POVRATAK U DOMOVINU

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Coconuts
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 213
Joined: 17 Jan 2019, 06:20
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Coconuts » 19 Jan 2019, 17:38

Ja se uvijek vratim mada sebe ni ne smatram dijasporom. Odem vani od projekta do projekta pa nazad.
Radim, stedim, pa potrosim na pice konje zene pa opet ponovim ciklus. Finih se para potrosilo. :plavi
Upeklo ...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Maja » 19 Jan 2019, 17:42

Sta radis s konjima :ovaj

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Pasaga » 19 Jan 2019, 17:46

Coconuts wrote: 19 Jan 2019, 17:38 Ja se uvijek vratim mada sebe ni ne smatram dijasporom. Odem vani od projekta do projekta pa nazad.
Radim, stedim, pa potrosim na pice konje zene pa opet ponovim ciklus. Finih se para potrosilo. :plavi
... a karte ..... :D
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Coconuts
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 213
Joined: 17 Jan 2019, 06:20
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Coconuts » 19 Jan 2019, 17:50

Pasaga wrote: 19 Jan 2019, 17:46
Coconuts wrote: 19 Jan 2019, 17:38 Ja se uvijek vratim mada sebe ni ne smatram dijasporom. Odem vani od projekta do projekta pa nazad.
Radim, stedim, pa potrosim na pice konje zene pa opet ponovim ciklus. Finih se para potrosilo. :plavi
... a karte ..... :D
Oooooj to mi je rak rana ... :(
Upeklo ...

Coconuts
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 213
Joined: 17 Jan 2019, 06:20
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Coconuts » 19 Jan 2019, 17:51

Maja wrote: 19 Jan 2019, 17:42 Sta radis s konjima :ovaj
Ma popiju sank, nikako napojit ... :ljut
Upeklo ...

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Julia-Klara » 19 Jan 2019, 18:16

Sve je moguce, sve je moguce. Kad postanem Cehinja kontam jednu godinu ili makar 6 mjeseci uzeti sabbatical , biti malo u Brckom, raditi sto volim, pa se onda vratiti. Traziti premjestaj u Austriju recimo :ovaj ili Holandiju malo, sta fali :ovaj
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80137
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7036 times
Been thanked: 11338 times
Status: Online

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by spacebound » 19 Jan 2019, 18:34

Za mnoge ljude rodna gruda, djedovina, ocevina imaju tezinu i nose ceznju prema tom komadu zemlje, vidiku, vazduhu gdje god idu i teze da mu se vrate.Ja toga nemam.Nisu mi korijeni nigdje.Specificna je moja situacija i moje odrastanje.Nemam dio zemlje za koji sam vezana.Vezana sam za ljude.Dok su oni u Bosni i ja cu dole ici i to jedva cekajuci, njih da izljubim i izgrlim.Kad mi budu ovdje i kad budemo lijepo zivjeli ovdje ne mogu zamisliti da bi mi Bosna mogla falit ili da ikad pozelim da se vratim.I tako nikad nisam osjecala da pripadam tu i nikad se nisam pomirila sa bosanskim mentalitetom ni bosanskom kulturom.
Opet necu reci nikad, ne zna covjek sta mu s godinama moze doci, ali iz ove perspektive mi to djeluje slabo vjerovatno

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Julia-Klara » 19 Jan 2019, 18:55

Pa vidi, Bosna kao Bosna ni meni ne nedostaje, ali mi je tesko jer su moji dole.
I d a su ovdje ja mislim da bih opet na odmor isla dole, sta ja znam.
Osjecaj pripadnosti nemam, ali ne dam ni da mi iko ovo moje dira.
Neobjasnjivo je nekako.
Da sam toliko vezana ne bih isla svako par mjeseci,a opet :ovaj Ne znam sta bih rekla.
Mislim da je to ovako jer imam mogucnost izbora, da je drugacije, recimo da sam u USA ili u Australiji, mozda bih se i ja drugacije postavila :ovaj
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Mutevelija » 19 Jan 2019, 19:16

Ja sam se vratio u Domiovinu
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Julia-Klara » 19 Jan 2019, 19:17

Ti nisi nigdje ni isao :kafa teren od 15 dana se ne pika
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Mutevelija » 19 Jan 2019, 21:44

Julia-Klara wrote: 19 Jan 2019, 19:17 Ti nisi nigdje ni isao :kafa teren od 15 dana se ne pika


1ljut 45dqna
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Pasaga » 21 Jan 2019, 19:44

ziva istina ...
i velika sramota .... :grana

Kako su se dijasporci Enes i Rahima proveli tokom posjete BiH?
K’o bosi po trnju!




I konačno je kucnuo čas, sve stvari spakovane, djeca spremna, i Enes i Rahima kreću dugim Autobahnom za Bosnu. U toku putovanja pričaju šta su poželjeli, kako nigdje nije kao u Bosni, spominju sebi drage ljude i jedva čekaju da dođu. Približava se BiH granica, gužva je, ali Enes i Rahima sve uz osmijeh podnose, ne dozvoljavaju da im ista pokvari dolazak u Bosnu, piše “Doznajemo“.

Nakon pređene granice, još je malo do Enesove i Rahimine kuće, koju su prije dvije godine izgradili, u nju su uložili 70.000 eura, sve je sređeno do najsitnijih detalja. Kako bi kuća ostala u najboljem stanju Enes nije žalio pare, pa je Rodijaka Ziju zamolio da mu pazi na kuću, plaća ga 150 € mjesečno.

Dok o kući pričaju, Enesa zaustavlja bh. policija. Nigdje iz Zapadne Evrope do Bosne nisu sreli policajca, ali ovdje ih čeka patrola.

PRILAZI POLICAJAC i kaže Enesu da je brzo vozio. Enes objašnjava da je poželio kuću i familiju pa žuri. Međutim ništa, nema oprosta. Ali nema veze put ide dalje, još malo je do njihove lijepe kuće. Konačno stižu, Rahima brzo izlazi, djecu budi, otvara vrata kuće, kad iznenađenje, osjeti se vlaga, Rahimi ništa nije jasno, dok nije upalila svjetlo.

Imala je i šta vidjeti, posljedice poplave koja je nastala nakon što su cijevi smrzle, a potom i pukle, a onda nisu sanirane, te je nastala velika šteta. Pod, dio namještaja, dizajnerski tepisi, sve je uništeno, a zidovi su puni vlage. Enes je odmah pozvao Ziju da ga pita šta je bilo. Ali Zijo umjesto da osjeća krivicu, počeo je vikati, ne mogu ja sve vidjeti za 150 €, ne plaćaš ti mene 500€ pa da mogu sve nadgledati, ja moram i raditi, nisi zadovoljan što sam ti kuću sačuvao, sve kuće “dijasporaca” u ovom mjestu su opljačkane osim tvoje….

Nakon ovakvog nastupa Zije, Enes mu je platio što je imao dužan i raskinuo je saradnju sa njim, bez obzira što su amidžići. Nakon što su iznijeli stvari Rahima uze telefon da nazove svoju rodbinu. I ovdje je Rahima doživjela iznenađenje, dok je pričala svojima o poplavi u kući, oni joj počeše nabrajati kako treba darovati mladu od svog tečića, kako joj je rođak dobio dijete, a i to treba darovati… Ubrzo je Rahima spustila slušalicu.

Ujutro je Enes ustao i počeo iznositi stvari, kad ga srete predsjednik Mjesne zajednice, kaže treba mu dati 500 € za neki put, jer su se u MZ dogovorili, da nezaposleni mještani daju po 100 maraka, zaposleni po 500 maraka, a “Dijasporci” po 500€, ljut Enes poče galamiti… Kaže nije problem platit ću, ali nisam ja bankomat, pa da dajemo koliko kome treba novca…

UMJESTO ODMORA. Helem, Enes umjesto da se odmara, počeo je da traži majstore da mu promjene parket i da poprave kupatilo… Jedan dolazi kaže, hoće 6.000 € sa materijalom, drugi 7.000 €, treći je tražio 4.500 €, Enes umoran od svega pristane i ako cijena nije realna, previsoka je, ali nek se završi. Majstor poručuje doći će tek za 5 dana…

Prošlo je 7 dana, Enes zove majstora da ga pita zašto nije došao, a ovaj odgovara, da se ne može uklopiti u cijenu, da ima još posla na ovom mjestu gdje radi… Enesu pukne film i sam ode kupovati materijal i počne raditi, jer ima iskustva na građevini…Malo po malo dani prolaze, odmor je gotovo pri kraju, Rahimu zove njena rodbina treba darovati mladu i prinovu…

DJECA. Kažu tetke i dajdža se ljute…Rahima sva ljuta počne pripremati poklone i pare, a onda nastaje novi problem, djeca im nisu zadovoljna, kažu da im je propao raspust, jer su samo bili oko kuće i sa nekim starim ženama i rođacima, kako više ne žele u Bosnu jer im je dosadno…

Enesu i Rahimi se cijepa srce… Znaju da su djeca u pravu ali šta uraditi… Nakon što je odmor završen radno, i koferi spakovani Enes i Rahima kreću nazad, do Hrvatske ne razmišljaju ni o čemu, od Hrvatske do Slovenije razmišljaju o poslu i neplaćenim računima koji ih čekaju, a kad prođu Sloveniju opet počinju razmišljati o Bosni i o povratku…

KLASIČNA PRIČA

Ovo je klasična priča naših ljudi, Bosanaca, koji žive širom svijeta, a koji neizmjerno vole Bosnu. Možda bismo i mi trebali imati više razumijevanja prema njima, jer oni mnogo vole i pomažu svoju rodbinu, prijatelje i općenito Bosnu i Hercegovinu.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by lejlamo » 21 Jan 2019, 20:29

de ba paša :hihi

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Vjetar » 21 Jan 2019, 20:33

Pa stoji, priča, samo što ima ista takva i sa zamijenjenim ulogama :D

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Krokodil Behko » 21 Jan 2019, 22:07

A šta da kažemo mi, koji ovo trpimo 24/7/365?
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by storm » 22 Jan 2019, 07:46

Ja jako teško shvaćam ljude, koji tamo gdje rade, žive, podižu djecu, itd... Žive cca 11 mjeseci u nekim tuđim, skučenim rupama...
A grade kucetine, vilurine, te sebi prave 18 dana posla, od 20 dana odmora...
Osim zaostalog pokazivanje "uspio sam vani... Može mi se" ne vidim drugi razlog...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80137
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7036 times
Been thanked: 11338 times
Status: Online

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by spacebound » 22 Jan 2019, 08:29

:plavi

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Bla » 22 Jan 2019, 08:30

jesil' to već počela po ovakvim temama čeprkati :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80137
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7036 times
Been thanked: 11338 times
Status: Online

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by spacebound » 22 Jan 2019, 08:37

Jasta, sve ceznem za obalom Bosne koja se ne vidi od smeca i za naletom adrenalina pri svakom stupanju na pjesacki prelaz.A tek za vijestima, ihi, to ti je tek nigdje k'o u Bosni :inasab

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Bla » 22 Jan 2019, 08:40

polako, polako, pitaću te ponovo za mjesec-dva :zv
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests