BiH pred najezdom hiljada migranata

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Zagorka » 29 Jun 2018, 23:37

Chloe wrote: 29 Jun 2018, 19:56 Zabranili su mi dolazak u kamp. Al` evo nađem ja način da se dokrajčim.
Ko bona? Zasto?
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Chloe » 30 Jun 2018, 08:45

Zagorka wrote: 29 Jun 2018, 23:37
Chloe wrote: 29 Jun 2018, 19:56 Zabranili su mi dolazak u kamp. Al` evo nađem ja način da se dokrajčim.
Ko bona? Zasto?
Porodica, ekipa iz emausa ... :cudi Crkajem za onom djecom. Bebaćima posebno. A nisam ionako dobro.
Onda, odnese im sve .... :grana
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Nice try » 01 Jul 2018, 09:32

Chloe wrote: 30 Jun 2018, 08:45
Zagorka wrote: 29 Jun 2018, 23:37
Chloe wrote: 29 Jun 2018, 19:56 Zabranili su mi dolazak u kamp. Al` evo nađem ja način da se dokrajčim.
Ko bona? Zasto?
Porodica, ekipa iz emausa ... :cudi Crkajem za onom djecom. Bebaćima posebno. A nisam ionako dobro.
Onda, odnese im sve .... :grana
Daleko sam od toga svega,ali nije mi lako čuti o tome,zamišljam,razumijem ih. Kako je još svaki dan gledati u te ljude? Ne znam,svijet je grozno mjesto.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Chloe » 01 Jul 2018, 09:44

Juče izlazim iz trgovine sa kćerkama, prilazi mi dječak, pozdravlja i nudi pomoć da mi odveze kolica sa stvarima u gepektu I istovari. Ioanko bih mu dala para, pa onda i pustim da preuzme stvari.
Nice, lijep kao lutkica, ima 17. godina, Sirijac, roditelji su tamo. Nešto para rodbina nakupila da pređe njima u Njemačku. Dva puta probao, svaki put bez para ostaje, bez mobitela ... ne može insan biti imun ni na tu veliku djecu a kamo li malenu.
Jutros hladno, kiša, prvo se sjetim tog naroda u kampu.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by storm » 01 Jul 2018, 10:00

Ovo ce biti tesko, imam dojam.
Kod mene tada je bila nekako laksa situacija, iako je dnevno i 10-15.000 migranata prošlo kroz drzavu.
No put dalje je bio otvoren, te nakon opskrbe i nije bilo drugih problema.
Ne samo da više nece primati, nego rasporedjuju pristigle tada, nazad u neke zemlje.
Spremite se na to stanje.
Pojedinacno ce prolaziti krim putevima...masovno više ne.
A eu sama vise ne zna sto bi...ojacala je bagra populisticka, raznofobna, desnicarska, mnoge se drzave prave mutave, fake news plase i frustriraju ljude...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Mutevelija » 01 Jul 2018, 10:02

Zagorka wrote: 29 Jun 2018, 23:35 Iz mog iskustva (nisam najstarija ali nije ni maleno), kad su u pitanju stavovi prema migrantima, i generalno pomaganju, najvise osudjuje najnepismenija i najgluplja kategorija ljudi.

Nit oni znaju gdje dodje sirija ni ko ima u kampu nit su zakoracili nit su s kim pricali ali viču iz glasa da te ljude treba pobit zatvarat vracat ko da je njima zivotni san ostvaren dolaskom kod nas.

Pa oni su bili za nas gospoda. Gdje sad zive? Sjebali im drzave i rastjerali ih ali najgore sto im se moglo desiti je da kroce nogom na balkan.

Tu se ljudi boje, čega- nisu sigurni, treba ih se pazit vele, zasto- nisu sigurni, nesto ce donijet lose vele, sta- nisu sigurni a strah potiče od neznanja.

Osim toga prvi put u historiji se zadnji jadov na ovom tlu osjeca superiornim pa samim tim i pozvan da kaze misljenje. Ko reko bi insan ima cime misliti.


Ja kako sam starija puno sam osoba prekrizila kad ima vidim stavove. Sta ce mi ljudi koji preziru neciju nesrecu.

Da je da dolaze Arapi e to vidis valja. To sto im je mentalitet gori od ovih nema veze i to sto trose pare ovih ljudi ( i oni i amerikanci) nema veze. Novac je novac sta fali sto je krvav.

"Sve bi ja te kineze nazad u japan".

E toliko znaju.
Super sto tako razmisljas .
Sarajevo sljedeća destinacija :pusi u vecem broju naravno.
Vi vidite samo humanu stranu price a politicku ne vidite, kad se kaze da je BiH siromašna drzava ne kaze se dzaba, nece ovo na dobro izaci, tu cak ne pomaze ni panislamizam, cujem vec smekaju Bosanske u minicimai okreću se za njima aferim
Jednom kad kulminira sve bit ce kao u Njemačkoj, a i njihovi su muskarci bolji od Bosanaca i Hercegovaca, znaju tretirati zene kako ovi vole.
Sve u svemu :citire volim gledati nastavak ove price.
Last edited by Mutevelija on 01 Jul 2018, 10:07, edited 1 time in total.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26333
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14218 times
Been thanked: 3768 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Veca » 01 Jul 2018, 10:04

...meni se eu pocela gaditi!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80122
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11329 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by spacebound » 01 Jul 2018, 10:08

Nekad su to gospoda bila.Uniste im zemlje, donesu ratove, a onda otresu ruke, nije njihov problem :(
I jesam li rekla koliko mi naslov teme bode oci, nisu stetocine - glodari, skakavci... pa da bude najezda.Bilo bi dobro promijeniti ga.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by storm » 01 Jul 2018, 10:09

Veca wrote: 01 Jul 2018, 10:04 ...meni se eu pocela gaditi!
Znas sta je problem?
Eu je trgovinska, gospodarska zajednica...a ne kompaktna cjelina kao recimo usa...koja djeluje unitarno, vojno itd
Bruxelles kaze Orbanu primiti ces ih...on kaze necu, sagradi zid a ovi blenu...i tako redom.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Mutevelija » 01 Jul 2018, 10:10

Meni ne predstavljaju problem ali ce predstavljati curama koje se oskudnije oblace :hihi, kolko su Bosnjaci " zatucani" za Evropsko podneblje,Arapi Sirijci i Turci su jos vise, bit Ce tu i trcanjaa za zenama, samo da se pojavi veci broj.
Napisa ovo 1 jula 2018 godine, nekad cu se citirati, nek ostane
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by storm » 01 Jul 2018, 10:15

spacebound wrote: 01 Jul 2018, 10:08 Nekad su to gospoda bila.Uniste im zemlje, donesu ratove, a onda otresu ruke, nije njihov problem :(
I jesam li rekla koliko mi naslov teme bode oci, nisu stetocine - glodari, skakavci... pa da bude najezda.Bilo bi dobro promijeniti ga.
Nebitno jesu bili gospoda ili ne...
Pocela je sssr, nadovezao se usa sa interesima...pojedine zemlje eu minorne su u tim utjecajima a ispadaju jedini duzni i krivi...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80122
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11329 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by spacebound » 01 Jul 2018, 10:18

Hajd razmotri i drugi dio mog posta :cvijece

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Mutevelija » 01 Jul 2018, 10:18

Nesto se Socrates obazruo na moj post da neki migranti imaju vise novca i luksuza od nekih stanovnika u BiH, kaze zasto ni imali manje, izvini tebra ali ako posjedujes vise sredstva od prosječnog stanovništva ti onda nisi toliko ugrožen, emocije su ovde najbolj manipulacija.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by storm » 01 Jul 2018, 10:21

spacebound wrote: 01 Jul 2018, 10:18 Hajd razmotri i drugi dio mog posta :cvijece
Neam ja tu pristupa alatima :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Mutevelija » 01 Jul 2018, 10:33








Taharrush, also known as the 'rape game', is a game believed to have originated in Arabic regions and involves women surrounded by groups of men in crowds and sexually assaulted. In an article in the Daily Mail it was said to be a reference to flirting but the meaning changed after the 2011 revolution in Egypt.

'There remains debate about what defines 'taharrush' - some still insist it is a reference to flirting - though scholars argue its definition changed after the attacks seen in Egypt from 2011 onward.' - Daily Mail:

'The Arab phenomenon first came to the attention of the Western world when South African reporter Lara Logan, working for CBS, was set upon by a large group of men while reporting on celebrations in Tahrir Square, Egypt, in 2011.' - Daily Mail:

Lara Logan, the CBS reporter that was the victim of an attack in Egypt in 2011, also went on to describe what happened to her in the horrifying ordeal:

'Logan recounted her ordeal in Egypt several months later on a 60 Minutes broadcast, describing how the baying crowd 'raped me with their hands'.

The 44-year-old revealed terrifying details of the 40 minute-long February attack in Cairo's Tahrir Square, including how she became separated from members of her crew after someone in the frenzied 200-strong crowd shouted 'Let's take her pants off.'

She said: 'Suddenly, before I even know what's happening, I feel hands grabbing my breasts, grabbing my crotch, grabbing me from behind. I mean, and it’s not one person and then it stops, it's like one person and another person and another person.' - Daily Mail:

It was more recently brought to light during the December 31st Cologne attacks in Germany where police believe a mob of around 1,000 men who were reportedly North African and Arab asylum seekers, attacking women and in some cases robbing both men and women. By the end of January 2016 over 1,000 cases had been reported with over 40% involving sexual assaults. -


A quick search of 'Taharrush' will yield dozens of pages of information and videos on the Muslim phenomenon. Here's one of the first YouTube videos I watched on it - YouTube: . I thought I read the women's voice narrating it was a women who was a victim of Taharrush and decided to speak out on it. I can't find evidence of that so it's only speculation. Regardless, the video is chilling and very disturbing.

So in essence, what Taharrush is, is when a large group of Muslim men surround a female or females and systematically isolate them from any colleagues and then begin to pull any clothing off the victim(s) while attacking them physically and sexually. This usually includes both groping and rape by multiple attackers.


:ćitire
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Nice try » 02 Jul 2018, 15:51

Chloe wrote: 01 Jul 2018, 09:44 Juče izlazim iz trgovine sa kćerkama, prilazi mi dječak, pozdravlja i nudi pomoć da mi odveze kolica sa stvarima u gepektu I istovari. Ioanko bih mu dala para, pa onda i pustim da preuzme stvari.
Nice, lijep kao lutkica, ima 17. godina, Sirijac, roditelji su tamo. Nešto para rodbina nakupila da pređe njima u Njemačku. Dva puta probao, svaki put bez para ostaje, bez mobitela ... ne može insan biti imun ni na tu veliku djecu a kamo li malenu.
Jutros hladno, kiša, prvo se sjetim tog naroda u kampu.
Preteško je to gledati,još kad se vežeš i razgovaraš s nekim. Znaš za pojedinačne slučajeve, pitaš se, čekaš,žališ skupa s njima.
Cijeli svijet je naopako postavljen.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Chloe » 05 Jul 2018, 09:51



Storm
Behko
Soc

Šta vi velite na ovo?
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120135
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6878 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Krokodil Behko » 05 Jul 2018, 10:14

Pa to je već poznato. Srbija ih šalje ovamo, kako bi krenuli s onom pričom o naseljavanju radikala i radikalizaciji Bošnjaka, pošto im više niko ne vjeruje u priče o hiljadama militantnih vehabija.

I to će na kraju ostati jalov posao, pošto su nekako Bošnjaci viđeniji u Evropi i od Srba i od Pronositelja, bar ako govorimo o političarima, prilikom čega trewba istaći, da je to obzirom na korumpiranost u regiji, rezultat tog nekog solidarisanja zbog ratnih žrtava, a ne zbog toga što su naši političari dobri.

Na kraju krajeva, izborna je godina i nije lođe da se uz pomoć migranata, dodatno galvaniziraju Srbi u RS, još malo preplaše, kako bi glasali za starog dobrog Dodika.
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Chloe » 08 Jul 2018, 11:23

Migrant sit, a patke na broju

BLOG
7. juli 2018

Prema izvorima koji su željeli ostati anonimni, primijećen je novi hobi među migrantima - love divlje patke i potom ih roštiljaju; vijest je, naravno, lažna.
Image

Piše:Adis Nadarević

Razumljivo je da su izvori vijesti željeli ostati anonimni, iz opravdanog straha od nemilosrdne osvete afganistanskih patkoždera, piše autorReuters
Stanovnici Bosne i Hercegovine su u posljednje vrijeme navikli da im iz Unsko-sanskog kantona stižu dramatične vijesti i svjedočanstva o aktuelnoj krizi s migrantima iz Azije i Afrike. Jedna od takvih vijesti je i da se ovih dana u središtu grada Bihaća, u mahali u kojoj sam i sam odrastao, utopio dvadesetpetogodišnji migrant iz Pakistana. Ako ste mislili da je to top-vijest ove sedmice glede migrantske krize u Krajini, poprilično se varate.

Hudi Pakistanac se navodno utopio u pokušaju da prepliva s jedne obale Une na drugu, i to je – uz napomenu da njegov identitet još nije utvrđen – manje-više sve što se ove šture vijesti tiče. Na slikama koje su pratile vijest moglo se prepoznati da se nesreća desila otprilike tamo negdje između one dobro poznate četiri topole i one livadice gdje smo kao djeca igrali lopte protiv vršnjaka iz Tuk-mahale. I - to je to. Nije pisalo ni da je vijest šokantna, ni da su Bišćani njome zgroženi... Ništa osim natuknice da se radi o "još jednom nesretnom slučaju", što – ruku na srce – utapanje u Uni i jeste.

No, vijest koja je označena oznakom ŠOKANTNO i za koju je naglašeno kako je zgrozila Bišćane došla je dan nakon što nesretni Pakistanac nije uspio dosegnuti daleku obalu Midžić-mahale i donosi nam potresno svjedočenje o barbarizmu neviđenom na potezu od Ripča, pa sve do Srbljana. Prema izvorima koji su željeli ostati anonimni, primijećen je novi hobi među migrantima, a to je (čitatelji sa slabijim želucem nastavak rečenice čitaju na vlastitu odgovornost) da love divlje patke i potom ih roštiljaju. Ovaj, kako se suptilno navodi, migrantski "hobi" navodno upražnjavaju isključivo migranti iz Afganistana, koji patke mame kruhom, a potom ih valjda hvataju za vratove, kolju, čerupaju i roštiljaju.

Bez potvrde vijesti

Love patke. Patkice. Naše patkice. Iz hobija. Patke koje su onomad svojim glasanjem spasile Bihać od najezde Turaka. I zato ih Bišćani vole. Okej, svako ko poznaje historiju Bihaća zna da ga nisu tada spasile, nego su tehnički samo odgodile ulazak Hasan-paše Predojevića u grad... Ali, Afganistanci jedu simbol bosanskog grada – patke?! I to samo Afganistanci, ostali valjda ili imaju nekog odgoja i respekta prema pačjoj historiji Bihaća, ili jednostavno ne šmekaju pačetinu. Ili je ne vole sa roštilja, onako kako je pripremaju Afganistanci, kako se to može vidjeti na snimcima koji... Čekaj malo, kako to da nema snimka, ili bilo kakvog drugog dokaza koji bi potvrdio ovu vijest?

Razumljivo je da su izvori ove vijesti željeli ostati anonimni, iz opravdanog straha od nemilosrdne osvete afganistanskih patkoždera, koji redovno čitaju bosanske dnevne novine i prate šta se o njima piše. Ali, zar ne bi isto tako bilo razumljivo da je neko u današnje doba, kada svi u džepovima imamo kamere visoke rezolucije, uhvatio barem kakav mutan video na kojem par likova opušteno ćaskaju na tečnom paštunskom dok glođu batake unskih patkica? Ili makar snimio fotkicu migranta koji čerupa tu zlosretnu živinu? Ili da je neko pokazao barem pepeo na poprištu veselog migrantskog roštilja?

Dakle, iako postoji mogućnost da se neko samo našalio s novinarima, koji su potom naivno plasirali ovu vijest, izvjesnije je da je antimigrantska histerija stvarno počela prelaziti svaku razumnu mjeru, i to je očigledno u izvještajima o svemu što je vezano za migrantsku krizu. Uzmemo li čak i da je "slučaj patka" stvaran i da nije riječ o običnoj novinarskoj patki, način na koji se o njemu govori na više nivoa je sporan i ukazuje da ovo društvo uistinu ima daleko veće probleme od migrantskog patkocida.

Pridošlice koje jedu 'simbol grada'

Ako u prvoj aproksimaciji uzmemo da migranti stvarno jedu unske patke, ne bi li vijest trebala biti o tome kako na rubu države i društva imamo ljude koji su toliko očajni da u urbanoj sredini love hranu da bi preživjeli? Ili, na idućem nivou, da živimo među ljudima koji su u stanju gledati očajnika kako hvata, davi i prži divlju patku, umjesto da ga nahrani?

Da ne govorimo o nekim drugim nivoima društvene i građanske svijesti, gdje "Bišćani, koji vole i poštuju svoje patke", mirno gledaju kako im pridošlice jedu "simbol grada" i ništa ne poduzimaju da to spriječe? Zar građaninu koji voli i poštuje svoju patke i želi ih zaštiti nije građanska dužnost da patkožderstvo lično spriječi ili prijavi policiji? Naročito u doba lovostaja, koji, kad je o patkama riječ, traje do septembra.

Nije vijest da ljudi možda iz nužde jedu divlju perad, nije vijest da ljudi možda mirno gledaju druge ljude kako skapavaju od gladi, niti je vijest da građani ne prijavljuju devijantno ponašanje nadležnim institucijama... Vijest je – eto – da migranti, konkretno Afganistanci, tamane patke iz hobija. Isto kao što je prošlog mjeseca bila vijest kako su migranti silovali djevojčicu u gradskom parku, o čemu, začudo, ništa nisu čuli u policiji ili kantonalnoj bolnici. Isto kao što je bila vijest da pljačkaju kuće i da su krivi za lošu turističku sezonu.

Zašto ne odu na janjetinu?

Ne znam za vas, ali znajući sve ono što se priča o migrantima, meni ova priča ima još nekih nelogičnosti. Recimo, ako znamo da oni svi imaju puno para i nosaju najnovije iPhone – zašto roštiljaju patke, umjesto da odu na, recimo, janjetinu? Da sam ja migrant i da imam keša, kao što se govori da ga oni imaju, lijepo bih otišao na janjetinu, i to ne bilo gdje, nego kod Seje u Ljusinu. Svako ko je ikada probao pačje meso zna koliko je ono žilavo i da je janjetina stoput bolja i ukusnija.

Dalje, ako su siromašni i lijeni, kako se priča – zar im nije lakše ukrasti ili isprositi nešto siće za piletinu, koja košta svega dva-tri eura po kilogramu u svakom marketu? Da sam ja siromašni i lijeni migrant iz Afganistana, našao bih negdje euro-dva, utalio se s kakvim Palestincem za kokoš popola i, umjesto da hvatam, čerupam i roštiljam žilavu patku, frigao bih utovljenu koku.

I zbilja, kad smo kod kokošiju, postavlja se pitanje zašto migranti u Bihaću love divlje patke kad uz dosta manje truda mogu negdje u Privilici naći kakvu koku živičarku pogodnu za roštilj?

Naravno, ne treba stvari mjeriti prema sebi i ovdje se samo pokušavam staviti u situaciju u kojoj se nalazi prosječan migrant iz percepcije naših ljudi. Onih ljudi čije mišljenje pokušavaju oblikovati mediji, koji misle da im je veći šok glasina o roštiljanju patkica, nego vijest o smrti ljudskog bića koje je u 25. godini prešlo pola svijeta u potrazi za boljim životom. I onih ljudi koji neće dopustiti da ih lažne vijesti učine ili predstave gorima nego što jesu.

'De sendvić, bujrum kajmakuše'


Zato, pošto vjerujem da mediji moraju biti odgovorni i činiti društvo boljim, kao odgovor na širenje nepouzdanih i neprovjerenih vijesti o migrantskom patkožderstvu, a u cilju poticanja društveno odgovornog i poželjnog ponašanja, na usvajanje dajem sljedeće:

Kratko uputstvo za ponašanje ukoliko vidite migranta koji hvata patku na Uni:

1. Uzviknuti: "Pušćaj patku!"

2. Ukoliko patka nije puštena, ponoviti uzvik nekoliko puta, uz eventualni dodatak psovke ili prijetnje policijom

3. Uz riječi "Hir, tejk sendvić or ćiz paj", na engleskom, ili "De sendvić, bujrum kajmakuše", na tečnom krajiškom toplom govoru, nahraniti migranta u svrhu izbjegavanja ponavljanja sličnih situacija

I migrant sit, a patke na broju, pa jel'.

Stavovi izraženi u ovom tekstu autorovi su i ne odražavaju nužno uredničku politiku Al Jazeere.

Izvor: Al Jazeera
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80122
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11329 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by spacebound » 08 Jul 2018, 11:48

Zaosno je kako je lako i jednostavno manipulisati masama.Lazna vijest dvije i posao odradjen :(

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests