Kako je u dijaspori?

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Radnik iz BiH u crno zavio firmu iz Berlina

Post by Krokodil Behko » 14 Feb 2018, 19:39

Pasaga wrote: 14 Feb 2018, 17:27 Taj ce zavrsit u Preventu,u Stocu ... :jupi

Ne može, treba štela za Preventa. Niije šala primati preventovu platu :jok
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Radnik iz BiH u crno zavio firmu iz Berlina

Post by Mutevelija » 14 Feb 2018, 20:26

JEst doduše puno je 600 KM
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
220volt
Na probnom
Na probnom
Posts: 93
Joined: 13 Apr 2018, 19:55
Location: Meat Community (Mesna Zajednica)
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by 220volt » 16 Apr 2018, 01:45

Po meni, najveca graska nasih ljudi u tudjini je sto nece da se asimiliraju i uklope u drustvo. Pogotovo u Americi. Druze se samo sa nasim ljudima, idu samo po nasim kafanama, gledaju samo nasu televiziju, i slusaju samo nasu muziku. Oni su u Americi samo fizicki prisutni, ali mozgom i duhom jos uvijek zive dole kod nas. Uvijek hoce da prilagode drzavu njima, a ne oni drzavi.
Na svakom koraku cujes "ma ovi amerikacni neznaju da zive. Neznaju oni sta je zivot. Kako im je ovo ovako? Kakav im je ovo zakon? Kakve su im ovo kuce od drveta. Ma neznaju oni da uzivaju. Jebes ti ovo zemlju. Fina Juga".
I tako svaki dan samo kukaju dok crnce po fabrikama, restoranima ili raznose pizze po citav dan, i onda im je svako drugi kriv, sto nisu uspili.

I godinama govore kako ce da se vrate u Bosnu pa makar i pod sator. Ali godine prodjose i niko od njih se nevraca, dok jos uvijek u zoru se bude i idu u fabriku na poso, pa onda poslje 12 sati rintanja svrate u nasu kafanu da se malo kuka o drzavi i sistemu kako ih je iznevjerila. I ciklus se nastavlja.

Naravno dosta nasih se asimiliralo i uspjelo. Stvorili su profesionalne karijere ili izgradili svoj biznis i zive zivot o kome moze samo da se sanja. Sve zavisi sta ti je cilj. Ako stvarno nemozes ili neces da se asimiliras, vjeruj mi bice ti bolje u Bosni pod sator nego u Americi u 500 kvadrata sa bazenom.
"Najbolje mi je tamo gdje nisam" - moj dedo

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by storm » 16 Apr 2018, 06:18

Rodjak svidja mi se kako razmisljas, na prvu :ok
Uvijek sam se i ja cudio tom fenomenu...odes iz neke boranije na bolje mjesto...onda se trudis to bolje mjesto pretvoriti u istu onu boraniju...
Sad malo za šalu...ocekivao bih, da imas nick 110volt :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by Sheval » 16 Apr 2018, 07:55

Slazem se sa većim dijelom posta osim sa onim gdje se spominje asimilacija. Kakva crna asimilacija, ne treba toliko savijati ledja da bi se uklopio. Integracija da, asimilacija ne i nikad. Hello, my name is Safet, I am an American. Jasta si Safete, original :ooo

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by storm » 16 Apr 2018, 07:59

Sheval wrote: 16 Apr 2018, 07:55 Slazem se sa većim dijelom posta osim sa onim gdje se spominje asimilacija. Kakva crna asimilacija, ne treba toliko savijati ledja da bi se uklopio. Integracija da, asimilacija ne i nikad. Hello, my name is Safet, I am an American. Jasta si Safete, original :ooo
Pa bas kad pricamo o USA ...koja je to autohtona nacija, osim indijanaca na tlu te drzave?
I Safet, i Rodrigo, i Sven, i Joel, i Frank, itd...mogu reci to...
To i jest bit amerike...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80122
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11326 times
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by spacebound » 16 Apr 2018, 08:02

Bolje nego kod kuce ;)

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by Sheval » 16 Apr 2018, 08:06

Ovo ostalo...vidim da je svugdje isto...i u Americi i u Austriji. Ponekad se zapitam kakav sam ja to patrijota:)...ne pratim portale u BiH( osim ovog rekreativnog karaktera :ooo ), ne slušam domoljubne pjesme, ne idem po zavičajnim klubovima.
Nikad ali baš nikad neću okretati glavu od "nasih ljudi" ali isto tako ni na kraj pameti mi nije da upadnem u tu kolotečinu da horski kukam s njima, da zivim u osamdesetim, nema sanse.
Postujem i volim zemlju gdje sam dosao, planiram tu ostati zivjeti, volim i svoju zemlju...ali bez patetike dijasporske.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by Sheval » 16 Apr 2018, 08:09

storm wrote: 16 Apr 2018, 07:59
Sheval wrote: 16 Apr 2018, 07:55 Slazem se sa većim dijelom posta osim sa onim gdje se spominje asimilacija. Kakva crna asimilacija, ne treba toliko savijati ledja da bi se uklopio. Integracija da, asimilacija ne i nikad. Hello, my name is Safet, I am an American. Jasta si Safete, original :ooo
Pa bas kad pricamo o USA ...koja je to autohtona nacija, osim indijanaca na tlu te drzave?
I Safet, i Rodrigo, i Sven, i Joel, i Frank, itd...mogu reci to...
To i jest bit amerike...
A znam...uzeo sam to za primjer.
Moze i...ja sam Šaćir, ja sam Danac :ooo

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by Nice try » 16 Apr 2018, 08:09

Sheval wrote: 16 Apr 2018, 08:06 Ovo ostalo...vidim da je svugdje isto...i u Americi i u Austriji. Ponekad se zapitam kakav sam ja to patrijota:)...ne pratim portale u BiH( osim ovog rekreativnog karaktera :ooo ), ne slušam domoljubne pjesme, ne idem po zavičajnim klubovima.
Nikad ali baš nikad neću okretati glavu od "nasih ljudi" ali isto tako ni na kraj pameti mi nije da upadnem u tu kolotečinu da horski kukam s njima, da zivim u osamdesetim, nema sanse.
Postujem i volim zemlju gdje sam dosao, planiram tu ostati zivjeti, volim i svoju zemlju...ali bez patetike dijasporske.
Super je kad si prilagodljiv, jer mnogi nisu.Vidi se to i iz tvog pisanja,razmišljanja.To je dobro za tebe.Lakše ti je tako :ok
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by Sheval » 16 Apr 2018, 08:17

Nice try wrote: 16 Apr 2018, 08:09
Sheval wrote: 16 Apr 2018, 08:06 Ovo ostalo...vidim da je svugdje isto...i u Americi i u Austriji. Ponekad se zapitam kakav sam ja to patrijota:)...ne pratim portale u BiH( osim ovog rekreativnog karaktera :ooo ), ne slušam domoljubne pjesme, ne idem po zavičajnim klubovima.
Nikad ali baš nikad neću okretati glavu od "nasih ljudi" ali isto tako ni na kraj pameti mi nije da upadnem u tu kolotečinu da horski kukam s njima, da zivim u osamdesetim, nema sanse.
Postujem i volim zemlju gdje sam dosao, planiram tu ostati zivjeti, volim i svoju zemlju...ali bez patetike dijasporske.
Super je kad si prilagodljiv, jer mnogi nisu.Vidi se to i iz tvog pisanja,razmišljanja.To je dobro za tebe.Lakše ti je tako :ok
Ma mogu se ljudi ponašati kako zele, niko im ne može to zabraniti. Ali nemoj meni nametati svoje stavove kao jedine ispravne, kao sto ni ja tebi ne namecem svoje stavove. Zivi i pusti druge neka zive. Ne moram ti trčati u zagrljaj samo zato sto si mi zemljak, moras mi pasati kao covjek prvo. I to je to. A to da sam ja Hercegovac, pa to se vidi, genetika je očigledna...i nikad od nje ne mozes pobjeći, niti treba...i uvijek ću biti, i za 20 godina tu. Ali ne moram to svakome pokazivati, niti bilo koga to zanima. Meni je Hercegovina u kuci...van nje je Norveška:)

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15111
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 956 times
Been thanked: 945 times
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by Tokmak » 16 Apr 2018, 08:26

Sheval wrote: 16 Apr 2018, 07:55 Slazem se sa većim dijelom posta osim sa onim gdje se spominje asimilacija. Kakva crna asimilacija, ne treba toliko savijati ledja da bi se uklopio. Integracija da, asimilacija ne i nikad. Hello, my name is Safet, I am an American. Jasta si Safete, original :ooo
ne sam,Safete... :im
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by Krokodil Behko » 16 Apr 2018, 10:52

220volt wrote: 16 Apr 2018, 01:45 Po meni, najveca graska nasih ljudi u tudjini je sto nece da se asimiliraju i uklope u drustvo. Pogotovo u Americi. Druze se samo sa nasim ljudima, idu samo po nasim kafanama, gledaju samo nasu televiziju, i slusaju samo nasu muziku. Oni su u Americi samo fizicki prisutni, ali mozgom i duhom jos uvijek zive dole kod nas. Uvijek hoce da prilagode drzavu njima, a ne oni drzavi.
Na svakom koraku cujes "ma ovi amerikacni neznaju da zive. Neznaju oni sta je zivot. Kako im je ovo ovako? Kakav im je ovo zakon? Kakve su im ovo kuce od drveta. Ma neznaju oni da uzivaju. Jebes ti ovo zemlju. Fina Juga".
I tako svaki dan samo kukaju dok crnce po fabrikama, restoranima ili raznose pizze po citav dan, i onda im je svako drugi kriv, sto nisu uspili.

I godinama govore kako ce da se vrate u Bosnu pa makar i pod sator. Ali godine prodjose i niko od njih se nevraca, dok jos uvijek u zoru se bude i idu u fabriku na poso, pa onda poslje 12 sati rintanja svrate u nasu kafanu da se malo kuka o drzavi i sistemu kako ih je iznevjerila. I ciklus se nastavlja.

Naravno dosta nasih se asimiliralo i uspjelo. Stvorili su profesionalne karijere ili izgradili svoj biznis i zive zivot o kome moze samo da se sanja. Sve zavisi sta ti je cilj. Ako stvarno nemozes ili neces da se asimiliras, vjeruj mi bice ti bolje u Bosni pod sator nego u Americi u 500 kvadrata sa bazenom.

Pa saddd, ne možeš ni očekivati, od prve generacije, da se odmah uklope i više nikad ni ne spomenu ni BiH ni YU, niti bilo kakve navike i običaje. Svi su ljudi vezani za svoj zavičaj i svi imaju uspomene. Ok, možda mogu malo dalje dobaciti, ali ide to nekim svojim tokovima. Bolje rezultate, prepusti drugoj generaciji. Vjerovatno neće razočarati domaće Amerikance, ako takvi i postoje :hihi

Nego, u kakvoj je vezi tvoja procjena o (ne)uklapanju naših, s procjenom raznih novinara iz Misourija, da je Bh talas u St. Louisu, najbolji talas emigranata, još od njemačkog talasa iz 19. stoljeća?
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by storm » 16 Apr 2018, 11:06

Ima razlike, medju onima, koji dodju da ostanu...i oni koji prije i kasnije planiraju povratak...
Mada je i to sve individualno...
Imam tu strica, skoro pola stoljeca je tu a ne zna meknuti...dok neki dodju i nakon godinu dvije tesko ga skuzis, da nije odavde...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80757
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9947 times
Been thanked: 6772 times
Status: Online

Re: Kako je u dijaspori?

Post by Julia-Klara » 16 Apr 2018, 11:24

U diJaspori je leeeeeepo :)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by Mutevelija » 16 Apr 2018, 11:24

Lijepo :cudi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by Mutevelija » 16 Apr 2018, 11:29

Nikad se ne treba asimilirati, zamislite da se Incko asimilira
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by storm » 16 Apr 2018, 11:34

Mutevelija wrote: 16 Apr 2018, 11:29 Nikad se ne treba asimilirati, zamislite da se Incko asimilira
Pa ti se nisi ni u BIH nikad asimilirao :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80757
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9947 times
Been thanked: 6772 times
Status: Online

Re: Kako je u dijaspori?

Post by Julia-Klara » 16 Apr 2018, 11:37

:valja

Honey :pusa
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Kako je u dijaspori?

Post by Mutevelija » 16 Apr 2018, 11:39

:ccc očito ne znaš šta je BiH
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests