Vratili ste se kući. Šta sad?

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Vratili ste se kući. Šta sad?

Post by rethna » 16 Jul 2016, 23:21

Opet ova dijaspora nesto zatvorena :oo
Question everything.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Vratili ste se kući. Šta sad?

Post by storm » 16 Jul 2016, 23:26

Rockefeller wrote:
SPINERKA wrote:Rockefeller
:)
Na prvu je vidljivo da je u BiH puno manje stresa. To je velika prednost BiH. Mislim da imamo zahvalit činjenici da je u BiH svako ko je rodjen zbrinut krovom nad glavom, vodom i hranom. Vjerujem da svi mi znamo ljude kojima niko nigdje nije radio ali su ipak imali kuću, hranu i vodu.
Ne dijelim to misljenje. BIH je, po meni , jako stresna zemlja za vecinu stanovnistva.Pocevsi od odlaska na posao , prevoz?, radna atmosfera ? place- rulet svaki mjesec za vecinu radnika ? medicinska zastita ?--jesu svi zbrinuti, imaju krov nad glavom itd - ali nije bas normalno u danasnje vrijeme da 3 generacije zive u malom prostoru- ne sto vole nego sto su prinudjeni.
Kako rekoh Spini u BiH ljudi idu na posao da mogu sebi kupiti odjeću, obuću i slično. Čim predješ Orašje ljudi na posao idu da mogu da jedu, piju i imaju gdje prenoćiti pa tek onda za ovo pobrojano.

Ja sam živio u BiH. 10 vreća krompira, nešto luka, paradajza, ostalog povrća, graha, buranije i tako dalje i imaš šta jesti cijelu zimu i za to mi ne treba skoro ni marka. Ovde ja tih deset vreća krompira nemam. Za njih treba raditi, plus što treba raditi za to da imaš gdje prenoćiti, pa tek onda za sve ostalo.

Čak mislim da je to razlog zbog čega slovimo kao kreativan narod. Da bi bio pisac, glumac, pjesnik, redatelj i slično treba prvo guzicu zbrinut pa tek onda pisat i sl. U BiH je to relativno lako.

I još nešto vrlo važno. Znam da ima ljudi koji nemaju zemlju, iako je takvih relativno malo, ali u Bosni ti samo spomeni komšiji "joj voljela bi sebi malo posijati za zimu" prvi komšija koji čuje će ti reći "eno u mene gore, okopaj, posij sebi".
Rocke brt šta ti napisa sve :lupa

Pa nije život krompir i paradajz i komad ploče iznad glave...

Ja ću i tebe upitati, zašto je onda pola foruma vani....neki i druga generacija, kad to sve što opisuješ, tako fino funkcionira?
Hebem ga ja ako od europskih država postoji neka, koja ima viši postotak dijaspore....a tako fino....što je ljudima :misli
I nemoj mi reći rat...i prije se išlo vani
(jedino se za Kosovo ne bih kladio)
Habibti, ya nour el - ain... :srce

nanenamalenakurawa
Na probnom
Na probnom
Posts: 79
Joined: 15 Jul 2016, 21:47
Status: Offline

Re: Vratili ste se kući. Šta sad?

Post by nanenamalenakurawa » 16 Jul 2016, 23:52

sad na spavanje jos malo

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Vratili ste se kući. Šta sad?

Post by Rockefeller » 17 Jul 2016, 00:21

storm wrote: Rocke brt šta ti napisa sve :lupa

Pa nije život krompir i paradajz i komad ploče iznad glave...

Ja ću i tebe upitati, zašto je onda pola foruma vani....neki i druga generacija, kad to sve što opisuješ, tako fino funkcionira?
Hebem ga ja ako od europskih država postoji neka, koja ima viši postotak dijaspore....a tako fino....što je ljudima :misli
I nemoj mi reći rat...i prije se išlo vani
(jedino se za Kosovo ne bih kladio)
Pa ja i kažem da ljudi trebaju ići vani. Nisam siguran da li sam pogodio pravi termin ali mislim da medju stanovnicima Francuske afričkog porijekla postoji nešto što se zove sindrom bijele kravate (ili tako nešto, znam da je komad odjeće u pitanju). A izraz je nastao zbog toga kad su prvi afrički gastrabajteri vraćali kućama u Afriku imali su običaj da se skockaju u odjela odavajući utisak medju lokalnim stanovništvom kako je Francuska obećana zemlja.

Nešto slično se dešava i kod nas. Većina dijaspore koja dodje u BiH i regiju predstavlja lažni sjaj. Čak razumijem i ljude koji ih smatraju arogantnim jer mnogi (bez pokrića) i jesu. I onda ljudi idu u nadi da će riješiti sve svoje probleme. A činjenica je da neće. Eto zašto se mnogi iseljavaju vani - u nadi da će pronaći bolje ali to je još uvijek samo nada, nije zasnovano na realnim činjenicama.

Sa druge strane, da ne bih bio krivo shvaćen, ja jesam pobornik toga da se narod iz BiH odseli. Naročito mladi. Ali da to ne shvataju u tom krivom smislu nego kao priliku da postanu bolja verzija sebe.

Ako smijem iskoristit ću J.Klare primjer da objasnim šta mislim. Ja imam rodjaka koji je u Tuzli završio ekonomski fakultet. Otišao je u Finsku da bi brao paradajz. U medjuvremenu je tamo zasnovao porodicu i uradio sve ono što obični ljudi rade. Zamjenio je život koji je imao u BiH koji iako nije bio pretjerano kvalitetan je imao nekog sadržaja životom čovjeka opjevanog u pjesmi Ekrema Jevrića "Poso kuća (kuća, poso eto šta znam, ništa ne znam...).

Sa druge strane J.Klara je otišla u svijet da bi postala bolja verzija sebe. Radila je poslove koje vjerovatno u BiH ne bi nikad radila, vjerovatno naučila i usavršila koji strani jezik i stekla prijatelje medju strancima. I kad ona u postu kaže "znam sebe" ja joj potpuno vjerujem da zna jer ona sadržinu svog života nije zamijenila praznom ljušturom zapada, ona je svoj život, sebe kao osobu, nadogradila.

Pade mi na kraju posta odlična rečenica koja bi vjerovatno najbolje sažela ono što želim reći: nemojte se odseljavat, otiđite na ("stogodišnje") putovanje. :oo
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vratili ste se kući. Šta sad?

Post by Maja » 17 Jul 2016, 00:30

Melek wrote:
Melek wrote:
navika wrote: Ali svoju djecu mi nikad ne pada napamet slati u taj kazan.
Melek, tesko je znati gdje ce na kraju biti kazan za cije djete. Imas ih hiljade koji su lose zavrsili na zapadu. Nezvanicno sam saznala da se u Americkim zatvorima nalazi 3000 BiH gradjana, i to mahom mladih momaka.
Ja na to ovako gledam. Ta "elita" od 3000 BH-gradjana u prdekanama USA bi zasigurno nekakav slican status imala i u matici :cudi
Ma jok. Oni bi ovdje bili bogataši.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Vratili ste se kući. Šta sad?

Post by storm » 17 Jul 2016, 00:56

Rockefeller wrote:
storm wrote: Rocke brt šta ti napisa sve :lupa

Pa nije život krompir i paradajz i komad ploče iznad glave...

Ja ću i tebe upitati, zašto je onda pola foruma vani....neki i druga generacija, kad to sve što opisuješ, tako fino funkcionira?
Hebem ga ja ako od europskih država postoji neka, koja ima viši postotak dijaspore....a tako fino....što je ljudima :misli
I nemoj mi reći rat...i prije se išlo vani
(jedino se za Kosovo ne bih kladio)
Pa ja i kažem da ljudi trebaju ići vani. Nisam siguran da li sam pogodio pravi termin ali mislim da medju stanovnicima Francuske afričkog porijekla postoji nešto što se zove sindrom bijele kravate (ili tako nešto, znam da je komad odjeće u pitanju). A izraz je nastao zbog toga kad su prvi afrički gastrabajteri vraćali kućama u Afriku imali su običaj da se skockaju u odjela odavajući utisak medju lokalnim stanovništvom kako je Francuska obećana zemlja.

Nešto slično se dešava i kod nas. Većina dijaspore koja dodje u BiH i regiju predstavlja lažni sjaj. Čak razumijem i ljude koji ih smatraju arogantnim jer mnogi (bez pokrića) i jesu. I onda ljudi idu u nadi da će riješiti sve svoje probleme. A činjenica je da neće. Eto zašto se mnogi iseljavaju vani - u nadi da će pronaći bolje ali to je još uvijek samo nada, nije zasnovano na realnim činjenicama.

Sa druge strane, da ne bih bio krivo shvaćen, ja jesam pobornik toga da se narod iz BiH odseli. Naročito mladi. Ali da to ne shvataju u tom krivom smislu nego kao priliku da postanu bolja verzija sebe.

Ako smijem iskoristit ću J.Klare primjer da objasnim šta mislim. Ja imam rodjaka koji je u Tuzli završio ekonomski fakultet. Otišao je u Finsku da bi brao paradajz. U medjuvremenu je tamo zasnovao porodicu i uradio sve ono što obični ljudi rade. Zamjenio je život koji je imao u BiH koji iako nije bio pretjerano kvalitetan je imao nekog sadržaja životom čovjeka opjevanog u pjesmi Ekrema Jevrića "Poso kuća (kuća, poso eto šta znam, ništa ne znam...).

Sa druge strane J.Klara je otišla u svijet da bi postala bolja verzija sebe. Radila je poslove koje vjerovatno u BiH ne bi nikad radila, vjerovatno naučila i usavršila koji strani jezik i stekla prijatelje medju strancima. I kad ona u postu kaže "znam sebe" ja joj potpuno vjerujem da zna jer ona sadržinu svog života nije zamijenila praznom ljušturom zapada, ona je svoj život, sebe kao osobu, nadogradila.

Pade mi na kraju posta odlična rečenica koja bi vjerovatno najbolje sažela ono što želim reći: nemojte se odseljavat, otiđite na ("stogodišnje") putovanje. :oo
Mislim da se radi o bijelim ovratnicima ili kragnama :oo

Ne idu ljudi vani u te neke obećane zemlje samo za nekim bogastvom...samo ostvaruju ono osnovno pravo- pravo na rad i da svojim sposobnostima prehrane sebe i obitelj...
Baš sam sreo svog bivšeg radnika jučer...na odmoru je tu sa ženom i sinom (njegov je mali bio i školski sa mojim i zajedno trenirali) ..uglavnom momak je došao u sloveniju već u srednju školu, stekao državljanstvo.....vidio da ga ne zadovoljava sasvim ovdje....spalio u švicarsku i sad je na b vizi....opisao mi je sistem (ebeš mi sve ako ne razmišljam da odem i ja :D. ) kao eu nema nekih problema oko vize i radne dozvole.
I ne pomišlja da se vrati prije penzije u sloveniju a kamo li u bih....a tek je 4 i nešto godina tamo...dosta zaradi (a radi relativno jednostavan posao u pekari) kaže ima i dosta troškova, svejedno svaki mjesec nešto odvoji i proživi mjesec jednostavno.
Ja se isto ne bi nikad zbog love preselio....zbog okruženja bi...da ne gledam krkane oko sebe, neefikasnu i korumpiranu državu u pokušaju, frustrirane ljude i tako dalje. Mene jedino tu još drži taj posao, jer imam neograničenu slobodu i raspoređujem si radno vrijeme i slobodno vrijeme..
A svuda treba raditi....ništa se nigdje ne dobija besplatno.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Vratili ste se kući. Šta sad?

Post by Rockefeller » 17 Jul 2016, 01:02

storm wrote: opisao mi je sistem (ebeš mi sve ako ne razmišljam da odem i ja :D. )
Ništa kao Švicarska. :pusi
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35672
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1052 times
Been thanked: 573 times
Status: Offline

Re: Vratili ste se kući. Šta sad?

Post by Venera » 17 Jul 2016, 04:07

Sta je konkretno "posebno" u Svajcarskoj?

vezano za temu: svako ima razlicite prioritte u zivotu,i tako svako treba da odluci sta konkretno zeli i kako ostavitit svoje zelje vezane za lokaciju zivljenja u BiH ili van BiH. Znam mase uspjesnih i neuspjesnih primjera.

Ja cu u penziju na Jadran,a do tad,putovati po lijepom svijetu :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Vratili ste se kući. Šta sad?

Post by Čupava » 17 Jul 2016, 11:09

Sad mi je doslo :tamo da se vratim kuci.. :kafa
.

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Vratili ste se kući. Šta sad?

Post by Rockefeller » 17 Jul 2016, 12:18

statebriga wrote:Sta je konkretno "posebno" u Svajcarskoj?

vezano za temu: svako ima razlicite prioritte u zivotu,i tako svako treba da odluci sta konkretno zeli i kako ostavitit svoje zelje vezane za lokaciju zivljenja u BiH ili van BiH. Znam mase uspjesnih i neuspjesnih primjera.

Ja cu u penziju na Jadran,a do tad,putovati po lijepom svijetu :kafa
Ja ću u penziju u Švicarsku a do tad putovat po svijetu. :kafa

A posebno u Švicarskoj je kvalitet života.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vratili ste se kući. Šta sad?

Post by Konsultant » 19 Jul 2016, 10:39

statebriga wrote: Ja cu u penziju na Jadran,a do tad,putovati po lijepom svijetu :kafa
Ovim putem bih izjavio ljubav state of briga. :srce

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vratili ste se kući. Šta sad?

Post by SPINERKA » 19 Jul 2016, 11:08

Rockefeller wrote:
statebriga wrote:Sta je konkretno "posebno" u Svajcarskoj?

vezano za temu: svako ima razlicite prioritte u zivotu,i tako svako treba da odluci sta konkretno zeli i kako ostavitit svoje zelje vezane za lokaciju zivljenja u BiH ili van BiH. Znam mase uspjesnih i neuspjesnih primjera.

Ja cu u penziju na Jadran,a do tad,putovati po lijepom svijetu :kafa
Ja ću u penziju u Švicarsku a do tad putovat po svijetu. :kafa

A posebno u Švicarskoj je kvalitet života.
:kafa

-pametno, onako go - ko crkveni mish poslije obilaska svijeta --prava drzava :ok................................................... :rol
.
Image

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35672
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1052 times
Been thanked: 573 times
Status: Offline

Re: Vratili ste se kući. Šta sad?

Post by Venera » 20 Jul 2016, 01:13

Konsultant wrote:
statebriga wrote: Ja cu u penziju na Jadran,a do tad,putovati po lijepom svijetu :kafa
Ovim putem bih izjavio ljubav state of briga. :srce
:D :srce
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Vratili ste se kući. Šta sad?

Post by Melek » 20 Jul 2016, 06:31

Ja cu u penziju 65% vremena u svoju sumu u Svedskoj a 35% u Spaniju.
Ako se bude moglo ici na Mjesec ili na Mars onda cu malo i tamo.
U Bosnu cu malo rjedje nego na Mars & Mjesec, kako stvari sada stoje :(
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Vratili ste se kući. Šta sad?

Post by Chloe » 20 Jul 2016, 07:13

Ne znam kako bih se snašla negdje u svijetu,
ali kazna bi mi bila penzija van BiH ... :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Vratili ste se kući. Šta sad?

Post by Zagorka » 20 Jul 2016, 14:53

Sta ste svi zapeli za penzije,ko da cete ih svi docekati :D.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Vratili ste se kući. Šta sad?

Post by Melek » 20 Jul 2016, 14:54

Zagorka wrote:Sta ste svi zapeli za penzije,ko da cete ih svi docekati :D.
Eh, nije svako profesionalac k'o ti :oo
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Vratili ste se kući. Šta sad?

Post by Zagorka » 20 Jul 2016, 15:00

Sto sam ja profesionalac? Sto vise mislim o ovoj godini nego o 2050-toj?
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Vratili ste se kući. Šta sad?

Post by Melek » 20 Jul 2016, 15:01

Ja uvijek mislim barem 10 godina unaprijed :ok
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Vratili ste se kući. Šta sad?

Post by greeneyes » 20 Jul 2016, 15:03

Do penzije, velis? :oo
Samo sabura

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests