Pozitivna dešavanja u BiH

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: ŽIVINICE: Pušten u promet autoput za bicikle

Post by KREMENAC » 21 Sep 2019, 16:04

Mister No wrote: 21 Sep 2019, 15:19 Ja se nadam da nije istina, a tokom izgradnje ove staze su komentarisali, da je ista postavljena suvise blizu piste sportskog aerodroma.
Zbog toga bi ova pista mogla dobiti zabranu rada.

Napominjem pista za ove male avione i jedrilice, da neko ne pomisli na aerodrom Dubrave.
zovite @brigu da vam rijesi brigu a do @brige postavite semafor pa kad slijecu avioni krehnite crveno :hihi

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31649
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7197 times
Been thanked: 3911 times
Status: Offline

Re: ŽIVINICE: Pušten u promet autoput za bicikle

Post by Mister No » 21 Sep 2019, 19:13

KREMENAC wrote: 21 Sep 2019, 16:04
Mister No wrote: 21 Sep 2019, 15:19 Ja se nadam da nije istina, a tokom izgradnje ove staze su komentarisali, da je ista postavljena suvise blizu piste sportskog aerodroma.
Zbog toga bi ova pista mogla dobiti zabranu rada.

Napominjem pista za ove male avione i jedrilice, da neko ne pomisli na aerodrom Dubrave.
zovite @brigu da vam rijesi brigu a do @brige postavite semafor pa kad slijecu avioni krehnite crveno :hihi
Ma i moglo bi da se mene pita, medjutim ima tacno u metrima odredjeno koliko staza, saobracajnica i sl. mora biti odmaknuta od piste.
Valjda je (a ja se nadam da nije) ova staza preblizu.

Ako je tako onda se postavlja pitanje koji ju je debil uradio sa zapadnu stranu puta (Zivinice - Basigovci), kada je mogla bez problema da se postavi i sa istocnu?
High Hopes...

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: ŽIVINICE: Pušten u promet autoput za bicikle

Post by damir5 » 21 Sep 2019, 19:26

Pa valjda su u urbanizmu vodili racuna o tome, prakticno o jedinoj stvari o kojoj su imali da vode.
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: ŽIVINICE: Pušten u promet autoput za bicikle

Post by greeneyes » 21 Sep 2019, 19:28

Pa nasi ljudi svakako tjeraju bicikle do maksimuma i po obicnom bicikloputu :D.
Samo sabura

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: ŽIVINICE: Pušten u promet autoput za bicikle

Post by Mutevelija » 21 Sep 2019, 19:46

Ja sam zbog Sabihe malo zamrzio zivinice :ljut
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: ŽIVINICE: Pušten u promet autoput za bicikle

Post by Hannibal » 21 Sep 2019, 19:48

Mutevelija wrote: 21 Sep 2019, 19:46 Ja sam zbog Sabihe malo zamrzio zivinice :ljut
koje sabihee
🐽

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: ŽIVINICE: Pušten u promet autoput za bicikle

Post by Mutevelija » 21 Sep 2019, 19:49

Iz zivinica
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Veliki uspjeh bh. privrede: Izvezene prve količine pilećeg mesa u Evropsku uniju

Post by Mala_Mu » 25 Sep 2019, 20:24

Image
Mesna industrija Madi iz Tešnja danas je izvezla prve količine pilećeg mesa u Evropsku uniju što je rezultat višegodišnjih napora nadležnih da mesne industrije iz Bosne i Hercegovine svoje proizvode plasiraju na tržište Evropske unije.

Ovo je historijski uspjeh za privredu u Bosni i Hercegovini, a posebno za Koordinaciju Udruženja peradara-živinara u Bosni i Hercegovini koja je od 2012. godine kontinuirano u saradnji s Uredom za veterinarstvo BiH i ministrom vanjskih poslova Mirkom Šarovićem radila na uspostavi i regulisanju svih pravila kao i ispunjenju strogih zahtjeva Evropske unije za izvoz pilećeg mesa.

U razgovoru za Klix.ba izvršni direktor Madija i predsjednik Koordinacije Udruženja peradara-živinara u Bosni i Hercegovini Edin Jabandžić je kazao kako je iz BiH u Njemačku danas otišao prvi kamion proizvoda Madi koji će se naći na policama trgovina.

"Nakon gotovo četiri mjeseca analiza, priprema, usaglašavanja propisa i ispunjenja drugih obaveza danas smo prvi izvezli pileće meso na prostor Evropske unije. Imam veliku potrebu da se zahvalim Mirku Šaroviću, ministru vanjskih poslova, koji je glasno zastupa interese ekonomije i privrede BiH, ali i Uredu veterinarstva BiH i nekolicini nas iz Koordinacije peradara-živinara BiH koji smo od 2012. godine radili na svemu ovome. Ovo je kruna rada i konkretan rezultat kada znamo da će svako u Njemačkoj sutra moći kupiti bh. pileće meso", kazao je Jabandžić.

Dodao je kako Bosna i Hercegovine nije ograničena količinama mesa koje može izvesti, a da će već naredne sedmice održati sastanke s kupcima kako bi razgovarali o kvaliteti mesa i poredili s drugim na tržištu EU. Istakao je kako mirno očekuju rezultate jer se radi o mesu koje će sigurno zadovoljiti kvalitete koji su neophodni EU. Također, velika prednost bh. mesnih industrija je GMO free meso i Halal ceritifikat.

"To su dvije stvari u kojima imamo prednost u odnosu na druge države. Ne treba se zanositi i očekivati da će nas neko dočekati raširenih ruku i da će Poljaci kao proizvođači najvećih količina pilećeg mesa u EU aplaudirati, ali dobili smo šansu i sve prilike moramo iskoristiti i na kraju unovčiti naš trud", dodao je naš sagovornik.

Podsjetimo, dozvolu za izvoz pilećeg mesa na prostor Evropske unije dobile su ukupno četiri mesne industrije i to: Madi d.o.o Tešanj, Argeta, Ovako i Brovis.

klix.ba

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26600
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14600 times
Been thanked: 3894 times
Status: Online

Re: Veliki uspjeh bh. privrede: Izvezene prve količine pilećeg mesa u Evropsku uniju

Post by Veca » 25 Sep 2019, 20:29

...nebudetel' dooobro perutali, drzte se dobro :D ...ne pise u kojim trgovinama ce se prodavati! :hm
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Veliki uspjeh bh. privrede: Izvezene prve količine pilećeg mesa u Evropsku uniju

Post by storm » 25 Sep 2019, 20:30

Ne želite znati kako poljaci "produciraju" tu piletinu...
Bih ako se nametne sa koliko toliko normalnom proizvodnjom tj bez bildanja i kemije i to zna predstaviti i prodati... Super je perspektiva. Ljudi sve više traže i cijene to. A puste li se u trku sa onim luđacima, nema šanse...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37850
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2934 times
Been thanked: 2274 times
Status: Offline

Re: Veliki uspjeh bh. privrede: Izvezene prve količine pilećeg mesa u Evropsku uniju

Post by Pasaga » 25 Sep 2019, 20:35

storm wrote: 25 Sep 2019, 20:30 Ne želite znati kako poljaci "produciraju" tu piletinu...
Bih ako se nametne sa koliko toliko normalnom proizvodnjom tj bez bildanja i kemije i to zna predstaviti i prodati... Super je perspektiva. Ljudi sve više traže i cijene to. A puste li se u trku sa onim luđacima, nema šanse...
samo ocekujem momenat,kad ce to poklopit neki mafijas,stavit monopol.
Da se ne desi kao sa mesom u Tursku...
Kupovalo se haman dzabaka svukud,predstavljalo kao BH ....
Naravno,provaljeno...i :pusi
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Veliki uspjeh bh. privrede: Izvezene prve količine pilećeg mesa u Evropsku uniju

Post by storm » 25 Sep 2019, 20:38

Pasaga wrote: 25 Sep 2019, 20:35
storm wrote: 25 Sep 2019, 20:30 Ne želite znati kako poljaci "produciraju" tu piletinu...
Bih ako se nametne sa koliko toliko normalnom proizvodnjom tj bez bildanja i kemije i to zna predstaviti i prodati... Super je perspektiva. Ljudi sve više traže i cijene to. A puste li se u trku sa onim luđacima, nema šanse...
samo ocekujem momenat,kad ce to poklopit neki mafijas,stavit monopol.
Da se ne desi kao sa mesom u Tursku...
Kupovalo se haman dzabaka svukud,predstavljalo kao BH ....
Naravno,provaljeno...i :pusi
Ma nije to samo specijalnost bih...
Ukrajinsko meso (staro 20 godina u komorama) talijansko maslinovo ulje (obično ulje sa aromom), pa slovensko mlijeko sa antibioticima... ma spisak je tih muljaza...
A provali se danas sve.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15294
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 636 times
Been thanked: 2106 times
Status: Online

Re: Veliki uspjeh bh. privrede: Izvezene prve količine pilećeg mesa u Evropsku uniju

Post by Laser » 25 Sep 2019, 20:53

Pasaga wrote: 25 Sep 2019, 20:35
storm wrote: 25 Sep 2019, 20:30 Ne želite znati kako poljaci "produciraju" tu piletinu...
Bih ako se nametne sa koliko toliko normalnom proizvodnjom tj bez bildanja i kemije i to zna predstaviti i prodati... Super je perspektiva. Ljudi sve više traže i cijene to. A puste li se u trku sa onim luđacima, nema šanse...
samo ocekujem momenat,kad ce to poklopit neki mafijas,stavit monopol.
Da se ne desi kao sa mesom u Tursku...
Kupovalo se haman dzabaka svukud,predstavljalo kao BH ....
Naravno,provaljeno...i :pusi
Teško da će bilo ko poklopit Madi.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84367
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11038 times
Been thanked: 16563 times
Status: Online

Re: Veliki uspjeh bh. privrede: Izvezene prve količine pilećeg mesa u Evropsku uniju

Post by Fuddo » 25 Sep 2019, 22:28

Nasa bosanska pilad su najbolja na svijetu.
Ovo americko kad jedes, isto drva da sebi ispeces.
Sad kad sam bio kuci, stara ispekla pile, sve sam ga njusko...zavoravio kakav ukus ima kad je normalno, bez steroida u sebi.
Jednom sam pojeo deset Tyson krilca, sutradan se probudio, vidim nesta me zulja, kad tamo na ogledalu velka mi sisa narasla na ledjima. Jedva mi to sredili, i sad ima fleka. Sest doktora me ‘perisalo.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18016
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4100 times
Been thanked: 5646 times
Status: Offline

Re: Veliki uspjeh bh. privrede: Izvezene prve količine pilećeg mesa u Evropsku uniju

Post by Vanilla » 25 Sep 2019, 22:30

*aperisalo.
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Veliki uspjeh bh. privrede: Izvezene prve količine pilećeg mesa u Evropsku uniju

Post by KREMENAC » 26 Sep 2019, 02:18

svaki izlazak na eu trziste je veliki uspjeh, pored onih trovaca iz poljske ...
daj boze da izduraju, jer je haos i hiperprodukcija eu trzistu...
tehnologija kojom u nas raspolazu je stara preko 50 g i nece dugo durat ..max 10 g ...
jedina perspektiva je u nekom vidu organske proizvodnje koja ce proizvoditi kvalitet a ne kvantitet
tu imamo velike (i jedine) sanse ako primjenimo 4D poljoprivredu i koncept mikro konglomerata
Image
Last edited by KREMENAC on 26 Sep 2019, 02:23, edited 2 times in total.

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Veliki uspjeh bh. privrede: Izvezene prve količine pilećeg mesa u Evropsku uniju

Post by KREMENAC » 26 Sep 2019, 02:20

Fuddo wrote: 25 Sep 2019, 22:28 Nasa bosanska pilad su najbolja na svijetu.
Ovo americko kad jedes, isto drva da sebi ispeces.
Sad kad sam bio kuci, stara ispekla pile, sve sam ga njusko...zavoravio kakav ukus ima kad je normalno, bez steroida u sebi.
Jednom sam pojeo deset Tyson krilca, sutradan se probudio, vidim nesta me zulja, kad tamo na ogledalu velka mi sisa narasla na ledjima. Jedva mi to sredili, i sad ima fleka. Sest doktora me ‘perisalo.
probaj od muhe alija ... de's od tysona ... zilavi isto ko da usi jedes :hihi

cornish hen jedino da valja sto sam do sad naso u sad ... dva pileta 8-10 $
trazi ih u skrinjama medu smrzotinama
Image

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84367
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11038 times
Been thanked: 16563 times
Status: Online

Re: Veliki uspjeh bh. privrede: Izvezene prve količine pilećeg mesa u Evropsku uniju

Post by Fuddo » 26 Sep 2019, 17:59

Samo,

Image

Half dark, mild sauce.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119615
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5624 times
Been thanked: 12131 times
Contact:
Status: Online

Re: Veliki uspjeh bh. privrede: Izvezene prve količine pilećeg mesa u Evropsku uniju

Post by Maja » 26 Sep 2019, 21:09

Kad mi se jede nesto nezdravo kupim njihove pilece pljeskavice. Dobre su. Cevapi su vec malo preslani.
Haj nek im je sa srecom.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31649
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7197 times
Been thanked: 3911 times
Status: Offline

Re: Veliki uspjeh bh. privrede: Izvezene prve količine pilećeg mesa u Evropsku uniju

Post by Mister No » 26 Sep 2019, 21:29

Izvesti meso (bilo koji oblik) iz BiH u EU je veliki uspjeh.

Ima tu veliki broj ogranicenja i potrebnih potvrda o ispravnosti i porijeklu mesa koje BiH nije mogla da ispostuje, a na kojima EU insistira.
Ima sigurno i lobistickog kocenja, posebno od firmi iz susjedstva.

Prije su bile najveci problem laboratorije koje nisu bile certifikovane u skladu sa EU standardima.

"Jami" je godinama pokusavao da napravi izvoz zaledjenih pita u EU, i uvijek mu je bio problem sa burekom jer sadrzi meso.

Tesnjaci svaka cast.
High Hopes...

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests