Nasa djeca u dijaspori

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

krhotina
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 621
Joined: 10 Jan 2014, 02:27
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by krhotina » 29 Apr 2014, 01:11

laganini wrote:ali dobro ti je spustio..priznaj...

momački :pusi

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by laganini » 29 Apr 2014, 01:12

iznenadio me :hihi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

sporingt
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 415
Joined: 25 Sep 2016, 09:39
Location: Sydney, Australia
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by sporingt » 25 Sep 2016, 11:31

Ruana wrote:Koliko vasa djeca govore nas jezik? Koliko vole BiH, koliko ih interesuje nasa zemlja uopste?

Ovdje sam pola zivota i ponekad uhvatim sebe da se ne mogu sjetiti neke nase rijeci. Zamislite tek nasu djecu koja su se rodila u dijaspori. Mi u kuci pricamo iskljucivo nas jezik, osim naravno ako imamo goste koji ne govore nas. Moj stariji sin ima 17 godina i prica nas jezik solidno, ali ma koliko se mi trudili ne mozes sa njim voditi neku dublju diskusiju na nasem jeziku, on onda izmjesa recenicu pola danski pola nas. Njih dvojica izmedju sebe rijetko pricaju na nasem, ali isto tako imaju sposobnost da u sekundi presalta sa jednog na drugi jezik.
Mene brine, ako mi sutra dijete ne bude znalo nas jezik i kazem opet da zaista oboje radimo maksimalno na tome da sto vise pricaju nas, opet ga nikad nece znati dovoljno dobro. Po meni smo postigli veliki uspjeh samim tim sto djeca vole BiH, vole da idu dolje na odmor, prate svaki korak nase reprezentacije i sve u vezi sporta od sjedece odbojke pa do fudbalske reprezentacije.

Bilo gdje da se nalazim bilo to na ulici ili u skoli ja sa mojom djecom pricam nas jezik i nemam kompleks kao neki nasi. Primjetila sam da neki nasi srecom nisu u vecini nikad ne pricaju sa djecom nas jezik. Npr. vidjela sam da dijete pita oca na nasem moze li nesto a on mu odgovara na danskom. Znam djece koja uopste ne pricaju nas jezik i sto je najgore od svega roditelji se ponose sa sa tim kao ono ”sta ce im to”.
Zasto? Pa zar se ne kaze ”vrijedis onoko koiko jezika pricas”.
Intersuje me sta vi mislite o tome? Koliko vasa djeca znaju i pricaju nas jezik?
vrlo slabo, ev i ja rozden sam tamo ali poslje 25 godina poceosam dobro da zaboravljam bosnaski, a kamoli brat i sestra sto su rodzena ovdje, oni su narastli ne engleskom, oni uposte neznaju bosnaski nacin, pricaju on sanama na bosnaskom ali vrlo jadno

neki se bosanci trudi du naprave skole na vikendu gdje djeca odu da uce bosnaski i plesaju ono kolo, ali nije to isto ko kad uvjek pricas i pises na bosnaskim jezikom

moraz zivjeti u tim smislima

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by SPINERKA » 01 Jun 2017, 16:34


:ha
Image

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Nasa djeca u dijaspori

Post by Mutevelija » 01 Jun 2017, 18:31

Idi na juftar svakome :haha
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Djeca imigranata češće studiraju nego Norvežani, među najvrednijim mladi iz BiH

Post by Krokodil Behko » 29 Jun 2017, 09:28

Image

Statistički podaci iz Norveške pokazuju da djeca roditelja imigranata rođena u toj zemlji dostižu viši stepen obrazovanja od etničkih Norvežana.
Ustanovljeno je da visoke škole najčešće završavaju mladi ljudi porijeklom iz Kine, Šri Lanke, Indije, Vijetnama i Bosne i Hercegovine. Uz to 87 posto djevojaka i 85 posto mladića porijeklom iz BiH završava visoke škole u roku od pet godina. Prosjek za norveške studente je 66 posto za djevojke i 51 posto za dječake.

"To je obećavajuće. Ne smijemo propustiti mogućnosti koje imamo u Norveškoj", kazala je studentica Una Pašović za norveški medij NRK.

Njeni roditelji su porijeklom iz BiH, a u ratu devedesetih godina pobjegli su u Norvešku. Una vjeruje da ljude na visoko obrazovanje motivišu i uslovi koji vladaju u državi iz koje su došli.

"Mi smo bili izbjeglice, a sada ne smijemo protraćiti šanse koje smo dobili. Naši roditelji nam jasno poručuju da obrazovanje ne smijemo uzimati zdravo za gotovo", poručila je Pašović.


(klix)
online

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Djeca imigranata češće studiraju nego Norvežani, među najvrednijim mladi iz BiH

Post by navika » 29 Jun 2017, 16:07

Bravo djeco. Bravo cure :aplauzz

Ovdje su u znatno vecom broju djevojke od momaka, kad se radi o BiH gradjanima.
Ja mislim da to ima veze s kucnim odgojom. Bosanac i dan danas, cak i ovdje drugacije gleda na musko dijete, vise mu tolerise i pusta. A kao posljedica toga imali smo oko 3000 momaka u zatvorima sirom Amerike.

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Djeca imigranata češće studiraju nego Norvežani, među najvrednijim mladi iz BiH

Post by Username » 29 Jun 2017, 16:32

Norvezani su za nas k.... od ovce

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Djeca imigranata češće studiraju nego Norvežani, među najvrednijim mladi iz BiH

Post by navika » 29 Jun 2017, 16:34

User :sok

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Djeca imigranata češće studiraju nego Norvežani, među najvrednijim mladi iz BiH

Post by rethna » 29 Jun 2017, 16:35

Ja ti kazem hajd u odaje. Da si poslusala sad ne bi citala ovakve stvari :oo
Question everything.

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Djeca imigranata češće studiraju nego Norvežani, među najvrednijim mladi iz BiH

Post by navika » 29 Jun 2017, 16:38

Ne mogu, tam je guzva :oo

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Djeca imigranata češće studiraju nego Norvežani, među najvrednijim mladi iz BiH

Post by Konsultant » 30 Jun 2017, 05:13

navika wrote: 29 Jun 2017, 16:07 Bravo djeco. Bravo cure :aplauzz

Ovdje su u znatno vecom broju djevojke od momaka, kad se radi o BiH gradjanima.
Ja mislim da to ima veze s kucnim odgojom. Bosanac i dan danas, cak i ovdje drugacije gleda na musko dijete, vise mu tolerise i pusta. A kao posljedica toga imali smo oko 3000 momaka u zatvorima sirom Amerike.
Nije lijepo lagati ni poslije Ramazana.
Uz to 87 posto djevojaka i 85 posto mladića porijeklom iz BiH završava visoke škole u roku od pet godina.
2% znatno veci broj??? :gejsha Ne budi ljubomorna. Kazni se sirnicom kupovnom!

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Djeca imigranata češće studiraju nego Norvežani, među najvrednijim mladi iz BiH

Post by storm » 30 Jun 2017, 05:34

Stranac, emigrant je uglavnom uvijek vise motiviran od starosjedioca...tako sa me ovi podaci i ne cude...
A cujem da i nije pretezak obrazovni sustav gore...izucavaju bitne stvari a ne kao na ovim prostorima, hrpu gluposti po programima koji se nisu mijenjali od marije terezije :kafa
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Djeca imigranata češće studiraju nego Norvežani, među najvrednijim mladi iz BiH

Post by Melek » 30 Jun 2017, 07:03

Pa to je na kraju krajeva logika prezivljavanja. Kad se rodis na parama onda sta ce ti ista, a kad nemas gaca na guzici onda se razletis na sve strane. A sto se tice skole - evo ova moja dva dripca, ne zna se koji je ljenjni od kojeg a opet sve skole pozavrsavase. Kako i zasto to samo meleci znadu :cudi
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Djeca imigranata češće studiraju nego Norvežani, među najvrednijim mladi iz BiH

Post by SPINERKA » 30 Jun 2017, 11:51

:hihi

Jarca ti --kako si ti sretan
Image

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Djeca imigranata češće studiraju nego Norvežani, među najvrednijim mladi iz BiH

Post by SPINERKA » 30 Jun 2017, 11:57

navika wrote: 29 Jun 2017, 16:07 Bravo djeco. Bravo cure :aplauzz

Ovdje su u znatno vecom broju djevojke od momaka, kad se radi o BiH gradjanima.
Ja mislim da to ima veze s kucnim odgojom. Bosanac i dan danas, cak i ovdje drugacije gleda na musko dijete, vise mu tolerise i pusta. A kao posljedica toga imali smo oko 3000 momaka u zatvorima sirom Amerike.
Dakle, 3000 mama je podbacilo u odgoju.

Musko je glava famijile - onaj koji donosi dok su zene one, koje zele da odnesu ono sto on donese. :D.
Image

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Djeca imigranata češće studiraju nego Norvežani, među najvrednijim mladi iz BiH

Post by navika » 30 Jun 2017, 15:39

Kons :zao
Ja govorim o US.

Na znas sta, kad si taki od sad cu i burek zslijevat slatkim vrhnjem :auf

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Djeca imigranata češće studiraju nego Norvežani, među najvrednijim mladi iz BiH

Post by navika » 30 Jun 2017, 16:14

Kad se melek noze falit, mogu i ja.

Image

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Djeca imigranata češće studiraju nego Norvežani, među najvrednijim mladi iz BiH

Post by Vjetar » 30 Jun 2017, 18:37

navika wrote: 30 Jun 2017, 16:14 Kad se melek noze falit, mogu i ja.

Image
Komadić papira has been named a Presidental Scholar...? :hihi

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Djeca imigranata češće studiraju nego Norvežani, među najvrednijim mladi iz BiH

Post by Melek » 30 Jun 2017, 18:41

Garant onaj Nijaz Sehic :kafa
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests