Kako je u dijaspori?

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by Socrates » 17 Dec 2016, 21:29

I kad nas vec zove debelima, a I to joj je neko mjerilo, evo I zvanicne statistike koliki se procenat populacije moze smatrati "obese";

1 Palau 47.10%
2 Nauru 45.10%
3 Marshall Islands 42.30%
4 Samoa 41.60%
5 Tonga 41.10%
6 Qatar 41.00%
7 Kiribati 40.10%
8 Tuvalu 39.60%
9 Kuwait 38.30%
10 Bahamas, The 36.60%
11 Fiji 35.90%
12 United States 35.00%
13 United Arab Emirates 34.50%
14 Bahrain 34.10%
15 Saudi Arabia 33.70%
16 Barbados 33.20%
17 Micronesia, Federated States of 33.20%
18 Vanuatu 32.90%
19 Trinidad and Tobago 32.30%
20 Andorra 32.10%
21 Libya 31.90%
22 Antigua and Barbuda 31.00%
23 Lebanon 30.80%
24 New Zealand 30.60%
25 Canada 30.10%
26 Australia 29.90%
27 United Kingdom 29.80%
28 Turkey 29.40%
29 Czech Republic 29.10%

A kad uzmemo u obzir i kategoriju "overweight", 61% ljudi u Kanadi se smatra "overweight", a u Srbiji 55.7%. Ovo ukljucuje "obese".
Last edited by Socrates on 17 Dec 2016, 21:41, edited 2 times in total.
. . . . . . . . .

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by Sheval » 17 Dec 2016, 21:37

Socrates wrote: Na kraju, mozemo da zakljucimo da je sve do covjeka.
To je poenta cijele price.
Imas tip ljudi koji ce svugdje traziti nesto lose,neku manu...kojima nigdje i nitko ne valja.Oni su osudjeni na propast.Gundjanje u bradu do groba.
Imas drugi tip ljudi...koji i u losem nadju nesto dobro...pozitivci kojima je svugdje ok.
Treca grupacija su realisti.Realno gledaju na stvari,prilagode se.
Uostalom...100 ljudi 100 cudi.Ukucaj u Google Kanada,SAD,Svicarska,Hrvatska...naci ces svasta.Neki kude,neki hvale,neki pljuju,neki dizu u nebesa.
Na kraju...sve jeste do covjeka.Ako zdravo razmisljas i ne robujes stereotipima...dobro ti je...sigurno.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by Mutevelija » 17 Dec 2016, 21:58

Čekajte nije isto preživljavati, živiti i uživati
Tri različite klase.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by posmatrac » 17 Dec 2016, 22:00

Naravno da je sve do covjeka, ali se jedan mentalni sklop nece isto prilagoditi u dva razlicita drustva, ako ta dva drustva nemaju mnogo slicnosti. Uzalud covjeku pozitivan duh ako zavrsi lupam negdje u Ruandi, logicno da ce gledati da pobjegne odatle.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by Socrates » 17 Dec 2016, 22:01

Jos da mi neko kaze da je ona prezivljavala. :123

Da je to slucaj, sigurno ne bi ovo pisala nakon devet godina, nego nakon prve.
. . . . . . . . .

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by Sheval » 17 Dec 2016, 22:04

I bitna stvar.Mit je da ljudi mijenjaju mjesto prebivalista iskljucivo zbog ekonomske situacije.Ja poznajem nemal broj ljudi koji su napustili BiH zbog negativne klime koja tu vlada.Ostavljali solidno placene poslove i otisli.
Evo jedan banalan primjer.Imas klinca,super je talentiran za neki sport npr.Zivis u nekom malom mjestu gdje on iako je osjetno talentiraniji od ostalih,nema sansu i nema priliku jer nema nikog da ga 'pogura'.Najbolji primjer je Darijo Srna kojem su se zvijezde i strasan motiv pomogle da uspije.S druge strane,u jednom ne tako velikom Stuttgartu imas 100 nogometnih...isto toliko rukometnih,kosarkaskih i drugih klubova i akademija o jedino bitno je da imas talent i da zelis to.Nije bitno u kojoj stranci su ti roditelji,kako se zovu i prezivaju.To nije bitno u toj prici.Spomenuo sam sport ali to se moze primjeniti na bilo sta,sviranje saksofona npr.Ti u malim sredinama na Balkanu nemas mogucnost da svoj talenat izbrusis.Tu su bitnije druge stvari.Sta ti je bio dedo npr.

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by navika » 17 Dec 2016, 23:08

Sjecam se svog prvog dana u US. Sletila na aerodrom, muz je vec bio tu 11 punih mjeseci, dosao po mene i nasu djevojcicu.
Od aerodroma do kuce nekih 50 minuta voznje, milionski grad, nigdje zive duse izvan auta nismo vidjeli. Normalno da mi nije bilo jasno pa sam pitala gdje su. Danas je radni dan a ovdje svi rade, objasnio mi je.
Kontam vidjet cu nekog kad dodju s posla. Izlazila sam na balkon iako sam mislila da cu se ugusuti, i opet nije bilo nikog. Slijedilo je objasnjenje - ljudi su umorni, odmaraju.
Jedva sam cekala prvi vikend, da vidim bilo koga. No za vikend su ljudi jurili da obave obaveze koje su odgadjali tokom sedmice. I dan po dan, godina po godina i ja se navikla. Sad kad vidim covjeka kako ide ulicom pitam se jel siromasan il lud.

Moja prijateljica, asistentkinja u pharmaciji, satnica $12. Radi 32 sata sedmicno. Ne uzima pauzu, po zakonu bi morala, ali ona se potpisala da nece uzimati, jer nemaju dovoljno ljudi da pokriju sve, pa se poslije pauze tesko stabilizovat. Ne ide ni jednom do toaleta u toku radnog dana.
Osiguranje, ukljucujuci dental i vision, je kosta $670 mjesecno. Imala je udes prosle godine, imala joj i kcerka i morala je platiti bolnici dedakt. $5000. Bolesljiva je nekako, pa cesto mora kod ljekara. Za svaki pregled ima cost from her own pocket. Plus extra cost za tablete.
Putuje daleko na posao, pa je morala uzeti auto na kredit. Rata joj $270. Osiguranje na autu $120. Goriva potrosi najmanje $100. Navela sam samo stvari koje su nuzne imati zbog posla, bilo kakav da je. I osiguranje je postalo moranje ovdje.

Uzmite digitron i izracunajte sta je nju ostalo u prosloj god.

I samo izvolite nastaviti pricati kako se mi neopradano zalimo.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by Sheval » 17 Dec 2016, 23:16

Razumijem te Navika...ali.
Moj rodjak koji je otisao u Njemacku prije 3 godine radi u firmi...radno vrijeme od 7h do 16h...petkom od 7h do 12h...subote ne radi.I u tom radnom vremenu ima 1h pauze.
Tu pada prica o nekom teskom zivotu gastarbajterskom.
Ovdje ljudi rade bez pauza za rucak...vikende...duze radno vrijeme :cudi
Isti posao.

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by Vjetar » 17 Dec 2016, 23:25

navika wrote:...
Sve je to u redu kada ovako napišeš. Ja ne sporim da ima svojih mana i prednosti život tamo, kao što ih ima i život ovamo.
Ali, količina mržnje, nipodaštavanja i besmislenih generaliziranja koje je autorica uvodnog teksta iznijela opisujući svoju odvratnost prema i Kanadi i Kanađanima i svojoj odvojenosti od rodne joj grude i prijatelja njenih i tetke, jednostavno je odvratna.
A ti navika, onako lijepo drveće imaš i opet kukaš... ccccc :D.

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by Mirelam » 17 Dec 2016, 23:30

Navika@ , radis li ti?

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by Mutevelija » 17 Dec 2016, 23:36

Sheval wrote:I bitna stvar.Mit je da ljudi mijenjaju mjesto prebivalista iskljucivo zbog ekonomske situacije.Ja poznajem nemal broj ljudi koji su napustili BiH zbog negativne klime koja tu vlada.Ostavljali solidno placene poslove i otisli.
Evo jedan banalan primjer.Imas klinca,super je talentiran za neki sport npr.Zivis u nekom malom mjestu gdje on iako je osjetno talentiraniji od ostalih,nema sansu i nema priliku jer nema nikog da ga 'pogura'.Najbolji primjer je Darijo Srna kojem su se zvijezde i strasan motiv pomogle da uspije.S druge strane,u jednom ne tako velikom Stuttgartu imas 100 nogometnih...isto toliko rukometnih,kosarkaskih i drugih klubova i akademija o jedino bitno je da imas talent i da zelis to.Nije bitno u kojoj stranci su ti roditelji,kako se zovu i prezivaju.To nije bitno u toj prici.Spomenuo sam sport ali to se moze primjeniti na bilo sta,sviranje saksofona npr.Ti u malim sredinama na Balkanu nemas mogucnost da svoj talenat izbrusis.Tu su bitnije druge stvari.Sta ti je bio dedo npr.

Ne mozes ovde steći znanja niti prakse /radnogiskustva/ treba ti max 10 godina izrabljivanja da bi onda stekao neko radno iskustvo, uzeti ću banalan primjer građevine, tu jedno moraš 10 godina lopatati pa tek onda zidati npr, dok je u Britaniji drugačije, tamo se čak i zajebavaju sa tim i stavljaju na fb, veće mjesto bogatije, opraštaju se greške dok ovdene.
Npr ako ja ne zidam ne mgou se naučiti zidati kad donosim blok i pravim malter :ooo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by navika » 17 Dec 2016, 23:39

Ne kukam, i ne grdim :) Vec mi je krivo sto nedate dijaspori da pomoli jezika iza zuba. Pobogu i nas svasta tare.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by Melek » 17 Dec 2016, 23:40

Najgore je kad je insan animiran pa svu svoju percepciju svodi pod stereotipe - onako kako ih dozivljava gledajuci medije i tome slicno.
Prodju me zmarci kad vidim da je danas otprilike 99,9% omladine takvo. Ode ja u sumu..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by Vjetar » 17 Dec 2016, 23:42

navika wrote:Ne kukam, i ne grdim :) Vec mi je krivo sto nedate dijaspori da pomoli jezika iza zuba. Pobogu i nas svasta tare.
Ne branimo tebi, ti nam slobodno kukaj :D. Ona teta ružno priča :(

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by Mirelam » 17 Dec 2016, 23:48

navika wrote:Sjecam se svog prvog dana u US. Sletila na aerodrom, muz je vec bio tu 11 punih mjeseci, dosao po mene i nasu djevojcicu.
Od aerodroma do kuce nekih 50 minuta voznje, milionski grad, nigdje zive duse izvan auta nismo vidjeli. Normalno da mi nije bilo jasno pa sam pitala gdje su. Danas je radni dan a ovdje svi rade, objasnio mi je.
Kontam vidjet cu nekog kad dodju s posla. Izlazila sam na balkon iako sam mislila da cu se ugusuti, i opet nije bilo nikog. Slijedilo je objasnjenje - ljudi su umorni, odmaraju.
Jedva sam cekala prvi vikend, da vidim bilo koga. No za vikend su ljudi jurili da obave obaveze koje su odgadjali tokom sedmice. I dan po dan, godina po godina i ja se navikla. Sad kad vidim covjeka kako ide ulicom pitam se jel siromasan il lud.

Moja prijateljica, asistentkinja u pharmaciji, satnica $12. Radi 32 sata sedmicno. Ne uzima pauzu, po zakonu bi morala, ali ona se potpisala da nece uzimati, jer nemaju dovoljno ljudi da pokriju sve, pa se poslije pauze tesko stabilizovat. Ne ide ni jednom do toaleta u toku radnog dana.
Osiguranje, ukljucujuci dental i vision, je kosta $670 mjesecno. Imala je udes prosle godine, imala joj i kcerka i morala je platiti bolnici dedakt. $5000. Bolesljiva je nekako, pa cesto mora kod ljekara. Za svaki pregled ima cost from her own pocket. Plus extra cost za tablete.
Putuje daleko na posao, pa je morala uzeti auto na kredit. Rata joj $270. Osiguranje na autu $120. Goriva potrosi najmanje $100. Navela sam samo stvari koje su nuzne imati zbog posla, bilo kakav da je. I osiguranje je postalo moranje ovdje.

Uzmite digitron i izracunajte sta je nju ostalo u prosloj god.

I samo izvolite nastaviti pricati kako se mi neopradano zalimo.
Izvini ali meni ovdje nesto nije jasno. Ako ima takve troskove na tu satnicu od cega ona zivi? U grubo plata je znaci 1500 dolara, a osiguranje 670 dolara plus 370 auto i gorivo ako sam dobro shvatio. Ostane joj 500 za zivota, a treba negdje i stanovati i sta pojesti. Ne kontam?

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by Melek » 17 Dec 2016, 23:51

Nego, divi sto Kanadi dobro ide, jedan srbin manje :oo
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by Sheval » 17 Dec 2016, 23:58

Ne bih da ovo preraste u jos jednu prepirku dijaspora vs. Balkan ali ako je sve tako kako si napisala Navika...onda smo mi Amerika a vi tamo Han Pijesak.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by Sheval » 18 Dec 2016, 00:01

I podsjetis me na moju tetku u Bostonu koja ne moze skriti cudjenje kad dodje tu.
Ono,kako nas troje imamo 4 auta,kako svaki ima mobitel,kako idemo na pice svaki dan,pravimo kuce,kupujemo stanove..Bude mi nejasno...
Na moje-vratite se...tema uvijek ode u nezeljenom smjeru.
Nije mi jasno opet.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by Melek » 18 Dec 2016, 00:02

Pa jeste citali ono od americkog marinca, kad je dosao u Irak na sluzbu pa ga pukla depresija kad se osvrnuo i vidio da je gotovo svaka prosjecna mahala u Iraku podjednako bijedna kao i prosjecna (inace se to zove white trash) mahala u USA (tipa - hej, pa ovo ovdje je ko i kod moje kuce!! Za sta ja ginem?!?).
A inace, srednje klase je sve manje a white trash cvjeta li cvjeta. Zive ljudi od thanks givinga do thanks givinga (i ocito ih nije stid :oo )
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by Mutevelija » 18 Dec 2016, 00:09

Moj otac kaže bolje da su Švabe dobile 2 svjetski rat.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests