazmjernosti plata i nesrazmjernosti cjena na svom novom trzistu podignu tu dugoocekivanu jedinstvenu drzavu sa tri jezika i tri nacionalna tora
..izgleda da ce i onaj najsiromasniji bosanac vjerno cekati na bolju buducnost time sto ce kupiti u drzavnoj lutriji ili kladionici onaj mali tiket ,,nade,,i ne gubljenja vjere u bolju buducnost ..
novokompovana drzavo moja sretno tii :cvijece
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

Ruana
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Ruana » 31 Oct 2012, 20:54

Callaclassicgirl wrote: ..izgleda da ce i onaj najsiromasniji bosanac vjerno cekati na bolju buducnost time sto ce kupiti u drzavnoj lutriji ili kladionici onaj mali tiket ,,nade,,i ne gubljenja vjere u bolju buducnost ..
novokompovana drzavo moja sretno tii :cvijece
A zasto je to tako?
Zato sto su je "jugovici" pokusali ali na svu srecu nisu uspjeli unistiti.
Zamislite da sada neko kaze narodu iz Sirije da im je ljepse u ovom rezimu iako postoje dokazi da bi sadasnja vlada bila u stanju pobiti sve da bi ostala na vlasti.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80763
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6780 times
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Julia-Klara » 31 Oct 2012, 20:59

Ruana wrote:
Callaclassicgirl wrote: ..izgleda da ce i onaj najsiromasniji bosanac vjerno cekati na bolju buducnost time sto ce kupiti u drzavnoj lutriji ili kladionici onaj mali tiket ,,nade,,i ne gubljenja vjere u bolju buducnost ..
novokompovana drzavo moja sretno tii :cvijece
A zasto je to tako?
Zato sto su je "jugovici" pokusali ali na svu srecu nisu uspjeli unistiti.
Zamislite da sada neko kaze narodu iz Sirije da im je ljepse u ovom rezimu iako postoje dokazi da bi sadasnja vlada bila u stanju pobiti sve da bi ostala na vlasti.
Koji "jugovici"? Nije svako ko ima lijepo misljenje o bivsoj drzavi automatski i zlocinac... Nemoj nas sve trpati u isti kos...Ja ovdje navedoh par cinjenica koje niko ne moze osporiti.I moji roditelji od plata kupise plac i napravise kucu, a bili obicni fabricki radnici. De da vidim sad nekog da uspije sastaviti kraj sa krajem od mjesecne plate ( ne pricam o politicarim i onima koji imaju velike plate, nego o prosjeku, i onima ispod istog)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Dust » 31 Oct 2012, 21:45

Ista struktura ljudi je vladala Jugoslavijom, kao sto vladaju danas svim ex republikama. Svi ovi danasnji su imali funkcije u "onom" sistemu, nastavili su samo drugom cestom.

A da je svima bilo sjajno... pa i nije. Zar mozete reci da nije bilo siromasnih? Da nije bilo extremno bogatih? Odkuda toliko naseg svijeta po Zap. Europi u to vrijeme?
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Major » 31 Oct 2012, 21:52

Dust, niko ne negira da nije bilo siromasnih, niti da su bili svi bogati.
Jugoslaviaj je bila za istocni kao i nestvrstani svijet u tadasnje vrijeme Amerika u malom, u bilo kojem pogledu.

I jos jedno, trenutno u Njemackoj, bogatoj Njemackoj ima 8 miliona ako ne i vise, uzasno siromasnih insana, kraj skrajem jedva sastavljaju,
a i bogatih do besvijesti.
Na svu srecu jos uvijek imamo (Njemacka) prilicno veliki dio srednjeg staleza.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Calla » 31 Oct 2012, 23:17

Ruana wrote:
Callaclassicgirl wrote: ..izgleda da ce i onaj najsiromasniji bosanac vjerno cekati na bolju buducnost time sto ce kupiti u drzavnoj lutriji ili kladionici onaj mali tiket ,,nade,,i ne gubljenja vjere u bolju buducnost ..
novokompovana drzavo moja sretno tii :cvijece
A zasto je to tako?
Zato sto su je "jugovici" pokusali ali na svu srecu nisu uspjeli unistiti.
Zamislite da sada neko kaze narodu iz Sirije da im je ljepse u ovom rezimu iako postoje dokazi da bi sadasnja vlada bila u stanju pobiti sve da bi ostala na vlasti.
nemam pojma kako su ti tvoji jugovici sebi zamislili???
pa zato sto bi trebalo jedno izvjesno vrjeme(preko 50 godina)
da bi se nova drzava snasla i stavila na stabilnije noge sa svojim ciljevima sta su sebi zacrtali na pocetku rusenja starog sistema i ulazenja u novi .ili bolju zamisljenu eru,, noviteta"
a ovo sve sto je Jugoslavija prosla ,sve kasnije i Siriju ceka ..
svaka revolucija ili rat proguta masu svoje djece!!!!i tako svakih 50 godina mislit cemo da trebamo zrtvovati puno puno ljudskih zivota za par ideala novog poretka ... :puca

:oklagija :puca :oklagija :lupa
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Calla » 31 Oct 2012, 23:19

Julia-Klara wrote:
Ruana wrote:
Callaclassicgirl wrote: ..izgleda da ce i onaj najsiromasniji bosanac vjerno cekati na bolju buducnost time sto ce kupiti u drzavnoj lutriji ili kladionici onaj mali tiket ,,nade,,i ne gubljenja vjere u bolju buducnost ..
novokompovana drzavo moja sretno tii :cvijece
A zasto je to tako?
Zato sto su je "jugovici" pokusali ali na svu srecu nisu uspjeli unistiti.
Zamislite da sada neko kaze narodu iz Sirije da im je ljepse u ovom rezimu iako postoje dokazi da bi sadasnja vlada bila u stanju pobiti sve da bi ostala na vlasti.
Nemoj nas sve trpati u isti ovdje navedoh par cinjenica kojkos...Ja e niko ne moze osporiti.I moji roditelji od plata kupise plac i napravise kucu, a bili obicni fabricki radnici. De da vidim sad nekog da uspije sastaviti kraj sa krajem od mjesecne plate ( ne pricam o politicarim i onima koji imaju velike plate, nego o prosjeku, i onima ispod istog)

ja tek sad procita tvoj prethodni napisani odgovor :ha
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

Ruana
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Ruana » 31 Oct 2012, 23:40

Julia-Klara wrote:
Koji "jugovici"? Nije svako ko ima lijepo misljenje o bivsoj drzavi automatski i zlocinac... Nemoj nas sve trpati u isti kos...Ja ovdje navedoh par cinjenica koje niko ne moze osporiti.I moji roditelji od plata kupise plac i napravise kucu, a bili obicni fabricki radnici. De da vidim sad nekog da uspije sastaviti kraj sa krajem od mjesecne plate ( ne pricam o politicarim i onima koji imaju velike plate, nego o prosjeku, i onima ispod istog)
Gdje si ti procitala da sam ja nekoga ili nesto generalizovala a pogotovu tebe?
To sto su tvoji tata i mama napravili kucu od jedne plate, zasluga ne pripada Jugoslaviji nego nekim drugim vremenima kada se svugdje u svijetu generalno bolje zivjelo. Cak i oni gastarbajteri koji su tada isli u Njemacku da zarade, zaradjivali su vise nego sto to mogu danas.
Romi prosili tada, prose i danas.
Mito i korupcija tada, mito i korupcija danas.
Kradja tada, kradja danas.
Birokratija tada, birokratija danas.
Goli otok tada, demokratija danas.
Ne sumnjam da je tvoja familija bolje zivjela u to vrijeme ali da je tako bilo svima ne bi bilo rata.

Post Reply

Return to “EX YU”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests