Kako je u dijaspori?

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Život u "tuđini"

Post by Maja » 28 Sep 2010, 11:41

molim glasajte, anketa je tu :D

živite li još uvijek u mjestu gdje ste rođeni? ne mislim samo na državu, već i na grad? zašto ste napustili rodno mjesto i je li to bilo vašom voljom ili ste bili primorani..

ako živite u drugom gradu/državi vuče li vas da se vratite ili sada to mjesto gdje ste trenutno smatrate svojim domom? dijasporci šta vam najviše fali iz domovine?

oni koji žive još uvijek tu gdje su rođeni imaju li želju da odsele?

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Život u "tuđini"

Post by Maja » 28 Sep 2010, 12:19

Nije strasno ni malo svijet upoznati. nisu Tuzle, Mostari, Konjic, Novi Sad i sta ja znam kraj i najdalja zelja
tačno je to. ja bih voljela putovati što više ali da se na kraju opet vratim kući. ne bih nikad napustila hercegovinu. nikad

Patriot
Na probnom
Na probnom
Posts: 34
Joined: 29 Sep 2010, 16:58
Status: Offline

Re: Život u "tuđini"

Post by Patriot » 29 Sep 2010, 19:03

1. Rođen u Teslicu iz kojeg sam na srecu ili na zalost protjeran za vijeme rata
2. zivim u sasvim drugom mjestu ali i dalje veoma blizu svoga rodnog grada kojeg neznam dali da mrzim ili da volim

User avatar
Sanjarko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2498
Joined: 25 Jun 2010, 16:03
Location: Wien-Dubrovnik
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Život u "tuđini"

Post by Sanjarko » 29 Sep 2010, 21:53

Svoj dom smatram tamo gdje mi je obitelj...
Prije me cesce hvatala nostalgija za rodnim krajem al kako sam vise puta mjenjala drzave i mjesta boravka sad sve manje...vise mi nista ne fali nemam vise nikoga kome bi se ili zbog cega bi se vratila :(
A najvecu gresku sam napravila sto sam uzela sadasnje drzavljanstvo,tak i kad bi se vratila bila bi tamo stranac...
Ne gledamo crte sa dlana netko zivi zivot a netko ga sanja

User avatar
Ledena
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8339
Joined: 21 Oct 2010, 19:37
Location: Uzavreli grad
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Život u "tuđini"

Post by Ledena » 23 Oct 2010, 20:30

zivim u zenici,, od rodjenja..
ali ovdje je toliko losa situacija,, narkomani su zavladali,, tako da se ne vidim ovdje u buducnosti,,
hvala Bogu zavrsavam skolu koja se tice putovanja,, tj turisticki vodic..
i naravno namjeravam da to maximalno iskoristim..
i ako mi se svidi neka daleka destinacija,, mozda i ostanem, sto da ne..
If you wanna play, then follow my way but if you don't then get out of my way!!

User avatar
vučica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3118
Joined: 06 Oct 2010, 19:32
Location: ...nigdjezemska....
Status: Offline

Re: Život u "tuđini"

Post by vučica » 24 Oct 2010, 23:20

ja sam jako nostalgična po tom pitanju,već sedam godina ne živim u svom rodnom kraju i stalno me vuče da se vratim i vratit ću se pa makar u stare dane jer su okolnosti takve da sad nemogu i da hoću,a šta ćeš,kreneš trbuhom za kruhom kako kažu i završiš tamo gdje jesi,mada često idem doma ali nije to to,stalno se osjećaš ko stranac,mada se ja brzo prilagodim i ljudi me uvijek lijepo prime,omiljena sam u društvu gdje god da dođem,ali nije to to,imam svoju familiju ali kuća mi je tamo gdje su mi svi moji najdraži i gdje sam rođena...
kako ide jedna pjesma:DALEKO JE KUĆA MOJA,DALEK MI JE PUT DO NJE,ALI JUTRO NIKAD NESVANE DA JE SRCE NE SPOMENE....
***Ja sam ja,uvijek UNIKAT,nikad DUPLIKAT***
...Moja se radost čuje u tišini,
a ljubav udiše svakim dahom....


Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Život u "tuđini"

Post by Krokodil Behko » 18 Mar 2011, 19:47

Mozda ne bih ni mogao zivjeti u tudjini...ali umijem cijeniti ono sto
je pozitivno u tim tudjinama..kao i trud nasih ljudi koji tamo zive..

meni je to bezveze.. Mogu zivjeti tamo kad pozelim.. Imam 2 brata vani
i mogu kad hocu,otici tamo.. Eto i vize nam ne trebaju vise..
Osim toga,ja putovanja voim,samo kad ja vozim... :vozi
online

User avatar
mohikanka
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 533
Joined: 11 Mar 2011, 11:44
Status: Offline

Re: Život u "tuđini"

Post by mohikanka » 07 Apr 2011, 12:21

sto reci, tezak je...
i to mogu da razumiju samo oni koji ga prozivljavaju... ma koliko se trudio, davao najbolje od sebe, uvijek si stranac i to je neizbjezno...
nedostaje mi ona "toplina" nasih ljudi, odlazak na kavu pa i na kraju da se znas dobro posvadjat ako zatreba... :plavi fali puno toga...
kao i sve u zivotu tako i zivot u "tudjini" ima svoje predonosti i mane a sad covjek treba znati sto mu je prioritet u zivotu i sto zeli... samo, bez unutarnjeg zadovoljstva i spokoja u dusi ne mozes biti sretan...
kako kazu, svuda je lijepo al kod kuce je najljepse... :)
osmijeh je kriva linija koja moze ispraviti sve... skoro sve...

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Život u "tuđini"

Post by mrki62 » 07 Apr 2011, 12:39

Kako ko, ja sam se već davno navikao da živim kao domaćin, jer sam ovdje više vremena proveo , nego li u rodnom mjestu.
Što brže se prilagodiš okolini u kojoj živiš , to bolje za tebe a ako se ne možeš prilagoditi, onda ćao , begaj odakle si došao.
Čemu se mučiti i psihu vlastitu maltletirati , bolje je pokupi stvari i vrati se odakle si došao.
Ne razumijem pojedine koji kukaju kako im je teško u tuđini,........ pa prihvati tu tuđinu kao svoju domovinu , ne osjećaj se kao stranac i to je sva umjetnost.
Ja osobno se osjećam strancem samo kad idem dole - odakle sam rodom , jer dole idem kao gost a ne vraćam se kući , jer ja dole idem u posjetu , godišnji i sl. i dole sam apsolutno stranac a tako se i osjećam.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
bmw
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 307
Joined: 25 Oct 2010, 09:21
Status: Offline

Re: Život u "tuđini"

Post by bmw » 07 Apr 2011, 13:42

Sve dok nisam naucila jezik i dok se nisam pocela se s njima druziti osjecala sam se i te kako kao stranac.Nisam volila Nijemce ama bas nimalo.
Sad mi je zivot u tudjini lijep, ne osjecam se kao stranac niti me drugi tako gledaju. Cak mi se mnogo stvari kod njih svidja. U Bosnu volim otici ali ne i zivjeti
u njoj jer ne bi imala mogucnosti da zivim zivotom kakav meni odgovara . Volim i ja ispijati kafe ako imam vremena i kad mi se ko najavi jer u Bosni mi se zna desiti da za godisnji kad hocu odspavati, rano zvoni neko na vratima da popijemo kafu, osobe koje i ne poznajem i ....meni to smeta a ne mogu im reci jer bi se uvrijedili.Da su barem mojih godina ili da imaju slicna interesovanja pa da imamo o cemu razgovarati ne bi mi smetalo.
Zadnja "komsinica"(pa ima i kilometar od mene) me je pravo nasmijala. Dodje ona, starica od nekih sedamdesetak godina u pola 8, puna zlata, okicena, kaze da se 7 puta udavala i vecina muzeva joj je pomrlo i ona od svakog ponesto naslijedila, pa kaze:" Sve dok moja "prednjica" moze "straznjicu" izdrzavati sve je dobro.Hej, hej...
Ja sam u Bosni provela samo tri, cetiri godine svog zivota, sve ostalo u raznim, stranim zemljama. Tako da mi nije za zlo uzimati. Ipak svo svoje slobodno vrijeme provedem u Bosni i ne planiram nigdje drugo ici iako imam mogucnosti za to. Tamo mi je srce na mjestu.

User avatar
novembar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1050
Joined: 01 Apr 2011, 15:45
Status: Offline

Re: Život u "tuđini"

Post by novembar » 07 Apr 2011, 15:20

Predaleko od Bosne...
Mudrom mozes reci frtalj, pametnom pola, a budali moras reci sve.

User avatar
mohikanka
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 533
Joined: 11 Mar 2011, 11:44
Status: Offline

Re: Život u "tuđini"

Post by mohikanka » 08 Apr 2011, 11:43

mrki62 wrote: Ne razumijem pojedine koji kukaju kako im je teško u tuđini,........ pa prihvati tu tuđinu kao svoju domovinu , ne osjećaj se kao stranac i to je sva umjetnost.
bilo bi previse lijepo kad bi bilo istinito, i tako jednostavno... :)

zar se i sam nisi osjecao tako (kao stranac), barem u pocetku, prvih godina...?
kako da se ne osjecas kao stranac kada ti to daju do znanja u svakoj prilici i u svako vrijeme...? nisi "njihov" i gotovo, neupitno imas li drzavljanstvo ili ne, jesi li naucio njihov jezik, bla, bla, bla...
sto se tice domovine, imam samo jednu, koju nosim u srcu i kojoj cu se vratiti... :)
osmijeh je kriva linija koja moze ispraviti sve... skoro sve...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Život u "tuđini"

Post by Maja » 08 Apr 2011, 15:10

kako da se ne osjecas kao stranac kada ti to daju do znanja u svakoj prilici i u svako vrijeme...? nisi "njihov" i gotovo
da upravo tako.
toga ima kako u najnaprednijim zemljama, tako i kod nas. i mi npr sandžaklije ne volimo i gledamo ih poprijeko (ne ja lično tj mene samo radončić nervira :D)

teško je to sve. ovi koji su u BiH smatraju da "dijasporci" nemaju pravo da se žale i komentar je uvijek isti "ako im je loše nek se vrate". i meni lično smeta kad neko "otamo" kritikuje nas ovdje u bosni vezano za stanje u državi, političare i sl, kao oni bi nama davali savjete kako da poboljšamo situaciju, te tvrde kako su veće patriote od nas, ali kad neko ispoljava nostalgiju za svojim domom, razumijem ga i nikad mu ne bih u takvim situacijam nešto pametovala.

ja lično smatram da je bolje živjeti u svojoj zemlji sa 500 km nego negdje vani sa 5 000 km, jer se neke stvari ne mogu kupiti novcem (za sve ostalo tu je master card :D )
mislim, rađe ću jesti hljeba i sira u svojoj avliji, nego kavijar u londonu :D

neko kaže šta je s djecom, treba im obezbijediti budućnost, ali ni ovdje niko nije umro od gladi. svi koji su htjeli upisali su fakultet (osim onih ekstremno siromašnih), a sa fakultetom kad tad dobiješ solidan posao, iako je jako teško naći posao ovdje.
kao što je negdje novembar rekla kad umreš ništa ne nosiš na onaj svijet.

ali eto, svako ima svoje. ako se neko već odluči na život u inostranstvu treba nastojati da se koliko toliko prilagodi i da se ne obazire na to što bi ga neko smatrao glupim bosancem. hvala bogu svugdje ima tog "izroda" pa ne treba sve to previše uzimati k srcu

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Život u "tuđini"

Post by mrki62 » 08 Apr 2011, 23:04

mohikanka wrote: bilo bi previse lijepo kad bi bilo istinito, i tako jednostavno... :)
Jednostavno je, samo ako sami sebi pojednostavimo - sve je u ljudskoj psihi :)
mohikanka wrote: zar se i sam nisi osjecao tako (kao stranac), barem u pocetku, prvih godina...?
Da, svakako se jesam al sam ubrzo skontao; ako se budem vječito osjećao strancem,onda kao takvom meni nema uspjeha u životu.
Uvijek volim porediti uspješne ljude,koji se ne osjećaju strancima,eto gradonačelnik glavnog grada Slovenije je Zoran Janković i to već drugi mandat a prije toga je bio direktor Mercatora , ja sam također uspio na poslu, sin sa srednjom medicinskom radi na maksilofacijalni kirurgiji, mlađi je kamerman na jednoj lokalnoj televiziji, žena je samostalni poduzetnik.
Pa širom svijeta imaš primjere naših uspješnih ljudi, koji su uspjeli upravo zato što se nisu osjećali strancima :D
mohikanka wrote: kako da se ne osjecas kao stranac kada ti to daju do znanja u svakoj prilici i u svako vrijeme...? nisi "njihov" i gotovo, neupitno imas li drzavljanstvo ili ne, jesi li naucio njihov jezik, bla, bla, bla...
Vidiš , opet smo na ljudskoj psihi, opet si sama sebe degradirala na način da nisi njihova i ode sve u helać :lol
Brineš li se ti mnogo ko šta misli o tebi ?
Ja se ne brinem, meni je u čast da im dokažem da nisam kao oni, već da sam čak bolji i od mnogih njih.
Počni malo drugačije gledati na te stvari , počni pozitivnije gledati i sve se mijenja iz temelja.
mohikanka wrote: sto se tice domovine, imam samo jednu, koju nosim u srcu i kojoj cu se vratiti... :)
Domovina je samo jedna nevažna riječ , koju iskorištavaju političari pred izbore i koji su utuvili masi da je dobro imati domovinu u srcu al od toga nema više.
Pa valjda bi upravo političari trebati i te kako nositi domovinu u srcu a ne ti il ja al političari syebu svaku državu - pa ma kako se ona zvala.
Opet se ponavljam; dok sam ovdje , ovo je moja domovina i zato i postoji riječ porijeklo a porijeklo se mijenja od situacije do situacije.
Najbolji primjer je upravo USA, jer ako bi tamo svi mislili kao ti, onda amerikanaca nema :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Republikanac
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 319
Joined: 14 May 2011, 17:14
Has thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Život u "tuđini"

Post by Republikanac » 19 May 2011, 20:06

Patriot wrote:1. Rođen u Teslicu iz kojeg sam na srecu ili na zalost protjeran za vijeme rata
2. zivim u sasvim drugom mjestu ali i dalje veoma blizu svoga rodnog grada kojeg neznam dali da mrzim ili da volim
daj ime i prezime i ja sam rodom iz Teslića


Protjeran 94-95
ne bih se vratio ali volim svoj rodni grad
inace sad sam u Jelahu kod Tesnja

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Život u "tuđini"

Post by Krokodil Behko » 20 May 2011, 19:18

Sve i kad bih se vratio,koga bih zatekao tanmo u rodnom gradu ?
Sve se razbjezalo,i ove i one nacionalnosti i gradom vladaju oni
koji prije rata nisu ni zivjeli tu...

Pjesma bez adrese

[media]wMdh6nWn5xU[/media]
online

User avatar
Republikanac
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 319
Joined: 14 May 2011, 17:14
Has thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Život u "tuđini"

Post by Republikanac » 02 Jun 2011, 01:49

zatekao bi seljakluk zivi i ljude koje zovu bracom one koji su do juce pucali na njih
fuj povraca mi se

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Život u "tuđini"

Post by gejsha » 05 Jul 2011, 21:36

Živim u BiH,a živjela sam i u inostranstvu četiri godine,samo što sam tada bila dijete i nisam imala pojma o životu.
Kada sam se vratila u BiH i počela odrastati uvijek sam govorila da ne bih nikada odselila vani i da ne bih mogla živjeti u tuđini..
ali u posljednje vrijeme sam počela razmišljati drugačije.kada vidim kakva je ovdje nepodnošljiva situacija i da samo veze rade.
Ne možeš naći pošten posao sa školom,a kamoli bez nje,ako nemaš neku vezu..
Možda ,mada bi mi to bila jedna od posljednjih opcija i odem nekada živjeti vani.ali samo sa osobom s kojom sam trenutno i s kojom želim provesti ostatak svog života.Možda i nije toliko bitno gdje se nalaziš na ovoj planeti,važno je da sebi možeš ugoditi i usrećiti se.
Najviše bi mi bilo žao vlastite djece,jer se bojim kako će oni živjeti vani,i s kim će da budu kad odrastu.Ovdje mislim na ženidbu/udaju.Ali kad bolje razmislim više bi mi ih bilo žao gledati ovdje,ako im ne uspijem priuštiti normalne životne uvjete kakve sam ja uvijek imala..
Ne znam ni sama...teška tema..
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Život u "tuđini"

Post by Ideja » 05 Jul 2011, 22:32

Rodjena i odrasla u Bosni, prije par godina zbog frustriranosti i nemogucnosti pronalaska posla otisla preko grane. Naravno, kao i većina onih, koji su vani, i ja govorim da čekam pravo vrijeme da se vratim. A vrijeme ide... Mozda me samo mezar čeka, a možda ni to. Prilagodjena sam dovoljno sredini u kojoj živim, dobro poznajem jezik, zaradjujem sama za svoj život, imam priliku da se dalje obrazujem ... ali ipak ja ostajem stranac. Nisu svi ljudi isti ali ako slušaš npr kad jedan Bosanac glasno priča u tramvaju, za njega se odmah komentariše da je o eto takav-(nekulturan) jer su Balkanci općenito glasni i agresivni ljudi. A kad čuju glasnog Talijana, rastope se od hvale kako su oni divni i "temperamentni". Eto oni su temperamentni a mi smo agresivni. Danas baš mušterija gleda pločicu s mojim imenom i pita odakle mi potiče ime. Kažem mu da je arapsko ali da sam iz Bosne. Komentar ": Nadam se da je ime jedino što imate od Arabije" :lupa Odgovaram mu :"Varate se, jako puno toga imam iz Arabije".
Znam,bilo gdje da odem - svugdje je isto, uvijek postoji ta podijeljenost na "bolje" i "gore", "autohtone" i "došlje" (baš ovih dana čitam po netu o tom sarajevskom busanju u prsa...elem, samo pravi Sarajlije trebaju da ostanu u Sarajevu, ovi drugi nek se sele... to me podjeća na jednog nacistu ovdje.
Odoh ja polako s teme.
Ono što mi najteže pada je odvojenost od svih članova porodice, bližnjih i daljih. Stekla sam dosta prijatelja i ovdje ali nije to to - svi žure a ni sami ne znaju kud. Prijateljstva sklopljena u Bosni, pogotovo ona iz ratnog doba su ostala nešto najljepše što imam.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Život u "tuđini"

Post by Konsultant » 05 Jul 2011, 22:56

gejsha wrote:Ne možeš naći pošten posao sa školom,a kamoli bez nje,ako nemaš neku vezu..
isti zboris, samo se moze promjeniti gejsha. ovo je proces u koji moramo svi uci. trenutno je lakse pogeti glavu i reci ne mogu nista promjeniti, ali niko sa strane nam nece promjeniti ni sredinu ni drzavu.
pocni traziti saveznike u svojoj okolini. mozes i shiriti propagandu:"nije te stid pricati o steli, zar ne vrijedis bas nista"

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests