POVRATAK U DOMOVINU

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26748
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14909 times
Been thanked: 3977 times
Status: Online

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Veca » 07 Feb 2020, 12:47

...HAVANA, moj si tip, samo pisi, rado te citam! :) ...trebaju se vlastita iskustva pisati, da ne misle ovi koji ovamo dolaze da ce postici sve preko noci i da spada s neba! :)
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54053
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1927 times
Been thanked: 15291 times
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by HAVANA » 07 Feb 2020, 12:51

Iskra wrote: 07 Feb 2020, 12:39
HAVANA wrote: 07 Feb 2020, 09:13 :plavi Evo merlinko,samo sam ovo cekao,kao i na kliksu...Ujedem se za jezik svaki put kad nesto licno napisem a ne znam drugacije niti mogu prenositi tudja iskustva nego vlastita.Nasi ljudi su ponekad cudo,ne svi ali jako puno.Osnovna razlika i koju ces odma primjetiti.Kad sam vani upoznao ljude i pricao sa njima,razmijenjivao savjete i iskustva,nikad se nisam sretao sa ovakvim stvarima.ja kad svom belgijancu i dan danas kazem planiram to i to,uzeo sam zemlju ili nesta njegova reakcija je bravo ,sretno ti bilo,pametno ti je to ali pazi na te i te stvari,ja sam pravio pa pogrijesio tu i tu,dobro sam prosao na ovaj nacin.Pa onda on mene pita,skupo mu nesta,pa ja kazem nemoj,cekaj,poslacu ti ja odavde firmu za alu stolariju,ustedices to i to.Ok,hvala.Pa on mene zovne kaze imam nesto za tebe,necu ni stavljati na prodaju...Savjeti,razmjena iskustva,informacija...Samo kod nas sta god kazes ide ili negativa ili te poklapaju ovakvim seljackim doskocicama.Izbjegavaj ovakve ljude,sisu energiju i bezveze te zamaraju.


Šta te briga šta ko kaže. Svačiji se rezultati vide. Mene zanima... Boga ti, kupiš li maramice od migranata? Ili ih kulturno mrsnes? :hm
Dao sam par puta,ne uvijek i generalno imam problem sa ljudima koji ne traze posao vec novac.Opeko sam se mnogo puta.Ko zadnji levat.Nek odu na hecu i istovare sta,uvijek ima dnevnica od 40km.Ja bi tako.Da ne idemo dalje,ima tu razlicitih ljudi i prica.Od onih kojim stvarno treba pomoci do onih koje nogom treba nabiti.Od onog retarda u podcausu,ne ucestvujem vise nikad u akcijama,nikakvim.On i jos par njih su zakucali to,osim kad me zovne par forumasica i forumasa koje cu uvijek poslusati i dati.Zna vecina ko su sa klixa.Najdivnija i najplemenitija stvorenja sto sam u zivotu upoznao. :D
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Merlin246 » 07 Feb 2020, 12:51

Havana hvala sto si se potrudio napisati post i svoja osobna iskustva podijeliti ovdje. :ok Lijepo je cuti pozitivne price i savjete uvijek. Postoje razne mogucnosti i nacini na koje se moze covjek snaci i olaksati si zivot. :cool
A ove sto se nerviraju zbog tvojih postova a ni oni sami ne znaju sto ih tocno ljuti, samo ignoriraj :D.

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Merlin246 » 07 Feb 2020, 12:58

Venera wrote: 07 Feb 2020, 08:06
Merlin246 wrote: 06 Feb 2020, 22:59 Ja cevape ne volim opće. 🤷‍♀️
Merlinka, spominjao je Socrates ovu tvoju gramaticku gresku :hm

to si skratila rijec opcenito :hm
Pisem kako mi se pise. Znam kako se pise i necu tako da pisem, ni da govorim, kad govorim OPĆE. 😊

Ariel
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11761
Joined: 14 Sep 2019, 02:25
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Ariel » 07 Feb 2020, 13:03

.
Last edited by Ariel on 08 Feb 2020, 07:14, edited 1 time in total.

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Dorian » 07 Feb 2020, 13:12

HAVANA wrote: 07 Feb 2020, 09:13 :plavi Evo merlinko,samo sam ovo cekao,kao i na kliksu...Ujedem se za jezik svaki put kad nesto licno napisem a ne znam drugacije niti mogu prenositi tudja iskustva nego vlastita.Nasi ljudi su ponekad cudo,ne svi ali jako puno.Osnovna razlika i koju ces odma primjetiti.Kad sam vani upoznao ljude i pricao sa njima,razmijenjivao savjete i iskustva,nikad se nisam sretao sa ovakvim stvarima.ja kad svom belgijancu i dan danas kazem planiram to i to,uzeo sam zemlju ili nesta njegova reakcija je bravo ,sretno ti bilo,pametno ti je to ali pazi na te i te stvari,ja sam pravio pa pogrijesio tu i tu,dobro sam prosao na ovaj nacin.Pa onda on mene pita,skupo mu nesta,pa ja kazem nemoj,cekaj,poslacu ti ja odavde firmu za alu stolariju,ustedices to i to.Ok,hvala.Pa on mene zovne kaze imam nesto za tebe,necu ni stavljati na prodaju...Savjeti,razmjena iskustva,informacija...Samo kod nas sta god kazes ide ili negativa ili te poklapaju ovakvim seljackim doskocicama.Izbjegavaj ovakve ljude,sisu energiju i bezveze te zamaraju.
Ne znam da li bi razlog mogao biti da smo mi generalno uplašeni. Kako da objasnim...

Kada negdje u "normalnom svijetu" čovjek dobije otkaz na poslu za koji se školovao ili mu ne ide umjetnička karijera, uvijek nađe neki drugi posao, od istovaranja do pranja suđa u restoranu od kojeg živi, ako ništa drugo plati račune i hrani se, sve dok mu ne uspije ono šta ganja.

Ovdje vlada atmosera da i za posao u praonici suđa u restoranu treba štela, ako ga čovjek izgubi ostede decenijama na zavodu za zapošljavanje.

I onda tako uplašen misli da mu je svako prijetnja i ako konkurentu ne smrkne, njemu neće svanuti.

Bojim se da je istorija ove zemlje, koja je većinom bila pod raznim okupatorima ili onima koji su potiskivali svaku inicijativu jer su oni koji imaju inicijativu bili prijetnja onima koji su se utaborili na pozicijama bilo političkim, društvenim ili tržišnim, stvorila naciju kukavica a kao posljedicu tog kokavičluka i poltrona, IMT-ova i sličnih.

Zato se kod nas rijetko nađu ljudi koji će svoja znanja i iskustva podijeliti. Oni koji spremno podijele svoja znanja znaju divije stvari:

1. Da su dobri u tome šta rade pa im drugi nisu velika prijetnja.

2. Da konzumenti njihovog rada to znaju i da će radije angažovati original (njih), nego kopiju (one koji su od njih kupili znanje ili informacije).

Kada kao klijent gledaš da prođeš što jefitinije i brže, onda zanemariš kvalitet. Pa oni koji su kvalitetni imaju jaku konkurenciju u onima koji su jeftini i brzi iako nekvalitetni. I prenošenje znanja svakom takvom samo tom kvalitenom prvi problem, stavlja klipove u sopstvene točkove.

I onda se ponašaju kako se ponašaju, sebično i ljubomorno.

Uz to, mala bara, a puno krokodila. Više je onih koji nude usluge ili proizvode nego što je kupovna moć. Svako novi u poslu situaciju čini samo težom.

To je krug koji je teško prekinuti.

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Dorian » 07 Feb 2020, 14:40

Eh, da, zaboravio sam da smo mi narod bez dostojanstva.

Da imamo dostojanstvo, lično dostojanstvo, ne bi nas svako mogao tako lako i jeftino kupiti, a to znači i da bi korupcije bilo manje.

Dostojanstvo se ne mjeri po tome koliko si spreman da se potučeš sa onim ko ti opsuje mater, nego po tome za koliko se prodaš.

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by prog321 » 07 Feb 2020, 15:00

De ba. :grana
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Venera » 07 Feb 2020, 15:00

Merlin246 wrote: 07 Feb 2020, 12:58
Venera wrote: 07 Feb 2020, 08:06

Merlinka, spominjao je Socrates ovu tvoju gramaticku gresku :hm

to si skratila rijec opcenito :hm
Pisem kako mi se pise. Znam kako se pise i necu tako da pisem, ni da govorim, kad govorim OPĆE. 😊
aha, odlucila si da pises svojim jezikom :hihi
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Venera » 07 Feb 2020, 15:02

Iskra wrote: 07 Feb 2020, 12:39
HAVANA wrote: 07 Feb 2020, 09:13 :plavi Evo merlinko,samo sam ovo cekao,kao i na kliksu...Ujedem se za jezik svaki put kad nesto licno napisem a ne znam drugacije niti mogu prenositi tudja iskustva nego vlastita.Nasi ljudi su ponekad cudo,ne svi ali jako puno.Osnovna razlika i koju ces odma primjetiti.Kad sam vani upoznao ljude i pricao sa njima,razmijenjivao savjete i iskustva,nikad se nisam sretao sa ovakvim stvarima.ja kad svom belgijancu i dan danas kazem planiram to i to,uzeo sam zemlju ili nesta njegova reakcija je bravo ,sretno ti bilo,pametno ti je to ali pazi na te i te stvari,ja sam pravio pa pogrijesio tu i tu,dobro sam prosao na ovaj nacin.Pa onda on mene pita,skupo mu nesta,pa ja kazem nemoj,cekaj,poslacu ti ja odavde firmu za alu stolariju,ustedices to i to.Ok,hvala.Pa on mene zovne kaze imam nesto za tebe,necu ni stavljati na prodaju...Savjeti,razmjena iskustva,informacija...Samo kod nas sta god kazes ide ili negativa ili te poklapaju ovakvim seljackim doskocicama.Izbjegavaj ovakve ljude,sisu energiju i bezveze te zamaraju.


Šta te briga šta ko kaže. Svačiji se rezultati vide. Mene zanima... Boga ti, kupiš li maramice od migranata? Ili ih kulturno mrsnes? :hm
:aplauz
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Socrates » 07 Feb 2020, 15:25

Svaki dan, svaka sedmica, svaki mjesec je važan nakon dolaska.

Od prvog dana, imaj plan kako da ostvaris ono najvažnije, a to je da radiš posao koji volis/za koji si stručan. Informiraj se prije odlaska detaljno kako je to ostvarivo u zemlji u koju ideš.

Veliki plus je ako jezik znaš odmah. Ako ne znas, i ako imaš vremena, uči ga prije odlaska. Intenzivno.

Kad stigneš, okruži se ljudima koji ti pomažu da rastes. S kafe na kafu, pa udri u kuknjavu kako su ovi domaći 'vaki 'naki, ne ide. Ako imaš djecu, svojim ponasanjem daješ primjer. Ako se ti i osjećaš kao gost u stranoj zemlji, ne dopusti da se tvoja djeca tako osjećaju. Imaj plan kako da ih usmjeris. Pogotovo je ovo važno za djecu koja su tinejdžeri. Oni su ni tamo ni 'vamo i nisu još razvili sposobnosti da se nose sa tim adekvatno.

Radi na svom obrazovanju, ako te već to interesuje. Ne obraćaj previše pažnje na sistemske prepreke. Prevazici ćeš.

Al' eto, meni je krivo sto lejla (misli da) ne može vani, mada bi željela.
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Venera » 07 Feb 2020, 15:43

Socrates wrote: 07 Feb 2020, 15:25
Al' eto, meni je krivo sto lejla (misli da) ne može vani, mada bi željela.
ali, mozda lejlamo promjeni mmisjenje i odluci otici van, ali za takve odluke se mora desiti vise vanjsih i unutarnih faktora :ok
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by insomnia » 07 Feb 2020, 15:47

Pa uciteljica ne moze biti
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Socrates » 07 Feb 2020, 15:51

U Kanadi bi mogla, ali vjerovatno bi trebala raditi oko ovjeravanja diplome.

Mada je proces vjerovatno kraći nego sto se misli. :hm

Uz poznavanje engleskog, naravno, mada ja ne vidim da je engleski lejli problem.
. . . . . . . . .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Venera » 07 Feb 2020, 15:52

insomnia wrote: 07 Feb 2020, 15:47 Pa uciteljica ne moze biti
moze, nostrifikacija dilome, plus polozi nekoliko strucnih predmeta :ok
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Socrates » 07 Feb 2020, 15:55

Mislim, ja pričam o situaciji kad bi lejla bila u Kanadi.

Ulazak u Kanadu je nešto drugo. Stvarno je puno učitelja ovdje. :cudi
. . . . . . . . .

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Nice try » 07 Feb 2020, 15:56

Dorian wrote: 07 Feb 2020, 14:40 Eh, da, zaboravio sam da smo mi narod bez dostojanstva.

Da imamo dostojanstvo, lično dostojanstvo, ne bi nas svako mogao tako lako i jeftino kupiti, a to znači i da bi korupcije bilo manje.

Dostojanstvo se ne mjeri po tome koliko si spreman da se potučeš sa onim ko ti opsuje mater, nego po tome za koliko se prodaš.
Dostojanstvo se ne može izgubiti.
Može se samo umanjiti tuđim nepoštivanjem.
Kako i zbog čega, zavisi.
Ali, ne postoji čovjek bez imalo dostojanstva.
A kamo li jedan cijeli narod, kako ti napisa.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by insomnia » 07 Feb 2020, 15:56

A cuj teoretski moze i doci u USA te postati clan NASA-e pa onda i prva Bosanka u svemiru
Predpostavljas li koji nivo jezika treba za rad u prosvjeti?
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Socrates » 07 Feb 2020, 16:10

insomnia wrote: 07 Feb 2020, 15:56 A cuj teoretski moze i doci u USA te postati clan NASA-e pa onda i prva Bosanka u svemiru
Predpostavljas li koji nivo jezika treba za rad u prosvjeti?
Ja sam na fakultetu imao profesore koje je pola studenata imalo teškoća razumjeti. :cudi Radi se, dakle, o akcentu.

U osnovnim školama u Ontariju danas radi dosta učitelja koji imaju "strani akcent". Mada je sada uopste teško odrediti sta je strani akcent u Kanadi. Pretpostavljam, ipak, da je jezik najvažniji za profesore u srednjoj školi.

Engleski nije neki pretjerano težak jezik. Normalno da ćeš uvijek raditi na njemu, ali sa djecom do petog, sestog osnovne nema tu nekih većih problema.

Ne znam kakvi su uvjeti za prolazak učiteljskog ispita, ali ako ga toliki ljudi sa akcentom prolaze, ne vidim da je neka nepremostiva teškoća.
. . . . . . . . .

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by insomnia » 07 Feb 2020, 16:27

No kakvi su uvjeti za vizu
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 60 guests