Ko su naši prijatelji u svijetu, imamo li ih?

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

Naši "prijatelji"

Sjedinjene Američke Države
8
23%
EU
5
14%
Turska
8
23%
EX-YU zemlje
2
6%
Islamske zemlje
2
6%
Rusija
2
6%
Ne treba nam niko
8
23%
 
Total votes: 35

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Ko su naši prijatelji u svijetu, imamo li ih?

Post by Lebowski » 13 Feb 2014, 14:27

Prijateljstvo u ovom slučaju treba shvatiti kao neko ko nam može pomoći u ekonomskom smislu, biti garant Bosne i Hercegovine, naroda, ko će spriječiti ratove, pomagati koliko može, ulagati novce, sakim ćemo imati razvijene kulturne i svake druge veze. Vjerovatno svako od njih traži i neki interes al nema veze - većina država tako radi, moli za pare, ulaganja - Amerikancima ne smetaju ni Kinezi, Arapi a ni Japanci - pa što ne bi i BiH?

Ko bi to nama mogao biti? Je li EU jedina opcija? Ko bi prvi priskočio u pomoć u slučaju nekog sukoba, agresije?

Možda se diskusija može preusmjeriti na pitanje "Ko su prijatelji Bošnjaka?" jer, realno govoreći, od Bošnjaka najviše i zavisi opstanak i budućnost Bosne i Hercegovine.


Sjedinjene Američke Države - svjetska sila broj 1. Nisu baš omiljeni kod nas ali ako bi oni garantovali sigurnost i imali iskrene, dobre namjere za BiH ne bi nam smetalo. Kažu da im je licemjerna politika ali svakako ih je boje imati na svojoj strani. Kosovo je to najbolje osjetilo.

EU - tome težimo, ekonomski jaki, pomažu ali mi se čini ne i dovoljno. Pitanje je da li nas baš i žele u Evropi, a ima tu i pitanje koje se često postavlja - treba li Evropi "muslimanska" država(iako to BiH nije ali muslimani čine većinu stanovništva) Mislim, da ne bude scenario kao sa Turskom. Ostavili su nas na cjedilu 92. pa pitanje je kako bi postupili da se šta slično desi.

Turska - Predstavlja se kao veliki prijatelj Bosne i Hercegovine, mi ih uglavnom smatramo prijateljima, mnogo ljudi odavdje vodi porijeklo od tamo i obrnuto. Ekonomski, i nemamo neke velike koristi od njih ako uporedimo sa našim komšijama gdje mnogo više ulažu, kako u Srbiji tako i u Hrvatskoj. Imaju veliki potencijal da u narednim godinama budu jedna od vodećih sila u ovom dijelu svijeta. Ekonomija im je dobra, demografski još bolje stoje, saveznici su SAD, imaju i diplomatski utjecaj.

EX-YU zemlje - Donekle prirodno bi bilo da nam budu najveći prijatelji, saveznici, ekonomski partneri, sa njima imamo najjače kulturne veze ali problemi nastaju u historiji ovih prostora, možda njihovoj politici a najveći - unutar BiH, politika dobrog dijela BiH, dva naroda koja Bosnu i Hercegovinu ne doživljava na isti način kao mi i koja ima drugačiju viziju BiH. Zasad od partnerstava u ekonomiji sa njima imamo samo gubitke, služimo samo da kupujemo njihovu robu dok za izvoz ide malo teže - ali to je i naša greška.

Možda neka određena zemlja, Njemačka ili Austrija?

Islamske zemlje - Tu prije svega mislim na Iran, Saudijsku Arabiju, Maleziju, Indoneziju, Katar, Kuvajt. Čini mi se da su pomogli dosta, u ratu pogovotovo, poslije rata opet nedovoljno - izuzev donacija, od kojih su neke završavale ko zna gdje, prioritet im je širenje svog kulturnog utjecaja putem vjere, gradnje vjerskih objekata. Ekonomija - ne ulažu dovoljno.
Diplomatske koristi od njih i nema nešto.

Rusija - Nemamo neko pozitivno mišljenje o njima, ne volimo ih zbog povezanosti sa Srbijom i Srbima(ako ona postoji) ali ljudi imaju novce, ulažu gdje stignu, prisutni su u regionu, u BiH, diplomatski su jaki, vojno također. Problem opet nastaje u BiH i što je neki žele iskoristiti za političke ciljeve.

Ne treba nam niko - idealan scenarij ali i nerealan.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Ko su naši prijatelji u svijetu, imamo li ih?

Post by Spanac_113 » 13 Feb 2014, 14:30

► Ne treba nam niko - idealan scenarij ali i nerealan.

cuj nerealan.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Ko su naši prijatelji u svijetu, imamo li ih?

Post by Spanac_113 » 13 Feb 2014, 14:44

ok, hajd da ne kakim.

► Sjedinjene Američke Države - svjetska sila broj 1. Nisu baš omiljeni kod nas ali ako bi oni garantovali sigurnost i imali iskrene, dobre namjere za BiH ne bi nam smetalo. Kažu da im je licemjerna politika ali svakako ih je boje imati na svojoj strani. Kosovo je to najbolje osjetilo.

da imamo malo jace lobiste tamo dobro bi nam doslo. jednostavno da neko tamo odluci da skuplja politicke poene na 'zastiti' bih i da se postavi 'ograda' oko nekih pitanja.
mada se to niokada nece desiti jer je amerika oprala ruke od nas sa deytonom i danas se tapsu po ledjima kako su to fino odradili.
znaci nista od toga.
ja bi i pored ove opcije stavio nerealan.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120425
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7911 times
Status: Offline

Re: Ko su naši prijatelji u svijetu, imamo li ih?

Post by Krokodil Behko » 13 Feb 2014, 17:25

Spanac_113 wrote:► Ne treba nam niko - idealan scenarij ali i nerealan.

cuj nerealan.

Pa to je to. U principu, niko nikada nije ni trebao doći u Bosnu.
Nikakve seobe i kontra-seobe, nikakve religije, ama baš ništa.

Ali kad već moram birati, neka to budu ili istinski prijatelji ili neke jake zemlje. Nemam ništa protiv toga da to bude USA ili bilo koja druga jaka zemlja. Sumnjičav sam prema ovim Arapima i mislim da nam oni ne mogu biti prijatelji. Oni samo misle na novac. Više bih povjerovao Turcima nego njima.
online

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Ko su naši prijatelji u svijetu, imamo li ih?

Post by Spanac_113 » 13 Feb 2014, 17:38

ma kad bi se mi sabrali malo i presli preko nekih notornih gluposti oko kojih se prepucavamo od 'dobrijeh dana' drzava bi se mogla uredit da bude bombona.
ne treba nam niko drugi samo da skontamo da ako sami sebi necemo, nece nam niko drugi.
svako ko dodje da nam 'pomaze' predstavlja neke tudje interese i nece zrtvovat ni centa badava.

ali... :cudi

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Ko su naši prijatelji u svijetu, imamo li ih?

Post by Lebowski » 13 Feb 2014, 18:49

Mi uopšte nemamo vanjsku politiku. Imamo samo stav to da želimo u EU i NATO a i oko NATO-a se nismo dogovorili u BiH.

Srbija napravi tamo i Inđiji nekakav tehnološki park, izgradiće sve, zaposliti ljude. Šta ih briga čiji je novac..Indijci uložili čini mi se. Dobro Indijcima, dobro za Srbiju, obostrani interes. :cudi
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Ko su naši prijatelji u svijetu, imamo li ih?

Post by Dzagoda » 14 Feb 2014, 00:06

Spanac_113 wrote:ok, hajd da ne kakim.

► Sjedinjene Američke Države - svjetska sila broj 1. Nisu baš omiljeni kod nas ali ako bi oni garantovali sigurnost i imali iskrene, dobre namjere za BiH ne bi nam smetalo. Kažu da im je licemjerna politika ali svakako ih je boje imati na svojoj strani. Kosovo je to najbolje osjetilo.

da imamo malo jace lobiste tamo dobro bi nam doslo. jednostavno da neko tamo odluci da skuplja politicke poene na 'zastiti' bih i da se postavi 'ograda' oko nekih pitanja.
mada se to niokada nece desiti jer je amerika oprala ruke od nas sa deytonom i danas se tapsu po ledjima kako su to fino odradili.
znaci nista od toga.
ja bi i pored ove opcije stavio nerealan.
Baska, Amerika je i kumovala svemu sto nam se desilo, zajedno sa tzv. EU, koju je opet Amerika "napravila" da bi usicarila NWO.

Kako su nas samo fajn "motivisali" da idemo u "trece zemlje" u toku rata. Pre nas je u uredu UN sredinom 1993 stavljena mapa DANASNJE BIH, kao pomagalo da se odlucimo da idemo. A ko upravlja sa UN?
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Ko su naši prijatelji u svijetu, imamo li ih?

Post by komsija » 14 Feb 2014, 00:12

Prijatelji? Pa i oni koje nazivamo prijateljima vezani su za interes inace od prijateljstva nema nista :plavi
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Ko su naši prijatelji u svijetu, imamo li ih?

Post by Rockefeller » 14 Feb 2014, 01:55

Ja i mislim da nije dobro imati prijatelja kao prijatelja u tim političkim vodama po tim našim svakodnevnim šablonima i običajima "ja tebi kad zatrebaš, s ti meni".

Dokle god oni imaju interes braniti Bosnu dobro je. Neće valjati kad je budu htjeli braniti samo zbog milosti. Na nama je da stalno tražimo razloge zašto je bitno biti onakvi kakvi mi hoćemo da smo/budemo i na to ukazujemo. Pa dok ne dodjemo u poziciju da ih možemo i odyebat.

Mislim da je Bosna interes Turske i SAD-a. Ostali su manje bitni.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ko su naši prijatelji u svijetu, imamo li ih?

Post by KOMESAR » 14 Feb 2014, 08:59

Jedini iskren prijatelj BiH je Austrija.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Ko su naši prijatelji u svijetu, imamo li ih?

Post by Sheval » 17 Feb 2014, 20:37

Imam.
Meho u Bostonu,Edo u Miamiu,Alen u Stocholmu,Neda u Zagrebu...

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ko su naši prijatelji u svijetu, imamo li ih?

Post by KOMESAR » 19 Feb 2014, 22:45

Sheval wrote:Imam.
Meho u Bostonu,Edo u Miamiu,Alen u Stocholmu,Neda u Zagrebu...
Moji nisu!
Nedo bog!
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ko su naši prijatelji u svijetu, imamo li ih?

Post by paparaci » 19 Feb 2014, 22:59

nemamo prijatelja. imamo samo neprijatelje i interesdzije.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Ko su naši prijatelji u svijetu, imamo li ih?

Post by Calla » 26 Feb 2014, 13:59

Postoji li ijedna prijateljska zemlja na ovom svijetu ???
Postoji li ijedna prijateljska zemlja u svijetu koja nece sledecih deset godina u saradnji nikakav profit od Bosne traziti ,???


odnosno bi li mogli sa bilo kojom zemljom svijeta pregovarati tako da se u prvih deset godina industrija i ekonomija zemlje Bosne podigne onako,,,bez profitiranja ,,nesto kao prijateljski volonterski rad bez kredita i kamata za pomagajucu zemlju, pa ako uspije ovakav model u porastu nivoa ekonomije i industrije u razbijenoj zemljici i ovaj profit ostane u zemlji i njenim stanovnicima na raspolaganju u Bosni ,tek onda od 11 godine razmisljati o 5 % tnom dobitku za tu dobronamjernu uspjesnu pocetnu prijateljsku ponudu a od 12te godine pomaznog mandata samo na 10%postotni dobitak i to zauvijek ..bez porasta kamate ,,,

eeeee ovakvi prijatelji u svijetu bi nam bili od pomoci ???
Last edited by Calla on 28 Feb 2014, 11:19, edited 1 time in total.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Ko su naši prijatelji u svijetu, imamo li ih?

Post by Zagorka » 26 Feb 2014, 16:41

Ne vidim tu nikog da se puno bakće s nama.......mada ne znam ni sto bi........sto je i bilo prijateljskih posjeta i donacija,sve se pohapalo i shebalo.......
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Ko su naši prijatelji u svijetu, imamo li ih?

Post by Spanac_113 » 26 Feb 2014, 16:48

nasi najbolji prijatelji su Srbija i Hrvatska!

dacina_curica
Status: Offline

Re: Ko su naši prijatelji u svijetu, imamo li ih?

Post by dacina_curica » 26 Feb 2014, 16:51

Ah, kako imamo divne prijatelje :love ne d'o Bog traziti neprijatelje.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Ko su naši prijatelji u svijetu, imamo li ih?

Post by Spanac_113 » 26 Feb 2014, 16:52

sve u jednom :cudi

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Ko su naši prijatelji u svijetu, imamo li ih?

Post by Zagorka » 26 Feb 2014, 16:52

kraj ovakvih prijatelja ne trebaju nam neprijatelji.........spanac se nije umio jutros,ne slusajte ga....
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Ko su naši prijatelji u svijetu, imamo li ih?

Post by Spanac_113 » 26 Feb 2014, 16:58

kako da nisu? pa ljudi maksuz dosli u ameriku da potpisu kako ce se brinut za nas.
eto, nije ni 20 godina proslo od toga a vi vec sto zaboravili sto namjerno smetnuli s uma.
sramota.
pa evo nekidan i Pusicka i Vucic izrazili zabrinutost i fino kazali da se brinu.
gdje su turci?? ni jedne.

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests