STOLAC

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: STOLAC

Post by Krokodil Behko » 19 Mar 2019, 22:25

Ne bih ja njima na noge otišao nikad.
Nisu Bošnjaci njih progonili, nego je bilo obrnuto.
Pustite sad priču o dobroj i uzoritoj crkvi, jer je ista pod kontrolom UZPBiH.
Eno, lažirali su i sopstveni popis vjernika, u prošloj godini.
online

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31649
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7197 times
Been thanked: 3911 times
Status: Offline

Re: STOLAC

Post by Mister No » 19 Mar 2019, 22:35

Krokodil Behko wrote: 19 Mar 2019, 22:25 Ne bih ja njima na noge otišao nikad.
Nisu Bošnjaci njih progonili, nego je bilo obrnuto.
Pustite sad priču o dobroj i uzoritoj crkvi, jer je ista pod kontrolom UZPBiH.
Eno, lažirali su i sopstveni popis vjernika, u prošloj godini.
I ja tako mislim!

Ta hinjska politika nas dovela dotle da saka jada uzima sebi za pravo da pisa po nama i po drzavi kako hoce.
High Hopes...

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: STOLAC

Post by KREMENAC » 20 Mar 2019, 03:50

ako su stocani odlucili da treba tako - ja ih podrzavam

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: STOLAC

Post by Venera » 20 Mar 2019, 04:13

ovakve posjete iz povijesnih i kultrni razloga i ucenja o religijama podrzavam , ali u BiH je sve politicki usmjereno , jer je spomento obrazlozenje kako "vjere nas uce na uzajamno postovanje" , a t jednsotavno nije tocno, religje su pune povijesnog nasilja :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: STOLAC

Post by Mirelam » 05 Apr 2019, 22:55

"Promociju knjige u Stocu dogovorili smo u Oslu. U Oslu živi divni Haris od kuće Dizdarovih iz Stoca i njegova prelijepa Alma i kćerkice. Rekao je da bi se ljudi u Stocu radovali i voljeli da dođem. I došla sam. I bilo je čudesno. Hvala udruženju Iskra i njihovim predanim djelatnicima što su mi omogućili jednu nezaboravnu večer i svim ljudima koji su se odazvali. Hvala za Kamenog spavača i za ljubav, hvala."
Martina Mlinarevic Sopta

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119616
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5625 times
Been thanked: 12136 times
Contact:
Status: Offline

Re: STOLAC

Post by Maja » 06 Apr 2019, 00:00

Pojma nemam ni da je bila.

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: STOLAC

Post by Mirelam » 06 Apr 2019, 00:09

Haj se vrati pa opet procitaj sta pise. :D.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119616
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5625 times
Been thanked: 12136 times
Contact:
Status: Offline

Re: STOLAC

Post by Maja » 06 Apr 2019, 00:10

Ako mislis da je u Oslu imala promociju za Stolac nisi se ili nije se dobro izrazila.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119616
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5625 times
Been thanked: 12136 times
Contact:
Status: Offline

Re: STOLAC

Post by Maja » 28 May 2019, 01:12

Ostvarenje "Quo vadis, Aida" Jasmile Žbanić počinje dočekom Nove 1991. godine u Srebrenici
w873.jpg
U gradu na Bregavi počelo je snimanje filma o Srebrenici „Quo vadis, Aida” („Kuda ideš, Aida”) rediteljice Jasmile Žbanić. 

Iako se cijela ova priča još drži u tajnosti i odvija skriveno od očiju javnoisti, tokom naše jučerašnje posjete Stocu saznali smo da je snimanje zbog vremenskih prilika započelo dan ranije, u srijedu, kako bi se četvrtak, najavljen bez padavina, iskoristio za scene na prostoru nekadašnjeg „Soko metala“.  

Na tom prostoru, s brojnim halama, kao idealnom scenografijom za ovaj film, jučer se snimanje odvijalo većim dijelom na otvorenom. Kadrovi snimljeni na tom lokalitetu uključivali su veći broj statista, uglavnom mladih, koji glume srebreničke žene te pripadnike snaga Ujedinjenih naroda (UN).

Prva klapa je pala u „Villi Ragusa“, u kojoj su, kako smo saznali, snimljene scene dočeka Nove 1991. godine u Srebrenici.

Kako smo ranije pisali, u filmu igraju Izudin i Dino Bajrović, koji, kao i u životu, u ovoj priči imaju uloge oca i sina. U glumačkoj postavi su i Emir Hadžihafizbegović, kao i Minka Muftić.

Za sada je nepoznanica kome su još pripale uloge. Iako se špekuliralo o tome da je riječ o stranim glumcima, izvori bliski ovoj ekipi to negiraju.

Lokacije u Mostaru

Prema našim informacijama, skoro 70 posto scena bit će snimano u Stocu, a ostatak u Mostaru i to na Heliodromu te u nekadašnjoj podzemnoj aviobazi nedaleko od Mostarskog aerodroma.

- Nisu isključena ni druga mjesta u Hercegovini, poput Čapljine, a tu je i Sarajevo - saznajemo od filmske ekipe.

Škole oslobodile srednjoškolce

Za ovaj film angažiran je veliki broj statista iz Stoca i Mostara.

- Trenutno se u Stocu sve vrti oko filma. Čak su se i škole stavile na raspolaganje, odnosno, oslobodile su nastave srednjoškolce statiste, a vodilo se i računa o tome da to, ipak, budu učenici s dobrim ocjenama. Angažirano je i puno žena kao ispomoć u kuhinji, vešeraju i sličnim poslovima. Veći broj stanova je izdat osoblju angažiranom na filmu, tako da je, u najkraćem, Stolac ovih dana baš živnuo i nekako svi smo pozitivno uzbuđeni - kazao nam je jučer jedan Stočanin. 
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: STOLAC

Post by Krokodil Behko » 06 Jun 2019, 22:10

I u Stocu obilježen antifašistički praznik Dan D


Image
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: STOLAC

Post by Konsultant » 07 Jun 2019, 09:28

Zato je Maja spremala tolike kolace.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: STOLAC

Post by Krokodil Behko » 07 Jun 2019, 20:01

STOČANI OGORČENI: "Europski" Čović na čelu crnokošuljaša


Image

Evropa i ostatak demokratskog i civilizovanog svijeta obilježio je 6. juna 75. godišnjicu Dana D, odnosno dana kada su se saveznički vojnici iskrcali na Normandiju čime je počelo oslobađanje Evrope od nacizma i fašizma...

Istog dana u Stocu, na jugu Bosne i Hercegovine, okupili su se ljudi obučeni u crne majice koje stanovnike ovog hercegovačkog gradića podsjećaju na mračna vremena devedesetih kada su zbog "pogrešnog" imena ili vjere odvođeni u logore iz kojih se mnogi nisu vratili.

Glavnu ulogu ovog okupljanja crnokošuljaša imao je HDZ, čiji se lider Dragan Čović u javnosti najčešće voli predstavljati kao borac za evropske vrijednosti i put BiH u EU.

Iz ove stranke je saopšteno da ovo okupljanje predstavlja obilježavanje 27. godišnjica osnutka jedinice HVO-a za posebne namjene "Ludvig Pavlović", a učesnici ovog događaja su se na skupu pojavili uz crnim majicama s grbom tzv. Herceg-Bosne, projekta koji je u novembru 2017. godine pravosnažno osuđen u Haškom tribunalu kao udruženi zločinački poduhvat.

Predsjednik stolačkog SDP-a Demir Mahmutćehajić kazao je za Vijesti.ba kako ova okupljanja nisu ništa novo, te da se dešavaju svake godine, ali se na njih izvan Stoca i Hercegovine ne obraća pažnja.

"Naš glavni grad Sarajevo živi jednim drugim načinom života, i vrlo malo je onih koji vide ovu zemlju dalje od Ilidže. Stoga ovakva okupljanja crnokošuljaša izazivaju vrlo malo pažnje i kod pojedinaca i kod medija. Mi koji živimo u Stocu i drugim hercegovačkim gradovima svakodnevno gledamo ovakve scene na našim ulicama", kaže Mahmutćehajić.

Sarkastično dodaje kako nije dobro uznemiravati građane našeg glavnog grada podsjećanjem na ovakva fašistička okupljanja.

"Žao mi je što se ovakva fašistička okupljanja dešavaju preblizu Sarajeva. Nije uredu da se uznemiruju ugroženi Bošnjaci našeg glavnog grada. Dovoljno im je što se po Baščaršiji voda prolila, što je smeće odnijela, i ne trebaju im stresne situacije iz Stoca.

Teško je nama shvatiti da se ni na Ilidži nije lako boriti. U ćevapima tri puta više germe nego prije deset godina, FK Sarajevo uzelo duplu krunu, sad će strašni LGBT-ovci marširati Ferhadijom, a i na Tegeltiju im počeli udarati. Držite se, dobri Bošnjani! Sarajevo će biti, sve drugo neće biti...", istakao je Mahmutćehajić.

Sličnog mišljenja je i predsjednik SDA Stolac Salmir Kaplan koji je za Vijesti.ba kazao kako jučerašnji događaj nije ništa novo.

"I svi oni koje su iznenadile one slike crnokošuljaša treba da se zapitaju nad sobom. Mi u Stocu nismo iznenađeni nimalo, mi sve ovo živimo od prvog dana kad smo se počeli masovno vraćati u Stolac i time uništavati Bobanov i Karadžićev projekat etničkog čišćenja", kaže Kaplan.

Veli i da je apsurdno da oni crnokošuljaši koji su činili zločine, ubijali civile, zatvarali u logore, zlostavljali i ubijali logoraše danas imaju više ponosa i hodaju uzdignutijeg čela nego mi koji smo bili njihove žrtve.

"Danas nerijetko imamo situacije u kojima ti ljudi koji su zatvarani i prebijani ne žele da svjedoče, neće da se zavađaju i sl. Preko hiljadu Stočana koji se zgražavaju nad ovim slikama od jučer nemaju prebivalište u Stocu i zbog toga ne mogu uticati na dešavanja u Stocu", ističe Kaplan.

On napominje kako oni mogu samo da se čude i zgražavaju, a od toga niko nema koristi.

"Ja znam ko su i kakvi su ovi što su jučer hodali i u crnim majicama i u kravatama, ali pravo pitanje je kakvi smo mi koji se cijeli život samo čudimo i iskazujemo zabrinutost", zaključuje Kaplan.

Građanski aktivista iz Stoca Timur Haračić kaže kako je teško gledati i komentirati ovakva okupljanja u njegovom gradu.

"Kada dođe 'europski čovjek', bivši član Predsjedništva BiH Dragan Čović i stavi se na čelo ove kolone, kada OS BiH stoje i odaju počast pod himnom Hrvatske, a sve pod pokroviteljstvom Opštine Stolac, gdje se za ovakva obilježavanja 'značajnih datuma' izdvaja novac svih građana Stoca iz opštinskog budžeta, i na kraju kada crkva stolačka raširenih ruku prihvati i podržava sve ovo, ne znam šta da kažem više", kazao je za Vijesti.ba ogorčeni Haračić.

(SB)
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37850
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2934 times
Been thanked: 2274 times
Status: Offline

Re: STOLAC

Post by Pasaga » 07 Jun 2019, 20:06

Image

:jutarnja
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119616
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5625 times
Been thanked: 12136 times
Contact:
Status: Offline

Re: STOLAC

Post by Maja » 07 Jun 2019, 21:29

190522067.1_mn.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15302
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 636 times
Been thanked: 2108 times
Status: Online

Re: STOLAC

Post by Laser » 07 Jun 2019, 21:36

Amiru i Boška izvadit, ostalo...
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119616
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5625 times
Been thanked: 12136 times
Contact:
Status: Offline

Re: STOLAC

Post by Maja » 07 Jun 2019, 21:42

Za svakog ponesto :oo

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15302
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 636 times
Been thanked: 2108 times
Status: Online

Re: STOLAC

Post by Laser » 07 Jun 2019, 21:43

Maja wrote: 07 Jun 2019, 21:42 Za svakog ponesto :oo
Šta je tu za tebe?
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31649
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7197 times
Been thanked: 3911 times
Status: Offline

Re: STOLAC

Post by Mister No » 07 Jun 2019, 21:43

Aerodrom! :sok
High Hopes...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119616
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5625 times
Been thanked: 12136 times
Contact:
Status: Offline

Re: STOLAC

Post by Maja » 07 Jun 2019, 21:55

Laser wrote: 07 Jun 2019, 21:43
Maja wrote: 07 Jun 2019, 21:42 Za svakog ponesto :oo
Šta je tu za tebe?
Ovi Kablovi :D.

Vjerovao ili ne, Neno Belan.
Kad se sjetim da sam ga nekad doslovno mrzila.
Aerodrom jok, hebla ih kava i fratelo.
Amira respekt i to, al ne, hvala.
Divlje jagode...haj moze..mada i ne znam ko im je vokal sad. Zadnjeg se sjecam Pere Galica.
Konvoj mi je nekad bio dobar al vise ne znam ni sta rade, ni snimaju li ista.
Od Osvajaca sam bas voljela onu Gdje da pobegnem.
Galija ok.

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15302
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 636 times
Been thanked: 2108 times
Status: Online

Re: STOLAC

Post by Laser » 07 Jun 2019, 22:01

Pa može Galija, ipak.
Neznam šta sad furaju, ali nekad su mogli proć.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: Nora Ibsenova and 8 guests