Jugonostalgičari

Dešavanja u regionu.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Krokodil Behko » 24 Jul 2016, 19:37

opisao je šta je bio cilj Amerike u vezi sa Jugoslavijom: pretvoriti jugoslovenski prostor u prostor Trećeg sveta koji neće biti sposoban da ide sopstvenim putem razvoja, u prostor sa razbijenom ekonomijom, sa prirodnim resursima koji su potpuno otvoreni multinacionalnim korporacijama (posebno Kosovo bogato mineralima).
Ja', ono Jugoslavija bila velesila u pm, pa svi morali da se pozabave s njom.

To u vezi Kosova i minerala, moram priznati da sam se ismijao, pošto mi je glupo vjerovati da se onolika akcija NATO pakta digla, zbog ono malo ćumura po Kosovu.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Pasaga » 24 Jul 2016, 19:40

Krokodil Behko wrote:
opisao je šta je bio cilj Amerike u vezi sa Jugoslavijom: pretvoriti jugoslovenski prostor u prostor Trećeg sveta koji neće biti sposoban da ide sopstvenim putem razvoja, u prostor sa razbijenom ekonomijom, sa prirodnim resursima koji su potpuno otvoreni multinacionalnim korporacijama (posebno Kosovo bogato mineralima).
Ja', ono Jugoslavija bila velesila u pm, pa svi morali da se pozabave s njom.

To u vezi Kosova i minerala, moram priznati da sam se ismijao, pošto mi je glupo vjerovati da se onolika akcija NATO pakta digla, zbog ono malo ćumura po Kosovu.
Neki ogroman hepek je bio.
Nije to bez razloga.
Ovde niko ne kukumace za yugom,vec sto ovi dripci nisu preuzeli pozitivna iskustva tog sistema.
A bilo ih je,masala.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by storm » 24 Jul 2016, 20:00

Treba prvo skontati da je jugo ekonomija bila jedno veliko potemkinovo selo... I kao takva neizdrživa... A ona je osnova za te neke "dobre stvari"
Ekonomski jaki Šveđani mogu furati socijalno jaku politiku... Pa i njima škripi.
Ako je pitanje tržišta bilo, zašto nisu npr poljsku, tri puta veću, tako složili?
Jok, Poljska je obračunala sa totalitaristima i eto je... Njemačka za nas skoro... Kao i Češka.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Mohr » 24 Jul 2016, 20:08

Šta si ti skont'o iz jugo-ekonomije? Šta je bilo neizdrživo? Šta kog vraga trućaš :bla De bar jednom obrazloži neku svoju (kategoričnu) tvrdnju :p

Šta Poljska? Zemlja s najvećim procentom samoubojstava na svijetu zbog (pre)zaduženosti pučanstva otkako su se riješili totalitarizma :o

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Pasaga » 24 Jul 2016, 20:08

storm wrote:Treba prvo skontati da je jugo ekonomija bila jedno veliko potemkinovo selo... I kao takva neizdrživa... A ona je osnova za te neke "dobre stvari"
Ekonomski jaki Šveđani mogu furati socijalno jaku politiku... Pa i njima škripi.
Ako je pitanje tržišta bilo, zašto nisu npr poljsku, tri puta veću, tako složili?
Jok, Poljska je obračunala sa totalitaristima i eto je... Njemačka za nas skoro... Kao i Češka.
:grana :plavi

...buraz...nevidis ti te iste poljake ovde......
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by storm » 24 Jul 2016, 20:46

Pasaga wrote:
storm wrote:Treba prvo skontati da je jugo ekonomija bila jedno veliko potemkinovo selo... I kao takva neizdrživa... A ona je osnova za te neke "dobre stvari"
Ekonomski jaki Šveđani mogu furati socijalno jaku politiku... Pa i njima škripi.
Ako je pitanje tržišta bilo, zašto nisu npr poljsku, tri puta veću, tako složili?
Jok, Poljska je obračunala sa totalitaristima i eto je... Njemačka za nas skoro... Kao i Češka.
:grana :plavi

...buraz...nevidis ti te iste poljake ovde......
a bosanaca nema jel? :kafa

a jesi bio u posljednjih 10-20 godina u poljskoj, češkoj?
bio sam u češkoj 1990....pa sam bio 2000....
pričam o državama...kako funkcioniraju...malo guglaj Poljsku mogao bi se iznenaditi
ulaskom u eu udvostručili su svoj standard...mada ih sad čeka "orbanizacija"- zavladali su radikali s desna...
tu će se još vidjeti ishod...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Pasaga » 24 Jul 2016, 21:18

Nekazem...
Za to imaju i pokrice......
Koliko ono godina nisu ratovali....40.....60......
Drugo......drustvo im je u rasulu....
Slusam ovde,vec trci ili cetvrti put,njihovi politicari ih pozivaju javno....
da se vrate u zemlju.
Sve je nagulilo.....najvise skandinavija...irska,island.....engleska je top destinacija.
Ogromna kriza im je za radnu snagu,u svim sektorima privrede.
Ima i jos veci belaj....
Imaju daleko nakvise razvoda...napustenih zena...mladih.... :jupi
Svi koji dodju sami,dok se snadju u tom vremenu zaboravi na zenu .......
...ima toga jos.....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by storm » 24 Jul 2016, 21:33

Ne znam...mislim da bi se prosječni bosanac ili balkanac rado mijenjao za njihovo "rasulo"
imaju izbor....ići ili ostati ako ništa drugo....i da, znam....ima ih strašno puno vani
Počeli smo priču o ratu.....i na temu da je netko iz vana nama tu nametnuo rat, da nas destabilizira, što apsolutno nije točno.....krivnja za to leži u toj jugi upravo i nasilnom održavanju sistema i umjetnom održavanju ekonomije, dok nije definitivno puklo..

a poljakinje...eh da :love
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Mohr » 03 Aug 2016, 20:20


User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Nole » 03 Aug 2016, 20:27

Miro Barišić....kraj spike.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by storm » 03 Aug 2016, 21:55

A zašto ne... Ono je bila generacija top i srba i hrvata...
Sad baš da bi pomeli dream team... Nećemo nikad znati....
Ali kako je Hrvatska držala egsl u Barceloni 1992 dok je prva petorka imala snage... Čak i vodili (21-22)... I da su sa klupe ušli djordjević, divac, paspalj i ostali... Bilo bi svašta vjerujem...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by dr laganini » 03 Aug 2016, 22:42

..komunjare žele neke sportske rezultate prisvojit u korist politike..

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by storm » 03 Aug 2016, 23:13

Ma gluposti...
Bili su i Česi i Slovaci u pojedinim prvenstvima svjetski prvaci u hokeju... Poklopile im se generacije... Sad ustvrditi da bi Čehoslovačka drmala svjetskim hokejom duže vremena je presmiješno...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by Krokodil Behko » 24 Aug 2016, 09:25

Jugoslavija: tamnica naroda ili zemlja bratstva i jedinstva?

Image
Izvor: Deutsche Welle

Ni nakon 25 godina života u samostalnoj Hrvatskoj građani nemaju jedinstven stav o bivšoj komunističkoj Jugoslaviji. Zbog toga izostaje i smisleno komemoriranje žrtava komunističkog režima.

Duboko svjetonazorski podijeljeni, jedni bivšu Jugoslaviju smatraju, kako se to voli reći, tamnicom hrvatskog naroda, dok će drugi sa simpatijama govoriti o zemlji jednakosti, sigurnosti i blagostanja. Treći će tek odmahnuti rukom i reći kako ih takve stvari ne zanimaju.

Posljedično, današnji Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima nije glavna prigoda u kojoj će se spominjati žrtve poretka koji je supstancijalno kolabirao početkom osamdesetih, a formalno desetljeće kasnije. Štoviše, taj će dan malo tko obilježiti, dok će se žrtve komunizma ponajviše koristiti u političkim obračunima i predizbornim kampanjama.

Masovne likvidacije koje je Jugoslavenska narodna armija (JNA) bez suđenja provela nad civilima i pripadnicima poraženih vojski nakon završetka Drugog svjetskog rata, kolokvijalno znane kao Križni putevi ili Bleiburg, tek su povod za godišnje obračune između obitelji stradalih i desnice s onima na političkoj ljevici. Prvi će tako često bez problema istaknuti znakove također totalitarne i poražene Nezavisne Države Hrvatske (NDH), dok će drugi pronaći opravdanje za komunističke zločine i stravičan pokolj civila.

Ni povjesničari se oko ove teme neće složiti pa će se njihova mišljenja prvenstveno razići oko broja stradalih, ali i oko karaktera rata koji se vodio između ustaša i partizana. Zbog toga se može čuti da je antifašizam kontaminiran i nedjeljiv od komunističke revolucije, bez obzira na to što su među antifašistima bili i brojni vjernici pa čak i svećenici.

Nije ni logor na Golom otoku namijenjen protivnicima Komunističke partije Jugoslavije (KPJ) točka oko koje će se složiti hrvatski građani, a podjele se protežu i do nedavnog suđenja šefovima jugoslavenskih tajnih službi Zdravku Mustaču i Josipu Perkoviću koje je njemački sud osudio na doživotni zatvor zbog političkog ubojstva u Bavarskoj 1983. godine.

Totalitarizmi stvaraju „novog čovjeka“

Čak bez prethodno nabrojanog, Jugoslaviji se ne bi mogao poreći totalitaran poredak čiji su znaci i danas simpatični velikom broju građana poput, recimo, pionira ili služenja vojnog roka u Jugoslavenskoj narodnoj armiji, ističu pojedini povjesničari.

„Ako već koristimo kontroverzni termin totalitarizma, onda je tu bio i jednopartijski sustav i općenita odbojnost prema pluralizmu. Kod autoritarnog režima, događa se suradnja političke elite s organizacijama koje djeluju izvan direktne kontrole državnih struktura. U totalitarizmu to nije moguće, pošto sustav kao takav ne prihvaća institucionalni pluralizam u donošenju političkih odluka. Totalitarni sustav se također razlikuje od autoritarnoga po tome što zadire u privatnu sferu života u cilju stvaranja 'novog čovjeka', a odgoj tu igra ključnu ulogu. Pioniri su jedan primjer iz socijalističke Jugoslavije koji je strukturalno sličan Ustaškoj mladeži u fašističkoj NDH. Prisutnost ideologije se također vidi u školskom sustavu kroz predmete kao 'Marksizam' i 'Općenarodna obrana i društvena samozaštita'. Stalno se potencirao znanstveno definirani sukob s kapitalizmom, a čovjek je često definiran prema svom mjestu u klasnoj borbi. U takvom političkom kontekstu je bilo malo mogućnosti za politički kompromis, a odgoj u tom duhu se nastavljao sve do služenja vojnog roka u vojsci koja je de facto bila politička. To se vidi po tome da nije samo imala za cilj da štiti granice, nego također 'tekovine socijalističke revolucije', uključujući lik Josipa Broza Tita“, u razgovoru za Deutsche Welle govori povjesničar dr. Tomislav Dulić, direktor Instituta 'Hugo Valentin' sa Sveučilišta u Uppsali i napominje: „Jugoslavenski sustav je s vremenom postao pluralniji od onoga u Sovjetskom savezu pa je pitanje u kojem periodu ga možemo okarakterizirati totalitarnim u klasičnom smislu. No jasno je da je Tito zaustavio svaki pluralizam kada je stavio u pitanje vodeću ulogu SKJ i njen monopol nad političkom vlašću. To se na primjer dogodilo za vrijeme Maspoka (Hrvatskog proljeća, op.a.).“

Nisu li onda građani kao nasljeđe dio tog režima unijeli u novostvorenu Hrvatsku i države nastale raspadom Jugoslavije? „Naravno, nije ni čudno da su neki elementi utjecali na izgradnju postsocijalističkih demokracija. Vidimo da je riječ o političkoj kulturi u mnogim zemljama bivšeg socijalističkog bloka koja se dosta razlikuje od Zapadne Europe. Kad se raspadala Jugoslavija, mislilo se da će demokracija donijeti blagostanje. Ali sam pojam demokracija se često ograničavao na političko djelovanje, odnosno na to da većina vlada nad manjinom. Moguće je da snažno potenciranje prava većine i kolektiva ima veze s političkom tradicijom u Jugoslaviji u kojoj je elita na primjer preuzela na sebe zadatak da vodi klasnu borbu u ime većine. Ali, zaboravlja se da demokracija nije samo politička, već i društvena te da kao takva nosi sa sobom i zaštitu pojedinca od većine. Čini mi se da je taj element demokracije, odnosno ljudskih prava pojedinca, općenito razvijeniji u zemljama Zapadne i Sjeverne Europe“, odgovora dr. Dulić.

Građani previše očekuju od svojih dosjea

Istina o pravom komunističkog režimu, reći će mnogi, krije se u arhivima jugoslavenskih tajnih službi koji su, ako je vjerovati medijima i političarima, skriveni u najčuvanijim dijelovima Hrvatskog državnog arhiva. No tu je napravljen veliki napredak, kaže nam Nenad Bukvić, pročelnik Odjela za zaštitu i obradu arhivskog gradiva. „Prošle smo godine preuzeli dodatni dio gradiva Službe državne sigurnosti, a napravljena je i deklasifikacija tog gradiva koje više ne nosi oznaku tajnosti. Međutim, postoje ograničenja zbog zaštite osobnih podataka.“ Doznajemo tako da sve žive osobe i najuži članovi obitelji umrlih mogu zatražiti uvid u njihov dosje, ako on postoji, a isto je omogućeno i za znanstvena istraživanja.

U kontaktu s nekoliko kolega koji su pogledali vlastiti dosje doznajem da im je motiv bio saznavanje tko su u njihovoj okolini bili doušnici, no rezultat je bio razočaravajući. „U papirima su stajale banalne zabilježbe o tome s kim sam pio kavu i što sam govorio na kolegijima, dok su imena onih koji su o tome izvijestili bila 'kodirana' ili zacrnjena zbog zaštite osobnih podataka“, kaže nam urednik jednog ugašenog lista.

„Očekivanja su velika. Oni koji koriste tu dokumentaciju trebaju biti svjesni da je ona nastajala pod specifičnim okolnostima i prikupljana je za specifičnu svrhu. Dio korisnika se razočara kad shvate da nisu bili nadzirani. S druge strane, oni koji vide svoj dosje u njemu ne nađu ništa senzacionalno. To su operativne informacije, a za provjeru njihove vjerodostojnosti treba dodatni instrument. Ako je osoba A o osobi B rekla nešto, to ne znači da je to istina,“ objašnjava viši arhivist Bukvić. Spomenuta ograničenja posljedica su postojećih propisa, ali i dobra podloga za stvaranje „popisa za odstrel“ koji se povremeno plasiraju putem manjih portala sumnjive novinarske vrijednosti, a kako bi se kodnom imenu pridružio identitet protivnika kojeg se želi ocrniti. Uz sve to ne treba zaboraviti i na mogućnost da su poneki dokumenti lažirani ili veliki dijelovi zbirki uništeni, a što je posljednjih dana pripisano spomenutom Perkoviću koji je, prema riječima zagrebačkog suca Ivana Turudića, uoči prvih demokratskih izbora bio na čelu Povjerenstva za uništavanje dokumenata.

Arhivi nisu presudni

„I Švedska je restriktivna kada je riječ o otvaranju takve građe, pa to i nije nešto specifično za Hrvatsku. Za povjesničare je otvaranje arhiva uvijek dobrodošlo. Ali to ne znači samo po sebi da ćemo uz masu novih podataka doći do neke općeprihvaćene istine. Slabost lokalnih historiografija je često u teorijskoj interpretaciji tih podataka, i metodološkom pristupu analizi. Naročito mladi povjesničari trebali bi dobiti mogućnost da se metodološki i teorijski usavršavaju i da više sudjeluju u razmjeni s kolegama na međunarodnom planu. Otvaranjem arhiva dobilo bi se mnogo novih podataka, ali teško da bi to donijelo radikalne promjene u historiografiji bez promjena u pristupu analizi hrvatske povijesti i njenoj ulozi u svijetu.“

Hrvatska je nedvojbeno zarobljena u dijametralno suprotnim interpretacijama komunističke prošlosti u kojima na obje strane manjka zdrava doza kritičnosti. Ta je polarizacija, smatra Dulić, rezultat širih europskih procesa. „Radikalna desnica raste širom Europe, dok se u nekim zemljama uvezala u državne strukture na način kako se to barem za sada ne vidi na Zapadu. To uvelike utječe na javno mnijenje pa konzervativna desnica flertuje s takvom retorikom. Kod ljevice to pak rezultira odbojnošću što dovodi do polarizacije, a povijest se onda koristi kao važan vid političke debate. S te je točke teško doći do konsenzusa. Ali opći konsenzus i nije posao povjesničara, već prihvaćanje osnovnih činjenica na kojima se može vršiti analiza. Tek onda možemo voditi znanstveno utemeljenu diskusiju, a također uvažavati i mišljenja onih, s kojima se ne slažemo“, zaključuje Dulić uz riječi da kada govorimo o Zemlji, moramo se barem složiti da je okrugla.

Hrvatski građani su se oko oblika Zemlje, srećom, dogovorili. No kakav je bio život u bivšoj Jugoslaviji i koliko je ona bila totalitarna, pitanje je na koje se još uvijek traži odgovor.

(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/dg)
online

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Jugonostalgičari

Post by vila » 24 Aug 2016, 09:42

Svida mi se clanak!
Meni ne smataju ljudi koji su nostalgicni za jugoslavijom iz nekih osobnih razloga...cak mi ne smataju ni oni koji kazu da su zivjeli bolje...mozda i jesu
I imaju pravo zaliti za tim
Ali mi zato strahovito smetaju oni ljudi koji pokusavaju opravdati ili cak negiraju zlocine komunizma pa to ide tako daleko da slave tita kao nekog pozitivnog lika
Sinoc sam pogledala neki dokumentarac o kriznom putu..i bio je lose odraden
Ali prikazali su mapu masovnih grobnica na putu tog nesretnog kriznog puta pa fotografije iz jazovke,barbarinog rova,tezno i jos masu podataka o grobiatima po sloveniji
Dusa ti se smrzne
Govorio je i neki slovenski sef ureda za istrazivanje tog razdoblja..koje su to brojke!?
I nikad nitko za to nije osuden!?
I jos se sad ponavlja obrazac po kojem ne smijemo o tome ni procati jer naravno..odmah si ustasa
Prestrasno

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

82% Hrvata vjeruje da je u Jugoslaviji bilo bolje nego sad

Post by Krokodil Behko » 15 Oct 2016, 17:16

Image
Prosječni Hrvat se rado vraća u prošlost jer mu je tad bilo bolje negoli sad. Čak 82% Hrvata smatra da se za vrijeme Jugoslavije bolje i kvalitetnije živjelo.

S time se ne slaže 18% ispitanika. Moguće da tih 18% ne čine prosječni već natprosječni Hrvati, no mišljenje manjine se na ovim prostorima uvijek poštovalo. Zašto je tad bilo bolje?

Niste mogli dobiti otkaz osim ako niste značajnije oštetili poduzeće. Danas kao takvi napredujete do člana vlade ili ste najmanje poduzetnik.

Stan bi vam dala država, pa ste pola plate mogli ostaviti sa strane. Danas nemate ni stan ni platu. Sebe ostavite sa strane.

Garderobu ste obnavljali u Beču ili Trstu. Sad nosite ono što vam da rodbina.

Rođendane i odlične uspjehe ste proslavljali pizzom ili miješanim mesom. Sad na rođendanima samo kašikom nešto pojedete, a odlični uspjesi su odavno iza vas.

Kod specijaliste ste čekali najviše pola sata. Sad čekate najmanje pola godine.

U nedjelju bi vam banula prijateljica, pa ste meračili uz kafu i gatali. Jutros vam je banuo poštar, prije negoli ste popili kafu. Gatate je li u plavoj koverti poziv ili ovrha.

Prije ste imali prijatelje. Sad imate Facebook.

1982. ste, za domaći rad, nacrtali državnu zastavu za 5 minuta. Današnje dijete ne može nacrtati
državnu zastavu za manje od pet dana.

Doma ste gledali San Remo. Danas doma gledate «Lijepom našom».

Ljeti ste sa susjedima «ljudovali» ispred zgrade, te bi se oko 3 sata, malo pripiti, dovukli do kreveta.

Sad zakunjate ispred televizije, a nakon što vas oko 3 sata uščakne vrat, jedva pokretni dovučete se do kreveta.

Šta god bi kupili, nadživjelo bi vas. «Rabatinke» (farmerke, op.SB) niste mogli poderati iako ste u njima pali s masline i letjeli preko bicikla. Danas nemate zašto strepiti - «rabatinke» se kupuju poderane.

Mjesecima ste čekali omiljenu pjesmu na Radio Braču. Ćaća vam je rekao da «Sunday, bloody Sunday» znači Krvave ti nedjelje. Spiker vam je ispunio muzičku želju, ali se cerio cijelu prvu strofu, pa pjesmu niste snimili. Već godinama ne slušate ni radio ni ćaću.

Pomagali ste susjedima brati masline, graditi kuću... Sad ih prijavite inspekciji čim im koji gost uđe u kuću.

Prije bi digli nekoliko kredita koje bi inflacija otplatila za mjesec dana. Sad tuđi kredit otplaćujete trideset godina.

Na HRT-u još uvijek nema zamjene za Helgu Vlahović.

Djeca su se igrala vanka. U toku godine bi izderali i promijenili najmanje četiri para patika. Današnja djeca se igraju doma. U toku godine, zbog rasta dioptrije, promijene do četiri para naočala.

Momci iz srpskih i bosanskih odmarališta tukli su se s domaćima zbog žena, a pred zoru bi postali najbolji prijatelji. Sad isti ratuju zbog domovine; od najboljih prijatelja država preko noći stvori neprijatelje.

Izdajnici države su bili na Golom otoku. Izdajnici države su danas u vrhu vlade.

Kažu da se prije kriomice išlo u crkvu. Danas se kriomice ne ide.

Vojna lica su bila obrazovan kadar, govorili su par stranih jezika i nagledali se svijeta. Današnja vojna lica jedva govore materinji, viđeni su na dernecima, a od škole imaju noćne more.

Religiozni mimohodi su se obavljali duž crkve. Danas se procesije obavljaju duž Hrvatske.

Muškarci su «galebarili» po kampovima, a uspjeh je bio «povaliti Srpkinju». Sad je poželjno je....t samo svoju naciju.

Na ulicama se nije moglo vidjeti ni muškarca kako puši, a kamoli ženu. Sad viđate i djecu.

Naravno da nije sve bilo bolje tad negoli je sad. To zna i 18% ispitanika.

Prije nije bilo kontejnera na svakome koraku, pa bi kantu za smeće tražili po sat vremena. Danas možete baciti praznu kutiju cigareta ispred sebe.

Ne morate više za svako ubojstvo ili krađu u zatvor. Možete i u Hercegovinu.

Prije ste prali zube. Sad žvačete žvake koje sprječavaju karijes.

Za slabu ocjenu se tuklo đake. Sad se za slabu ocjenu tuče profesora.

Prije «niste smjeli» reći da ste Hrvat. Sad možete. Ako vam nije neugodno.

(Index.hr/SB)
online

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: 82% Hrvata vjeruje da je u Jugoslaviji bilo bolje nego s

Post by dr laganini » 15 Oct 2016, 17:52

....isto ko sto je hdz ima osam posto u onim anketama prije izbora..index.. :hihi

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: 82% Hrvata vjeruje da je u Jugoslaviji bilo bolje nego s

Post by Vladimir RUS » 15 Oct 2016, 19:04

Oni koji su je najviše karali kažu da je bila najbolja. :ooo

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: 82% Hrvata vjeruje da je u Jugoslaviji bilo bolje nego s

Post by dr laganini » 15 Oct 2016, 19:06

..to su oni koji su duhom i dalje u yugi...yugofasisti..

User avatar
dobre.vibracije
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 986
Joined: 13 Sep 2015, 13:11
Status: Offline

Re: 82% Hrvata vjeruje da je u Jugoslaviji bilo bolje nego s

Post by dobre.vibracije » 15 Oct 2016, 19:30

index i socioloska istrazivanja.. da nije maliciozno i tendenciozno, bilo bi smijesno.
Danas sam tu, a sutra daleko..

Post Reply

Return to “EX YU”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot], Naseef Mushroom and 13 guests