Svaka četvrta žena u BiH žrtva nasilja

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: DOBOJ: Muž ženu letvom a ona njega nožem

Post by Zagorka » 03 Nov 2013, 20:28

O kakvim vi sigurnim kućama i o čijoj pomoći pričate?

Šta je s vama,pa Hrvatska je napredna po tome u odnosu na nas,ali lijepo se i kod njih slazu da je sve to skupa golo govno da prostite,i da od toga lijepo nema ama bas nista.

Zena pobjegni,muz je dovuce za kosu,doslovce nazad,znaci pećinski,ni malo se odmakli nismo,šta će divljaci su mu mati i ćaća pa ih mora nekako učiniti ponosnim.

Milion jedna teška situacija i začarani krugovi.Da,treba bježati glavom bez obzira,i ja sam za,i kažem često što nije pobjegla dok je nije ubio,ali niko ni u čijoj koži nije i nedaj Bože naletjeti na budalu,nećeš se kotarisati.

Nije to civiliziran,normalan čovjek pa da kažeš:dragi ja bih razvod.....jesmo li nedavno čitali o dugogodišnjem maltretiranju koje je rezultiralo ubistvom?
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: DOBOJ: Muž ženu letvom a ona njega nožem

Post by paparaci » 03 Nov 2013, 20:46

Ma najlakse je pametovati o tuđoj nesreći.
Svi smo mi jaki, vaki, naki,... dok nas ne snađe isto , slicno ili čak i gore. Prebrzo rasuđujemo. Pojma nemamo kakve su okolnosti, itd.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: DOBOJ: Muž ženu letvom a ona njega nožem

Post by Nela » 03 Nov 2013, 22:58

Bravo Fatima. Kad drzava nece da rijesi problem nasilnika onda ti nista drugo ne preostaje nego da se sam branis.
Samo mi je malo cudno da se dva puta dovedes u istu situaciju. Kad je jednom doslo do takvog sranja, pokupis prnje i odes ili kretena izbacis vani. znam da vecina zena nema posao, da je teska situacija, da mozda nemaju gdje ali ja bih pod mostom zivjela radije nego da me neko lesi i da se konstanto dovodim u situaciju da nekog zbodem nozem. Mislim, nije vrijedno govno robije
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: DOBOJ: Muž ženu letvom a ona njega nožem

Post by Lavlje_srce » 03 Nov 2013, 23:09

paparaci wrote: Nema ajeta koji govori ili zagovara nasilje nad ženom. To je striktno zabranjeno.
Nema potrebe za cinizmom i podjebavanjem.
Ima ajet u suri Nisa.

Sasvim je drugo pitanje da li bi neka od nas prihvatila razgovor samarima.
Zagorka wrote:O kakvim vi sigurnim kućama i o čijoj pomoći pričate?

Šta je s vama,pa Hrvatska je napredna po tome u odnosu na nas,ali lijepo se i kod njih slazu da je sve to skupa golo govno da prostite,i da od toga lijepo nema ama bas nista.
Sigurne kuce postoje u Sarajevu, Zenici, Tuzli, Mostaru I Banjaluci.

http://www.fld.ba/stranica/sigurna-kuca ... u-porodici

http://www.medicazenica.org/index.php?o ... &Itemid=49

http://manjine.ba/?p=5293

http://www.6yka.com/novost/26842/sigurn ... ve-nasilja

http://www.bljesak.info/rubrika/lifesty ... elji/27108

http://nvovijece.ba/index.php/organizac ... bih-mostar

Oprosti, ali uz svo uvazavanje ne mogu se sloziti sa tvojim defetistickim stavom. Onaj ko zeli pomoc, naci ce je.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: DOBOJ: Muž ženu letvom a ona njega nožem

Post by Zagorka » 04 Nov 2013, 12:02

Aha,postoje na slici i u priči.Treba čuti ispovijesti tih žena.Kad bi to tako fino išlo,nigdje premlaćene nebi bilo.

Nisam ja rekla da treba odabrati fizičke obračune umjesto nečega drugog,ako postoji izbor.Ali ako to ostane jedina opcija,treba se usuditi uzvratiti.

Treba naći hrabrosti ustati protiv jačeg,zaštititi sebe,djecu.Nije to nimalo lako i neke žene znaju da im muž zlostavlja kćer a ne ustaju protiv toga.Šta je u tim glavama,sami Bog zna.

Ali zato svakoj koja ustane,skidam kapu.Ustati nije lako.

p.s.ne kuzim ovo:cijele nacije se nerijetko pozivaju na ustajanje,i kazu kako nije dobro saginjati glavu i sklanjati se u stranu,jer dok ima nas koji se sklanjamo,biće i onih koji napadaju....a kad to uradi pojedinac,drustvo osuđuje...da li je sklanjanje u stranu zaista dobar izbor?Kakvu to poruku šalje,kad se dublje pogleda?Kome smo primjer i kakav?
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7907 times
Status: Offline

Re: DOBOJ: Muž ženu letvom a ona njega nožem

Post by Krokodil Behko » 04 Nov 2013, 12:17

Neko mora plaćati trošak života u toj sigurnoj kući. Trenutno je to o trošku države što će reći, o našem trošku. Moramo plaćati sigurnost žene koja je pretrpjela nasilje a njen kabadahija će se razbaškariti po cijeloj kući. Ostvario je cilj i napokon može dovoditi raju za lumpovanje, frajle i sve što poželi kao i kad poželi. Zapravo, on je to radio i dok je ona bila tu samo što mu je smetala.

Možda bi jednostavnija i logičnija, bila sljedeća stvar. Ako se neka žena već prihvata u kuću spasa, to znači da nasilje postoji. Čak i ako nije dokazano, treba obavijestiti policiju pa neka oni istraže i dokumentuju. Rn za boravak žene u sigurnoj kući, fino dostaviti tom nasilniku pa ga malo tresnuti po džepu.

Alternativa: Nakon dokazanog akta nasilja, dotični ili da plaća odvojen boravak svoje supruge, bilo gdje ili da se svakog dana javlja na psihijatriju, da uzme lijek koji će mu polako, izbiti silu iz glave.
online

Ciklama
Status: Offline

Re: DOBOJ: Muž ženu letvom a ona njega nožem

Post by Ciklama » 04 Nov 2013, 12:26

I USK ima sigurnu kući.

Svakodnevno se dešavaju nasilja u porodici. Kako kriza dolazi do izražaja, porodice padaju u težu ekonomsku situaciju, i dolazi do češćih sukoba.
Postoje zakoni koji su na strani žene (žrtve), ali ako one večeras prijave nasilje pa sutra opovrgnu, niko njima ne može pomoći.
Last edited by Ciklama on 04 Nov 2013, 12:45, edited 1 time in total.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: DOBOJ: Muž ženu letvom a ona njega nožem

Post by Zagorka » 04 Nov 2013, 12:44

Moj bi ćaća rekao stalno:teško se onom ko dobije.....a ti ganjaj pravdu......
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: DOBOJ: Muž ženu letvom a ona njega nožem

Post by Zagorka » 04 Nov 2013, 12:46

evo jedan primjerčić "sigurne" kuće:


BEOGRAD - Sigurne kuće u Srbiji ubuduće će obezbjeđivati policija, kako bi bezbjednost njihovih štićenika bila podignuta na najviši nivo, najavio je direktor policije Srbije Milorad Veljović.
Veljović je istakao da jučerašnji napad u Sigurnoj kući u Rakovici, kada je bivši muž izbo nožem suprugu, povrijedio njihovo dijete i tri štićenice, predstavlja veliku opomenu i traži "konkretne mjere".
"Suština je da kuće za zaštitu moraju imati neku tajnost, a policija će preduzeti mere da do ovakvih slučajeva ne dolazi. Ako bude potrebe obezbeđivaćemo ih 24 sata", rekao je Veljović novinarima u parlamentu.
On je naglasio da bezbjednost sigurnih kuća mora biti rješavana na sistemski način, te da se u rješavanje tog problema mora uključiti cijelo društvo.

:kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: DOBOJ: Muž ženu letvom a ona njega nožem

Post by Peggy Sue » 04 Nov 2013, 13:44

Lavlje_srce wrote:
paparaci wrote: Nema ajeta koji govori ili zagovara nasilje nad ženom. To je striktno zabranjeno.
Nema potrebe za cinizmom i podjebavanjem.
Ima ajet u suri Nisa.
Ima ajet koji govori i zagovara nasilje nad zenom?????????!!!!!!!!!!!
U soku sam...

Ako zelis da se premjestimo na drugu temu, da porazgovaramo o tome. Kur'an ne propagira nasilje NIKAD, NI PREMA KOME, a kamo li prema zeni.
A "nasilje" koje je spoomenuto u suri Nisa je odgurnuti zenu slamcicom u slucaju da je jako bezobrazna, da ne postuje, da se oholi i ugrozava brak. Nikako samar, nikako udarac, pogotovo ne udaranje letvom!
Image

Ciklama
Status: Offline

Re: DOBOJ: Muž ženu letvom a ona njega nožem

Post by Ciklama » 04 Nov 2013, 13:54

Zagorka wrote:evo jedan primjerčić "sigurne" kuće:


BEOGRAD - Sigurne kuće u Srbiji ubuduće će obezbjeđivati policija, kako bi bezbjednost njihovih štićenika bila podignuta na najviši nivo, najavio je direktor policije Srbije Milorad Veljović.
Veljović je istakao da jučerašnji napad u Sigurnoj kući u Rakovici, kada je bivši muž izbo nožem suprugu, povrijedio njihovo dijete i tri štićenice, predstavlja veliku opomenu i traži "konkretne mjere".
"Suština je da kuće za zaštitu moraju imati neku tajnost, a policija će preduzeti mere da do ovakvih slučajeva ne dolazi. Ako bude potrebe obezbeđivaćemo ih 24 sata", rekao je Veljović novinarima u parlamentu.
On je naglasio da bezbjednost sigurnih kuća mora biti rješavana na sistemski način, te da se u rješavanje tog problema mora uključiti cijelo društvo.

:kafa
Zagorka , jedan od x slučajeva. Ne kažem da su Sigurne kuće spas, one su samo prelazno rješenje, dio procedure.

Vjeruj mi, ima njih koje ne žele biti spašene, pa se same dovedu u opasnost, pored policije i svega. Što sebe, što i djecu svoju. Sve iz ljubavi, jer on nije mislio ozbiljno kad joj je razbio nos ili izbio zub.

User avatar
Alexandar
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 685
Joined: 30 Apr 2013, 10:30
Status: Offline

Re: DOBOJ: Muž ženu letvom a ona njega nožem

Post by Alexandar » 04 Nov 2013, 15:02

Lavlje_srce wrote:
paparaci wrote: Nema ajeta koji govori ili zagovara nasilje nad ženom. To je striktno zabranjeno.
Nema potrebe za cinizmom i podjebavanjem.
Ima ajet u suri Nisa.
eh sad, ne znam gde tocno ima ali secam se da je Black negde naveo nesto u smislu da zenu treba najpre da se opomene, ako ne poslusa da je se lagano udari, a to pokriva ta dva lagana samarcica koje sam pomenuo.

kad smo kod toga, jednom sam upitao tu na forumu zene koje su vernice (nebitno koje vere) kako se mire s polozajem na koji ih je vera osudila, polozajem podredjenim muskarcu u gotovo svemu - inteligenciji, vaznosti, itd .
odgovor nisam dobio a oduvek me to iskreno zanimalo.

hajde ti Lavice, cinis ce razborita, pametna mlada zena s kojom se verujem moze razmeniti koja rec bez histeriziranja, reci koju na tu temu. kako ti sebi opravdavas taj dio o polozaju zene, pogotovo ti koja si, koliko mogu da vidim, dosta samosvesna?

mozete i da premestite ovo da ne ofiramo...

User avatar
Alexandar
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 685
Joined: 30 Apr 2013, 10:30
Status: Offline

Re: DOBOJ: Muž ženu letvom a ona njega nožem

Post by Alexandar » 04 Nov 2013, 15:06

a ti paparaci, dont kil d mesendzer, stono bi se reklo :D
nema govora o cinizmu, krivo si ubrao, samo sam se setio tog navoda.

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: DOBOJ: Muž ženu letvom a ona njega nožem

Post by harlekin » 04 Nov 2013, 18:43

nea tu coeka,udarit tako zenu,i to letvom,jadno..
ja nju da sam zvekno letvom po tikvi i sad bi brojala pticice :cvike

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: DOBOJ: Muž ženu letvom a ona njega nožem

Post by laganini » 04 Nov 2013, 20:24

diće dignut ruku na ženu..ajde da je puknuo nogom...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: DOBOJ: Muž ženu letvom a ona njega nožem

Post by paparaci » 05 Nov 2013, 00:08

Lavlje_srce wrote:
paparaci wrote: Nema ajeta koji govori ili zagovara nasilje nad ženom. To je striktno zabranjeno.
Nema potrebe za cinizmom i podjebavanjem.
Ima ajet u suri Nisa.
znam na koji mislis. ali on ne govori o isiljavanju.

za primjer nam mogu i trebaju posluziti Ejub a.s.:

Ejub, alejhi-s-selam, se zakleo da će udariti 100 štapova ženi nakon što je učinila grijeh, pa pošto mu je Allah, subhanehu ve te'ala, dao lijek da ozdravi i nakon pokazane iskrenosti njegove žene prema njemu, naredio mu je da s njom lijepo postupa i da na njenu dobrotu uzvrati tako što će uzeti snop u kome je uvezano 100 slamčica i udari je jedanput. Na taj način je ispunio svoj zavjet (Sura Sad, 44).
U nekim predajama stoji da je Allah, subhanehu ve te'ala, Ejubovoj, alejhi-s-selam, supruzi vratio mladost i ljepotu kao nagradu za njeno strpljenje i njegu, koju je pružala Ejubu, alejhi-s-selam.


......i naravno Poslanik s.a.v.s. koji izmedju ostalog kaze:

Najbolji od vas su oni koji su najbolji prema svojim ženama!
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: DOBOJ: Muž ženu letvom a ona njega nožem

Post by paparaci » 05 Nov 2013, 00:19

Alexandar wrote:a ti paparaci, dont kil d mesendzer, stono bi se reklo :D
nema govora o cinizmu, krivo si ubrao, samo sam se setio tog navoda.
osjecaj mi kaze da nisam krivo ubrao. ali, nije greda.

kratak odgovor na tvoje pitanje koje si postavio nesto vise imas u peggy-jevom zadnjem postu, kao i u mom.

zena u islamu ima jako visok polozaj i veliku vrijednost. o tome nam sam Kur'an kazuje, kao i vjerodostojne predaje o Muhammedu a.s. dolaskom/objavom Kur'ana zena po prvi put dobija prava za koja su se zene na zapadu izborile prije nekih 30, 40 godina.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: DOBOJ: Muž ženu letvom a ona njega nožem

Post by laganini » 05 Nov 2013, 00:21

nemoj pretjerivat..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Blackhawk
Status: Offline

Re: DOBOJ: Muž ženu letvom a ona njega nožem

Post by Blackhawk » 05 Nov 2013, 08:28

Posto me prozivate, evo ajeta, ali nemoze se nikako izdvojiti taj ajet sam i po njemu se mjeriti.... Jer ima mnostvo drugih stvari koje su recene prije..

O ljudi, bojte se Gospodara svoga, koji vas od jednog čovjeka stvara, a od njega je i drugu njegovu stvorio, i od njih dvoje mnoge muškarce i žene rasijao. I Allaha se bojte - s imenom čijim jedni druge molite - i rodbinske veze ne kidajte, jer Allah, zaista, stalno nad vama bdi. (4:1)

Ako se bojite da prema ženama sirotama nećete biti pravedni, onda se ženite onim ženama koje su vam dopuštene, sa po dvije, sa po tri i sa po četiri. A ako strahujete da nećete pravedni biti, onda samo sa jednom; ili - eto vam onih koje posjedujete. Tako ćete se najlakše nepravde sačuvati. (4:3)

I draga srca ženama vjenčane darove njihove podajte; a ako vam one od svoje volje od toga šta poklone, to s prijatnošću i ugodnošću uživajte. (4:4)

Muškarcima pripada dio onoga što ostave roditelji i rođaci, a i ženama dio onoga što ostave roditelji i rođaci, bilo toga malo ili mnogo, određeni dio. (4:7)

Kada neka od žena vaših blud počini, zatražite da to protiv njih četverica od vas posvjedoče, pa ako posvjedoče, držite ih u kućama sve dok ih smrt ne umori ili dok im Allah ne nađe izlaz neki. (4:15)

O vjernici, zabranjuje vam se da žene kao stvari nasljeđujete, preko volje njihove, i da im teškoće pričinjavate, s namjerom da nešto od onoga što ste im darovali prisvojite, osim ako budu očito zgriješile. S njima lijepo živite! A ako prema njima odvratnost osjetite, moguće je da je baš u onome prema čemu odvratnost osjećate Allah veliko dobro dao. (4:19)

I udate žene, osim onih koje zarobite; to su vam Allahovi propisi - a ostale su vam dozvoljene, ako želite da im vjenčane darove date i da se njima oženite, a ne da blud činite. A ženama vašim s kojima ste imali bračne odnose podajte vjenčane darove njihove kao što je propisano. I nije vam grehota ako se, poslije određenog vjenčanog dara, s njima nagodite. Allah zaista sva zna i mudar je. (4:24)

A onome među vama koji nije dovoljno imućan da se oženi slobodnom vjernicom - eto mu one u vašem vlasništvu, robinje vaše, vjernice - a Allah najbolje zna kakvo je vjerovanje vaše - ta jedne ste vjere.* I ženite se njima, s dopuštenjem vlasnika njihovih, i podajte im vjenčane darove njihove, kako je uobičajeno, kada su čedne i kada javno ne čine blud i kada tajno ne žive s ljubavnicima. - A kada one kao udate počine blud, neka se kazne polovinom kazne propisane za slobodne žene. - To je za onoga od vas koji se boji bluda; - a bolje vam je da se uzdržite! Allah prašta i samilostan je. (4:25)

I ne poželite ono čime je Allah neke od vas odlikovao. Muškarcima pripada nagrada za ono što oni urade, a ženama nagrada za ono što one urade. I Allaha iz izoblja Njegova molite. - Allah, zaista, sva dobro zna! (4:32)

Muškarci vode brigu o ženama zato što je Allah dao prednost jednima nad drugima i zato što oni troše imetke svoje. Zbog toga su čestite žene poslušne i za vrijeme muževljeva odsustva vode brigu o onome o čemu trebaju brigu voditi, jer i Allah njih štiti. A one čijih se neposlušnosti pribojavate, vi posavjetujte, a onda se od njih u postelji rastavite, pa ih i udarite; a kad vam postanu poslušne, onda im zulum ne činite! - Allah je, zaista, uzvišen i velik! (4:34)

User avatar
Alexandar
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 685
Joined: 30 Apr 2013, 10:30
Status: Offline

Re: DOBOJ: Muž ženu letvom a ona njega nožem

Post by Alexandar » 05 Nov 2013, 12:14

Blackhawk wrote:. A one čijih se neposlušnosti pribojavate, vi posavjetujte, a onda se od njih u postelji rastavite, pa ih i udarite; a kad vam postanu poslušne, onda im zulum ne činite! - Allah je, zaista, uzvišen i velik! (4:34)
hvala black :ok

mada mislim da si mogo i prije da se pojavis, ne zbog mene nego onih sto me optuzise da lazem jer ne poznaju dovoljno svoju veru.

iskreno, nije mene briga kolko neko poznaje svoju veru, to je privatna stvar, al sam misljenja da barem treba da poznaje ono oko cega se raspravlja.

sad kad je reseno, jos me zanima odgovor Lavice... mozda da se sve ovo prebaci negde?

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests