Kako je u dijaspori?

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
220volt
Na probnom
Na probnom
Posts: 93
Joined: 13 Apr 2018, 19:55
Location: Meat Community (Mesna Zajednica)
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by 220volt » 16 Apr 2018, 18:58

Krokodil Behko wrote: 16 Apr 2018, 10:52 Pa saddd, ne možeš ni očekivati, od prve generacije, da se odmah uklope i više nikad ni ne spomenu ni BiH ni YU, niti bilo kakve navike i običaje. Svi su ljudi vezani za svoj zavičaj i svi imaju uspomene. Ok, možda mogu malo dalje dobaciti, ali ide to nekim svojim tokovima. Bolje rezultate, prepusti drugoj generaciji. Vjerovatno neće razočarati domaće Amerikance, ako takvi i postoje :hihi

Nego, u kakvoj je vezi tvoja procjena o (ne)uklapanju naših, s procjenom raznih novinara iz Misourija, da je Bh talas u St. Louisu, najbolji talas emigranata, još od njemačkog talasa iz 19. stoljeća?
Niko i netrazi da se covjek odma uklopi. To je naravno nemoguce, ali ta prva generacija zivi u inostranstvu vec skoro 25 godina i pola ih nezna jos citat ni pisat engleski. Ta prva generacija vec ima djecu koja su rodjena u inostranstvu. Ako se nemozes uklopit za 25 godina, neznam sta da ti kazem brate.

Nisam cuo za tu da je ST Louis najbolji talas BH imigranata. Mislim vrlo je bitno sta podrazumjevas ko "najbolji". Cinjenica je da St Louis daleko ima najvise Bosanskih izbjeglica u cijeloj Americi. To ti je ko Little Bosnia. Nasi restorani, disko klubovi, kafici, prodavnice itd. Svaki taj biznis ekskluzivno zavisi od nasih ljudi da im prave promet. Ides na poso kod Amerikanaca ujutro, i vratis se kuci u svoj kvart u malu Bosnu na kafu, na pice. Ko voli taj stil zivota njemu je onda dobro. Ko je vise znatizeljan i ambiciozan, taj puca na malo sire i mora da se malo vise uklapa u Americko drustvo. Stice Americke veze i poznanike i sklapa taj network u kojem moze da procvjeta. Naravno niko ne kaze zaboravi odakle si, ali jedan dobar balans ako se nadje, mozes onda dobro da prodjes. I novcano i profesionalno i duhovno.
"Najbolje mi je tamo gdje nisam" - moj dedo

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by Mutevelija » 16 Apr 2018, 19:00

Ja mislim da se religiozniji malo teže ukalpaju,ne ide porkchops ili ham i ono sto je američka hrana da se uklopi u jelovnik ili u običaj kao Halloween Christmas Easter itd.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by Socrates » 16 Apr 2018, 19:20

Mute, zamisli, bogati, u Americi možeš da biraš sta jedeš. I koje ćeš praznike obilježavati. :sok


Znam, nevjerovatno zvuci, ali ima čak i halal hrane u bilo kojoj respektabilnoj radnji. :sok
. . . . . . . . .

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96376
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34350 times
Been thanked: 21077 times
Contact:
Status: Online

Re: Kako je u dijaspori?

Post by Rum » 16 Apr 2018, 19:21

Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
220volt
Na probnom
Na probnom
Posts: 93
Joined: 13 Apr 2018, 19:55
Location: Meat Community (Mesna Zajednica)
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by 220volt » 16 Apr 2018, 19:24

navika wrote: 16 Apr 2018, 16:43
Meni je tacno zazvucalo kao da se javljas tamo iz neke 2000-e godine :)

Ja zbilja ne pamtim kad sam zadnji put cula da neko zagovara povratak. Behko je fino objasnio to za prilagodjavanje. Ne mozemo se isto prilagoditi moja kcerka, koja je ovdje stigla sa 3 godina, ja koja sam stigla sa 23 i moja rodica koja je stigla sa 43. Mladji se lahko prilagode na svaku novonastalu situaciju/sredinu.
Problem nije u "nemogu" nego u "necu". Neki ljudi jednostavno nece da se prilagode. Traze od drzave da se njima prilagodi, i onda kukaju kako im nevalja. Svi smo mi stigli prije 25 godina i ako se neko nemoze prilagoditi za 25 godina, onda neznam sta da im kazem. Ja licno, nemogu 25 godina ziviti negdje na silu gdje mi je lose. Ja o tim ljudima pricam, ne onima koji stvarno nemogu. Ti su se vec i vratili.
I to sto se druzimo s ljudima s naseg kraja, to nije specificno samo za nas. Pogledaj latince, i oni se radije druze s ljudima iz njihove zemlje. Arapi najvise vremena provode s drugim arapima. Azijci sa svojim zemljacima. Ljudi vole biti u drustvu ljudi kod kojih ce naici na vece razumijevanje.
Pa eto pogledaj Latince i Arape. Koliko ima Arapa i Latino inzinjera, biznismea, profesora, doktora u americi? Koliko njih si vidjelka da su sagradili profesionalne karijere. Nema puno, bas iz tog razloga sto odbijaju (ne sto nemogu) da se prilagode. Mozda je njima tako bolje, neznam. Mogu da komentarisem samo o onom sto vidim.

Naravno svak voli svoje zemljake i svoj mentalitet. I ja se licno vise druzim sa nasim ljudima nego sa Amerima, ali sam shvatio da je makar u Americi mnogo bolje da se covjek gleda kao covjek pojedinacno, a ne kao skupina (latino, bosanci, azijanti). Svake godine moja zena slavi pravoslavni bozic i pozove sve nase prijatelje, oko 80 ljudi: od rusa, bosanaca, srba, hrtvata, rumuna, amerikanaca, meksikanaca, kubanaca, pa sve do arapa i vijetnamaca. Srce ti jednostavno bude ispunjeno. Zivot je mnogo bogatiji kad se druzis sa ljudima dobre naravi pa bilo odakle da su, a ne samo sa jednom biranom cjelinom. Raznovrsnost Amerike ti to pruza mnogo vise nego ijedna druga drzava. Steta je ne iskoristiti. :D
Anyway, dobrodosao, ako si dosao da ostanes :)
Hvala na dobrodoslici :ruke
"Najbolje mi je tamo gdje nisam" - moj dedo

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by Čupava » 16 Apr 2018, 19:24

.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by Socrates » 16 Apr 2018, 19:28

Doseljavanje Bosnjaka u St. Louis je bio ciljani projekt tamošnje katoličke organizacije. Grad je bukvallno umirao prije masovnog doseljavanja Bošnjaka. U mnogim aspektima, to je izumiranje grada bilo slično onom u Detroitu.

Onda je nekoliko bosanskih familija u saradnji sa katoličkom crkvom počelo da dovodi bošnjačke imigrante i izbjeglice devedesetih.

Ne znam koliko je to dobro za same imigrante. Grad nije bas održao korak sa prosječnim zaradama u Americi, recimo. I danas su vidljivi tragovi odumiranja grada. Ne znam, svako donosi odluku o samom sebi, ali ja ne bih mogao tako.
. . . . . . . . .

User avatar
220volt
Na probnom
Na probnom
Posts: 93
Joined: 13 Apr 2018, 19:55
Location: Meat Community (Mesna Zajednica)
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by 220volt » 16 Apr 2018, 19:38

storm wrote: 16 Apr 2018, 07:59
Sheval wrote: 16 Apr 2018, 07:55 Slazem se sa većim dijelom posta osim sa onim gdje se spominje asimilacija. Kakva crna asimilacija, ne treba toliko savijati ledja da bi se uklopio. Integracija da, asimilacija ne i nikad. Hello, my name is Safet, I am an American. Jasta si Safete, original :ooo
Pa bas kad pricamo o USA ...koja je to autohtona nacija, osim indijanaca na tlu te drzave?
I Safet, i Rodrigo, i Sven, i Joel, i Frank, itd...mogu reci to...
To i jest bit amerike...
To je to. :cool

ne postoji pravi Amerikanac niti ja pravim razliku asimilacije i integracije. Sve je to semantika. Amerika je zemlja koju su imigranati sagradili za imigrante. Svaki taj imigrant dovede svoju kulturu, obicaje i kulinarstvo koje obogacuje cjelokupno drustvo i stapa se u taj raznovrsni lonac. Sa tim naravno ima i losih strana i svega i svacega, da ispadne da samo hvalim.
"Najbolje mi je tamo gdje nisam" - moj dedo

User avatar
220volt
Na probnom
Na probnom
Posts: 93
Joined: 13 Apr 2018, 19:55
Location: Meat Community (Mesna Zajednica)
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by 220volt » 16 Apr 2018, 19:48

Socrates wrote: 16 Apr 2018, 19:28 Doseljavanje Bosnjaka u St. Louis je bio ciljani projekt tamošnje katoličke organizacije. Grad je bukvallno umirao prije masovnog doseljavanja Bošnjaka. U mnogim aspektima, to je izumiranje grada bilo slično onom u Detroitu.

Onda je nekoliko bosanskih familija u saradnji sa katoličkom crkvom počelo da dovodi bošnjačke imigrante i izbjeglice devedesetih.

Ne znam koliko je to dobro za same imigrante. Grad nije bas održao korak sa prosječnim zaradama u Americi, recimo. I danas su vidljivi tragovi odumiranja grada. Ne znam, svako donosi odluku o samom sebi, ali ja ne bih mogao tako.
Ma kompletan St Louis je jedan veliki ghetto. Grad sa najvise kriminala i jedan od najopasnijih gradova u svjetu, a ne samo u americi. Nevjerujem da Bosanska zajednica (oko 80,000 hiljada) moze da puno da doprinesu razvoju i da iscupa ovaj grad iz tame. Ja svaki put kad idem u St Louis (ne u Bosanski dio koji je ok) ko da idem na streljanje. Draze mi je u Detroit otic.
"Najbolje mi je tamo gdje nisam" - moj dedo

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20346
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 557 times
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by Sibila » 16 Apr 2018, 19:59

Mutevelija wrote: 16 Apr 2018, 19:00 Ja mislim da se religiozniji malo teže ukalpaju,ne ide porkchops ili ham i ono sto je američka hrana da se uklopi u jelovnik ili u običaj kao Halloween Christmas Easter itd.
imaju chikn ala king jeboga ti :lupa
:D.

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20346
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 557 times
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by Sibila » 16 Apr 2018, 20:10

storm wrote: 16 Apr 2018, 14:41 Ja cu prvi pobijati te stereotipe o severnjackoj hladnoci, odavde gdje sam ja pa dalje...
Ljudi upoznaju dva pripadnika jednog naroda od kojih je jedan supak i dovoljno je za zaključak kako ta nacija ne valja...
A ako toplina znaci zabadanje nosina svuda...neka, hvala :oo

e pa ja sam previse puta cula o toj hladnoci....
mozes i da umres sam ...pokucace ti na vrata tek kad ko les smrdis na kilometar...tako nekako...

ili stranac si....dosljo...
gledaju te s visoka....

drug vise puta bio u svedskoj...kaze kad krene petak tj vikend ...lese se od alkoholiziranja....i on voli cugnut al kaze nije mogao vjerovat...
svedjanke po podu leze pjane

npr.

ja samo kazem nije to toliko bajno ni ko sto se prica ni ko sto mi mislimo...

ima i dobrih strana ali nemojte mi pricati ko da ste u raju... :jutarnja

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by greeneyes » 16 Apr 2018, 20:17

Samo sabura

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by Mutevelija » 16 Apr 2018, 20:26

Socrates wrote: 16 Apr 2018, 19:20 Mute, zamisli, bogati, u Americi možeš da biraš sta jedeš. I koje ćeš praznike obilježavati. :sok


Znam, nevjerovatno zvuci, ali ima čak i halal hrane u bilo kojoj respektabilnoj radnji. :sok
Možeš ali izbjegavaš američku kulturu
Ideš u njemačku a ne popijes pivo ili odeš u Japan ne probas sushi.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by Hannibal » 16 Apr 2018, 20:29

prokleta je dijaspora i zlato sto sjaa
sta mi vrijedi tvoja slika kada oca nemam ja
🐽

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by Sheval » 16 Apr 2018, 20:32

Ljudi nisu hladni nego ih jednostavno boli dupe za tebe i tvoju intimu. A to sto ih to ne zanima, nema nikakve veze sa toplinom.
Da, možda ti neće pomoci ali ti sigurno neće odnemoci. To je najvažnije.
Da, opijaju se za vikend kao zvijeri, zene su im raskalašene ali ne sjedaju takvi za volan, već zovnu taxi. Piju za sebe i svoj uzitak, i neka su.
Mozda gledaju strance sa visoka ali bih volio vidjeti nas da nam dodje 500.000 stranaca raznih profila.

Trebamo prvo sebe sagledati pa onda suditi drugima.
Nije idealno, ne postoji takvo mjesto na Svijetu, ali da je najbliže mom poimanju kvalitete zivota, jeste.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by Socrates » 16 Apr 2018, 20:52

Sibila wrote: 16 Apr 2018, 20:10
storm wrote: 16 Apr 2018, 14:41 Ja cu prvi pobijati te stereotipe o severnjackoj hladnoci, odavde gdje sam ja pa dalje...
Ljudi upoznaju dva pripadnika jednog naroda od kojih je jedan supak i dovoljno je za zaključak kako ta nacija ne valja...
A ako toplina znaci zabadanje nosina svuda...neka, hvala :oo

e pa ja sam previse puta cula o toj hladnoci....
mozes i da umres sam ...pokucace ti na vrata tek kad ko les smrdis na kilometar...tako nekako...

ili stranac si....dosljo...
gledaju te s visoka....

drug vise puta bio u svedskoj...kaze kad krene petak tj vikend ...lese se od alkoholiziranja....i on voli cugnut al kaze nije mogao vjerovat...
svedjanke po podu leze pjane

npr.

ja samo kazem nije to toliko bajno ni ko sto se prica ni ko sto mi mislimo...

ima i dobrih strana ali nemojte mi pricati ko da ste u raju... :jutarnja
Mene nikad niko nije ni pogledao poprijeko, a kamoli da me je smatrao došljom, a došao sam ovdje u veoma osjetljivom dobu, kad sam barem u školi to mogao ocekivati.

Najbolji prijatelji mojih roditelja su, bez izuzetka, Kanadjani. Komsije su, kad smo došli u njihov komsiluk, bukvallno navalile kod nas da pitaju sta nam treba, neki donosili i slatkiše. Njihova djeca se igrala sa mnom od prvog dana. Već treći dan smo imali ponude od tinejdžerki da nam čuvaju sestru dok su moji obavljali osnovne stvari. Peti dan smo dobili skoro novu kosilicu trave na poklon.

Moj tata je brzo dobio ponudu za posao iako nije imao kanadske diplome (ovo je raritet za Kanadu) sve zato što nam je pomogao Kanadjanin. Al' dobro, to je možda zbog tatine struke. Više je on njima koristio, nego oni njemu.

Ne valja generalizirati, ni ljude ni iskustva.
. . . . . . . . .

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96376
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34350 times
Been thanked: 21077 times
Contact:
Status: Online

Re: Kako je u dijaspori?

Post by Rum » 16 Apr 2018, 20:53

Bledi dani mog detinjstva
ko jesenja kisa na putu cigane sto prati
umornim korakom zivot gazim, starim
a nemam gde da se vratim


Vozovi moji prolaze
godine od mene beze
Ljubavi moje odlaze
svakim danom sve mi je teze

Duge noci kao vrata
sto zauvek za mene ostaju zatvorena
mutnim pogledom gledam u sutra
jer ko zna sta jos zivot mi sprema
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20346
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 557 times
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by Sibila » 16 Apr 2018, 20:53

kao sto rekoh kako za koga i kako gdje

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by storm » 16 Apr 2018, 20:57

Sibila wrote: 16 Apr 2018, 20:10
storm wrote: 16 Apr 2018, 14:41 Ja cu prvi pobijati te stereotipe o severnjackoj hladnoci, odavde gdje sam ja pa dalje...
Ljudi upoznaju dva pripadnika jednog naroda od kojih je jedan supak i dovoljno je za zaključak kako ta nacija ne valja...
A ako toplina znaci zabadanje nosina svuda...neka, hvala :oo

e pa ja sam previse puta cula o toj hladnoci....
mozes i da umres sam ...pokucace ti na vrata tek kad ko les smrdis na kilometar...tako nekako...

ili stranac si....dosljo...
gledaju te s visoka....

drug vise puta bio u svedskoj...kaze kad krene petak tj vikend ...lese se od alkoholiziranja....i on voli cugnut al kaze nije mogao vjerovat...
svedjanke po podu leze pjane

npr.

ja samo kazem nije to toliko bajno ni ko sto se prica ni ko sto mi mislimo...

ima i dobrih strana ali nemojte mi pricati ko da ste u raju... :jutarnja
Da skratimo....jesi ti bila ili slušala loosere :ovaj
Za švedsku se ne pravim ekspert jer sam samo dva puta bio pa teško pričam... govorim za svoje okružje...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by storm » 16 Apr 2018, 20:59

Sheval wrote: 16 Apr 2018, 20:32 Ljudi nisu hladni nego ih jednostavno boli dupe za tebe i tvoju intimu. A to sto ih to ne zanima, nema nikakve veze sa toplinom.
Da, možda ti neće pomoci ali ti sigurno neće odnemoci. To je najvažnije.
Da, opijaju se za vikend kao zvijeri, zene su im raskalašene ali ne sjedaju takvi za volan, već zovnu taxi. Piju za sebe i svoj uzitak, i neka su.
Mozda gledaju strance sa visoka ali bih volio vidjeti nas da nam dodje 500.000 stranaca raznih profila.

Trebamo prvo sebe sagledati pa onda suditi drugima.
Nije idealno, ne postoji takvo mjesto na Svijetu, ali da je najbliže mom poimanju kvalitete zivota, jeste.
....da dodam....aleluja :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests