Posao u Austriji ili Njemačkoj

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Post Reply
izzy
Na probnom
Na probnom
Posts: 1
Joined: 27 Dec 2013, 18:56
Status: Offline

Posao u Austriji ili Njemačkoj

Post by izzy » 27 Dec 2013, 19:16

Imam slovensko državljanstvo dakle zivim u Sloveniji i trenutno sam bez posla.
Trgovkinja sam po zanimanju ali bi radila bilo koji posao moze biti i ciscenje ,rad u proizvodnji, itd...


Da li neko zna kakvu agenciju u Austriji ili Njemackoj u kojoj bi se mogla zaposliti?
Ako imate neku informaciju molim da odgovorite.

Hvala !

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Posao u Austriji ili Njemačkoj

Post by mrki62 » 27 Dec 2013, 19:21

Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6952 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Zaposlenje u Njemačkoj

Post by Krokodil Behko » 19 Aug 2014, 09:13

Njemačka traži dobre zidare

Image

Zidarski posao je danas više od miješanja maltera i slaganja cigli. Zidari u Njemačkoj imaju dobre šanse na tržištu rada, a i plate su solidne. Uprkos tome, dobrih kandidata nema mnogo

Javlja to Deutsche Welle koji priču o ovom vrijednom zanimanju donosi kroz lik 25-godišnjeg Marlona Blandowa.

Dan na gradilištu počinje rano, ali Marlonu Blandowu to ne smeta. S kolegama se sastaje u pola sedam ujutro i onda svi zajedno odlaze na gradilište. Trenutno grade veliko skladište za jednu kompaniju. Marlon već dvije godine uči za zidara.
“Ja potičem iz zidarske obitelji. Moj djed je zidar, kao i moj stric. Zato je za mene bilo jasno da želim na građevinu”, priča. Napisao je samo jednu molbu i odmah bio primljen.

Izabrao je kompaniju koja radi po sistemu “ključ u ruke” zato što je smatrao da tamo najviše može naučiti, budući da ta firma obavlja baš sve zidarske radove.
“Mnogi misle da je jednostavno izgraditi zid. To sam i ja mislio. No kod mojih prvih pokušaja zidovi nisu ispali ravni”, prisjeća je Marlon.
Marlon voli svoj posao: “Volim kada navečer vidim što sam napravio”.

Uprkos tome ne želi vječno ostati pomoćni zidar, nego planira položiti majstorski ispit ili studirati građevinarstvo ili arhitekturu.
Jer, jednoga dana želi i sam planirati kuće i gradilišta.

Marlonov šef Lutz Hollmann nije oduševljen tom najavom. On bi Marlona vrlo rado zadržao nakon položenog ispita. Teško je naći dobre zidare. Izgledi za zapošljavanje su zato vrlo dobri, kaže Hollmann.

A i plata nije loša. “Pomoćni zidar u njemačkoj saveznoj pokrajini Donjoj Saskoj zaradi oko 17 eura po satu, što bruto iznosi oko 3.000 eura mjesečno”, napominje Hollmann u izjavi za Deutsche Welle.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81125
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10159 times
Been thanked: 6999 times
Status: Online

Re: Njemačka traži dobre zidare

Post by Julia-Klara » 19 Aug 2014, 10:14

da... 3000 (ne vjerujem) i onda ti fino pola od toga uzmu za dadzbine (socijalno, penziono, i sta sve ne, pa ti ostane 1500 - 1600
za posao od 7:00 ujutro, po svakakvom vremenu malo
ali,kada se uporedi sa nasim uslovima gdje je dnevnica pomocnog radnika 30-50, a majstora 50-80 km naravno da je odlicna

samo me nervira sto se uvijek kao primjer uzimaju plate prije odbitaka koje veze s mozgom nemaju kada se oduzme sto treba da se oduzme... plus sto je ima 4-5 razmicitih kriterija za obracunavanje steuer-a
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Njemačka traži dobre zidare

Post by mrki62 » 19 Aug 2014, 12:34

Moguće je, ako uistinu radiš u Njemačkoj firmi jer je tamo minimalac 12 eura po satu a to se odnosi na običnog radnika a zidari imaju kud i kamo veću satnicu a ako radiš kod kakvog posrednika iz bivše Yu, to je druga stvar
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Njemačka traži dobre zidare

Post by Zagorka » 19 Aug 2014, 12:43

Dzaba trazi,nisu ovo ona doba kad se vagonom islo,nece niko danas da zida.Ako ne vjerujete,a vi potrazite zidara da vam nesto ozida,pa da vidite koliko ih ima,ko su,kako i posto rade.Dok je zmbt-a isl mistrija otpada :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81125
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10159 times
Been thanked: 6999 times
Status: Online

Re: Njemačka traži dobre zidare

Post by Julia-Klara » 19 Aug 2014, 13:51

moj tata je zidar, i radi kvazizidara je i prestao raditi u firmi...svi su odjednom majstori, svi znaju znanje, a kad mi je pokazao na jednoj kuci kako su "majstori" koji su radili s njim napravili luk na kuci mene bilo sramota :grana

strasno!

jos uvijek je jedan od najcjenjenih majstora u gradu,ali slabo kome hoce raditi , plus sto je uvijek potcjenjivao sebe i uzimao jako male pare za svoj posao
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Njemačka traži dobre zidare

Post by laganini » 19 Aug 2014, 15:23

prije su kod nas bosanci dolazili zidati i mi bi se zezali kako su kupili mistriju u čapljini..a onda pomozi bože... :hihi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37848
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2933 times
Been thanked: 2273 times
Status: Online

Re: Njemačka traži dobre zidare

Post by Pasaga » 19 Aug 2014, 17:14

Sjecam se malo,tamo 70-tih...
kad bi neko htjeo da ide u svabiju,obisao bi po 20 sela da kupi negdje diplomu tesara.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Njemačka traži dobre zidare

Post by storm » 19 Aug 2014, 18:30

Nema zidara ni kod nas...
70 % ljudi koji se zaposle u građevini samo je sila prilika natjerala na to... Pa se malo priuce i sisaj...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Njemačka traži dobre zidare

Post by laganini » 19 Aug 2014, 18:32

nema ih i ni u njemačkoj zato i jesu tako dobro plaćeni..zakon ponude i potražnje..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6952 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: Njemačka traži dobre zidare

Post by Krokodil Behko » 19 Aug 2014, 19:07

I njemački zidari emigriraju u Švajcarsku.
Gledao sam par puta emisije. Tamo više zarade.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37848
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2933 times
Been thanked: 2273 times
Status: Online

Re: Njemačka traži dobre zidare

Post by Pasaga » 19 Aug 2014, 19:44

Krokodil Behko wrote:I njemački zidari emigriraju u Švajcarsku.
Gledao sam par puta emisije. Tamo više zarade.

Neki dan prica mi covjek,ima svoju firmu....stolariju.
Trebao mu zidar.
Nasao ga u jednom mjestu,250 km.od ovog mjesta.
Platio mu sve troskove boravka i 85€ po satu.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Njemačka traži dobre zidare

Post by paparaci » 20 Aug 2014, 00:17

Julia-Klara wrote:da... 3000 (ne vjerujem) i onda ti fino pola od toga uzmu za dadzbine (socijalno, penziono, i sta sve ne, pa ti ostane 1500 - 1600
za posao od 7:00 ujutro, po svakakvom vremenu malo
ali,kada se uporedi sa nasim uslovima gdje je dnevnica pomocnog radnika 30-50, a majstora 50-80 km naravno da je odlicna

samo me nervira sto se uvijek kao primjer uzimaju plate prije odbitaka koje veze s mozgom nemaju kada se oduzme sto treba da se oduzme... plus sto je ima 4-5 razmicitih kriterija za obracunavanje steuer-a
plata je za tu struku jako solidna - prije i poslije odbitaka. ne znam na sta se zalis. :hm
jos ako je pocetna. odlicno. toliko nemaju ni neki visokoobrazovani kadrovi.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Njemačka traži dobre zidare

Post by mrki62 » 20 Aug 2014, 07:32

Sam naslov dovoljno govori; dakle, traže dobre zidare i nije stvar općenito za radnike u građevini već dobri zidari su u pitanju a oni svakako imaju svoju cijenu i to svugdje.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Njemačka traži dobre zidare

Post by storm » 20 Aug 2014, 07:42

mrki62 wrote:Sam naslov dovoljno govori; dakle, traže dobre zidare i nije stvar općenito za radnike u građevini već dobri zidari su u pitanju a oni svakako imaju svoju cijenu i to svugdje.
Upravo to.. Eto u tom sam biznisu ali sumnjam, da su mi potrebni prsti obje ruke da nabrojim dobre zidare, koje sam sreo :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Zaposlenje u Njemačkoj

Post by Calla » 02 Sep 2014, 11:15

Paparaci ovo je samo navlakusa sa ovom izjavom ne bi li zidari se prijavili ,
a Julija je u potpunosti u pravu, na kraju baustelci izvise sa malom platom za tezak rad,,!!

sto je najgore i nasi zidari iako bi za primjer stigli iz nase zemlje da ovamo rade najzalosnije je da se uvjek nade neki majmun koji bi na njihov rad bez mrdanja prsta i sam zaradivao,,ovu zidarsku platu bi im ukrao neki ,,nas mangup meduposlovoda"
koji kao razumije jezik bolje od njega pa i sa ovom platom sto njemci plate nasem zidaru ovaj meduposlodavac uzme njegovu platu i ostavi sebi i ucjenjuje radnika po godinu dana sa njegovim sopstvenim novcem,,
da mu na pocetku dvjesto eura pa sledeci mjesec mozda samo 500 eura i tako u nedogled,
nasi dobri radnici sa najboljim namjerama se ovamo izigravaju ,,
barem ovdje oko Frankfurta je ova fora opce poznata (bem ti nase ljude ,,da ti hebem,, pobila bi ih )!!!
i kazem licno ,zasitila sam se poprilicno dugo losih radnika,
i oni su me polako ali sigurno mentalno natjerali da sama zasucem rukave i ono sto mi uspjeva kao jednoj zeni
zasarafiti ,,ofarbati,,,pospajati ,,da od skora, sama oko kuce odradujem !! :roll
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Zaposlenje u Njemačkoj

Post by storm » 02 Sep 2014, 12:07

Calla wrote:Paparaci ovo je samo navlakusa sa ovom izjavom ne bi li zidari se prijavili ,
a Julija je u potpunosti u pravu, na kraju baustelci izvise sa malom platom za tezak rad,,!!

sto je najgore i nasi zidari iako bi za primjer stigli iz nase zemlje da ovamo rade najzalosnije je da se uvjek nade neki majmun koji bi na njihov rad bez mrdanja prsta i sam zaradivao,,ovu zidarsku platu bi im ukrao neki ,,nas mangup meduposlovoda"
koji kao razumije jezik bolje od njega pa i sa ovom platom sto njemci plate nasem zidaru ovaj meduposlodavac uzme njegovu platu i ostavi sebi i ucjenjuje radnika po godinu dana sa njegovim sopstvenim novcem,,
da mu na pocetku dvjesto eura pa sledeci mjesec mozda samo 500 eura i tako u nedogled,
nasi dobri radnici sa najboljim namjerama se ovamo izigravaju ,,
barem ovdje oko Frankfurta je ova fora opce poznata (bem ti nase ljude ,,da ti hebem,, pobila bi ih )!!!
i kazem licno ,zasitila sam se poprilicno dugo losih radnika,
i oni su me polako ali sigurno mentalno natjerali da sama zasucem rukave i ono sto mi uspjeva kao jednoj zeni
zasarafiti ,,ofarbati,,,pospajati ,,da od skora, sama oko kuce odradujem !! :roll
Ovo je sve, nažalost jako točno.... koliko sam tih priča se naslušao, to je čudo....jedino ako imate opciju direktno sa nijemcima, austrijancima razgovarati o poslu onda je ok....inače što dalje od naše bagre :bua
Zapravo nisam još nijednog čuo, da je u cent dobio sve dogovoreno.... ako i ide sve ok, zadnju platu mu nešto otfikari :lupa
A i svi naši odu gore uvjereni da su zidari, tesari i slični majstori....sa kupljenim diplomama, pa se čude, kad ih svi poslije muljaju....
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zaposlenje u Njemačkoj

Post by paparaci » 02 Sep 2014, 23:18

storm wrote:
Ovo je sve, nažalost jako točno.... koliko sam tih priča se naslušao, to je čudo

istina. slazem se sa vama.
....jedino ako imate opciju direktno sa nijemcima, austrijancima razgovarati o poslu onda je ok....inače što dalje od naše bagre :bua
bas tako. od nasih i inace stranaca te samo moze glava zaboliti. sa svabom si nacisto. jos ako si korektan i dobar, cijenit ce te ekstra i honorirati to dodatno.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Jhony
Na probnom
Na probnom
Posts: 32
Joined: 11 Dec 2014, 23:55
Status: Offline

Re: Posao u Austriji ili Njemačkoj

Post by Jhony » 23 Jul 2015, 16:07

Ako ima neko da se razumije oko produženja radne dozvole u Au bio bih veoma zahvalan da mi pojasni. Nisam nasao zgodniju temu, a da se ne otvara nova, nadam se da nije problem ovdje?!
Dakle, trenutno posjedujem jednogodinju radnu dozvolu (Beschäftigungsbewilligung) koja mi uskoro istice, pa me interesuje kakve su mi opcije za produzenje radne dozvole?
Bio sam u AMS-u i dobio sam formular (Freizügigkeitsbestätigung). Koliko sam shvatio ako imam 12 mj neprekitnog rada imam pravo da dobijem radnu dozvolu na neograniceno, na prostoru citave Austrije. Takodje sam dosao do informacije da se nakon 12 mj neprekidnog rada radni papiri mogu dobiti na 2 godine (Arbeitserlaubnis).
Ineresuje me sto je tocno i koje su mi opcije?
Sve će to narod popljuvati.

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests