BiH u ocima njene dijaspore

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Post Reply
User avatar
mailed
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3696
Joined: 30 Nov 2010, 10:00
Status: Offline

BiH u ocima njene dijaspore

Post by mailed » 30 Sep 2011, 20:27

Mislim da nas ima nekolicina koji zive u dijaspori pa evo da otvorim temu .
Ja nazalost ne dolazim cesto tamo i uvjek sam nostalgicna .
Nedostaje mi sve ,drustvo ,obicaji ,mjesto gdje sam zivjela.
Drugacije je kad si u tudjoj zemlji ,sa tudjim ljudima .
Mnogi su otisli zato sto su morali a sad vidim hoce da ukinu dvojno drzavljanstvo, katastrofa ,
ja zivim u Francuskoj i ovamo nemas pravo da imas dva drzavljanstava ,morala bih se odreci jednog .

Mogu se javiti i oni koji ne zive u inostranstvu ,bas me zanima kako oni vide ove nase strance .

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by Krokodil Behko » 30 Sep 2011, 20:31

Odlicna tema :ok
Imam dva brata vani..
Njima jeste lijepo kad dodju. Mislim na cijene i tako. Obzirom na standard u Belgiji i Njemackoj.
Medjutim,vidi se da stede i kad su tu. Ne dolaze bas lako do novca. Uglavnom,ne bi se vracali.
I mene zanima,kako BiH,izgleda,gledano iz ugla nasih koji zive vani. Moji burazeri i snahe,kazu da vazda zaostajemo i da se slabo sta mijenja. Uglavnom to pripisuju nasem mentalitetu.
online

User avatar
Jaca
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6755
Joined: 29 Sep 2011, 02:18
Location: potrazi me u predgradju...
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by Jaca » 30 Sep 2011, 21:23

uh nevolim bas ove ozbiljne teme al da napisem bar nesto


ja sam vec 19 godina u austriji i osjecam se ovdje kao prije kod nas
zasto zato sto sam ja to prihvatila i prilagodila se ovom zivotu
naucila jezik radim fin posao djecu sam ovdje odgojila
oni su ovdje kod kuce
volimo mi da odemo u bosnu i pozelimo ali se tamo sad vise osjecamo stranci nego ovdje
a da se tamo vratim hmm neznam morao bi postojati jak razlog
a najvise me nervira NEPRAVDA koja tamo vlada
ljudi rade kao robovi za nikakve pare
to nije bilo ni u srednjem vijeku
nema vise ono 8 sati na dan i 40 u nedelji
a cijene ?
pa mnogi artikli su cak skuplji nego ovdje

zao mi je naseg naroda koji se ubija radeci
a sto je najgore dok mozes i imas nesto
sta ce kad ostare ili obole

ali ipak volim ja moju bosnu i moje brcko i sve se nesto nadam da ce se to nesto promijeniti na bolje



ps. sorry da sam pisala ovako s brda s dola
nidje pravopisa
:sram
bolje biti malo lud nego malo pametan

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by niska grana » 30 Sep 2011, 23:35

Pa izraz dijaspora u BiH često ima negativan prizvuk. Tako naprimjer kad se kaže "dijasporci“ obično se misli na ljude koji ovdje dolaze na odmor da se iživljavaju nakon što ih je gazda Hitler kod kojeg ponizno šute i rade pustio s lanca, utrkuju skupim automobilima, grade kućetine u kojima borave 3 dana godišnje, ponašaju primitivno i spasili su dupe a sad pametuju izdaleka ne kontajući situaciju u zemlji.
Normalno karikiram ali to bi otprilike bilo to i zato osoba koja se vrati ovdje za stalno može doživjeti brojne neugodnosti, naročito u situacijama kao što su traženje posla ili upis u neku obrazovnu instituciju
Naravno ljudi su svjesni da to uglavnom nije tako i da su opisani likovi u manjini, samo što se više ističu od drugih.

Lično ne mislim ništa naročito. Jedan kraći period života sam i sam proveo vani i žao mi je ljudi koji su silom prilika morali otići, pogotovo onih u čijem rodnom kraju danas vladaju mračne sile (tim više što sam mnoge i upoznao) ali istovremeno i drago što ne žive u ovom paklu.
Ponekad mi doduše ide na živce kad se cjelokupna rodbina i poznanici iz dijaspore sjati ovdje baš u onih mjesec dana kada se odmaram od ljudi na godišnjem odmoru pa se onda moram igrati sa njima, ali to je više do mene.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by gejsha » 03 Oct 2011, 16:15

Ja sam živjela u dijaspori par godina ,ali tada sam bila dijete,nisam još bila krenula ni u školu.Tako da sam tada slabo šta znala.i nekako mi je bilo drago što sam se vratila.a isto tako mislim da sam i ostala tamo možda bih govorila da je bolje što smo ostali.Međutim morali smo se vratiti i tako je kako je.Ne žalim se,zato što mi je otac i ovdje obezbjedio ugodan život,ali ne znam kako će to biti kada ja morala sama sebi zarađivati.Ovdje ima slabo posla,pa sam spremna i napustiti svoju zemlju.
Ne znam kako to dijasporci gledaju na našu zemlju,ali imam dosta rodbine koji žive u dijaspori i koji vole doći ovdje tokom ljetnog i zimskog raspusta,ali mislim da se ne namjeravaju vratiti za stalno.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
mailed
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3696
Joined: 30 Nov 2010, 10:00
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by mailed » 03 Oct 2011, 22:11

I ja se cesto pitam kako bi bilo da sam se vratila ,jer na pocetku mislila sam ostajemo samo dok se rat ne zavrsi ,bilo je tesko navici se ,sve tudje ,nepoznato .
Znam da je i kod nas kriza i nema posla ,al nije ni u inostransvu bolje ,imas udoban zivot ali ceznes za svojom zemljom i narodom .
Mislim da i nismo tako zaostali kao sto neki kazu ,uvjek sam mrzila te sto zive vani i kad dodju prave se pametniji i kao savremeniji , a vjerujte ipak smo mi puno vise kulturniji nego mnogi drugi .Cesto mi padne napamet Santiceva pjesma

Ostajte ovdje ,sunce tudjeg neba
nece vas grijati ko sto ovo grije
gorki su tamo zalogaji hljeba
gdje svoga nema i gdje brata nije .

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by blento59 » 03 Oct 2011, 22:40

kada govorimo o dijaspori trebamo imati dvije stveri u vidu. imamo dijasporu nastalu iz ekonomskih razloga(radnici na :privremenom" radu) i dijasporu izazvanu ratom
prvi su mahom neobrazovani ljudi koji su otisli u inostranstvo 60-tih.stigavsi na zapad vidjeli su nesto sto nisu znali ni da postoji.
natjerani nuzdom morali su da rade najgore poslove( rudnik, suma,putevi itd) medjutim svabo je dobro placao a oni zivjeli skromno pa su ustedjeli lijepih para.da su zivjeli svapskim zivotom ne bi mofgli.
e,sad dodju na odmor u bosnu ili tatasnju jugu, isa 100 dm caste citavu kafanu i ko su oni su.i naravno po njihovoj prici svi imaju lagane poslove i odlicno zaradjduju. takvih je veoma malo bilo.
sada dolazi tzv. rtana dijaspora koja to sve uvidja brzo. mahom obrazovani ljudi.uce jezik brzo tako da za par godina pricaju bolje od nekih koji su tamo 20 god. ekonomska dijaspora ih ne voli jer su bili ljubomorni na njih(osjetio na svojoj kozi).cast izuzetcima.
dakle bio sam u njemackoj nekih 5-6 godina i smo moja zena i ja znamo koliko proplakanih noci smo imali zbog nostalgije za svojim najblizim i svojim narodom.
dosao sam,zatim ,u ovu jebenu robovlasnicku ameriku.
neko rece u bosni nema vise 8 sati radno vrijeme. ovdje ima ali sa osam sati tesko da mozes obeveze platiti. bez hrane odjece i ostalog najnuznijeg tako da boga molimo da radimo po 10 pa i 12 sati.
ima ljudi koji su uspjeli ali su veoma rijetki.
dakle vani sam skoro 20 godina.volim svoju bosnu.ne volim vlast trenutnu ali svoju zemlju volim.
cim se penzionisem(ako dozivim) a to je za nekih 10 godina eto mene nazad u moje brcko.
i tac no je da se osjecam,ne kao stranac,ne znam kako da se izrazim, malo neobicno kad dodjem tamo na odmor.nema vise onog starog jaranstva. valjda zato sto nisam tamo.

jebote ja odulji. sumnjam da cete imati zivce da sve ovo procitate
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20345
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by Sibila » 03 Oct 2011, 22:49

1. bih je domovina.
2. zbog svojih finansija pomazu rodbini.
3. Sandžaklije prvo pomazu svome bratu prijatelju i DRŽAVI BiH.
3. LJUBE asvalt kad dodju na godisnji....znam to 100 posto.




:zubi :zubi :zubi

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by blento59 » 03 Oct 2011, 23:54

Code: Select all

3. Sandžaklije prvo pomazu svome bratu prijatelju i DRŽAVI BiH.
ovo nisam skonto
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by komsija » 04 Oct 2011, 00:08

Blento procitao sam tvoj komentar iako je po tvom misljenju dug :plavi (zemljak si mi pa je red)
BiH je uvijek u srcu onih koji zive vani ali politicari sve cine da nam je ogade
Da li cu se vracati ? Tesko je to pitanje jer ima toga puno od cega to zavisi iako u mojoj Brki imam kucu na koj ponesto uradim kada odem tamo
Bio sam ove godine i neke planove pravio ali vidjecemo sta ce od toga biti
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20345
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by Sibila » 04 Oct 2011, 00:18

blento59 wrote:

Code: Select all

3. Sandžaklije prvo pomazu svome bratu prijatelju i DRŽAVI BiH.
ovo nisam skonto
ja sam po majci tandaklijka....i znam 100 posto da su jako snalazljijvi....jako se drze jedni drugih.....pa onda zato pomazu prvo bratu prijatelju i BiH.

a radončić je politicka poromejna za precjednika drzave jer jer ce znati na fin nacin da bude precjednik. kontas?......ona je promejna ali mora da pobjedi.

a Sve npr. riba smrdi od glave :D ......a on po funcksiji mora biti dobar clan troglavog prjecjednika :D

a o finansijama je toliko pun ko brod da mu novac nije interes vec funkcija koju ce dobiti na izborima :zubi


:puca ......jes sad skonto.....

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by blento59 » 04 Oct 2011, 00:25

komsija wrote:Blento procitao sam tvoj komentar iako je po tvom misljenju dug :plavi (zemljak si mi pa je red)
BiH je uvijek u srcu onih koji zive vani ali politicari sve cine da nam je ogade
Da li cu se vracati ? Tesko je to pitanje jer ima toga puno od cega to zavisi iako u mojoj Brki imam kucu na koj ponesto uradim kada odem tamo
Bio sam ove godine i neke planove pravio ali vidjecemo sta ce od toga biti
jebo politicare. ne mogu oni meni omrznuti moju bosnu negu samo mogu na naprave da mrzim njih jos vise :ljiljani :zastava :ljiljani :zastava :ljiljani :zastava :ljiljani :zastava
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by blento59 » 04 Oct 2011, 00:28

Tigris wrote:
blento59 wrote:

Code: Select all

3. Sandžaklije prvo pomazu svome bratu prijatelju i DRŽAVI BiH.
ovo nisam skonto
ja sam po majci tandaklijka....i znam 100 posto da su jako snalazljijvi....jako se drze jedni drugih.....pa onda zato pomazu prvo bratu prijatelju i BiH.

a radončić je politicka poromejna za precjednika drzave jer jer ce znati na fin nacin da bude precjednik. kontas?......ona je promejna ali mora da pobjedi.

a Sve npr. riba smrdi od glave :D ......a on po funcksiji mora biti dobar clan troglavog prjecjednika :D

a o finansijama je toliko pun ko brod da mu novac nije interes vec funkcija koju ce dobiti na izborima :zubi


:puca ......jes sad skonto.....
na zalost jesam
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Samo da kažem.......

Post by komsija » 19 Jul 2012, 00:25

Samo da kazem da je danas veoma moderno pljuvati po nasim ljudima koji zive i rade u inostranstvu a zovemo ih dijaspora
Pa evo jednog takvog "bisera" sa facebook-a sa stranice ljuti bosanci




Sabina Ahmetagic


JOŠ O DIJASPORI
1. Po pričanju mojih roditelja i onih starijih mi sanjani smo bili oduvijek pomalo nesložni i previše popustljivi prema onima koji dođu sa strane i ovdje se previše raskomote. Da li je to mahana ili naša vrlina ocjenite sami, ali ono što ja znam jeste činjenica ni u inostranstvu ni u BiH nijedan grad nije dozvoljavao da grupice ljudi sa strane mijenjaju njegove običaje i mentalitet. U svim gradovima starosjedilačko stanovništvo vrlo energično se bori za svoje stečene običaje i grčevito se odupire, naročito unošenju kojekakvih seljakluka i primitivnih seoskih navada; ne samo na gradski asfalt nego bilo gdje na području svoje opštine. Tako je skoro svugdje u svijetu.
2. Isto tako po pričanju onih starijih, mi sanjani smo oduvijek bili vrlo inteligentni ljudi i sredina i znali smo, unatoč našem pretjeranom gostoprimstvu, na kraju sačuvati kulturu, običaje i visoki ugled među drugim gradovima, pa i kada odemo negdje vani svugdje su nas visoko cijenili po bistrini, načinu izražavanja, pitomosti i estetici.
3. Danas to na žalost nije ni približno tako i ova naša opština postala je prava velesajamska izložba ruralnih običaja i seljakluka svih vrsta. Kod nas postoji tačno onoliko običaja i kultura koliko imamo raseljenih opština kod nas plus ono nešto malo naših preostalih - sanskih i kulturnih i nekulturnih. I nemojte da vam moram crtati, kako nebi opet krivo protumačili. Među tim običajima i kulturama sa strane ima i onih tako naprednih da mi sanjani možemo i trebamo objeručke prihvatiti neke od njih ( ja ne dijelim sanjane na "kesare" i one druge). Na žalost ima ima toliko primitivizma i seljakluka da on skoro potpuno zaglušuje i nadjačava sve ono pozitivno što su ti ljudi donijeli sa sobom (vi svi znate da se loš glas daleko više čuje od dobrog i, makar bili malobrojni, ti loši glasovi nadjačaju one lijepe i dobre). Od takvih moramo braniti Sanski Most. Kada tome dodamo i živu istinu da su naše domaće sanske seljačine (i one iz nekih seoskih ali i gradskih ćoškova) isplivale na sami vrh društvenog života i potpuno potisnule kulturne i poštene ljude na periferiju javne scene; onda je jasno zašto je Sanski Most postao buvlja pijaca nekulture, seljakluka, bahatosti i primitivizma. Vidjećete šta će tek biti za koju godinu, ako i vi iz dijaspore (na koje se moj prošli članak namalo ne odnosi) zajedno i složno s' nama nešto masovno ne poduzmemo!! Ovo se ne odnosi samo na kulturu nego ukupan život naše opštine, koji se već do sada potpuno strmoglavio.
Ja sam u prošlom članku spomenula jednu vrstu seljačina iz dijaspore i izričito naglasila da se to ne odnosi na većinu vas sanjana i onih koji su u Sanskom Mostu planirali živjeti kao u svom gradu (neko najzad mora skupiti hrabrost i reći da ima i onih koji naš grad iskorištavaju kao privremeno utočište iz kojeg izvlače maksimalnu korist, a svejedno im je šta će sa Sanskim Mostom biti kada oni sutra rasprodaju svoje kućetine i imetke i odu nekuda dalje.
Najgore je to što su upravo ti ljudi imali novca da podmite opštinsku vlast kada su te kuće i imetke sticali bespravno i bez dozvola. Oni su najviše doprinjeli divljoj gradnji,i mitu i korupciji jer su u dijaspori stekli novac za ta podmićivanja. Mi koji smo ovde i sanjani i nesanjani za to nemamo mogućnost jer smo osiromašili kao crkveni miševi. Mi nemamo čime podmititi! - Sabina Ahmetagić je pisala dakleo toj vrsti seljačina iz dijaspore, jer se seljakluk tek vidi kada se primitivac dočepa para i osili se. Ne pretvarajte se da me niste pravilno shvatili i nemojte sada reći da mislim samo na primitivce sa strane. Mislim podjednako i na sanske seljačine koji nas otvoreno preziru jer nemamo para kao on. Ja imam najbližu rodbinu u dijaspori koja mi i pomaže da preživim. I ja i većina nas koji živimo ovdje ( i sanjani i tzv. raseljena lica) cijenimo i uvažavamo većinu vas koji ste vani. Pokušavamo razumjeti i vaše izbjegličke patnje u duši i znamo da volite ovaj svoj zavičaj. Pomanula sam slučajno neke naše intelektualce kojima se ponosimo i koji su tamo uspjeli jer nisam smatrala da ih trebam sviju nabrajati. Moram li vam nacrtati da se mi ponosimo sa nekima našima koji su tamo postali profesori, uspješni ljekari, inžinjeri, poduzetnici i na sve čestitei poštene ljude i radnike. Zar je potrebno i moguće nabrojati sve; Šarčeviće, Suljanoviće (ne samo Jusufa nego i njegovu kćerku i prezimenjake), Kičine, Tufeke, Kaurinoviće, Mlinare, itd. itd. Kako tek nabrojati silne poštene radnike i običan svijet.
Mi poštujemo i dobro su nam došli svi oni iz dijaspore koji cijene nas koliko i mi njih. Očekujemo i uzdamo se da ćete nam pomoći i oko boljeg Sanskog Mosta i oko bolje BiH. Mi smo već pomalo i umorni oko ovog košmara i svaka vaša pomoć je dobro došla. Ako ste već izdvojili toliki novac kojekakvim SDA-ovskim logističarima, koji su kako sada znamo, većinu toga bezdušno popljačkali, zašto sada ne upitate logoraše, UGSM i druge organizacije koje su se dokazale kao poštene, kako i od čega oni sami sebe finansiraju. Ili zašto od vas toliko na izbore izađe samo šačica? Zašto sada dok ste ovdje ne uposlite svoju pamet i rodoljublje pa da nešto zajednički napravimo. Ne treba nama ničije filozofiranje, a ni pamet na daljinski, preko interneta, facebook-a i to je dobro došlo ali dajte sada ovdje nastupite uživo zajedno sa nama jer ima i ovde dovoljno pameti i pravih boraca. Pojačajte ih i ne podcjenjujte. Umjesto toga svega vi, na čijoj smo strani i koje podržavamo, dopustili ste da vas nadviču, nadkrile i o vama grade sliku največe seljačine koje su ikada hodale ovim asfaltom, seljačine, prostaci, drski nametljivci, pa i siledžije, puni love i bahatosti. Dobro zapamtite, Sabina Ahmetagić nikada ne piše samo u svoje ime i samo ono što ona misli kako mi neki pokušaše prišiti, Sabina pažljivo sluša puls ove sredine, raspituje se i pokušava doći do mišljenja većine. To sam uradila i u predhodnom članku i budite sigurni, napisala ono što ovdje većinanaroda misli i osjeća o onom dijelu dijaspore o kojem sam pisala. Tada vam nisam rekla ali ću sada naglasiti, veliki dio sanjana počinje mrziti onu kategoriju iz predhodnog članka i oni već postaju nepoželjni. Ni ja ih ne volim.
Ako ne želite da se ta odbojnost proširi i na većinu vas onda budite malo samokritični pa i vi sami napišite ono što sam ja napisala. Zar sve ovo nije čista istina i zar je i vi ne vidite? Požurite dok vas te seljačine nisu nadvikale jer po broju ossoba i negativnih komentara na moj predhodni tekst vidim da se njihov broj stalno povećava.
Vrlo me je iznenadilo koliko se njih prepoznalo u tom tekstu i presretna sam što sam uciljala u pravu metu.
Ja nisam član UGSM-a ali ih podržavam u svakoj vrsti borbe za bolji Sanski Most pa, mislim bar, i onaklvim člancima . Vi koji ga ne volite i činite mu štetu, pa ma ko bili odakle bili još ćete imati posla sa Sabinom Ahmetagić. Itekako! Ni ja ni mnogi drugi još se nismo predali.
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Samo da kažem.......

Post by Dust » 19 Jul 2012, 00:28

Mislim da nije puno pogrijesila....
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Anonimus 9
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 747
Joined: 04 Dec 2011, 15:16
Status: Offline

Re: Samo da kažem.......

Post by Anonimus 9 » 19 Jul 2012, 00:31

ja od kako sam poludio kao da nisam normalan :haha
Em sam izbjeglica ,em rođen na carski rez ,nit kuce nit picke materine

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Samo da kažem.......

Post by Krokodil Behko » 19 Jul 2012, 00:32

Na brzinu pročitah i dodjoh do zaključka da je ženska, par puta istakla, da se to uglavnom,
odnosi na manjinu u dijaspori. Ne znam šta bih rekao. Pored ovakve države i koliko
ona brine za dijasporu, mogu reći, da nam dijaspora i nije toliko loša. Bar kad je generalno
u pitanju njihov odnos prema BiH.
online

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Samo da kažem.......

Post by blento59 » 19 Jul 2012, 00:43

vjerovali ili ne ,dijaspoa je odradila veoma vazan posao po pitanju nase zemlje
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

france
Status: Offline

Re: Samo da kažem.......

Post by france » 19 Jul 2012, 00:47

blento59 wrote:vjerovali ili ne ,dijaspoa je odradila veoma vazan posao po pitanju nase zemlje
tako je,oni su jedino sto je ostalo ovoj zemlji

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Samo da kažem.......

Post by Major » 19 Jul 2012, 00:50

Na bilo koliko osoba da se ta njena kritika odnosila, ali seljakluk u dijaspori, nekako mi to smrdi do nebesa.
Pa kakvi su onda ti njeni koruptni opstinari koji od tih seljaka iz dijaspore koji su se na neki nacin dokopali novca, da uzimaju mito.

Vrlo, vrlo mali i cak sta vise nezavidan broj dijsporaca je koji su dosli do novca na nepravan nacin.
98% dijsporasa uvjeren sam da su novac casno i posteno zaradili i da u Swabskoj pak ne vredi biti koruptan.

Nista drugo sem od Sabine obicna koketterie/koketarija.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests