Kako je u dijaspori?

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15190
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 976 times
Been thanked: 962 times
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by Tokmak » 18 Dec 2016, 00:31

i Gojko Šušak se bio vratio iz Kanade... :cudi
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by Lavlje_srce » 18 Dec 2016, 00:39

spacebound wrote:Ma socrates, ono lavica meni :oo ali ja se napravih nevješta, jer s lavicom ne možeš diskutovat, možeš se samo svađati, a to mi ne pada na pamet
:mir
Tebi? :roll Svega u Bozijoj basti. :grana

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by Bla » 18 Dec 2016, 00:46

Valja sad zaspati :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by storm » 18 Dec 2016, 01:26

zloćko_tokmak wrote:i Gojko Šušak se bio vratio iz Kanade... :cudi
...e kad zloćko zakuje temu :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by Nice try » 18 Dec 2016, 09:24

posmatrac wrote:NA osnovu ovoga sto procitah mogu da kazem da je KAnada zemlja za mene, eh da mogu ja kako umjesto nje tamo, po mogucnosti gore na sjever iznad 60te paralele.
Koliko skontah, ona nije otisla samo u Kanadu, neko u neki divljinu tj selendru ala Ustikolina u Bih.
U KAnadi zaradi godisnje 100000 maraka, u Srbiji ce u najboljem smislu oko 10000 maraka, u Kanadi muce zivotinje, u Srbiji ljude, u KAnadi su ljudi hladnjaci koji gledaju svoja posla, u Srbiji znaju sta imas u frizideru i prijatelji su ti samo ako od tebe imaju interesa , tj ako ni po cemu nisi bolji do njih.
Prvi slucaj od mnogih koje znam, da je neko odlucio da se vrati iz Sjeverne Amerike na propali BAlkan ( znam nekih ljudi koji su tamo zaradili penzije, pa tamo uzimaju lovu,a ovdje trose)
Kažu da je i ovo satirična priča,vjerovaću na riječ,samo,vjeruj da ima dosta ljudi koji bi se iz Amerike vratili u BiH.
Većinom ih sprječavaju obaveze koje su tamo sebi natovarili na pleća.
A,što se tiče naše nostalgije za ovom ovdje "mrtvajom"M.Selimović je to tako lijepo opisao i objasnio u svojim djelima.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by Krokodil Behko » 18 Dec 2016, 10:05

Nice try wrote: Većinom ih sprječavaju obaveze koje su tamo sebi natovarili na pleća.
Osim toga, tamo su dobro izučili o zakonima divljeg zapada, a znaju da je kod nas, taj divlji zapad tek nastao :kafa
online

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by posmatrac » 18 Dec 2016, 10:20

zloćko_tokmak wrote:i Gojko Šušak se bio vratio iz Kanade... :cudi
ZAr nije iz Australije, u Kanadi je vise rasprostranjena Cetnicka dijaspora :D

Susku je bilo dobro u Hrvatskoj kao i na zapadu, uzivao sve blagodeti sklone kriminalcima iz vrha HDZa, pa nije cudo da se lako prilagodio promjeni sredine.

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15190
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 976 times
Been thanked: 962 times
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by Tokmak » 18 Dec 2016, 10:24

posmatrac wrote:
zloćko_tokmak wrote:i Gojko Šušak se bio vratio iz Kanade... :cudi
ZAr nije iz Australije, u Kanadi je vise rasprostranjena Cetnicka dijaspora :D

Susku je bilo dobro u Hrvatskoj kao i na zapadu, uzivao sve blagodeti sklone kriminalcima iz vrha HDZa, pa nije cudo da se lako prilagodio promjeni sredine.
Nije,mislim da je u Kanadi držao pizzeriu...:hm

Poslano sa mog SM-J3110 koristeći Tapatalk
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by posmatrac » 18 Dec 2016, 10:35

U pravu si, u KAnadi je zivio, sad sam provjerio, valjda se tamo nadju na istim talasnim duzinama Uje i Cetnici.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by Lavlje_srce » 18 Dec 2016, 12:13

posmatrac wrote:valjda se tamo nadju na istim talasnim duzinama Uje i Cetnici.
Da nam je da ih tamo sve prebacimo (mogu im se pridruziti i Vehabosi), pa da Balkan ponovo procvjeta. Koja bi to Nirvana bila. :srce

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by SPINERKA » 18 Dec 2016, 12:32

Prvi slucaj od mnogih koje znam, da je neko odlucio da se vrati iz Sjeverne Amerike na propali BAlkan ( znam nekih ljudi koji su tamo zaradili penzije, pa tamo uzimaju lovu,a ovdje trose)
..Vracaju se uglavnom kao penzioneri. Iz Amerike su to oni sa 'social security' koji je u vecini slucajeva oko $800 sto je za istu nemoguce prezivjeti a za BIH recimo pristojno.

.Ima ih zbog =porodicnih problema -potreba .
:kafa
Image

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15190
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 976 times
Been thanked: 962 times
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by Tokmak » 18 Dec 2016, 13:44

posmatrac wrote:U pravu si, u KAnadi je zivio, sad sam provjerio, valjda se tamo nadju na istim talasnim duzinama Uje i Cetnici.
Da,u Australiji uvijek budu neredi na športskim događajima kad igraju Hrvati i Srbi dočim u Kanadi navijaju skupa,zastava do zastave... [emoji3]
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by storm » 18 Dec 2016, 14:00

posmatrac wrote:U pravu si, u KAnadi je zivio, sad sam provjerio, valjda se tamo nadju na istim talasnim duzinama Uje i Cetnici.
Norvalovci "čuveni"...
Proustaska bagra koja je tada ušla u Hrvatsku.
U Hrvatsku su, pa ubrzo potom i u vodeće redove HDZ-a, i na rukovodeća mjesta u državi, tako ušli Gojko Šušak, Ante Beljo, Ivica Mudrinić, Stipe Hrkać, Dominik Filipović, Ivan Kapular, Marin Sopta, Marijan Petrović, Ratko Ferenčić... Sam Tuđman u nekoliko je navrata posjetio Norval, počevši s obilascima još prije osnivanja stranke koja je obilježila zadnjih četvrt stoljeća naših života. Kanadski su mu iseljenici, name, u velikoj mjeri financijski pomogli pri osnivanju HDZ-a, a nakon uzvika "Imamo Hrvatsku!" financijska pomoć dijaspore više mu, znamo, niti nije bila potrebna.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by navika » 18 Dec 2016, 15:25

SPINERKA wrote:
Prvi slucaj od mnogih koje znam, da je neko odlucio da se vrati iz Sjeverne Amerike na propali BAlkan ( znam nekih ljudi koji su tamo zaradili penzije, pa tamo uzimaju lovu,a ovdje trose)
..Vracaju se uglavnom kao penzioneri. Iz Amerike su to oni sa 'social security' koji je u vecini slucajeva oko $800 sto je za istu nemoguce prezivjeti a za BIH recimo pristojno.

.Ima ih zbog =porodicnih problema -potreba .
:kafa
Uglavnom da, ali ja i licno poznajem ljude koji su se vratili mnogo prije penzije, i bez porodicnih problema. Nisu su ni obezbijedili do kraja zivota, jednostavno rade. Za cudo, ne zale se nikad, a za njih ima i posla. Ili ga nadju ili izmisle.

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by navika » 18 Dec 2016, 15:44

Mirelam wrote: Izvini ali meni ovdje nesto nije jasno. Ako ima takve troskove na tu satnicu od cega ona zivi? U grubo plata je znaci 1500 dolara, a osiguranje 670 dolara plus 370 auto i gorivo ako sam dobro shvatio. Ostane joj 500 za zivota, a treba negdje i stanovati i sta pojesti. Ne kontam?
Ima muza, srecom.
On je od svoje plate izmirio $12.000 godisnje za stambeni prostor. I $10.000 godisnje (peteroclana porodica) za troskove hrane i higijene. Jos bar $10.000 za troskove struje, vode, plina, odijevanja, skolstva, svog auta - odrzavanje, gorivo, osiguranje, extra troskove - u te spadaju i necije uprte oci iz voljene domovine koje kontaju ti si na konju, nista to nije za tebe.
Nije ni njega ostalo nista od plate u konacnici, pa je sebi izmislio posao od kuce, vikendom. Od tog skucka da dodje i u Bosnu jednom u 2-3 god.

To podosta ubi nase ljude, psihocki. Kontas da si u Bosni toliko radio, zivio bi bolje vec sad sto zivim i steko bi vise.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by Krokodil Behko » 18 Dec 2016, 17:04

storm wrote: U Hrvatsku su, pa ubrzo potom i u vodeće redove HDZ-a, i na rukovodeća mjesta u državi, tako ušli Gojko Šušak, Ante Beljo, Ivica Mudrinić, Stipe Hrkać, Dominik Filipović, Ivan Kapular, Marin Sopta, Marijan Petrović, Ratko Ferenčić...

Kako se zvao onaj "istinski hrvat", što je poginuo 91.?
Kladim se da njega nema, na tom spisku, jer kao i obično (ostavimo opredjeljenja po strani) oni najpošteniji i najkonkretniji su topovsko meso.
online

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by posmatrac » 18 Dec 2016, 17:55

zloćko_tokmak wrote:
posmatrac wrote:U pravu si, u KAnadi je zivio, sad sam provjerio, valjda se tamo nadju na istim talasnim duzinama Uje i Cetnici.
Da,u Australiji uvijek budu neredi na športskim događajima kad igraju Hrvati i Srbi dočim u Kanadi navijaju skupa,zastava do zastave... [emoji3]
PA to, medju anglosaxoncima su skontali da ih ipak veze ta slavenska krv i more slicnosti, ali kada igraju Srbija i Hrvatska onda zapravo prorade navijacke strasti, jedni u drugima vide mrske Komuniste, inace opet ne bi bilo belaja :zubi
Isto je ovdje medju rajom kad igraju SArajevo i Zeljo, to tada se slazu po svim pitanjima uglavnom :D

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by posmatrac » 18 Dec 2016, 17:58

Krokodil Behko wrote:
storm wrote: U Hrvatsku su, pa ubrzo potom i u vodeće redove HDZ-a, i na rukovodeća mjesta u državi, tako ušli Gojko Šušak, Ante Beljo, Ivica Mudrinić, Stipe Hrkać, Dominik Filipović, Ivan Kapular, Marin Sopta, Marijan Petrović, Ratko Ferenčić...

Kako se zvao onaj "istinski hrvat", što je poginuo 91.?
Kladim se da njega nema, na tom spisku, jer kao i obično (ostavimo opredjeljenja po strani) oni najpošteniji i najkonkretniji su topovsko meso.
Da nije Blaz Kraljevic, ili je on poginuo ipak kasnije, on je do duse bio istinski Bosanac.

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by posmatrac » 18 Dec 2016, 18:00

storm wrote:
posmatrac wrote:U pravu si, u KAnadi je zivio, sad sam provjerio, valjda se tamo nadju na istim talasnim duzinama Uje i Cetnici.
Norvalovci "čuveni"...
Proustaska bagra koja je tada ušla u Hrvatsku.
U Hrvatsku su, pa ubrzo potom i u vodeće redove HDZ-a, i na rukovodeća mjesta u državi, tako ušli Gojko Šušak, Ante Beljo, Ivica Mudrinić, Stipe Hrkać, Dominik Filipović, Ivan Kapular, Marin Sopta, Marijan Petrović, Ratko Ferenčić... Sam Tuđman u nekoliko je navrata posjetio Norval, počevši s obilascima još prije osnivanja stranke koja je obilježila zadnjih četvrt stoljeća naših života. Kanadski su mu iseljenici, name, u velikoj mjeri financijski pomogli pri osnivanju HDZ-a, a nakon uzvika "Imamo Hrvatsku!" financijska pomoć dijaspore više mu, znamo, niti nije bila potrebna.
MA ja, pruzila im se sansa da nastave nakon 50 godina tamo gdje su stali 1945te, cekali svojih 5 minuta.

I ta Sjeverna Amerika svasta prima, u LAu je vrlo jaka npr Vijetnamska zajednica, imaju svoje kvartove, radnje.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Re: Srpkinja se vraća iz Kanade

Post by Krokodil Behko » 18 Dec 2016, 18:02

posmatrac wrote:
Krokodil Behko wrote:
storm wrote: U Hrvatsku su, pa ubrzo potom i u vodeće redove HDZ-a, i na rukovodeća mjesta u državi, tako ušli Gojko Šušak, Ante Beljo, Ivica Mudrinić, Stipe Hrkać, Dominik Filipović, Ivan Kapular, Marin Sopta, Marijan Petrović, Ratko Ferenčić...

Kako se zvao onaj "istinski hrvat", što je poginuo 91.?
Kladim se da njega nema, na tom spisku, jer kao i obično (ostavimo opredjeljenja po strani) oni najpošteniji i najkonkretniji su topovsko meso.
Da nije Blaz Kraljevic, ili je on poginuo ipak kasnije, on je do duse bio istinski Bosanac.
Nije taj, a taj ti nije Bosanac, nego Hercegovac.
Ovom za kojeg pitam, podigli su spomenik, ove godine, mensečini.
online

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests