BH dijaspora - gdje nas sve ima?

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Zukorlić: Autonomija Sandžaka neophodna nužnost

Post by Heidi » 22 Mar 2012, 21:16

Krokodil Behko wrote: Dodijalo mi, da cistim ispred svog praga, dok me komsijski smrad utuši.
:oo
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Veoma smo ponosni što smo Bosanci

Post by Krokodil Behko » 30 Mar 2012, 15:50

Image

U selu Kaydabi kod Sivasa, 1.000 kilometara od Istanbula žive Bosanci čiji su preci 1924. godine došli u Tursku. Iako se nalazi usred Anadolije u selu se praktikuju bosanski običaji i kultura, piše danas novinska agencija Anadolija.

U selu koje ima oko 28 domaćinstava, djeca, žene i muškarci svi govore bosanski jezik a neizostavno je i pripremanje bosanskih jela kao što su raznovrsne dolme, pite i hljeb.

Nastavivši godinama praktikovanje bosanske kulture u selu se tokom različitih proslava oblače i tradicionalne bosanske nošnje.

- Otkako su naši preci iz Jugoslavije došli na ove prostore praktikuju se bosanski običaji. Sačuvali smo običaje i kulturne vrijednosti te ih svakodnevno primjenjujemo u pripremanju hrane i oblačenju, izjavio je Vedat Ćelebi u razgovoru s novinarom Anadolije.

- Šaljemo puno pozdrava našim zemljacima u Bosni i Hercegovini. Nadamo se da ćemo jednog dana doći u Bosnu i posjetiti agenciju Anadolija, istakao je Ćelebi.

Stanovnik sela Hasan Dursun naglasio je da u selu svi nastoje da praktikuju bosansku kulturu koliko god mogu da ne bi bila zaboravljena.
- Nadam se da će uvijek ovako biti. Nastavit ćemo praktikovati bosanske običaje i kulturu onako kako su ih praktikovali i kako je praktikuju naši stariji, rekao je 24-godišnji Fatih Demir, stanovnik sela.

- Ne izdvajajući nikoga sve volimo. Veoma smo ponosni što smo Bosanci, rekao je 60-godišnji Hilmi Ćelebi, ističući kako Bosanci vole svakoga.
online

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Veoma smo ponosni što smo Bosanci

Post by silence » 30 Mar 2012, 16:10

Davno sam čitala, a to je istina, da svuda ima više Bosne gdje ima bosanaca u dijaspori, nego u samoj Bosni. Gdje god ima bosanaca širom svijeta oni čuvaju i koliko toliko praktikuju običaje i njeguju tradiciju svojih korijena. Osim toga, druže se i poštuju i tako združeni mogu više.
Neka oni vani očuvaju nam Bosnu. Svaka čast našim bosancima u Turskoj... Ovdje se u samoj Bosni mnogo toga izgubilo. :lupa
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Veoma smo ponosni što smo Bosanci

Post by Dust » 30 Mar 2012, 16:35

Moja prapranana i dido su se selili dva puta u Tursku, krajem 19-tog vijeka prvi put i negdje 1917 drugi put. Oba puta je ih Kraljevina Jugoslavije tjerala, a u Turskoj im se nije ostajalo, jer nije bilo to to. Da su ostali, ja bih sada mozda bila Seherzada :oo

Drago mi je da ima nasih tako daleko i da se tradicija tako ocuvala. :)
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Veoma smo ponosni što smo Bosanci

Post by Mister No » 30 Mar 2012, 17:05

Dust wrote:Moja prapranana i dido su se selili dva puta u Tursku, krajem 19-tog vijeka prvi put i negdje 1917 drugi put. Oba puta je ih Kraljevina Jugoslavije tjerala, a u Turskoj im se nije ostajalo, jer nije bilo to to. Da su ostali, ja bih sada mozda bila Seherzada :oo

Drago mi je da ima nasih tako daleko i da se tradicija tako ocuvala. :)
Nije "Kraljevina Jugoslavija" nego Srbi.
High Hopes...

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Veoma smo ponosni što smo Bosanci

Post by Dust » 30 Mar 2012, 17:10

Da, Srbi iz Kraljevine Jugoslavije.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Veoma smo ponosni što smo Bosanci

Post by Mister No » 30 Mar 2012, 17:10

Dust wrote:Da, Srbi iz Kraljevine Jugoslavije.
Nesto mi skroz poznato zvuci :)
High Hopes...

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Veoma smo ponosni što smo Bosanci

Post by Dust » 30 Mar 2012, 17:11

Historija se ponavlja :(
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Veoma smo ponosni što smo Bosanci

Post by carobnjak N » 30 Mar 2012, 20:35

Neke tadašnje izbjeglice su našle svoje utočište i u svetoj zemlji Palestini i ovo je džamija koju su tada izgradili
Image

Bušnak (arapski: بشناق) je arabizacija naziva "Bošnjak" i uobičajeno prezime u malom skupu Palestinaca koji su potomci Bošnjaka, vojnika koje je osmanska vlada opravila u Palestinu krajem 19. vijeka za ukrijepljenje vojničkih snaga u tom kraju, te iseljenika koji su se zbog bojazni nakon austrougarske okupacije Bosne i Hercegovine bježali u druge krajeve osmanskog carstva, među kojima je i Palestina. Ovi iseljenici su se naselili na više mjesta po zemlji, kao što su Kesarija, Janun, Nablus i Tulkarem. Iako nisu svi bili od jednog koljena, većina ih je preuzela prezime "Bushnak", "Bushnaq" ili "Bouchnak". Doseljenje bošnjačkih imigranata na područje Palestine ostavilo je snažnu asocijaciju na evropsku kompleksiju među domaćim stanovništvom, tako da se danas riječ "Bušnak" u Palestini koristi označavajući "lijepog" ili "čovjeka svjetle puti".

Po samom dolasku u Palestinu Bošnjaci su ostali vezani za svoj jezik, te su međusobno komunicirali na bosanskom jeziku. Mnogi autori tog doba dodali su svom imenu odrednicu "Bosnavi" ili "Bosnali" koja signalizira njihovu veliku i trajnu vezanost za maticu Bosnu. Međutim njihovi današnji potomci su izgubili bosanski jezik i smatraju se Palestincima. Mnogi od njih danas žive u arapskim selima na sjeveru današnjeg Izraela.

Bosanska džamija Kesariji

Nakon austrougarske okupacije Bosne i Hercegovine 1878. godine, Bošnjaci iz jednog bosanskog sela odlučili su napustiti Bosnu i Hercegovinu i naseliti se u neki dio Osmanskog carstva. Put ih je odveo u Kesariju u Palestinu u malo primorsko mjesto između Tel Aviva i Haife. Novi doseljenici su tu izgradili dvije džamije koje arhitekturom podsjećaju na hercegovačke džamije. Cijelo selo i džamija su uništeni prilikom stvaranja Izrealske države 1948. godine, a Bošnjaci, stanovnici tog sela, morali su tražiti novi dom. Kao spomenik tom periodu, novi osvajači su ostavili munaru, a dio te jedne male bosanske džamije danas služi kao restoran i prodavnica.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Veoma smo ponosni što smo Bosanci

Post by carobnjak N » 30 Mar 2012, 20:41

I kad mi neko kaže da je "bošnjak" nastalo prije 20godina :lupa ...ljudi odabrali to sebi za prezime eto onako ,a kad ono šta hoće bili još iz Hercegovine :D.
Sreća u toj nesreći je da smo mi Bošnjaci kao jedan iznimno mali narod ,ipak jedan od rijetkih na svijetu ,a o Balkanu i da ne govorimo, koji je svoju bogomolju izgradio u svetoj zemlji ;)
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Veoma smo ponosni što smo Bosanci

Post by Krokodil Behko » 30 Mar 2012, 21:20

Bušnak (arapski: بشناق) je arabizacija naziva "Bošnjak" i uobičajeno prezime u malom skupu Palestinaca koji su potomci Bošnjaka, vojnika koje je osmanska vlada opravila u Palestinu krajem 19. vijeka za ukrijepljenje vojničkih snaga u tom kraju
Nije to nista. Cini mi se, da sam citao, da su i prije 19. vijeka, bosanski vojnici, isli negdje u Afriku, cuvati granice, otomanskog carstva. ostali su podugo i bilo ih je,
koji su zasnovali brakove sa crnkinjama. I dan danas, nakon nekoliko stoljeca,
prepoznaju se potomci ondasnjih Bosnjaka a po fizionomiji. bas ako ne zaboravim,
izguglacu koje je mjesto u pitanju.


Sto e moje porodice tice, po majci, zaista vodim porijeklo, iz jedne veoma
bogate i ugledne bijeljinske porodice. Dva brata od pranene, 1918. godine,
otjerani su u Tursku a nebrojeni dunumi zemlje su im oduzeti. Jedan se i pokusao
vratiti 1945. godine, ali ga je Titova vlast, ponovo otjerala u Tursku.
Moja pranena a nakon nje, sestra od nene, svake godine u jednom sumarku,
nadomak Bijeljine, koji je nekada pripadao mojim precima, kopale su po busen
zemlje, da mu posalju u Tursku, jer on bez bosanske zemlje, u emotivnom
smislu, nije mogao funkcionirati. Umro je sa Bosnom na usnama takoreci.
online

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Veoma smo ponosni što smo Bosanci

Post by Dust » 30 Mar 2012, 21:28

Krokodil Behko wrote:

Moja pranena a nakon nje, sestra od nene, svake godine u jednom sumarku,
nadomak Bijeljine, koji je nekada pripadao mojim precima, kopale su po busen
zemlje, da mu posalju u Tursku, jer on bez bosanske zemlje, u emotivnom
smislu, nije mogao funkcionirati. Umro je sa Bosnom na usnama takoreci.

:(
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Veoma smo ponosni što smo Bosanci

Post by carobnjak N » 31 Mar 2012, 07:24

Mnogo se je tad stnaovništva iselilo . Ja također imam od dida rahmetli amidža je otišao i nije se nikad vraćao ali je pisao njemu. Njih su bili naselili u neki morski kraj i dali im nasade maslina valjda ali pošto nisu znali sa njima ,odlučili ih počupati i posijati kukuruz :D Njemu je ime Ibrahim ,a prezime je samo skratio jer je izvorno tursko. Po kazivanju moga dida naša porodica i jeste došla iz Turske odnosno Anadolije i naši predaci su bili vojnici koji su poslani u Krajinu kao u najistureniju pograničnu tačku i tu su i ostali i vremenom se asimilirali. Turci su postali Bošnjaci :D
Inače sam jednom sjedio sa jednim profesorom arapskog i turskog pa smo gledajući prezimena u Krajini zaključili da je moguće da je baš tako jer veliki broj tih prezimena ima i u Turskoj ,samo bez nastavka "ić " . Tome u prilog ide i to da se paše koje su dolazile davati po prstima bošnjačkoj aristokraciji ,uvjek drugaćije odnosile spram krajišnika i nikad nije bilo onih sječa glava vođama pobune iako su krajiški begovi uvjek prednjačili u tome
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Veoma smo ponosni što smo Bosanci

Post by carobnjak N » 31 Mar 2012, 07:42

Pronađoh ovo:
Kada je vezir 1843. godine počeo ubirati porez u Krajini, kupiti mladiće u vojsku i naredio oduzimanje oružja od muslimana dolazi do nove pobune, koja je obuhvatila 14 gradova sa centrom u Bužimu. U ljeto se sukobi iz bihaćkog proširuju i na banjalučki kraj. Ovi nemiri bili su razlog za smjenu vezira zbog njegove samovolje pri vladanju. Kada je 1846. godine izašla sultanska naredba da svi mutesellimi moraju nositi fes, došlo je do ustanka u Bosanskoj krajini na čelu sa bihaćkim kadijom Mehmed begom Rustanbegovićem :D. . Pokret je dobio široke razmjere i više naoružanih ljudi brzo su zauzeli Bosanski Novi, Prijedor i Kozarac, približivši se Banjoj Luci. Kada su ustanici sa 12.000 boraca postali opasnost i za sam Travnik dolazi do bitke kod Sitnice 9. novembra 1846. godine. Pobijedile su sultanove jedinice zahvaljujući artiljeriji. Iako narod nije bio zadovoljan reformskim mjerama kao što su mješovita sudska vijeća, zabrana nošenja oružja na javnim mjestima, regrutacija, obaveze roditelja da šalju djecu u školu, uniforme za činovnike i savjetodavno vijeće u koje su ulazili pored muslimana i hrišćani i Jevreji, ipak otvorenih sukoba i nemira nije više bilo.

Pogledajte samo zašto su sve dizali bune :plavi
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Veoma smo ponosni što smo Bosanci

Post by Bahra » 31 Mar 2012, 09:53

carobnjak Nurudin wrote:Pogledajte samo zašto su sve dizali bune :plavi
A vidi tuge da njihovi "potomci" danas zive kao gradjani 13 reda, na rubu svih rubova, a sute i trpe u tisini.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Veoma smo ponosni što smo Bosanci

Post by carobnjak N » 31 Mar 2012, 18:38

butterfly wrote:
carobnjak Nurudin wrote:Pogledajte samo zašto su sve dizali bune :plavi
A vidi tuge da njihovi "potomci" danas zive kao gradjani 13 reda, na rubu svih rubova, a sute i trpe u tisini.
Ma ko kaže ,ja se uvjek nešto bunim Ovdje na forumu najviše :oo ali jesam vallahi i prošle sedmice kad sam tražio neki pb1 obrazac (to je nešto kao cips samo što se ne plaća) i službenica mi nije htjela dati bez uplatnice ,ja odem kod njenog šefa načelnika mupa ,a čoek se prepo da sam novinar :D. . Odmah zvanje službenice i ja se vratim pobjedonosno i fino joj kažem
"Vidiš kako mi moraš dati!" :oo
Tad je narod imao svoj ponos i ono najbitnije ,osjećao je povezanost međusobnu,a toga nema bez identiteta ,zapamti. Sad smo nakon 100godina srpske i komunističke indoktrinacije izgubili većinom taj osjećaj i zato nas jednostavno nije briga za nepravdu ,samo ako nije nanešena nama lično. Prije su ljudi to itekako osjećali ,pa čak recimo kad su nas osmanlije anexom predali austrijancima i naglasili narodu da je svaki otpor uzaludan te da se mirno dočekaju austrougari....jok! Ljudi nisu poklekli pred tad možda najjačom svijetskom silom i pružili su im otpor,upravo zbog te svijesti koju su imali . U prošlom ratu smo vidjeli da je veliki broj samo gledao kako da šmugne i da ga boli dupe za bilo čim i bilo kime, osim sebe samoga
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Veoma smo ponosni što smo Bosanci

Post by mrki62 » 31 Mar 2012, 20:53

butterfly wrote: A vidi tuge da njihovi "potomci" danas zive kao gradjani 13 reda, na rubu svih rubova, a sute i trpe u tisini.
Neki su konačno doživjeli da budu svoj na svome a opet su poslije rata otišli iz BiH a neki tek sad uviđaju da je yebeno biti svoj na svome i na sve načine žele napustiti BiH, neki trbuhom za kruhom a neki za stalno.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BH dijaspora - gdje nas sve ima?

Post by niska grana » 01 Apr 2012, 20:18

Zanimljiva stranica, dovoljno je upisati samo prezime u polje "Passenger's last name" i možda iskopate nekog pretka ili davnog srodnika koji je za vrijeme AU zapalio u Ameriku.
Uspio sam pronaći čak trojicu svojih.

http://www.ellisisland.org/
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BH dijaspora - gdje nas sve ima?

Post by Konsultant » 02 Apr 2012, 08:51

ijaooo... vecina mi falije o'sla iz becha sto implicira da sam imao famije u bechu, a sto implicira da smo kraljvske krvi,a sto implicira da smo vladali austrougarskom a sto implicira da mi je rodjo stradao u hantentatu.

User avatar
Mic-Sokoli
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1012
Joined: 29 Jan 2012, 21:23
Status: Offline

Re: BH dijaspora - gdje nas sve ima?

Post by Mic-Sokoli » 26 Apr 2012, 23:07

Putopis iz Albanije Bošnjaci vec 130 godina sanjaju svoju Bosnu i Hercegovinu

http://www.youtube.com/watch?v=W2QmK8XszUM

Se shqiptari i fort si guri,
Jo s'lufton pa u mbështet për muri
Po kur t'pshtetët dije djallë
O zor asht turrin me ja ndalë!

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests