Ustavni sud BiH, Sud i Tužilaštvo BiH

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by dr laganini » 01 Dec 2016, 18:18

..ma opće ne želim privilegije za nikoga ..ništa više od ovoga..al uliće se voda i bošnjacima u uši ako već nije krenula.. :ok

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by Vladimir RUS » 02 Dec 2016, 16:08

Ustavni sud BiH je jedna izopačena i degenerisana institucija kojom upravljaju stranci sa licemjernim kriterijumima i standardima. Isto to važi za Sud i Tužilaštvo BiH koji jedne puštaju, a druge drže duže vrijeme u pritvoru. Još kada na to dodamo i nerad na raznim predmetima i neimunost na pritiske, kao i podobnost korupciji, da se vrlo lako doći do zaključka da je kompletno BiH pravosuđe u veoma haotičnom stanju i da pod hitno je potrebna temeljita reforma koja bi odvojila žito od kukolja, ako tu uopšte ima žita. :cudi

Nakon SNSD-a i Dragan Mektić se uključio u polemiku u vezi rada Suda i Tužilaštva BiH što znači da nešto debelo nije u redu sa istim čim je uspio da ujedini neujedinjivo (Dodika i Mektića) no džaba Bakirovim Bošnjacima i licemjernim sudijama.

http://lat.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=232777

http://lat.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=232745

http://lat.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=232752

http://lat.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=232806

http://lat.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=232790

http://lat.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=232789

http://lat.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=232758

Tako je.

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by dr laganini » 02 Dec 2016, 16:12

..slazem se sto se suda tice..

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by Vladimir RUS » 02 Dec 2016, 17:03

Uskoro primjeri "pravosudne mafije" u BiH

Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara BiH Dragan Mektić je u razgovoru za N1 rekao da sa sigurnošću može reći da u BiH postoji "pravosudna mafija" i da će to naredne akcije potvrditi.

Image

"Mi u kontinuitetu izvjesno vrijeme pratimo i provjeravamo i nadziremo taj proces. Ne samo služba za strance nego u saradnji sa drugim inspekcijskim službama. Očito je da se neko ne pridržava zakona i da se pravi zloupotreba prilikom kupovine nekretnina. Ja mogu da kažem što se tiče stranih investitora ja ih pozivam i ovaj put da dođu, da im garantujemo zaštitu investicija posebno glede dolaska kapitala, stranih vrijednosti ali nećemo dozvoliti zloupotrebu propisa u BiH", kazao je Mektić.

Ministar sigurnosti BiH je dodao da je ovdje riječ o "pokušaju da se domogne teritorije BiH".

"Ovdje se praktično radi o kupovini o otuđenju naše teritorije. Pojedinci na razne načine žele da se domognu samo prostora i teritorije, bez ikakvog plana ili nečeg od čega BiH može imati korist. Mi to moramo spriječiti od koga god dolazilo. Ove aktivnosti će se raditi još izvjesno vrijeme i mislim da ćemo naći način da spriječimo zloupotrebu nekretnina na prostoru BiH", dodao je.

Istakao je da je pravosuđe u krizi i problemima, a da je Tužilaštvo spomenuo "samo kao primjer".

"Ja govorim o pravosuđu koje je u krizi, problemima, korupciji a istakao sam možda Tužilaštvo kao najgori primjer jer u njihovoj nadležnosti se očekuje najoštrija borba protiv kriminala i korupcije. Oni moraju da budu oštrica u toj borbi. Njihovi odgovori da se podriva povjerenje; mislim da povjerenje ne postoji i da treba promijeniti sistem rada u pravosuđu i tek onda pričati o povjerenju".

Mektić je rekao da VSTV ni u jednom momentu nije demantovao njega, nego da su davali "paušalne izjave".

"U oglašavanju VSTV-a ste mogli vidjeti da oni ni u jednom momentu ne demantuju mene nego isključivo daju neke paušalne izjave da se radi o narušavanju odnosa, nezavisnoti pravosuđa. Treba jedna ozbiljna reforma da se dođe do uspostave vladavine prava, a korupcija i kriminal su se ozbiljno uvukli u pravosudne institucije".

Rekao je da pravosudna mafija postoji i da će to javnost uskoro vidjeti na mnogim primjerima.

"To ćete uskoro vidjeti na još nekim primjerima i vidjećete da je korupcija itekako uključena u pravosudne institucije. Ja konačno mogu reći da postoji pravosudna mafija. Nakon nekih saznanja koja imam i kad se sve poveže, to daje obilježje pravosudnoj mafiji".

(N1)
(Foto: BN televizija)

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by Vladimir RUS » 02 Dec 2016, 17:37

Vlast zapošljava porodice tužilaca

Tužilac Lokmić-Misirača je zamjenica glavnog tužioca Tužilaštva BiH i dugogodišnja uticajna potpredsjednica Visokog sudskog i tužiilačkog savjeta, a njen sin Boriša, sve doskora, živio je u Češkoj.

Image

Ako je suditi prema posljednjim imenovanjima direktora iz reda Saveza za bolju budućnost BiH, prioritet na kadrovskoj listi Fahrudina Radončića, bez sumnje, imaju članovi porodica državnih tužilaca.

Nakon što je za direktora Međunarodnog aerodroma Sarajevo, na prijedlog SBB-a, postavljen Armin Kajmaković, suprug državng tužioca Diane Kajmaković, koja je dobila laskavo priznanje „Ličnost godine“ Dnevnog avaza, Fahrudin Radončić je prije tri mjeseca zaposlio i sina njene koleginice Jadranke Lokmić-Misirača.

Tužilac Lokmić-Misirača je zamjenica glavnog tužioca Tužilaštva BiH i dugogodišnja uticajna potpredsjednica Visokog sudskog i tužilačkog savjeta, a njen sin Boriša, sve doskora, živio je u Češkoj.

Prema informacijama „Slobodne Bosne“, Boriša Misirača je u Češkoj radio u firmi Miodraga Škrbića, bliskog prijatelja njegovih roditelja, ali i Zlatka Lagumdžije, koja se, kao što je poznato, našla pod istragom Tužilaštva BiH, u aferi „Milbauer“.

Prema informacijama iz Tužilaštva BiH, u istrazi oko sumnjivog izbora firme za štampanje ličnih dokumenata građana BiH, kao zaposleni Škrbićeve kompanije saslušan je i Boriša Misirača, što je bio glavni razlog da se on ekspresno vrati u Sarajevo.

Na novi posao, međutim, sin tužioca nije dugo čekao, budući da je već 9. septembra ove godine, prije okončanja konkursne procedure, naprasno imenovan za vršitelja dužnosti direktora Operatora za obnovljive izvore energije i efikasnu kogeneraciju Federacije BiH.

Odluku o imenovanju Boriše Misirače potpisao je federalni premijer Fadil Novalić, formalno na prijedlog članova Upravnog odbora, a zapravo na zahtjev SBB-a Fahrudina Radončića.

U međuvremenu je Komisija za izbor i imenovanje direktora Operatora za obnovljive izvore energije i efikasnu kogeneraciju raspisala javni konkurs, ali nije teško pretpostaviti ko će, najkasnije za mjesec dana, biti izabran na tu funkciju.

Kao što, uostalom, nije teško odgonetnuti zašto je Fahrudin Radončić, među mnogobrojnim članovima svoje stranke, za direktora Operatora za obnovljive izvore energije štitio sina potpredsjednice VSTV-a?!

(SB)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by Krokodil Behko » 02 Dec 2016, 19:19

I danas su, licu pravde privedeni neki Bošnjaci. Ni manje ni više, nego dva kantonalna tužitelja.
Ok, sve ostaje po starom, "unitarističko-isilistički sudovi", bez razloga hapse Srbe i Hrvate, a svi znamo da su oni 100% pošteni, jelde?

Nije bolest, sve što boli.

Vladimire, šta bi sa specijalnim tužilaštvom RS i istragom afere 2 papka?
Đe radi Željkin sin itd?
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by Krokodil Behko » 02 Dec 2016, 19:20

Eh da, i danas jed uhapšen neki Srbin, pod optužbom za ratne zločine i to u Srbiji.
Ali to više nije vijest, pa mrsko mi sad detaljizirati. Ove sitnije zločine -20 pobijenih ili silovanih, na žalost, ne možemo in pobrojati.
online

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by Vladimir RUS » 02 Dec 2016, 19:26

Pa da, nastavlja se stara praksa da na 1-2 nebitna Bošnjaka pohapse nekoliko Srba. To je pravda kakvu je vide bošnjački kadrovi i međunarodna zajednica. I sam si potvrdio ono o čemu se priča godinama. Jednakopravnosti pred Sudom i Tužilaštvom BiH nema. To se vidi i to će morati kad-tad biti promjenjeno. To se najbolje vidi na upravo broju osuđenih Srba za ratne zločine naspram broja osuđenih Bošnjaka za isto krivično djelo (ako je iko od Bošnjaka osuđen za zločine nad Srbima). Ja se nadam da "pravi" posao tek slijedi pošto sada je državno pravosuđe veoma providno. Hoće da budu neutralni, a rade maltene sve po starom. E pa ne može tako. Džabe krečite kad moraće doći kad-tad do ozbiljne reforme državnog pravosuđa.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by SPINERKA » 08 Dec 2016, 13:01

Ispovijest / Hanka Paldum: Moj sin je osuđen na veliku kaznu samo zato što sam mu ja majka :DD
Pjevačica Hanka Paldum prvi put otvoreno govori o porodičnoj drami koja je nastala zbog toga što je Mirzad Brkić, njen sin, u zatvoru.

Njen nasljednik osuđen je na dvije godine zatvora zato što je prije dvije godine automobilom udario tri pješakinje, od kojih su dvije bile teško povrijeđene.

Brkić je istog trenutka podvrgnut testu na narkotike, a u krvi mu je konstatirano prisustvo psihoaktivne supstance amfetamin. Hanka, kao i svaka majka, brani sina i smatra da je kazna koju je dobio stroga.

„Teško mi je kao što bi bilo svakoj majci, ali tu emociju držim za sebe. Mnogi moju nesreću zloupotrebljavaju, ali se ne osvrćem na tako nešto. Moj sin je dobro, u jednu ruku, iako ne može biti dobro, zato što je u zatvoru. On je osuđen na dvije godine zatvora zbog saobraćajne nezgode koju je počinio. On služi svoju kaznu i, nasreću, nije bio teže povrijeđen.

Svi su napravili da je on jedan zločest momak, a osuđen je na tako veliku kaznu samo zato što je sin Hanke Paldum. Mnogi su mi rekli da za to što je počinio nije trebalo ni godinu dana da dobije. Svakom djetetu je teret kada mu je roditelj poznat i popularan jer tada presuđuju drugi aršini“, kaže Hanka za Alo.rs.

Njen nasljednik je pod stalnim nadzorom psihijatara zbog ranijeg konzumiranja narkotika.

„Posjećujem ga stalno“, kaže Hanka, koja nikada u javnosti nije pričala o ovom nemilom događaju, koji je sudski zaključen tek ove godine.

Ona kaže da, pored svega što joj se desilo, želi samo mir u narednoj godini.

„Želim da sve negativno nestane i da se ne ponovi, želim mir i ljubav, da se ljudi dozovu pameti. Svako treba pozitivno da razmišlja i da brine o svojoj duši i biću, pa tek onda o drugima. To je formula dobrog života i svakom ko je poštuje bit će ljepše i lakše da korača u budućnosti. Ako uzvraćamo na isti način nekim ljudima, onda se sve to nagomila, pa se vrati kao bumerang: dobro duplim dobrom, a loše još lošijim“, kaže Hanka i nastavlja:

„Moja duša je dobra i imam pozitivnu energiju, svakom u životu želim bolje nego sebi, pa mi se mnoge stvari vraćaju kao nagrada. Bez obzira na to šta vam se desi, čovjek mora da živi i razmišlja kako će dalje. Život je splet mudrosti, dobročinstava i pozitivne energije. To vas profiliše da znate da odaberete ono što ste vi. Uvijek sam birala pjesme prema sebi. Kada odašiljete iz svog bića i duše emocije i kada taj spoj izlazi iz vaših usta, onda možete na sceni da budete dugi niz godina.“
Tugu liječi cigaretama

O tome koliko joj teško pada što joj je nasljednik u zatvoru dovoljno govore paparaco fotografije. Dok je Hanka sve vrijeme na bini i pred objektivom kamere bila nasmijana, u bekstejdžu je njena zabrinutost došla do izražaja. Hanka je sve vrijeme palila cigaretu za cigaretom i nije komunicirala ni s kim.
:ljut
Image

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by Mirelam » 08 Dec 2016, 13:23

dr laganini wrote:..slazem se sto se suda tice..
Čuj po pitanju suda. :plavi
Pa vi ste najbolji jarani.Dijelite iste vrijednosti. Ne čudi me :ooo

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by Mirelam » 08 Dec 2016, 13:28

Pa stvarno nema smisla.Čuj dvije godine za takvu glupost. :sok

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by SPINERKA » 08 Dec 2016, 14:36

:gladan

.hajmo kod nje naptu'
Image

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by dr laganini » 08 Dec 2016, 16:32

Krokodil Behko wrote:I danas su, licu pravde privedeni neki Bošnjaci. Ni manje ni više, nego dva kantonalna tužitelja.
Ok, sve ostaje po starom, "unitarističko-isilistički sudovi", bez razloga hapse Srbe i Hrvate, a svi znamo da su oni 100% pošteni, jelde?

Nije bolest, sve što boli.

Vladimire, šta bi sa specijalnim tužilaštvom RS i istragom afere 2 papka?
Đe radi Željkin sin itd?
...naravno kriminal nema nacije..za razliku od oni za ratne zlocine.. :zubi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by Krokodil Behko » 08 Dec 2016, 17:03

dr laganini wrote:
Krokodil Behko wrote:I danas su, licu pravde privedeni neki Bošnjaci. Ni manje ni više, nego dva kantonalna tužitelja.
Ok, sve ostaje po starom, "unitarističko-isilistički sudovi", bez razloga hapse Srbe i Hrvate, a svi znamo da su oni 100% pošteni, jelde?

Nije bolest, sve što boli.

Vladimire, šta bi sa specijalnim tužilaštvom RS i istragom afere 2 papka?
Đe radi Željkin sin itd?
...naravno kriminal nema nacije..za razliku od oni za ratne zlocine.. :zubi
Sve u skladu s procentima počinjenih zločina :ok
da si osoba vrijedna diskusije, vjerovatno bih bio opširniji :ok
online

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by dr laganini » 08 Dec 2016, 17:24

..a opsjednut si samnom :cudi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by Krokodil Behko » 08 Dec 2016, 23:26

Uglavnom, samo je naše pravosuđe dobilo prolaznu ocjenu, od haškog tribunala.
Vjerovatno zato što je probošnjačko :p

http://www.klix.ba/vijesti/bih/brammert ... /161208114
online

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by SPINERKA » 09 Dec 2016, 00:46

Kazna Seferu Haliloviću zbog vrijeđanja Republike Srpske
Centralna izborna komisija /CIK/ BiH danas je u Sarajevu u ponovljenom postupku izrekla novčanu kaznu od 5.000 KM Bosanskohercegovačkoj patriotskoj stranci – Sefer Halilović zbog govora mržnje u predizbornoj kampanji kada je Halilović nazvao Republiku Srpsku “genocidnom tvorevinom”.

CIK je utvrdio da je Halilović na predizbornom skupu 26. septembra u Novom Gradu koristio jezik koji bi nekoga mogao navesti ili podstaći na nasilje ili širenje mržnje.

Halilović je tom prilikom nazvao Republiku Srpsku “genocidnom tvorevinom”.

Član CIK-a Branko Petrić istakao je da bi tolerisanje ovakvih istupa, posebno u predizbornoj kampanji, predstavljalo opasan presedan i dalo inspiraciju drugima kako se mogu ponašati.

CIK je ranije kaznio Halilovića za ovu izjavu, na šta se on žalio Sudu BiH, koji je ocijenio da Komisija nije dokazala da je riječ o govoru mržnje.

Komisija je, nakon razmatranja izvještaja o izvršenim provjerama, ovjerila šest kandidatskih listi sa 21 kandidatom iz Skupštine opštine Sokolac za izbor odbornika u Skupštinu grada Istočno Sarajevo.

Za izbor odbornika u Skupštinu grada Istočno Sarajevo ovjereni su praktično svi odbornici u Skupštini opštine Sokolac.

CIK je na osnovu nalaza revizije finansijskih izvještaja političkih stranaka iz 2014. godine izrekao novčane kazne za 12 političkih stranaka, 13 stranaka kažnjeno je zabranom kandidovanja na narednim izborima, a za jednu stranku obustavljen je postupak.

Najviša novčana kazna izrečena je Stranci evropske socijaldemokratije – 62.100 KM, slijedi Demokratski narodni savez sa 10.500 KM, dok je BOSS-Bosanska stranka – Mirnes Ajanović kažnjen sa 5.000 KM.

Stranci za BiH izrečena je kazna od 4.700 KM, sa 1.500 KM kažnjen je Hrvatski narodni savez, po hiljadu KM kazne izrečeno je Bosanskohercegovačkoj narodnoj stranci, Bosanskohercegovačkoj patriotskoj stranci – Sefer Halilović, Komunističkoj partiji i Pokretu za naš grad, a 500 KM Seljačkoj stranci.

Zbog nedostavljanja finansijskih izvještaja za 2014. godinu, CIK je izrekao administrativnu mjeru uskraćivanja prava kandidovanja na narednim izborima sljedećim strankama: BH Slobodni socijaldemokrati, Ekološka stranka E5-Zeleni, Hrvatska narodna zajednica, Hrvatska narodna zajednica 1908, Nova građanska inicijativa – Kozarac, Partija pravog puta, Partija socijalne pravde, Partija socijalne i ekonomske pravde, Politička organizacija Nezavisna lista – Za moj grad, Složna narodna stranka, Srpski pokret obnove Republike Srpske, Stranka pravedne politike i Unija socijaldemokrata – Unija za sve nas.

U raspravi o ovom pitanju član Komisije Suad Arnautović zatražio je da se pitanje finansiranja političkih stranaka uredi u Federaciji BiH, koja nema zakon za ovu oblast.

Arnautović je ocijenio da zakonsko rješenje koje je donijela Republika Srpska predstavlja idealan model za uređivanje pitanja finansiranja političkih stranaka na nivou BiH.
izvorImage
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by Krokodil Behko » 09 Dec 2016, 09:40

Spajderka, preporučam dvajs-tris deka šarene pečenice, omrsi se malo.
CIK nije sud.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by Krokodil Behko » 11 Dec 2016, 09:57

Dolazi do personalne izmjene, u sastavu Ustavnog Suda BiH.
Po svoj prilici, Njemica Konstanse Greve, odlazi u penziju, a na njeno mjesto dolazi neki sudija iz Italije.

E sad, kao i obično, nadrealizam bez granica. Ustavni sud je konstituiran Ustavom BiH, koji je potpisan u Daytonu, pa tako da znači da će se popunjavati na stari način, sve dok se ne promijeni Ustav, a ne onako kako to misle da može nastavljači udruženog S-H UZP-a, da se usvoji zakon, koji je sam po sebi akt nižeg levela u odnosu na Ustav, pa da se njime tu nešto promijeni.

Kakve su šanse, da Evropa proguta taj spin? Nikakve, naravno, nego, pošteno ih naklepasmo, zadnjih par godina, pa je preostala još samo jedna strategija i to je beskonačno odugovlačenje EU integracija, s ciljem da se čeka neka promjena svjetske politike.

Ali, konac djelo krasi, Predsjednik Evropskog Suda za ljudska prava, ionako može imenovati tog sudiju, bez obzira na to da li će mu biti mrsko ili ne, da predmetnom članu Predsjedništva BiH, Maladenu Ivaniću, lupi par vaspitnih.

IZMJENE U USTAVNOM SUDU BIH: Njemici penzija, Italijanu fotelja

Njemicu Konstanse Greve u Ustavnom sudu BiH najvjerovatnije će zamijeniti Italijan Giovanni Grasso, potvrđeno je “EuroBlicu” iz više izvora bliskih institucijama BiH.

U kabinetu predsedavajućeg Predsjedništva BiH Mladena Ivanića nisu željeli da govore o imenima za nasljednika sutkinje Greve, koja je nedavno razriješena dužnosti zbog odlaska u penziju, ali su podsjetili na raniji Ivanićev stav da to pitanje neće delegirati na Predsjedništvu BiH. Ivanić je već poručio da neće dati nikakav legitimitet izboru novog stranog sudije Ustavnog suda BiH.

- Dobili smo zahtjev da u Predsjedništvu BiH, iako naše mišljenje nije obavezujuće, raspravljamo o novom sudiji, ali tu temu neću stavljati na dnevni red – izjavio je Ivanić.

U Ustavu BiH stoji da međunarodne sudije imenuje predsjednik Evropskog suda za ljudska prava nakon konsultacija sa Predsjedništvom BiH.

Međutim, ako se konsultacije i ne dese, predsjednik Evropskog suda za ljudska prava može sam da imenuje stranog sudiju.

Ekspert za ustavna pitanja iz Sarajeva Ćazim Sadiković smatra da je predsjednik Evropskog suda za ljudska prava autonoman u izboru međunarodnog sudije u Ustavnom sudu BiH.

-Imamo sličnu situaciju sa arbitrom za Brčko, a analogno tome, vjerujem da je takva situacija i sa stranim sudijama u Ustavnom sudu BiH – kaže Sadiković.

Ustavni sud BiH ima devet članova. Četiri člana bira Predstavnički dom Federacije, a dva člana Skupština Republike Srpske. Preostala tri člana bira predsjednik Evropskog suda za ljudska prava nakon dogovora sa Predsjedništvom BiH. Osim Njemice Greve, članovi Ustavnog suda BiH su i Tudor Pantiru iz Moldavije i Margarita Nikolovska iz Makedonije.

(SB)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by Krokodil Behko » 18 Dec 2016, 09:36

Wigemark: Strane sudije ostaju u Ustavnom sudu BiH još jedan duži period

Image
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je danas da je uvjeren da će u BiH doći do zastoja na svim nivoima vlasti ukoliko bošnjački politički lideri ne prihvate inicijativu SNSD-a i HDZ-a BiH o izmjenama Zakona o Ustavnom sudu BiH, koji predviđa da u toj insituciji više ne bude stranih sudija.

Međutim, šef Delegacije Europske unije i specijalni predstavnik EU u Bosni i Hercegovini ambasador Lars-Gunnar Wigemark istakao je u razgovoru za EuroBlic da će strane sudije u Ustavnom sudu BiH ostati još jedan duži period.

"Teško mi je zamisliti da biste mogli postati članica EU da OHR ili snage Eufora budu tu, pa čak i međunarodne sudije u Ustavnom sudu. Rekao bih da je najbolji način da se ova pitanja rješavaju jedno po jedno i to u procesu evropskih integracija. Ali, još nismo ni započeli proces pristupanja, već smo samo u pripremi tog procesa. Tako da ako sada neko poteže pitanje Ustavnog suda BiH, rekao bih da je to preuranjeno. Razumijem i nestrpljenje i kontroverzu koja se za to pitanje veže. Niko se ne može nahraniti i živjeti od ustavnih reformi i to samo po sebi neće donijeti nikakvo unaprjeđenje. Ne kažem da se ne treba baviti tim pitanjima, moraćemo se njima baviti, ali u pravom trenutku.

Na pitanje da li Ustavni sud BiH uz postojanje stranih sudija može donositi objektivne odluke, ambasador Wigemark je rekao:

"Imate određeno uređenje Ustavnog suda i rekao sam da mislim kada biste se ovim pitanjem bavili sada, da bi ono samo odvuklo pažnju i to u značajnoj mjeri. Pored svega nemate konsenzus kako da se tom pitanju pristupi, a trebaće konsenzus u okviru postojećeg uređenja koje imate u zemlji. To moraju biti rješenja sa kojima mogu svi da žive. Ne mislim da je trenutak sada, u okviru pripremne faze, da se bavite tim pitanjem, već mnogo kasnije. Oni koji potežu sada ovo pitanje zapravo će odvući i vrijeme i energiju od suštinskih pitanja".

(Vijesti.ba / SB)
online

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests