BiH u ocima njene dijaspore

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Muke dijasporske: Kad dođem u BiH, osjećam se kao bankomat

Post by Krokodil Behko » 17 Nov 2017, 10:17

Image

Bosna i Hercegovina jedna je od država koja se može pohvaliti ogromnom i šarolikom dijasporom. Ali isto tako, to je zemlja koja svoju dijasporu ne koristi, koja od nje ne uzima samo ono što je površno – novac i darove.

Sistemskog rada s iseljeništvom nema i sve se svodi na uplate i isplate. Ne treba skrivati činjenicu da dobar dio stanovništva naše domovine živi od milostinje porodice, rodbine i prijatelja koji žive u bogatim zemljama, rade i pošteno, često teško, zarađuju svoj novac.

Jedan čitatelj portala BHDijaspora.net odlučio je u nekoliko rečenica opisati svoj osjećaj kad dođe u BiH. Svoju patnju i svoju bol kad vidi šta svi od njega očekuju. Pismo čitajte u nastavku…

”Umoran sam više, kad god dođem u domovinu osjećam se kao bankomat, svi od mene nešto traže, toliko raširenih dlanova, pogleda i molbi. Kao da nama na granama rastu. Muka mi je od rođaka koje nisam znao, od članova porodice kojima sam odjednom važan. Svi me žele pozdraviti, zagrliti i ogrebati se barem za njemačke slatkiše. Kao da u Bosni slatkiša nema.

I tako je uvijek, od prvog dana mog odlaska u Njemačku. Jedva čekam da dođem kući, da vidim najbliže, da se sjetim djetinjstva i mladosti, a onda, svaki put isto. Glupa pitanja i suptilno pružena ruka. Stvarno kao da nama padaju s grane.

A država, kao da se trudi da nam omrze. Svaki put je sve gore, svaki put mi se smuči kada dođem kući. Sve je gore i gore. Pa barem puteve da poprave. Barem da one kućice na granicama liče na ljudske, a ne životinjske nastambe. I oni ljudi na carinarnicama. Čim vide da dolazimo iz dijaspore… Uh!

A moj grad sve više ne liči na sebe. Nema vode. Da ne povjeruješ. Nema vode, a voda kapa sa svih brda oko šehera! Pa po vodi smo poznati u svijetu, imamo Unu, Drinu, Neretvu, Sanu, Bosnu, Vrbas, Trebišnjicu imamo. Imao Jalu, Spreču. Imamo Rakitnicu. Sve ih imamo, a vode nemamo.

Svi se žale i nikome nije dobro. Ništa ne valja i ništa neće biti bolje. Muka mi je od tih priča dok su oranice zapuštene, muka mi je od tih priča dok se šume bjesomučno sijeku i uništavaju. Povraća mi se od neradnika i žalbenica dok su kafane pune. Pa svi jedva čekaju da se sunce pojavi na nebu da se bašte iznesu na ulice i da se pije kafa. Pun grad nekakvih bašti! Nasred ulice ih iznijelo…

Muka mi je i dugo razmišljam. Ima li smisla dolaziti više ovdje. Svaki put ista priča i svaki put sve je gore. Domovino, šta radiš da od nas napraviš svoje najveće investitore? Zašto se trudiš da nas otjeraš? Domovino, sve si manje domovina. Tužan sam”…

(bhdijaspora.net)
online

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80122
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11326 times
Status: Offline

Re: Muke dijasporske: Kad dođem u BiH, osjećam se kao bankomat

Post by spacebound » 17 Nov 2017, 11:42

tema koja obecava :99

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80762
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6776 times
Status: Online

Re: Muke dijasporske: Kad dođem u BiH, osjećam se kao bankomat

Post by Julia-Klara » 17 Nov 2017, 11:47

:hihi
Srecom sam davno odjebala ljude koji me vide kao izvor financijske ili bilo koje druge pomoci. Znam da svako moze naci bilo kakav posao ako to zeli. Isto tako sam i ja radila sve i svasta :cudi Pare dajem samo sestri i roditeljima, pomazem majku (ne previse jer joj pomaze njena kcerka), a ostali neka me fino zaobidju.
Jedam pojela govno prije dvije godine posudivsi bivsem 200 km, sad kad mi je trebalo para i kada sam pitala da mi vrati brecnuo se i rekao:" Da sam znao da ces ih traziti nazad ne bih nikad prihvatio tvoju pomoc :sok :julia Dobices SVOJE pare u decembru kad dodjes" :grana Koju pomoc? Rekla sam POSUDITI, a ne DATI. ALi svako cuje onako kako zeli jel >>> :kafa

I jos sam jednom prijatelju posudila 200 km, i naravno do dana danasnjeg ih nisam dobila nazad. par mjeseci se "vadi" kako ce viti do 20og :grana
najgore je sto sam bila dovoljno luda da budem tu kad mu je zaskirpalo, kada me zamolio da mu posudim, eto vraca sljedeci mjesec... i to prije dvije godine... ja jos uvijek cekam :123
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80122
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11326 times
Status: Offline

Re: Muke dijasporske: Kad dođem u BiH, osjećam se kao bankomat

Post by spacebound » 17 Nov 2017, 11:51

Dobro si prosla, moja rodica je bratu posudila 70 000 eura :oo Od tih para je zapoceo biznis, danas gazdurina, pliva u parama.Uvrijedio se kad ga pitala kad joj misli vratit dug, i ponio se prema njoj kao prema prosjaku koji je ispruzio ruku :grana



Reci da nisam k'o biba :help

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80762
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6776 times
Status: Online

Re: Muke dijasporske: Kad dođem u BiH, osjećam se kao bankomat

Post by Julia-Klara » 17 Nov 2017, 11:59

Nisi...

Mene je ganjao prvi rodjak da mubudem zirant za kredit - ne hvala. Samo roditelji i sestra :djed
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Muke dijasporske: Kad dođem u BiH, osjećam se kao bankomat

Post by Chloe » 17 Nov 2017, 12:11

Ja sam u BiH pa imam "potraživanja" koja su čak i zastarjela, po "zakonu" mogu ići na otpis ... :cudi
Takve osobe će uzeti od koga mogu, bez obzira rade li za ojre ili kemove.

I dijasporaca i nas domaćih ima 'vaki - 'naki ... ne možemo generalizirati.
Last edited by Chloe on 17 Nov 2017, 13:42, edited 1 time in total.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80762
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6776 times
Status: Online

Re: Muke dijasporske: Kad dođem u BiH, osjećam se kao bankomat

Post by Julia-Klara » 17 Nov 2017, 13:39

Naravno da nisu/nismo svi isti.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Muke dijasporske: Kad dođem u BiH, osjećam se kao bankomat

Post by rethna » 17 Nov 2017, 15:34

A dijaspora je inace poznata po darezljivosti :roll
Question everything.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Muke dijasporske: Kad dođem u BiH, osjećam se kao bankomat

Post by Nice try » 17 Nov 2017, 15:38

Sve zavisi od osobe do osobe.
Bilo kakva generalizacija bi bila nepoštena.
Odavno je poslovica:"Ko ne vidi na orahu,ne vidi ni na tovaru",a i ona "Sit gladnog ne razumije".
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Muke dijasporske: Kad dođem u BiH, osjećam se kao bankomat

Post by Čarobni » 17 Nov 2017, 16:00

Nikad mi nisu bili jasni ljudi koji posude lovu od nekog i zaborave na dug, nikakav im teret nije, još postanu bezobrazni, a kad ja nekom nešto dugujem, što je vrlo rijetko, na glavu se nasadim da mu to vratim što prije i skinem teret duga s vrata.

Vjerujem da je broj parazita koji su spremni nakačit se na tuđu sisu ogroman ovdje.

S druge strane, upoznao sam poprilično mnogo dijasporaca i stvarno za većinu njih ne mogu reći da su darežljivi. Ne smatram ih takvima zato što neće da bacaju pare uokolo, već što im je bukvalno marka k'o tepsija. Imali smo komšiju koji je neposredno poslije rata došao iz Njemačke na odmor, šef pogona u VW-u, auto svemirsko u ta doba kad se raja još hranila iz humanitarne pomoći. Koga god je obišao, radio je to mašući rukama, ne d'o Bog kome deset deka kafe ili kilu kocke kupit.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26271
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14138 times
Been thanked: 3735 times
Status: Online

Re: Muke dijasporske: Kad dođem u BiH, osjećam se kao bankomat

Post by Veca » 17 Nov 2017, 18:56

...ma, .ebes dijasporu!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Muke dijasporske: Kad dođem u BiH, osjećam se kao bankomat

Post by Socrates » 17 Nov 2017, 19:39

Darezljivost dijaspore se ne mjeri time hoce li pojedincu platiti pivu u kafani ili odnijeti nekom 13.5 deka kafe. Koliko kukate sami na sebe da ste losi, mozda niste ni zasluzili da vam neko plati pivu I donese whatever.

Svejedno, darezljivost se mjeri time koliko je novca koji dolazi iz dijapore potroseno u Bosni, a to je prema zvanicnim podacima ogromna suma u odnosu na ukupnu sumu novca. I nema nikakve sumnje da je ta suma jos veca jer sve dostave novca iz dijaspore I nisu tu uracunate.

Osnovni problem ove citave tematike je moze li se financijski potencijal dijaspore racionalnije koristiti.
. . . . . . . . .

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Muke dijasporske: Kad dođem u BiH, osjećam se kao bankomat

Post by Čarobni » 17 Nov 2017, 21:13

Socrates wrote: 17 Nov 2017, 19:39 Darezljivost dijaspore se ne mjeri time hoce li pojedincu platiti pivu u kafani ili odnijeti nekom 13.5 deka kafe. Koliko kukate sami na sebe da ste losi, mozda niste ni zasluzili da vam neko plati pivu I donese whatever.

Svejedno, darezljivost se mjeri time koliko je novca koji dolazi iz dijapore potroseno u Bosni, a to je prema zvanicnim podacima ogromna suma u odnosu na ukupnu sumu novca. I nema nikakve sumnje da je ta suma jos veca jer sve dostave novca iz dijaspore I nisu tu uracunate.

Osnovni problem ove citave tematike je moze li se financijski potencijal dijaspore racionalnije koristiti.
Dođeš u Bosnu i silom prilika trošiš svoje pare na stomatologa(npr), jer ti je onaj u Njemačkoj ili Americi preskup i nazivaš se darežljivim, jer si sačuvao poneku marku, koja ti je kao tepsija velika, i još si ubijeđen da nekom činiš uslugu-nije to darežljivost.

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Muke dijasporske: Kad dođem u BiH, osjećam se kao bankomat

Post by Cvrle » 17 Nov 2017, 21:16

Neka prestanu biti bankomati, nek se vrate u Bosnu, zasucu rukave, obrade zemlju i postanu kartice za bankomat.
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Muke dijasporske: Kad dođem u BiH, osjećam se kao bankomat

Post by KOMESAR » 17 Nov 2017, 21:34

Laze ko pas! Mi smo ponosan narod.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80762
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6776 times
Status: Online

Re: Muke dijasporske: Kad dođem u BiH, osjećam se kao bankomat

Post by Julia-Klara » 17 Nov 2017, 22:03

Cvrle wrote: 17 Nov 2017, 21:16 Neka prestanu biti bankomati, nek se vrate u Bosnu, zasucu rukave, obrade zemlju i postanu kartice za bankomat.
Vratila se ja, bila 10 godina, zasukala rukave i opet nisam izasla na kraj za okolinom :cudi Zato i kazem da znam da svako moze raditi ko hoce, ali je problem sto nece svako svasta da radi, nego je lakse kukat, cekat iz dijaspore, pa ond aopet pljuvat po tim dijasporcima.
No... :kafa
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Hahik
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1394
Joined: 29 Aug 2017, 10:04
Location: Uvijek ispred tebe
Status: Offline

Re: Muke dijasporske: Kad dođem u BiH, osjećam se kao bankomat

Post by Hahik » 17 Nov 2017, 22:43

Muka mi je i dugo razmišljam. Ima li smisla dolaziti više ovdje. Svaki put ista priča i svaki put sve je gore. Domovino, šta radiš da od nas napraviš svoje najveće investitore? Zašto se trudiš da nas otjeraš? Domovino, sve si manje domovina. Tužan sam”…
:D.

Čuj da nas otjeraš, a oni odavno otišli.
I nije im država više. Tamo gdje živiš to je tvoja država.

Nemoj sad da se neko primi, pa krene u kontru. Da živim na Tajlandu, Tajland bi bio moja država.
Ako ti ljudi kažu da se promijeniš, promijeni njih.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Muke dijasporske: Kad dođem u BiH, osjećam se kao bankomat

Post by storm » 18 Nov 2017, 07:24

Ne moras ni dolaziti u BIH, da bi bio bankomat :oo
Ozbiljno...
Meni su seronje i oni koji kukaju na domace i oni koji kukaju na dijasporu.
I oni koji gore jedu makarone a dolje dovezu najnoviji model necega...i oni koji guzicom ne mrdnu i od istih takvih ocekuju da im financiraju nesto...
Medju normalnima nema problema na liniji dijaspora- domaci...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Kako BH dijaspora zapošljava familiju vani?

Post by Krokodil Behko » 19 Dec 2017, 23:30

Image

Sve više mladih iz BiH je prethodnih godina potražilo posao u Njemačkoj, razočarani situacijom u svojoj zemlji. Neki su se obratili rođacima za pomoć, koji su godinama u dijaspori, ali to nije donijelo uspjeh kakav su očekivali.



Jedna djevojka je o tome napisala tekst, koji je objavljen u jednoj od grupa na društvenim mrežama, gdje se okupljaju ljudi koji traže posao inostranstvu.



Prenosimo ga u cjelosti:

"Samo ti završi školu i izvadi pasoš, odmah će te tetka, stric, ujka pozvati kod sebe u svijet. Nemaš ti tu, sine, nikakve budućnosti, vidiš da su svi bez posla. Ja ću tebe da spasim. Ja ne mogu da zaboravim koliko sam pite pojela od tvoje mame. Zaslužili ste, Boga mi."

Završena škola, pasoš gotov, išla na pijacu, kupila sebi malo nove odjeće od para što je majka zaradila radeći za nadnicu da može da me spremi kao čovjeka za svijet. Javljam svima da sam spremna.

Odgovori su bili raznorazni, evo par primjera:

"Znaš, sad je malo drugačije, nije kao prije lako ni ovdje za posao. Eto da si prije mesec dana bila ovdje, tražili su u jednom hotelu čistačicu, ali sad su puni sa osobljem. Da je kao onda moglo bi, ali sad svi traže da se zna jezik, hajde nauči njemački pa će tetka onda da te pozove."

"Ima u jednom selu traže da se čisti štala, ali ne bih ja tebe tu, žao mi te je. Sačekaj još malo, biće možda nešto. Evo ovdje traže radnika u poljoprivredi, ali nemaju smještaj. Ja bih tebe kod nas, ali znaš da moja djeca ne mogu ni jedno sa drugim pa svako u svojoj sobi voli mir. Znaš, rode, i ja ću možda da ostanem bez posla, sad je i ovdje zavladala ona kriza pa ne znam ni ja kako ću da se izborim za sebe."

Nema veze, familijo moja. Hvala vam na pokušajima. "Razumijem" ja tu vašu situaciju. Ako je već tako, dođite vi meni u Bosnu. Ovdje trenutno traže radnike u rudniku, a i plata je dobra, topli obrok, u smjenama, sve na vrijeme. I u prodavnici traže, možda i tetka uspije da nađe nešto, ima iskustva.

Ne brinite za smještaj, ja ću spavati na podu, a vi možete na kauču što nam je komšija dao, razvlači se, ima mjesta za vas! Nećete biti gladni. Znate, moja mama još uvijek pravi one iste pite koje su vas othranile kao i mene!

Ako još nekako mogu da vam pomognem, samo recite, nekako se osjećam ‘dužno’ što ste makar ‘pokušali’ da mi pomognete! Hvala Vam do neba, Bog će da vam vrati.



(Pogled.ba, DEPO PORTAL)
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Kako BH dijaspora zapošljava familiju vani?

Post by Zagorka » 20 Dec 2017, 00:46

Zasto bi me iko vodio vani?
Zasto bi neko na moju kucu stavljao fasadu?
Zasto bi mi kupovao odjecu, mobitel ili auto?


Zbilja ocekujete od neke tetke ili strine da vam rijesi pitanje karijere i buducnosti?

Zbilja?

Vi biste za nju uradili isto?

Pogledajte zivot tetke....zatim ponovo pogledajte....da je znala sredila bi ga sebi....koliko nasih protraci zivot vani...

Zasto uopce nasi ljudi ocekuju da ih neko zaposli i kaze evo to ti je radno mjesto, pocinjes tad i tad , sve je spremno, ceka te...

Pa to ni u najrazvijenijim zemljama ne ide tek tako....predaji aplikacije, uci jezike, prijavljuj se, stici razna iskustva, ucestvuj u volonterskim programima, razmjeni studenata, budi neko ko ima sta ponuditi-to je sva poenta.

Kad napises CV da neko kaze opa, ovakav mi radnik treba.
A ne kladionica, serija i kahva i de ti tetka vidi ima li sta za mene.....
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests