Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Post by Biba » 05 Dec 2015, 18:22

Kos mene se jezik tj. nastavni predmet zvao Hrvatsko-srpski sto je bila pravoposno velika glupost...ali politicki :hm
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Post by Mohr » 05 Dec 2015, 19:33

carobnjak N wrote:Zanima me prvenstveno po čemu smo slični jer znamo da imamo različite tri religije
i to tri najveće svjetske religije.
Ja sam se skoro iznenadio kad sam gledao neku emisiju o pčelarstvu i jedan dedo Srbin veli nešto kao
"ako sve pripreme uradite dobro i godina bude berićetna, očekujte dobar prihod! ".
Jer sam mislio da te arapske izraze samo mi koristimo
znate li još nekih sličnosti?
Brat Nurdo je, po svom (starom dobrom :DD ) običaju, "nacije" odma' omeđio religioznom pripadnošću :o I u toj žalosnoj, tragičnoj činjenici leži naš najveći, najdublji, epohalni (nacionalni) udes... :grana

No dobro, najprije bi valjalo, konačno, raščistiti s pojmom nacije (u odnosu na etniju) u stoljeću XXI.

Glede berićeta, možete ga se naslušati (ali ga baš nećete i vidjeti) kako u Narodnoj skupštini Republike Srbije tako i u Hrvatskom Saboru, i uopšte u javnome govoru u regionu ;)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Post by carobnjak N » 05 Dec 2015, 21:29

Krokodil Behko wrote:
titicha wrote:Zmaj,tema su bosanske nacije,valjda se misli na one koji tamo i zive
nemoj me probati demantirati.
bila sam u 8 mjesecu na godisnjem i razgovarala o tome sa sogoricom
koja je rodjena i odrasla u bl kao i ja.
jednostavno,poslije ovog rata oni koriste ekavicu,naucili su cirilicu jako dobro,s obzirom
da je nismo bas voljeli pisati u skoli.
i jako puno rijeci koriste iz srpskog jezika koje se prije nisu koristile u bl.

Istina, svi smo nekada govorili istim jezikom. Zvali smo ga S-H jezik, a nismo bili ni jedno ni drugo. Ijekavci smo,, kao i ovi u HR, koristimo i neke izraze kao u HR, ali dosta toga je bilo slično SR varijanti. Nekako je bilo na sredini i po mom mišljenju - najrealnije.

Sličnosti postoje i mnogo ih je, samo što se zadnjih skoro pa 30 godina, insistira na isticanju različitosti i to insistiranje je i odvelo Jugoslaviju do propasti. Neki su previše insistirali da su razlilčiti, a neki su previše to pobijali i ovaj pasus je pisan onako, u jugoslovenskom kontekstu. Jugoslavija nije opstala jer nije mogla iznjedriti jedinstvenu naciju na osnovu sličnosti, a s druge strane nije mogla izbalansirati sve ove različitosti.

Aktuelni premijer Srbije, Aleksandar Vučić, kao što znamo, zadnjih mjeseci ima hobi unutar kojeg bar pet puta na dan ponovi, da nema sličnija dva naroda na svijetu od Srba i Bošnjaka, te insitira na zajedništvu, slozi, bratstvu i sl.
Još samo da se uvjerimo da to zaista više nije onaj Vučić, iz 1995. godine i sve ok, ja nemam ništa protiv.

BH problem sličnosti/različitosti vuče svoje korijene iz oko 350. godine p.n.e. i provale Kelta u Srbiju. Fajnali, u BiH se sudaraju zapadni i istočni Balkan, odnosno domorodačke kulture, koje su starosjedioci prenijeli na pridošle Slavene, prilikom miksanja u BiH i zemljama oko nje.

Trebalo bi da su katolici i muslimani sličniji u odnosu na pravoslavne ali nije to tako uvijek. Katolici i muslimani su međusobno slični u historijskom i političkom kontekstu, dok već sa pravoslavcima je malo teže doći do simbioze oko toga, jer kao što znamo, kod njih je bitnija svijest o vlastitom etnicitetu i njegovoj historiji, nego svijest o zemlji u kojoj žive. S druge strane, katolicima je nemoguće ovako postavljati stvari, jer ako tragaju za historijom svog etniciteta, onda opet dođu do Bosne i Hercegovine, pa tako da je ne mogu ni poricati sve i da hoće.

Mentalitetom i ponašanjem (a danas i govorom, ako zanemarimo ekavicu) pravoslavci su sličniji muslimanima, nego katolici. Ima i različitosti koje su uslovljene pripadnošću različitim religijama ali današnji Bošnjaci i BH Srbi su sigurno slični načinom življenja koji je nastao nakon raznih turbulentnih događanja u minulim stoljećima. Npr, nikad ne uđoh u srpsku kuću (osim ako je riječ o nekoj seoskoj zabiti) a da ti domaćin kaže, da možeš u obući špartati po kući koliko želiš. I kod njih je isto kao i kod nas, obuća se skida i bog te veselio. Isto tako, na pravoslavce, baš kao i na muslimane, veći je uticaj izvršilo negdašnje otomansko carstvo, pa je i kuhinja (kako mi se čini) sličnija, dok već katolici pomalo streme zapadu.

Opet, s druge strane, katolike u pravoslavce ujedinjuje kršćanstvo i imaju zajednički pogled na ostale religije, pa i na islam i u skladu s tim imaju i zajednički politički stav. na osnovu iste te zajedničke pripadnosti, katolici i pravoslavci imaju dosta zajedničkih običaja, a koji su vrlo stari, a nerijetko su i oni prihvaćeni od strane ilirskih domorodaca, pa su se vremenom i u skladu sa potrebama, održali ili bar reanimirali na neko vrijeme samo unutar kršćana ili bar jednog od ova dva kršćanska naroda u BiH (tetoviranje, hajdučija i sl) dok su kod muslimana zamrli.



nastaviće se po potrebi
fin post,kvalitetan
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Post by carobnjak N » 05 Dec 2015, 21:41

Mohr wrote:
carobnjak N wrote:Zanima me prvenstveno po čemu smo slični jer znamo da imamo različite tri religije
i to tri najveće svjetske religije.
Ja sam se skoro iznenadio kad sam gledao neku emisiju o pčelarstvu i jedan dedo Srbin veli nešto kao
"ako sve pripreme uradite dobro i godina bude berićetna, očekujte dobar prihod! ".
Jer sam mislio da te arapske izraze samo mi koristimo
znate li još nekih sličnosti?
Brat Nurdo je, po svom (starom dobrom :DD ) običaju, "nacije" odma' omeđio religioznom pripadnošću :o I u toj žalosnoj, tragičnoj činjenici leži naš najveći, najdublji, epohalni (nacionalni) udes... :grana

No dobro, najprije bi valjalo, konačno, raščistiti s pojmom nacije (u odnosu na etniju) u stoljeću XXI.

Glede berićeta, možete ga se naslušati (ali ga baš nećete i vidjeti) kako u Narodnoj skupštini Republike Srbije tako i u Hrvatskom Saboru, i uopšte u javnome govoru u regionu ;)
znam da u teoriji i inače da se u svijetu ne veže religija za nacio ali jbg u praksi se kod nas veže :cudi
Sad, zašto je to tako je opet splet historijskih događanja i utjecaja u kojem smo mi kasnili sa razvojem idnetiteta
dok su susjedni Srbi i Hrvati proširili svoj nacionalni identitet na pravoslavce i katolike u BiH .
Zatim je došao Tito i pokušao experiment sa jugoslavenskom nacijom baš u Bih ali je to potkopavano od strane
Srbije i Hrvatske .
[ytube][/ytube]
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Post by Lebowski » 05 Dec 2015, 21:56

Photoshop. :hm

To za vezanje... Pa sam bošnjačka politika radi na tome, da veže naciju za religiju. Pogledajte popis, pogledajte jučerašnji sastanak sa reisom i izjave lidera. Pogrešan je to put. Kod druga dva naroda to nema, ne insistiraju na tome da pripadnik tog naroda mora biti vjernik. Ne znam šta je to.. Da li se boje za BiH, da će se takvi prikloniti četnicima ili ustašama, da li će to preko noći postati, da li je to do islama?
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Post by Mutevelija » 05 Dec 2015, 22:49

A šta Lebowski pa patrijarh SPC je neki dan posjedio sa sprkim političarima, pozicijom i opozicijom.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Post by carobnjak N » 06 Dec 2015, 20:05

Lebowski wrote:Photoshop. :hm

To za vezanje... Pa sam bošnjačka politika radi na tome, da veže naciju za religiju. Pogledajte popis, pogledajte jučerašnji sastanak sa reisom i izjave lidera. Pogrešan je to put. Kod druga dva naroda to nema, ne insistiraju na tome da pripadnik tog naroda mora biti vjernik. Ne znam šta je to.. Da li se boje za BiH, da će se takvi prikloniti četnicima ili ustašama, da li će to preko noći postati, da li je to do islama?
šta je fotošop? video?
Ko insistira da pripadnik bošnjačkog naroda mora biti vijernik? Potpuno si fulao poentu
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Post by Podrinjac » 06 Dec 2015, 21:14

Imamo sličnost ... a to je da smo gowna.

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Post by Mohr » 06 Dec 2015, 22:35

Podrinjac wrote:Imamo sličnost ... a to je da smo gowna.
Pa to nije sličnost, to je identičnost :D.

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Post by drugrankovic » 06 Dec 2015, 23:13

Jedina razlika u crkvetinama...


Ende
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Post by Mutevelija » 07 Dec 2015, 16:49

Sličnost je po govoru, ne po jeziku nego po govoru. :ooo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Post by vila » 07 Dec 2015, 18:00

Ako zanemarim neko politicko forsiranje razlika u jeziku(nekad je opravdano a nekad i ne)
I zadrzim se na narodskom govoru,,onda mogu reci da se na podrucje gdje zivim koristi dosta turcizama
A opet me fascinira koliko sam samo na ovom forumu cula izraza koje nikad nisam cula i nemam pojma sta znace
Nekad mi mrsko stalno pitati pa pokusam shvatiti kontekst
Pa onda razlika u kuhinji,,,dosta velika
Isto za pola tih jela nisam ni cula
Sto je u biti steta,,forsiranje cevapa je promasaj

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Post by Mohr » 07 Dec 2015, 18:02

Mutevelija wrote:Sličnost je po govoru, ne po jeziku nego po govoru. :ooo
Pa dobro, možemo se složiti da je govor sličan, pošto se radi o jednom (istom) jeziku :D. :pusa

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Post by Nole » 07 Dec 2015, 18:14

Mutevelija wrote:A šta Lebowski pa patrijarh SPC je neki dan posjedio sa sprkim političarima, pozicijom i opozicijom.
U Srbiji nisu svi Srbi vernici, u crkvu idem samo kada sam kum pa moram ako nisam u obližnjoj kafani sam dok ne prođe verski ritual. Patrijarh obišao vladu, ih moš misliti...

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Post by Mutevelija » 07 Dec 2015, 18:19

ZMAJ wrote:
Mutevelija wrote:A šta Lebowski pa patrijarh SPC je neki dan posjedio sa sprkim političarima, pozicijom i opozicijom.
U Srbiji nisu svi Srbi vernici, u crkvu idem samo kada sam kum pa moram ako nisam u obližnjoj kafani sam dok ne prođe verski ritual. Patrijarh obišao vladu, ih moš misliti...
Govorim o Miletu i miletovoj opoziciji, ne pričam ja o Srbiji.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Post by Krokodil Behko » 07 Dec 2015, 18:19

Mislim da muslimani u BiH (ne)svjesno prave odmak od ostalih naroda, na osnovu pripadnosti religiji, ali i od ostalih muslimanskih naroda prave odmak, na osnovu pripadnosti Evropi. Nije to loša strategija. Predstaviti se kao gandijevci, kao neki most, pa mlatiti pare i od jednih i od drugih. Bog nam dade, da su nam oba hastala blizu, još samo malo pameti da nam je dao, pa da imamo korist.
online

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Post by Nole » 07 Dec 2015, 18:22

Krokodil Behko wrote:Mislim da muslimani u BiH (ne)svjesno prave odmak od ostalih naroda, na osnovu pripadnosti religiji, ali i od ostalih muslimanskih naroda prave odmak, na osnovu pripadnosti Evropi. Nije to loša strategija. Predstaviti se kao gandijevci, kao neki most, pa mlatiti pare i od jednih i od drugih. Bog nam dade, da su nam oba hastala blizu, još samo malo pameti da nam je dao, pa da imamo korist.
pameti na ovom nesrećnom balkanu nikad dosta...

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Post by Podrinjac » 07 Dec 2015, 20:01

A i muslimani u Bosni odmiču od ostalih muslimana svijeta po ispijanju alkohola, kao i u psovanju.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Post by Mutevelija » 07 Dec 2015, 20:04

Podrinjac wrote:A i muslimani u Bosni odmiču od ostalih muslimana svijeta po ispijanju alkohola, kao i u psovanju.
Piju i Turci.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Sličnosti i razlike između bosanske tri nacije

Post by Podrinjac » 07 Dec 2015, 20:05

Mutevelija wrote:
Podrinjac wrote:A i muslimani u Bosni odmiču od ostalih muslimana svijeta po ispijanju alkohola, kao i u psovanju.
Piju i Turci.
Pa dobro, i mi smo Turci jednim dijelom.

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests