Trbuhom za kruhom

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderator: Krokodil Behko

Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Reactions: 4331
Status: Offline

Re: Neopisivi teror nad radnicima iz BiH u Hrvatskoj

Post by Krokodil Behko » 17 Nov 2018, 09:23

storm wrote:
17 Nov 2018, 09:09
Melgirl wrote:
17 Nov 2018, 09:03
Nemaju Rusi što tražiti u Hrvatskoj. Ne treba iz EU izlaziti, treba tu nešto drugo započeti. Mislim da Plenković i Kolinda upravo kreću u to "nešto" a pozitivni učinci se već naziru.
Prosvijetli me :hm
Šta je to pozitivno?
Mol, uljanik, agrokor, tri mora, visegrad,... I ostale luzerske priče rodjackog kapitalizma...
Ja bih silno volio čuti dobru priču iz hrvatske, jer je volim... Pa eto ako znaš...

Ev' pusti mene da te ja prosvijetlim :spanac

Kolinda je rekla neđe skoro: Hrvatska, to su Marko Polo, Modrić i Tesla :plavi
Potom je rekla kako stara Evropa treba da se potpuno otvori novim članicama (tromorcima valjda).
Ono malo su im uzeli iz fondova, pa bi još.
Slovenija i baltičke zemlje, jedini su uspješni primjer kohabitacije sa idejama EU. Ovo ostalo ja bih izbacio, jer su ozbiljno narušili vrijednosti EU i pojeftinili njen ugled, kao i samu ideju članstva.
Otuda i imamo ideje u FRA i GER, da se to fino uredi u više stepena. Vjerovatno žele postaviti neku ogradu između sebe i istoka.

Btw, nikad nisam čuo francuskog predsjednika da je rekao kako je Francuska: Karlo veliki, svih 16 Lujeva i ko zna koliko Henrika, Diderot, Gide, Balzak, Igo, Rembo, Antoaneta, Robespjer ..nastavi niz i shvatit ćeš da ćeš nabrajati do kraja života. Glupost.
2
1 Image 1 Image

Hajroodin
Na probnom
Na probnom
Reactions: 2

Re: Trbuhom za kruhom

Post by Hajroodin » 02 Dec 2018, 19:54

eto
0

Rudolph
Urednik foruma
Urednik foruma
Reactions: 7969

Post by Rudolph » 02 Dec 2018, 20:32

gdje si Hajro kuco stara
0
“Bilo da vas odbije ili prihvati, žena je uvijek sretna što je želite. :p :p

Mala_Mu
VIP
VIP
Reactions: 9850
Status: Online

Post by Mala_Mu » 11 Jan 2019, 11:53

Potresna priča Želimira iz Travnika: Mlijeko prosipam svinjama jer nema ko da kupi

Zašto mladi čovjek odlazi iz BiH i zašto poljoprivreda kao nekada nema sjaja prikazano je u nekoliko minuta potresnog videa koji otkriva tužnu priču Želimira Čovića iz Donjeg Putićeva na području općine Travnik.

Želimir Čović bavi se poljoprivredom od malih nogu, ali i uz svu volju i mašine nema kome prodavati plodove svog rada.

"Mlijeko navečer prosipam krmadima. Dotle je došlo. Mljekare neće da uzimaju od nas, a i cijena je mala. Pola marke je cijena mlijeka ako dobiješ premiju. Ja već imam tolike godine, a nikad nisam dobio poticaj. Premiju sam dobio jednu godinu kad sam imao dvije krave. Čim sam počeo povećavati, odmah oni krenu smanjivati cijenu mlijeka. Onda sam počeo prodavati po selu. Stvarno sam bio uspješan. Bio sam pretretan do nove godine. Kako ljudima čestitam novu godinu, oni mi kažu da odlaze na sedam dana", počeo je pričati Čović.

Zbog svih problema i borbe za preživljavanje, Čović je odlučio napustiti BiH i otići u Njemačku.

"Srce hoće da mi pukne. Nemam kome prodavati mlijeko. Trudim se i sve sam sebi ostvario što sam želio, ali nemam to kome plasirati. To je žalosno. Imam kredit, plaćam ga pošteno, ali ovaj mjesec imam za dažbine i gorivo. Zato ću ovdje biti do aprila, ukidam farmu skroz. Teško mi je što moram ići, ali moram", govori Želimir.

Snježne padavine otežavaju put do Želimirove kuće, što je još jedan od razloga zašto mljekare ne otkupljuju mlijeko od njega. Njemu, kako priča, nije teško ni prošetati i nositi mlijeko, ali i dalje postoji opasnost od proklizavanja kombija koji prevoze mlijeko prilikom spuštanja niz Donje Putićevo.

"Svećenik nam je neki dan rekao da prodamo automobile i napravimo put, kao da je to samo naš put. Kada nam to veličanstveni može reći, šta očekivati više", kaže Čović.

Mještani naselja Donje Putićevo nemaju samo problem s putevima. Želimir priča kako po tri sata moraju peći pitu zbog slabe monofazne struje.

"Prije rata smo imali trofaznu struju, ali su nam onda samo uzeli satove i rekli može vama i ova struja. Puno je mašina koje ne mogu raditi na ovoj struji. Kada muzem krave, ja moram gasiti frižider i bojler da bi uključio mašinu za izmuzavanje. Kantu vode točim tri minute zbog slabog pritiska, a nekad sam mogao za minutu", priča Čović.

Nakon Želimirovog odlaska, u Donjem Putićevu ostaje njegov brat Slaven, magistar muzičke akademije u Sarajevu. Priča kako živi od sviranja po svadbama i u kafićima te od predavanja na Kaoniku, ali ne zna do kad će to trajati. Imao je posao u Žepču, ali kada je zatvoren tunel Vranduk, bio je primoran dati otkaz jer je do posla u jednom pravcu morao putovati tri sata.

"Tužno je, oboje smo mladi ostali bez roditelja. Sami smo se iškolovali", kazao je Slaven kroz suze.

Na kraju emotivnog videa Želimir poručuje kako želi sve najbolje svima koji ostaju u ovoj zemlji te dodaje: "I oni će za mnom doći".

klix.ba
0

Pasaga
Hadžija
Hadžija
Reactions: 1774

Post by Pasaga » 13 Jan 2019, 16:12

Ljekari iz Njemačke masovno napuštaju
državu, ministar zdravstva od EU zahtijeva rješavanje problema

Njemački ministar zdravstva Jens Špan (Spahn) izjavio je da bi EU trebala razmisliti o uvođenju regulative koja bi zaustavila ljekare da odlaze u druge zemlje unutar EU na rad.

Špan, koji je nedavno izgubio na izborima za lidera Kršćansko-demokratske unije, objasnio je da bi zemlje EU morale prestati uzimati jedne od drugih ljekara te to pojasnio na primjeru Švicarske, u koju njemački ljekari odlaze raditi.

- Mogu ih razumjeti. Švicarska je divna zemlja. No, u Njemačkoj postoji manjak ljekara. I onda poljski ljekari dolaze raditi u našu državu, što dovodi do toga da ih ima manje u Poljskoj - rekao je Špan za list "Blick am Sonntag".

- To nije uredu - ističe Špan i dodaje kako je potrebno razmisliti o tome trebaju li unutar EU nove regulacije kojima bi spriječili da ljudi iz određenih profesija odlaze u druge države, a da se pritom ne dovodi u pitanje slobodu kretanja.

Špan je rekao i da takvi propisi postoje unutar Svjetske zdravstvene organizacije te da bi mogli poslužiti kao model, no nije razjasnio na šta tačno misli i kako bi to primijenio u EU.

Na pitanje bi li Njemačka trebala tražiti novac od Švicarske, koja nije članica EU, jer se ljekari obrazuju u Njemačkoj, a odlaze u Švicarsku, odgovorio je: “Ne, to nije moj plan.”

Ovaj problem, kao sto vidim nema samo BH,taj problem je jos izrazeniji
ovde u SWED....
Svake godine apsolvira stotine ljekara...
Sve do jedan nestaju bez traga....
Ovi uvoze iz raznih zemalja,ljudi koji neumiju ni rjeci izgovorit na ovom jeziku.
Cesto se pokaze da su im diplome bulisit.
Ja kao pacijent,imam velike sumnje i neprijatnost kad sretnem takve
Ljudi se uveliko zale,i pitaju se za,koga skolujemo kadar,to su ipak nase pare ....
0
"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Mutevelija
Energetski vampir
Energetski vampir
Reactions: 4488
Status: Online

Post by Mutevelija » 13 Jan 2019, 16:34

Jel to hoće u BIH Paša da dođu de istraži-
0
Ma pusti kraju...

Pasaga
Hadžija
Hadžija
Reactions: 1774

Post by Pasaga » 13 Jan 2019, 16:38

Mutevelija wrote:
13 Jan 2019, 16:34
Jel to hoće u BIH Paša da dođu de istraži-
zahvaljujem,kao jednom normalnom,zrelom, forumasu
za osvrt na temu ..... :ok
0
"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Post Reply

Return to “Dijaspora”