Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Post by Mutevelija » 07 Dec 2015, 20:17

Podrinjac wrote:
Mutevelija wrote:
Podrinjac wrote:A i muslimani u Bosni odmiču od ostalih muslimana svijeta po ispijanju alkohola, kao i u psovanju.
Piju i Turci.
Pa dobro, i mi smo Turci jednim dijelom.
Šta reče boln ne bio. :obrve
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Post by Podrinjac » 07 Dec 2015, 20:32

Mutevelija wrote:
Podrinjac wrote:
Mutevelija wrote:
Podrinjac wrote:A i muslimani u Bosni odmiču od ostalih muslimana svijeta po ispijanju alkohola, kao i u psovanju.
Piju i Turci.
Pa dobro, i mi smo Turci jednim dijelom.
Šta reče boln ne bio. :obrve
500 godina taslačenja, nemoguće je da nije ostavilo tragove turskih gena u našem narodu. Naravno, ne mislim samo na naš narod, tu su i Srbi, Bugari, dijelom Hrvati i u svim drugim narodima koji su bijaše tlačeni od strane Turaka.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Post by Mutevelija » 07 Dec 2015, 20:50

Slabo su se miješali sa nama, ali ipak ima ih koji su u Bošnjačkom narodu, većinom ih prezimena odaju.
E sad kroz generacije se moglo indirektno doći do njihovog gena. Npr sad da neki Cengic oženi sa nekom Bošnjakinjom taj bi se gen još više mogao istaći, jer Čengiću su etnički Turci bili.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Post by Mohr » 07 Dec 2015, 20:56

Image

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Post by Podrinjac » 07 Dec 2015, 21:41

Mutevelija wrote:Slabo su se miješali sa nama, ali ipak ima ih koji su u Bošnjačkom narodu, većinom ih prezimena odaju.
E sad kroz generacije se moglo indirektno doći do njihovog gena. Npr sad da neki Cengic oženi sa nekom Bošnjakinjom taj bi se gen još više mogao istaći, jer Čengiću su etnički Turci bili.
Nisam ulazio u detalje ko ima manje ko više gena, nego o tome da ih svi mi imamo.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Post by carobnjak N » 07 Dec 2015, 21:58

moji predaci su došli iz turske pokrajine Anadolije vjerovatno u 15 vijeku, a neki su se i vratili padom
Osmanlija krajem 19vijeka. Ne znam beknuti turski niti je moj dedo znao, niti njegov otac
tako da smo se mi pobosančili izgleda :D.
Velika većina krajišnika na rubnim djelovima Bosne, prema Hr , su porijeklom turci anadolci , što se može potvrditi
prezimenima bez obzira što su prešla na IĆ
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Post by Mutevelija » 07 Dec 2015, 22:32

Moji nisu Turci e sad moguće je da je bilo miješanja sa njima ali zaista slabo je toga bilo između Bošnjaka "domaćih Turaka" i pravih Turaka Anadolije.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Post by drugrankovic » 07 Dec 2015, 23:07

carobnjak N wrote:moji predaci su došli iz turske pokrajine Anadolije vjerovatno u 15 vijeku, a neki su se i vratili padom
Osmanlija krajem 19vijeka. Ne znam beknuti turski niti je moj dedo znao, niti njegov otac
tako da smo se mi pobosančili izgleda :D.
Velika većina krajišnika na rubnim djelovima Bosne, prema Hr , su porijeklom turci anadolci , što se može potvrditi
prezimenima bez obzira što su prešla na IĆ
I posle turcin mene pita sta cu ja u bosni?

Nije moj djed nikakav anadolac nit turski osvajac i zulumcar vec su njegovi dinaridi odavnina a svjeta bjese i prije osmanlija...

Polako sulejmane polako...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Post by carobnjak N » 07 Dec 2015, 23:13

drugrankovic wrote:
carobnjak N wrote:moji predaci su došli iz turske pokrajine Anadolije vjerovatno u 15 vijeku, a neki su se i vratili padom
Osmanlija krajem 19vijeka. Ne znam beknuti turski niti je moj dedo znao, niti njegov otac
tako da smo se mi pobosančili izgleda :D.
Velika većina krajišnika na rubnim djelovima Bosne, prema Hr , su porijeklom turci anadolci , što se može potvrditi
prezimenima bez obzira što su prešla na IĆ
I posle turcin mene pita sta cu ja u bosni?

Nije moj djed nikakav anadolac nit turski osvajac i zulumcar vec su njegovi dinaridi odavnina a svjeta bjese i prije osmanlija...

Polako sulejmane polako...
To je bilo prije 600 godina :D
možemo se tako vraćati unazad do kad su Slaveni došli na Balkan
to je potpuno nebitno , bitno je samo ono što je sad
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Post by niska grana » 19 Dec 2015, 21:09

Mislim da bi "narod" ovdje bio prikladniji pojam od "nacije" - jer su svi drzavljani BiH pripadnici iste nacije, bez obzira na etnicku i vjersku pripadnost. Medjutim, buduci da je u zargonu ali i javnom diskursu granica izmedju ta dva pojma najcesce maglovita, te imajuci u vidu da svi znamo na sta se konkretno u naslovu teme misli - lapsus mi se cini zanemarivim.

O karakteristikama kolektivnih identiteta u BiH ali i na Balkanu uopste tesko je govoriti (narocito nekome ko posjeduje skromno znanje poput mene) a da se ne zaluta u metafizicka bespuca; medjutim sagledamo li misljenja/nalaze ovdasnjih naucnih i intelektualnih krugova, mozemo zakljuciti da su najglasnije dvije grupe: jedna koja postojanje razlicitih kolektivnih identiteta na Balkanu apsolutno osporava smatrajuci ih laznim te druga koja ih naglasava, a razlike medju njima podvlaci u svakoj prilici. Pri cemu i jedni i drugi vlastite zakljucke i stajalista iznose najcesce motivisani ideologijom koju zastupaju, prigodno u prvi plan izbacujuci cinjenice koje im najvise odgovaraju a presucujuci ostale. Licno, mislim da je lakse govoriti o razlikama nego o slicnostima, jer razlika ima ponesto manje.

Posmatrajuci bosanski lonac u globalu, mogao bih se sloziti s Behkom kada kaze da su kulturalne razlike izmedju Srba i Bosnjaka najmanje, kao sto bi se moglo reci da su u etnogenetskom pogledu najslicniji Bosnjaci i Hrvati, da sa aspekta jezika i fizionomije razlika gotovo i nema, da je osjecaj narodne pripadnosti Hrvata i Srba manje prozet vjerskim osjecanjima nego kod Bosnjaka itd. To bi medjutim bili tek grubi zakljucci, jer se zacas nadju na skliskom terenu i lako mogu pasti u vodu kada se navedene razlike i slicnosti sagledaju po pojedinim (mikro)regijama. Tako ce primjerice dvije osobe iz Busovace koje pripadaju razlicitim narodima biti skoro u svakom pogledu medjusobno slicnije, nego sto bi svako od njih ponaosob bio slican i mentalitetom blizak sa sunarodnjakom iz Capljine.

Iako je religijska pripadnost naizgled & nacelno glavni razlog razlika i razdora u BiH, veliko je pitanje ne bi li ih bilo i u slucaju da svi pripadamo istoj konfesiji....da je zaista tako, onda ne bi trebalo biti granica niti sporova izmedju Srbije i Crne Gore ili Makedonije i Bugarske.
Po mom cvrstom uvjerenju i u nekom idealnom scenariju (koji trenutno izgleda upravo takav - SF idealan), uz malo vise mudrosti religija stavise moze biti kohezivni faktor u BiH.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Post by carobnjak N » 20 Dec 2015, 08:51

lijep post grana
ma što se tiče ovog nacija- narod , ja to nikako da skontam, jer recimo kad je bio onaj popis ja sam ga radio
i u onom djelu je pisalo : nacionalnost
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Post by Heidi » 20 Dec 2015, 12:26

Postčina :ok
Predugo nas je kaznjavao svojim odsustvom. Cik nestani opet :rug
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Hercegovci su najviši ljudi na svijetu

Post by Krokodil Behko » 14 Apr 2017, 17:20

Image
Prosječna visina čovjeka iz Hercegovine je 183,4 centimetra, navodi se u prvom detaljnom izvještaju organizacije The Royal Society o visini muškaraca u Bosni i Hercegovini.
Prosječna visina muškaraca u Bosni i Hercegovini iznosi 181,2 centimetra. Visina muškaraca u Hercegovini, regiji koja čini nešto manje od četvrtine BiH, je iznad tog prosjeka.

Prosječna visina ljudi iz Hercegovine jednaka je holandskom prosjeku, zemlje koja je na prvom mjestu kada je riječ o visini ljudi. U okviru Hercegovine, na području Trebinja, prosječna visina muškaraca je 184,5 centimetra.

"Hercegovina sjedi na Dinaridima, na jugu zemlje. To područje historijski je poznato po izuzetnoj visini tijela njegovih stanovnika", navode autori izvještaja koji je uradio The Royal Society.

Nedostatak podataka iz 20. vijeka znači da ova regija nije precizno predstavljena u globalnim istraživanjima visine.

Pavel Grasgruber sa Univerziteta Masaryk u Češkoj, koji je radio na izvještaju, kazao je da su u istraživanju prikupljeni podaci iz 2015. i 2016. godine, a za uzorke su uzeli 3.192 dječaka u Bosni i Hercegovini u dobi između 17 i 20 godina.

"Ovi rezultati će upotpuniti prazninu u antropološkom istraživanju zapadnog Balkana i potvrditi starije izvještaje da se stanovništvo Dinarida odlikuje izuzetnim fizičkim rastom", napisali su autori.

Posljednji put su podaci ove vrste prikupljeni krajem 19. stoljeća, kada je Bosna i Hercegovina bila dio Austro-Ugarske, tačnije 1895. godine.

"Nakon završetka rata u Bosni i Hercegovini organiziranje takve nacionalne studije postalo je gotovo nemoguće zbog međusobne antipatije između tri glavne etničke grupe", navode autori.

(klix)
online

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Hercegovci su najviši ljudi na svijetu

Post by Hannibal » 14 Apr 2017, 17:24

a sandzajlijee??
🐽

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Hercegovci su najviši ljudi na svijetu

Post by Mutevelija » 14 Apr 2017, 19:54

Crnogorci su visoki, poznavoa sam jednog Crnogorca porijeklom, ali on kaže kad ga je mati donijela u stomaku u Beograd da se smanjio ko Vojvođanin :hihi, jer svi su Crnogorci visoki.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Hercegovci su najviši ljudi na svijetu

Post by KOMESAR » 14 Apr 2017, 20:03

Notorna laž!

p.s
Možda im jesu najduži vratovi,zbog Bradine?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Hercegovci su najviši ljudi na svijetu

Post by posmatrac » 14 Apr 2017, 21:59

Mutevelija wrote:Crnogorci su visoki, poznavoa sam jednog Crnogorca porijeklom, ali on kaže kad ga je mati donijela u stomaku u Beograd da se smanjio ko Vojvođanin :hihi, jer svi su Crnogorci visoki.
Dalmatinci, Hercegovci i Crnogorci spadaju u grupu tkz " Dinaroida"( gorstaka :D), uglavno su krsni i visoki.

Znaci narodi ili zapravo jedan narod sa vrlo slicnim genetskim predispozicijama.
Last edited by posmatrac on 14 Apr 2017, 22:01, edited 1 time in total.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Hercegovci su najviši ljudi na svijetu

Post by storm » 14 Apr 2017, 22:00

posmatrac wrote:
Mutevelija wrote:Crnogorci su visoki, poznavoa sam jednog Crnogorca porijeklom, ali on kaže kad ga je mati donijela u stomaku u Beograd da se smanjio ko Vojvođanin :hihi, jer svi su Crnogorci visoki.
Dalmatinci, Hercegovci i Crnogorci spadaju u grupu tkz " Dinaroida"( gorstaka :D)

Znaci narodi ili zapravo jedan narod sa vrlo slicnim genetskim predispozicijama.
Bacaš ozbiljno sjeme razdora po forumu :p
Habibti, ya nour el - ain... :srce

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Hercegovci su najviši ljudi na svijetu

Post by posmatrac » 14 Apr 2017, 22:10

storm wrote:
posmatrac wrote:
Mutevelija wrote:Crnogorci su visoki, poznavoa sam jednog Crnogorca porijeklom, ali on kaže kad ga je mati donijela u stomaku u Beograd da se smanjio ko Vojvođanin :hihi, jer svi su Crnogorci visoki.
Dalmatinci, Hercegovci i Crnogorci spadaju u grupu tkz " Dinaroida"( gorstaka :D)

Znaci narodi ili zapravo jedan narod sa vrlo slicnim genetskim predispozicijama.
Bacaš ozbiljno sjeme razdora po forumu :p
Kad vidis tjelesne predispozicije RAdosava i Spire Guberine :D. , ili kada se sjetis centara ex Jugo kosarkaske reprezentacije, ne mozes a da ne unosis razdor :zubi

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Hercegovci su najviši ljudi na svijetu

Post by storm » 14 Apr 2017, 22:15

E tek sa xe yugo si načeo :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests