Policije i obavještajne agencije u BiH

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Policije i obavještajne agencije u BiH

Post by Bla » 03 Mar 2014, 03:06

Ne vidjeh da ima neki topic posvećen dotičnim, a pretpostavljam da je dovoljno da se ovako generalizuje pod jednu temu pa da se tu strpa ova naša šarolika struktura od kantonalnih, entitetskih do državnih nivoa.

U zadnjih par dana čuh nekoliko teza iznijetih po medijima od strane visokih policijskih dužnosnika pa me to baci u razmišljanje.

Prvo u intervjuu u CD-u Senada Hadžifejzovića se pojavi Edin Vranj, načelnik krim policije Federalnog MUP-a (valjda sam potrefio titulu, uglavnom, tip je bio na čelu tog dijela FUP-a)
kojeg je prije nekoliko dana smijenio Dragan Lukač, direktor FUP-a. I onako, osuo drvlje i kamenje po Lukaču, ali se jednim dijelom i ustezao.

I na neku Senadovu opasku kao možda će te Lukač ipak vratiti na poziciju na kojoj si bio, on kaže da nakon ovog intervjua se to sigurno neće desiti, ali
mislim da vrlo brzo on neće ni biti u prilici da me vraća tamo.

U prevodu, ima neku informaciju zbog koje je uvjeren da Lukač uskoro leti s čela FUP-a.

A onda u emisiji PRESSA na Federalnoj TV koja je emitovana povodom prvog marta vidim Lukača kao gosta Borke Rudić gdje pričaju o nekim neobaveznim stvarima i pred kraj emisije mu
Hanka Paldum dobaci kako loše rade svoj posao, kako bi trebali biti strožiji gdje on pored ostalog izjavi (1h23m) doslovno ovim riječima:

"Idući tjedan ćemo biti u prilici da vidimo na prostoru Federacije neke policijske operacije koje nisu bile prisutne u poslijeratnom periodu."

E sad, zašto je Vranj rekao ono što je rekao, i da li to ima veze s ovom Lukačevom najavom, na što Vranj cilja da će ga osujetiti eventualni veliki igrači ako su oni meta tih
najavljenih akcija, ostaje da se vidi narednih dana.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Ciklama
Status: Offline

Re: Policije i obavještajne agencije u BiH

Post by Ciklama » 03 Mar 2014, 08:59

'dje si Bla bolan? Dugo te nije bilo. :)

Za mene je Lukač - gospodin Lukač. Na njega su bacali drvlje i kamenje kad je došao, ali pokazao je da ima m... i postignutim razultatima pokazao da zna raditi. Npr. na USK je dirnuo osjetljive slučajeve, rasvjetlio neka ubistva itd. Bilo mi je žao kad su "sklonili" iz SIPE, veoma sam se obradovala njegovim dolaskom na mjesto direktora FUP-a.

Koliko će "veliki" i "nedodirljivi" dopustiti da g. Lukač ide daleko ostaje da vidimo "idući tjedan" i sve one koji dolazi :) , ne bih nagađala. :zubi

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Policije i obavještajne agencije u BiH

Post by Bla » 03 Mar 2014, 16:16

FUP-ovo saopštenje za javnost:
http://www.fup.gov.ba/?p=5213
U toku opsežna policijska akcija na području Federacije BiH
03.03.2014.

Federalna uprava policije zajedno sa kantonalnim ministarstvima unutrašnjih poslova od jutros na području Federacije Bosne i Hercegovine provodi opsežnu operativnu akciju kodnog naziva „Sigurnost“. Akcija je usmjerena protiv grupa i pojedinaca nosilaca teškog i organizovanog kriminala. Trenutno se vrše pretresi na preko 150 lokacija.


Akcija se provodi pod nadzorom nadležnih kantonalnih tužiteljstava u koordinaciji Federalnog tužiteljstva, kao i pod nadzorom Tužiteljstva Bosne i Hercegovine.

Akcija je rezultat višemjesečne istrage, te zajedničkih i sinhronizovanih aktivnosti svih policijskih organa u Federaciji Bosne i Hercegovine.

Više informacija će biti dostupno u toku dana.

FEDERALNA UPRAVA POLICIJE
Na vijestima kažu da je već preko 100 privedenih u ovoj akciji i da se radi na nekih dvjestotinjak lokacija.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Policije i obavještajne agencije u BiH

Post by Krokodil Behko » 03 Mar 2014, 17:28

U jednom danu, privedu stotinu kriminalaca, a nisu u stanju da sačuvaju par zgrada tokom demonstracija?
online

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Policije i obavještajne agencije u BiH

Post by laganini » 03 Mar 2014, 17:30

..pa jeli se pitalo išta onog kako ste ga zvali ministar nesigurnosti..:plavi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Policije i obavještajne agencije u BiH

Post by harlekin » 03 Mar 2014, 17:34

Bla wrote:Na vijestima kažu da je već preko 100 privedenih u ovoj akciji i da se radi na nekih dvjestotinjak lokacija.
:cudi
znaci jednog coeka su nasli na dva mjesta :jonas

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Policije i obavještajne agencije u BiH

Post by Bla » 03 Mar 2014, 18:52

Bez namjere da omalovažavam ono što su odradili ili što će odraditi ovih dana, ja sam se u sebi nadao da je najava onog iz druge boldirane rečenice nešto sasvim drugo. Tako da, ukratko, jebo ovo. :oo
aj em duboko disapointed :D
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Policije i obavještajne agencije u BiH

Post by Bla » 03 Mar 2014, 19:58

harlekin wrote:
Bla wrote:Na vijestima kažu da je već preko 100 privedenih u ovoj akciji i da se radi na nekih dvjestotinjak lokacija.
:cudi
znaci jednog coeka su nasli na dva mjesta :jonas
To što si napisao je ekvivalentno onome što je invencija Sir Hiram Stevens Maxima radila po diviziji. :ooo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Policija u BiH

Post by IM_ex » 06 Jun 2014, 01:49

Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv direktora SIPA-e Gorana Zupca


Image


"Optužnica je proslijeđena Sudu BiH na potvrđivanje", rekao je Grubešić.

Zubac je optužen za nesavjestan rad u službi, jer se tokom protesta 7. februara oglušio na zahtjeve za pomoć u zaštiti zgrade Predsjedništva BiH, te odbio angažovati specijalnu jedinicu SIPA-e.

Optužnicu potpisuje državni tužilac Miroslav Marković.

Ukoliko je Sud BiH potvrdi, na optuženičkoj klupi naći će se prvi čovjek Državne agencije za istrage i zaštitu Goran Zubac. I to zato što, za vrijeme demonstracija kojim su zahtijevane nasilne promjene ustavnog poretka Bosne i Hercegovine, nije postupio po zakonima koji obavezuju sva policijska tijela BiH na saradnju sa Direkcijom za koordinaciju policijskih tijela.

Ukoliko se proglasi krivim Zupcu, kako prenose agencije, prijeti kazna od jedne do deset godine zatvora, a istraga o nesavjesnom radu u službi trajala je tri i po mjeseca.
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Tužilaštvo BiH podiglo optužnicu protiv Gorana Zubca

Post by Pasaga » 06 Jun 2014, 06:58

Doso vakat,na tapetu je UCITELJ PLESA.
Ovo je pocetak,klupko se pocelo odmotavati.
Ukoliko bi tuzilastvo savjesno i do kraja razotkrilo ovog gmizavca
javnosti bi se ledila krv u zilama nad saznanjima ko je ovaj gmizavac.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tužilaštvo BiH podiglo optužnicu protiv Gorana Zubca

Post by Bla » 06 Jun 2014, 14:02

Podizane su optužnice protiv mnogih. Ni jedan nije osuđen. Čisto sumnjam da će i ovaj biti.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Tužilaštvo BiH podiglo optužnicu protiv Gorana Zubca

Post by Pasaga » 06 Jun 2014, 17:58

Bla wrote:Podizane su optužnice protiv mnogih. Ni jedan nije osuđen. Čisto sumnjam da će i ovaj biti.
nista novo....
zmija zmiji...oci nevadi....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Tužilaštvo BiH podiglo optužnicu protiv Gorana Zubca

Post by Spanac_113 » 06 Jun 2014, 18:08

Bla wrote:Podizane su optužnice protiv mnogih. Ni jedan nije osuđen. Čisto sumnjam da će i ovaj biti.
opet realno :roll

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Tužilaštvo BiH podiglo optužnicu protiv Gorana Zubca

Post by IM_ex » 08 Jun 2014, 00:29

Bla wrote:Podizane su optužnice protiv mnogih. Ni jedan nije osuđen. Čisto sumnjam da će i ovaj biti.
uf, nemoj tako, Bla
Pomalo je i optimistican upravo taj razlog optuznice.
Npr. protiv Zubca se mogla podici optuznica i zbog najsvjezijeg nemara - pasivnost na spasavanju ugrozenih od poplava.
Vjerujem da Tuzilastvo BiH ima jos aferima na ime Zubca, ali, od svih, najmocnije zvuci odbijanje slanja specijalaca kad je gorila zgrada Predsjednistva.
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tužilaštvo BiH podiglo optužnicu protiv Gorana Zubca

Post by Bla » 08 Jun 2014, 00:55

Vrijeme će pokazati. Bio sam i ja optimističan, tamo nekad do 2005. Prvenstveno zato što sam bio prilično nezainteresovan. A onda sam polako počeo da virim, gledam i obraćam pažnju. :)

U ovakvoj podjeli karata, može se možda pronaći po koje žrtveno janje, ali to je otprilike sve, ništa značajno i totalno nebitno. Niti će žrtveno janje uticati na nešto niti će se šta promijeniti.
S obzirom čiji je Zubac igrač, malo mi je vjerovatno da on posluži kao neka žrtva za zamazivanje očiju. Logičniji su nebitnjakovići za žrtvovanje, kao što je bio npr. onaj nervozni direktor uprave za indirektno oporezivanje Kemal Čaušević. On je klasičan primjer jednog teleta koje je odradilo svoje i završilo karijeru. Ili drugim riječima, nije Zubac bitan sam kao Zubac, nego je bitan zbog toga ko mu čuva leđa i sumnjam da će taj dopustiti da mu se "narušava ugled" dobrog zaštitnika, jer takve stvari onda narušavaju povjerenje među saučesnicima, a što stvara preduslove za poremećaje o kojima govori posljednji pasus. :) U suprotnom, ni Zubac mi ne bi bio ništa dalje, tj. više od Čauševića. Totalno nebitan lik. Bilo njega ili ne, apsolutno svejedno.

A prave ribe su još nedodirljive, jer da bi se s njima igralo, mora doći do tektonskih poremećaja i samim tim da počne pucati po šavovima. Takvo nešto je malo vjerovatno, jer ne postoji ništa na vidiku što bi moglo izazvati takve poremećaje. Ili sam ja slijep, pa ih ne vidim (postoji i ta mogućnost). ;)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Policija u BiH

Post by drugrankovic » 18 Oct 2014, 22:39

srbi su za kazne, ostali se optuže pa puste...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Policija u BiH

Post by STrendzer » 18 Oct 2014, 22:46

drugrankovic wrote:srbi su za kazne, ostali se optuže pa puste...
kazna,bilo koja, je u odnosu na egzekuciju/e pic..n dim

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

SIPA

Post by Maja » 22 Oct 2014, 12:26

SIPA hapsi zbog milionskih malverzacija

Image

MOSTAR - U okviru policijske akcije "Gibraltar" u toku su hapšenja devet osoba osumnjičenih za višemilionske malverzacije, među kojima su i direktori kompanije "Eronet" Stipe Prlić i Zoran Bakula, direktor marketinga Televizije "Pink BiH" Lajla Torlak i suvlasnik Alternativne televizije Darko Aleksić.
Osim njih, u toku su hapšenja i direktora marketinške agencije S.V.R.S.A Nevena Kulenovića, zatim Belme Kulenović, te direktori agencije "Mita" Ejuba Kučuka i agencije "Fabrika" Senada Zaimovića.
Iz Tužilaštva BiH navode da je riječ o osobama osumnjičenim za krivična djela organizovani kriminala, a u vezi sa zloupotrebom položaja ili ovlaštenja, sklapanjem štetnih ugovora, poreskim utajama, pranjem novca i nezakonitim transakcijama u višemilionskim iznosima.
"Finansijskim malverzacijama koje su predmet istrage, budžet BiH je oštećen za višemilionske iznose", navodi se u saopštenju i dodaje da je Tužilaštvo BiH na otkrivanju i dokumentovanju počinjenih krivičnih djela ostvarilo međunarodnu saradnju sa policijom i pravosuđem drugih zemalja, prvenstveno Slovenije i Hrvatske.
U akciji "Gibraltar", koja se provodi od ranih jutaršnjih časova po nalogu Tužilaštva BiH, više stotina pripadnika Agencije za istrage i zaštitu BiH i policijskih agencija, koje pružaju podršku, na terenu su izvršili hapšenja, pretrese na 17 lokacija i privođenja, usmjerena na devet osoba koje su meta ovih aktivnosti.
S obzirom da su aktivnosti u toku, Tužilaštvo BiH u ovom trenutku ne može dati više informacija za javnost i medije.
"Ova aktivnost pokazuje odlučnost Tužilaštva BiH i partnerskih institucija u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, radi uspostavljanja vladavine prava u BiH, u procesu približavanja evropskim integracijama", navodi se u saopštenju.
U medijima se ranije spominjalo da se Prlić, Bakula i Kulenović sumnjiče da su preko kompanija na Gibraltaru izvlačili novca iz "Eroneta".
U ovom slučaju ove godine istragu je vodilo i Tužilaštvo Hercegovačko-neretvanskog kantona, ali se dogodio preokret, jer je Specijalno tužilaštvo Slovenije, koje je vršilo istragu protiv Prlića, Bakule i Kulenovića zbog pranja novca u slovenačkim bankama, preko Tužilaštva BiH zatražilo izjašnjavanje o tome da li će Kantonalno tužilaštvo u Mostaru preuzeti ovaj predmet ili pružiti pravnu pomoć.
"Dnevni avaz" saznaje da je šest osoba Neven Kulenović, Belma Kulenović, Sanjin Kulenović, Stipe Prlić, Lajla Torlak i Zoran Bakula, u akciji SIPA "Gibraltar" pod kontrolom ove agencije, no još nisu uhapšeni. Trenutno se vrši pretres njihovih stanova.
Dva lica među kojima je Senad Zaimović i Sanjin Kulenović nisu evidentirani na svojim adresama, saznaje "Avaz" se iz izvora bliskih SIPA.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: SIPA hapsi zbog milionskih malverzacija

Post by laganini » 22 Oct 2014, 12:30

..zar i kulenović :cudi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: SIPA hapsi zbog milionskih malverzacija

Post by Krokodil Behko » 22 Oct 2014, 12:30

među kojima su i direktori kompanije "Eronet" Stipe Prlić i Zoran Bakula, direktor marketinga Televizije "Pink BiH" Lajla Torlak i suvlasnik Alternativne televizije Darko Aleksić.
Prava stvar. BH Pink nek ukinu odmah, a i ovu alternativnu TV.
Eronet je ionako jedini telekom, čije su usluge skuplje od BH telekoma, a što je moguće samo u teoriji.
online

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests